oszczedzaj rowniez odsetki

Jak oszczędzać pieniądze (5/5) – Potęga procentu składanego

Jak znacznie przyspieszyć proces bogacenia się?

W oszczędzaniu nie chodzi o to, aby do starości harować by tylko uciułać na emeryturę trochę pieniędzy. Według mnie chodzi tu o znacznie więcej. Skoro nasze ręce (i mózgi) mają właściwości, które pozwalają nam zarobić pieniądze poprzez pracę to dlaczego nasze pieniądze nie miały by same zacząć zarabiać? Czytając ten wpis dowiesz się czym jest potęga procentu składanego, którą zademonstruję Ci w praktyce na kilku przykładach.

Mówią Ci, że powinieneś kochać swoją pracę, jednak zakładam, że większość z nas pracuje głównie by zarobić i się utrzymać. Perspektywa utraty pracy dla człowieka o zerowych oszczędnościach to prawdziwa katastrofa. Z pewnością jeśli zaczniesz regularnie oszczędzać i reinwestować odsetki szybko zbudujesz wystarczająco miękką „poduszkę finansową” by nigdy nie znaleźć się w tak ciężkiej sytuacji.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak procent składany pomoże Ci w osiągnięciu bogactwa.
 • Jak nie oszczędzając tak wiele można szybko osiągnąć 100 000 zł.
 • Jak używać kalkulatora systematycznego oszczędzania.

Jak procent składany wpływa na Twoje oszczędności?

W poprzednich wpisach z cyklu “Jak oszczędzać pieniądze” pisałem o czterech krokach na drodze do skutecznego oszczędzania. Dziś opiszę krok 5, czyli ostatni, ale jeśli trafiłeś tu najpierw sugeruję cofnąć się do wcześniejszych wpisów (linki w tabeli powyżej). Dlaczego skoro oszczędzasz nie powinieneś siebie „nagradzać”, przykładowo wydając odsetki na bieżące potrzeby lub przyjemności?

Choćby ze względu na to, że Twoje pieniądze, podobnie jak praca Twoich rąk, mają zdolność do zarabiania pieniędzy. Potęga procentu składanego jest ogromna, ale trzeba ją aktywować poprzez zaprzestanie wydawania wszystkich nadwyżek finansowych. Jeśli pieniądze w portfelu Cię „parzą” to koniecznie zerknij na przykład na rysunku poniżej. Wydaje się skomplikowany, ale skup się na kolorowych elementach na samym dole, znaczących koniec sześcioletniego oszczędzania. Co ważne, zakładamy tu 100 000 zł na starcie i zerowe wpłaty okresowe, a i tak odłożone pieniądze zaczynają szybko generować kolejne środki:

Potęga procentu składanego w praktyce

Być może zauważyłeś, że osoba po prawej stronie wydała na przyjemności w ciągu tych 6 lat 30 000 zł (6* 5 000 zł), a osoba po lewej stronie zaoszczędziła „tylko” 34 000 zł, czyli 4 000 zł więcej. Zauważ tylko, że te 4 000 zł wzięły się „znikąd”. „ale to tylko 4 000 zł” – powiesz. Zapraszam Cię więc do małego ćwiczenia:

 1. Wejdź na stronę z kalkulatorem procentu składanego
 2. Ustaw kapitał początkowy jako 100 000 zł
 3. Wpisz inflacje jako 0%
 4. Podaj roczną stopę zwrotu na 5%
 5. Ustaw długość prognozy na
  1. 10 lat
  2. 20 lat
  3. 30 lat
  4. 40 lat
 6. Czy nie dziwi Cię jak szybko pieniądze rosną między rokiem 30, a 40 oszczędzania? Dzieje się to dzięki procentowi składanemu, który dopilnuje tego, by w pewnym momencie Twoje pieniądze zaczęły zarabiać więcej od Ciebie. Na tym właśnie polega inwestowanie.

Polub mój fanpage na Facebooku. Naprawdę warto! 

Publikuję na swoim profilu kilka razy w tygodniu, więc znajdziesz tam jeszcze więcej informacji o finansach i inwestowaniu.

Potęga procentu składanego

Nie bez powodu zostawiłem ten artykuł na sam koniec serii o podstawach oszczędzania. Wracając do podpunktu 5D z instrukcji powyżej: zauważ, że kwota odsetek w 40 roku oszczędzania wynosi… 35 199 zł. Wydaje się, że przy tak niskich odsetkach nigdy nic nie uskładasz. W związku z tym polecam pobawić się chwilę dłużej kalkulatorem procentu składanego.

Ponieważ Twoje 100 000 zł samo pracuje na siebie, Ty możesz w międzyczasie żyć pełnią życia korzystając ze swoich pensji jak tylko chcesz. Oczywiście przykład ten jest uproszczony i ignoruje inflacje, która z pewnością „zje” część zysku, choć możesz założyć, że prezentowana inwestycja co roku „pokonuje” inflacje o 5%. Daje to bezwzględny zwrot z inwestycji na poziomie 5% niezależnie od inflacji. Tak właśnie wygląda potęga procentu składanego!

Założę się, że w Twojej głowie pojawiły się pierwsze wątpliwości. Przede wszystkim jak mam w ogóle uzbierać te 100 000 zł? Jak nie ulec pokusie wydania odsetek na przyjemności? Co ja zrobię z pieniędzmi za te 40 lat? Może w ogóle mi się wtedy nie przydadzą, a teraz mam w głowie tyle pomysłów na wydanie ich.

Tutaj przyjdzie Tobie z pomocą wpis Krok 2: “Obierz właściwy cel oszczędnościowy”, który polecam sobie teraz odświeżyć. Przy dobrym celu oszczędnościowym większość tych wątpliwości będziesz miał już z głowy. Mimo to nie udaje Ci się nic oszczędzić? Przeczytaj wpis „Częste błędy w oszczędzaniu – lista 10 największych„, w których identyfikuję najczęstsze problemy, które sprawiają, że ludzie mają trudności z oszczędzaniem i doradzam jak sobie z nimi sprytnie poradzić.

A co, gdy po osiągnięciu 100 000 zł kontynuujemy oszczędzanie?

Dochodzimy powoli do punktu kulminacyjnego wpisu. Skoro znasz już kroki 1-4 skutecznego oszczędzania i nie straszne Tobie odłożenie 100 000 zł i kontynuowanie procesu to w zasadzie czemu przestawać? Zobacz jak działa procent składany w rękach prawdziwych ekspertów oszczędzania:

 1. Wejdź na stronę z kalkulatorem systematycznego oszczędzania
 2. Podaj kapitał początkowy jako 100 000 zł
 3. Dodaj regularną wpłatę 1 000 zł miesięcznie
 4. Ustaw okres oszczędzania jako 40 lat
 5. Upewnij się, że stopa procentowa to 5%
 6. Odznacz opcję „uwzględnij podatek”
 7. Porównaj wyniki z poprzednimi

Efekt symulacji robi wrażenie, prawda? Wystarczy wykonać ćwiczenie, by zacząć podziwiać i doceniać działanie procentu składanego w finansach. W związku z tym polecam „pobawić się” kalkulatorem jeszcze chwilę, modyfikując np. stopę zwrotu lub comiesięczne wpłaty na konto. Dla mnie, gdy wykonałem to po raz pierwszy, było to doświadczenie prawdziwie otwierające oczy. Zwłaszcza gdy uświadomiłem sobie, że nawet małe kwoty wpłacane co miesiąc w pewnym momencie stają się bardziej produktywne niż ja sam.

oszczedzaj rowniez odsetki

Podsumowanie

Chciałbym na tym zakończyć podstawową serię wpisów o oszczędzaniu. W celu usystematyzowania wiedzy zapraszam Cię do ponownego przeczytania całości, a także do zadawania pytań. Bardzo ważne jest byś zaczął oszczędzać tak młodo jak to tylko możliwe. Osobiście, poważne oszczędzanie zacząłem w wieku 24 lat i teraz, po ładnych kilku latach moje oszczędności dysponują już same w sobie całkiem istotną „mocą zarobkową”.

Jeżeli wyrobiłeś już w sobie nawyk oszczędzania, pozostaje mi zaprosić Ciebie do lektury wpisów z kategorii inwestowanie. Zobaczysz tam procent składany w akcji na konkretnych przykładach omówionych w szczegółach. Nie akceptuj niskiego procentu na lokacie. Poświęć tylko trochę czasu na przeczytanie wpisu „Jak zostać bogatym? Procent składany w praktyce„, a zrozumiesz, że inwestować po prostu warto.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera:

.

Zero spamu, maksimum wartościowej treści.

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

5 10 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze