You are currently viewing Jak oszczędzać pieniądze (2/5) – Cel oszczędzania pieniędzy

Jak oszczędzać pieniądze (2/5) – Cel oszczędzania pieniędzy

Krok 2: "Obierz właściwy cel oszczędnościowy"

Krok drugi w drodze do odpowiedzi na pytanie „jak oszczędzać pieniądze?” to obranie właściwego celu. W końcu o wiele łatwiej wyjaśnić sobie swoje poświęcenie w teraźniejszości, posiadając solidne uzasadnienie. Jaki jest Twój cel oszczędzania pieniędzy? Jak obrać właściwy, by oszczędzało się skutecznie? Czym tak naprawdę jest oszczędzanie w celu dojścia do wolności finansowej, a czym odkładanie pieniędzy na konkretne wydatki? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto obrać cel oszczędnościowy.
 • Jak poprawnie go zdefiniować.
 • Jak w formułowaniu celu oszczędzania zacząć od „dlaczego”.
 • Jakie przykładowe cele oszczędnościowe bym sugerował.

Spróbuj określić swój cel oszczędzania pieniędzy

Gdybym spytał Cię teraz o przykład celów oszczędnościowych być może podał byś jedno z poniższych:

 • oszczędzam by kupić sobie droższe auto
 • oszczędzam by przeprowadzić się do większego mieszkania
 • oszczędzam by zafundować moim rodzicom wycieczkę życia

Jakkolwiek zrozumiałe są powyższe cele to według mnie nie są to cele oszczędnościowe. Wszystkie trzy sklasyfikowałbym jako cele wydatkowe, ponieważ zbierasz pieniądze po to by wkrótce je wydać i (znów) skończyć bez oszczędności. Zauważ, że wszystkie trzy realizują pewne potrzeby lub zachcianki, nie zawsze kluczowe w danym momencie Twojego życia. Dla kontrastu spójrzmy na cele oszczędnościowe, czyli takie które przybliżają Cię do osiągnięcia wolności finansowej:

 • oszczędzam by stworzyć sobie poduszkę finansową na gorsze czasy
 • oszczędzam by w wieku 50 lat móc rzucić pracę i robić cokolwiek zechcę
 • oszczędzam by za rok otworzyć sklep internetowy z własnych środków

Zauważ, że żaden z trzech celów nie zakłada wydania całej uzbieranej kwoty na jedną rzecz. Choć cel pierwszy może się wydawać asekuracyjny i zbyt ogólnikowy to jest to dobry początek do „zbudowania fosy wokół swoich oszczędności”. Cel drugi jest zdecydowanie bardziej konkretny, bo zakłada precyzyjnie akcję i określa czas wykonania, w tym przypadku wiek.

Cel trzeci, natomiast, moglibyśmy zakwalifikować do kategorii celów wydatkowych, bo autor w kolejnym roku zamierza pieniądze wydać. Wydatek ten dotyczył będzie nowego biznesu, czyli potencjalnego zwiększenia swojej mocy zarobkowej. Zastanówmy się zatem czy inwestycja w biznes jest celem wydatkowym czy oszczędnościowym.

Polub mój fanpage na Facebooku. Naprawdę warto! 

Publikuję na swoim profilu kilka razy w tygodniu, więc znajdziesz tam jeszcze więcej informacji o finansach i inwestowaniu.

Wydawanie na konsumpcję, a inwestowanie

Chociaż oszczędzanie pieniędzy w celu rozpoczęcia biznesu to ryzykowne przedsięwzięcie to nie wiążę się bezpośrednio z konsumpcją. Z tego powodu nie jest to cel wydatkowy, a raczej cel inwestycyjny, będący podkategorią celów oszczędnościowych. Poniżej zamieszczam klasyfikację celów oszczędnościowo-wydatkowych, która przyda się w czytaniu reszty wpisu:

cel oszczędzania pieniędzy

Zacznijmy od analizy lewej gałęzi drzewka, czyli celów wydatkowych. Dzielimy je na oczywistą konsumpcje i bardzo popularne „inwestycje w siebie”, które wielu zakwalifikowałoby do celów oszczędnościowych. Z inwestycjami w siebie jest taki problem, że każdy rozumie je po swojemu, zaś bardzo łatwo je pomylić z konsumpcją. Pomimo, że znajdują się po lewej stronie diagramu to jednak mogą przynieść pozytywne rezultaty w długim terminie. Przekonasz się o tym już zaraz.

Prawa gałąź diagramu przedstawia prawdziwe cele oszczędnościowe, dzielące się na dwa rodzaje inwestycji. Bardziej ryzykowne, czyli inwestycje we własny biznes oraz te mniej ryzykowne (choć nie zawsze) czyli inwestycje w inne, już istniejące biznesy.

Różnica między prawą, a lewą gałęzią drzewka jest zasadnicza. Po lewej stronie pieniądze wydane nie zwiększą Twojej mocy zarobkowej. Prawa gałąź, natomiast, oferuję zarabianie nie tylko swoją pracą, ale także swoimi pieniędzmi. Jak mawiają „pieniądz robi pieniądz” więc zachęcam Cię do przyjrzenia się bliżej prawej gałęzi diagramu celów finansowych. Zwłaszcza jeśli jeszcze tam jeszcze nie jesteś.

Zamień "Co?" na "Dlaczego?"

I tutaj dochodzimy do sedna problemu. Diagram drzewkowy powyżej obrazuje „co?” ale nie „dlaczego?” więc uzupełniłem go o to. Poniższy graf pomoże Ci zrozumieć Twój cel oszczędnościowy

ustal cel oszczędzania

Kolorem czerwonym oznaczyłem tzw. ślepe uliczki, czyli cele pozornie tylko istotne, a w długim terminie nie przynoszące zazwyczaj niczego dobrego. Na zielono przedstawiłem cele pozytywne i prowadzące do długoterminowej wolności finansowej, która jest dla mnie wartością nadrzędną (piszę o tym na stronie o blogu).

Bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie oszczędzania z wybranym celem z prawej gałęzi drzewka, np. inwestycją we własny biznes. Im bardziej długoterminowy cel obierzesz tym trudniej będzie Tobie samemu „zabrać” pieniądze z konta oszczędnościowego. Ma to istotny efekt psychologiczny, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas miewa czasami kłopoty z byciem konsekwentnym.

Ustal konkretny cel oszczędzania pieniędzy i zrób to z głową

Zasada pierwsza czyli „najpierw płać sobie” zakłada „odcięcie” kwoty od wypłaty w momencie jej otrzymania. Zasada druga czyli „obierz właściwy cel oszczędnościowy” zakłada określenie trwałego i niezmiennego kursu. Skoro zapłaciłeś już sobie to chyba nie zaczniesz wyjmować środków przed osiągnięciem celu oszczędnościowego? I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, mianowicie cel oszczędnościowy powinien być tak konkretny jak to tylko możliwe. Poniższe cztery nie należą do zbyt konkretnych:

 • chcę czuć się bezpiecznie
 • chcę być gotowym na trudne czasy
 • chcę zostać rentierem
 • chcę otworzyć własny biznes

Formułując tak swój cel oszczędnościowy najprawdopodobniej nie dasz rady utrzymać poziomu oszczędnościowego zbyt długo. Dlaczego? To proste. Jesteś w stanie powiedzieć kiedy człowiek jest „gotowy na trudne czasy”? Kiedy czujesz się bezpiecznie? Jaki biznes chcesz otworzyć i kiedy chcesz to zrobić? Stąd sugeruje Tobie pewne usprawnienie – doprecyzujmy powyższe cele. Poniżej znajdziesz nieco ulepszone wersje każdego z nich:

 • chcę czuć się bezpiecznie mając równowartość 20 pensji na swoim koncie do roku 2023
 • chcę być gotowym na trudne czasy poprzez posiadanie 100 000 zł na koncie w lutym 2021
 • chcę zostać rentierem w wieku 50 lat. Do osiągnięcia tego potrzebuje do tego 3 000 000 zł
 • chcę otworzyć sklep internetowy sprzedający artykuły sportowe. W tym celu potrzebuje 30 000 zł uzbierane do stycznia 2021 roku

Formułując cele w powyższy sposób masz znacznie zwiększoną szanse, że Twoje pieniądze pozostaną nienaruszone aż do samego osiągnięcia każdego z nich. Każdy z celów zawiera „dlaczego?” „ile?” i „kiedy?” – trzy niezbędne elementy dobrego celu oszczędnościowego. Spróbuj teraz ułożyć Twój własny cel oszczędnościowy i zapisz go sobie w dobrze widocznym miejscu.

Podsumowanie

W tym momencie znasz już metodę systematycznego oszczędzania na początku miesiąca oraz wiesz jak obrać właściwy cel Twojego oszczędzania pieniędzy. Są to dwie absolutne podstawy, bez których nawet nie powinieneś próbować brać się za oszczędzanie na poważnie. Jako ćwiczenie sugeruję byś przez kilka miesięcy odcinał chociażby 100 zł od każdej pensji na początku miesiąca oraz spisał sobie konkretny cel oszczędnościowy. Pamiętaj też, by trzymać go w widocznym dla siebie miejscu i poinformować o nim możliwie wiele bliskich osób i znajomych.

Masz za mało, aby oszczędzać? Stop! Oszczędzanie małych kwot ma taki sam sens jak oszczędzanie większych, a wyrobienie w sobie nawyku jest wartością samą w sobie. Nie przejmuj się nawet jeśli zarabiasz teraz zbyt mało by inwestować poważne kwoty. W międzyczasie zacznij czytać wpisy z kategorii zarabianie, by dowiedzieć się jak więcej zarabiać, a z czasem zwiększysz swoje zarobki, a z tym i zdolność do oszczędzania pieniędzy. Życzę powodzenia w spisywaniu i realizowaniu swoich celów oszczędnościowych!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera:

.

Zero spamu, maksimum wartościowej treści.

5 12 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze