Tysiące pomysłów na rozwój bloga.
Pod koniec lipca w ramach mojego newslettera wysłałem do czytelników prośbę o wypełnienie ankiety, której celem było dowiedzenie się tego co myślisz o Inwestomat.eu, czyli moim blogu i podcaście. Chciałbym niezmiernie podziękować ponad 1200 osobom, które poświęciły mi swój czas, udzielając odpowiedzi na przynajmniej jedno (średnio aż 6!) z 8 rozesłanych pytań, które brzmiały następująco:
- (1/8) Jak oceniasz treści, które publikuję na stronie? (1-10, zamknięte).
- (2/8) Czy masz jakieś sugestie dotyczące treści? (Otwarte).
- (3/8) Jak oceniasz wygląd/interfejs bloga? (1-10, zamknięte).
- (4/8) Czy masz jakieś sugestie dotyczące strony? (Otwarte).
- (5/8) Które formy przekazywania wiedzy są dla Ciebie najskuteczniejsze? (Zamknięte, 6 opcji do wyboru).
- (6/8) Które wpisy na blogu czytasz najchętniej? (Zamknięte, 4 opcje do wyboru).
- (7/8) Czy czytujesz inne blogi finansowe? (Otwarte).
- (8/8) Czy chcesz mi przekazać coś jeszcze? (Otwarte).
Czytelnicy i słuchacze spisali się na medal, zapewniając mi długie godziny roboty przy analizie odpowiedzi. Osobom, które nie załapały się na newsletter lub nie zdążyły mi odpowiedzieć, będę wdzięczny za skomentowanie tego wpisu, odnosząc się do obecnych w nim komentarzy i sugestii lub proponując nowe. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i bez zbędnego pisania przejdźmy do podsumowania wyników ankiety 2021.
W skrócie
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co czytelnicy i słuchacze sądzą o moich treściach i wyglądzie mojego bloga.
- Na jakie tematy wpisów czytelnicy czekają najbardziej.
- Które inne blogi finansowe czytują odwiedzający mój blog.
- Które formy przekazywania wiedzy i wpisy na blogu są preferowane przez ankietowanych.
Część zamknięta ankiety
W części zamkniętej tegorocznej ankiety zapytałem o opinie w pięciu tematach. Liczba odpowiedzi, które uzyskałem, znacznie przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania, bo na każde z pytań odpowiadało pomiędzy 600, a 1042 osoby. Zacznijmy od oceny jakości treści na mojej stronie.
Jak oceniasz treści na stronie?
Pierwsze pytanie, które zadałem w ankiecie, było najprostsze, bo poprosiłem ankietowanych o ogólną ocenę treści, które publikuję na stronie i w ramach podcastu. Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że 52,7% ankietowanych oceniło moje treści na 10/10, a aż 97% przyznało im ocenę wynoszącą przynajmniej 8/10:
Nie ma nic bardziej budującego dla autora niż liczba ocen poniżej 8 na poziomie 3% ankietowanych. Jestem świadom, że osoby, którym moje treści się nie podobają, raczej nie uczestniczą w moim newsletterze, ale wyniki tej ankiety i tak przeszły moje oczekiwania. Dziękuję za bardzo jasny sygnał, że treści się podobają i że mam utrzymać dotychczasową jakość. Ankietowani byli jednak trochę bardziej krytyczni w kwestii wyglądu strony.
Jak oceniasz wygląd i interfejs strony?
Na drugie pytanie zamknięte z ankiety, które dotyczyło wyglądu i interfejsu, strony zdecydowały się odpowiedzieć 933 osoby, co wskazuje na to, że czytelnicy cenią sobie „treść ponad formą”. W tej kategorii nie zabrakło jednak ocen nieco niższych, bo noty za wygląd niższe od 8 na 10 mój blog otrzymał od niemal 18% osób:
Przyznam, że i tak jestem zdziwiony odsetkiem ocen pozytywnych, bo przynajmniej 8/10 za interfejs i wygląd mój blog otrzymał od 82% ankietowanych. Cieszy liczba konstruktywnych sugestii i raportów błędów na stronie w części otwartej, do której zaraz przejdziemy. Przyznaję, że z moim „zmysłem graficznym” (pozdrawiam Przemka i mam nadzieję, że to czyta) muszę bardzo polegać na opiniach i pomocy innych i jestem bardzo otwarty na komentarze w kategorii grafiki i interfejsu. Kolejne pytanie dotyczyło preferowanych form przekazu.
Jakie formy przekazu preferujesz?
Na to pytanie odpowiedziało 912 osób, które wybrały często więcej niż jedno najbardziej lubiane medium. Było to pytanie otwarte, w którym prosiłem ankietowanych o podzielenie się preferencjami dotyczącymi form przekazu wiedzy, czyli „nośników” informacji finansowych, którymi mogę dzielić się wiedzą. Nie jest więc zaskakującym, że większość osób preferuje wpisy na blogu i/lub podcasty:
Z odpowiedzi wyczytałem również to, że istnieje tu bardzo silne „lobby youtubowe”, gdyż aż 30% osób preferuje format wideo, np. na YouTube. Jeśli o płatne nośniki wiedzy chodzi, to wśród czytelników dłuższa forma pisana (książka) góruje nad e-bookami czy kursami online, czemu się osobiście nie dziwię, bo sam również preferuję książki. Kolejne pytanie zamknięte dotyczyło ulubionych kategorii treści na blogu.
Które wpisy czytasz najchętniej?
Również tu obyło się bez większych niespodzianek. Na 911 unikalnych odpowiedzi aż 843, czyli 92,5% lubi i chce dalej czytać o pasywnym inwestowaniu przy użyciu funduszy ETF. Ponad połowa ankietowanych, bo aż 62,5% chciałoby móc przeczytać i posłuchać więcej o inwestowaniu bardziej aktywnym, na przykład w samodzielnie dobrane akcje i obligacje. Około 52% czytelników lubi wpisy o FIRE, ale już niecała jedna trzecia czyta wpisy gospodarcze:
Nie ukrywam, że powyższy wynik sprawia, że mocno zastanawiam się nad kontynuowaniem pisania na tematy gospodarcze. Mimo że bardzo jestem nimi zainteresowany, to od jakiegoś czasu odczuwałem, że tylko ułamek odwiedzających się nad nimi pochyla. Ze względu na misję edukacyjną bloga myślę jednak, że będę kontynuował tworzenie również w tej tematyce, ale robił to raz na X wpisów, by nie zanudzić większości odwiedzających. Ostatnie zamknięte pytanie dotyczyło innych blogów finansowych, które ankietowani czytują.
Jakie inne blogi finansowe czytujesz?
Choć było to pytanie otwarte, w którym ankietowani udzielili mi (i innym blogerom) bardzo wiele konstruktywnego feedbacku, to postanowiłem policzyć, ile razy w odpowiedziach padało dane nazwisko/blog i przedstawić odpowiedzi w kompaktowej formie. Na pewno dla nikogo nie będzie zaskoczeniem jeśli napiszę, że z 600 osób, które podzieliły się swoimi blogowymi preferencjami aż 283 czytują Marcina Iwucia (marciniwuc.com), 180 Jacka Lemparta (systemtrader.pl), a 150 Michała Szafrańskiego (jakoszczedzacpieniadze.pl). Wśród odpowiedzi nie zabrakło też innych przedstawicieli polskiej blogosfery finansowej:
Poza podium, ale również wysoko znalazł się Maciej Samcik z redakcją subiektywnieofinansach.pl, Cezary Głuch z redakcją independenttrader.pl, Tomek Jaroszek z doradca.tv i Artur Wiśniewski ze stockbroker.pl. Pozostałe blogi i strony, które pojawiały się wielokrotnie, ale zdobyły więcej niż 5, ale mniej niż 50 „głosów” zawarłem w powyższej tabeli. Daj znać w komentarzach czy czytujesz coś jeszcze, jednocześnie mając świadomość, że blogi, które pojawiły się wśród 600 odpowiedzi mniej niż pięciokrotnie, pozwoliłem sobie tutaj pominąć.
Jako że było to pytanie otwarte, a nie zamknięte, otrzymałem wiele sugestii dotyczących tego „czyją drogą iść, a czyją drogą nie iść”, często z rankingami blogów w ujęciu ankietowanych. Było mi niezmiernie miło, że kilkaset osób dodawało do odpowiedzi coś à la „czytam […], ale Twój blog jest najlepszy!”, ale równie duża liczba napisała, że „działam w niszy i dopiero zaczynam”. Myślę, że wśród odpowiedzi o innych blogach finansowych otrzymałem jasne wskazówki (jeśli nie „wytyczne”) co do tego, w którym kierunku blog powinien ewoluować i nie pozostaje mi nic innego jak mieć je na uwadze, gdy wpadnę na kolejny pomysł na wpis.
Część otwarta ankiety
W części otwartej ankiety spytałem czytelników o sugestie dotyczące trzech bardzo istotnych dla mnie kwestii. Na około 1200 ankietowanych aż 435 osób zostawiło mi sugestie tematów na wpisy i nagrania, z których odpowiedzi „bogate” (przynajmniej 3 zdania) otrzymałem od 300 osób. Przejdźmy zatem do rzeczy, prezentując, o czym chcą czytać i słuchać odwiedzający moją stronę.
Pomysły na nowe wpisy i treści
Pewnie nie raz natknąłeś się na mnie wspominającego o „ponad 200 pomysłach na wpisy”, które mam na swojej liście przyszłych tekstów. Dzięki bardzo aktywnej grupie 435 osób do tej listy dopisałem kilkadziesiąt, z których spora część to sugestie, które pogrupowałem poniżej. Nie obiecuję, że napiszę na każdy z tematów, bo potrzebowałbym na ich pokrycie ładnych kilku lat, ale z pewnością wezmę do siebie większość otrzymanej od ankietowanych listy. Będę Ci niezmiernie wdzięczny jeśli przejdziesz przez poniższą listę i napiszesz mi w komentarzach, które z tematów wpisów uważasz za najważniejsze i dlaczego:
- Treści o ETF-ach:
- Analiza fundamentalna funduszy ETF. Najważniejsze wskaźniki dla ETF-ów.
- Analiza branżowych funduszy ETF i ETF na konkretne rynki.
- ETF – czy lepiej przez IKZE, czy IKE?
- Inwestowanie ESG, czyli ETF-y przyjazne środowisku i ludziom.
- Najpopularniejsze ETF-y z listy (porównanie z ETF, które promują maklerzy).
- Rozwój dla polskich ETF (spekulacja na temat, jakie następne ETF-y powstaną spod znaku Bety i jakie ETF miałyby sens).
- Dokładniejsze wyjaśnienie ryzyka walutowego ETF-ów.
- Omówienie ETF/ETC na kryptowaluty.
- Wybór najlepszych ETF-ów. Po 3 fundusze ETF z każdego typu/rodzaju.
- Treści o obligacjach:
- Obligacje zagraniczne (skarbowe i korporacyjne).
- Proces wyboru polskich obligacji korporacyjnych.
- Omówienie wszystkich rodzajów obligacji i ich zależności od stóp i inflacji.
- Treści o akcjach:
- Seria o doborze akcji, analiza, metody wyboru. Na co zwracać uwagę.
- Skaner spółek, który pozwalałby je szybko „odsiać”.
- Analiza techniczna i fundamentalna – przykłady.
- Dobór spółek value, growth.
- Narzędzie do monitorowania portfela inwestycyjnego.
- Prawa poboru w Polsce i za granicą.
- ADR-y/GDR-y i podobne instrumenty.
- Aktualizacja REIT-ów (dywidendy, stopy zwrotu).
- Analiza wskaźników funduszy REIT.
- Treści o akcjach spółek dywidendowych:
- Kiedy decydujesz o sprzedaży spółek dywidendowych i dlaczego.
- Analiza spółek dywidendowych krok po kroku.
- Inwestowanie w akcje zagranicznych spółek dywidendowych.
- Pogłębione analizy spółek i ETF-ów dywidendowych (deep dives).
- Porównanie na konkretach portfela dywidendowego i akumulującego w perspektywie długoterminowej na IKE/IKZE.
- Treści o surowcach i kruszcach:
- Surowce jako inwestycja długoterminowa.
- Długoterminowe inwestowanie w złoto i srebro.
- Treści o innych klasach aktywów:
- Czy inwestowanie w nieruchomości na wynajem się dalej opłaca?
- Spłata kredytu czy inwestycje?
- Farmy fotowoltaiczne.
- Inwestowanie na lewarze. Dostępne instrumenty pochodne.
- PPK a odkładanie małych kwot.
- Kryptowaluty dla początkujących.
- Zarządzanie portfelem inwestycyjnym:
- Budowa portfela dla osoby, która będzie pobierać dywidendy z ETF za około 10 lat.
- Konwersja portfela akumulującego na rentierski. Ile kosztuje? Jak wykonać?
- Wycofywanie pieniędzy z portfela – jak to robić by portfel ciągle na siebie zarabiał w czasie.
- Inwestowanie dla osób po pięćdziesiątce.
- Inwestowanie po przejściu na emeryturę.
- Inwestowanie tylko przez IKE i IKZE. Problematyczny rebalancing.
- Obliczenie rentowności inwestycji z cyklicznymi wpłatami.
- Rebalancing (równoważenie) składników portfela inwestycyjnego.
- Jak optymalnie inwestować 5000 zł miesięcznie?
- Testowanie różnych popularnych strategii inwestycyjnych.
- Strategie inwestycyjne w postaci algorytmów dla programistów.
- (Zagraniczni rezydenci podatkowi). W którym kraju lepiej inwestować.
- (Zagraniczni rezydenci podatkowi). Opcje rozliczania się poza granicami kraju dla osób, które nie mieszkają w Polsce.
- Z życia inwestora:
- Jak dbać o mentalność i optymalizować pracę/fach inwestora.
- Jak oszacować swoją podatność na ryzyko (młody inwestor).
- Jak inwestować w zależności od wieku, cyklu życia.
- Psychologia, kiedy wejść/wyjść z inwestycji.
- Treści o bezpieczeństwie i ryzykach inwestowania:
- Bankructwa emitentów. Jak często się to zdarza? Analiza prawdopodobieństwa utraty środków.
- Bezpieczeństwo zagranicznych platform do inwestowania.
- Co się dzieje, gdy zbankrutuje makler/broker?
- Co się dzieje, gdy zbankrutuje wystawca ETF?
- Najczęściej występujące ryzyka związane w inwestowanie w dane grupy aktywów.
- Treści o rynku finansowym:
- Moment wejścia na rynek – początek inwestowania (rady, argumenty, strategia).
- Sytuacja na rynku z horyzontem 2-5 lat.
- Sytuacja na rynku w średnim i długim terminie (strategia inwestycyjna dla różnych scenariuszy).
- Inwestowanie podczas kryzysu. / Zabezpieczenie na czas bessy.
- Przewidywanie nastrojów, jakie aktywa się najlepiej zachowują podczas krachów, tendencje na danych rynkach.
- Optymalizacja podatkowa.
- Wpływ nowych technologii na przyszłość giełdy.
- Cykle rynkowe.
- Najczęstsze błędy poznawcze w inwestowaniu.
- Treści o Twoim portfelu inwestycyjnym:
- Portfel publiczny i transakcje, jakie na nim wykonujesz.
- Praktyczne przykłady portfeli (symulacja co kwartał).
- Metody rejestracji transakcji i kontrolowania portfela.
- Obiecujące spółki raz na kwartał.
- Treści o inwestowaniu rodzinnym/na dzieci:
- Przekazanie swojego portfela dzieciom.
- Jak inwestować dla dzieci bez zbędnego ryzyka (małe kwoty)?
- Motywacja w inwestowanie w rodzinie. Jak przekonać partnera/partnerkę?
- Treści o kontach maklerskich (PL) i brokerskich (zagranica):
- Zakup, wyszukiwanie instrumentów.
- Konkretny przykład transakcji na zagranicznym ETF-ie przez polskie konto maklerskie.
- Co oznaczają poszczególne parametry.
- Szczegółowe wpisy na temat otwierania kont, przelewania pieniędzy, przewalutowań, technicznych wskazówek.
- Uniknięcie wysokiego (30%) opodatkowania dywidendy z USA.
- Porównanie ofert zagranicznych brokerów z perspektywy inwestowania małych kwot.
- Treści o gospodarce:
- Polityka NBP, podatki, sytuacja gospodarcza Polski.
- Jak walczyć z inflacją. Dokładny wpis wyjaśniający inflację, hiperinflację itd.
- Sytuacja w Chinach, czy się szybciej zestarzeją czy wzbogacą.
- Nowy Ład, jak zoptymalizować straty podatkowe.
- Zmiany podatków i ich konsekwencje dla obywateli i płatników.
- Analiza branż na polskiej giełdzie.
- Sytuacja makroekonomiczna na świecie.
- Dane statystyczne/podsumowanie na temat wykorzystania IKE, IKZE, PPK, PPE przez Polaków.
- Co się stanie z polską giełdą po zlikwidowaniu OFE?
- Treści o zarabianiu, oszczędzaniu i FIRE:
- Oszczędzanie na wydatkach, minimalizm.
- Efektywne zarządzanie budżetem domowym (jak skutecznie oszczędzać więcej).
- Geoarbitraż dla osoby z FIRE.
- Arkusz do obliczenia FIRE.
- Wpisy z kategorii negocjacje/zarabianie.
Zapewne nie jestem jedynym, którego mnogość sugestii tematów wprost paraliżuje. Jest dla mnie jednak jasne, że czytelnicy i czytelniczki Inwestomatu czekają na wpisy o ETF-ach oraz inwestowaniu bardziej aktywnym. Nie bez znaczenia będzie dla nich też seria o praktycznym prowadzeniu portfela oraz śledzeniu zmian jego składu/wartości. Przydatne byłyby również porównania polskich kont maklerskich i zagranicznych kont brokerskich, zwłaszcza z perspektywy drobnych inwestorów indywidualnych.
Jak napisałem powyżej – część w powyższych sugestii, na przykład cała grupa 11, czyli wpisy o szczegółach mojego portfela inwestycyjnego mocno godziłyby w misję edukacyjną bloga, którą opisałem na stronie „o blogu”. Część sugerowanych tematów jest już bardzo dobrze opisana w internecie, więc pozwolę sobie ją ominąć, upewniając się, że w pokrewnych wpisach zawsze podlinkuję alternatywne źródła solidnej wiedzy inwestycyjnej. Cieszy mnie to, że część ankietowanych czeka na wpisy gospodarcze, którymi postaram się dalej „przeplatać” moje wpisy o inwestowaniu i FIRE. Drugim z pytań otwartych było pytanie o możliwe ulepszenia funkcjonalności i wyglądu strony.
Obserwuj mnie na Twitterze:
Subskrybuj mój kanał YouTube:
Usprawnienia graficzne i UX strony
Na pytanie o usprawnienia graficzne/layoutu strony odpowiedziało „tylko” 290 osób, z czego (o dziwo!) część uwag była napisana w wydźwięku „treść ponad formą” i „prosty układ strony jest OK”. Nie każdemu się jednak układ mojej strony podoba. Poniżej przedstawiam listę usprawnień, które zasugerowali mi ankietowani i będę bardzo wdzięczny jeśli napiszesz w komentarzu, na których z nich zależy Ci najbardziej:
- Komentarze pod wpisami:
- Problem z ładowaniem się komentarzy.
- Wyszukiwarka w komentarzach.
- Czytelność komentarzy do poprawy.
- Wolno działa sortowanie komentarzy.
- Pomyśl o forum. Dużą wartością bloga są komentarze, ale szukanie najnowszych komentarzy pod starymi wpisami jest dość trudne i nieintuicyjne.
- Szkoda, że górny pasek pokazuje, ile zostało do końca strony, a nie artykułu.
- Propozycje usprawnienia wyglądu i czytelności strony:
- Większe odległości między akapitami, inne czcionki.
- Większe marginesy, większa czcionka.
- Nie podoba się układ wpisów – dwie kolumny.
- Strona główna nie ułatwia szukania treści. Słabo widoczna „szukajka”.
- Interfejs mobilny mało czytelny na telefonach.
- Wygląd strony jest zbyt skromny/ascetyczny.
- Więcej podkreśleń kolorami.
- Powinna być bardziej nowoczesna.
- Dodaj pasek z aktualnościami.
- Najgorętsze posty na górze (liczba wyświetleń/komentarzy).
- Zakładka nowości (nowe wpisy, podcasty).
- W przyciemnionej przeglądarce treść jest ciężka do przeczytania.
- Lepsze wyeksponowanie przydatnych narzędzi, szczególnie tych wymienianych jednorazowo w artykułach -> może podobnie jak aktualnie odnośniki do Exceli.
- Rozszerzenie strony (większe zdjęcia).
- Szersza kolumna z tekstem we wpisach.
- Dostępna ciemna szata graficzna. Tryb ciemny.
- Wyjustuj tekst, zmień czcionkę, daj większe logo, popraw boxy podsumowujące.
- Przycisk „poleć na FB” nie podoba mi się.
- Wyszukiwanie wpisów/wyszukiwanie we wpisach:
- Lepsze pogrupowanie wpisów.
- Nie widać dobrze kategorii wpisów.
- Tagi wpisów na głównej stronie.
- Nie działa wyszukiwanie jeśli jest się w artykule (klikając lupę, nie ma reakcji).
- Przesuń powiązane wpisy na koniec danego artykułu.
- Opcja wyświetlania więcej wpisów na stronie głównej.
- Bardziej spójne (dedykowane?) grafiki obrazujące poszczególne wpisy.
- Lista ETF-ów i inne narzędzia:
- Przy aktualizacji listy ETF – krótkie podsumowanie co doszło.
- Lista ETF-ów widoczna podczas czytania wpisów.
- Zakładka, na której są pliki do pobrania typu szablony Excela lub linki do nich.
- Spis treści:
- Spis treści jest mało czytelny.
- Brakuje możliwości ukrycia spisu treści.
- Czasem spis treści wpisu jest zbyt długi i nie mieści się w całości na ekranie. Brakuje możliwości jego przesunięcia.
- Spis treści nie przewija się.
- Spis treści opóźnia się, zbyt późno przeskakuje.
- Newsletter:
- Pop-up „zapis do newslettera” wyskakuje za często. Dodaj informację w ciasteczku, gdy ktoś się zapisze.
- Wersja mobilna – wyskakujący newsletter przewija artykuł do góry.
- W Gmailu, na liście maili, pojawiają się niepotrzebne znaki: „„view_in_browser”; niepotrzebna część z HTMLa?.
- Za dużo lokowania produktów/promocji kont maklerskich w Twoim newsletterze.
- Problemy techniczne:
- Powoli się scrolluje na Safari.
- Czasami przy długich wpisach długie ładowanie na mobilnych urządzeniach.
- Zacina się na Macbooku.
- Podcast:
- Opcja odsłuchiwania podcastów jest uboga i ciężka w obsłudze na telefonie.
- Odtwarzacz podcastów ze strony jest dość ubogi (nie pokazuje zdaje się, jak długi jest podcast, nie ma opcji przyspieszania treści).
- Problemy na telefonach z podcastem (wskaźnik czasu się ukrył).
- Fajna byłaby opcja ściągnięcia podcastów na dysk.
Wszystkie komentarze są dla mnie jasne, ale nie ukrywam, że większości z nich na razie naprawić nie umiem. Byłbym wdzięczny gdyby odwiedzający zajmujący się projektowaniem stron internetowych potwierdzili, z którymi z powyższych Inwestomat faktycznie ma problem i (ewentualnie) jak tym problemom zaradzić. Co do uwag graficznych to mniej więcej podobna liczba osób pisała, że ascetyczny styl jest OK, jak i sugerowała jego unowocześnienie. Na koniec zostały nam uwagi ogólne, którymi ankietowani mogli podzielić się ze mną w ramach pytania ósmego.
Inne komentarze pozytywne
W pytaniu otwartym, które brzmiało „Czy chciałbyś mi przekazać coś jeszcze” odpowiedzi udzieliło 514 osób. Zdecydowanie największą ich częścią były podziękowania i komentarze czysto pozytywne, z których najczęściej powtarzające się w swojej treści (i najbardziej budujące!) wypisałem poniżej:
- „Szanuję to, że w Twoim działaniu jest misja, a nie chęć sprzedaży/lokowania produktów”.
- „Powinieneś dostać medal za zasługi w promowaniu edukacji finansowej Polaków”.
- „Twój content powinno się włączyć do szkół na każdym poziomie”.
- „Wielkie brawa za szczerość i umiejętność pójścia pod prąd głównego nurtu blogów finansowych w Polsce”.
- „Brawa za przejrzystość treści i umiejętność dzielenia się wiedzą”.
- „Świetnie wstrzeliłeś się w polską blogosferę finansową w chwili, gdy robiła się monotonna”.
- „Nie mędrkujesz i wydajesz się skromny jak na zgromadzoną wiedzę. Szanuję to”.
- „Aż miło patrzeć na rozwój Twojego projektu. Nie przestawaj”.
- „Wykresy i diagramy we wpisach są genialne. Opieraj się dalej na danych, a daleko zajdziesz”.
- „Najlepszy blog finansowy w Polsce. Gdyby była wersja premium to chętnie bym kupił”.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poświęcili czas, by zostawić mi równie pozytywne opinie. Liczba pozytywnych i ciepłych słów o wpisach i podcastach na moim blogu jest niezmierne budująca i dodaje mi sporo energii do dalszego działania.
Inne sugestie zmian i usprawnień
W tej części wypisałem komentarze dotyczące innych sugestii, z których duża część dotyczy monetyzacji bloga. Widzę, że część osób frustruje się tym, że póki co nie dałem możliwości „zapłacenia sobie za wpisy” innej niż zakładanie kont maklerskich z linków afiliacyjnych, ale w tym temacie jestem niezwykle oporny. Myślę, że ma to związek z tym że prowadzę blog o finansach i inwestowaniu i wolałbym, by odwiedzający swoje środki (mądrze) zainwestowali, niż przelewali mi je. Mimo to spora część sugestii od ankietowanych dotyczy właśnie zarabiania na blogu:
- „Jeśli kiedyś wydasz książkę, to na pewno ją kupię”.
- „Dodaj możliwość postawienia Ci kawy/wpłaty na Patronite. Za dobry content jak na darmowy”.
- „Umieść numer konta/portfel krypto do przelewów, bo chciałbym Ci podziękować”.
- „Nie idź drogą, którą poszli inni blogerzy i youtuberzy. Na pewno znajdziesz sposób na monetyzację bez natrętnego wciskania swoich produktów innym.”
Pozostała część sugestii tyczy się nowych kanałów docierania do ludzi, np. YouTube i webinarów na Facebooku:
- „Załóż kanał na YouTube, by poszerzyć zasięgi”.
- „Wrzuć na YouTube choćby podcasty z obrazkami”.
- „Organizuj cykliczne sesje Q&A z czytelnikami/grupowiczami FB”.
- „Liczę na cykl spotkań offline z czytelnikami”.
Wierz mi, że na mało co czekam tak jak na możliwość prostego spotkania się z czytelnikami, ale prawdopodobnie poczekam z tym jeszcze trochę czasu. Prowadzenie Inwestomatu przy jednoczesnej pracy na etacie jest na tyle absorbujące, że ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, w której znajduję czas na „objazdówkę” po Polsce w celu integracji z fanami bloga. Nie umniejszając samemu sobie, uważam też, że mimo pewnej popularności mój blog dopiero „raczkuje” i mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do takiej liczby czytelników i czytelniczek, aby mieć grupkę osób chętnych na spotkanie w każdym większym mieście naszego kraju. Nie obyło się bez komentarzy nieco bardziej krytycznych.
Inne komentarze krytyczne i konstruktywne
Wśród ponad 500 odpowiedzi na pytanie otwarte znalazło się też sporo (około 30) konstruktywnych sugestii i uwag, na które powinienem zwrócić uwagę. Większość z poniższych to „słabości, których mam świadomość” i spróbuję się z czasem polepszyć. Ankietowani sugerowali mi następujące możliwości poprawy stylu, w jakim prowadzę ten blog:
- „Pisz krótsze wpisy. Dziel te kobyły na części”.
- „Przeplataj długie wpisy z krótszymi. Czasem przeczytałbym coś krótkiego”.
- „Często lejesz wodę w podcastach. Powinny być krótsze”.
- „Unikaj oceniania niektórych osób/grup społecznych. Rażące opinie na temat emerytur kobiet”.
- „O ile Twoje treści inwestycyjne są przydatne i ciekawe, to gospodarcze są subiektywne i tendencyjne. Zbyt często chcesz przekazać w nich swoją opinię, nie fakty”.
- „Przestań przepraszać za długość wpisów/nagrań. Dajesz to za darmo, więc nie masz za co przepraszać”.
Jestem ciekaw, co myślicie o powyższych, a tymczasem przejdźmy do moich ulubionych, czyli komentarzy zabawnych, kuriozalnych i ekscentrycznych ;-).
Najzabawniejsze komentarze
Mawiają, że człowiek inteligentny ma poczucie humoru. Jeśli to prawda to ogromna część ankietowanych musi być bardzo inteligentna, bo wiadomości od nich dały mi spory ubaw. Zacznijmy od osób, które powątpiewają w mój stan psycho-fizyczny lub nie są pewne, że treści, które publikuję, są tworzone wyłącznie przeze mnie:
- „Jak dasz radę, to proszę utrzymaj wysokie tempo publikacji dalej”.
- „Sypiesz jak z rękawa. Mam nadzieję, że będziesz dalej publikował po założeniu rodziny”.
- „Czy na pewno tworzysz te treści sam?”.
Nie obyło się też bez pewnych pretensji od czytelników:
- „Dlaczego nie zacząłeś pisać wcześniej? Uchroniłbyś mnie przed wieloma błędami”.
- „Wiem, że nie chcesz, ale podziel się wreszcie składem portfela”.
Niektórzy robią ze mnie kogoś więcej, niż jestem, choć widocznie przysparzam strat ich pracodawcom:
- „Jesteś bardzo dużą pomocą dla ludzkości postawionej pod ścianą przez możnych tego świata”.
- „Mój pracodawca ma mnie na pół godziny mniej w każdy poniedziałek. Na szczęście o tym nie wie”.
Do pozostałych zabawnych komentarzy należą te o sposobie pozyskiwania czytelników czy obietnice postawienia mi piwka. Nie zabrakło też bardziej lirycznych form odpowiedzi i sugestii produktów marki Inwestomat.eu:
- „Nie próbujesz zwabić czytelników na teorie spiskowe i nie straszysz ich Wielkim Resetem”.
- „Jak złapię Cię na osiedlu, to na pewno stawiam piwo”.
- „Szary wieczór, przeciętny dzień, nic nie zapowiadało tego, co się nagle może zdarzyć… Aż tu nagle Mateusz S. wyskoczył z ukrycia i wszedł na polską scenę finansowej blogosfery i nie chce zejść”.
- „Wymyśl jakiś produkt, ale koszulki i kubki Inwestomat.eu to byłby raczej kicz […]”.
Choć wypisałem tu tylko niewielką część z 500 odpowiedzi na ostatnie pytanie ankiety, to chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za dobre słowo, którym się ze mną podzielili. Wyraz „dziękuję” padł w tych odpowiedziach ponad 400 razy, dodając mi energii do działania na przynajmniej kilka kolejnych miesięcy!
Co sądzę o wynikach ankiety?
Po pierwsze: jestem niezmierne dumny ze społeczności, którą udało nam się zbudować wokół tego bloga. Z 4000 uczestników newslettera aż 2000 otworzyło mail z ankietą, z czego 1200 odpowiedziało na przynajmniej jedno pytanie, które w jej ramach zadałem. Liczba sugestii tematów wpisów oraz usprawnień wyglądu i funkcjonalności strony sprawia, że „obsadziłbym” tu cały zespół osób, na co być może przyjdzie pora, ale póki co „jestem tu sam”, więc prosiłbym wszystkich o cierpliwość i dużą dozę wyrozumiałości.
Jeśli czytając któryś z komentarzy dotyczących usprawnień strony, wiesz, że mógłbyś prosto i szybko mi pomóc to nie omieszkaj wysłać mi maila z sugestią/propozycją rozwiązania. Będę Ci za to bardzo wdzięczny, gdyż w tym jednoosobowym zespole może i ma kto pisać treści, ale już gorzej ze stroną techniczną strony ;). Jeśli blog ten traktowałbym jako działalność zarobkową/komercyjną to pewnie dawno zatrudniłbym webmastera, ale póki co (i mam nadzieję do końca) tworzę treści „open source”, unikając inwestowania (poza hostingiem i newsletterem) w sam portal. W każdym razie: uwagi usprawniające doceniam zawsze, a teraz pora na podsumowanie wpisu.
Polub moją stronę na Facebooku!
Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu
Podsumowanie i prośba o Twoją opinię
Wyniki ankiety 2021 publikuję nie tylko dlatego, że bardzo cenię sobie szczerość i transparentność. Robię to także dla tych, którzy ankiety nie otrzymali lub nie zdążyli odpowiedzieć na pytania, które w jej ramach zadałem. Każdy komentarz pod wpisem będzie tu na wagę złota, więc z góry serdecznie dziękuję za Twój czas, uwagę i wszelkie sugestie. Kolejny wpis planuję wydać „dopiero” 16 sierpnia, co daje nam ponad 9 dni na dyskusje o przyszłych tematach i usprawnieniach dotyczących mojego bloga.
Zapisz się do mojego newslettera: