You are currently viewing Przykłady złożonych portfeli emerytalnych

Przykłady złożonych portfeli emerytalnych

Jak zbudować dobry portfel inwestycyjny na emeryturę?

We wpisie „IKE i IKZE (1/2) – Rachunki maklerskie IKE i IKZE” mogłeś dowiedzieć się o szczegółach i przekonać o atrakcyjności kont inwestycyjnych IKE i IKZE, a także o ich przewadze nad zwykłymi rachunkami maklerskimi. Przyszła pora na konkrety, czyli na portfel emerytalny i dobór odpowiednich dla Ciebie składników. W końcu nie po to namawiałem Cię do założenia sobie takich kont, byś wpłacił na nie pieniądze przed końcem roku i w nic je nie zainwestował. W drugiej odsłonie wpisu o IKE i IKZE opiszę w co, moim zdaniem, warto inwestować za pomocą tych kont.

Przedstawię Ci tutaj 4 przykładowe portfele, z których każdy ma zalety i wady, które postaram się jak najlepiej uwypuklić w celu ułatwienia Ci podjęcia decyzji. Spróbuję zawrzeć wystarczająco wiele informacji, byś mógł po przeczytaniu wpisu samemu podjąć decyzje i dokonać swoich pierwszych zakupów. W innym wpisie, zatytułowanym „Dlaczego akcje pasują do IKE bardziej niż obligacje?” przedstawiam tezę, że akcje pasują do IKE i IKZE bardziej od obligacji, ale w tym wpisie znajdziesz też portfele mieszane. Jest tak dlatego, że 100% akcji na IKE/IKZE powinien mieć jedynie inwestor, który znaczną częścią majątku inwestuje poza tymi kontami, a to dotyczy tylko nielicznych. Naucz się jak zbudować i prowadzić swój pierwszy skuteczny portfel emerytalny, zamiast wybierać aktywne fundusze inwestycyjne, których zakup oznacza płacenie 3% rocznej opłaty za zarządzanie „profesjonalistom”.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kryteria powinien spełniać dobry portfel emerytalny na Twoje IKE lub IKZE.
  • Które instrumenty finansowe dobrze pasują do kont IKE i IKZE.
  • Jakie cztery modelowe portfele emerytalne warto rozważyć dla kont IKE i IKZE.
  • Jakie są wady i zalety każdego z prezentowanych portfeli.
  • Jak zbudować i prowadzić portfel emerytalny za pomocą tych kont.

Jak ocenię różne portfele emerytalne?

Cztery portfele inwestycyjne, które Ci zaraz przedstawię, zostaną ocenione w czterech kategoriach:

  • Czas potrzebny na prowadzenie portfela. Dla przykładu, wybierając fundusze indeksowe (ETF-y), istniejące na rynku od lat wykonasz tylko jedną transakcję w ciągu roku, przy wpłacie nowych środków. Więcej o funduszach pasywnych przeczytasz we wpisie „ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?” i całej serii, którą on rozpoczyna. Wybierając obligacje lub akcje, będziesz musiał włożyć w prowadzenie portfela trochę więcej wysiłku i czasu. Im mniej czasu potrzebne będzie do prowadzenia takiego IKE i IKZE, tym więcej punktów przyznam portfelowi
  • Stabilność, bezpieczeństwo, przewidywalność zmian cen aktywów. Jak zachowywały się aktywa w przeszłości? Jak prawdopodobnie będą się zachowywać w przyszłości? Jak duże mogą być potencjalnie skoki ich cen? Im mniejsze wahania cen aktywów, tym więcej punktów w tej kategorii.
  • Wysokość regularnych wpływów z dywidend i odsetek. Im wyższe przewidywalne regularne zyski, tym bardziej portfel zapunktuje w tej dziedzinie. Inwestycyjne IKE i IKZE są wprost stworzone dla wszelkich aktywów wypłacających regularnie pieniądze swoim posiadaczom. W końcu im częściej odnosisz korzyści z posiadania aktywów, tym częściej nie płacisz podatku Belki (19%).
  • Potencjał spekulacyjnego wzrostu wartości jest w pewnym sensie odwrotnością stabilności. Im więcej ryzykownych aktywów znajdzie się w Twoim portfelu, tym większe możliwe fluktuacje w obydwie strony. Wyższe oceny w tej kategorii otrzymają portfele emerytalne bazujące na akcjach

Oceną minimalną będzie 1, a maksymalną 10. Im wyższa ocena w każdej kategorii, tym lepiej. Powyższe kryteria pomogą Ci w selekcji takiego, który zapewni Ci godne zyski, jednocześnie pozwalając na spokojny sen w nocy… i uśmiech na twarzy, gdy przejdziesz na emeryturę.

DESKTOP kup ksiazke wielkanoc

W co inwestować za pomocą kont IKE i IKZE?

Aktywa, które będę lokować w portfelach, należą do trzech kategorii. Są nimi:

Szukasz stabilnego portfela inwestycyjnego? Wybierz portfel A.

Pierwszy omawiany portfel emerytalny spodoba się przede wszystkim osobom, które nie mają za dużo czasu na zarządzanie inwestycjami. Jego konfiguracja jest prostsza niż pozostałych trzech, ponieważ zawiera tylko trzy składowe, do tego wszystkie będące ETF-ami. Oznacza to, że portfel będzie „jechał na autopilocie” i ze względu na dobór raczej bezpiecznych aktywów nie będziesz musiał zaglądać do niego zbyt często. Niestety taki portfel robi niewiele więcej niż upewnienie się, że nie odniesiesz straty. To taka lepsza lokata, ponieważ składowa 25% obligacji korporacyjnych winduje procent nieco w górę. Poniższy wykres prezentuje moje oceny dla tego portfela oraz jego strukturę:

IKE i IKZE 2 - portfel A - stabilny

Aż połowę portfela stanowią fundusze indeksowe na obligacje skarbowe USA, historycznie znane jako najbezpieczniejsze aktywa na świecie. Obecnie przynoszą one jedynie około 2% stopy zwrotu, ale dają stabilność większą od czegokolwiek innego. Pozostałe 25% ulokowałem w surowce (głównie złoto i srebro), by jeszcze bardziej „przechować wartość” Twoich pieniędzy. Taki portfel raczej zbyt dużo nie zarobi, ale też prawdopodobnie nic nie straci.

Scenariusze dla portfela A

Scenariusz pozytywny
25%

Dla portfela A pozytywny scenariusz nastąpi wtedy, gdy dla innych portfeli zdarzy się najgorsze. Kryzys gospodarczy, turbulencje i zawirowania na rynkach to realia, w których ten portfel poradzi sobie najlepiej. Stanie się tak z uwagi na stabilność obligacji skarbowych USA wobec innych grup aktywów oraz rynku surowców jako alternatywy do ucieczki od nurkujących rynków akcji. Możesz wtedy liczyć na 5-6% zwrotu z portfela w ciągu roku.

Scenariusz neutralny
60%

W normalnych warunkach takie portfolio aktywów nie będzie wyróżniać się zbyt pozytywnie na tle innych portfeli. W scenariuszu neutralnym zarobisz na nim około 3% w ciągu roku.

Scenariusz negatywny
15%

Scenariuszem negatywnym dla tego portfela będzie kontynuacja hossy na rynkach akcji przez kolejne 3-4 lata. Osoba, która wybierze ten portfel, będzie przyglądać się, gdy ci, którzy dorzucili do portfolio akcje, zarabiają krocie, a tu nic ciekawego się nie dzieje.

Szukasz kompromisu pomiędzy zyskiem, a ryzykiem? Wybierz portfel B.

Drugi omawiany przeze mnie portfel emerytalny to rozsądny balans między (stale) wysokim bezpieczeństwem oraz brakiem konieczności kontroli portfela a możliwością zarobku. Same ETF-y w portfelu powodują stale wysoką notę za wymagany czas prowadzenia portfela (aż 7/10). Wprowadzenie 25% akcji krajów rozwiniętych powoduje podwyższenie oceny za potencjał wzrostu z 1 do 3. Stabilność spada z 10 do 5, ponieważ wspomniane 25% powoduje znaczący wzrost ryzyka spadku wartości portfolio B. Nota za regularne wpływy także skoczyła o jedno oczko (z 3 do 4) z uwagi na to, że odpowiednio wybrane ETF-y krajów rozwiniętych wypłacą więcej niż ETF-y obligacji skarbowych.

IKE i IKZE 2 - portfel B - umiarkowany

Jak widzisz, zmiana wobec portfela A jest naprawdę niewielka. 25% obligacji skarbowych zostało podmienione na 25% akcji rynków rozwiniętych. Jednak nawet tak mikroskopijna zmiana powoduje, że w czasach hossy (dobrej koniunktury) na giełdzie portfel A zarobi jedynie 3-4%, a portfel B nawet do 7-8%! Z drugiej strony, w czasach bessy (złej koniunktury) na giełdzie portfel B może przynieść stratę sięgającą nawet od około -7% do -10% wartości jego aktywów.

Scenariusze dla portfela B

Scenariusz pozytywny
35%

Dla portfela B pozytywne będzie kontynuowanie rajdu na obecnie już nie tak tanich akcjach rynków rozwiniętych. W przypadku kontynuacji hossy taki portfel może przynieść nawet do 8% zwrotu rocznie.

Scenariusz neutralny
20%

Wariant neutralny dla umiarkowanego portfolio to taki, w którym rynki akcji dryfują w tzw. trendzie bocznym, czyli ani nie rosną, ani nie spadają. Surowce nie przeciwważą spadających cen akcji, bo nie dzieje się tam nic złego. W tym scenariuszu portfel pozwoli zarobić około 4% rocznie.

Scenariusz negatywny
45%

Na scenariusz negatywny dla tego portfolio daję aż 45% szansy w kolejnych latach. Mimo że portfel B nazywam umiarkowanym, w wypadku bardzo złej sytuacji na rynkach akcji jego posiadacz straci nawet do około 10% wartości portfolio. Jak się przekonasz w porównaniu do portfeli C i D jest to i tak strata kontrolowana ;).

Budujesz portfel dla zwiększenia swoich przepływów pieniężnych? Zdecyduj się na portfel C.

Portfel C jest portfelem emerytalnym najlepiej skrojonym pod inwestycyjne IKE i IKZE. Dlaczego? Jego wszystkie cztery składowe, czyli ETF akcji rynków wschodzących, ETF obligacji korporacyjnych, ETF nieruchomości oraz same obligacje korporacyjne wypłacają odsetki i dywidendy. Budując ten typ portfela w sposób odpowiedni, osiągasz względną stabilność (5/10), a potencjał wzrostu jest wyższy niż dla poprzednich portfeli (4/10). Największą zaletą portfela są regularne wpływy (aż 8/10), ale na jego budowę i utrzymanie trzeba poświęcić trochę czasu (4/10). Komu szczególnie polecam ten portfel? Ludziom w wieku od 30 do 50 lat, którzy nie sprawdzają notowań codziennie i niestraszne im małe zawirowania w krótkim okresie.

IKE i IKZE 2 - portfel C - regularny zysk

Z uwagi na obecne w portfelu ETF-y akcji rynków wschodzących zwiększył się potencjał wzrostu, ale spadła stabilność portfela. To samo tyczy się ETF-ów nieruchomościowych, które wyparły zupełnie ETF-y obligacji skarbowych. Ostatnia pozycja, czyli własnoręcznie wybrane obligacje sprawiają, że nad wyborem aktywów trzeba posiedzieć chwilkę dłużej, a stan kont emerytalnych przeglądać przynajmniej raz na kwartał. Głównie po to, by pieniądze z odsetek nie leżały odłogiem (patrz: wpis „Jak zostać bogatym? Procent składany w praktyce„).

Prowadzenie portfela emerytalnego skupionego na odsetkach i dywidendach ma duży plus w postaci prostych wypłat ratalnych już na emeryturze. Opisałem je w szczególe we wpisie „Jak wypłacić pieniądze z IKE i IKZE? Wypłata, zwrot i częściowy zwrot„, ale z grubsza chodzi o to, by w momencie zlecenia wypłat ratalnych już po osiągnięciu wieku emerytalnego, posiadać na koncie IKE lub IKZE środki na ratę. Periodyczne dywidendy i odsetki są świetnym sposobem na „wypełnienie” konta emerytalnego oraz upewnienie się, że będzie z czego wypłacać, co jest niewątpliwym atutem tego portfela inwestycyjnego.

Scenariusze dla portfela C

Scenariusz pozytywny
30%

Dla portfela C scenariuszem pozytywnym będzie wzrost wartości akcji na rynkach wschodzących. Jest to bardziej prawdopodobne od wzrostu na rynkach rozwiniętych, ponieważ akcje te są wyceniane w tej chwili relatywnie nisko. W takim scenariuszu możesz spodziewać się stopy zwrotu na poziomie solidnych 12-13% rocznie.

Scenariusz neutralny
40%

Portfolio wypłacające pieniądze działa neutralnie, gdy na rynkach akcji nic się nie dzieje. Jeśli wartość pierwszej składowej będzie niezmienna to posiadacz takiego portfela i tak zarobi około 6% rocznie z samych dywidend i odsetek.

Scenariusz negatywny
30%

Niestety w przypadku kryzysu na rynkach finansowych „oberwą” też akcje rynków wschodzących. Dodatkowo w takiej sytuacji obligacje niektórych firm mogą nawet stracić całkowicie wartość (gdy spółki te stracą wypłacalność, czyli zbankrutują). Nie jest to najlepszy scenariusz dla tego portfela, bo strata na całym portfelu może sięgnąć ok. 20%. Balansować ją będą wieloletnie wpływy z regularnych wypłat z zysku i odsetek. Portfolio C to zdecydowanie rekomendowana opcja dla cierpliwych i chcących trochę zaryzykować.

Chcesz prowadzić ryzykowny portfel emerytalny? Wybierz portfel D.

Nie mogło się obyć bez portfela emerytalnego dla tych, którzy potrzebują w swoim życiu odrobinę ryzyka więcej. Aż 80% portfolio D stanowią akcje. Nie polecam go raczej w 2020, choć może zaskoczyć i przynieść zysk wyższy od innych portfeli. Problem pojawi się wtedy, gdy przyjdą gorsze czasy dla rynków akcji, zarówno tych mniej, jak i bardziej rozwiniętych. W oczy rzuca się niska ocena za stabilność – jedynie 2/10 spowodowana całkowitą dominacją aktywów „niebezpiecznych”. Problem alokacji aktywów przed emeryturą opisałem także we wpisie „Jak przygotować portfel inwestycyjny do emerytury?„, który polecam każdemu zainteresowanemu mądrą przedemerytalną alokacją aktywów w swoim portfelu.

Gdyby nie 20% obligacji korporacyjnych przyznałbym temu portfelowi za stabilność ocenę 1/10. Z drugiej strony w kategorii wzrost otrzymuje ono aż 10 punktów, czyli maksymalną wartość w skali. Portfel ten wymaga czasu i koncentracji, a także „pewnej ręki” w trudniejszych czasach. Zdecyduj się więc na jego wybór tylko jeżeli masz już trochę doświadczenia w inwestowaniu na rynkach akcji. W innym wypadku wybierz raczej portfel C, który również zapewni Ci zysk przy nieco mniejszym ryzyku.

IKE i IKZE 2 - portfel D - ryzykant

Scenariusze w 2020+ przy wyborze portfela inwestycyjnego D

Scenariusz pozytywny
20%

W przypadku kontynuacji hossy na rynkach akcji portfel „Ryzykant” może przynieść Ci nawet ok. 15-20% zysku rocznie. Pamiętaj, że nastąpi to tylko w wybranych latach i raczej z małym prawdopodobieństwem na wystąpienie akurat w przyszłym roku.

Scenariusz neutralny
20%

Problem z neutralnym scenariuszem jest tu taki, że gdy wartość akcji stoi w miejscu, portfel ten nie zarabia tak dużo jak poprzedni. W tej sytuacji przyniesie on najwyżej 5% rocznie.

Scenariusz negatywny
60%

Po pierwsze, zwróć uwagę na to, że z dużym prawdopodobieństwem portfel ten będzie zachowywał się słabo. Akcje wydają się drogie, stąd aż 60% szansy na scenariusz negatywny. W tym scenariuszu portfel D może tracić od 10%, a w ekstremalnym przypadku nawet do 30-40% rocznie, choć tak wysoka strata raczej nie wystąpi dwa lata z rzędu. Zdecydowane „nie” dla początkujących oraz tych, którzy chcą „przede wszystkim nie tracić”.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Jakie instrumenty finansowe kupić przez IKE i IKZE?

Przedstawiłem Ci 4 warianty portfeli emerytalnych, które według mnie mają szansę na powodzenie w długim terminie. Po przeczytaniu o ich mocnych i słabych stronach powinieneś być w stanie dokonać wyboru. W kolejnych akapitach przeczytasz o wyselekcjonowanych ETF-ach, akcjach i obligacjach, z których możesz skomponować portfel dla swoich inwestycyjnych IKE i IKZE. Dokonując wyboru, pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Aktywa we wszystkich kategoriach posortowałem od tych, przynoszących w 2019 roku największe zyski/wypłaty, choć te aktywa często są bardziej ryzykowne od innych. Najwyższa pozycja to nie zawsze najlepszy rodzaj aktywów!
  • Im więcej aktywów kupisz, tym lepiej zdywersyfikujesz portfel, więc i tym mniejsze ryzyko poniesiesz w wypadku gorszego zachowania jednej pozycji portfela. Pamiętaj natomiast o mechanizmie naliczania prowizji (patrz: tabela).
    • Polskie akcje kupuj za minimum 800 zł na każde zlecenie
    • Polskie obligacje kupuj za minimum 1600 zł za każde zlecenie
    • Zagraniczne aktywa (w tym ETF-y) kupuj za minimum 6600 zł za każde zlecenie. Kupując 10 ETF-ów po 500 zł każdy (w mBanku), zapłacisz ogromną prowizję (bo aż 19 zł za każdy ETF), która już na początku obniży wynik Twojego portfela. Dokonując zakupu za 6600 zł, prowizja również będzie wynosić jedynie 19 zł. Warto więc dzielić portfolio tak, by jego zakup opłacał się z punktu widzenia wysokości prowizji.
  • W tabelach z ETF-ami znajdziesz kolumnę „istnieje od”, która przedstawia to, jak bardzo możesz się odprężyć i wyluzować po zakupie danego funduszu. Im dłuższy czas istnienia na rynku, tym bardziej prawdopodobne, że będzie istniał jeszcze wiele lat. Nie martw się, nawet jeśli ETF zakończy istnienie. W takim wypadku, choć fundusz zostaje rozwiązany, pieniądze wracają do posiadacza certyfikatu.

Dlaczego ETF-y dywidendowe pasują do portfela emerytalnego?

Poniższa lista zawiera zarówno ETF-y akcji rynków wschodzących, jak i rozwiniętych. Selekcji dokonałem głównie ze względu na wartość rocznej dywidendy wypłaconej w 2019. Większość poniższych funduszy płaci taką dywidendę kilka razy w roku. Przy rozpatrywaniu ETF-ów do Twojego portfela zwróć też uwagę na kolumnę „roczne koszta”. Jako że inwestycyjne konta IKE i IKZE nie płacą podatku Belki, Twój realny zysk z dywidend wyniósłby [Dywidenda %] – [Roczne koszta %]. Kolumny „ticker” i „giełda” przydadzą się przy dokonywaniu zakupu w Twoim serwisie maklerskim. W kolumnach „Stopa zwrotu 1R” i „Stopa zwrotu 3L” znajdziesz informacje o tym, ile dana klasa aktywów przyniosł zysku lub straty na przełomie roku i trzech lat.

IKE i IKZE 2 - ETF akcje

Przykładowo część „ETF-y akcyjne” możesz złożyć z iShares Dow Jones Asia Pacific oraz iShares EURO Dividend, zyskując tym samym ekspozycję na Europę i Azję. Pamiętaj jednak, by nie rozdrabniać się za bardzo, bo zapłacisz wtedy nieproporcjonalnie wysoką prowizję od zakupu! Więcej o znajdowaniu i analizie funduszy ETF przeczytasz we wpisie „ETF (2/6) – Jak wybrać ETF? Narzędzia do znajdowania i oceny ETF-ów„, a tymczasem przejdźmy do opisania ETF-ów obligacyjnych i tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust), czyli funduszy kupujących mieszkania na wynajem.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Czy ETF-y obligacji i nieruchomości to dobre aktywa na emeryturę?

Skoro kolumny mamy już wyjaśnione, przejdę od razu do meritum. ETF-y na obligacje korporacyjne (te z „corp” w nazwie) powinny być głównym składnikiem większości portfeli. Zarządzający nimi aktywnie wybierają reprezentatywną grupę wysoko-płacących firm i masowo nabywają ich obligacje. W tabeli umieściłem 4 przykładowe ETF-y obligacji skarbowych – 2 dla rynków wschodzących (bardziej ryzykowne, ale i płacą lepiej) oraz 2 dla USA (zamykają stawkę). Niewątpliwą zaletą tych 2 ostatnich jest roczna prowizja w wysokości jedynie 0,07%. Ich posiadanie jest więc praktycznie darmowe.

IKE i IKZE 2 - ETF obligacje nieruchomości

Ciekawą pozycją są też ETF-y nieruchomościowe. Zarządzający tymi funduszami kupują papiery spółek typu REIT, o których przeczytasz więcej w serii na moim blogu rozpoczynającej się od wpisu „REIT (1/5) – Czym są fundusze nieruchomości REIT i co je odróżnia od innych spółek?„. Zazwyczaj przynoszą one zadowalającą stopę zwrotu, nawet w warunkach kryzysu. Mogą być dla Twojego portfela rozsądnym uzupełnieniem obligacji i akcji bezpieczniejszych spółek z grona blue chips. Dwa najlepiej płacące ETF-y w tej kategorii to obligacji korporacyjnych małych firm w USA oraz rządów rynków wschodzących. Nie potrafię jednoznacznie ocenić, który z nich jest lepszy, a który gorszy, ale USA to silniejsza marka i lepiej regulowany rynek, a należy pamiętać, że państwa też czasem bankrutują (patrz: Argentyna, wielokrotnie w ciągu ostatnich lat). Więcej o tym, jak kupić fundusz nieruchomości REIT przeczytasz we wpisie „REIT (2/5) – Jak kupić fundusz nieruchomości REIT? Porównanie możliwości„, w którym znajdziesz też listę tych instrumentów.

Jak oszczędzić na emeryturę za pomocą ETF-ów surowcowych i metali szlachetnych?

ETF-y surowcowe to doskonały sposób na pośredni zakup surowców. Dokonując zakupu takich funduszy, w rzeczywistości nie nabywasz żadnych surowców, czytaj: nie musisz ich przechowywać. Jedynie wartość jednostek ETF zmienia się wraz z wartością prawdziwych surowców i towarów. Cwane, prawda? Minusem ETF-ów surowcowych jest brak odsetek czy dywidend. Ich plusem, natomiast, tendencja do trzymania wartości w trudnych czasach, co szczególnie dotyczy złota.

Uważałbym na sugerowanie się pozycją w tabeli. To, że lewarowany 2:1 fundusz koncentrujący się na kakao przyniósł prawię 30% stopę zwrotu w ciągu roku, nie oznacza, że jest to świetna inwestycja na kolejny rok. Ba! Powiedziałbym, że jest wręcz przeciwnie, bo wraz ze skokiem wartości kakao stało się bardziej ryzykowną inwestycją. Osobiście nie jestem ekspertem na rynku surowców, więc zabezpieczam swój prywatny portfel emerytalny jedynie dozą złota i srebra.

IKE i IKZE 2 - ETF surowce

Które obligacje korporacyjne pasują do portfela emerytalnego?

Przechodzimy do części, w której zamiast kupować ogromne agregaty akcji i obligacji (ETF-y), samemu wybierzesz konkretne akcje i obligacje. Świetna opcja dla patriotów, bo w poniższej tabeli znajdziesz jedynie obligacje polskich firm notowanych na polskiej giełdzie GPW Catalyst, o której napisałem obszerny wpis: „Obligacje (2/6) – Co to jest rynek obligacji Catalyst i skąd jego zła sława?„. Zasada jest prosta: im wyższe odsetki roczne, tym wyższe ryzyko inwestycji. Poniższa lista przykładowych obligacji dostępnych w eMaklerze nie oznacza, że są one najlepszym wyborem i bezpieczną inwestycją. Kupując obligacje bezpośrednio, pamiętaj, że zostaną one w końcu wykupione, t.j. pieniądze wrócą na Twoje konto (patrz: kolumna „wykup miesiąc/rok”).

Samemu musisz pilnować dat spłaty obligacji, aby zapobiec pieniądzom leżącym bez celu na Twoim inwestycyjnym IKE lub IKZE. Kupowanie konkretnych obligacji polskich spółek daje przewagę prowizyjną, t.j. taki zakup opłaca się od już 1 600 zł za transakcje. Dokonując jej, zapłacisz tylko 3 zł prowizji. Uważaj jednak na zakupy poniżej tej kwoty, bo np. za zakup 1 obligacji za 100 zł, zapłacisz również 3 zł prowizji. Obliczana jest ona procentowo (0,19% dla mBanku), ale z minimalną wartością w wysokości 3 złotych. Nie rozdrabniaj więc zakupów za bardzo!

IKE i IKZE 2 - obligacje korporacyjne

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%!

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj. Inwestowanie jest ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Czy akcje dywidendowe pasują do maklerskich IKE i IKZE?

Ostatnim, a zarazem najbardziej ryzykownym, wkładem do portfela są polskie akcje. Przypominam, że ze względu na sposób obliczania prowizji opłaca się dokonywać transakcji za co najmniej 800 zł. Akcje posortowałem pod względem wysokości historycznie płaconych dywidend. Choć ceny tych papierów mogły się w przeszłości mocno wahać, wszystkie one oddały akcjonariuszom przynajmniej 60% obecnej wartości akcji w dywidendach, wypłaconych w ciągu ostatniej dekady. O akcjach spółek z GPW, które wypłacają wysokie dywidendy, napisałem obszerny artykuł „W które akcje warto inwestować w 2020 roku? Najwyższe dywidendy GPW„, a o metodzie ich doboru „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?„, który polecam zainteresowanym akcjami.

Ostrzegam jednocześnie, że wartość wypłaconych w przeszłości dywidend w żadnym wypadku nie zapewnia, że dywidendy będą dalej wypłacane. Tym bardziej nie zapewnia ona, że cena akcji będzie rosła lub nawet, że spółka nie zbankrutuje. Kupując akcje wybranej firmy, wystawiasz się na największe ryzyko, ponieważ w sytuacji bankructwa firmy najprawdopodobniej zostaniesz z niczym. Czy aktywa z poniższej tabeli są więc dobrym składnikiem portfela emerytalnego? Tak, ale tylko dla doświadczonych inwestorów oraz jedynie niektóre z nich.

IKE i IKZE 2 - akcje dywidendowe

Jak samemu zbudować inwestycyjny portfel emerytalny?

Powoli dochodzimy do końca tego długiego wpisu. Przyznaję, że napisanie go zajęło mi wielokrotnie więcej czasu niż jakiegokolwiek innego wpisu i mam nadzieję, że informacje tu zawarte okazały się dla Ciebie pomocne. Osobiście prowadzę kilka portfeli emerytalnych dla osób w różnym wieku oraz swoje własne inwestycyjne IKE i IKZE. Są one trochę podobne do portfeli A, C i D, choć aktywa przetasowane tam są w innych proporcjach. Uważam, że dla początkującego inwestora najlepszą receptą na sukces jest wybranie rodzaju portfela, odpowiedni dobór aktywów i niesprawdzanie zbyt często jak zmienia się jego wartość.

W końcu to portfel emerytalny więc ważniejsze są tu regularne wpłaty i upewnienie się, że pieniądze pracują, niż obserwowanie krótkoterminowych wahań cen. Chciałbym Cię jednocześnie przestrzec przed wybieraniem losowych aktywów i zachęcić do przeczytania o metodach analiz instrumentów finansowych. Możesz o nich przeczytać w artykule „Inwestycyjny wstęp (5/6) – Metody analizy papierów wartościowych„. Inwestycyjne IKE i IKZE to świetne metody oszczędzania na emeryturę i to od nich powinieneś zaczynać roczne oszczędzanie i inwestowanie.

Podsumowanie

Choć wpis ten jest długi i może być dla początkującego inwestora trochę przytłaczający, to zapewnia Ci wiele kluczowych informacji na temat budowy portfela emerytalnego. Skoro w pierwszym wpisie namówiłem Cię do otwarcia IKE i IKZE to nie mogłem zostawić Cię na lodzie z pieniędzmi wpłaconymi na konta i brakiem wiedzy co z nimi zrobić. W razie pytań i w miarę mojego czasu chętnie udzielę odpowiedzi.

Skontaktujesz się ze mną przez formularz kontaktowy, napisanie komentarza pod wpisem lub na Facebooku. Jednocześnie, niezależnie od Twojego wieku życzę Ci powodzenia w budowie swojego pierwszego portfela emerytalnego. Pamiętaj, że budowa zwykłego portfolio znacząco się od tego nie różni, więc robiąc to, stajesz się również lepszy w doborze aktywów do zwykłego portfela inwestycyjnego.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.8 20 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

160 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze