wszystkie twoje inwestycje w 1 miejscu

Wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu. Poznaj nasz plik do śledzenia portfela

Najlepszy darmowy plik do zarządzania portfelem.

Masz kilka kont maklerskich i chciałbyś móc podejrzeć ich wartość w jednym miejscu? Prowadzisz portfel inwestycyjny i z czasem gubisz jego strukturę i nie wiesz, co kupić w kolejnym miesiącu? A może chciałbyś po prostu lepiej zarządzać swoim majątkiem? Jeśli szukasz porządnego pliku, w którym mógłbyś mieć wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu, który automatycznie aktualizowałby ich wartość oraz automatycznie zapisywał codziennie jego historię, to dobrze trafiłeś.

Nasz plik do śledzenia portfela powstał w 2022 roku i został przedstawiony w ramach wpisu „Akcje (10/10) – Własny arkusz do monitorowania inwestycji„, w którym znajdziesz instrukcję jego konfiguracji i użytkowania. Nie powstał sam, bo jego autorem jest Piotrek, z którym znamy się od 2020 roku, kiedy zaczął czytać i komentować moje wpisy i pewnego razu wpadł na pomysł… napisania wpisu o obsłudze arkuszy Google w kontekście prowadzenia portfela inwestycyjnego. Skończyło się tym, co dziś zaprezentuję, czyli moim zdaniem najlepszym darmowym i ogólnodostępnym plikiem do śledzenia do portfela w polskim (a być może i zagranicznym) internecie i zarazem nieodzownym narzędziem każdego świadomego inwestora długoterminowego.

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak prosto i za darmo śledzić wszystkie swoje inwestycje w 1 miejscu.
  • Co umożliwia nasz plik i jak dzięki niemu unikniesz błędów inwestycyjnych.
  • Jak prosto zaplanować sobie inwestycje, wpłaty do portfela oraz co kupić w każdym miesiącu.

Dla kogo jest nasz plik do śledzenia portfela inwestycyjnego?

Modelowym użytkownikiem naszego pliku do śledzenia wartości portfela jest ktoś, kto prowadzi zdywersyfikowany portfel inwestycyjny zawierający kilka różnych klas aktywów na kilku różnych kontach (lub w kilku różnych postaciach). Oczywiście nie oznacza to wcale, że osoba prowadząca prosty portfel na 1 koncie maklerskim nie ma tu czego szukać, bo narzędzie nadaje się znakomicie także do prostszych portfeli typu 100% ETF Vanguard LifeStrategy.

Choć w pliku można monitorować także zmiany wartości aktywów alternatywnych lub mieszkań, to dedykowany jest inwestorom giełdowym, którzy inwestują w obligacje, akcje, ETF-y, kryptowaluty i im podobne instrumenty finansowe. Zaletą naszego arkusza do monitorowania portfela inwestycyjnego jest to, że można do niego dodawać także inne składniki majątku (np. pojazdy, mieszkania lub domy) z zastrzeżeniem, że o zmianę ich wartości będzie trzeba zadbać samodzielnie (wypełniając co jakiś czas odpowiednie pole w pliku).

Wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu Dashboard Arkusza

Jeśli Twój majątek składa się z przynajmniej kilku składników, w tym z akcji, obligacji, ETF-ów lub kryptowalut, to po prostu utwórz kopię naszego pliku do śledzenia inwestycji i podążaj za instrukcją krok po kroku, by już dziś cieszyć się możliwością dokładnego śledzenia zmian wartości Twojego portfela inwestycyjnego.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Jakie są możliwości naszego arkusza do monitorowania inwestycji?

Podstawową i najważniejszą funkcją naszego arkusza do monitorowania inwestycji jest możliwość dodawania transakcji kupna i sprzedaży różnych instrumentów finansowych, a następnie monitorowanie ich zmian wartości oraz codzienne automatyczne zapisywanie historii majątku. Arkusz oferuje możliwość dodania i śledzenia zmian cen bardzo wielu różnych instrumentów finansowych (dla większości korzystając z więcej niż 1 źródła danych):

  • akcje i ETF-y z GPW i NewConnect (polskich giełd),
  • akcje i ETF-y zagraniczne (z wielu różnych giełd),
  • polskie detaliczne obligacje skarbowe (np. TOS, COI i EDO),
  • polskie obligacje notowanie na giełdzie (zarówno skarbowe, jak i korporacyjne),
  • certyfikaty z GPW,
  • fundusze inwestycyjne (TFI),
  • główne kryptowaluty (np. BTC lub ETH),
  • metale szlachetne (na podstawie kontraktów).

Wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu Portfolio

Po dodaniu wszystkich swoich transakcji arkusz podsumuje i zaprezentuje Ci obecny stan Twojego portfela inwestycyjnego, czyli między innymi jego następujące parametry:

  • aktualną wartość całego portfela oraz każdego z kont/każdej klasy aktywów,
  • poziom zrealizowanego i niezrealizowanego zysku,
  • wartość wypłaconych dotychczas odsetek i dywidend,
  • wartość zapłaconych dotychczas prowizji i poniesionych kosztów,
  • stopę zwrotu liczoną metodą XIRR (MWR), czyli biorącą pod uwagę momenty i wysokości wpłat do portfela,
  • podział portfela na klasy aktywów oraz ich odchylenie od pożądanych wag docelowych,
  • podział walutowy portfela (PLN a inne waluty),
  • historia (liczona od dnia uruchomienia pliku) i pokazana na wykresach (stan konta w czasie, udział poszczególnych klas aktywów na koniec miesiąca / kwartału / półrocza / roku, wypracowany zysk).

Arkusz nie „odtworzy” całej historii Twojego inwestowania, ale od dnia dodania wszystkich historycznych transakcji zacznie zapisywać historię. Dla przykładu – w moim arkuszu jest ponad 7-letnia historia mojego inwestowania, bo właśnie wtedy stworzyłem pierwszy plik Excel tego rodzaju (na własne potrzeby), co później bezproblemowo przeniosłem do arkusza stworzonego przez Piotrka.

Jak działa nasze narzędzie do zarządzania portfelem?

Obsługę arkusza zaczyna się od prostej konfiguracji opisanej w tej części instrukcji do pliku, po której wykonaniu przechodzi się do dodawania historycznych transakcji na wszystkich swoich kontach maklerskich. Dodanie historycznych transakcji do pliku do zarządzania portfelem ułatwią Ci intuicyjne, ale rozbudowane formularze do wprowadzania danych, które pomagają uniknąć błędów. Nasz plik do śledzenia portfela umożliwia dodanie transakcji dotyczących wielu kont maklerskich, które podsumowywane są jako jeden duży portfel inwestycyjny.

Wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu Funkcje Arkusza

Jako że 98% odbiorców moich materiałów mieszka w Polsce, to podstawową walutą pliku (do której np. przeliczana jest stopa zwrotu z inwestycji) jest polski złoty (PLN). Arkusz umożliwia jednak posiadanie kont walutowych, co przyda się osobom „trzymającym” waluty obce w portfelu. Jedną z najprzydatniejszych funkcji naszego arkusza do śledzenia inwestycji jest działającą metoda FIFO (First In First Out), która pozwoli Ci na realistyczne określenie wysokości zysku z inwestycji w momencie sprzedaży.

Jeśli arkusz Ci nie wystarczy i chciałbyś go zmodyfikować, to wiedz, że masz praktycznie pełną możliwość dostosowania arkusza do własnych potrzeb. Wszystkie użyte w nim funkcje i skrypty są dla Ciebie dostępne i możesz je dowolnie zmienić (po wykonaniu kopii arkusza do swoich Arkuszy Google).

Czy konfiguracja naszego arkusza jest trudna?

Według mnie konfiguracja naszego arkusza nie jest trudna i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, ale przyda Ci się trochę cierpliwości i podstawy obsługi arkuszy kalkulacyjnych typu Excel lub Arkusze Google. Jego poprawne skonfigurowanie będzie wymagało przede wszystkim czasu i dokładności, ale tylko od Ciebie zależy, czy chcesz dodać tu całą historię transakcji, czy jedynie historię obecnie posiadanych pozycji (co może oszczędzić Ci dużo czasu).

Wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu Transakcje

Dodanie wszystkich historycznych transakcji może być dla wielu inwestorów niepotrzebne, bo i tak plik nie „wyrysuje” tej historii na wykresach, a jedynie poprawnie obliczy historyczny wynik inwestycyjny.

Jeśli jesteś inwestorem pasywnym, który prowadzi prosty portfel złożony z kilku składników, to konfiguracja pliku i dodanie historii transakcji będzie dla Ciebie bajecznie prosta. Jeśli jednak posiadasz wiele kont maklerskich i inwestujesz aktywnie, to dodawanie całej historii może mijać się z celem, więc sugerowałbym albo dodanie tylko transakcji dotyczących obecnie otwartych pozycji, albo skorzystanie z potężniejszego narzędzia do śledzenia inwestycji, które umożliwia automatyczny import transakcji z różnych domów maklerskich. A skoro już przy innych narzędziach jesteśmy, to porównam teraz nasz plik do śledzenia inwestycji do popularnego myFund.pl.

Czym nasze narzędzie do zarządzania portfelem różni się od myFund.pl?

Choć myFund.pl jest niewątpliwie potężniejszym narzędziem od naszego pliku do śledzenia inwestycji, to pragnę przypomnieć, że nasz arkusz jest w pełni darmowy. Jeśli arkusz się podoba/przydaje, to możesz za niego podziękować, stawiając Piotrkowi wirtualną kawę. Piotrek naprawdę na tę kawę zasłużył, bo przez 2 lata odpowiada na wszystkie pytania dot. arkusza, rozwija go i ciągle dodaje kolejne funkcje w reakcji na prośby użytkowników, a nawet podrzuca „gotowce” na potrzeby dostosowania arkusza do własnych, unikalnych potrzeb korzystających z niego. Oto porównanie naszego arkusza do jego płatnej alternatywy w postaci portalu myFund:

Wszystkie Twoje inwestycje w 1 miejscu nasz arkusz a myfund

To, czego nasz arkusz niestety nie potrafi to:

  • generowanie historycznych wartości portfela na podstawie wprowadzonych transakcji,
  • pobieranie informacji o wypłaconych odsetkach czy dywidendach – te należy wprowadzać do arkusza ręcznie,
  • generowanie raportu podatkowego,
  • importowanie transakcji z kont maklerskich,
  • prowadzenie portfela w innej walucie niż PLN.

Jeśli jesteś inwestorem aktywnym, który wykonuje bardzo wiele transakcji na wielu różnych pozycjach lub jeśli jesteś inwestorem dywidendowym, posiadającym wiele składników portfela (i otrzymującym setki dywidend w ciągu roku), to moim zdaniem myFund okaże się lepszym rozwiązaniem od naszego pliku. Jeśli chcesz założyć portfel w myFund i zrobisz to z mojego linku afiliacyjnego, to otrzymasz 2 miesiące korzystania z najwyższego abonamentu Expert za darmo, a następnie zniżkę 20% na pierwszy abonament.

Sądzę jednak (zupełnie szczerze), że dla 85-90% inwestorów nasz darmowy plik do śledzenia inwestycji okaże się wystarczająco dobry, stąd raz jeszcze z całego serca polecam skorzystanie z niego, bo naprawdę warto :).

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Podsumowanie

W ciągu ostatnich przeszło 2 lat nasz arkusz przebył bardzo długą drogę, stając się narzędziem niemal profesjonalnym i nabywając wiele nowych funkcji takich jak sprawdzanie wersji, czy automatyczna aktualizacja do nowej wersji pliku. Choć Piotrek stale podkreśla, że nie jest profesjonalnym programistą, to z jego talentu korzysta już przeszło 2000 osób, które prowadzą swoje portfele przy pomocy tego pliku do śledzenia portfela.

Celem tego wpisu jest wypromowanie tego pliku, aby trafił do jeszcze szerszego grona. Co z tego mamy, skoro arkusz jest darmowy? Poza satysfakcją, oczywiście to, że to właśnie użytkownicy sugerują nam coraz lepsze funkcje, które implementujemy w kolejnych wersjach arkusza. Jeśli arkusz się przydaje i podoba, to nie zapomnij o postawieniu Piotrkowi kawy i skomentowaniu pod wpisem, aby dodać mu motywacji (lub inspiracji) do dalszego tworzenia. Z góry dziękuję, jako skromny współautor.

/Mateusz

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

Plik się przydaje? Postaw Piotrkowi kawę 🙂

Jeśli korzystasz z pliku i chciałbyś podziękować jego autorowi, to koniecznie postaw Piotrkowi kawę wykorzystując ten link lub przycisk poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
4.9 35 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

197 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze