You are currently viewing ETF (2/6) – Jak wybrać ETF? Narzędzia do znajdowania i oceny ETF-ów

ETF (2/6) – Jak wybrać ETF? Narzędzia do znajdowania i oceny ETF-ów

Jak ułatwić sobie szukanie ETF-ów?

Za nami pierwsza część cyklu o ETF-ach, w której omówiliśmy ich mechanizm działania, wady, zalety, ich popularność oraz ciekawe lektury z nimi związane. W części drugiej, którą właśnie czytasz, znajdziesz instrukcję dotyczącą doboru funduszu pasywnego dla siebie i opis narzędzi, które Ci w tym procesie pomogą. Jeśli jeszcze nie wiesz jak wybrać ETF to świetnie trafiłeś, bo w tym wpisie podzielę się z Tobą całą moją wiedzą o skutecznych narzędziach do znajdowania i oceny tych instrumentów finansowych. Na porady dotyczące zakupu konkretnych funduszy jeszcze przyjdzie czas (znajdziesz je w ostatnim artykule w tym cyklu), a póki co zagłębmy się w świat procesu analizy i doboru ETF-a. Jednocześnie przypomnę, że na stronie o blogu ostrzegałem, że chcę przekazać Ci wędkę, nie rybę, ale nie martw się, bo przekazywana Ci dzisiaj wędka jest jedną z moich najlepszych :).

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak dobrać ETF dla siebie mając do dyspozycji tylko darmowe narzędzia dostępne w internecie.
 • Jak znaleźć ETF na aktywa, które Ciebie interesują i sprawdzić czy jest on możliwy do kupienia przez Twoje konto maklerskie.
 • Jak porównać wyniki historyczne kilku funduszy ETF.
 • Jak zbudować modelowe portfolio i przetestować wstecznie jego przeszłe osiągi.
 • Jak czytać sprawozdanie okresowe funduszu ETF i na co zwrócić w nim uwagę.

Dostępność ETF-ów w Polsce

W zależności od Twojej rezydentury i brokera/maklera, z którego usług korzystasz, proces doboru ETF-ów będzie wyglądał inaczej. Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy mają dostęp do ETF-ów notowanych na jednej z amerykańskich giełd możesz zignorować ten podrozdział i od razu przejść do opisu procedury wybierania ETF-a. Jeśli mieszkasz w Polsce lub po prostu jesteś ciekaw obostrzeń związanych z handlem zagranicznymi instrumentami finansowymi, które obowiązują w naszym kraju to kontynuuj czytanie.

Dostępne amerykańskie fundusze ETF

Jeśli tak jak ja rezydujesz obecnie w Polsce to negatywnie na Twoją możliwość inwestowania w ETF-y zagraniczne wpłynęła wprowadzona 3 stycznia 2018 r. unijna dyrektywa MiFID II. Prawdę mówiąc to nie sama dyrektywa sprawiła problem, tylko jej bardzo restrykcyjna implementacja dokonana przez polską Komisję Nadzoru Finansowego. KNF podjął bowiem decyzję o zablokowaniu możliwości handlu zagranicznymi instrumentami finansowymi dla inwestora indywidualnego jeśli jego emitent nie przygotuje specjalnego dokumentu opisowego (KIID – Key Investor Information Document) w języku lokalnym danego kraju. Jeśli KNF naprawdę sądził, że gigantyczne fundusze ze Stanów Zjednoczonych zaczną tłumaczyć na język polski dokumenty informacyjne dotyczące tysięcy ETF-ów to niestety się grubo przeliczył.

Na nieszczęście dla inwestorów indywidualnych, czyli dla nas, sprawiło to, że polskie banki i domy maklerskie musiały zablokować handel funduszami pasywnymi zza oceanu. Od dwóch lat jedyną alternatywą dla inwestora chcącego inwestować za pomocą polskiego konta maklerskiego jest zakup jednego z europejskich „zamienników” amerykańskich funduszy ETF. Niestety, ETF-y europejskie są zwykle są o wiele mniej płynne, czyli trudniejsze do zakupu i sprzedaży od tych zza Atlantyku. Choć na papierze w Europie notowanych jest więcej funduszy ETF niż w Stanach Zjednoczonych to unikalnych europejskich funduszy ETF jest także znacznie mniej od tych amerykańskich. Jak się zaraz przekonasz, wpłynie to dość negatywnie na proces doboru funduszy do Twojego portfela.

Dostępne europejskie fundusze ETF

Gdy piszę o europejskich ETF-ach mam na myśli głównie instrumenty notowane w Londynie i Frankfurcie, czyli na giełdach LSE i XETRA. Mowa tutaj głównie o zamiennikach ETF-ów amerykańskich, których dostępność w zależności od domu maklerskiego waha się pomiędzy 20, a 300 funduszy. Jednocześnie przypominam, że na chwilę obecną na świecie prowadzonych jest około 7000 ETF-ów, co pokazuje skalę z jaką ograniczenie KNF-u wpłynęło na możliwości inwestycyjne polskiego inwestora. Tym niemniej, sporo europejskich ETF-ów radzi sobie naprawdę dobrze i jest z czego wybierać, a piszę to jako osoba, która sama inwestuje w europejskie ETF-y i nie narzeka. Na dzień dzisiejszy, czyli w maju 2020 r. dostęp do zagranicznych ETF-ów uzyskasz poprzez następujące banki i domy maklerskie:

 • Dom Maklerski mBanku za pośrednictwem eKonta z eMaklerem. Jeśli to pierwsze założysz z mojego linku polecającego to otrzymam niewielką (ok. 55 zł) prowizję, którą przeznaczę na rozwój bloga. Instrukcję aktywowania i używania eMaklera znajdziesz w tym wpisie, a pełną listę dostępnych przez tę usługę ETF-ów zamieściłem w tym arkuszu Google. Używając eMaklera kupisz blisko 307 zagranicznych ETF-ów, z czego część to duplikaty notowane zarówno w Londynie jak i we Frankfurcie. Unikalnych ETF-ów jest tam około 200, co i tak jest imponującą liczbą jak na polskie standardy inwestycyjne.
 • Równie dobrą ofertę inwestowania w zagraniczne ETF-y ma DM BOŚ, czyli Bossa. Wyszukiwarkę dostępnych tam instrumentów finansowych znajdziesz tutaj, a w ofercie Bossy jest według moich obliczeń około 250 funduszy pasywnych. Jeden minus za wyższą od tej w mBanku kwotę prowizji minimalnej (7 euro wobec 5 euro). ETF-y z BOSSY również znajdziesz na mojej liście ETF-ów w arkuszach Google.
 • Ciekawą ofertę prezentuję X-Trade Brokers, które oferuje nieco mniej, bo 173 ETF-y, ale przy kwotach transakcji powyżej 3450 euro/ok. 15 000 zł jest ono o wiele bardziej opłacalne (prowizja 0,12% wobec 0,29% w mBanku i DM BOŚ). Jeśli inwestujesz sporymi kwotami to sugeruję wybrać właśnie to konto, a jeśli założysz je z mojego linku afiliacyjnego będę Ci bardzo wdzięczny za wsparcie bloga! Dostępne w XTB ETF-y również podejrzysz na mojej liście ETF-ów.
 • Biuro maklerskie Santander oferuje rachunek zagraniczny z dostępem do „licznych zagranicznych akcji, obligacji i ETF-ów”. Niestety nie udało mi się znaleźć listy instrumentów, ani precyzyjnej informacji o ich liczbie.
 • Bardzo imponująco na papierze wygląda oferta rynki zagraniczne banku Pekao. Niestety także w tym przypadku nie upubliczniono listy dostępnych instrumentów finansowych. Takie podejście do klienta dziwi i negatywnie zaskakuje, ale to materiał na osobny wpis.
 • Biuro maklerskie PKO BP również promuje swoją ofertę inwestowania na rynkach zagranicznych. Niestety oferta największego polskiego banku z jedynie 25 zagranicznymi ETF-ami wygląda na tle konkurencji dość skromnie.

Osobiście używam pierwszego z tych kont, czyli eMaklera i to z jego perspektywy jeśli chodzi o dostępność produktów napiszę ten i resztę artykułów z serii o ETF-ach. O wiele bardziej szczegółowe porównanie możliwości inwestycyjnych z perspektywy polskiego inwestora (zawierające również zagraniczne konta brokerskie i tzw. „robo-doradców”) znajdziesz w kolejnym wpisie z serii, a tymczasem przejdźmy do opisu ETF-ów notowanych na polskiej giełdzie.

Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?

A może bogatszej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?

Szukasz ETF-ów niedostępnych gdzie indziej?

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

ETF-y notowane na polskiej giełdzie

Obecne notowania polskich ETF-ów, czyli takich, które są notowane na GPW i wyceniane w polskiej złotówce znajdziesz używając tego filtra na stronie Stooq. Przez wiele lat jedynymi notowanymi na polskiej giełdzie ETF-ami złotówkowymi były wprowadzone w latach 2010-2011 produkty luksemburskiej firmy Lyxor, czyli:

 • ETF Lyxor na WIG20 naśladujący ruchy indeksu WIG20. (Nieaktualne, wycofany z oferty w 2021 roku).
 • ETF Lyxor na S&P500 bazujący na indeksie największych amerykańskich spółek.
 • ETF Lyxor na DAX naśladujący indeks największych spółek niemieckich.

Dwa pierwsze z nich to fundusze syntetyczne (definicja w poprzednim wpisie z serii), z których ETFSP500.PL należy do typu wypłacającego (ang. distributing), płacąc posiadaczom swoich jednostek dywidendy dwa razy do roku. Pozostałe dwa fundusze ze stajni Lyxor należą do typu gromadzącego (ang. accumulating) i zamiast wypłacać, otrzymane ze spółek dywidendy reinwestują w więcej tych samych akcji. Od 2014 roku ETF na DAX ma replikację fizyczną, a więc faktycznie posiada deklarowane przez siebie udziały spółek w swoim portfelu. Niedawno do wąskiego grona funduszy pasywnych notowanych na GPW dołączyły cztery ETF-y BETA ETF prowadzone przez polski fundusz AgioFunds:

 • Beta ETF WIG20TR czyli odpowiednik nieistniejącego już funduszu Lyxor na WIG20. To także fundusz typu gromadzącego lub „Total return”, więc naśladuje indeks największych spółek na GPW, nie płacąc dywidend.
 • Beta ETF WIG20LEV czyli odpowiednik powyższego, ale z dźwignią 1:2. W skrócie: zarabiasz lub tracisz dwukrotnie szybciej niż gdybyś kupił pierwszy fundusz z oferty BETA ETF.
 • Beta ETF WIG20SHORT to fundusz typu „short”, pozwalający Ci zagrać przeciwko indeksowi. Kupując jednostki WIG20SHORT zakładasz, że indeks WIG20 będzie spadał.
 • BETA ETF mWIG40TR to ETF naśladujący spółki średniej wielkości z indeksu mWIG40. Jako jedyny ETF na indeks tych mniejszych spółek jest on najbardziej popularnym funduszem z oferty BETA ETF. Może to sygnał dla jego twórców na stworzenie ETF-a również na indeks sWIG80?

Cztery fundusze pasywne prowadzone przez BETA ETF to pierwsze naprawdę polskie (zarządzane przez polski fundusz inwestycyjny) fundusze pasywne. Te bez lewara i typu „long” posiadają replikację fizyczną, a pozostałe cechuje replikacja syntetyczna. Żaden z czterech funduszy BETY nie wypłaca dywidend. Oto jak prezentuje się wartość aktywów (w mln złotych) wszystkich siedmiu ETF-ów notowanych na GPW:

Jak wybrać ETF - wartość aktywów polskich funduszy ETF

Zauważ, że na wykresie użyłem skali logarytmicznej. Zrobiłem to celowo, ponieważ przy skali liniowej dwa największe fundusze Lyxora rzuciłyby cień na wszystkie fundusze oparte na jednym z WIG-ów i nawet nie byłyby one widoczne w zestawieniu.

Dla mniej wymagającego inwestora dużym plusem inwestowania w ETF-y notowane na warszawskiej giełdzie będzie to, że można je kupić zupełnie jak akcje notowane na GPW. Oznacza to, że do ich zakupu nie będziesz potrzebował rachunku maklerskiego z dostępem do rynków zagranicznych oraz to, że prowizja od ich zakupu i sprzedaży będzie miała niższą kwotę minimalną. Po ludzku: opłaca się w nie inwestować od wiele niższych kwot transakcji (770 zł dla mBanku) niż w przypadku ETF-ów zagranicznych (ok. 6600 zł dla mBanku). W celu zrozumienia mechanizmu naliczania prowizji maklerskich w Polsce zapraszam do wpisu „Jak zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących„, a tymczasem przejdźmy do meritum wpisu, czyli odpowiedzi na pytanie „jak wybrać ETF?”.

Proces wybierania odpowiedniego ETF-a

Jak wcześniej wspomniałem: ze względu na ograniczoną liczbę łatwo dostępnych na polskim rynku funduszy ETF proces doboru funduszu pasywnego dla Ciebie będzie się różnił od tego, który poleciłbym inwestorowi z dostępem do wszystkich światowych ETF-ów. Przejdźmy od razu do szczegółów.

Globalny proces wyboru ETF-a

Jeżeli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych lub innym kraju, w którym dostępne są ETF-y notowane na giełdach amerykańskich to masz szczęście. Przy tak szerokiej dostępności funduszy możesz śmiało wyjść od pomysłu inwestycyjnego, powoli schodząc niżej i korzystając ze skanera ETF wybrać dobre dla siebie aktywa. Po wybraniu ETF-ów w określonych proporcjach nic nie stoi na przeszkodzie byś użył narzędzia do „backtestingu”, czyli symulacji historycznej stopy zwrotu z portfela. Cała procedura „nieograniczonego doboru ETF-ów” wygląda następująco:

Jak wybrać ETF Proces dla inwestora globalnego

Inwestując w amerykańskie ETF-y postępujesz od ogółu do szczegółu, gdyż praktycznie wszystkie rodzaje ETF-ów – od shortów do lewarowanych i na różne egzotyczne towary i indeksy – będą dla Ciebie dostępne. Inwestowanie w amerykańskie ETF-y możliwe jest również dla polskich klientów zagranicznych brokerów, ale to rozwiązanie często skomplikowane i mniej bezpieczne niż inwestycja przez polski dom maklerski. Co więc zrobić jeśli chcesz złożyć równie dobre portfolio ETF-ów, ale mieszkasz w Polsce i masz zablokowany dostęp do większości takich funduszy?

Polski proces wyboru ETF-a

Ci bardziej zgryźliwi powiedzieliby, że jak wszystko w Polsce, tak i podejście do wyboru ETF-ów jest trochę na opak i wbrew logice. Faktycznie, polski inwestor ze względu na „przesadną dbałość regulatora o jego dobro”, by skutecznie inwestować w ETF-y musi się trochę nagimnastykować. Wybacz dygresję, ale zauważyłem, że implementacja pewnych dyrektyw unijnych w Polsce jest bardziej radykalna od intencji samych ich autorów, a bardziej niż o dobro inwestora, polski ustawodawca zdaje się dbać o różne branżowe lobby, np. o fundusze aktywne. To ograniczenie jest tym bardziej absurdalne, że w fundusze ETF z Europy, które wydadzą KIID’y po polsku, a posiadają identyczne aktywa (zamienniki) do tych amerykańskich inwestorowi polskiemu wolno jest inwestować! No nic, całe szczęście dla Ciebie, drogi czytelniku, część europejskich funduszy ETF postanowiło wspaniałomyślnie przetłumaczyć swoje dokumenty KIID na nasz rodzimy język, więc jakiś pewien wybór będziesz miał. Oto jak z menu z napisem „ETF” produkty wybierać będzie polski inwestor:

Jak wybrać ETF - Proces dla polskiego inwestora

W polskich warunkach będziesz niestety musiał zacząć od sprawdzenia dostępności funduszy. Wybieranie czegokolwiek lub nawet obieranie wysokopoziomowej strategii inwestycyjnej, czyli pomysłu na portfel nie ma sensu jeśli 80% wybranych komponentów nie będziesz mógł przez swoje konto maklerskie zakupić. Dopiero po zbadaniu dostępności instrumentów dokonasz selekcji, najczęściej grupując aktywa w koszyki i tworząc ranking, np. TOP3 ETF-ów inwestujących w europejskie obligacje skarbowe. Dopiero kiedy zbadasz dostępność i opłacalność inwestowania w poszczególne grupy ETF-ów zaczniesz zastanawiać się nad strategią, czyli podziałem swoich środków między fundusze i wysokością miesięcznej lub kwartalnej regularnej wpłaty. Jak zwykle ostatnim krokiem jest sam zakup ETF-ów, którego możliwości z perspektywy polskiego inwestora opisałem w części trzeciej serii, czyli „ETF (3/6) – Jak kupić ETF? Porównanie ofert, kont i możliwości„.

Przydatne narzędzia do analizy funduszy ETF

W internecie znajdziesz bardzo wiele stron z narzędziami do analizy ETF-ów, ale dla polskiego inwestora jedynie część z nich będzie naprawdę przydatna. Ten podrozdział podzieliłem na dwie części: analizę sektorową (szerokościową), przy pomocy której wyłowisz najciekawsze fundusze oraz analizę konkretnego funduszu ETF (głębokościową), który wzbudził Twoje zainteresowanie, by upewnić się, że to właściwy składnik do Twojego portfela inwestycyjnego. Przejdźmy do opisu narzędzi skrojonych do wykonywania tej pierwszej.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Analiza sektorowa/geograficzna ETF

Analiza sektorowa lub analiza szerokościowa to proces, w którym z kilkuset lub kilku tysięcy ETF-ów masz za zadanie wyłowić kilka lub maksymalnie kilkanaście najlepszych dla Ciebie. Najczęściej zajmuje ona od parudziesięciu minut do kilku godzin, a wykonanie jej jest bardzo satysfakcjonujące i uczy nie tylko cierpliwości. Rzecz jasna w internecie (np. tutaj) znajdziesz setki „gotowych” portfeli ETF-ów, ale sugerowałbym zbytnio na nich nie polegać, a ćwiczenie każdorazowo wykonywać własnoręcznie. Lepiej (i bezpieczniej) jest rozumieć dlaczego się w coś inwestuje, a nie jedynie polegać na innych osobach, a zwłaszcza „ekspertach” z internetu (swoją drogą możesz mnie widzieć jako jednego z nich, ale staram się siebie nigdzie błędnie tak nie nazywać :-)).

Które ETF-y są dostępne dla polskiego inwestora? Lista instrumentów

Specjalnie dla moich czytelników przeniosłem listę dostępnych ETF-ów w mBanku, DM BOŚ oraz XTB do czytelniejszego formatu arkuszy Google. Dodatkowo uzupełniłem zestawienie o sporo przydatnych informacji takich jak opłaty, obecny kurs, roczne minima i maksima oraz dzienny wolumen transakcji. Zachęcam Cię do skorzystania z mojego pliku Google Sheets, by oszczędzić sobie długich godzin klikania. Napisałem o niej osobny wpis z kompleksową instrukcją jej używania, do którego przeczytania Cię serdecznie zachęcam – „Lista zagranicznych ETF-ów dostępnych przez polskie konta maklerskie„. Plik jest tylko do odczytu, ale masz możliwość ściągnięcia go jako plik Excel lub skopiowania do swoich arkuszy Google i późniejszej edycji. Oto co zawarłem w pierwszych sześciu kolumnach pliku:

Jak wybrać ETF - Arkusz google sheets1

Kolumny „Kraj” i „Typ” jak same ich nazwy wskazują podpowiedzą Ci gdzie rezyduje i w co inwestuje fundusz ETF. „Nazwa instrumentu” niesie za sobą zwykle dodatkową informację o tym w jaki sposób fundusz inwestuje, zaś „Rynek” oraz „Ticker” to kolumny przydatne przy zawieraniu transakcji. Ticker to zwykle skrót, który podajesz w interfejsie swojego banku gdy chcesz kupić instrument finansowy lub kiedy na na Stooq sprawdzasz historyczne notowania funduszu. Przykład dla ETF-a o tickerze XMBR znajdziesz tutaj. W kolumnie „Aktywa” zawarłem informacje o wysokości aktywów funduszy na dzień 01 maja 2020 r. wyrażoną w milionach dolarów. Resztę kolumn pliku prezentuję i wyjaśniam poniżej:

Jak wybrać ETF Arkusz google sheets2

Wszystkie kolory ustawiłem tak, byś intuicyjnie czuł, którą informację defensywny inwestor powinien odebrać pozytywnie, a którą negatywnie. Fundusz o niskiej zmienności, dużym wolumenie transakcji i wysokiej wartości aktywów pod zarządzaniem będzie zatem w arkuszu świecił zielenią. Jest to arkusz czysto poglądowy i celowo nie zamieszczam w nim np. historycznych stóp zwrotu poszczególnych funduszy, byś w kolejnym kroku mógł je sprawdzić i ocenić samemu. Ten zabieg zrobiłem dlatego, że arkusz się wkrótce zdezaktualizuje, a stopy zwrotu warto sprawdzać dla 1,3 i 5 letnich okresów, a nie tylko okresu jednego roku (co oferuje typ danych „Stocks” w Microsoft Excel, w którym arkusz przygotowałem).

Kolumna „Replikacja” zawiera informacje o tym, czy fundusz posiada aktywa w formie fizycznej, czy sztucznie (syntetycznie) naśladuje ruchy aktywów bazowych. „Opłaty” to roczne opłaty, które automatycznie zostają odcięte od wartości jednostki funduszu proporcjonalnie każdego dnia jego notowań. „Kurs” i „Waluta” to aktualny w chwili pisania wpisu kurs jednostki ETF-a na giełdzie. Kolumny „MIN/MAX” i ich wariacje zawierają 12-miesięczną rozpiętość ruchów cen jednostek ETF-a. Ostatnia kolumna, czyli „Wolumen” zawiera poglądowy, jednodniowy wolumen transakcji, czyli liczbę jednostek funduszu ETF, która w ciągu jednego dnia zmieniła właściciela. To doskonałe narzędzie na rozpoczęcie analizy, bo uświadomi Ci które ETF-y są dostępne przez polskie konto maklerskie, w jakich walutach i na jakich giełdach są notowane, jak duże są i czy wstępnie spełniają Twoje kryteria. Wybrane w ten sposób kilka funduszy ETF powinieneś przepuścić teraz przez skaner.

Jak analizować ETF-y? Skaner ETF

Skanerów funduszy ETF jest w internecie mnóstwo, ale dwa, których używam najczęściej to JustETF ETF ScreenerETFdb ETF Screener. Akurat przy analizie europejskich funduszy pasywnych przyda Ci się raczej tylko ten pierwszy, więc i na nim się w tekście skupię. Weźmy losowy ETF z tych dostępnych w mBanku, czyli pierwszy z brzegu IUSC czyli iShares MSCI EM LATAM UCITS. Gdy wpiszesz w wyszukiwarce serwisu JustETF kod IUSC (kolumna: ticker) to ukaże się Twoim oczom następujący widok:

JustETF1

W tym widoku dla Ciebie jako inwestora najważniejszy jest wysokopoziomowy opis strategii inwestycyjnej funduszu oraz roczne minimum, maksimum i odległość obecnej ceny od każdego z nich (patrz: „52 weeks low/high”). Zakładki (zaznaczone na zrzucie ekranu czerwoną ramką), które powinny Cię zainteresować to:

 • „Chart” zawiera wykres przedstawiający historyczne notowania funduszu ETF.
 • „Returns” przedstawia w czytelny sposób miesięczne i roczne stopy zwrotu funduszu. 
 • „Dividends”, czyli czy, kiedy i jak wysokie historycznie fundusz wypłacał dywidendy.
 • „Listing” czyli lista zamienników tego funduszu, czyt. lista giełd na których notowany jest fundusz alternatywny oraz jego waluta i ticker związany z równolegle notującą giełdą.

Warto w tym widoku zwrócić również uwagę na następujące pola:

ETF

 • Total expense ratio: roczne opłaty związane z posiadaniem funduszu (łącznie)
 • Distribution policy: accumulating/distributing. Ten pierwszy nie wypłaca dywidend, lecz je re-inwestuje, a ten drugi wypłaca dywidendy posiadaczom swoich jednostek.
 • Fund domicile: kraj, w którym fundusz ma swoją siedzibę. Niezwykle istotne pod kątem opłacalności podatkowej inwestowania w fundusze pasywne. Dużo więcej o tym przeczytasz w części piątej cyklu o ETF-ach, czyli „ETF (5/6) – Jak rozliczyć podatek z ETF-ów? Zyski i dywidendy„, a dla funduszy notowanych w Londynie i Frankfurcie „domicile” czyli rezydentura to zwykle Irlandia lub Luksemburg.

Zakładka "chart" skanera justETF

Jak sama nazwa wskazuje, obejrzysz tutaj historyczny wykres kursów cen funduszu ETF. Użyteczny przede wszystkim w maksymalnym oddaleniu („MAX”) i maksymalnym przybliżeniu („1M”), by sprawdzić historyczną zmienność cen funduszu. Pamiętaj aby odznaczyć opcję „including dividends” pod wykresem jeżeli chcesz zobaczyć „czysty” wykres zmian cen, a nie taki, w którym założono, że otrzymane dywidendy zawsze reinwestujesz w ten fundusz. Swoją drogą – omawiany fundusz należy do typu dystrybuującego (ang. „distributing”) czyli takiego, który zbiera wypłaty z zysku spółek w portfelu, a potem wypłaca je posiadaczom swoich jednostek.

Dla inwestora, który nie oczekuje okresowych wypłat z zysku spółek swojego funduszu, znacznie lepszym wariantem jest fundusz rodzaju gromadzącego (ang. „accumulating” albo „Total Return”). Fundusz gromadzący nie wypłaca nic posiadaczom swoich jednostek, a otrzymane ze spółek dywidendy automatycznie reinwestuje w więcej akcji ze swojego portfela. Takie rozwiązanie często będzie optymalne podatkowo dla polskiego inwestora, co wyjaśnię szczegółowo w piątym wpisie z cyklu o ETF-ach, czyli „ETF (5/6) – Jak rozliczyć podatek z ETF-ów? Zyski i dywidendy„.

JustETF2

Przy badaniu historycznych cen funduszu ETF warto jest rozumieć jak on działa i co zawiera „w środku”. Świetnym przykładem jest wysoka zmienność funduszy ETF na obligacje, którą (jako zjawisko) wyjaśniam we wpisie „Dlaczego ceny funduszy ETF na obligacje zmieniają się dynamicznie?„, do którego lektury Cię serdecznie zachęcam. Bez zrozumienia mechanizmu działania i zmian cen funduszy ETF na obligacje, ciężko jest budować rozsądny i optymalny portfel z funduszy ETF. Omówmy teraz kolejną zakładkę, czyli „returns”.

Zakładka "returns" skanera justETF

Jeżeli nigdy nie inwestowałeś na giełdzie, a przyzwyczajony jesteś do stóp zwrotu z np. lokat bankowych to oglądając poniższy zrzut ekranu możesz się mocno zdziwić. Omawiany fundusz ETF – IUSC inwestuje w spółki z Ameryki Łacińskiej, które bywają bardzo zmienne, sprawiając, że „mapa ciepła” pokazująca miesięczne zmiany cen funduszu jest trochę ekstremalna:

JustETF4

Jak czytać tę mapę? Inwestor, który kupił za 1000 zł jednostki tego funduszu dnia 1 stycznia 2020 r., a sprzedał je po jednym miesiącu, czyli 1 lutego 2020 r. stracił 2,9% swoich środków. Z drugiej strony odważny inwestor kupujący ten fundusz za tę samą kwotę 1 kwietnia 2009 roku po miesiącu miałby już równowartość 1188 złotych. Oczywiście kalkulacja ta nie uwzględnia podatku od zysków kapitałowych, który omówię w jednym z kolejnych wpisów z serii. Mapa ciepła to bardzo użyteczne narzędzie dla początkującego inwestora, który oglądając ją powinien spróbować sobie wyobrazić jak reagowałby na podobną zmienność cen w przyszłości. Ważna zasada dotycząca każdej inwestycji, w tym funduszy ETF brzmi: „nigdy nie kupuj aktywa, z którym w portfelu nie mógłbyś spać spokojnie”. Pora na omówienie zakładki z dywidendami.

Zakładka "dividends" skanera justETF

Pierwszy ważny fakt: jeżeli wariant funduszu, który analizujesz to fundusz (przykładowo) notowany w walucie EUR na niemieckiej XETRA to dywidendy w tej zakładce podane będą właśnie w tej walucie. Są to wartości brutto, które fundusz wypłaca posiadaczom jego jednostek. Bardzo przydatne jest uwzględnienie nie tylko lat, ale również miesięcy, w których wypłaty były dokonywane. W przypadku analizowanego funduszu wypłata następuje zwykle 2 razy w ciągu roku w odstępach 6-miesięcznych:

JustETF5

Dywidendy tego funduszu pasywnego są zazwyczaj wyższe w pierwszej połowie roku, gdyż większość spółek z jego portfela wypłaca dywidendę tylko raz do roku i to w pierwszej jego połowie. Dodatkowa dywidenda, którą ten ETF zwykł wypłacać w listopadzie była w ciągu ostatnich 4 lat o ok. 25-30% niższa niż ta wypłacana w maju. Pamiętaj, że dywidendy wypłacane przez zagraniczne ETF-y mogą podlegać dodatkowemu opodatkowaniu w Polsce, co opiszę w szczegółach w części piątej cyklu, który właśnie czytasz. Ciekawostką może być dla Ciebie to, że jednostka opisywanego ETF-a była w ciągu roku warta raz 8,4 EUR, a innym razem 17,4 EUR choć jego dywidendy od lat wahają się od 0,2 do 0,3 EUR rocznie. Jak widzisz na rynku ETF-ów również zdarzają się okazje. Matematykę zostawiam czytelnikowi, a tymczasem przechodzę do zakładki, w której zobaczysz różne warianty tego samego funduszu ETF.

Zakładka "listing" skanera justETF

Opisywany przeze mnie niemiecki portal JustETF przy opisie każdego ETF-a w zakładce „listing” publikuje listę tego samego aktywa notowanego na różnych europejskich giełdach. Fajnym bonusem jest informacja o walucie notowań funduszu, tickerze alternatywnego ETF-a oraz nazwie giełdy, na której jest notowany. Nie masz dostępu do giełdy holenderskiej, ale masz możliwość inwestowania na giełdzie niemieckiej? Nie ma problemu, bo zwykle istnieje zamiennik. Wygląda to mniej więcej tak, a polskiemu inwestorowi posłuży głównie do „przełączania” pomiędzy niemiecką XETRĄ, a brytyjską London Stock Exchange:

JustETF6

Warto tu wspomnieć, że to, który (notowany w której walucie) fundusz ETF wybierzesz nie ma najmniejszego znaczenia. We wpisie „Waluta notowań funduszu ETF nie ma żadnego znaczenia” wyprowadziłem dowód na to, że inwestor ryzykuje walutowo nie na linii „gotówka w PLN/waluta notowań funduszu ETF”, zaś na linii gotówka w PLN/waluta lub waluty aktywów funduszu ETF”. Omówmy teraz porównywarkę funduszy ETF ze strony Morningstar.

Porównywarka funduszy ETF (Morningstar)

Do bezpośredniego porównywania funduszy ETF polecam Ci użyć serwisu Morningstar. Dlaczego akurat tego? Niezależnie od ograniczeń u Twojego maklera/brokera, Morningstar ma w bazie danych prawie wszystkie światowe fundusze ETF. Gdy wejdziesz w przykładowy filtr ETF-ów na stronie Morningstar ujrzysz następujące menu:

Jak wybrać ETF porównywarka ETF1

Opcją, która nas interesuje najbardziej będzie „Compare” zaznaczone na czerwono. Gdy wybierzesz przynajmniej jeden ETF i naciśniesz ten przycisk przejdziesz do podobnego widoku:

Porównywarka funduszy ETF

Po samym naciśnięciu „compare” w porównaniu znajdzie się tylko jeden, wybrany przez Ciebie fundusz, ale wpisując np. ISIN (unikalny kod, jego również znajdziesz w moim arkuszu Google) dodasz fundusze do porównania. Na zrzucie ekranu dodałem do zestawienia trzy inne fundusze ETF inwestujące w spółki południowoamerykańskie. Za pomocą tego narzędzia możesz porównać najważniejsze parametry i ostatnie stopy zwrotu wybranych przez siebie funduszy. To bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli Ci wybrać najlepszy z 4 lub 5 funduszy, a baza Morningstar (na szczęście dla nas) nie ogranicza się jedynie do funduszy z USA.

Narzędzia do symulacji stóp zwrotu ETF

Zakładając, że już masz na oku kilka ETF-ów i zastanawiasz się nad ich proporcjami w swoim portfolio, z pomocą przyjdzie Ci fajne narzędzie z serwisu curvo.eu. Umożliwia ono wybranie kilku ETF-ów (w bazie danych posiada większość tych europejskich) oraz ich proporcji, symulując historyczne stopy zwrotu i przebieg inwestycji w nie. To świetne narzędzie dla kogoś, kto już posiada w głowie kształt swojego portfela ETF-ów i chciałby go jedynie ocenić i „doszlifować” zgodnie z preferencjami i swoją skłonnością do ryzyka. Zaczynasz od wybrania ETF-ów z listy i ustalenia ich proporcji w portfelu:

Jak wybrac ETF - backtesting na curvo.eu

Na powyższym zrzucie ekranu wybrałem po dwa ETF-y obligacji skarbowych (US i strefy Euro) oraz dwa ETF-y akcyjne (rynków rozwiniętych i wschodzących) w równych proporcjach. Kolejnym krokiem było wybranie sposobu inwestowania (wpłaty miesięczne czy jednorazowa inwestycja) oraz inwestowanej kwoty:

Jak wybrac ETF backtesting na curvo.eu 2

Po wybraniu powyższych (przykładowo ustawiłem 250 EUR comiesięcznej wpłaty w okresie prawie 10 lat między grudniem 2010 r., a kwietniem 2020 r.). Bardzo istotna jest opcja „rebalancing” mówiąca o sposobie balansowania portfela. Moim celem jest stabilny portfel, w którym wszelkie nadwyżki z akcji co kwartał lokuję z powrotem w obligacjach, więc ustawiłem na „quarterly” czyli balansowanie portfela co kwartał. Efekt został osiągnięty, a moim oczom ukazał się następujący wykres:

Jak wybrac ETF backtesting na curvo.eu 3

Takie portfolio wymagało trochę pracy (miesięczne wpłaty i kwartalne balansowanie). Dodatkowo gdybym robił to w ten sposób przez polski dom maklerski bym został dosłownie zjedzony przez prowizje (patrz wpis: „Jak zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących„). Niezależnie od sensu tego przykładu i dobranych (nie najlepszych) ETF-ów, to narzędzie jest naprawdę genialne i pozwoli Ci obrazowo zrozumieć jak Twoje hipotetyczne portfolio radziłoby sobie w przeszłości. Pamiętaj jednak, że przeszłe wyniki funduszy w żadnym wypadku nie zwiastują ich przyszłych rezultatów, więc w inwestowaniu należy być bardzo ostrożnym!

Analiza konkretnego ETF-a

Znajomość narzędzi z poprzedniego rozdziału to dopiero początek procesu wybierania ETF-a. Nie można bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie „jak wybrać ETF?” bez zrozumienia dwóch najważniejszych dokumentów związanych z takimi funduszami. Pierwszym z nich jest prospekt emisyjny, który znajdziesz na stronie emitenta funduszu lub na justetf.com. Możesz też wpisać w Google nazwę funduszu + „prospectus pdf”. Co znajduje się w takim dokumencie i dlaczego uważam go za kluczowy?

Analiza prospektu emisyjnego funduszu ETF

Jako przykład weźmy prospekt emisyjny jednego z najlepiej znanych światowych ETF-ów, czyli IVV ze stajni iShares. Ten dokument jest takim „kamieniem węgielnym” dla każdego funduszu ETF, bo zawiera on wszystkie najważniejsze informacje, z którymi zapoznać powinien się przyszły nabywca ETF-a. Znajdziesz tam między innymi:

 • Dane dotyczące wszelkich opłat związanych z inwestycją w ETF. O opłatach znacznie więcej przeczytasz w czwartej części cyklu o ETF-ach, czyli „ETF (4/6) – Ile kosztują fundusze ETF? Prowizje i opłaty funduszy ETF„.
 • Informacje dotyczące ryzyk związanych z inwestycją w jednostki funduszu.
 • Imiona i nazwiska menadżerów funduszu. Dociekliwy inwestor zawsze sprawdza kto zarządza jego pieniędzmi, nawet jeśli robi to w pasywny sposób.
 • Dane historyczne dotyczące stóp zwrotu funduszu oraz prognozy jego przyszłych wyników.
 • Informację o tym kto jest tzw. autoryzowanym uczestnikiem rynku, czyli podmiotem, który faktycznie handluje instrumentami finansowymi, które posiada fundusz. O autoryzowanym uczestniku rynku przeczytasz więcej we wpisie „ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?„.

Prospekt emisyjny funduszu pasywnego jest jednak tylko okładką książki, której treścią są roczne/okresowe sprawozdania z działalności funduszu, o których Ci teraz trochę opowiem.

Analiza sprawozdania okresowego funduszu ETF

Przykładem świetnego sprawozdania rocznego z działalności funduszu ETF jest sprawozdanie popularnego funduszu iShares IVV, zawierające też sprawozdania kilku innych funduszy tej samej firmy. Może Cię nieco zdziwić, że podlinkowany dokument ma prawie 100 stron, więc jest równie długi co typowy raport roczny większej spółki giełdowej. Jak to możliwe, że tak prosty konstrukt jak ETF ma takie długie sprawozdanie roczne? Oto najważniejsze z perspektywy inwestora indywidualnego informacje, które znajdziesz w tym dokumencie:

 • Ocena obecnej sytuacji na rynkach finansowych z perspektywy zarządzających funduszem.
 • Podsumowanie zeszłorocznych wyników funduszu.
 • Grafik zakupów i sprzedaży instrumentów finansowych posiadanych przez fundusz.
 • Szczegółową informację dotyczącą opłat funduszu i kosztów związanych z prowadzeniem ETF-a.
 • Rozpiskę z podsumowaniem największych otwartych pozycji funduszu, przykład poniżej:

Jak wybrać ETF - sprawozdanie funduszu

Można inwestować w ETF-y nigdy nie zapoznając się ze sprawozdaniami rocznymi przygotowywanymi przez ich emitentów, ale lepiej tego nie robić. Dlaczego? Sama jakość tego dokumentu może wiele powiedzieć o zarządzającym funduszem oraz jego transparentności, a tym samym pomóc w szacowaniu przyszłych stóp zwrotu funduszu. Świadomy inwestor powinien każdorazowo chociaż przekartkować prospekt i sprawozdanie finansowe funduszu zanim podejmie decyzję o zainwestowaniu w niego. Wbrew powszechnej opinii, że ETF-y to instrumenty proste zaręczam Ci, że nawet je można skomplikować i zepsuć, więc warto czytać dokumenty przed dokonaniem zakupu.

Zanim wybierzesz swój pierwszy ETF

Doszliśmy do końca opisu najbardziej użytecznych narzędzi w procesie wybierania europejskiego ETF-a lub ETF-ów do Twojego portfela inwestycyjnego, ale chciałbym Cię ostrzec. Obawiam się, że wiedza, którą przekazałem Ci w dotychczasowych dwóch wpisach z cyklu może nie wystarczyć do podjęcia świadomego wyboru. Sugeruję Ci zaczekać z inwestowaniem w ETF-y na kolejne cztery wpisy w tym cyklu, które wyczerpią następujące tematy:

 • Dostępność ETF-ów na polskim rynku. Porównanie ofert brokerów i maklerów. Przykładowy proces zakupu jednostek ETF-a.
 • Opłaty związane z inwestowaniem w ETF-y. Wyjaśnienie „jak” i „kiedy” są naliczane i jak konkretnie wpływają na Twój wynik inwestycyjny.
 • Rozliczenie podatku z inwestycji w ETF krajowy i zagraniczny z uwzględnieniem trudnego tematu rozliczania podatku od zagranicznej dywidendy w zależności od rezydentury ETF-a. Koniecznie przeczytaj wpis „ETF (5/6) – Jak rozliczyć podatek z ETF-ów? Zyski i dywidendy” jeszcze przed zakupem pierwszego funduszu ETF!
 • Opis procesu budowy portfolio samych ETF-ów i kilka przykładowych portfeli dla początkujących. Jak zawsze będę podawał grupy aktywów, nie narzucając konkretnych instrumentów, które niekoniecznie przypasowałyby każdemu czytelnikowi.

Sugeruję w kolejnych dniach poćwiczyć własnoręczne szukanie ETF-ów, ale póki co nie dokonywać żadnych (a jeśli nie możesz się powstrzymać to przynajmniej nie zawierać zbyt wielu) transakcji, bo kolejne cztery artykuły jeszcze przed nami!

Podsumowanie

Choć w tym wpisie zaledwie musnąłem temat dostępnych narzędzi do oceny i analizy funduszy ETF to pozostaje on jednym z moich najbardziej wyczerpujących wpisów. Mam nadzieję, że przyda się on i w znacznym stopniu ułatwi Ci dobór funduszy, które pasować będą do Twojego temperamentu i stylu inwestowania. Części cyklu, które najlepiej uzupełnią ten wpis to ta następna (o dokonywaniu zakupu jednostek) oraz część szósta, czyli „ETF (6/6) – Jak zbudować portfel inwestycyjny z ETF-ów?” traktująca o konkretnych portfelach złożonych jedynie z ETF-ów. Pamiętaj także, że poza funduszami ETF na „zwykłe” indeksy możesz też wybrać te na lekko zmodyfikowane indeksy faktorowe, które opisałem we wpisie „Faktory ETF: Value, Size, Growth, Momentum, Quality, Volatility„, do którego lektury serdecznie Ciebie zachęcam.

Bardzo dziękuję, że ze mną jesteś, czytasz i komentujesz moje materiały, a także za wszystkie wiadomości, które od Ciebie otrzymałem. Jest mi niezwykle miło za każdym razem, gdy dowiaduję się, że komuś pomogłem i ułatwiłem mu zawiły proces nauki inwestowania lub samego lokowania kapitału. Aby być zawsze na bieżąco polub mój fanpage na Facebooku, obserwuj mnie na Twitterze i zapisz się do newslettera (box poniżej). Dzięki!

Zapisz się do mojego newslettera:

.

Przydatne narzedzia

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Zdjęcie główne wpisu pochodzi z Gotcredit.

4.9 73 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
97 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Marko

Hej Mat! Dzięki za kolejny przydatny wpis. Wieczorem na spokojnie doczytam i wrócę z kilkoma pytaniami.

Pawel

Dzieki za artykuly, nie ukrywam, ze na ten dzisiejszy czekalem od paru dni :-).

Z mojej perspektywy jestem w trakcie przenoszenia IKE wlasnie do mBanku Emaklera z racji nizszych prowizji niz DM BOS.

Zamierzam dobrac ETFy pod ktores z pasywnych portfolio jak np harry brown albo all weather.

Jesli zakladam wypelnienie calego limitu rocznego to najbardziej optymalnie w kontekscie prowizji wychodza 2 transakcje w roku.

Dla IKZE musialaby byc to 1 transakcja a i tak nie byloby to optymalne w 100%.

Super, ze zrobiles wstepna analize dostepnych etfow, brakuje mi w niej tylko informacji, czy akumuluja dywidendy czy dystrybuuja ale pewnie to byloby dla Ciebie dosc zmudne a tak kazdy sam moze sobie dla wybranej grupy sprawdzic.

Jeszcze raz dzieki za super robote!

PS. Dopisywanie komentarzy juz dziala :).

Pawel

Wyplata transferowa zajmie mi pewnie okolo miesiaca wiec nawet gdybym chcial juz kupowac to i tak zdazysz ze wpisem :-).

Ale swoja analize zaczynam, ciekaw jestem porownania wnioskow.

Powodzenia!

Daniel

Witam. Dlaczego najbardziej optymalne w kontekście prowizji są 2 tranzakcje w roku? A dla IKZE jest to nieoplacslne?

Roman

Hi, super materiał, własnie dla mnie, także estem w trakcie przenosin IKE z Santandera do mBanku, korona kryzys skłonił mnie do porządkowania swoich finansów, zarządzanie w Santanderze akcjami polskimi szału nie robi, delikatnie mówiąc, szkoda tylko że wcześniej się tym nie zająłem…

Co planujesz w części 4 i 5? bo 3 i 6 trochę już zdradziłeś…

Dzięki i powodzenia z blogiem

Roman

Arkadiusz

Cześć. Dzięki za kolejny świetny artykuł z serii, myślę że jeszcze do niego wrócę. Tymczasem, mam pytanie odnośnie dostępności ETF’ów przez indywidualne konta brokerskie. Założyłem sobie konto w Lynx i niestety większość etf’ów, jak również tych podanych przez Ciebie, nie jest dostępna dla klientów indywidualnych. Zakładałem konto z nadzieją na dostęp do ETF’ów, po czym i tak muszę używać konta w mBanku. Czy jest jakaś lista ETFów dostępnych dla klientów indywidualnych? Można sobie z tym jakoś poradzić?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Inwestomat
wierzbis

Mega przydatny wpis! Potrzebowałem uzupełnienia wiedzy dokładnie o te elementy o których napisałeś. Trochę kusi, żeby pójść już na zakupy, ale może jeszcze jakoś przetrzymam do pozostałych części 😉

Barsa

Hej. Dzięki za artykuł. Czekam z niecierpliwością na ten o podatkach. Sam przeglądając internet znalazłem taki temat:
https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-10872p2_Jak-rozliczac-podatek-od-dywidend-od-spolek-z-USA.aspx

Zaciekawiło mnie szczególnie zdanie z przedostatniego posta:
„Dom Maklerski mBanku zwraca nadpłacony podatek wg umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tym samym wczoraj otrzymałem te nadpłacone 15% na konto także w praktyce w USA pobrano mi dokładnie 15% ”

Ciekawe czy Ci wyjdzie podobnie.

Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Barsa
Barsa

Niestety DM mbanku nie potwierdził tych rewelacji, że oddają 15 %. Nie wiem więc skąd autor tamtego posta to wziął… Tak czy inaczej jakieś tam interpretacja tam są i mam nadzieję, że jednak jak już w USA pobiorą 30% to nie będzie trzeba jeszcze dopłacać 4%… Tak czy inaczej czekam na Twój artykuł. Pozdrawiam.

Kamil

Super, dzięki Mateusz! Ostatnio temat rozliczania opisywał Michał Szafrański. Mam nadzieję że nie robię kontr-reklamy 🙂

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-rozliczyc-podatek-od-dywidendy-zagranicznej-i-zysk-na-akcjach-jaki-pit

Ale jakieś wątpliwości też się tam pojawiały więc na pewno warto będzie poznać kolejne podejście do tematu.

Kamil

Świetnie! Będziemy również czekać z niecierpliwością 🙂

Dobrego wieczoru

Kamil

Piotr

Cześć,

artykuł jak zwykle świetny nie mogę doczekać się kolejnych wpisów z cyklu o ETF-ach. Chciałbym zwrócić twoją uwagę na dokładniejsze opisanie sposobów zarządzania dywidendami lub na przykład odsetkami jak w przypadku ETF-ów zawierających obligacje. Szczególnie interesuje mnie proces reinwestowania ich w przypadku funduszy total return ponieważ nie do końca potrafię sobie to wyobrazić, przecież za roczną dywidendę fundusz nie zdoła kupić kolejnej jednostki funduszu(pakietu akcji), więc w jaki sposób uwzględnia moją dywidendę w wycenie. Zastanawia mnie w jaki sposób wyceniany jest fundusz, który reinwestuje dywidendy i odsetki. Ciekaw jestem również jak wybranie danego sposobu gospodarowania dywidendami/odsetkami wpływa na końcowy wynik inwestycji. Chętnie poznał bym Twoją prywatną opinię na to, który i w jakiej sytuacji sposób (reinwestowanie czy wypłata) zarządzania przychodami funduszu jest lepszy.

Dzięki i pozdrawiam

Piotr

Mateusz

Cześć,
Zastanawiałem się nad dywidendami z etfów typu „accumulating” podobnie jak Piotr powyżej i jednak nadal nie rozumiem do końca zasady działania.
Piszesz, że fundusz kupi za dywidendę jakąś część akcji ze swojego „indeksu, który naśladuje”, ale jak to ma się do mojego zysku z tytułu tej dywidendy? Ilość jednostek w moim portfelu przecież się nie zmieni, nie otrzymam również żadnej wypłaty jak miałoby to miejsce przy etf typu „distributing”. Więc w jaki sposób jest mierzalny ten dodatkowy zysk dla niewielkiego inwestora takiego jak ja 🙂 ?
Pozdrawiam

Mateusz

Super, dzięki wielkie za merytoryczną odpowiedź i wyjaśnienie!

Olo

Skoro okresy wypłaty dywident (a raczej reinwestycji ETF) są raczej znane to czy nie ma w związku z tym pokusy dla spekulantów? Wystarczy przecież kupić jednostki uczestnictwa bezpośrednio przed tym okresem wypłaty i jest niemalże pewne że po wypłacie dywidend i zreinwestowaniu ich przez ETF, wartość jednostki prawie na pewno wzrośnie – zakładając że nie ma jakiegoś trzęsienia ziemi na rynkach akurat w tym czasie. Może być duża szansa że uda się w krótkim czasie zarobić na takiej spekulacji. Chyba że wartość tej reinwestycji jest na tyle mała w stosunku do ceny że nie będzie to jednak opłacalne i „zgubi” się w „płynnej” cenie jednostek. Czy źle myślę? Albo może coś tutaj inaczej działa?

PS. Świetne materiały dydaktyczne :).
pozdrawiam
Olo

Olek

Zrozumiałe ;-). Dzięki za komentarz.

Krzysztof

Witam.

Po Twojej namowie analizuję platformę justetf.com. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu określenia: „Securities lending” przy porównywaniu funduszy. Niektóre właściwie tylko tym się różnią między sobą.

Pozdrawiam.

Tomek

Cześć! Gratuluję bardzo dobrych artykułów. Widać, że podchodzisz bardzo skrupulatnie do analizowanych tematów i rozbijasz je na czynniki pierwsze, oby tak dalej!
Czy spotkałeś się może z europejskim ETF na złoto, który posiada fizyczne zabezpieczenie metalu (europejski odpowiednik PHYS)? Sam znalazłem póki co ETF ZKB Gold AA, jednak jego wycena jednostkowa jest dość wysoka.
Czy zamierzasz w przyszłości poruszyć temat REIT-ów?

Michal

Czytam kilka blogów na tematy finansowe + z doskoku różne artykuły poświęcone ETF-om jak i ogólnie inwestowaniu. Muszę przyznać, że seria o ETF znaleziona tutaj, jest super prowadzona i bardzo przejrzysta! Czego mi brakowalo… Udostępniane linki (narzędzia), które mają pomóc w podjęciu decyzji co do wyboru ETF-ów mega pomocne ( i super, że we wpisach pojawia krótki tutorial jak z nich korzystać)! Dla osoby takiej jak ja, nie mającej doświadczenia zawodowego na rynkach finansowych, a chcących rozpocząć przygodę z oszczędzaniem na emeryturę ( poprzez możliwie jak najbezpieczniejsze inwestowanie) jest to mega przydatne.
 
Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy na temat ETF-ów ( 4-6) – mam nadzieję, że szybko się pojawią 🙂 . W między czasie gromadzę środki na zakup pierwszego ETF-a w ramach IKZE/IKE. Szkoda, że są tak wysokie prowizje od zakupów:(

Tomek

Hej. Bardzo fajna seria o ETF-ach! I mam od razu pytanie: czy jest jakiś praktyczny sposób, żeby porównywać ze sobą fundusze dostępne w ramach danego konta maklerskiego? Podam przykład: mam konto w eMaklerze. Jest tam te 300 ETF-ów, pełna lista jest dostępna na stronie eMaklera jako PDF albo w Twoim arkuszu (dzięki!). Rozumiem jednak, że ta lista się zmienia. Byłoby też znaaacznie prościej i wygodniej mieć np. jakąś zawsze aktualną i interaktywną listę, gdzie można sobie co jakiś czas przeglądać dane. Krótko mówiąc, przydałby się jakiś ETF screener, który mógłby pokazywać np. TOP 10 (przy ustalonych przeze mnie kryteriach) funduszy, ale tylko z listy dostępnej w mBanku. Jest w ogóle coś takiego? Dla mnie w sumie to jest największy „bloker” przy analizowaniu tych funduszy, gdyż po prostu nie wyobrażam sobie wpisywać każdorazowo tych numerków ISIN i porównywać tylko kilka z nich…

Tomek

Fajnie, że szybko odpowiadasz 🙂 Jestem deweloperem, może właśnie się pokuszę o stworzenie jakiegoś mini skryptu, który będę mógł sobie uruchamiać np. raz na tydzień i który by mógł takiego excela wygenerować. Rozejrzę się i poszukam źródeł informacji.

Tomek

Ciężko z publicznie dostępnymi danymi o ETF-ach. Jeśli chodzi o XETRĘ to znalazłem coś takiego:
https://github.com/Deutsche-Boerse/dbg-pds
krótko mówiąc publicznie dostępne informacje o tradingu ETF-ów agregowane co minutę. Na dobrą sprawę można by codziennie synchronizować te pliki i sobie przeliczać min/max itd. Tylko, że to są dane z tej konkretnej giełdy chyba, nie znam się dokładnie 🙂

Tomek

I jeszcze coś takiego:
https://eodhistoricaldata.com/knowledgebase/stock-etfs-fundamental-data-feeds/
Fantastyczne dane z wielu giełd, ale płatne ok 30 EUR/miesiąc.

Piotr

Świetny cykl o ETF. Jeden z najlepszych jaki znalazłem wśród polskich blogów.
 
Zastanawia mnie, w jaki sposób szacujesz opłacalną wielkość prowizji w mbanku dla ETFów zagranicznych na 7tys. zł? Czy wynika to z prostego równania „0,29% wartości transakcji, ale nie mniej niż 19 zł od każdego zrealizowanego zlecenia” – próbujesz dobrać tak kwotę, aby prowizja wyniosła około 19zł?
 
Zakładając, że mamy w portfelu do zainwestowania 7tys. zł i rozbijamy to na 2 transakcje odległe np. o pół roku. Wtedy prowizja to 2*0,29%, czyli 0,58% z 7tys. zł. Przy sprzedaży (załóżmy całości na koniec tego samego roku) dojdzie kolejne 0,29%, czyli w sumie 0,87%. Do tego doliczam jeszcze koszt roczny ETF np. 0,1%, co w sumie daje około 1%. Pozostaje więc kwestia tego, ile zarobił taki ETF, a bez uśredniania mogę trafić na górkę. Czy uśrednianie ceny poprzez dwie transakcje odległe w czasie nie może zadziałać w takim przypadku jak powyżej, inwestując mniejszą kwotę jednorazowo? Czy lepiej zdecydowanie nie zabierać się za transakcje poniżej progu 7tys?
 
Będę wdzięczny za odpowiedź.
 
Pozdrawiam i trzymaj tak dalej!
Piotr
 
 

Damian

Hey, dzięki za artykuł. W ściągniętym od Ciebie pliku nie ma np. Sprott Physical Silver, który jest dostępny przez eMaklera na NYSE. Jaki jest tego powód?

Damian

VS85207K1075 🙂

Jakub

Mam trochę problem z tymi narzędziami, o których piszesz. Zarówno justETF jak i Morningstar w wersji podstawowej nie udostępniają danych, jakie tutaj pokazujesz. Tak np. w justETF nie można w wersji bezpłatnej porównać ETF na wykresie z benchmarkiem.

Jakub

Hej,

Mea culpa, musiałem źle spojrzeć na screenshoty i ubzdurało mi się, że kiedyś justETF pozwalał w wersji free robić porównania. A teraz jak patrzę na screenshoty dołączone do artykułu to są zablokowane te pola. Generalnie, komentarz do usunięcia

Alicja

Czesc

mozecie mi podpowiedziec jak korzystac z porownywarki morningstar? Po wpisaniu etfow do porownania nie widze przycisku „compare” lub innego podobnego. Klikanie „enter” nic nie daje – co nalezy zrobic aby porownac? dziekuje:)

Paweł

Hej, Mateusz!
Wielkie dzięki za Twoją całą serię artykułów o ETF i całego bloga. Robisz genialną robotę. Podziwiam twoją pasję i chęci do dzielenia się swoją wiedzą.

Mam pytanie – podpowiesz może w jaki sposób ustalasz wpółczynniki P/E, P/B F-Score itp? Sam je wyliczasz na piechotę, czy może korzystasz ze stron w sieci które je publikują we wiarygodnych wysokościach?

PS
konto w mBanku z twojego linka założone 😉

Monika

Hej,
Super blog! W końcu znalazłam blog z którego można się nauczyć inwestować. Dzięki wielkie!
Mam problem z dodaniem kolejnego ETF do porównania w Morningstar. Mogę prosić o wskazówkę jak to technicznie zrobić? Po wpisaniu ISIN w okienko nic mi nie wyświetla. Z góry dziękuję.

Marek

Czy istnieje jakiś ETF na EM z wykluczeniem Chin, Tajwanu i Korei Południowej?
Tych krajów raczej tam nie powinno być.

Marek

Dzięki. W obu podanych ETFach Tajwan i Korea to prawie połowa indeksu.

Dawid

Hej Mateuszu 🙂 czy pomógłbyś wybrać wśród ograniczonej puli jednego ETF’a? Mam problem jak połączyć informacje o TER z TD (szczególnie że informacja TD nie wszędzie jest dostępna i są różne jej wartości). Celujemy w geografię globalną, temat akcje:

SPDR MSCI ACWI ETF TER 0,40% IE00B44Z5B48
ISHARES MSCI ACWI UCITS ETF USD TER 0,60% IE00B6R52259
VANGUARD FTSE ALLWORLD UCITS ETF USD TER 0,22% IE00BK5BQT80

Pomijamy różnice pomiędzy MSCI a FTSE 😉 TD jeżeli było dostępne odczytywałem ze stron:

https://www.trackingdifferences.com/
https://www.trackinsight.com/en/
https://de.extraetf.com/
https://etf.ft.com/search/?q=&o=le
https://etf1.de/

Jeżeli dobrze odczytałam i zinterpretowałem dane to najtańszy z funduszy pod względem TER (VANGUARD) najgorzej (uśredniając w jakimś tam pokracznym sposobie wyniki z tych stron) radzi sobie w parametrze TD.

Generalnie są to już droższe w zażądaniu ETFy (oprócz Vanguarda) jednak wciąż tańsze niżeli rozbicie ALL WORD na 2 ETFy (osobno na developed i emerging) i normalnie zrobiłbym tak problem w tym, że są to składniki portfela IKE/IKZE gdzie jest limit rocznych wpłat wiec od każdego osobnego zlecenia pobierana jest prowizja (wzrasta koszt całkowity całego naszego portfela od każdej kolejnej naszej dywersyfikacji). Dlatego wolałbym jeden ETF obejmujący jednocześnie rozwinięte i wschodzące rynki. Oczywiście to nie jedyny składnik mojego portfela ale gdybyś miał wybierać coś dla siebie spód tych trzech to ze względów czysto technicznych (TER,TD) który byś wybrał do portfela długo terminowego (40 letniego)? 

Ostatnio edytowano 11 miesięcy temu przez Dawid
Marek
Dawid

Lista ETFow z Biuro maklerskie Santander: https://www.inwestoronline.pl/r/res/wykaz_tabel/tabela_etf.xls

Dawid

Nie ma za co! nie wiem czy lista zawsze będzie dostępna pod tym linkiem ale jakby co natknąłem się na nią na stronie:

https://www.santander.pl/klient-indywidualny/oszczednosci-i-inwestycje/rachunki-dla-gield-zagranicznych

Michal

Czesc Mateusz
Dzieki za ciekawy wpis i troche ciekawych materialow. Czytalem go juz dawno jednak teraz przy wyborze ETF chcialem do niego wrocic.
Sporo osob posluguje aie parametrami przy ETF takimi jak przy akcjach. Czyli cena/ wartosci itp.
Z jakich platform oni to wyciagaja? Bo nigdzie nie moge tego znalesc? Sa to dane tylko i wylacznie z wykupionymi jakimis abonamentami?

Kamil

Witam wszystkich,

Zauważyłem pewną rozbieżność pomiędzy dwoma ETF-ami, które posiadają „w sobie” praktycznie identyczne spółki w podobnych proporcjach:

1.  iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF
2. iShares Dow Jones Asia Pacific Select Dividend 50 UCITS ETF (DE)
Jeden etf jest irlandzki a drugi niemiecki.
Istnieje natomiast różnica w parametrze dywidend yeld.
Pierwszy wypłaca 4,63% natomiast drugi 3,48%.
Wiadomo skąd może wynikać taka różnica?

Kamil

Rzeczywiście, mało precyzyjnie się wyraziłem.
Już prostuje

1.      iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF
Ticker: IAPD
Strona producenta: https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251567/ishares-asia-pacific-dividenducits-etf
Rezydentura: irlandia
DY: 3,48 %
Dywidenda w roku 2020: 0,7 EUR

2.      iShares Dow Jones Asia Pacific Select Dividend 50 UCITS ETF (DE) Ticker: EXXW
Strona producenta:
https://www.ishares.com/ch/institutional/en/products/251764/ishares-dow-jones-asia-pacific-select-dividend-30-ucits-etf-de-fund
Rezydentura: Niemcy
DY: 4,63 %
Dywidenda w roku 2020:1,02 EUR

Teraz moje wątpliwości. Skąd może wynikać taka różnica w wypłaconej dywidendzie przez oba ETF-y, pomimo że inwestują praktycznie w te same spółki z podobnym rozkładem procentowym?

Ostatnio edytowano 9 miesięcy temu przez Kamil
Adam

Cześć Mateusz,

W pierwszej kolejności przyjmij proszę wyrazy uznania za świetny blog, który bardzo mnie zaciekawił i sprawił, że wróciła mi nadzieja budowy alternatywy do pracy etatowej.
Nie mogę wyjść z podziwu jak w ciągu, raptem kilku lat polska sfera blogowa wzbogaciła się o wysokiej jakości materiały popularyzujące inwestowanie – z Twoją w czołówce.

Będe wdzięczny za pomoc:

 1. Czy ma znaczenie na jakiej giełdzie kupuję ETF global, EM, USA? Czy jest istotne kupowanie ETF za EUR, GBP, kiedy dany fundusz rozliczany jest w USD (pozycja Fund Base Currency?)
 2. Czy mógłbyś podpowiedzieć jak zbudować wykres z mało popularnym benchmarkiem?

np. ISHARES J.P. MORGAN EM BOND UCITS (IE00B2NPKV68), jego benchmark to J.P. Morgan EMBI Global Core Index (ticker JPEICORE),

za Twoją poradą chciałbym sprawdzić sprawność odwzorowania.
Pytanie dotyczy sugestii jakiegoś narzędzia, strony itp. (stooq ma najpopularniejsze, Bloomberg wygląda na płatny)

Pozdrawiam!

Adam

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Ws. Dokładności odwzorowania miałem wizję, że stworzę sobie aktywny benchmark i dla tych podstawowych będę pewnie tak robić. Z biegiem czasu ocenie czy ma to sens.
Dla tych unikatowych, zostanę przy opracowaniach emitentów – tak jak mówisz.

Pozdrawiam,
Adam

Szymon

Hej,

od razu spróbuję usprawiedliwić głupie pytanie tym, że inwestowanie dopiero zaczynam i kompletnie nie znam się na analizie ETFów, wiedzę czerpię głównie stąd.

Zastanawia mnie jedna rzecz: czy „Geographic Breakdown” w Factsheetach ETFów nie są mylące, czy to ja kompletnie tego nie rozumiem? Zawsze uważałem, że jest to „exposure” ETF-a na dany kraj, ale…

Przykładowo EUNM / IE00B4L5YC18
To jego Factsheet:
https://www.justetf.com/servlet/download?isin=IE00B4L5YC18&documentType=MR&country=DE&lang=en

Według tego, Irlandia składa się na 7.20% ETF-a.
Ciekawi mnie to i chcę sprawdzić, co dokładnie z tej Irlandii ETF trzyma.

Na iShares sprawdzam więc „All Holdings” i okazuje się, że z „Location: Ireland” ETF ma tylko CNYA i IKSA, czyli inne ETFy inwestujące jedynie w Chiny i Arabię Saudyjską (7.1%)
https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251858/

Rozumiem, że wyjaśnia to (choć ja sam rozumiem to tylko połowicznie) dopisek znajdujący się pod Geographical Location, a dokładnie ostatnie zdanie z tej notki:
„Geographic exposure relates principally to the domicile of the issuers of the securities held in the product, added together and then expressed as a percentage of the product’s total holdings. However, in some instances it can reflect the location where the issuer of the securities carries out much of their business.”

Czyli tak naprawdę patrząc jedynie na Factsheet nie poznam prawdziwej ekspozycji ETF-a na dany kraj, i mógłbym przymierzać się do kupna ETFa ze względu na Irlandię, której i tak ETF nie ma?

Wiem, że czerwona lampka powinna zapalić się od razu, bo skąd Irlandia w ETFie EM, ale w takim razie jak najlepiej sprawdzać ekspozycję ETFa na dany kraj z całym holdingiem? Tylko na stronach funduszy, bo nigdzie indziej pełnej listy nie dostanę, a kierując się samym Factsheetam mogę się ostro pomylić i nawet się nie zorientować?

Dzięki za odpowiedź,
Szymon

Pawel

Czesc, taki detal techniczny. Masz liste ETF’ow na GPW, Beta… i link do Beta ETF WIG20LEV prowadzi nie do tego etf’u tylko do innej strony Twojego bloga. Oczywiscie artykuł mega. Pozdrawiam. Paweł

Ostatnio edytowano 6 miesięcy temu przez Pawel
Pawel

Słuchaj… jak tak szybko reagujesz… mam taki problem, że chciałem w eMaklerze mBanku zagospodarować jakoś kilkaset złotych z IKE które mi zostało z transakcji na ETF’ach zagranicznych. Przy tak małej kasie, aby nie zjadła mnie prowizja, chciałem kupić coś z GPW ale nie widzę ani tych ETF’ow Lyxor ani BETA ETF… mozesz podpowiedziec jakiś walor dostępny w eMaklerze (bo jezeli dobrze rozumiem to korzystasz), który może posłużyć jako przechowalnia kasy do przyszłego roku?

Pawel

Ok! Faktycznie mój błąd. Szukałem tego przez Notowania i nowy koszyk. Zapomniałem że przy definicji nowego koszyka wybierasz czy zrodlem jest gielda polska czy zagraniczne. Customowy koszyk etf’ow zagranicznych chcialem uzupelnic o polski i tego się nie dało zrobić. Dzięki ogromne za pomoc!

Artur

Hej Mateusz,

Wielkie dzięki za ten wpis i całą serię o ETFach! Szukam dobrego ETFa na MSCI WORLD i korzystając z Twojej tabeli ETFów (kolejny raz wielkie dzięki) wytypowałem następujące 3 o najniższych opłatach:

SPDR MSCI WORLD UCITS ETF USD  (TER 0,12%)
XTRACKERS MSCI WORLD UCITS  (TER 0,19%)
ISHARES CORE MSCI WORLD UCITS  (TER 0,2%)

Oczywiście od razu się nasuwa, żeby kupować od SPDR, ale on jest mniej płynny od dwóch pozostałych (obrót wg tabeli ok 0,8 mln USD) i też pytanie czy przez to że jest mniejszy to jest też mniej bezpieczny? Czy Twoim zdaniem warto dopłacać do XTRACKERS lub ISHARES czy można sobie kupić SPDR i spać spokojnie jeżeli chodzi o rzeteleność/ryzyko upadku funduszu i też nie przejmować się niższą płynnością? Generalnie zamierzam wejść docelowo dosyć dużym kapitałem (oczywiście stopniowo lub na korekcie biorąc pod uwagę obecne wyceny), więc ten TER jednak będzie miał znaczenie (różnica powiedzmy 600 zł rocznie vs 1000 zł rocznie). Istotne jest też to , że nie będę aktywnie obracał tymi jednostkami tylko zamierzam kupować i trzymać. Co uważasz? 🙂

Artur

PS. SPDR ma też nieco lepsze wyniki od dwóch pozostałych – sprawdziłem zgodnie z zaleceniami 😉

Artur

Mateusz, dziękuję za odpowiedź! 🙂

Artur

Mała aktualizacja do wpisu – ETF Lyxor na WIG20 już niestety zlikwidowany.

Dominik

BETA uruchomiła nowe ETFy:)

Irina

Hejka Mateusz. Może głupie pytanie, ale czy można przez mBank złożyć W-8BEN? Czy jakoś w ogóle samodzielnie?

Random

Jedna mała uwaga: powinno być „domicile” zamiast „domicle” w niektórych częściach artykułu.