Ranking kont maklerskich do inwestowania w akcje i ETF-y

Ranking ostatnio modyfikowany dnia 17 marca 2023

Ranking kont maklerskich do inwestowania w akcje i ETF-y

Poniższy ranking przedstawia polskie i zagraniczne konta maklerskie, przez które można inwestować w akcje i ETF-y notowane na różnych światowych giełdach. Podzielony jest on na kilka części i na bieżąco przeze mnie aktualizowany, dzięki czemu można się nim kierować przy wyborze odpowiedniego konta maklerskiego. Ranking można komentować, więc serdecznie zapraszam do zadawania pytań dotyczących ofert polskich i zagranicznych maklerów i o komentowanie w razie, gdyby dowolny z rankingów wymagał aktualizacji.

Nieskromnie napiszę, że jest to najlepszy ranking kont maklerskich w polskim internecie, ponieważ w jednym miejscu porównasz tu oferty wszystkich znanych w naszym kraju polskich i zagranicznych maklerów, co jest rzadkością na innych tego typu stronach. Ranking zawiera linki afiliacyjne, ale tylko do kont, które według mnie pozytywnie wyróżniają się swoją ofertą. Nigdy nie promuję i nie będę promował tu kont, których sam nie używam lub nie mógłbym używać ze względu na ich ofertę, lub traktowanie klienta. Zacznijmy od rankingu kont do inwestowania w akcje i ETF-y z GPW.

Obecnie najtańszym kontem maklerskim do inwestowania w akcje i ETF-y z GPW jest konto w domu maklerskim XTB (link afiliacyjny), w którym handel w PLN do kwoty obrotu 100 000 EUR miesięcznie jest zupełnie darmowy. Jedynym ograniczeniem jest wysokość transakcji, która każdorazowo musi wynosić przynajmniej 10 złotych, co nie powinno być jednak problemem dla kogoś chcącego inwestować na GPW.

XTB nie wygrywa jednak rankingu, bo obecnie nie oferuje kont IKE i IKZE oraz nie pozwala na inwestowanie we wszystkie akcje z GPW oraz w obligacje z GPW Catalyst. Zwycięzcą rankingu jest drugie najtańsze konto w DM BPS, które bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji i w zupełności powinno wystarczyć osobie chcącej inwestować w ETF-y notowane na GPW:

Jakie konto do etf-ów - konta do ETF z GPW ranking

Na trzecim miejscu znajduje się konto maklerskie w DM BOŚ (link afiliacyjny), które pod względem prowizji transakcyjnych pozytywnie wyróżnia się na tle krajowej konkurencji. Czwartą i piątą lokatę zajmują BM ING i BM BNP Paribas, które jednak pod względem prowizji i oferty ustępują czołowej trójce tego rankingu.

Ile zapłacimy w polskich domach maklerskich za transakcje na GPW? W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi na GPW ETF-ami:

Najlepsze konta maklerskie ETF i akcje z GPW ranking GPW

Obecnie bezkonkurencyjne jest konto maklerskie w XTB, dzięki któremu możemy za darmo handlować akcjami i funduszami ETF notowanymi na GPW. Drugim najtańszym kontem pod względem prowizji procentowej i minimalnej jest DM BPS, które dodatkowo umożliwia prowadzenie maklerskiego IKE i IKZE (opis tych kont znajdziesz w tym wpisie na blogu). Jako że w DM BPS nie można jednak handlować na giełdach zagranicznych, to polecam przyjrzeć się również ofercie DM BOŚ, która poza prowadzeniem maklerskich IKE i IKZE umożliwia także handel instrumentami zagranicznymi. Poza kosztami transakcyjnymi korzystanie z konta maklerskiego implikuje także pewne koszty bieżące związane z przechowywaniem papierów wartościowych, które zwane są też depozytowymi.

Koszty związane z depozytem papierów z GPW na polskich kontach maklerskich

W poniższej tabeli umieściłem dodatkowe koszty depozytowe związane z przechowywaniem papierów z GPW na polskich kontach maklerskich:

Dom/biuro maklerskie

Opłata depozytowa

Opłata depozytowa (Papiery z gpw)

BM Alior Bank

(co miesiąc) 0,00040% po przekroczeniu 1 mln zł

Równowartość opłaty KDPW

BM BNP Paribas

-

(Co kwartał) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 300 000 zł

DM BOŚ (BOSSA)

(link afiliacyjny)

-

(Co kwartał) 1,5-krotność opłaty KDPW po przekroczeniu 1 mln zł

DM BPS

-

(Co miesiąc) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 0,5 mln zł.

DM City Handlowy

(co miesiąc) 0,010% min 1 zł

-

BM INGBM mBank / eMakler


(Co kwartał) Dwukrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 0,5 mln zł.

LUB Czterokrotność opłaty KDPW po przekroczeniu 5 mln zł.

DM Millenium

(Co kwartał) 0,0016% wartości papierów

-

DM Noble SecuritiesBM Pekao

(Co kwartał) 0,0006% wartości instrumentów po przekroczeniu 1 mln złotych


BM PKO BP

-

(Co miesiąc) 1,5-krotność opłaty KDPW po przekroczeniu 1 mln zł

BM Santander

(Co miesiąc) 0,0015% + VAT po przekroczeniu 0,5 mln złotych

-

DM XTB (link afiliacyjny)Koszty te ponosi się zwykle co miesiąc lub co kwartał, a ich płacenie często zależy od przekroczenia pewnego progu łącznej wartości papierów. Sposób liczenia jest jednak dość złożony, a wysokość opłat na tyle niska, że spora część inwestorów kompletnie ignoruje te koszty w ocenie. Warto być jednak świadomym ich wysokości, zanim podejmie się decyzję o inwestowaniu w danym biurze lub domu maklerskim.

Najlepsze konto maklerskie do ETF-ów europejskich

W tym rozdziale znajdziesz dwa rankingi dotyczące inwestowania w ETF-y na giełdzie frankfurckiej (XETRA). Będą się one różniły walutą inwestowania, przy czym pierwszy ranking dotyczy inwestowania bezpośrednio za PLN, a drugi ranking – inwestowania w EUR.

ETF-y europejskie kupowane za polskie złote (PLN)

Poniższy ranking przedstawia polskie konta maklerskie, przez które można inwestować w akcje i ETF-y notowane na giełdach zagranicznych, a dokładniej na frankfurckiej XETRA korzystając z polskiej waluty (PLN):

  1. XTB (link afiliacyjny) – za bardzo małe prowizje (za przewalutowanie) dla małych kwot inwestowania oraz to, że przygotowują raport podatkowy. Do końca 2023 roku aktywna jest promocja. Jeśli założysz dowolne konto w DM BOŚ (w tym IKE i IKZE) z mojego linku, to prowizja transakcyjna wyniesie dla Ciebie 0,24%, min. 19 zł zamiast 0,29%, min. 19 zł. Działa też dla osób, które wcześniej założyły tam konta z mojego linku :).
  2. DM BOŚ (link afiliacyjny) – za to, że oferują najtańsze IKE i IKZE maklerskie z dostępem do ETF-ów europejskich.
  3. DeGiro – za niskie prowizje, listę ETF-ów bez prowizji i dobry kurs wymiany walut z PLN na EUR.

Najlepsze konta maklerskie ETF i akcje z Europy Inwestowanie PLN ranking

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich i zagranicznych domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi w EUR na giełdzie frankfurckiej (XETRA) ETF-ami bezpośrednio w polskiej walucie (PLN):

RankingKontEUPLN1

ETF-y europejskie kupowane za euro (EUR)

Oto ranking kont do inwestowania w ETF-y europejskie w walucie EUR:

  1. Interactive Brokers (link afiliacyjny) – za renomę na rynku, dostęp do wielu giełd, brak opłaty depozytowej i bardzo niskie prowizje (procentowe i minimalne) dla handlu w USD/EUR. Dodatkowym plusem jest to, że pierwsza wypłata środków z konta w ciągu miesiąca jest darmowa.
  2. XTB (link afiliacyjny) – za 0% prowizji w handlu za EUR i to, że przygotowują oni raport podatkowy.
  3. DeGiro – za niskie prowizje i listę ETF-ów bez prowizji.

Najlepsze konta maklerskie ETF i akcje z Europy Inwestowanie EUR ranking

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w polskich i zagranicznych domach i biurach maklerskich, które porównuję w tym rankingu. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi w EUR na giełdzie frankfurckiej (XETRA) ETF-ami w europejskiej walucie wspólnej (EUR):

RankingKontEUEUR1

Najlepsze konto maklerskie do ETF-ów amerykańskich

Poniższy ranking przedstawia polskie konta maklerskie, przez które można inwestować w ETF-y notowane na giełdach amerykańskich:

Jakie konto do etf ow konta do ETF z US za USD ranking

W poniższej tabeli przedstawiam nominalne i procentowe wysokości prowizji transakcyjnych w zagranicznych domach i biurach maklerskich, które oferują polskim rezydentom inwestowanie w amerykańskie ETF-y. Takie opłaty poniesiemy, handlując notowanymi w USD na giełdzie amerykańskiej (NYSE) ETF-ami:

Jakie konto do etf ow konta do ETF z US za USD ocena

4.5 16 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

217 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze