Ranking kont maklerskich do inwestowania w akcje i ETF-y

Ranking ostatnio modyfikowany dnia 16 maja 2023

Ranking kont maklerskich do inwestowania w akcje i ETF-y

Chcesz założyć konto maklerskie i nie wiesz, które wybrać? Poniższy ranking przedstawia polskie i zagraniczne konta, przez które można inwestować w akcje i ETF-y notowane na różnych światowych giełdach. Podzielony jest on na kilka części i na bieżąco przeze mnie aktualizowany, dzięki czemu można się nim kierować przy wyborze odpowiedniego konta maklerskiego. Ranking można komentować, więc serdecznie zapraszam do zadawania pytań dotyczących ofert polskich i zagranicznych maklerów i o komentowanie w razie, gdyby dowolny z rankingów wymagał aktualizacji.

Nieskromnie napiszę, że jest to najlepszy ranking kont maklerskich w polskim internecie, ponieważ w jednym miejscu porównasz tu oferty wszystkich znanych w naszym kraju polskich i zagranicznych maklerów, co jest rzadkością na innych tego typu stronach. Ranking zawiera linki afiliacyjne, ale tylko do kont, które według mnie pozytywnie wyróżniają się swoją ofertą. Nigdy nie promuję i nie będę promował tu kont, których sam nie używam lub nie mógłbym używać ze względu na ich ofertę, lub traktowanie klienta. Na podstawie mojego doświadczenia masz okazję samodzielnie wybrać najlepsze konto maklerskie, które wykorzystasz w inwestowaniu.

Jak wiesz, od lat prowadzę blog o oszczędzaniu, na którym dzielę się z czytelnikami rzetelną, sprawdzoną wiedzą, podaną w prosty, zrozumiały sposób. Zachowuję ten styl niezależnie od tego, czy omawiam zarabianieoszczędzanie czy inwestowanie. Kiedyś sam szukałem rankingu, który przedstawia najlepsze opcje. Jednak żadna porównywarka kont maklerskich nie spełniała moich oczekiwań. Ten wpis to wynik moich doświadczeń, testów i różnych wniosków, wyciąganych po skorzystaniu z dostępnych możliwości.

Zacznijmy. Przed Tobą porównanie rachunków maklerskich do inwestowania w akcje i ETF-y z GPW.

Obecnie najtańszym kontem maklerskim do inwestowania w akcje i ETF-y z GPW jest konto w domu maklerskim XTB (link afiliacyjny), w którym handel w PLN do kwoty obrotu 100 000 EUR miesięcznie jest zupełnie darmowy. Jedynym ograniczeniem jest wysokość transakcji, która każdorazowo musi wynosić przynajmniej 10 złotych, co nie powinno być jednak problemem dla kogoś chcącego inwestować na GPW.

XTB nie wygrywa jednak rankingu, bo obecnie nie oferuje kont IKE i IKZE oraz nie pozwala na inwestowanie we wszystkie akcje z GPW oraz w obligacje z GPW Catalyst. Zwycięzcą rankingu jest drugie najtańsze konto w DM BPS, które bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji i w zupełności powinno wystarczyć osobie chcącej inwestować w ETF-y notowane na GPW:

Jakie konto do etf-ów - konta do ETF z GPW ranking Na drugim miejscu znajduje się konto maklerskie w DM BOŚ (link afiliacyjny), które pod względem prowizji transakcyjnych pozytywnie wyróżnia się na tle krajowej konkurencji. Czwartą i piątą lokatę zajmują BM ING i BM BNP Paribas, które jednak pod względem prowizji i oferty ustępują czołowej trójce tego rankingu. Ile zapłacimy w polskich domach maklerskich za transakcje na GPW? W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi na GPW ETF-ami: Najlepsze konta maklerskie ETF i akcje z GPW ranking GPW

Na trzecim miejscu znajduje się konto maklerskie w DM BOŚ (link afiliacyjny), które pod względem prowizji transakcyjnych pozytywnie wyróżnia się na tle krajowej konkurencji. Czwartą i piątą lokatę zajmują BM ING i BM BNP Paribas, które jednak pod względem prowizji i oferty ustępują czołowej trójce tego rankingu.

Ile zapłacimy w polskich domach maklerskich za transakcje na GPW? W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich domach i biurach maklerskich, których konta maklerskie wzbogaciły ten ranking. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi na GPW ETF-ami:

Obecnie bezkonkurencyjne jest konto maklerskie w XTB, dzięki któremu możemy za darmo handlować akcjami i funduszami ETF notowanymi na GPW. Drugim najtańszym kontem pod względem prowizji procentowej i minimalnej jest DM BPS, które dodatkowo umożliwia prowadzenie maklerskiego IKE i IKZE (opis tych kont znajdziesz w tym wpisie na blogu). Jako że w DM BPS nie można jednak handlować na giełdach zagranicznych, to polecam przyjrzeć się również ofercie DM BOŚ, która poza prowadzeniem maklerskich IKE i IKZE umożliwia także handel instrumentami zagranicznymi. Poza kosztami transakcyjnymi korzystanie z konta maklerskiego implikuje także pewne koszty bieżące związane z przechowywaniem papierów wartościowych, które zwane są też depozytowymi i które też zawarłem w powyższej tabeli.

Interesuje Cię porównanie kont maklerskich pod kątem kosztów? Proszę bardzo. Pod względem opłat depozytowych pozytywnie wyróżniają się DM BOŚ, BM ING, BM Alior, DM Noble oraz BM PKO BP, ale tylko DM BOŚ i ING mają w tej grupie równie niskie opłaty transakcyjne. IKE i IKZE można prowadzić w wielu instytucjach, ale dostęp do GPW oraz do rynków zagranicznych oferują na kontach IKE tylko DM BOŚ, BM mBanku i BM Santander, co opiszę w kolejnym rozdziale.

Najlepsze konto maklerskie do ETF-ów europejskich

W tym rozdziale znajdziesz dwa rankingi dotyczące inwestowania w ETF-y na giełdzie frankfurckiej (XETRA). Będą się one różniły walutą inwestowania, przy czym pierwszy ranking dotyczy inwestowania bezpośrednio za PLN, a drugi ranking – inwestowania w EUR. Inwestorzy zainteresowani inwestowaniem w zagraniczne ETF-y rezydujące w Europie powinni skupić się właśnie na tych rankingach, bo to one wyłonią najlepsze konta do inwestowania w Europie z perspektywy waluty PLN lub EUR.

Kiedy tworzyłem jeden i drugi ranking kont maklerskich, starałem się przeanalizować poszczególne rozwiązania możliwie dogłębnie, żeby oba zestawienia były jak najbardziej rzetelne. Warto zauważyć również to, że pod każdym z rankingów zamieściłem odpowiadające mu tabele. W tabelach zostały zamieszczone nominalne oraz procentowe wysokości prowizji porównywanych w danym zestawieniu. Mam nadzieję, że dzięki temu proces decyzyjny odnośnie tego, jakie konto maklerskie do ETF-ów europejskich będzie dla Ciebie odpowiednie, stanie się znacznie prostszy. W razie ewentualnych wątpliwości ponownie zachęcam do dyskusji w komentarzach. 

Nie przedłużając: poznaj najlepsze konta maklerskie do ETF-ów europejskich!

ETF-y europejskie kupowane za polskie złote (PLN)

Poniższy ranking przedstawia polskie konta maklerskie, przez które można inwestować w akcje i ETF-y notowane na giełdach zagranicznych, a dokładniej na frankfurckiej XETRA korzystając z polskiej waluty (PLN). Dotyczy on zatem osób, które zarabiają pieniądze w polskich złotych i nie chcą musieć dokonywać konwersji walut przed przelaniem ich na konto maklera/brokera. Oto najlepsze konta maklerskie dla osób w takiej sytuacji:

  1. Interactive Brokers (IBKR) (link afiliacyjny) – za renomę na rynku, dostęp do wielu giełd, brak opłaty depozytowej i bardzo niskie prowizje (procentowe i minimalne) dla handlu w PLN. Dodatkowym plusem jest to, że pierwsza wypłata środków z konta w ciągu miesiąca jest darmowa. Jedną z wad tego konta jest brak polskich kont do wpłat w PLN, co może wygenerować koszty przelewu SWIFT na to konto (w zależności od banku, z którego wykonujemy przelew).
  2. XTB (link afiliacyjny) – za bardzo niskie prowizje (za przewalutowanie) dla małych kwot inwestowania oraz to, że przygotowują raport podatkowy. Minusem jest opłata depozytowa, która aktywuje się jednak przy dość wysokiej wartości papierów na koncie (powyżej 250 000 euro) i dotyczy tylko nadwyżki ponad tę kwotę.
  3. DM BOŚ (link afiliacyjny) – za to, że oferują najtańsze IKE i IKZE maklerskie z dostępem do ETF-ów europejskich. Do końca 2023 roku aktywna jest promocja. Jeśli założysz dowolne konto w DM BOŚ (w tym IKE i IKZE) z mojego linku, to prowizja transakcyjna wyniesie dla Ciebie 0,24%, min. 19 zł zamiast 0,29%, min. 19 zł. Działa też dla osób, które wcześniej założyły tam konta z mojego linku :).

Ranking kont maklerskich akcje i etfy zagranica 05 2023 - ranking inwestowanie w pln1

DeGiro spadło o kilka oczek z dwóch powodów. Po pierwsze: zablokowało na początku 2023 roku handel ETF-ami Vanguarda (patrz: dyrektywa PRIIPS i brak dokumentów tłumaczonych na wszystkie języki UE). Po drugie: DeGiro wprowadziło opłatę 1 EUR także dla „darmowych” ETF-ów, które wobec tego nie będą już darmowe darmowe w handlu.

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich i zagranicznych domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi w EUR na giełdzie frankfurckiej (XETRA) ETF-ami bezpośrednio w polskiej walucie (PLN):

Ranking kont maklerskich akcje i etfy zagranica 05 2023 1

Choć pod względem prowizji wygrywa Trading212, to ze względu na cypryjską rezydenturę stracił on kilka oczek w moim rankingu. Z tanich i godnych zaufania brokerów polecam XTB oraz Interactive Brokers.

ETF-y europejskie kupowane za euro (EUR)

Poniżej prezentuję ranking kont maklerskich do inwestowania w ETF-y europejskie w walucie EUR. Dotyczy on osób, które korzystają z usługi typu Revolut do wymiany waluty z PLN na EUR jeszcze przed przelaniem kwoty oszczędności na konto maklerskie lub tych, którzy zarabiają w walucie EUR. Oto 3 najwyższe pozycje wraz z opisem ofert:

  1. XTB (link afiliacyjny) – za 0% prowizji w handlu za EUR i to, że przygotowują oni raport podatkowy.
  2. Interactive Brokers (link afiliacyjny) – za renomę na rynku, dostęp do wielu giełd, brak opłaty depozytowej i bardzo niskie prowizje (procentowe i minimalne) dla handlu w USD/EUR. Dodatkowym plusem jest to, że pierwsza wypłata środków z konta w ciągu miesiąca jest darmowa.
  3. Trading212 – za niskie prowizje i brak opłat za nieaktywność i depozyt.

Ranking kont maklerskich akcje i etfy zagranica 05 2023 - ranking inwestowanie w euro1

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich i zagranicznych domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi w EUR na giełdzie frankfurckiej (XETRA) ETF-ami w europejskiej walucie wspólnej (EUR):

Ranking kont maklerskich akcje i etfy zagranica 05 2023 inwestowanie w eur1

Najlepsze konto maklerskie do ETF-ów amerykańskich

Poniższy ranking przedstawia polskie konta maklerskie, przez które można inwestować w ETF-y notowane na giełdach amerykańskich. Obecnie najlepszym kontem do kupowania amerykańskich ETF-ów jest Firstrade (link afiliacyjny), z którego sam korzystam od ponad roku, mając o nim bardzo dobrą opinię.

Ranking kont maklerskich akcje i etfy zagranica 05 2023 etf amerykanskie ranking

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w zagranicznych domach i biurach maklerskich, które oferują polskim rezydentom inwestowanie w amerykańskie ETF-y. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi w USD na giełdzie amerykańskiej (NYSE) ETF-ami:

Ranking kont maklerskich akcje i etfy zagranica 05 2023 etf amerykanskie

Dodatek 1: dokładne koszty depozytowe dla polskich domów i biur maklerskich

W poniższej tabeli umieściłem dodatkowe koszty depozytowe związane z przechowywaniem papierów z GPW na polskich kontach maklerskich:

Dom/biuro maklerskie

Opłata depozytowa

Opłata depozytowa (Papiery z gpw)

BM Alior Bank

(co miesiąc) 0,00040% po przekroczeniu 1 mln zł

Równowartość opłaty KDPW

BM BNP Paribas

-

(Co kwartał) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 300 000 zł

DM BOŚ (BOSSA)

(link afiliacyjny)

-

(Co kwartał) 1,5-krotność opłaty KDPW po przekroczeniu 1 mln zł

DM BPS

-

(Co miesiąc) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 0,5 mln zł.

DM City Handlowy

(co miesiąc) 0,010% min 1 zł

-

BM INGBM mBank / eMakler


(Co kwartał) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 0,5 mln zł.

LUB Czterokrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 5 mln zł.

DM Millenium

(Co kwartał) 0,0016% wartości papierów

-

DM Noble SecuritiesBM Pekao

(Co kwartał) 0,0006% wartości instrumentów po przekroczeniu 1 mln złotych


BM PKO BP

-

(Co miesiąc) 1,5-krotność opłaty KDPW po przekroczeniu 1 mln zł

BM Santander

(Co miesiąc) 0,0015% + VAT po przekroczeniu 0,5 mln złotych

-

DM XTB (link afiliacyjny)Koszty te ponosi się zwykle co miesiąc lub co kwartał, a ich płacenie często zależy od przekroczenia pewnego progu łącznej wartości papierów. Sposób liczenia jest jednak dość złożony, a wysokość opłat na tyle niska, że spora część inwestorów kompletnie ignoruje te koszty w ocenie. Warto być jednak świadomym ich wysokości, zanim podejmie się decyzję o inwestowaniu w danym biurze lub domu maklerskim.

4.5 34 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

410 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze