You are currently viewing Co myślisz o Inwestomat.eu? Wyniki ankiety 2021

Co myślisz o Inwestomat.eu? Wyniki ankiety 2021

Tysiące pomysłów na rozwój bloga.

Pod koniec lipca w ramach mojego newslettera wysłałem do czytelników prośbę o wypełnienie ankiety, której celem było dowiedzenie się tego co myślisz o Inwestomat.eu, czyli moim blogu i podcaście. Chciałbym niezmiernie podziękować ponad 1200 osobom, które poświęciły mi swój czas, udzielając odpowiedzi na przynajmniej jedno (średnio aż 6!) z 8 rozesłanych pytań, które brzmiały następująco:

 • (1/8) Jak oceniasz treści, które publikuję na stronie? (1-10, zamknięte).
 • (2/8) Czy masz jakieś sugestie dotyczące treści? (Otwarte).
 • (3/8) Jak oceniasz wygląd/interfejs bloga? (1-10, zamknięte).
 • (4/8) Czy masz jakieś sugestie dotyczące strony? (Otwarte).
 • (5/8) Które formy przekazywania wiedzy są dla Ciebie najskuteczniejsze? (Zamknięte, 6 opcji do wyboru).
 • (6/8) Które wpisy na blogu czytasz najchętniej? (Zamknięte, 4 opcje do wyboru).
 • (7/8) Czy czytujesz inne blogi finansowe? (Otwarte).
 • (8/8) Czy chcesz mi przekazać coś jeszcze? (Otwarte).

Czytelnicy i słuchacze spisali się na medal, zapewniając mi długie godziny roboty przy analizie odpowiedzi. Osobom, które nie załapały się na newsletter lub nie zdążyły mi odpowiedzieć będę wdzięczny za skomentowanie tego wpisu, odnosząc się do obecnych w nim komentarzy i sugestii lub proponując nowe. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i bez zbędnego pisania przejdźmy do podsumowania wyników ankiety 2021.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co czytelnicy i słuchacze sądzą o moich treściach i wyglądzie mojego bloga.
 • Na jakie tematy wpisów czytelnicy czekają najbardziej.
 • Które inne blogi finansowe czytują odwiedzający mój blog.
 • Które formy przekazywania wiedzy i wpisy na blogu są preferowane przez ankietowanych.

Część zamknięta ankiety

W części zamkniętej tegorocznej ankiety zapytałem o opinie w pięciu tematach. Liczba odpowiedzi, które uzyskałem znacznie przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania, bo na każde z pytań odpowiadało pomiędzy 600, a 1042 osoby. Zacznijmy od oceny jakości treści na mojej stronie.

Jak oceniasz treści na stronie?

Pierwsze pytanie, które zadałem w ankiecie było najprostsze, bo poprosiłem ankietowanych o ogólną ocenę treści, które publikuję na stronie i w ramach podcastu. Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że 52,7% ankietowanych oceniło moje treści na 10/10, a aż 97% przyznało im ocenę wynoszącą przynajmniej 8/10:

1 Ocena tresci na blogu

Nie ma nic bardziej budującego dla autora niż liczba ocen poniżej 8 na poziomie 3% ankietowanych. Jestem świadom, że osoby, którym moje treści się nie podobają raczej nie uczestniczą w moim newsletterze, ale wyniki tej ankiety i tak przeszły moje oczekiwania. Dziękuję za bardzo jasny sygnał, że treści się podobają i że mam utrzymać dotychczasową jakość. Ankietowani byli jednak trochę bardziej krytyczni w kwestii wyglądu strony.

Jak oceniasz wygląd i interfejs strony?

Na drugie pytanie zamknięte z ankiety, które dotyczyło wyglądu i interfejsu strony zdecydowały się odpowiedzieć 933 osoby, co wskazuje na to, że czytelnicy cenią sobie „treść ponad formą”. W tej kategorii nie zabrakło jednak ocen nieco niższych, bo noty za wygląd niższe od 8/10 mój blog otrzymał od niemal 18% osób:

2 Ocena wygladu strony

Przyznam, że i tak jestem zdziwiony odsetkiem ocen pozytywnych, bo przynajmniej 8/10 za interfejs i wygląd mój blog otrzymał od 82% ankietowanych. Cieszy liczba konstruktywnych sugestii i raportów błędów na stronie w części otwartej, do której zaraz przejdziemy. Przyznaję, że z moim „zmysłem graficznym” (pozdrawiam Przemka i mam nadzieję, że to czyta) muszę bardzo polegać na opiniach i pomocy innych i jestem bardzo otwarty na komentarze w kategorii grafiki i interfejsu. Kolejne pytanie dotyczyło preferowanych form przekazu.

Jakie formy przekazu preferujesz?

Na to pytanie odpowiedziało 912 osób, które wybrały często więcej niż jedno najbardziej lubiane medium. Było to pytanie otwarte, w którym prosiłem ankietowanych o podzielenie się preferencjami dotyczącymi form przekazu wiedzy, czyli „nośników” informacji finansowych, którymi mogę dzielić się wiedzą. Nie jest więc zaskakującym, że większość osób preferuje wpisy na blogu i/lub podcasty:

Formy wiedzy

Z odpowiedzi wyczytałem również to, że istnieje tu bardzo silne „lobby youtubowe”, gdyż aż 30% osób preferuje format wideo, np. na YouTube. Jeśli o płatne nośniki chodzi to wśród czytelników dłuższa forma pisana (książka) góruje nad e-bookami czy kursami online, czemu się osobiście nie dziwię, bo sam również preferuję książki. Kolejne pytanie zamknięte dotyczyło ulubionych kategorii treści na blogu.

Które wpisy czytasz najchętniej?

Również tu obyło się bez większych niespodzianek. Na 911 unikalnych odpowiedzi aż 843, czyli 92,5% lubi i chce dalej czytać o pasywnym inwestowaniu przy użyciu funduszy ETF. Ponad połowa ankietowanych, bo aż 62,5% chciałoby móc przeczytać i posłuchać więcej o inwestowaniu bardziej aktywnym, na przykład w samodzielnie dobrane akcje i obligacje. Około 52% czytelników lubi wpisy o FIRE, ale już niecała jedna trzecia czyta wpisy gospodarcze:

Wpisy najchetniej

Nie ukrywam, że powyższy wynik sprawia, że mocno zastanawiam się nad kontynuowaniem pisania na tematy gospodarcze. Mimo, że bardzo jestem nimi zainteresowany to od jakiegoś czasu odczuwałem, że tylko ułamek odwiedzających się nad nimi pochyla. Ze względu na misję edukacyjną bloga myślę jednak, że będę kontynuował tworzenie również w tej tematyce, ale robił to raz na X wpisów, by nie zanudzić większości odwiedzających. Ostatnie zamknięte pytanie dotyczyło innych blogów finansowych, które ankietowani czytują.

Jakie inne blogi finansowe czytujesz?

Choć było to pytanie otwarte, w którym ankietowani udzielili mi (i innym blogerom) bardzo wiele konstruktywnego feedbacku, to postanowiłem policzyć ile razy w odpowiedziach padało dane nazwisko/blog i przedstawić odpowiedzi w kompaktowej formie. Na pewno dla nikogo nie będzie zaskoczeniem jeśli napiszę, że z 600 osób, które podzieliły się swoimi blogowymi preferencjami aż 283 czytują Marcina Iwucia (marciniwuc.com), 180 Jacka Lemparta (systemtrader.pl), a 150 Michała Szafrańskiego (jakoszczedzacpieniadze.pl). Wśród odpowiedzi nie zabrakło też innych przedstawicieli polskiej blogosfery finansowej:

7 Czy czytujesz inne blogi finansowe

Poza podium, ale również wysoko znalazł się Maciej Samcik z redakcją subiektywnieofinansach.pl, Cezary Głuch z redakcją independenttrader.pl,Tomek Jaroszek z doradca.tv i Artur Wiśniewski ze stockbroker.pl. Pozostałe blogi i strony, które pojawiały się wielokrotnie, ale zdobyły więcej niż 5, ale mniej niż 50 „głosów” zawarłem w powyższej tabeli. Daj znać w komentarzach czy czytujesz coś jeszcze, jednocześnie mając świadomość, że blogi, które pojawiły się wśród 600 odpowiedzi mniej niż pięciokrotnie pozwoliłem sobie tutaj pominąć.

Jako, że było to pytanie otwarte, a nie zamknięte, otrzymałem wiele sugestii dotyczących tego „czyją drogą iść, a czyją drogą nie iść”, często z rankingami blogów w ujęciu ankietowanych. Było mi niezmiernie miło, że kilkaset osób dodawało do odpowiedzi coś a’la „czytam (…), ale Twój blog jest najlepszy!”, ale równie duża liczba napisała, że „działam w niszy i dopiero zaczynam”. Myślę, że wśród odpowiedzi o innych blogach finansowych otrzymałem jasne wskazówki (jeśli nie „wytyczne”) co do tego w którym kierunku blog powinien ewoluować i nie pozostaje mi nic innego jak mieć je na uwadze, gdy wpadnę na kolejny pomysł na wpis.

Część otwarta ankiety

W części otwartej ankiety spytałem czytelników o sugestie dotyczące trzech bardzo istotnych dla mnie kwestii. Na około 1200 ankietowanych aż 435 osób zostawiło mi sugestie tematów na wpisy i nagrania, z których odpowiedzi „bogate” (przynajmniej 3 zdania) otrzymałem od 300 osób. Przejdźmy zatem do rzeczy, prezentując o czym chcą czytać i słuchać odwiedzający moją stronę.

Pomysły na nowe wpisy i treści

Pewnie nie raz natknąłeś się na mnie wspominającego o „ponad 200 pomysłach na wpisy”, które mam na swojej liście przyszłych tekstów. Dzięki bardzo aktywnej grupie 435 osób do tej listy dopisałem kilkadziesiąt, z których spora część to sugestie, które pogrupowałem poniżej. Nie obiecuję, że napiszę na każdy z tematów, bo potrzebowałbym na ich pokrycie ładnych kilku lat, ale z pewnością wezmę do siebie większość otrzymanej od ankietowanych listy. Będę Ci niezmiernie wdzięczny jeśli przejdziesz przez poniższą listę i napiszesz mi w komentarzach które z tematów wpisów uważasz za najważniejsze i dlaczego:

 1.  Treści o ETF-ach:
  1. Analiza fundamentalna funduszy ETF. Najważniejsze wskaźniki dla ETF-ów.
  2. Analiza branżowych funduszy ETF i ETF na konkretne rynki.
  3. ETF – czy lepiej przez IKZE czy IKE?
  4. Inwestowanie ESG, czyli ETF-y przyjazne środowisku i ludziom.
  5. Najpopularniejsze ETF-y z listy (porównanie z ETF, które promują maklerzy).
  6. Rozwój dla polskich ETF (spekulacja na temat jakie następne ETF-y powstaną spod znaku Bety i jakie ETF miałyby sens).
  7. Dokładniejsze wyjaśnienie ryzyka walutowego ETF-ów.
  8. Omówienie ETF/ETC na kryptowaluty.
  9. Wybór najlepszych ETF-ów. Po 3 fundusze ETF z każdego typu/rodzaju.
 2. Treści o obligacjach:
  1. Obligacje zagraniczne (skarbowe i korporacyjne).
  2. Proces wyboru polskich obligacji korporacyjnych.
  3. Omówienie wszystkich rodzajów obligacji i ich zależności od stóp i inflacji.
 3. Treści o akcjach:
  1. Seria o doborze akcji, analiza, metody wyboru. Na co zwracać uwagę.
  2. Skaner spółek, który pozwalałby je szybko „odsiać”.
  3. Analiza techniczna i fundamentalna – przykłady.
  4. Dobór spółek value, growth.
  5. Narzędzie do monitorowania portfela inwestycyjnego.
  6. Prawa poboru w Polsce i za granicą.
  7. ADR-y/GDR-y i podobne instrumenty.
  8. Aktualizacja REIT-ów (dywidendy, stopy zwrotu).
  9. Analiza wskaźników funduszy REIT.
 4. Treści o akcjach spółek dywidendowych:
  1. Kiedy decydujesz o sprzedaży spółek dywidendowych i dlaczego.
  2. Analiza spółek dywidendowych krok po kroku.
  3. Inwestowanie w akcje zagranicznych spółek dywidendowych.
  4. Pogłębione analizy spółek i ETF-ów dywidendowych (deep dives).
  5. Porównanie na konkretach portfela dywidendowego i akumulującego w perspektywie długoterminowej na IKE/IKZE.
 5. Treści o surowcach i kruszcach:
  1. Surowce jako inwestycja długoterminowa.
  2. Długoterminowe inwestowanie w złoto i srebro.
 6. Treści o innych klasach aktywów:
  1. Czy inwestowanie w nieruchomości na wynajem się dalej opłaca?
  2. Spłata kredytu czy inwestycje?
  3. Farmy fotowoltaiczne.
  4. Inwestowanie na lewarze. Dostępne instrumenty pochodne.
  5. PPK a odkładanie małych kwot.
  6. Kryptowaluty dla początkujących.
 7. Zarządzanie portfelem inwestycyjnym:
  1. Budowa portfela dla osoby, która będzie pobierać dywidendy z ETF za około 10 lat.
  2. Konwersja portfela akumulującego na rentierski. Ile kosztuje? Jak wykonać?
  3. Wycofywanie pieniędzy z portfela – jak to robić by portfel ciągle na siebie zarabiał w czasie.
  4. Inwestowanie dla osób po 50-tce.
  5. Inwestowanie po przejściu na emeryturę.
  6. Inwestowanie tylko przez IKE i IKZE. Problematyczny rebalancing.
  7. Obliczenie rentowności inwestycji z cyklicznymi wpłatami.
  8. Rebalancing (równoważenie) składników portfela inwestycyjnego.
  9. Jak optymalnie inwestować 5000 zł miesięcznie?
  10. Testowanie różnych popularnych strategii inwestycyjnych.
  11. Strategie inwestycyjne w postaci algorytmów dla programistów.
  12. (Zagraniczni rezydenci podatkowi) W którym kraju lepiej inwestować.
  13. (Zagraniczni rezydenci podatkowi) Opcje rozliczania się poza granicami kraju dla osób, które nie mieszkają w Polsce.
 8. Z życia inwestora:
  1. Jak dbać o mentalność i optymalizować pracę/fach inwestora.
  2. Jak oszacować swoją podatność na ryzyko (młody inwestor).
  3. Jak inwestować w zależności od wieku, cyklu życia.
  4. Psychologia, kiedy wejść/wyjść z inwestycji.
 9. Treści o bezpieczeństwie i ryzykach inwestowania:
  1. Bankructwa emitentów. Jak często się to zdarza? Analiza prawdopodobieństwa utraty środków.
  2. Bezpieczeństwo zagranicznych platform do inwestowania.
  3. Co się dzieje, gdy zbankrutuje makler/broker?
  4. Co się dzieje, gdy zbankrutuje wystawca ETF?
  5. Najczęściej występujące ryzyka związane w inwestowanie w dane grupy aktywów.
 10. Treści o rynku finansowym:
  1. Moment wejścia na rynek – początek inwestowania (rady, argumenty, strategia).
  2. Sytuacja na rynku z horyzontem 2-5 lat.
  3. Sytuacja na rynku w średnim i długim terminie (strategia inwestycyjna dla różnych scenariuszy).
  4. Inwestowanie podczas kryzysu. / Zabezpieczenie na czas bessy.
  5. Przewidywanie nastrojów, jakie aktywa się najlepiej zachowują podczas krachów, tendencje na danych rynkach.
  6. Optymalizacja podatkowa.
  7. Wpływ nowych technologii na przyszłość giełdy.
  8. Cykle rynkowe.
  9. Najczęstsze błędy poznawcze w inwestowaniu.
 11. Treści o Twoim portfelu inwestycyjnym:
  1. Portfel publiczny i transakcje jakie na nim wykonujesz.
  2. Praktyczne przykłady portfeli (symulacja co kwartał).
  3. Metody rejestracji transakcji i kontrolowania portfela.
  4. Obiecujące spółki raz na kwartał.
 12. Treści o inwestowaniu rodzinnym/na dzieci:
  1. Przekazanie swojego portfela dzieciom.
  2. Jak inwestować dla dzieci bez zbędnego ryzyka (małe kwoty)?
  3. Motywacja w inwestowanie w rodzinie. Jak przekonać partnera/partnerkę?
 13. Treści o kontach maklerskich (PL) i brokerskich (zagranica):
  1. Zakup, wyszukiwanie instrumentów.
  2. Konkretny przykład transakcji na zagranicznym ETF-ie przez polskie konto maklerskie.
  3. Co oznaczają poszczególne parametry.
  4. Szczegółowe wpisy na temat otwierania kont, przelewania pieniędzy, przewalutowań, technicznych wskazówek.
  5. Uniknięcie wysokiego (30%) opodatkowania dywidendy z USA.
  6. Porównanie ofert zagranicznych brokerów z perspektywy inwestowania małych kwot.
 14. Treści o gospodarce:
  1. Polityka NBP, podatki, sytuacja gospodarcza Polski.
  2. Jak walczyć z inflacją. Dokładny wpis wyjaśniający inflację, hiperinflację itd.
  3. Sytuacja w Chinach, czy się szybciej zestarzeją czy wzbogacą.
  4. Nowy Ład, jak zoptymalizować straty podatkowe.
  5. Zmiany podatków i ich konsekwencje dla obywateli i płatników.
  6. Analiza branż na polskiej giełdzie.
  7. Sytuacja makroekonomiczna na świecie.
  8. Dane statystyczne/podsumowanie na temat wykorzystania IKE, IKZE, PPK, PPE przez Polaków.
  9. Co się stanie z polską giełdą po zlikwidowaniu OFE?
 15. Treści o zarabianiu, oszczędzaniu i FIRE:
  1. Oszczędzanie na wydatkach, minimalizm.
  2. Efektywne zarządzanie budżetem domowym (jak skutecznie oszczędzać więcej).
  3. Geoarbitraż dla osoby z FIRE.
  4. Arkusz do obliczenia FIRE.
  5. Wpisy z kategorii negocjacje/zarabianie.

Zapewnie nie jestem jedynym, którego ogrom sugestii tematów wprost paraliżuje. Jest dla mnie jednak jasne, że czytelnicy i czytelniczki Inwestomatu czekają na wpisy o ETF-ach oraz inwestowaniu bardziej aktywnym. Nie bez znaczenia będzie dla nich też seria o praktycznym prowadzeniu portfela oraz śledzeniu zmian jego składu/wartości. Przydatne byłyby również porównania polskich kont maklerskich i zagranicznych kont brokerskich, zwłaszcza z perspektywy drobnych inwestorów indywidualnych.

Jak napisałem powyżej – część w powyższych sugestii, na przykład cała grupa 11, czyli wpisy o szczegółach mojego portfela inwestycyjnego mocno godziłyby w misję edukacyjną bloga, którą opisałem na stronie „o blogu”. Część sugerowanych tematów jest już bardzo dobrze opisana w internecie, więc pozwolę sobie ją ominąć, upewniając się, że w pokrewnych wpisach zawsze podlinkuję alternatywne źródła solidnej wiedzy inwestycyjnej. Cieszy mnie to, że część ankietowanych czeka na wpisy gospodarcze, którymi postaram się dalej „przeplatać” moje wpisy o inwestowaniu i FIRE. Drugim z pytań otwartych było pytanie o możliwe ulepszenia funkcjonalności i wyglądu strony.

Usprawnienia graficzne i UX strony

Na pytanie o usprawnienia graficzne/layoutu strony odpowiedziało „tylko” 290 osób, z czego (o dziwo!) część uwag była napisana w wydźwięku „treść ponad formą” i „prosty układ strony jest OK”. Nie każdemu się jednak układ mojej strony podoba. Poniżej przedstawiam listę usprawnień, które zasugerowali mi ankietowani i będę bardzo wdzięczny jeśli napiszesz w komentarzu na których z nich zależy Ci najbardziej:

 1. Komentarze pod wpisami:
  1. Problem z ładowaniem się komentarzy.
  2. Wyszukiwarka w komentarzach.
  3. Czytelność komentarzy do poprawy.
  4. Wolno działa sortowanie komentarzy.
  5. Pomyśl o forum. Dużą wartością bloga są komentarze, ale szukanie najnowszych komentarzy pod starymi wpisami jest dość trudne i nieintuicyjne.
  6. Szkoda, że górny pasek pokazuje ile zostało do końca strony a nie artykułu.
 2. Propozycje usprawnienia wyglądu i czytelności strony:
  1. Większe odległości między akapitami, inne czcionki.
  2. Większe marginesy, większa czcionka.
  3. Nie podoba się układ wpisów – dwie kolumny.
  4. Strona główna nie ułatwia szukania treści. Słabo widoczna „szukajka”.
  5. Interfejs mobilny mało czytelny na telefonach.
  6. Wygląd strony jest zbyt skromny/ascetyczny.
  7. Więcej podkreśleń kolorami.
  8. Powinna być bardziej nowoczesna.
  9. Dodaj pasek z aktualnościami.
  10. Najgorętsze posty na górze (liczba wyświetleń/komentarzy).
  11. Zakładka nowości (nowe wpisy, podcasty).
  12. W przyciemnionej przeglądarce treść jest ciężka do przeczytania.
  13. Lepsze wyeksponowanie przydatnych narzędzi, szczególnie tych wymienianych jednorazowo w artykułach -> może podobnie jak aktualnie odnośniki do Exceli.
  14. Rozszerzenie strony (większe zdjęcia).
  15. Szersza kolumna z tekstem we wpisach.
  16. Dostępna ciemna szata graficzna. Tryb ciemny.
  17. Wyjustuj tekst, zmień czcionkę, daj większe logo, popraw boxy podsumowujące.
  18. Przycisk „poleć na FB” nie podoba mi się.
 3. Wyszukiwanie wpisów/wyszukiwanie we wpisach:
  1. Lepsze pogrupowanie wpisów.
  2. Nie widać dobrze kategorii wpisów.
  3. Tagi wpisów na głównej stronie.
  4. Nie działa wyszukiwanie jeśli jest się w artykule (klikając lupę nie ma reakcji).
  5. Przesuń powiązane wpisy na koniec danego artykułu.
  6. Opcja wyświetlania więcej wpisów na stronie głównej.
  7. Bardziej spójne (dedykowane?) grafiki obrazujące poszczególne wpisy.
 4. Lista ETF-ów i inne narzędzia:
  1. Przy aktualizacji listy ETF – krótkie podsumowanie co doszło.
  2. Lista ETF-ów widoczna podczas czytania wpisów.
  3. Zakładka, na której są pliki do pobrania typu szablony Excela lub linki do nich.
 5. Spis treści:
  1. Spis treści jest mało czytelny.
  2. Brakuje możliwości ukrycia spisu treści.
  3. Czasem spis treści wpisu jest zbyt długi i nie mieści się w całości na ekranie. Brakuje możliwości jego przesunięcia.
  4. Spis treści nie przewija się.
  5. Spis treści opóźnia się, zbyt późno przeskakuje.
 6. Newsletter:
  1. Pop-up „zapis do newslettera” wyskakuje za często. Dodaj informację w ciasteczku, gdy ktoś się zapisze.
  2. Wersja mobilna – wyskakujący newsletter przewija artykuł do góry.
  3. W Gmailu , na liście maili, pojawiają niepotrzebne znaki: „„view_in_browser”; niepotrzebna część z HTMLa?.
  4. Za dużo lokowania produktów/promocji kont maklerskich w Twoim newsletterze.
 7. Problemy techniczne:
  1. Powoli się scrolluje na Safari.
  2. Czasami przy długich wpisach długie ładowanie na mobilnych urządzeniach.
  3. Zacina się na Macbooku.
 8.  Podcast:
  1. Opcja odsłuchiwania podcastów jest uboga i ciężka w obsłudze na telefonie.
  2. Odtwarzacz podcastów ze strony jest dość ubogi (nie pokazuje zdaje się jak długi jest podcast, nie ma opcji przyspieszania treści).
  3. Problemy na telefonach z podcastem (wskaźnik czasu się ukrył).
  4. Fajna byłaby opcja ściągnięcia podcastów na dysk.

Wszystkie komentarze są dla mnie jasne, ale nie ukrywam, że większości z nich na razie naprawić nie umiem. Byłbym wdzięczny gdyby odwiedzający zajmujący się projektowaniem stron internetowych potwierdzili z którymi z powyższych Inwestomat faktycznie ma problem i (ewentualnie) jak tym problemom zaradzić. Co do uwag graficznych to mniej więcej podobna liczba osób pisała, że ascetyczny styl jest OK, jak i sugerowała jego unowocześnienie. Na koniec zostały nam uwagi ogólne, którymi ankietowani mogli podzielić się ze mną w ramach pytania ósmego.

Inne komentarze pozytywne

W pytaniu otwartym, które brzmiało „Czy chciałbyś mi przekazać coś jeszcze” odpowiedzi udzieliło 514 osób. Zdecydowanie największą ich częścią były podziękowania i komentarze czysto pozytywne, z których najczęściej powtarzające się w swojej treści (i najbardziej budujące!) wypisałem poniżej:

 • „Szanuję to, że w Twoim działaniu jest misja, a nie chęć sprzedaży/lokowania produktów”.
 • „Powinieneś dostać medal za zasługi w promowaniu edukacji finansowej Polaków”.
 • „Twój content powinno się włączyć do szkół na każdym poziomie”.
 • „Wielkie brawa za szczerość i umiejętność pójścia pod prąd głównego nurtu blogów finansowych w Polsce”.
 • „Brawa za przejrzystość treści i umiejętność dzielenia się wiedzą”.
 • „Świetnie wstrzeliłeś się w polską blogosferę finansową w chwili, gdy robiła się monotonna”.
 • „Nie mędrkujesz i wydajesz się skromny jak na zgromadzoną wiedzę. Szanuję to”.
 • „Aż miło patrzeć na rozwój Twojego projektu. Nie przestawaj”.
 • „Wykresy i diagramy we wpisach są genialne. Opieraj się dalej na danych, a daleko zajdziesz”.
 • „Najlepszy blog finansowy w Polsce. Gdyby była wersja premium to chętnie bym kupił”.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poświęcili czas, by zostawić mi równie pozytywne opinie. Liczba pozytywnych i ciepłych słów o wpisach i podcastach na moim blogu jest niezmierne budująca i dodaje mi sporo energii do dalszego działania.

Inne sugestie zmian i usprawnień

W tej części wypisałem komentarze dotyczące innych sugestii, z których duża część dotyczy monetyzacji bloga. Widzę, że część osób frustruje się tym, że póki co nie dałem możliwości „zapłacenia sobie za wpisy” innej niż zakładanie kont maklerskich z linków afiliacyjnych, ale w tym temacie jestem niezwykle oporny. Myślę, że ma to związek z tym, że prowadzę blog o finansach i inwestowaniu i wolałbym, by odwiedzający swoje środki (mądrze) zainwestowali niż przelewali mi je. Mimo to, spora część sugestii od ankietowanych dotyczy właśnie zarabiania na blogu:

 • „Jeśli kiedyś wydasz książkę to na pewno ją kupię”.
 • „Dodaj możliwość postawienia Ci kawy/wpłaty na Patronite. Za dobry content jak na darmowy”.
 • „Umieść numer konta/portfel krypto do przelewów, bo chciałbym Ci podziękować”.
 • „Nie idź drogą, którą poszli inni blogerzy i youtuberzy. Na pewno znajdziesz sposób na monetyzację bez natrętnego wciskania swoich produktów innym.”

Pozostała część sugestii tyczy się nowych kanałów docierania do ludzi, np. YouTube i webinarów na Facebooku:

 • „Załóż kanał na YouTube, by poszerzyć zasięgi”.
 • „Wrzuć na YouTube choćby podcasty z obrazkami”.
 • „Organizuj cykliczne sesje Q&A z czytelnikami/grupowiczami FB”.
 • „Liczę na cykl spotkań offline z czytelnikami”.

Wierz mi, że na mało co czekam tak jak na możliwość prostego spotkania się z czytelnikami, ale prawdopodobnie poczekam z tym jeszcze trochę czasu. Prowadzenie Inwestomatu przy jednoczesnej pracy na etacie jest na tyle absorbujące, że ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, w której znajduję czas na „objazdówkę” po Polsce w celu integracji z fanami bloga. Nie umniejszając samemu sobie uważam też, że mimo pewnej popularności mój blog dopiero „raczkuje” i mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do takiej liczby czytelników i czytelniczek, by mieć grupkę osób chętnych na spotkanie w każdym większym mieście naszego kraju. Nie obyło się bez komentarzy nieco bardziej krytycznych.

Inne komentarze krytyczne i konstruktywne

Wśród ponad 500 odpowiedzi na pytanie otwarte znalazło się też sporo (około 30) konstruktywnych sugestii i uwag, na które powinienem zwrócić uwagę. Większość z poniższych to „słabości, których mam świadomość” i spróbuję się z czasem polepszyć. Ankietowani sugerowali mi następujące możliwości poprawy stylu, w jakim prowadzę ten blog:

 • „Pisz krótsze wpisy. Dziel te kobyły na części”.
 • „Przeplataj długie wpisy z krótszymi. Czasem przeczytałbym coś krótkiego”.
 • „Często lejesz wodę w podcastach. Powinny być krótsze”.
 • „Unikaj oceniania niektórych osób/grup społecznych. Rażące opinie na temat emerytur kobiet”.
 • „O ile Twoje treści inwestycyjne są przydatne i ciekawe, to gospodarcze są subiektywne i tendencyjne. Zbyt często chcesz przekazać w nich swoją opinię, nie fakty”.
 • „Przestań przepraszać za długość wpisów/nagrań. Dajesz to za darmo, więc nie masz za co przepraszać”.

Jestem ciekaw co myślicie o powyższych, a tymczasem przejdźmy do moich ulubionych, czyli komentarzy zabawnych, kuriozalnych i ekscentrycznych ;-).

Najzabawniejsze komentarze

Mawiają, że człowiek inteligentny ma poczucie humoru. Jeśli to prawda to ogromna część ankietowanych musi być bardzo inteligentna, bo wiadomości od nich dały mi spory ubaw. Zacznijmy od osób które powątpiewają w mój stan psycho-fizyczny lub nie są pewne, że treści, które publikuję są tworzone wyłącznie przeze mnie:

 • „Jak dasz radę to proszę utrzymaj to tempo publikacji dalej”.
 • „Sypiesz jak z rękawa. Mam nadzieję, że będziesz dalej publikował po założeniu rodziny”.
 • „Czy na pewno tworzysz te treści sam?”.

Nie obyło się też bez pewnych pretensji od czytelników:

 • „Dlaczego nie zacząłeś pisać wcześniej? Uchroniłbyś mnie przed wieloma błędami”.
 • „Wiem, że nie chcesz, ale podziel się wreszcie składem portfela”.

Niektórzy robią ze mnie kogoś więcej niż jestem, choć widocznie przysparzam strat ich pracodawcom:

 • „Jesteś bardzo dużą pomocą dla ludzkości postawionej pod ścianą przez możnych tego świata”.
 • „Mój pracodawca ma mnie na pół godziny mniej w każdy poniedziałek. Na szczęście o tym nie wie”.

Do pozostałych zabawnych komentarzy należą te o sposobie pozyskiwania czytelników czy obietnice postawienia mi piwka. Nie zabrakło też bardziej lirycznych form odpowiedzi i sugestii produktów marki Inwestomat.eu:

 • „Nie próbujesz zwabić czytelników na teorie spiskowe i nie straszysz ich Wielkim Resetem”.
 • „Jak złapię Cię na osiedlu to na pewno stawiam piwo”.
 • „Szary wieczór, przeciętny dzień, nic nie zapowiadało tego co się nagle może zdarzyć… Aż tu nagle Mateusz S. wyskoczył z ukrycia i wszedł na polską scenę finansowej blogosfery i nie chce zejść”.
 • „Wymyśl jakiś produkt, ale koszulki i kubki Inwestomat.eu to byłby raczej kicz (…)”.

Choć wypisałem tu tylko małą część z 500 odpowiedzi na ostatnie pytanie ankiety to chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za dobre słowo, którym się ze mną podzielili. Wyraz „dziękuję” padł w tych odpowiedziach ponad 400 razy, dodając mi energii do działania na przynajmniej kilka kolejnych miesięcy!

Co sądzę o wynikach ankiety?

Po pierwsze: jestem niezmierne dumny ze społeczności, którą udało nam się zbudować wokół tego bloga. Z 4000 uczestników newslettera aż 2000 otworzyło mail z ankietą, z czego 1200 odpowiedziało na przynajmniej jedno pytanie, które w jej ramach zadałem. Liczba sugestii tematów wpisów oraz usprawnień wyglądu i funkcjonalności strony sprawia, że „obsadziłbym” tu cały zespół osób, na co być może przyjdzie pora, ale póki co „jestem tu sam”, więc prosiłbym wszystkich o cierpliwość i dużą dozę wyrozumiałości. 

Jeśli czytając któryś z komentarzy dotyczących usprawnień strony wiesz, że mógłbyś prosto i szybko mi pomóc to nie omieszkaj wysłać mi maila z sugestią/propozycją rozwiązania. Będę Ci za to bardzo wdzięczny, gdyż w tym jednoosobowym zespole może i ma kto pisać treści, ale już gorzej ze stroną techniczną strony ;). Jeśli blog ten traktowałbym jako działalność zarobkową/komercyjną to pewnie dawno zatrudniłbym webmastera, ale póki co (i mam nadzieję do końca) tworzę treści „open source”, unikając inwestowania (poza hostingiem i newsletterem) w sam portal. W każdym razie: uwagi usprawniające doceniam zawsze, a teraz pora na podsumowanie wpisu.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Podsumowanie i prośba o Twoją opinię

Wyniki ankiety 2021 publikuję nie tylko dlatego, że bardzo cenię sobie szczerość i transparentność. Robię to także dla tych, którzy ankiety nie otrzymali lub nie zdążyli odpowiedzieć na pytania, które w jej ramach zadałem. Każdy komentarz pod wpisem będzie tu na wagę złota, więc z góry serdecznie dziękuję za Twój czas, uwagę i wszelkie sugestie. Kolejny wpis planuję wydać „dopiero” 16 sierpnia, co daje nam ponad 9 dni na dyskusje o przyszłych tematach i usprawnieniach dotyczących mojego bloga.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
4.1 14 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
93 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
floridian

Stokrotne dzięki Mateusz za stworzenie o forum o tak wysokim poziomie dyskusji, gdzie można podzielić się uwagami, dowiedzieć sie czegoś nowego i skorzystać z doświadczeń innych. Pod tym względem moim skromnym zdaniem bijesz resztę blogów o głowę🥇.

A skoro już zabrałem głos to chętnie podzielę się moimi spostrzeżeniami, wpadkami, a także sukcesami jeśli kiedykolwiek będziesz chciał napisać coś na temat z cyklu „Z życia inwestora.” Wpisy na tematy inwestycji wzrostowych, FIRE, czy emerytury też mi są po drodze bo trochę w tych kierunkach też zdziałaliśmy.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez floridian
Slawomir

Floridian to chyba powinien dostać stałą rubrykę dla nestora inwestowania. Kiedykolwiek czytam jego komentarze, to zawsze coś z nich wyniosę.

Chętnie poczytałbym też dłuższe artykuły.

Tomasz

Wszystkie wymienione blogi finansowe maja oczywiscie swoja wartosc, ale inwestomat.eu to zupelnie inny poziom. Jestes najlepszy. Swietne wpisy i podcasty, pelne wartosciowej tresci i do tego bardzo dobrze dobrany dzien publikacji, najlepsza czesc poniedzialku:) Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiecej.

Paulina

Uważam że Twój artykuł o ocenie emerytur kobiet nie był rażący a po prostu zwrócił uwagę na różnice miedzy świadczeniami i przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie odczułam też by blog oceniał nieodpowiednio jakiekolwiek grupy społeczne.
Ile ludzi tyle opinii co do wyglądu strony, dla mnie jest bardzo czytelna. Dlatego myśle że warto zwrócić uwagę na błędy i problemy techniczne a cześć wizualną zostawić na „lepsze czasy”.
Super, że dostałeś tyle odpowiedzi!

Ula

Hej ,

Dołączam do grona osób , wdzięcznych za tworzone miejsce i treści.
Dla mnie pomocna jest strona praktyczna w inwestowaniu.
Dzięki temu blogowi zmieniam zdanie odnośnie sensu brania udziału w grupach dyskusyjnych i tą formę relacji uznaję za rozwojową i przyszłościową.
Co do przeglądanych blogów, to zaglądam również na blog „Trading for a Living” prowadzonego przez Tomasza Trelę, ale jeszcze nie mam zdania o tym blogu, gdyż dopiero zapoznaję się z treścią. Podrzucane tematy na Inwestomat.eu dają mi sporo do myślenia , co jest super. Książka i teksty to moja ulubiona forma przyswajania wiedzy. Podcasty i you tube stoją na drugim miejscu.
Preferuję Twój blog. Zaglądam na wiele. Twój Blog pomaga mi najbardziej w podejmowaniu decyzji finansowych. Dziękuję , że jesteś Mateusz, oraz dziękuję społeczności , że jest :):) . Upieram się przy możliwości wspierania Twojego Bloga poprzez dobrowolne wpłaty.

Pozdrawiam Ula

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Inwestomat
Ula

Hej Mateusz, odniosę się tylko do kwestii dobrowolnego wspierania Twojego Bloga. 1 . Mogę dokonać wpłaty ale nie muszę i tak mam dostęp . 2 . Mogę zrobić to dziś , jutro, za rok, miesięcznie lub nigdy. 3. Konto maklerskie otwieram jedno , rzadziej wiecej. 4. książkę kupie raz ta sama . 5 . W długim terminie taka forma wdzięczności ma szansę stać się głównym i stałym źródłem „dywidendy ” i pozwolić rozwijać Twoje dydaktyczne zapędy 🙂 jednocześnie zyskasz czas na aktywność na blogu robiąc stale i ciągle coś co sprawia Tobie najwięcej satysfakcji i będziesz miał źródło dodatkowego stałego dochodu mimo że zmiennego jak akcje ale to znasz i ogarniasz. 6. Czytelnik ma gwarancję ciągłego dostępu do Twojej wiedzy ewoluujacej w czasie i jest to sfera wiedzy nieograniczona jedna pozycja czy kilkoma w postaci książek, żywa i dynamiczna 7. Dobrowolnosc to gest i wybor w miejsce koniecznosci -musu.8. Jeśli się nie powiedzie , przynajmniej próbowałeś. 9. Nie możesz stracić za to możesz zyskac. 10. Bedziesz pionierem ( znam blog o innej tematyce na którym istnieje dobrowolnosc wpłat bezpośrednio na konto autora ). Pozdrawiam Ula

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Ula
Ula

Skorzystaj z dźwigni jaka jest moc ilości czytelników i nie pozwól by chętni musieli zmagać się z wyważaniem otwartych drzwi. Zyskamy wszyscy za śmieszne jednostkowe kilka złotych po stronie czytelnika i sumaryczny wynik na Twoim koncie 🙂 . Ja po prostu czuje się niezręcznie tylko biorąc za darmo. Wiedza jest moim /innych zyskiem zawsze .pozdrawiam Ula.

Ula

Mateusz , może umieszczenie info nad lub pod linkami polecajacymi lub tak jak zrobił to Stanisław Michalkiewicz na swojej stronie pod swoim zdjęciem .

Ula

Hej Mateusz, dziękuję za udostępnienie tej opcji:). Dla mnie tzw” wsparcie ” wynika z potrzeby serca wpisanej w naturę osobistą, na co składa się umiejętność postrzegania Twojej systematycznej pracy w kontekście poswiecanego czasu i mobilizacji do wysiłku i starań, by realizować założony cel. Uważam to za wartość , tym bardziej , że z owoców Twojej pracy może każdy skorzystac , gdyż są ogólnodostępne. Pozdrawiam Ula

floridian

Kliknąłem na powyższe linki bo chciałem nie tylko postawić kawę ale coś więcej, ale nie mam takiej możliwości bo żaden z podanych systemów płatności nie pozwala na przekaz z USA. Może byś jeszcze do możliwych rozwiązań dołaczył także system paypal? A z innej beczki, mój polski jest trochę zardzewiały i mam pewne problemy z ortografią i gramatyką więc bywa, że często poprawiam swoje wpisy po ich opublikowaniu. Dawniej można było robić poprawki przez 12 lub więcej godzin, a teraz widzę że już nie można. Czy mógłbyś wyjaśnić jak długo można edytować komentarze?

Leszek Chomacki

O, nie znałem tego Trading for a living. Dzięki Ula i Mateusz za rekomendacje. Rzeczywiście pisze całkiem rozsądnie i czyta się dość lekko, dorzucam do zakładek. Niestety w komentarzach trudno tam szukać śladów życia, nie to co tutaj 😀

malwina

Hej Mateusz, przede wszystkim po raz kolejny dziękuję za najlepszy polski blog o inwestowaniu!

Wpisy (kategorie wpisów) których osobiście będę wypatrywać:
– etfy i inwestowanie pasywne – właściwie cała kategoria
– cykl o akcjach i analizie spółek <- baardzo by się przydał!
– PPK i krytyczne podsumowanie wszystkich emerytalnych pokrowców
– kryptowaluty
– inwestowanie w zależności od cyklu życia
– FIRE – też cała kategoria
– „Strategie inwestycyjne w postaci algorytmów dla programistów” – na to będę czekać z największą niecierpliwością, super pomysł!

Jeśli chodzi o wpisy gospodarcze to są one bardzo wartościowe i nie zastanawiaj się proszę czy je kontynuować – są bardzo potrzebne, może po prostu publikuj je trochę rzadziej (ostatnio było ich sporo).

Moje uwagi co do samej strony są już uwzględnione w powyższym wpisie więc nie będę się powtarzać 🙂 uwaga na marginesie, że jeśli chodzi o sam wygląd to powinieneś pytać bardziej UX i UI designerów niż frontendowców o zdanie 🙂

Ostatnia uwaga o wsparciu finansowym bloga: również chętnie zapłacę za wiedzę, jaką się z nami dzielisz, więc gorąco popieram dodanie „Donate Button”a. Oczywiście jeśli wydasz kiedyś książkę to będę jedną z pierwszych kupujących 🙂

P. S. Nie widzę nic złego w artykule o emeryturach i o odniesieniu do kobiecych wypłat, to była rzetelna analiza bez zbędnych opinii

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez malwina
Chris

Co do layoutu strony, to czasami spis treści się nie mieści w oknie jak jestem na mniejszym monitorze, co trochę irytuje mnie. Mniejszym problemem jest to, że szare pole wyróżniające tę część spisu treści, na której w danej chwili się jest nie obejmuje całej treści tytułu danego podpunktu jeśli treść tytułu tegoż podpunktu jest dość długa i nie mieści się w jednej linijce (mam nadzieję, że ogarniesz co napisałem 🙂 ).

Bardzo chętnie przeczytałbym wpis o inwestowaniu ESG aware; nie tylko ETF-owym, ale i aktywnym oraz o analizie fundamentalnej spółek. Najbardziej jednak zależałoby mi na dalszym rozpracowywaniu kwestii ETF-ów. Sam inwestuję głównie przez nie i po prostu uważam za słuszne rozbieraniu tego tematu na czynniki pierwsze.

Osobiście żałuję, że na twój blog trafiłem dopiero niedawno, bo jest to krynica mądrości i skarbnica wiedzy. Podziękowania w tej kategorii należą się również komentującym wpisy.

Myślę też, że w przyszłości nie powinieneś ograniczać informowania o ankiecie jedynie subskrybentów newslettera, ale zamieścić wpis na blogu o tym, że ankieta jest i że prosisz o jej wypełnienie. No chyba że nie chcesz mieć ZBYT wielu odpowiedzi. 😉

Łukasz

Cześć!

To ja tak tylko w sprawie komentarzy dot. „rażących opinii na temat emerytur kobiet” – słuchałem podcastu, szczerze nie mam zielonego pojęcia o co autorowi komentarza chodziło.

W dzisiejszych czasach żeby nikogo nie obrazić musiałbyś chyba pisać o hodowli motyli (chociaż i wtedy mógłbyś podpaść jakimś ekologom?). Dlatego ogromna prośba – nie przejmuj się takimi komentarzami, wal co masz w sercu. Kilku obrażalskich przestanie Cie czytać/słuchać, ale reszta doceni szczerość, autentyczność i wyraziste przekazywanie treści. Nie idź proszę drogą przepoprawnionych politycznie mdłych i nudnych blogerów.

PS. Jeszcze raz dzięki za świetne treści na blogu!

Daniel

Witam,

Po przeczytaniu tego art zaczynam sie co raz mocniej zastanawiac jak Ty to robisz ?

Ja pracuje na etacie – w pracy czasem mam czas poczytac jakies wpisy itp ale z tego co mi wiadomo TY tez pracujesz na etacie i „w miedzy czasie piszesz sobie art” jakby bylo malo na szybciora ogarnales ankiete z taka iloscia odp …

Albo ja spie zbyt dlugo albo twoja doba ma wiecej godzn 😀

Kawal dobrej roboty 😉

Pozdrawiam
Daniel

Daniel

Czesc Mateusz,

Dziekuje za odpowiedz z twojej strony.

Gdy u Ciebie pojawi sie dziecko to raczej bedziesz musial zmienic swoj schemat dnia – wiem to z wlasnego doswiadczenia.

Powodzenia z tym co robisz i do nastepnego wpisu 😉

Pozdrawiam
Daniel

Daniel

Mateusz,

Jeśli będzie miał Ci kto pomoc np Babcia itp to nie będzie tak źle .

Ja niestety mieszkam za granica i najbliższą rodzina 1200 km więc w moim przypadku hobby tzn siłownia i wędkarstwo odeszło na dalszy plan tzn na rybach byłem 5 razy w ciągu 2 lat a na siłowni nie byłem już ponad 2 lata…

Główny powód to po prostu brak czasu oraz zmieniły się priorytety 😉

Pozdrawiam
Daniel

Slawomir

A sport, albo hobby?

Mateusz

Dziwne pytanie: ten motyw WordPressa to OceanWP? 🙂 Nie myślałeś nad zmianą wyglądu bloga? Tak czy inaczej jest przejrzysty i nie rozprasza, choć wykresy mogłoby czasem być większe. Ale to już czepialstwo, świetna robota i powodzenia w utrzymaniu motywacji do pisania 🙂

Mateusz

Dzięki za odpowiedź 🙂 Ekspertem nie jestem, sam planuję reaktywować swój projekt i rozglądam się właśnie za nowym wyglądem. Czytałem chyba wszystkie speedtesty i dużo recenzji. Z polecanych w internecie: Astra, Neve, GeneratePress, Zakra, Customify, Hello Elementor, Blocksy i właśnie OceanWp. Jakby chcieć mieć stronę za darmo bez większej utraty funkcjonalności (ja tak planuję zrobić nim zainwestuję, chociaż u Ciebie to już się może opłacić :)), to zostają Neve, OceanWp i Blocksy. Co do szybkości OceanWp: jakoś w lipcu wyszła aktualizacja rezygnująca w kodzie z Jquery, teoretycznie w testach i w praktyce powinno to teraz wyglądać lepiej. A Twój blog i tak jest jednym z bardziej czytelnych i nie odnotowalem opóźnień w ładowaniu, więc dobra robota 🙂

Karol

Jakoś przegapiłem ankietę. Pewnie ze względu na to, że dużo poświęcam się teraz pracy zawodowej, ALE:
chciałbym podziękować za ogrom pracy. Jesteś merytoryczny, skrupulatny i co ważne w finansach: lubisz analizować, rozbierać na czynniki pierwsze 🙂
Dziękuję szczególnie za wpis z października o spółkach dywidendowych (też przez tę pracę przegapiłem podsumowanie tamtych typów), zmobilizowałeś mnie do dalszych zakupów na GPW na dołku i ku mojemu zaskoczeniu jest aż tak dobrze, że przebijam wyśrubowany benchmark – sWIG80.
Na pewno będę tu wracał gdy tylko czas pozwoli, bo muszę założyć IKZE 😉

Leszek Chomacki

Cześć. Ankieta wypełniona pierwszego dnia 🙂 Dzięki za podzielenie się odpowiedziami z ankiet. Ale pomysłów na wpisy… Szok! Na brak wyobraźni czytelnicy nie cierpią 😀 Idziesz w dobrym kierunku, trzymaj ten kurs, do przeczytania 🙂

Leszek Chomacki

Testy pozytywne, logowanie nie nastręcza trudności, myślę że z czasem coraz więcej osób będzie z tej funkcji korzystać przy komentowaniu.
To rozsądnie z Twojej strony, że ankieta raz do roku, bo czytelnicy zamęczyliby liczbą uwag i propozycji 😀
Z tymi 8 dniami, to trochę przesadzasz, skoro na Facebooku codziennie nowy post, a i nowych komentarzy tutaj i tam sporo 😉
Spokojnej niedzieli
Leszek

Dawid

Hej Mateusz!
Faktycznie pomysły na nowe wpisy i treści mogą być paraliżujące. Aż chwytam się za głowę że tak ładnie i skrzętnie udało Ci się je skategoryzować i poprzydzielać do odpowiednich tematyk. Człowiek wtedy wie że jego głos nie był pustym głosem 🙂
Może teraz czas już na niejawną ankietę dla wszystkich z puli (grupy fejsbukowe itd itp) zaproponowanych tematów?
W takiej ankiecie ja bym na przykład zagłosował na:

1.Konwersja portfela akumulującego na rentierski. Ile kosztuje? Jak wykonać?
2. Strategie inwestycyjne w postaci algorytmów dla programistów.
3. Oszczędzanie na wydatkach, minimalizm.
4. Arkusz do obliczenia FIRE.
5. Geoarbitraż dla osoby z FIRE.

Szczególnie ten ostatni wydaje się może mało istotnym i mało uniwersalnym tematem, ale jednak zupełnie nieporuszanym w Polsce i dla zarobków w Polsce. A scenariusze dla geoarbitrażu można napisać różne (tzn. jest to tak szeroka tematyka że można się pokusić o pełnokrwisty artykuł/wpis) – geoarbitraż dla młodej osoby, czy to już dla emeryta (czy jest kraj, gdzie nasze pieniądze będą znaczyły więcej?) . Dla osoby, która chce prowadzić firmę z drugiego końca świata i dla tego, kto już jest po zgromadzeniu kapitału. Dla tego, co chce zostać w Unii Europejskie (Portugalia?), w Europie (Macedonia?) czy też nie ma ograniczeń i wystarczy jej lotnisko (Gruzja? kraje azjatyckie?) lub nawet w skrajnych wypadkach „bezludna wsypa” gdzie wciąż będą akceptowane jakieś formy płatności. No i tu też trzeba uważać, by nie wybrać kraj skrajnie „niewygodny”, bo „za tani”. Ciekawy temat a z Twoim analitycznym podejściem w końcu mógłby ktoś, to ugryź liczbowo/statystycznie i odpowiedzieć czy w ogóle przeciętny Kowalski z PLN w skarbonce może myśleć o geoarbitrażu wraz z przykładami krajów. Może to by przyspieszało realizacje założeń ruchu FIRE. W grę też w sumie chodzi geoarbitraż zarobkowy tak jak Ty zrobiłeś pracując zagranicą a przywożąc ostatecznie kapitał do Polski. No scenariuszy jest mnóstwo…

Taka ankieta była by niejawna, a jej wyniki by Cię nie krępowały a jedynie były drogowskazem, inspiracją. Nie warto byś zakładnikiem swoich słuchaczy/czytaczy, swojej społeczności skory Ty sami i tylko Ty stworzyłeś taki cudowny blog 🙂

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Dawid
Greg

Nie będę oryginalny przyłączając się do peanów na cześć bloga i jego autora. Ale nie mam wyboru. Naprawdę z przyjemnością czyta się teksty związane z interesującą mnie tematyką, napisane w oparciu o rzetelne (chociaż nie zawsze łatwe do znalezienia) dane, bez mniej lub bardziej zawoalowanych prób lansowania produktów „partnerów serwisu”, do tego dające możliwość dyskusji z ludźmi na poziomie.

Natomiast nie wskażę tematów, o których chciałbym czytać na blogu. A to z tego powodu, że najciekawsze są te, o których… jeszcze nie wiem, że są ciekawe. A dowiem się z bloga. W tej chwili nie zaprzątają mi głowy, bo albo o nich nie wiem albo je bagatelizuję. A po lekturze wpisu je odkryję lub spojrzę na nie z zupełnie innej perspektywy. Jesteś dla mnie dobrym zespołem, na którego nową płytę się czeka – a nie orkiestrą w barze odgrywającą znane piosenki na zamówienie.

Paweł

Cześć Mateusz Robisz niesamowitą robotę z tym blogiem. Każdy wpis jest mega wartościowy i widać że wkładasz w to kupę czasu i serca. Dzięki wielkie za to.

Mam do Ciebie jeszcze pytanie – jakiego zagranicznego brokera poleciłbyś do tworzenia portfela dywidendowego opartego na ETF-ach oraz akcjach amerykańskich spółek dywidendowych? Czy jedyna sensowną opcją jest Interactive Brockers zwłaszcza w kontekście ostatnich obniżek oplat czy może jednak np. Degiro lub Lynx? W przypadku IB odstrasza mnie trochę stopień skomplikowania ich platformy oraz brak wsparcia w języku polskim. Z Lynx nie ma tych problemów ale odstraszają trochę koszty oraz pierwsza (czy każda?) minimalna wpłata w wysokości 15 tys. zł. Z kolei Degiro z tego co się słyszy ma jakieś problemy z regulatorem. A jednak bezpieczeństwo to jest jednak najważniejsze. Czy Ty korzystasz z jakiegoś zagranicznego brokera?

floridian

Dla mnie IB są raczej drodzy więc z usług nigdy nie korzystałem. Wiem, że firma Firstrade z Nowego Jorku, która specjalizuje się w usługach dla rezydentów 16 państw w tym Polski pobiera 0 komisyjnego za akcje, opcje, fundusze i ETF, 0 opłat, i 0 minimum żeby rachunek otworzyć. Tego dowiedziałem się z ich website. Jaką mają platformę tradingową nie mam pojęcia, ale wiem że oferują bezpłatny symulator żeby spróbować tradingu na niby. Nie mam też pojęcia ile biorą za transfery z/do Polski. Nie miałem z nimi nigdy do czynienia więc polecać nie mogę, ale nie szkodzi sprawdzić samemu

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez floridian
Stefan

Hej Mateusz,
swego czasu też robiłem research co do brokerów i najlepiej wypadał Interactive Brokers. Jeśli chodzi o zabezpieczenia to wszystkie które wymieniłeś są pod SIPC + ubezpieczenie ~30mln, więc o wiele bezpieczniejsze od jakiegokolwiek brokera EU.
Lynx ma wysokie opłaty i brak dostępu do USA – co u mnie go dyskfalifikuje.
Tasty Works pobiera wysokie opłaty od przelewów (wyciąg „Outgoing Foreign Wire” to 45$)

Natomiast przelewy na IB można robić w PLN (~40zł fee) i samemu zlecać wymiane na USD, albo skorzystać z banku Revolut (Litwa) i przelewać w EUR na niemiecki oddział IBKR. Sposobów jest zapewne więcej ale opłaty stosunkowo niskie i można je sprytnie zminimalizować.

IB ma dostęp zarówno do ETF w USA jak i EU dzięki któremu omijamy problem estate tax 40%, ale nasze „miliony” w ETF są pod ochroną SIPC. W razie uzyskania rezydentury USA wystarczy przenieść środki z ETF EU na taniego odpowiednika ETF US i tyle 🙂 opłaty w EUR dla Euronext nie są wysokie (ETFs Exchange Fee 0.0060% of trade value) a tam znajdziemy najpopularniejsze produkty z EU

+Ostatnio IB zniosło opłatę 10$ miesięcznie za utrzymanie konta więc jest jeszcze lepiej

pozdrawiam

Agata

Hej Mateusz,

Przyłączę się do reszty komentujących – robisz świetną analityczną robotę. Wpisy są długie, ale można je czytać na raty 🙂 Ważne, że treść jest podana w sposób przystępny. Od siebie tylko dodam, że szkoda, że grupa jest właśnie na FB (brak konta uniemożliwia mi uczestnictwo).

Pozdrawiam i dziękuję!
Agata

Slawomir

Cześć Mateusz,

dziękuję CI za te bloga. Przez wiele lat czytałem appfunds, który też jest mocny merytorycznie, natomiast mniej całościowy, a autor niestety od dluższego czasu pisze coraz mniej.

Dzięki Tobie po kilku latach akumulowania kapitału i inwestowania w akcje/obligacje/ fundusze rynku pienieznego w koncu stworzylem portfel wzorcowy, oraz nakreslilem strategie dzialania dla roznych scenariuszy rynkowych. Wiele rzeczy juz wiedzialem, natomiast Twoj blog swietnie scala wiedze, oraz edukuje.

Tego jeszcze nie było podanego w tak przystepny sposób w polskiej blogosferze. 

Martyna

Dołączam się do rzeszy chwalących blog choć przyznam że mój pierwszy komentarz nie był przychylny 😉
Co do layaut’u proszę o domyślne wyświetlanie komentarzy, odkąd są schowane mój telefon ich nie ogarnia, komentarz który próbowałam dodać rano też się niestety nie pojawił.
Z tematów chętnie bym przeczytała ocenę etf wskaźnikowych. Wspominałeś że widzisz wady etf dywidendowych, Jacek Lempart pisał że te na momentum też nie do końca robią robotę. Zastanawiam się nad jakimś value, ale nie wiem czy jest sens brać taki pasywno/aktywny twór czy może lepiej czysty indeks.

Martyna

Dzięki za linka, musiałam przeoczyć 🙂 mój telefon jest stary i to zapewne stanowi główny problem 😉

Darek

Cześć,
tworzysz doskonałe, pogłębione i merytoryczne treści. Gratuluję, trzymam kciuki i oby tak dalej! 🙂
Ogrom sugestii rzeczywiście poraża. Postaram się pomóc, choć ze względu na to, że doba ma tylko 24h, a na główie pracę, rodzinę, dzieci – idę w kierunku typowo pasywnym 🙂 Jeśli chodzi o Twoją listę osobiście głównie będę szukał informacji dot. punktów:
1 ETF
2 Obligacje
4 Akcje spółek dywidendowych (szczególnie D. ETF dywidendowe)
6 Inne klasy aktywów (A. nieruchomości oraz E. PPK)
7 Zarządzanie portfelem inwestycyjnym: (G. cykliczne wpłaty i H. rebalansing)
8 Z życia inwestora
9 Bezpieczeństwo i ryzyko inwestowania
12 Inwestowanie rodzinne / na dzieci

Z niecierpliwością czekając na kolejne wpisy…

Pozdrawiam

Darek

Hej.
Obligacje myślę, że warto rozważyć zawsze jak element stabilizacji portfela (preferuję antyinflacyjne skarbowe). Ale jestem także otwarty i chętnie poczytam o obligacjach korporacyjnych od emitentów z PL o „silnych fundamentach” lub ETF obligacji korporacyjnych zagranicznych z factorem „quality”.
Pozdrawiam
Darek

Owieczka na WallStreet

No wpisy są przydługawe, ale jeżeli taka długość jest niezbędna aby wszystko wyjaśnić no to niech lepiej takie zostaną.
I bardzo fajnie by było gdybyś zaczął tworzyć na YT. Ja mam w zwyczaju aby tam poszukiwać treści a blogi wydają mi się trochę oldschoolowe. Fajnie by było zobaczyć filmy zrobione na wzór Mirosława Zelenta z kanału pasja informatyki, zarówno pod względem jakości technicznej jak i dydaktycznej, tu próbka https://youtu.be/VpwfcSSdODU?t=52. Stworzenie filmu w takim stylu pewnie będzie wymagało sporo pracy, ale może zdecydujesz, że będziesz wrzucał je co na 2-4 miesiące. Poruszając bardziej podstawowe, elementarne tematy (przyniesie to chyba więcej klików). Na przykład wpis jak działa giełda zaadaptować do wersji filmowej. Albo odcinek czym są ETFy z wyjaśnieniem tworzenia i umarzania jednostek w takim fajnym stylu jak podesłałem wyżej. Pewnie coś wymyślisz z tym YouTubem, ja podsuwam pomysł – taki dobry jakościowy film co 2-4 miesiące, a oprócz tego na bieżąco może po prostu wrzucaj tam podcasty i raz na tydzień albo raz na miesiąc jakiś bieżący temat/prasówka/podsumowanie rynku.

Ppp

Lista długa, więc napiszę ogólnie: tego typu blogi są czytane po to, by z nich w praktyce korzystać. Zatem przy wyborze tematów należy się kierować tym, co JEST OBECNE W PL.
Na przykład TFI jest kilkadziesiąt, funduszy blisko tysiąc (Analizy.pl notuje 550 w jednostkach podstawowych), a ETF-ów tylko kilka, a w celu dostania się do zagranicznych, trzeba mieć konta w odpowiednich domach maklerskich. Dlatego treści praktyczne, „do natychmiastowego użycia”, powinny być w większości, a ciekawostkowe, w tym historyczne – 25-30%. 
Co do grafiki – jest prosta i to jest dobre. Nie ma sensu wymyślać wodotrysków.
Nie przyjmuj się długością wpisów – skoro robisz „tygodnik”, to nie rywalizujesz w „wiadomościami dnia”, długie analizy są w tym przypadku normalne. „Wiadomości” są po prostu gdzie indziej i nie jest to wada – potrzebne są oba rodzaje publikacji. 
Pozdrawiam.

Greg

Pozwolę sobie nie zgodzić się z takim podejściem. Rozumując w ten sposób, blogi kulinarne powinny dotyczyć kebabów, pizzy i hamburgerów (bo lokali o takiej specjalności jest najwięcej). Blogi muzyczne – disko polo (bo do tego ludzie tańczą na weselach). Blogi podróżnicze – o Egipcie, Turcji, Grecji i Wyspach Kanaryjskich (bo tam biura podróży organizują większość wycieczek). Ja bardzo sobie cenię tematy pozornie niszowe, ale poszerzające horyzonty, nawet jeśli wnioski z wpisu nie przełożą się na działania tu i teraz.

A co do ilości ETFów – to jest ich naprawdę dużo więcej niż kilka. Owszem, trzeba mieć konto w odpowiednim biurze maklerskim (czego można dokonać w kilka minut zdalnie i bezpłatnie – to nie jest rocket science). Ale to norma na tym świecie. Żeby prowadzić samochód, trzeba mieć prawo jazdy. Żeby wyjechać za granicę, trzeba mieć paszport. Nikogo to nie dziwi.

Gal Anonimowy

Mateuszu,

bez urazy, co chcę, by mój wpis wybrzmiał konstruktywnie i pozytywnie, ale połowa z tej listy tematów we wpisie nie ma sensu. Każdy może je sobie sam znaleźć w google. Odradzam robienie z Twego unikalnego bloga kolejnego medium, gdzie będą powielane teksty na ważne, ale oklepane i powszechne w internetach i blogosferze tematy.

Natomiast to, czego wielu nie znajdzie (a zwłaszcza w j. polskim), to szeroko rozumiana tematyka związana z ETF-ami, mocno, coraz mocniej pogłębiana. Masz dużą wiedzę, zacięcie analityczne, więc w tym kierunku szalej. 😉

Przykładowo, z podanych tematów:

 • Analiza fundamentalna funduszy ETF. Najważniejsze wskaźniki dla ETF-ów.
 • Analiza branżowych funduszy ETF i ETF na konkretne rynki.
 • Najpopularniejsze ETF-y z listy (porównanie z ETF, które promują maklerzy).
 • Omówienie ETF/ETC na kryptowaluty.
 • Wybór najlepszych ETF-ów. Po 3 fundusze ETF z każdego typu/rodzaju.

możesz spokojnie zrobić cykl wpisów na kilkanaście odcinków. Sądzę, że wiele osób docenia Twoje analizy (nawet jeśli samodzielnie ma odmienne zdanie w pewnych kwestiach, co potem widać w komentarzach).

PS. I nie uważam, że wpisy mają być krótsze – mogą być nawet dłuższe!!! Serio! 😉
PS2. Są wpisy, które czytałem po dwa razy i dwa razy je przesłuchałem, a dodatkowo zrobiłem z nich notatki, bo to mi pomaga w samodzielnych „analizach” ETF-ów. 😉

Ula

Hej, ja tylko dodam że również moim zdaniem wpisy nie są za długie i czasem wydaje mi się, że wpis zawiera tak dużą dawkę wiedzy rozpatrywanej z wielu stron , że zdawac by sie moglo ok juz wiem co powinnam, to komentarze jeszcze bardziej poszerzają temat. Ja wyroslam na książkach a nie wiadomościach , także im więcej stron tym lepiej. Pozdrawiam Ula

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Ula
Asia

Chętnie przeczytam/posłucham o krypto. 🙂 Od mniej więcej dwóch miesięcy towarzyszysz mi podczas spacerów z psem (podcasty), za każdym razem wracam mądrzejsza, dzięki!

Konrad

Cześć Mateusz,

Jako weteran Twoich wpisów a także człowiek który czytał/śledził w swoim życiu kilkadziesiąt blogów/forów o tematyce ekonomiczno-finansowej muszę przyznać że sam fakt że czytam Cię dalej świadczy o tym że prezentowany poziom jest bardziej niż satysfakcjonujacy :))) Że względu ograniczeń czasowych staram się spośród całej masy blogów/forów wybierać 3-4 miejsca które śledzę że specjalną uwaga i gdzie nie pomijam żadnego wpisu i jak się domyślasz Ty jesteś jednym z nich, także świetna robota i trzymaj tak dalej !!

Czy masz jakiś potencjalny choćby harmonogram działania i jesteś w stanie przewidzieć kiedy pojawi się wpis :

„Analiza spółek dywidendowych krok po kroku”

Jeszcze raz dzięki za to że tym blogiem otwierasz oczy niedowiarkom :)))

Zdzisław

Witam,
a ja nie zwracam uwagi na żadne niedociągnięcia/błędy. Chłonę wszystko i cieszę się każdym wpisem który publikujesz. To darmowa skarbnica ogromnej wiedzy, dzięki której My wszyscy możemy jeszcze lepiej pomnażać nasze ciężko zarobione pieniążki. Nikt i nigdzie by nas tego nie nauczył za friko. W każdej chwili mamy dostęp do każdej bezcennej informacji. Czapki z głów za to co robisz, i ile czasu na to poświęcasz( kosztem, jakby nie patrzył Twojej drugiej piękniejszej połowy 😉). Mamy wielkie szczęście, że Bozia nam Ciebie zesłała. Jestem pełen podziwu dla Twojej pracy jaką wkładasz w to wszystko.

Mateusz, bez słodzenia i wazeliny :
JESTEŚ WIELKI I TAK TRZYMAJ

Szczere ogromne DZIĘKUJĘ raz jeszcze.

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Zdzisław
P_Floyd

Ja też chciałbym Ci ogromnie podziękować za ogrom wiedzy, którym nas karmisz. Odkryłem Twój blog kilka miesięcy temu i teraz żałuję,że tak późno. A tak właściwie to mogłeś zacząć pisać tak z 10 lat temu, to byłbym teraz „dużo do przodu” 😉
Długość wpisów mi nie przeszkadza, a nawet się nie obrażę, jeśli będą jeszcze dłuższe. Już sobie wypracowałem sposób czytania: czytam publikację z tygodniowym opóźnieniem, a 1-2 dni później czytam wszystkie komentarze, bo one są również skarbnicą wiedzy.
Niesamowite jest to, że po przeczytaniu publikacji, nie mogę pominąć komentarzy, co jest u mnie normą w przypadku innych blogów.
Stroną graficzną bym się zbytnio nie przejmował. Ja nie mam zastrzeżeń. Najważniejsza jest treść.
Wpisy/podcasty (dzięki podcastowi odkryłem Twój blog) gospodarcze są też dla mnie interesujące. Warto wiedzieć „co w trawie piszczy”. Pochwalę się, że podcast o emeryturach puściłem mojej 64-letniej mamie i o dziwo przesłuchała od początku do końca. Nawet skomentowała „jakie to interesujące” :).

Jeszcze raz bardzo dziękuję za ten blog i czas, który na niego poświęcasz. Dziękuję także wszystkim komentującym, którzy podnoszą wartość tej strony.

Kris Seedor

Cześć,
najważniejsze dla mnie tematy do poruszenia na blogu/podcaście ze względu na to że czuję niedosyt wiedzy i chętnie poznałbym Twój punkt widzenia:
Treści o ETF-ach:

 1. Analiza fundamentalna funduszy ETF. Najważniejsze wskaźniki dla ETF-ów.
 2. Analiza branżowych funduszy ETF i ETF na konkretne rynki.

Treści o akcjach:

 1. Seria o doborze akcji, analiza, metody wyboru. Na co zwracać uwagę.
 2. Skaner spółek, który pozwalałby je szybko „odsiać”.
 3. Analiza techniczna i fundamentalna – przykłady.
Kris

Super Mateusz. Dzięki za odpowiedź.
Już nie mogę się doczekać jak rozbijesz te tematy na części pierwsze.

Pozdrawiam

Mateusz

Drogi Mateuszu!
 
Pragnę się również dołączyć do osób widzących w Twoim blogu najbardziej przejrzyste źródło wiedzy związanej z inwestowaniem pasywnym dostępne obecnie w polskim internecie. Wiem, że Ty nawet na to nie zwracasz uwagi, nie zbierasz laurów itd. Ale dla mnie jesteś liderem. Podoba mi się „ascetyzm” strony implikujący łatwość w odszukiwaniu interesujących treści. Ogólnie to bardzo się cieszę, że przyszło mi żyć w okresie, w którym mam na bieżąco styczność z Twoją twórczością, dającą mi wspaniałą inspiracje i która poniekąd zapoczątkowała mój obecny styl życia po tym jak tu kiedyś przez przypadek trafiłem 🙂
A teraz odnosząc się do punktu 3.1 chciałbym wypunktować, treści istotne z mojego oraz pewnie części innych inwestorów indywidualnych punktu widzenia:

3. Treści o ETF-ach:
A. Seria o doborze akcji, analiza, metody wyboru. Na co zwracać uwagę.
B. Skaner spółek, który pozwalałby je szybko „odsiać”.
C. Analiza techniczna i fundamentalna – przykłady
Bazując na tym jak klarownie przedstawiane są przez Ciebie materiały, myślę iż mógłbyś w najbardziej prosty przystępny sposób poruszyć tematy samodzielnego doboru akcji do portfela, co mogłoby poskutkować stworzeniem najbardziej przystępnego poradnika dostępnego na polskiej scenie.
 
4. Treści o akcjach spółek dywidendowych:
A. Kiedy decydujesz o sprzedaży spółek dywidendowych i dlaczego – Taki wpis pozwoliłby rozeznać się na podstawie jakich kryteriów samodzielnie rozważyć sprzedaż spółki dywidendowej
B. Analiza spółek dywidendowych krok po kroku – Faktory na które należy zwracać uwagę przy samodzielnym dobrze spółek dywidendowych
C. Inwestowanie w akcje zagranicznych spółek dywidendowych – Bardzo ważny temat dla inwestorów uczących się inwestowania na rodzimym rynku lub na zagranicznym poprzez polskie DM, planujących w przyszłości przejść do zagranicznych brokerów i rozpocząć inwestowanie dywidendowe w USA. W tym momencie nie ma na inwestomat.eu za dużo treści bardziej bogatych w szczegóły odnośnie takiego inwestowania i trzeba szukać informacji u innych źródeł. Fajnie byłoby dowiedzieć się coś więcej o zagranicznych kontach brokerskich i procedurze składania formularza W-8 BEN. Jestem osobiści naprawdę ciekawy opisu tego typu inwestowania w Twoim stylu (mam na myśli tekst jaki tworzysz).
 
7. Zarządzanie portfelem inwestycyjnym:
B. Konwersja portfela akumulującego na rentierski. Ile kosztuje? Jak wykonać? – Wpis ściśle powiązany z powyższym punktem. Pozwoliłby mieć wgląd do procedury oraz kosztów konwersji portfela akumulującego do dywidendowego ulokowanego u zagranicznych brokerów. Myślę iż mógłbyś pragmatycznie zakonkludować czy taka konwersja ma sens a jeśli nie to jaka jest alternatywa jeśli ktoś w przyszłości bliżej przejścia na wcześniejszą emeryturę chce mieć portfel dywidendowy zbudowany z zagranicznych spółek.
 
11.
A. Portfel publiczny i transakcje jakie na nim wykonujesz – jeśli myślisz o stworzeniu portfela inwestycyjnego do wglądu publicznego, dostosowywanego do panującej sytuacji na rynku, który publikowany regularnie służyłby jako benchmark do własnego portfela to byłby świetny temat, chyba że już można tak traktować Twój portfel inwestycyjny publikowany co półrocze
 
12.
A. Polityka NBP, podatki, sytuacja gospodarcza Polski – żyjemy w PL, jesteśmy inwestorami indywidualnymi, to bardzo ważny temat, którego opis mógłby pomóc w dostosowywaniu reakcji do wydarzeń
C. Sytuacja w Chinach, czy się szybciej zestarzeją czy wzbogacą – osobiści temat wzbudzający konsternację, warto poruszyć
D. Nowy Ład, jak zoptymalizować straty podatkowe – jednoosobowe działalności gospodarcze z chęcią poczytają.
 
Jeszcze raz dziękuję za wszystko Mateusz i z góry za to jeśli chociaż pomyślisz o stworzeniu wpisów na któreś z wymienionych tematów 🙂

Gorąco pozdrawiam!

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Mateusz
Tomasz

Wpisów gospodarcze są bardzo merytoryczne i potrzebne na tym blogu. Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie można dowiedzieć się czystych faktów na temat budżetu, ZUS, itd.

Proszę nie przestawaj tworzyć tych wpisów, jestem pewny że jakiś troll chce Cię od nich „odgonić” – „Rażące opinie na temat emerytur kobiet” – niby jakie? W twoich postach praktycznie nie ma opinii, tylko liczby, fakty i wykresy.

Przy okazji chciałbym zachęcić wszystkich komentujących do poczytania tych wpisów, polityka i przyszłość tego kraju jest również istotna w kontekście inwestowania.
Nie wspominając o tym, że nie wyobrażam sobie takiej ignorancji jeżeli planujemy założenie rodziny w tym kraju

Aga

Inwestowaniem zainteresowałam się w ubiegłym roku. Wtedy też zaczęłam czytać blog finansowy ninja oraz trochę słuchać podcastów, choć strasznie długie są. Autor tego bloga nie przypadł mi do końca do gustu. Słuchałam też trochę Marcina Iwucia, ale to też nie do końca było to. Aż w którymś z jego odcinków wystąpiłeś Ty i tak tu trafiłam i zostałam. Sposób przekazywania przez Ciebie wiedzy odpowiada mi najbardziej spośród blogerów/vlogerów z którymi do tej pory miałam do czynienia. Myślę że skromność ma tutaj duże znaczenie. Na pewno uważam, że ten blog to jest najlepsza opcja dla osób raczkujących jak ja. Staram się czytać wszystko co piszesz (ale wszystkich artykułów jeszcze nie przeczytałam). Najbardziej interesują mnie wpisy o etfach i obligacjach. Akcje to, póki co, za wysokie progi. Wpisy o gospodarce traktuję jako taką rozrywkę, ot w tym tygodniu (lub dziś, jak w tygodniu uda się przeczytać więcej) lżejszy artykuł – taka ciekawostka. Temat inwestowania jest dla mnie tak świeży i poważny, że preferuję raczej czytanie niż słuchanie, gdyż w trakcie słuchania staram się też robić coś innego i czasem łatwiej się wyłączyć. Dziękuję bardzo za to co robisz i za sposób w który to robisz. Proszę nie przestawaj.