Ranking kont GPW

Ranking ostatnio modyfikowany dnia 31 października 2022

Ranking kont maklerskich do polskich akcji i ETF

Poniższy ranking przedstawia polskie konta maklerskie, przez które można inwestować w akcje i ETF-y notowane na GPW i NewConnect. W przeciwieństwie do innych stron na moim blogu ten, jak i inne strony z rankingami można komentować, więc serdecznie zapraszam do zadawania pytań dotyczących ofert polskich maklerów i o komentowanie w razie, gdyby ranking wymagał aktualizacji.

Najlepsze konto maklerskie do GPW

Obecnie najtańszym kontem maklerskim do inwestowania w akcje i ETF-y z GPW jest konto w domu maklerskim XTB, w którym handel w PLN do kwoty obrotu 100 000 EUR miesięcznie jest zupełnie darmowy. Jedynym ograniczeniem jest wysokość transakcji, która każdorazowo musi wynosić przynajmniej 10 złotych, co nie powinno być jednak problemem dla kogoś chcącego inwestować na GPW.

XTB nie wygrywa jednak rankingu, bo obecnie nie oferuje kont IKE i IKZE oraz nie pozwala na inwestowanie we wszystkie akcje z GPW. Zwycięzcą rankingu jest drugie najtańsze konto w DM BPS, które bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji i w zupełności powinno wystarczyć osobie chcącej inwestować w ETF-y notowane na GPW:

Jakie konto do etf-ów - konta do ETF z GPW ranking

Na trzecim miejscu znajduje się konto maklerskie w DM BOŚ, które pod względem prowizji transakcyjnych pozytywnie wyróżnia się na tle krajowej konkurencji. Czwartą i piątą lokatę zajmują BM ING i BM BNP Paribas, które jednak pod względem prowizji i oferty ustępują czołowej trójce tego rankingu.

Koszty transakcyjne polskich kont maklerskich przy inwestowaniu na GPW

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi na GPW ETF-ami:

Jakie konto do etf-ów - konta do ETF z GPW ocena

Obecnie bezkonkurencyjne jest konto maklerskie w XTB, dzięki któremu możemy za darmo handlować akcjami i funduszami ETF notowanymi na GPW. Drugim najtańszym kontem pod względem prowizji procentowej i minimalnej jest DM BPS, które dodatkowo umożliwia prowadzenie maklerskiego IKE i IKZE (opis tych kont znajdziesz w tym wpisie na blogu). Jako że w DM BPS nie można jednak handlować na giełdach zagranicznych, to polecam przyjrzeć się również ofercie DM BOŚ, która poza prowadzeniem maklerskich IKE i IKZE umożliwia także handel instrumentami zagranicznymi. Poza kosztami transakcyjnymi korzystanie z konta maklerskiego implikuje także pewne koszty bieżące zwane też depozytowymi.

Koszty związane z depozytem papierów z GPW na polskich kontach maklerskich

W poniższej tabeli umieściłem dodatkowe koszty depozytowe związane z przechowywaniem papierów z GPW na polskich kontach maklerskich:

Dom/biuro maklerskie

Opłata depozytowa

Opłata depozytowa (Papiery z gpw)

BM Alior Bank

(co miesiąc) 0,00040% po przekroczeniu 1 mln zł

Równowartość opłaty KDPW

BM BNP Paribas

-

(Co kwartał) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 300 000 zł

DM BOŚ (BOSSA)

(link afiliacyjny)

-

(Co kwartał) 1,5-krotność opłaty KDPW po przekroczeniu 1 mln zł

DM BPS

-

(Co miesiąc) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 0,5 mln zł.

DM City Handlowy

(co miesiąc) 0,010% min 1 zł

-

BM INGBM mBank / eMakler


(Co kwartał) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 0,5 mln zł.

LUB Czterokrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 5 mln zł.

DM Millenium

(Co kwartał) 0,0016% wartości papierów

-

DM Noble SecuritiesBM Pekao

(Co kwartał) 0,0006% wartości instrumentów po przekroczeniu 1 mln złotych


BM PKO BP

-

(Co miesiąc) 1,5-krotność opłaty KDPW po przekroczeniu 1 mln zł

BM Santander

(Co miesiąc) 0,0015% + VAT po przekroczeniu 0,5 mln złotych

-

DM XTB (link afiliacyjny)Koszty te ponosi się zwykle co miesiąc lub co kwartał, a ich płacenie często zależy od przekroczenia pewnego progu łącznej wartości papierów. Sposób liczenia jest jednak dość złożony, a wysokość opłat na tyle niska, że spora część inwestorów kompletnie ignoruje te koszty w ocenie. Warto być jednak świadomym ich wysokości, zanim podejmie się decyzję o inwestowaniu w danym biurze lub domu maklerskim.

4.9 9 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze