You are currently viewing Portfel emerytalny na Twoje IKE lub IKZE

Portfel emerytalny na Twoje IKE lub IKZE

Jak zbudować dobry portfel inwestycyjny na emeryturę?

We wpisie „IKE i IKZE (1/2) – Rachunki maklerskie IKE i IKZE” mogłeś dowiedzieć się o szczegółach i przekonać o atrakcyjności kont inwestycyjnych IKE i IKZE, a także o ich przewadze nad zwykłymi rachunkami maklerskimi. Przyszła pora na konkrety, czyli na portfel emerytalny i dobór odpowiednich dla Ciebie składników. W końcu nie po to namawiałem Cię do założenia sobie takich kont, byś wpłacił na nie pieniądze przed końcem roku i w nic je nie zainwestował. W drugiej odsłonie wpisu o IKE i IKZE opiszę w co, moim zdaniem, warto inwestować za pomocą tych kont.

Przedstawię Ci tutaj 4 przykładowe portfele, z których każdy posiada zalety i wady, które postaram się jak najlepiej uwypuklić w celu ułatwienia Ci podjęcia decyzji. Spróbuję zawrzeć wystarczająco wiele informacji, byś mógł po przeczytaniu wpisu samemu podjąć decyzje i dokonać swoich pierwszych zakupów. W innym wpisie, zatytułowanym „Dlaczego akcje pasują do IKE bardziej niż obligacje?” przedstawiam tezę, że akcje pasują do IKE i IKZE bardziej od obligacji, ale w tym wpisie znajdziesz też portfele mieszane. Jest tak dlatego, że 100% akcji na IKE/IKZE powinien mieć jedynie inwestor, który znaczną częścią majątku inwestuje poza tymi kontami, a to dotyczy tylko nielicznych. Naucz się jak zbudować i prowadzić swój pierwszy skuteczny portfel emerytalny zamiast wybierać aktywne fundusze inwestycyjne, których zakup oznacza płacenie 3% rocznej opłaty za zarządzanie „profesjonalistom”.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie kryteria powinien spełniać dobry portfel emerytalny na Twoje IKE lub IKZE.
 • Które instrumenty finansowe dobrze pasują do kont IKE i IKZE.
 • Jakie cztery modelowe portfele emerytalne warto rozważyć dla kont IKE i IKZE.
 • Jakie są wady i zalety każdego z prezentowanych portfeli.
 • Jak zbudować i prowadzić portfel emerytalny za pomocą tych kont.

Jak ocenię różne portfele emerytalne?

Cztery portfele inwestycyjne, które Ci zaraz przedstawię, zostaną ocenione w czterech kategoriach:

 • Czas potrzebny na prowadzenie portfela. Dla przykładu, wybierając fundusze indeksowe (ETF-y), istniejące na rynku od lat wykonasz tylko jedną transakcje w ciągu roku, przy wpłacie nowych środków. Więcej o funduszach pasywnych przeczytasz we wpisie „ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?” i całej serii, którą on rozpoczyna. Wybierając obligacje lub akcje będziesz musiał włożyć w prowadzenie portfela trochę więcej wysiłku i czasu. Im mniej czasu potrzebne będzie do prowadzenia takiego IKE i IKZE, tym więcej punktów przyznam portfelowi
 • Stabilność, bezpieczeństwo, przewidywalność zmian cen aktywów. Jak zachowywały się aktywa w przeszłości? Jak prawdopodobnie będą się zachowywać w przyszłości? Jak duże mogą być potencjalnie skoki ich cen? Im mniejsze wahania cen aktywów, tym więcej punktów w tej kategorii.
 • Wysokość regularnych wpływów z dywidend i odsetek. Im wyższe przewidywalne regularne zyski, tym bardziej portfel zapunktuje w tej dziedzinie. Inwestycyjne IKE i IKZE są wprost stworzone dla wszelkich aktywów wypłacających regularnie pieniądze swoim posiadaczom. W końcu im częściej odnosisz korzyści z posiadania aktywów, tym częściej nie płacisz podatku Belki (19%).
 • Potencjał spekulacyjnego wzrostu wartości jest w pewnym sensie odwrotnością stabilności. Im więcej ryzykownych aktywów znajdzie się w Twoim portfelu, tym większe możliwe fluktuacje w obydwie strony. Wyższe oceny w tej kategorii otrzymają portfele emerytalne bazujące na akcjach

Oceną minimalną będzie 1, a maksymalną 10. Im wyższa ocena w każdej kategorii, tym lepiej. Powyższe kryteria pomogą Ci w selekcji takiego, który zapewni Ci godne zyski, jednocześnie pozwalając na spokojny sen w nocy… i uśmiech na twarzy gdy przejdziesz na emeryturę.

ike i ikze portfele 1

W co inwestować za pomocą kont IKE i IKZE?

Aktywa, które będę lokować w portfelach należą do trzech kategorii. Są nimi:

Szukasz stabilnego portfela inwestycyjnego? Wybierz portfel A.

Pierwszy omawiany portfel emerytalny spodoba się przede wszystkim osobom, które nie mają za dużo czasu na zarządzanie inwestycjami. Jego konfiguracja jest prostsza niż pozostałych trzech, ponieważ zawiera tylko trzy składowe, do tego wszystkie będące ETF-ami. Oznacza to, że portfel będzie „jechał na autopilocie” i ze względu na dobór raczej bezpiecznych aktywów nie będziesz musiał zaglądać do niego zbyt często. Niestety taki portfel robi niewiele więcej niż upewnienie się, że nie odniesiesz straty. To taka lepsza lokata, ponieważ składowa 25% obligacji korporacyjnych winduje procent nieco w górę. Poniższy wykres prezentuje moje oceny dla tego portfela oraz jego strukturę:

IKE i IKZE 2 - portfel A - stabilny

Aż połowę portfela stanowią fundusze indeksowe na obligacje skarbowe USA, historycznie znane jako najbezpieczniejsze aktywa na świecie. Obecnie przynoszą one jedynie około 2% stopy zwrotu, ale dają stabilność większą od czegokolwiek innego. Pozostałe 25% ulokowałem w surowce (głównie złoto i srebro), by jeszcze bardziej „przechować wartość” Twoich pieniędzy. Taki portfel raczej zbyt dużo nie zarobi, ale też prawdopodobnie nic nie straci.

Scenariusze dla portfela A

Scenariusz pozytywny
25%

Dla portfela A pozytywny scenariusz nastąpi wtedy, gdy dla innych portfeli zdarzy się najgorsze. Kryzys gospodarczy, turbulencje i zawirowania na rynkach to realia, w których ten portfel poradzi sobie najlepiej. Stanie się tak z uwagi na stabilność obligacji skarbowych USA wobec innych grup aktywów oraz rynku surowców jako alternatywy do ucieczki od nurkujących rynków akcji. Możesz wtedy liczyć na 5-6% zwrot z portfela w ciągu roku.

Scenariusz neutralny
60%

W normalnych warunkach takie portfolio aktywów nie będzie wyróżniać się zbyt pozytywnie na tle innych portfeli. W scenariuszu neutralnym zarobisz na nim około 3% w ciągu roku.

Scenariusz negatywny
15%

Scenariuszem negatywnym dla tego portfela będzie kontynuacja hossy na rynkach akcji przez kolejne 3-4 lata. Osoba, która wybierze ten portfel będzie przyglądać się, gdy Ci, którzy dorzucili do portfolio akcje zarabiają krocie, a tu nic ciekawego się nie dzieje.

Szukasz kompromisu pomiędzy zyskiem, a ryzykiem? Wybierz portfel B.

Drugi omawiany przeze mnie portfel emerytalny to rozsądny balans między (stale) wysokim bezpieczeństwem oraz brakiem konieczności kontroli portfela, a możliwością zarobku. Same ETF-y w portfelu powodują stale wysoką notę za wymagany czas prowadzenia portfela (aż 7/10). Wprowadzenie 25% akcji krajów rozwiniętych powoduje podwyższenie oceny za potencjał wzrostu z 1 do 3. Stabilność spada z 10 do 5, ponieważ wspomniane 25% powoduje znaczący wzrost ryzyka spadku wartości portfolio B. Nota za regularne wpływy także skoczyła o jedno oczko (z 3 do 4) z uwagi na to, że odpowiednio wybrane ETF-y krajów rozwiniętych wypłacą więcej niż ETF-y obligacji skarbowych.

IKE i IKZE 2 - portfel B - umiarkowany

Jak widzisz zmiana wobec portfela A jest naprawdę niewielka. 25% obligacji skarbowych zostało podmienione na 25% akcji rynków rozwiniętych. Jednak nawet tak mikroskopijna zmiana powoduje, że w czasach hossy (dobrej koniunktury) na giełdzie portfel A zarobi jedynie 3-4%, a portfel B nawet do 7-8%! Z drugiej strony, w czasach bessy (złej koniunktury) na giełdzie portfel B może przynieść stratę sięgającą nawet od około -7% do -10% wartości jego aktywów.

Scenariusze dla portfela B

Scenariusz pozytywny
35%

Dla portfela B pozytywne będzie kontynuowanie rajdu na obecnie już nie tak tanich akcjach rynków rozwiniętych. W przypadku kontynuacji hossy taki portfel może przynieść nawet do 8% zwrotu rocznie.

Scenariusz neutralny
20%

Wariant neutralny dla umiarkowanego portfolio to taki, w którym rynki akcji dryfują w tzw. trendzie bocznym, czyli ani nie rosną, ani nie spadają. Surowce nie przeciwważą spadających cen akcji, bo nie dzieje się tam nic złego. W tym scenariuszu portfel pozwoli zarobić około 4% rocznie.

Scenariusz negatywny
45%

Na scenariusz negatywny dla tego portfolio daję aż 45% szansy w kolejnych latach. Mimo, że portfel B nazywam umiarkowanym, w wypadku bardzo złej sytuacji na rynkach akcji jego posiadacz straci nawet do około 10% wartości portfolio. Jak się przekonasz w porównaniu do portfeli C i D jest to i tak strata kontrolowana ;).

Budujesz portfel dla zwiększenia swoich przepływów pieniężnych? Zdecyduj się na portfel C.

Portfel C jest portfelem emerytalnym najlepiej skrojonym pod inwestycyjne IKE i IKZE. Dlaczego? Jego wszystkie cztery składowe, czyli ETF akcji rynków wschodzących, ETF obligacji korporacyjnych, ETF nieruchomości oraz same obligacje korporacyjne wypłacają odsetki i dywidendy. Budując ten typ portfela w sposób odpowiedni osiągasz względną stabilność (5/10), a potencjał wzrostu jest wyższy niż dla poprzednich portfeli (4/10). Największą zaletą portfela są regularne wpływy (aż 8/10), ale na jego budowę i utrzymanie trzeba poświęcić trochę czasu (4/10). Komu szczególnie polecam ten portfel? Ludziom w wieku od 30 do 50 lat, którzy nie sprawdzają notowań codziennie i nie straszne im małe zawirowania w krótkim okresie czasu.

IKE i IKZE 2 - portfel C - regularny zysk

Z uwagi na obecne w portfelu ETF-y akcji rynków wschodzących zwiększył się potencjał wzrostu, ale spadła stabilność portfela. To samo tyczy się ETF-ów nieruchomościowych, które wyparły zupełnie ETF-y obligacji skarbowych. Ostatnia pozycja, czyli własnoręcznie wybrane obligacje sprawiają, że nad wyborem aktywów trzeba posiedzieć chwilkę dłużej, a stan kont emerytalnych przeglądać przynajmniej raz na kwartał. Głównie po to, by pieniądze z odsetek nie leżały odłogiem (patrz: wpis „Jak zostać bogatym? Procent składany w praktyce„).

Prowadzenie portfela emerytalnego skupionego na odsetkach i dywidendach ma duży plus w postaci prostych wypłat ratalnych już na emeryturze. Opisałem je w szczególe we wpisie „Jak wypłacić pieniądze z IKE i IKZE? Wypłata, zwrot i częściowy zwrot„, ale z grubsza chodzi o to, by w momencie zlecenia wypłat ratalnych już po osiągnięciu wieku emerytalnego, posiadać na koncie IKE lub IKZE środki na ratę. Periodyczne dywidendy i odsetki są świetnym sposobem na „wypełnienie” konta emerytalnego oraz upewnienie się, że będzie z czego wypłacać, co jest niewątpliwym atutem tego portfela inwestycyjnego.

Scenariusze dla portfela C

Scenariusz pozytywny
30%

Dla portfela C, scenariuszem pozytywnym będzie wzrost wartości akcji na rynkach wschodzących. Jest to bardziej prawdopodobne od wzrostu na rynkach rozwiniętych, ponieważ akcje te są wyceniane w tej chwili relatywnie nisko. W takim scenariuszu możesz spodziewać się stopy zwrotu na poziomie solidnych 12-13% rocznie.

Scenariusz neutralny
40%

Portfolio wypłacające pieniądze działa neutralnie, gdy na rynkach akcji nic się nie dzieje. Jeśli wartość pierwszej składowej będzie niezmienna to posiadacz takiego portfela i tak zarobi około 6% rocznie z samych dywidend i odsetek.

Scenariusz negatywny
30%

Niestety w przypadku kryzysu na rynkach finansowych „oberwą” też akcje rynków wschodzących. Dodatkowo w takiej sytuacji obligacje niektórych firm mogą nawet stracić całkowicie wartość (gdy spółki te stracą wypłacalność, czyli zbankrutują). Nie jest to najlepszy scenariusz dla tego portfela, bo strata na całym portfelu może sięgnąć ok. 20%. Balansować ją będą wieloletnie wpływy z regularnych wypłat z zysku i odsetek. Portfolio C to zdecydowanie rekomendowana opcja dla cierpliwych i chcących trochę zaryzykować.

Chcesz prowadzić ryzykowny portfel emerytalny? Wybierz portfel D.

Nie mogło się obyć bez portfela emerytalnego dla tych, którzy potrzebują w swoim życiu odrobinę ryzyka więcej. Aż 80% portfolio D stanowią akcje. Nie polecam go raczej w 2020, choć może zaskoczyć i przynieść zysk wyższy od innych portfeli. Problem pojawi się wtedy, gdy przyjdą gorsze czasy dla rynków akcji, zarówno tych mniej jak i bardziej rozwiniętych. W oczy rzuca się niska ocena za stabilność – jedynie 2/10 spowodowana całkowitą dominacją aktywów „niebezpiecznych”. Problem alokacji aktywów przed emeryturą opisałem także we wpisie „Jak przygotować portfel inwestycyjny do emerytury?„, który polecam każdemu zainteresowanemu mądrą przedemerytalną alokacją aktywów w swoim portfelu.

Gdyby nie 20% obligacji korporacyjnych przyznałbym temu portfelowi za stabilność ocenę 1/10. Z drugiej strony w kategorii wzrost otrzymuje ono aż 10 punktów, czyli maksymalną wartość w skali. Portfel ten wymaga czasu i koncentracji, a także „pewnej ręki” w trudniejszych czasach. Zdecyduj się więc na jego wybór tylko jeżeli masz już trochę doświadczenia w inwestowaniu na rynkach akcji. W innym wypadku wybierz raczej portfel C, który również zapewni Ci zysk przy nieco mniejszym ryzyku.

IKE i IKZE 2 - portfel D - ryzykant

Scenariusze w 2020+ przy wyborze portfela inwestycyjnego D

Scenariusz pozytywny
20%

W przypadku kontynuacji hossy na rynkach akcji portfel „Ryzykant” może przynieść Ci nawet ok. 15-20% zysku rocznie. Pamiętaj, że nastąpi to tylko w wybranych latach i raczej z małym prawdopodobieństwem na wystąpienie akurat w przyszłym roku.

Scenariusz neutralny
20%

Problem z neutralnym scenariuszem jest tu taki, że gdy wartość akcji stoi w miejscu, portfel ten nie zarabia tak dużo jak poprzedni. W tej sytuacji przyniesie on najwyżej 5% rocznie.

Scenariusz negatywny
60%

Po pierwsze, zwróć uwagę z dużym prawdopodobieństwem portfel ten będzie zachowywał się słabo. Akcje są drogie, stąd aż 60% szansy na scenariusz negatywny. W tym scenariuszu portfel D może tracić od 10%, a w ekstremalnym przypadku nawet do 30-40% rocznie, choć tak wysoka strata raczej nie wystąpi dwa lata z rzędu. Zdecydowane „nie” dla początkujących oraz tych, którzy chcą „przede wszystkim nie tracić”.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Jakie instrumenty finansowe kupić przez IKE i IKZE?

Przedstawiłem Ci 4 warianty portfeli emerytalnych, które według mnie mają szansę na powodzenie w długim terminie. Po przeczytaniu o ich mocnych i słabych stronach powinieneś być w stanie dokonać wyboru. W kolejnych akapitach przeczytasz o wyselekcjonowanych ETF-ach, akcjach i obligacjach, z których możesz skomponować portfel dla swoich inwestycyjnych IKE i IKZE. Wszystkie wymienione aktywa kupisz przez IKE i IKZE eMakler w mBanku (link afiliacyjny tutaj, najpierw załóż eKonto, a później eMakler IKE i IKZE). Dokonując wyboru, pamiętaj o poniższych zasadach:

 • Aktywa we wszystkich kategoriach posortowałem od tych, przynoszących w 2019 roku największe zyski/wypłaty, choć te aktywa często są bardziej ryzykowne od innych. Najwyższa pozycja to nie zawsze najlepsze aktywo!
 • Im więcej aktywów kupisz, tym lepiej zdywersyfikujesz portfel, więc tym mniejsze ryzyko poniesiesz w wypadku gorszego zachowania jednej pozycji portfela. Pamiętaj natomiast o mechanizmie naliczania prowizji (patrz: tabela).
  • Polskie akcje kupuj za minimum 800 zł na każde zlecenie
  • Polskie obligacje kupuj za minimum 1600 zł za każde zlecenie
  • Zagraniczne aktywa (w tym ETF-y) kupuj za minimum 6 600 zł za każde zlecenie Kupując 10 ETF-ów po 500 zł każdy (w mBanku) zapłacisz ogromną prowizję (bo aż 19 zł za każdy ETF), która już na początku obniży wynik Twojego portfela. Dokonując zakupu za 6 600 zł prowizja również będzie wynosić jedynie 19 zł. Warto więc dzielić portfolio tak, by jego zakup opłacał się z punktu widzenia wysokości prowizji.
 • W tabelach z ETF-ami znajdziesz kolumnę „istnieje od”, która przedstawia jak bardzo możesz się odprężyć i wyluzować po zakupie danego funduszu. Im dłuższy czas istnienia na rynku, tym bardziej prawdopodobne, że będzie istniał jeszcze wiele lat. Nie martw się nawet jeśli ETF zakończy istnienie. W takim wypadku, choć fundusz zostaje rozwiązany, pieniądze wracają do posiadacza certyfikatu.

Dlaczego ETF-y dywidendowe pasują do portfela emerytalnego?

Poniższa lista zawiera zarówno ETF-y akcji rynków wschodzących, jak i rozwiniętych. Selekcji dokonałem głownie ze względu na wartość rocznej dywidendy wypłaconej w 2019. Większość poniższych funduszy płaci taką dywidendę kilka razy w roku. Przy rozpatrywaniu ETF-ów do Twojego portfela zwróć też uwagę na kolumnę „roczne koszta”. Jako, że inwestycyjne konta IKE i IKZE nie płacą podatku Belki Twój realny zysk z dywidend wyniósłby [Dywidenda %] – [Roczne koszta %]. Kolumny „ticker” i „giełda” przydadzą się przy dokonywaniu zakupu w Twoim serwisie maklerskim. W kolumnach „Stopa zwrotu 1R” i „Stopa zwrotu 3L” znajdziesz informacje o tym, ile dane aktywo przyniosło zysku lub straty na przełomie roku i trzech lat.

IKE i IKZE 2 - ETF akcje

Przykładowo część „ETF-y akcyjne” możesz złożyć z iShares Dow Jones Asia Pacific oraz iShares EURO Dividend, zyskując tym samym ekspozycję na Europę i Azję. Pamiętaj jednak, by nie rozdrabniać się za bardzo, bo zapłacisz wtedy nieproporcjonalnie wysoką prowizję od zakupu! Więcej o znajdowaniu i analizie funduszy ETF przeczytasz we wpisie „ETF (2/6) – Jak wybrać ETF? Narzędzia do znajdowania i oceny ETF-ów„, a tymczasem przejdźmy do opisania ETF-ów obligacyjnych i tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust), czyli funduszy kupujących mieszkania na wynajem.

Czy ETF-y obligacji i nieruchomości to dobre aktywa na emeryturę?

Skoro kolumny mamy już wyjaśnione, przejdę od razu do meritum. ETF-y na obligacje korporacyjne (te z „corp” w nazwie) powinny być głównym składnikiem większości portfeli. Zarządzający nimi aktywnie wybierają reprezentatywną grupę wysoko-płacących firm i masowo nabywają ich obligacje. W tabeli umieściłem 4 przykładowe ETF-y obligacji skarbowych – 2 dla rynków wschodzących (bardziej ryzykowne, ale i płacą lepiej) oraz 2 dla USA (zamykają stawkę). Niewątpliwą zaletą tych 2 ostatnich jest roczna prowizja w wysokości jedynie 0,07%. Ich posiadanie jest więc praktycznie darmowe.

IKE i IKZE 2 - ETF obligacje nieruchomości

Ciekawą pozycją są też ETF-y nieruchomościowe. Zarządzający tymi funduszami kupują papiery spółek typu REIT, o których przeczytasz więcej w serii na moim blogu rozpoczynającej się od wpisu „REIT (1/5) – Czym są fundusze nieruchomości REIT i co je odróżnia od innych spółek?„. Zazwyczaj przynoszą one zadowalającą stopę zwrotu, nawet w warunkach kryzysu. Mogą być dla Twojego portfela rozsądnym uzupełnieniem obligacji i akcji bezpieczniejszych spółek z grona blue chips. Dwa najlepiej płacące ETF-y w tej kategorii to obligacji korporacyjnych małych firm w USA oraz rządów rynków wschodzących. Nie potrafię jednoznacznie ocenić, który z nich jest lepszy, a który gorszy, ale USA to silniejsza marka i lepiej regulowany rynek, a należy pamiętać, że państwa też czasem bankrutują (patrz: Argentyna, wielokrotnie w ciągu ostatnich lat). Więcej o tym jak kupisz fundusz nieruchomości REIT przeczytasz we wpisie „REIT (2/5) – Jak kupić fundusz nieruchomości REIT? Porównanie możliwości„, w którym znajdziesz też listę tych instrumentów.

Jak oszczędzić na emeryturę za pomocą ETF-ów surowcowych i metali szlachetnych?

ETF-y surowcowe to doskonały sposób na pośredni zakup surowców. Dokonując zakupu takich funduszy w rzeczywistości nie nabywasz żadnych surowców, czytaj: nie musisz ich przechowywać. Jedynie wartość jednostek ETF zmienia się wraz z wartością prawdziwych surowców i towarów. Cwane, prawda? Minusem ETF-ów surowcowych jest brak odsetek czy dywidend. Ich plusem, natomiast, tendencja do trzymania wartości w trudnych czasach, co szczególnie dotyczy złota.

Uważałbym na sugerowanie się pozycją w tabeli. To, że lewarowany 2:1 fundusz koncentrujący się na kakao przyniósł prawię 30% stopę zwrotu w ciągu roku nie oznacza, że jest to świetna inwestycja na kolejny rok. Ba! Powiedziałbym, że jest wręcz przeciwnie, bo wraz ze skokiem wartości kakao stało się bardziej ryzykowną inwestycją. Osobiście nie jestem ekspertem na rynku surowców, więc zabezpieczam swój prywatny portfel emerytalny jedynie dozą złota i srebra.

IKE i IKZE 2 - ETF surowce

Które obligacje korporacyjne pasują do portfela emerytalnego?

Przechodzimy do części, w której zamiast kupować ogromne agregatory akcji i obligacji (ETF-y), samemu wybierzesz konkretne akcje i obligacje. Świetna opcja dla patriotów, bo w poniższej tabeli znajdziesz jedynie obligacje polskich firm notowanych na polskiej giełdzie GPW Catalyst, o której napisałem obszerny wpis: „Obligacje (2/6) – Co to jest rynek obligacji Catalyst i skąd jego zła sława?„. Zasada jest prosta: im wyższe odsetki roczne, tym wyższe ryzyko inwestycji. Poniższa lista przykładowych obligacji dostępnych w eMaklerze nie oznacza, że są one najlepszym wyborem i bezpieczną inwestycją. Kupując obligacje bezpośrednio pamiętaj, że zostaną one w końcu wykupione, t.j. pieniądze wrócą na Twoje konto (patrz: kolumna „wykup miesiąc/rok”).

Samemu musisz pilnować dat spłaty obligacji, aby zapobiec pieniądzom leżącym bez celu na Twoim inwestycyjnym IKE lub IKZE. Kupowanie konkretnych obligacji polskich spółek daje przewagę prowizyjną, t.j. taki zakup opłaca się od już 1 600 zł za transakcje. Dokonując jej, zapłacisz tylko 3 zł prowizji. Uważaj jednak na zakupy poniżej tej kwoty, bo np. za zakup 1 obligacji za 100 zł, zapłacisz również 3 zł prowizji. Obliczana jest ona procentowo (0,19% dla mBanku), ale z minimalną wartością w wysokości 3 złotych. Nie rozdrabniaj więc zakupów za bardzo!

IKE i IKZE 2 - obligacje korporacyjne

Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?

A może bogatszej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?

Szukasz ETF-ów niedostępnych gdzie indziej?

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Czy akcje dywidendowe pasują do maklerskich IKE i IKZE?

Ostatnim, a zarazem najbardziej ryzykownym, wkładem do portfela są polskie akcje. Przypominam, że ze względu na sposób obliczania prowizji opłaca się dokonywać transakcji za co najmniej 800 zł. Akcje posortowałem pod względem wysokości historycznie płaconych dywidend. Choć ceny tych papierów mogły się w przeszłości mocno wahać, wszystkie one oddały akcjonariuszom przynajmniej 60% obecnej wartości akcji w dywidendach, wypłaconych w ciągu ostatniej dekady. O akcjach spółek z GPW, które wypłacają wysokie dywidendy napisałem obszerny artykuł ” W które akcje warto inwestować w 2020 roku? Najwyższe dywidendy GPW„, a o metodzie ich doboru „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?„, który polecam zainteresowanym akcjami.

Ostrzegam jednocześnie, że wartość wypłaconych w przeszłości dywidend w żadnym wypadku nie zapewnia, że dywidendy będą dalej wypłacane. Tym bardziej nie zapewnia ona, że cena akcji będzie rosła lub nawet, że spółka nie zbankrutuje. Kupując akcje wybranej firmy wystawiasz się na największe ryzyko, ponieważ w sytuacji bankructwa firmy najprawdopodobniej zostaniesz z niczym. Czy aktywa z poniższej tabeli są więc dobrym składnikiem portfela emerytalnego? Tak, ale tylko dla doświadczonych inwestorów oraz jedynie niektóre z nich.

IKE i IKZE 2 - akcje dywidendowe

Jak samemu zbudować inwestycyjny portfel emerytalny?

Powoli dochodzimy do końca tego długiego wpisu. Przyznaję, że napisanie go zajęło mi wielokrotnie więcej czasu niż jakiegokolwiek innego wpisu i mam nadzieję, że informacje tu zawarte okazały się dla Ciebie pomocne. Osobiście prowadzę kilka portfeli emerytalnych dla osób w różnym wieku oraz swoje własne inwestycyjne IKE i IKZE. Są one trochę podobne do portfeli A, C i D, choć aktywa przetasowane tam są w innych proporcjach. Uważam, że dla początkującego inwestora najlepszą receptą na sukces jest wybranie rodzaju portfela, odpowiedni dobór aktywów i nie sprawdzanie zbyt często jak zmienia się jego wartość.

W końcu to portfel emerytalny, więc ważniejsze są tu regularne wpłaty i upewnienie się, że pieniądze pracują, niż obserwowanie krótkoterminowych wahań cen. Chciałbym Cię jednocześnie przestrzec przed wybieraniem losowych aktywów i zachęcić do przeczytania o metodach analiz instrumentów finansowych. Możesz o nich przeczytać w artykule „Inwestycyjny wstęp (5/6) – Metody analizy papierów wartościowych„. Inwestycyjne IKE i IKZE to świetne metody oszczędzania na emeryturę i to od nich powinieneś zaczynać roczne oszczędzanie i inwestowanie.

Podsumowanie

Choć wpis ten jest długi i może być dla początkującego inwestora trochę przytłaczający to zapewnia Ci wiele kluczowych informacji w temacie budowy portfela emerytalnego. Skoro w pierwszym wpisie namówiłem Cię do otwarcia IKE i IKZE to nie mogłem zostawić Ciebie na lodzie z pieniędzmi wpłaconymi na konta i brakiem wiedzy co z nimi zrobić. W razie pytań i w miarę mojego czasu, chętnie udzielę odpowiedzi.

Skontaktujesz się ze mną przez formularz kontaktowy, napisanie komentarza pod wpisem lub na Facebooku. Jednocześnie, niezależnie od Twojego wieku życzę Ci powodzenia w budowie swojego pierwszego portfela emerytalnego. Pamiętaj, że budowa zwykłego portfolio znacząco się od tego nie różni, więc robiąc to stajesz się również lepszy w doborze aktywów do zwykłego portfela inwestycyjnego.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.9 15 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
120 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Artur

Dzięki za fajny wpis! Szczególnie pomocne są przykładowe portfele i jak za ich pomocą można stabilizować kapitał.

Mam jednak wątpliwość czy obecnie kupowanie ETF-ów zagranicznych to dobry pomysł wobec tego, że do końca stycznia 2020 r. mogą one zniknąć z oferty polskich domów maklerskich. Jeśli kupię teraz jednostki ETF, nie mam pewności jak dalej będę mógł nimi zarządzać.

Na podstawie:
https://www.pb.pl/polskim-inwestorom-grozi-szlaban-na-etf-y-965923

Wiesz coś na ten temat?

Artur

Hej! Dzięki, że zadziałałeś w tym temacie! Z tego wynika, że można bezpiecznie inwestować w zagraniczne ETF-y 🙂 Pzdr!

Roman

A co myślisz o inwestowaniu na IKE w spółki prowzrostowe jak chociażby CD Projekt?

Mark

Bardzo ciekawy blog. I temat. Ale mam pytania.
1. Używam juz emakler mbank ale odrzuca mi kupno ETF zagranicznych. Co moze byc przyczyną?
2. Skoro juz uzywam emakler czy mam zalozyc oba IKE i IKEZ czy jedno konkretne.? Czym sie różnią między sobą i od zwyklego emaklera. Czy do tego sa inne aplikacje czy wszystko bede mial razem w MdM?
3. Czy zloto ruszy do przodu po ostatnim spadku? 😉

Mark

Bardzo dziękuję, super

Karol

Dzięki za wartościowy wpis. Twoja wiedza oraz sposób w jaki ją przekazujesz jest bardzo pomocna tym którzy aspirują lub chcą zostać defensywnymi inwestorami.

Sam się za takiego uważam, choć mam małe doświadczenie z rynkiem papierów wartościowych i akcji. Raz zainwestowałem w akcje pracownicze grupy kapitałowej VINCI otrzymując akcje premium przy zachowaniu ciągłości zatrudnienia i przez kolejne 3 lata nie interesowały mnie wahania kursów co jest myślę meritum takiego inwestora.

Wkrótce zamierzam przenieść konto IKZE z ING do mBanku i założyć inwestycyjne. Mam dwa pytania:

1. Jak uchronić zgromadzony kapitał na IKE i IKZE od bankructwa państwa (w tym przypadku Polski)? To skrajny przypadek, natomiast takie przypadki w dziejach nowożytnej historii się zdarzają i są ściśle zależne od błędnych decyzji gospodarczo-politycznych na które bezpośrednio nie mamy jako obywatele wpływu. Mam na myśli ryzyka sektora energetycznego, demografie itp. czego konsekwencją może być np. hiperinflacja. Taki czarny scenariusz może się nigdy nie wydarzyć ale równie dobrze może się wydarzyć tuż przed naszą emeryturą kiedy nasze środki na IKE i IKZE będą skumulowane. Jak decyzje wówczas podejmować?

3. Jaką i czy w ogóle część udziałów portfela przeznaczyć na kupno akcji spółek bez funduszy tj. samodzielnie. Mam tu na myśli kupno np. kilku spółek których potencjał oraz cena wydają się być atrakcyjne wg mojej wiedzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat?

Pozdrawiam.

Karol

Czy udzieliłem pytanie ze szklanej kuli, że nie ma niej odpowiedzi? Jakoś mało zachęcające do komentowania i dołączania do dyskusji.

Maciej

Cześć,

zastanawiam się czy nie kupić do mojego portfela IKE ETF iShares EURO Dividend (IDVY:LN). Z tego co się zorientowałem ETF ten nie akumuluje dywidend tylko wypłaca inwestorom. Czy w takim wypadku, jeśli „ręcznie” chciałbym reinwestować otrzymane dywidendy to będę musiał opłacać prowizję w mBanku (czyli w gruncie rzeczy nie da się sensownie od razu reinwestować dywidend)? Pytam, bo większość ETFów nastawionych na dywidendy ma politykę ich dystrybuowania, co trochę kłóci się z moją wizją konsekwentnego budowania kapitału 🙂

I dziękuję za super blog. Czerpię garściami ostatnio 🙂

PS. super jakbyś też pochylił się w jakimś artykule nad opodatkowaniem różnych zagranicznych inwestycji, mam wrażenie, że jest bardzo dużo zmiennych od których to zależy typu:
– czy IKE/IKZE czy nie
– na jakiej giełdzie
– z jakiego kraju aktywa itd.

Kamil

Dzięki za wpis:)
Przy budowie portfela IKZE i limitach ok 7 tys zł rocznie można wykonać jedną transakcje na zagraniczne ETF aby w pełni wykorzystać próg minimalnej prowizji (tzn. 0.39% lub 19 zł).
W jaki sposób zalecasz zacząć budować portfel C? W szczególności z uwzględnieniem czasów koronowirusa.
Które ETF powinienem zakupić jako pierwsze?
Wydaje mi się że rozsądny jest zakup zdołowanych akcji zamiast napompowanych obligacji. Jak uważasz?
Czy zmieniłeś w ostatnim czasie zdanie o ETF obligacji korporacyjnych i nieruchomości zważywszy na wzrost ryzyka?
Dzięki za odpowiedź i czas

Aneta

Witam,
Rozumiem, że muszę mieć dostęp do rynków zagranicznych, żeby kupić ETFY zagraniczne np. iShares Dow Jones Asia Pacific Divident 30 – APSDEX:GR?
Mam rachunek maklerski w BNP Paribas i tutaj widzę tylko dwa ETFy zagraniczne ETFSP500 I ETFDAX a trzeci nasz polski na Wig20, który mnie nie interesuje.
Widzę w Bossa, gdzie chyba otworzę rachunek w Ike, że mają zakładkę „aktywuj zlecenia zagraniczne”, muszę sprawdzić czy to otwiera drzwi do tych wszystkich ETFów na pozostałe rynki.

Rozumiem też nie skoro będę miała rachunek maklerski pod parasolem IKE nie obchodzą mnie kwestie podatkowe za inwestycje na rynkach zagranicznych. Jestem na giełdzie od kilku miesięcy, stąd nie wiem jeszcze jak rozliczyć zyski i straty w 2021, a co dopiero z rynków zagranicznych.

Aneta

Dzięki za szybką odpowiedź i za bazę wiedzy z której z pewnością skorzystam.
Miłej majówki życzę.

Kinga

super artykuł!! dziekuję

Hubert

Witaj,
z uwagą przeczytałem Twój wpis (pomocny jak zwykle :)), ale nurtuje mnie jedna rzecz w kontekście ETF które wypłacają dywidendy. Przyznam szczerze że interesują mnie tylko i wyłącznie ETF zagraniczne i tu pojawia się problem. Chodzi im o tzw. „podatek u źródła”. Z tego co wyczytałem (źródło: https://www.michalstopka.pl/31-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-rozliczajac-podatki-jak-krok-po-kroku-rozliczyc-zyski-i-straty-w-pit-38-oraz-wplate-na-ikze-list-do-akcjonariuszy-marzec-2019/ – polecam zwłaszcza lekturę komentarzy) praktycznie wszystkie polskie biura maklerskie przy zawieraniu transakcji na rynkach zagranicznych robią to za pośrednictwem KBC Securities. Jako że KBC Securities nie prowadzi dla każdego klienta odrębnego rachunku. To sprawia że wszyscy są traktowani przez amerykańską skarbówkę jako nierezydenci podatkowi, bez preferencji wynikających z podpisanych między krajami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Skutkuje to tym, że IRS na dzień dobry taksuje wszystkie dochody z dywidend jedną stawką 30% 🙁
Wpis na który się powołuję jest sprzed ponad roku. Czy orientujesz się może, czy coś zmieniło się w tej kwestii ? Czy nie lepiej Twoim zdaniem w takiej sytuacji wybrać do portfela takie ETF, które reinwestują / akumulują dywidendy ?
Pozdrawiam i dziękuję za wartościowy wpis.

Hubert

Dzięki za szybką odpowiedź. Na razie zgłębiam temat ETF-ów jako ciekawej metody lokowania nadwyżek finansowych (głównie z myślą o przyszłej emeryturze). Nie do końca jeszcze ogarniam temat, zaiteresowały mnie ETF związane z indeksem S&P 500 (np. IUSA). Zastanawiam się po prostu czy to że taki ETF inwestuje w papiery rynku amerykańskiego i jest typu distributing nie oznacza jednocześnie, że od wypłaconych dywidend u źródła zostanie pobrane 30% podatku ?. iShares jest irlandzki, ale czy to że inwestuje w akcje podmiotów amerykańskich nie oznacza, że będzie opodatkowany przez amerykański IRS ? Być może mylę pojęcia, bo tak jak napisałem na razie usiłuję „poznać wroga” :), tak czy inaczej, będę wdzięczny, jeżeli szerzej omówisz temat w kolejnym wpisie dotyczącym ETF (lub w tym wątku)
Pozdrawiam,
Hubert

Jacek

Cześć, tak sie zastanawiam, czy w przypadku gdy chciałbym wypłacić 100% środków z IKE przed 60, musiałbym rozliczyć wszystkie dywidendy osobno, czy 19% belki od samego zysku?

Rozliczanie każdej dywidendy dajmy na to przez 20 lat prowadzenia IKE podczas rozliczenia podatkowego brzmi przerażająco 🙂

Eliza

Cześć Mateusz, napisales wyzej ze portfel C to Twój osobisty portfel. Czy możesz się podzielic konkretami czyli ile procent jakich konkretnie ETFow posiadasz i której firmy obligacje korporacyjne?

Eliza

Dzieki Wielkie za odpowiedź i za to ze zrobiłeś to tak szybko. Mam dosc bogate doświadczenie w inwestowaniu w TFI (SFI) a od niedawna takze w akcje. Tydzien temu trafiłam na Twojego bloga i stopniowo czytam wpisy i odsłuchuje Twoje podcasty na Spotify. A dwa tygodnie temu dowiedzialam sie o istnieniu ETFow 😏 założyłam IKE i IKZE w mBanku i przymierzam się do zainwestowania pełnej kwot limitow ale to dopiero jak odsłucham wszystkie Twoje podkasty.

Eliza

Dzieki za komentarz, do grupy zapisalam sie kilka dni temu i czytam każdy wpis 😊

Michał

Z ciekawości: czemu na ike/ikze distributing? zeby to reinwestowac trzeba poczekać na zebranie sie większej kwoty aby nie tracić na prowizji, wiec przez długi czas osad leży na koncie. Czy acc w tym kontekście nie ma więcej sensu?

Paulina

Witam,
świetny wpis! Przyznam, że w ciągu tygodnia przeczytałam większość artykułów odnośnie zarabiania i oszczędzania. Jeśli ktoś jeszcze się waha to polecam! W pewnym stopniu dążę do niezależności finansowej, ale moja praca przynosi mi wiele radości i na pewno chciałabym pozostać w niej do emerytury :). Po prostu żyć bez stresu, w razie utraty pracy lub problemów zdrowotnych nie przejmować się bytem rodziny.

Od pewnego czasu zaczęłam poważnie zastanawiać się nad założeniem IKZE lub IKE. Niestety jestem osobą dość zabieganą. Dom, praca i spontaniczne podróże. W budżecie domowym wyszło mi, że oszczędności stanowią 58% (z różnym % przeznaczeniem, w tym emerytalnym oraz pokonująca inflację), życie 25%, darowizny 5% i pozostaje mi 12%. Dotychczas wykorzystywałam je na powiększenie naszej poduszki finansowej oraz funduszu awaryjnego. Obecnie chciałabym te środki przeznaczyć na III filar, bo poduszka finansowa powiększyła mi się do naszych 10 pensji. Z mężem uznaliśmy, że nie ma potrzeby powiększania jej w nieskończoność, gdy jednocześnie dużo przeznaczamy na oszczędności.

Niestety o ile zarabianie czy oszczędzanie wychodzi mi nie najgorzej to inwestowanie jest na średnim poziomie. Przyglądałam się gotowym produktom, w tym Pakietowi emerytalnemu PKO TFI (IKZE + IKE) – PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2050. Czy jest to dobry produkt patrząc na dywersyfikację i długi okres oszczędzania (około 35 lat)?

Jan

Ciągle wracam do tych świetnych tekstów na blogu, które powoli rozjaśniają mój umysł laika. Dzięki temu zdecydowałem się na transfer środków z IKE bankowego, które od września b.r. mają być oprocentowane tylko na 0,1%.
Mam dylemat jak zagospodarować te środki, które pojawią się wkrótce na moim IKE w eMaklerze. Wartość ich przekracza nieco 100 tys. PLN. Docelowo chcę utworzyć z ETF portfel typu „no brainer” by nie przeżywać stresów i tylko przez kolejne 20 lat dokonywać pełnych wpłat na IKE i dokupować dwa przeciwstawne ETF stosując wszystkie zasady jakie to podano, przede wszystkim rebalancing. 
Jednak pomny rad, chciałbym również ograniczyć ryzyko walutowe i nie angażować od razu całej kwoty w zakup tych ETF. Myślę o ok. 30% na początek. Nie wiem jednak jak najlepiej byłoby przechować pozostałe 70% aby np. co miesiąc dokupować ETF za część pozostałej kwoty. 
Co mógłbym zrobić w eMaklerze z pozostałymi środkami?
Gdy zaglądam na rynek wtórny obligacji korpo to widzę, że obrót jest niewielki i trudno tam włożyć kilka tysięcy by je przetrzymać do czasu wykupu obligacji. Czy zakup za część środków ETF na polski WIG20 i WIG40 byłby tu właściwy? Z pozostałej gotówki finansowałbym zakupy w „no brainer” w kwotach optymalnych ze względu na prowizję, aż do wyczerpania gotówki na rachunku. Rozłożenie środków pomiędzy ETF notowane w walutach i ETF w złotówkach być może ograniczyłoby początkowe ryzyko walutowe.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Składowanie dużej kwoty nie nieoprocentowanym rachunku IKE boli wyobraźnię ciułacza skoro do tej pory pracowała każda wpłacona złotówka, ale jestem gotów także na to.
Pozdrawiam
Jan

Jan

Serdeczne dzięki za podpowiedzi.

Karolina

Czy dobrze rozumiem, że jeśli zlecę zakup 4 ETFów za 1500 każdy to prowizja leci od każdego z osobna. Jeśli tak to biorąc pod uwagę limit wpłat na IKZE to przy chęci inwestowania w zagraniczne ETFy trzeba by całość zainwestować w 1 i co roku dokupować coś innego (więc początkowo nici z dywersyfikacji poza tą oferowaną przez sam ETF poprzez indeks, który naśladuje) albo liczyć się ze stosunkowo wysokim kosztem początkowym zakupu kilku ETFów (a potem ich dokupywania). Którą opcję byś polecał?

Piotrek

Mam podobny problem, czyli limity IKZE (a nawet IKE) vs uśrednianie cen zakupy i prowizja maklerska. Co może być ciekawe, jeszcze w tym roku mogą wystartować dwa kolejne ETFy na naszej giełdzie (prospekty są w KNF i czekają na zatwierdzenie), a docelowo ma być jeszcze więcej.
Więc docelowo nawet IKZE może zacząć być ciekawe pod względem zakupu kilku ETF-ów w ciągu roku 🙂

Piotrek

Z tego co zrozumiałem z ostatniego wywiadu z Panami z
Beta Securities, te dwa najbliższe ETFy mają być na rynki zagraniczne, ale z zabezpieczeniem walutowym. Osobiście też bym nie pogardził takim ETFem na obligacje korporacyjne, ale jak na razie trzeba sobie radzić samemu 😉

Piotrek

To z wywiadu wynika, że pojawi się:

 • ETF na Nasdaq zabezpieczony wobec PLN (ale nie ma tutaj oficjalnego info)

oraz jeszcze jakiś zagraniczny zabezpieczony wobec PLN.
Docelowo również ma być sWIG80, ale tu podobno problemem jest płynność (z którą już mają problem przy mWIG40). Raczej nie liczyłbym na WIGdiv typu distributing, bo Panowie z Bety bardzo mocno podkreślają, że są zwolennikami ETFów typu accumulating.
Ale ogólnie w pełni się zgadzam z Twoją listą i prawdopodobnie bardzo szybko przerzuciłbym swoje IKZE i IKE na rachunek maklerski przy takiej ofercie 😉


Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Piotrek
Karolina

Dzięki, pomyślę nad wariantem IKZE+IKE. Jeszcze pytanie czy mogę sobie normalnie założyć IKE, jeśli pieniądze z mojego OFE trafiły na „nowe” IKE (no chyba że koronawirus to opóźnił)? A jeśli tak to czy to co zostało przekazane z OFE liczy się do limitu rocznego?

Arek

Witam,
czy założenie kolejnego prywatnego ( nie firmowego) konta bankowego i otwarcie ike i/lub ikze muszę gdzieś zgłaszać? Do jakiegoś us itp, ewentualnie w PIT rocznym?

Piotrek

Cześć,
konta bankowego nie, chyba ze chcesz żeby tam szły zwroty podatku.
IKE – nie
IKZE – nie tyle musisz zgłaszać, co przy rozliczeniu PIT podajesz ile wpłaciłeś w danym roku, a to wygeneruje zwrot podatku. Nie jest to obowiązkowe, ale głupotą byłoby nie skorzystać 😉

Arek

dzieki za odpowiedź. skonsultowałem się z księgową, która twierdzi, że każde konto bankowe trzeba zgłaszać do Umig, a z tego odliczenia ikze nie mogę skorzystać ze względu na sposób opodatkowania

Piotrek

A możesz podać jakąś podstawę prawną? Żadnego konta prywatnego nigdzie i nigdy nie zgłaszałem. Wyjątkiem było podanie konta jednego do skarbówki, żeby mi tam przelali zwrot 😉 Pierwszy raz słyszę o czymś takim.

Piotrek

Dokładnie, jak mi trzeba było zająć konto przez niezapłacony mandat to bez problemu sobie konto znaleźli. Na szczęście wzięli to, na którym nic nie było 😀

W kwestii ulgi IKZE się nie wypowiadam, bo nie znam się na wszystkich formach opodatkowania (jakieś wspólne z żoną, ryczałty i inne). Wiem, że przy zwykłej umowie o prace, a potem działalności i liniowym podatku bez problemu dało się te wpłaty odliczyć i uzyskać zwrot.

Piotrek

Dodam jeszcze jedną rzecz, warto zweryfikować wiedzę księgowej, bo z doświadczenia wiem, że nie ma nic gorszego niż księgowa z bujną wyobraźnią… potem odkręcanie pewnych rzeczy kosztuje mnóstwo nerwów, czasu a czasami i pieniędzy 😉

Arek

ok dzięki Panowie. Będzie rozmawiane z księgową;)
btw mam podatek liniowy

Piotrek

I księgowa powiedziała Ci że nie możesz ulgi na IKZE? Ciekawe, bo za 2018 i 2019 dostałem zwrot podatku z tego tytułu, mając właśnie podatek liniowy.

Arek

dokładnie tak powiedziała

Piotrek

Zmień księgową. Im szybciej tym lepiej 😉

Piotrek

I tak jak napisałem, US dwukrotnie mi zwrócił podatek z racji tej ulgi (już na działalności i liniówce), a raczej by tego nie zrobili, gdyby mi nie przysługiwała.

Arek

jeszcze raz wielkie dzięki za konkretne odpowiedzi. pewnie macie rację i na pewno będę to wałkował z księgową. co do zmian księgowych to dopiero co to zrobiłem;)

Arek

.

Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Arek
Arek

Witam, IKE i IKZE założone. Oprócz tych kont mam jeszcze dwa konta brokerskie na których będę dywersyfikował swój portfel. Jeśli chodzi o ike zamierzam zainwestować w jeden etf na akcje dywidendowe z EM. Jakie znaczenie ma to na jakiej giełdzie i w jakiej walucie jest notowany dany etf? Czy inwestując długoterminowo nie ma to większego znaczenia? Czy pomysł z akcjami na EM przy założeniu migracji kapitału na te rynki w najbliższym czasie jest ok, czy może lepiej nie skupiać się na EM tylko na rynku globalnym?

Arek

dziękuję Szefie za szybką odpowiedź. Przeczytałem jeszcze raz wpis o ETF i widzę, że jednak ma duże znaczenie ale podatkowe to który fundusz wybiorę.
Jeśli chodzi o płynność, to jak oceniasz te dostępne ETF w mbanku IEDY/EUNY, SPYV? Ewentualnie jakbyś mógł napisać jak to ocenić samodzielnie?

pozdrawiam,
Arek

zbyszek

Zagraniczne aktywa (w tym ETF-y) kupuj za minimum 6 600 zł za każde zlecenie Kupując 10 ETF-ów po 500 zł każdy (w mBanku) zapłacisz ogromną prowizję (bo aż 19 zł za każdy ETF), która już na początku obniży wynik Twojego portfela. Dokonując zakupu za 6 600 zł prowizja również będzie wynosić jedynie 19 zł. Warto więc dzielić portfolio tak, by jego zakup opłacał się z punktu widzenia wysokości prowizji.

Mam pytanie do tego akapitu:
czy to oznacza, że zakup zlecenia za 6600 PLN powinien dotyczyć 1 ETFa, czy od tej kwoty można kupować więcej ETFów a prowizja będzie płatna 19 zł za wszystkie w 1 zleceniu?

Maciej

Witam.

Gratuluję świetnego bloga! W szczególności serii o ETF’ach i o IKZE/IKE. Należę do osób, które trochę przespały temat inwestowania, ale jeszcze nic straconego, ten blog otwiera me oczy 🙂

Mam kilka pytań do Ciebie, gdyż jeszcze w tym roku zamierzam dokonać wpłaty do IKZE/IKE (ważne: od maja tego roku zmieniłem formę zatrudnienia z umowy o pracę na jednoosobową działalność gospodarczą):
1. Czy powinienem wpłatę do IKZE wykonać z rachunku firmowego, czy mogę z rachunku prywatnego? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
2. Na jakiej podstawie system e-makler w mBanku będzie wiedział od przyszłego roku, że dla przedsiębiorców będzie większy limit dla IKZE? (będą przecież 2 różne limity: dla etatowców i dla przedsiębiorców). Będzie jakiś wybór? Może deklaracja?
3. Czy zmiana formy zatrudnienia w ciągu mijającego roku ma jakiekolwiek znaczenie w związku z zakładanym IKZE? Chodzi mi np. o kwestie ulgi podatkowej, jestem obecnie na podatku liniowym, a przed majem byłem na podatku progresywnym.
4. Rozważam również otwarcie dodatkowo IKE w rachunku maklerskim. Czy w takiej sytuacji zalecałbyś różne portfele dla IKZE/IKE, czy może identyczne? Przymierzam się generalnie do portfela typu C w obu przypadkach (czyli coś średnio ryzykownego/agresywnego).

pozdrawiam,
Maciej

Maciej

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pełną nowych inspiracji szczególnie w temacie traktowania jako całości IKE i IKZE 🙂

Dla mnie to bardzo dobre info, że mogę sobie wybrać gdzie rozliczę ulgę podatkową związaną z IKZE i na pewno będzie to PIT-37 🙂 Rozumiem, że sam moment wpłaty do IKZE (od ponad pół roku jestem już przedsiębiorcą) nie ma tutaj znaczenia?

Nurtuje mnie jeszcze kwestia, skąd e-makler wie, czy jestem na etacie, czy na DG. Składając wniosek o IKZE maklerskie nigdzie nie było takiego pytania. Stąd też wynikało moje pytanie o to, czy ma znaczenie z jakiego rachunku (firmowego/prywatnego) zasilam IKZE. Prośba o krótki komentarz w tym temacie.

I czekam z niecierpliwością na kolejny wpis o IKE/IKZE… 🙂

pozdrawiam,
Maciej

Piotrek

Cześć,
Przy wniosku o zakładanie IKZE nie było pytania czy jesteś na etacie czy działalności… bo do tej pory nie było to nikomu potrzebne. Z punktu widzenia firmy prowadzącej IKZE limit był ten sam, a to ile Ty podatku rozliczysz było już Twoją sprawą. Myślę, że w niedługim czasie pojawi się jakaś weryfikacja w temacie albo możliwość składania oświadczenia, które zwiększy limit.
Poczekałbym jednak na oficjalne rozporządzenia w kwestii limitów. Na razie jest 2-3 linijki w ustawie na temat zwiększonego limitu od 2021 dla osób na działalności, ale nie ma (a przynajmniej ja nie znalazłem) żadnych wytycznych jak to będzie sprawdzane i weryfikowane. Pojawiają się też dodatkowe pytania co z osobami, które mają zarówno etat jak i działalność. Większy limit był jako rekompensata za brak PPK, a takie osoby mogą mieć teoretycznie jedno i drugie. Pozostaje nam czekać na oficjalne wytyczne rządu, a na początku roku ścigać firmę, w której ma się IKZE o większy limit 😉
Pozdrawiam,
Piotrek

Piotrek

Zwiększenie limitu jest już wpisane do ustawy, więc zakładam że to nie podlega dyskusji (oczywiście ustawę zawsze można zmienić…). Pojawił się za to kolejny news, że mBank szykuje obniżkę prowizji minimalnych na rynkach zagranicznych na IKE i IKZE.
Pozostaje w obu przypadkach czekać na szczegóły 😀

Piotrek

Jasne, wywiad w Parkiet TV z Kamilem Maliszewskim, wicedyrektorem ds. strategii sprzedaży i rozwoju produktów dla klientów detalicznych w BM mBanku: https://www.youtube.com/watch?v=le3DUcSv49M&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3bWKGymWb_Y3JkqBa0_KIWaJvys5bdluitYDNlKE1GPs8_G8wnMZzKdCU

Info o tej prowizji jest od około 6:15. Ale polecam cały wywiad. Tłumaczy skąd podwyżka minimalnej na GPW, od przyszłego roku ma być też zupełnie nowa apka mobilna i jeszcze jakaś jedna zmiana związana z rynkiem zagranicznym (oby to było coś z podatkiem od spółek USA….).

Ostatnio edytowano 11 miesięcy temu przez Piotrek
Piotruś

Ciekawe czy tylko dla nowych czy dla obecnych także? Jak sądzicie po tej wypowiedzi? Zastanawiam się właśnie nad założeniem konta…

Piotrek

Wydaje mi się, że ma być to dla wszystkich w ramach kont IKE i IKZE. Ale inny przedstawiciel mBanku podczas konferencji o IKE / IKZE w poniedziałek powiedział, że informacje o tym będą w tym tygodniu, więc myślę że warto te kilka dni poczekać na szczegóły 😉
Jutro o 10 jest wykład przedstawiciela mBanku na konferencji Wall Street. Temat to:
„IKZE oraz IKE a zagraniczne fundusze ETF – praktyczne korzyści z ulg podatkowych w symulacji inwestycyjnej” – więc może wtedy coś ogłoszą 😉

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Piotrek
Piotruś

Nie miałem możliwości obejrzenia tej konferencji. Znasz może jakieś szczegóły, coś już więcej wiadomo?

Piotruś

Cześć, super blog.Mam nadzieję że masz trochę cierpliwości dla początkujących pytających 😉

Takie pytanie ETFy wypłacają dywidendę accumulating lub distributing, tych pierwszych (acc) jeśli sobie je wyznaczę to nie widać w Twoim zestawieniu aby dawały jakiś procent, wszędzie pustka, dlaczego tak jest?

Piotrek

Polecam całą serię Mateusza o ETFach: https://inwestomat.eu/spis-tresci/#(seria)-wszystko-o-etfach
W skrócie ETF typu acc nie wypłaca dywidendy, tylko przeznacza ją na zakup kolejnych akcji, reinwestuje ją. Jeżeli zależy Ci na dywidendach, to powinieneś wybrać ETF typu distributing.

Łukasz

Cześć,
Pytanko o IKZE i odliczenie podatku przy 32%. Jak to działa w praktyce? Wybierając teraz IKZE i będąc na 32%-ym podatku obniżę sobie dochód w PIT za 2020. Czy jak wpłacę 6000zł na IKZE to zwiększę KUP o 6000zł i moja grudniowa wypłata w 2021 będzie o ok. 2000zł wyższa?

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Łukasz Sej
Łukasz

Hmm, w takim razie, czy jeśli dla przykładu w PIT za 2019 nie miałem żadnej dopłaty/zwrotu to w PIT za 2020 mogę oczekiwać zwrotu ok. 2000zł?

Łukasz

Dokładnie tego chciałem się dowiedzieć. Początkowo myślałem, że korzyść z IKZE będę miał dopiero w wieku 65lat, a wygląda na to, że korzyść dostaje się od razu, a na wynik inwestycji będę czekał do emerytury. Druga kwestia, że gdybym chciał wypłacić pieniądze powiedzmy za 20 lat przed 65tym rokiem życia, będę miał do zapłatą bardzo wysoki podatek (2000×20 lat) przy założeniu, że odkładał będę 6000zł rocznie przez 20 lat.

Łukasz

Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi. Dzisiaj założyłem konto w mbanku używając Twojego linka. Chociaż tyle mogę zrobić, żeby wynagrodzić Twoją pracę. W najbliższym czasie będę rozglądał się za konkretnymi ETFami, ale najpierw wpłacę trochę kasy do IKZE, żeby dostać zwrot w 2021.

Jacek

Cześć Mateusz, gratuluję świetnego bloga! Od kilku dni zaczytuję się w kilku wpisach, donoszą mi tylko wodę i jedzenie :), i nie mogę wyjść z podziwu w jak prosty i klarowny sposób przedstawiasz esencję inwestowania i oszczędzania. Zastanawiam się jak spadnie ilość kandydatów na uczelnie ekonomiczne w Polsce jeżeli będziesz kontynuował wpisy tak interesująco 🙂

Chciałbym jednak podpytać w temacie portfela emerytalnego zbudowanego tylko na bazie IKE i IKZE. Stety/niestety mam już bliżej do emerytury niż dalej, mam 51 lat, i dopiero teraz postanowiłem wykorzystać konta maklerskie IKE i IKZE w mBanku do stworzenia portfela emerytalnego. Środki na obu kontach traktuję jako jeden portfel i mam zamiar dobrać aktywa odpowiednio do portfela C, który przedstawiłeś we wpisie ale z drobną zmianą. Mianowicie: 25% – ETF na REITy (konkretnie IQQ6 z Twojej listy), 20-25% – ETFy na metale szlachetne (złoto, srebro 50/50), 25% – ETF na obligacje korporacyjne (jeszcze nie wybrałem), 25% – ETF akcje rynki wschodzące – szukam. Co sądzisz o takim portfelu? Czy dobierać raczej wszystkie ETFy dywidendowe czy mieszać? Nie chciałbym się rozdrabniać i zakładam 4-6 ETFów w portfelu.
PS drugi portfel mam na eMakler ale traktuję go osobno.

Jacek

Dzięki za odpowiedź. Czyli strategia jest właściwa. Teraz tylko znaleźć ETFy 🙂
Środków będę miał trochę więcej, chcę zrobić transfer IKZE z innego konta na które wpłacam już dwa lata.
Dywidendy mam zamiar zostawiać na koncie i dopłacać tylko tyle ile będzie wynosił limit IKE i IKZE w każdym roku, tak żeby uniknąć podatku. Dodatkowo rebalancing portfela 2-3 razy w roku.
Odnośnie wysokości dywidendy, nie jestem pewny jak ta kwota powstaje. Rozumiem, że jest to procent ze średniej wartości funduszu w roku poprzednim, ale czy to jest po potrąceniu podatku poziomu 1?

Dawid

Hej!
Muszę przyznać, że w bardzo krótkim czasie stałem się ogromnym fanem Twojego bloga. Niesamowite ilości fantastycznej roboty, chociaż przeczytać każdy post z uwagą i wyciągnięciem wniosków zajmuje wieki ;D

Edukuję się właśnie intensywnie, by założyć IKE/IKZE w najbliższym czasie. Zastanawiam się nad dwiema rzeczami, jeśli byłbyś w stanie podzielić się ze mną swoją wiedzą…

Inwestując w ETFy notowane w obcej walucie na IKE wymagają przewalutowania. Nie ma możliwości wpłaty na swoje konto IKE obcej waluty, zatem zdajemy się na kurs przewalutowania i spredy jakie oferuje DM. Czy to nie rujnuje jakoś znacząco sensu inwestycji? Masz jakieś przemyślenia w tej kwestii? A może to jakiś pomysł na kolejny artykół? 😉

Myśląc nad własnym portfelem na początek (mam 35 lat) jestem w stanie zaakceptować pewne ryzyko (choć i tak nie wydaje mi się przesadne), więc jak byś ocenił portfel w poniższym składzie?
Akcje dywidendowe – 20%
ETF surowce – 20%
ETF nieruchomości (i w miarę możliwości REITy innych sektorów) – 60%

Z góry wielkie dzięki i trzymaj tak dalej! 🙂

Ostatnio edytowano 7 miesięcy temu przez Dawid
Dawid

Dzięki za odpowiedź. Czyli 0,1-0,2% od całości przewalutowanej kwoty + spred? Cóż, pewnie przy całej prowizji to i tak nie wiele, i zwłaszcza w dłuższym horyzoncie.

Egzotycznie? 🙂 Mam chyba większe zaufanie do rynków zagranicznych, niż polskiego… Poza tym będę się starał wybierać możliwie stabilne akcje/ETFy, licząc przede wszystkim na dywidendy, a nie wzrost wartości akcji. (Choć kupować w dołkach, to też będzie celem.) Te 60% z ETF na nieruchomości docelowo też chciałbym rozbić na kilka segmentów, o ile w końcu polskie DM będą miały do tego dostęp.

Dzięki za ten artykuł, jeszcze go wcześniej nie czytałem. Ciekawe „gotowce”, myślę, że dla wielu osób bardzo przydatne. Jednak na fali obecnego entuzjazmu chciałbym spróbować czegoś więcej i tolerancję na ryzyko do kwoty właśnie 10K mam wysokie. Później zobaczę, czy to działa i można iść w to dalej, czy nauka będzie taka, że lepiej być bardziej zachowawczym.

O Obligacjach dopiero będę się edukował później, myślę, że bliżej emerytury to może być super aktywo, na razie ze względu na stopy procentowe próbowałbym czegoś innego (stąd surowce). Też obligacje 10-letnie wydają się dla mnie zbyt długie. Oczywiście rozumiem, że to inwestycja długoterminowa, ale bezpieczniej czułbym się, gdybym mógł decydować o tym, co się z tą częścią kapitału dzieje częściej, raz na 3-5 lat, bo przez 10 lat koniunktura może się zmienić 2 razy. ETF na „wszystko” to też dla mnie zbyt zachowawcze. Celowałbym w określone sektory (energetyka, firmy wydobywcze, centra logistyczne, zielona energia, data centers, infrastrukturalne). Wydaje mi się, że takie rzeczy w długim terminie będą rosły bardziej niż średnia. (Ale możliwe, że przekonałeś mnie, by część portfela iwnestować w MSCI ACWI, jest też typ Distributing 🙂

I piszę tutaj tylko o planie na IKE/IKZE, co nie jest/będzie moim całościowym portfelem. Do tego (poza PPK i likwidowanym właśnie OFE 😉 ) mam jeszcze ubezpieczenie z inwestycją w fundusze, myślę jeszcze o ubezpieczeniu z planem na „do życie” oraz planuję inwestowanie w złoto, które realnie będzie składowane u mnie w domu, a kupowane na spadkach. I ta część byłaby dla mnie zachowawcza, więc na IKE/IKZE mam ambicję (przynajmniej na początku) trochę poszaleć 🙂

Ale jeśli chcesz wyrazić „Krytykę portfela”, jak w swoim artykule, to chętnie poczytam. 😉

Mateusz

Dzień dobry,
Panie Mateuszu, co w sytuacji, gdy ETF upadnie? Czy traci się cały majątek?
Rozumiem, że w przypadku gdy podmiot zarządzający/emitent z jakiegoś powodu przestanie oferować ETFy to je od Ciebie odkupi najpierw?
Zastanawiam się jakie jest ryzyko związane nie tyle z samymi wahaniami indeksu i jakością replikacji, ale ze stabilnością podmiotu zarządzającego/emitenta danego ETF-u, oczwiście mówimy tu o ETF-ach na rynkach zagranicznych i polskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Mateusz

Mateusz

Dzięki za zdjęci presji „panowania sobie” 🙂
Właśnie zgłębiam temat ETFów w kontekście emerytalnym i analizuję ofertę Bossa. Może zadam dość oczywiste pytanie, ale w przypadku śmierci właściciela ETF-y zgromadzone na koncie maklerskim i opakowane w IKE bądź IKZE również są dziedziczone? Z tego co wiem, konta IKE i IKZE są dziedziczone, ciekawi mnie jednak czy nic się nie zmienia w przypadku posiadania w takim portfelu ETF-ów zagranicznych?

Mateusz

Dzięki za potwierdzenie. Dziś włączam Twój podcast do mojej listy o nazwie: „wysłuchaj/przeczytaj zanim zainwestujesz”.

Fajna inicjatywa, dobre tłumaczenie!

Grzegorz

Cześć,

Bardzo dobry artykuł. Widzę jednak pewien problem z prowizjami.

Biorąc pod uwagę limit IKE na 2021 rok w wysokości 15777 zł. i opłacalność pojedynczej transakcji w emaklerze mbanku na poziomie 6500 zł., to jeżeli założymy budowanie portfela z 3-4 ETFów, to podział tak niskiego limitu wpędzi nas w nieopłacalne prowizje już przy pierwszych zakupach. Nie mówiąc nawet o podzieleniu zakupów na dłuższy okres czasu, np. raz na kwartał czy nawet pół roku.
Jest na to jakaś rozwiązanie?

Domo

Dzięki za Twoją pracę 💪

Adam

Czołem,

Czy warto z IKE zrobić portfel leniwy i trzymać tam jednego ETFa na cały świat (100% akcji), a w inne kombinacje bawić się poza IKE? Czy oprócz System Tradera można gdzieś zrobić sobie historyczne porównanie jednego ETFa vs np. 2 (jeden na EM, drugi na DM?)

Pozdrawiam!

Marcin

Hej Mateusz. Dzięki za świetną robotę na blogu.

W kontekście tego artykułu i portfeli emerytalnych na IKE i IKZE, chciałem Cię zapytać jak się zapatrujesz na „pompowanie” IKE poprzez wykorzystywanie rocznych limitów na PPE (>20k rocznie) oraz zmianę pracodawcy co 2-3 lata celem przetransferowania środków na IKE?
Czy taka operacja po wykorzystaniu limitów IKE oraz IKZE będzie przynosiła na długoterminowe korzyści, czy lepiej wg Ciebie inwestować wolne środki na zwykłym koncie maklerskim?

Mam 36 lat i tematem inwestowania zainteresowałem się na początku obecnego roku. Żałuje, że uciekło mi sporo rocznych limitów na kontach emerytalnych. Stosując opisany wyżej sposób mogę próbować nadgonić stracony czas i budować w miarę szybko zasoby na przyszłość.

Marcin

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam