jak przenieść IKE lub IKZE do innej instytucji

Jak przenieść IKE lub IKZE do innej instytucji? Przenosiny środków i instrumentów finansowych

Wszystko o transferach IKE i IKZE.

Jednym z najczęściej pojawiających się w mailach czytelników pytań jest jak przenieść IKE lub IKZE do innej instytucji, która ma niższe opłaty lub bogatszą ofertę inwestycyjną. Konta IKE i IKZE przenosimy też z powodów pragmatycznych, np. chcąc prowadzić wszystkie konta w jednej firmie lub robić to tam, gdzie nasi bliscy. Przenosiny środków lub papierów wartościowych są możliwe tylko pomiędzy IKE a IKE oraz pomiędzy IKZE a IKZE i w ustawie nazwane zostały „wypłatą transferową”, co jest trochę nieintuicyjne, bo nie ma ona niczego wspólnego z wypłatą emerytalną z tych kont.

Nie jest zatem możliwe przeniesienie środków z IKE na IKZE oraz z IKZE na IKE. Nie jest też możliwe prowadzenie dwóch kont IKE lub dwóch kont IKZE jednocześnie, ponieważ są to konta osobiste z limitem 1 IKE i 1 IKZE na osobę. Właśnie z tego powodu dla osób pragnących zmienić sposób oszczędzania i inwestowania na IKE lub IKZE na inny (np. z funduszy na rachunek maklerski) jedyną solucją jest przeniesienie środków lub papierów wartościowych, czyli tzw. wypłata transferowa, którą dzisiaj opiszę.

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przenieść środki i papiery wartościowe z jednego IKE na inne i z jednego IKZE na inne.
  • Ile kosztuje transfer środków i papierów wartościowych pomiędzy IKE.
  • Ile kosztuje transfer środków i papierów wartościowych pomiędzy IKZE.
  • Między którymi kontami III filaru (IKE, IKZE, OIPE, PPE, PPK) można transferować środki.

Jakie transfery kont III filaru są możliwe?

Ważną informacją na sam początek wpisu jest to, że kwestia transferów pomiędzy kontami III filaru nie jest trywialna. Po pierwsze: prawie żadne transfery pomiędzy różnymi typami kont III filaru nie są dopuszczalne (czyli np. nijak nie można przenieść środków z IKE na IKZE). Po drugie: nawet transfery pomiędzy tymi samymi rodzajami kont III filaru nie zawsze są możliwe i proste do wykonania, dlatego zacznę od kilku przykładów tego, co jest możliwe oraz tego, co wykonalne nie jest.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Transfery pomiędzy tymi samymi kontami III filaru

  • Jeśli prowadzisz już IKE lub IKZE, to transfer środków pieniężnych jest możliwy na dowolny inny rodzaj tego samego konta.
    • Możliwy jest więc transfer środków z IKE na IKE i z IKZE na IKZE, który wiąże się ze sprzedażą papierów wartościowych/jednostek funduszy inwestycyjnych lub z zerwaniem lokat, lub wykupem obligacji, a następnie przeniesieniem środków pieniężnych na taki sam rodzaj konta w innej instytucji finansowej.
    • Jeśli prowadzisz IKE maklerskie lub IKZE maklerskie i masz tam kupione instrumenty finansowe, to istnieje też możliwość ich przeniesienia na ten sam rodzaj konta w innej instytucji maklerskiej, ale tylko jeśli zgodzi się ona na przyjęcie tych konkretnych instrumentów finansowych (więcej o tym w rozdziale o procesie przenosin).
  • Transfer środków z PPE na inne PPE jest możliwy wyłącznie po zmianie pracodawcy, ale nie polecam tego transferu, skoro środki można w takiej sytuacji przenieść także na IKE (patrz: kolejny podrozdział tego wpisu), a więc zamiast w (na ogół drogim) PPE, środki można inwestować w tanie ETF-y na IKE.
  • PPK nie ma takich ograniczeń, bo środki możemy przenosić pomiędzy PPK bez żadnych limitów (jeśli mamy aktywne więcej niż 1 PPK, bo np. pracujemy w kilku miejscach naraz lub po zmieniliśmy pracę i „zostało nam” PPK po poprzednim pracodawcy). Technicznie działa to tak, że jeśli pracujemy np. u 3 pracodawców jednocześnie i każdy z nich zapisał nas do różnych PPK, to wpłaty są kierowane do 3 różnych instytucji, ale w dowolnej chwili możemy środki przenosić pomiędzy PPK wedle naszego uznania.
  • Dla OIPE jedynym ograniczeniem transferu środków jest „zasada 5 lat”, która w teorii blokuje nam możliwość transferu pomiędzy OIPE w ciągu 5 lat od jego założenia, bo w praktyce dostawca OIPE może odstąpić od tej reguły i pozwolić na częstsze zmiany instytucji prowadzącej konto.

Graficznie wygląda to następująco:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji mozliwosci transferu srodkow pomiedzy tymi samymi kontami III filaru

Jak zwykle, jeśli chodzi o III filar polskiego systemu emerytalnego, to nic nie jest łatwe, oczywiste i przewidywalne, a ruchy pomiędzy tymi samymi rodzajami kont są różne w zależności od typu konta. Niestety nie prościej jest w przypadku transferów pomiędzy różnymi kontami III filaru, które są mocno ograniczone ustawowo.

Transfery pomiędzy różnymi kontami III filaru

Choć wiele osób (w tym ja) chciałoby, aby możliwe były dowolne rodzaje transferów między różnymi kontami III filaru, to niestety większość z nich jest albo niemożliwa, albo ograniczona dziedziczeniem/rozwodem lub innym zdarzeniem wyjątkowym, którego nikomu nie życzę. Oto wszystkie możliwości transferów środków pomiędzy różnymi kontami III filaru:

  • PPE -> IKE w przypadku zmiany pracodawcy (czyli niepracowania już w firmie oferującej to konkretne PPE) poprzez złożenie dyspozycji w firmie zarządzającej PPE,
  • IKE -> PPE bez limitów, ale kompletnie nie rozumiem tego transferu i absolutnie go nie polecam, bo to zamiana potencjalnie taniej usługi w drogą. Przypominam też, że PPE ma dziwaczne warunki wypłaty (opisałem je w tym fragmencie wpisu tym fragmencie wpisu Twoja emerytura „(4/5) – Jak zwiększyć swoją emeryturę?”),
  • IKE -> OIPE bez limitów, ale to kolejny bezsensowny moim zdaniem transfer, bo z OIPE nie wrócimy już na IKE (w normalnych warunkach), a OIPE to droższe konto niż IKE (przynajmniej przy obecnej ofercie rynkowej),
  • OIPE -> IKE wyłącznie w przypadku dziedziczenia lub rozwodu,
  • PPK -> IKE wyłącznie w przypadku dziedziczenia,
  • PPK -> PPE wyłącznie w przypadku dziedziczenia, ale moim zdaniem znacznie lepszy jest wariant PPK -> IKE z powodów, które wymieniłem wcześniej.

Co ciekawe, żaden transfer z i na IKZE nie jest możliwy, co można wyjaśnić odmiennymi od reszty kont korzyściami podatkowymi (bieżącymi zamiast odroczonych). Oto system naczyń częściowo połączonych możliwości transferu pomiędzy kontami III filaru:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji mozliwosci transferu srodkow pomiedzy kontami III filaru

Prawdopodobnie głównym wnioskiem płynącym z lektury tego fragmentu będzie to, że jeśli Twój obecny pracodawca oferuje PPE i jeśli nie planujesz dla niego pracować do końca życia, to koniecznie wpłacaj tam środki z myślą, że kiedyś wylądują na Twoim IKE ;). I pod żadnym pozorem nie transferuj środków z IKE na PPE ani na OIPE, bo to dla mnie marnowanie potencjału konta IKE, które można obecnie prowadzić w najtańszej (maklerskiej) formie z tych 3 rodzajów kont. Jeśli nie wiesz, jakie IKE założyć, to odsyłam do wpisu „Ranking kont IKE i IKZE. Najlepsze IKE i IKZE dla Ciebie„.

Jak przenieść IKE do innej instytucji?

Podstawą jest fakt, że nie można mieć jednocześnie więcej niż 1 aktywnego IKE lub IKZE, ale nie oznacza to, że nie można tymczasowo otworzyć drugiego konta IKE lub IKZE w celu dokonania transferu swoich zgromadzonych w tej formie inwestowania środków. Ustawodawca dopuszcza 30 dni jako czas na tzw. wypłatę transferową środków pieniężnych i (ewentualnie) papierów wartościowych na inne IKE lub IKZE i właśnie ten proces opiszę w tym podrozdziale wpisu. Rozróżnijmy 2 rodzaje transferów pomiędzy IKE a IKE oraz IKZE a IKZE:

  • Transfer środków (pieniężnych) z jednego IKE na inne IKE albo z jednego IKZE na inne IKZE, który jest możliwy pomiędzy dowolnymi rodzajami kont, ale po uprzedniej sprzedaży instrumentów finansowych/jednostek funduszy/obligacji lub zerwaniu lokat,
  • Transfer środków (pieniężnych) lub instrumentów finansowych z jednego IKE na inne IKE albo z jednego IKZE na inne IKZE, który możliwy jest wyłącznie pomiędzy dwoma maklerskimi IKE albo dwoma maklerskimi IKZE i to tylko jeśli instytucja przyjmująca (docelowa, ta gdzie założyliśmy nowe IKE lub nowe IKZE) zgodzi się na przyjęcie wybranych instrumentów finansowych.

Graficznie wygląda to następująco:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji transfery srodkow i instrumentow pomiedzy IKE i IKZE11

Obecnie możliwy jest tylko transfer z IKE na IKE oraz z IKZE na IKZE i warto wspomnieć, że jeśli instytucja przyjmująca środki posiada w ofercie dane papiery wartościowe (liczy się kod ISIN, więc można zazwyczaj wymieniać jedną wersję walutową tego samego ETF-u na inną [są warte tyle samo, po przeliczeniu walut]), to transfer może się odbyć w formie papierów wartościowych (bez konieczności ich sprzedawania, a następnie kupowania w nowej instytucji). W innym wypadku należy najpierw sprzedać posiadane instrumenty, następnie przetransferować środki pieniężne na nowe IKE lub IKZE, a później dokonać zakupu tych samych lub innych instrumentów/jednostek funduszy na nowo otwartym koncie IKE lub IKZE.

Jakie informacje przenoszone są wraz z transferem IKE?

Być może zastanawiasz się, jakie informacje są przenoszone wraz z transferem pomiędzy dwoma kontami IKE lub pomiędzy dwoma kontami IKZE. Zgodnie z Art. 21 Ustawy o IKE i IKZE poza oczywistymi informacjami (takimi jak np. dane osobowe), instytucja, do której przenosisz konto, otrzyma następujące informacje:

  • data pierwszej wpłaty lub data przyjęcia pierwszej wypłaty transferowej (wcześniejsze ze zdarzeń),
  • suma wpłat w każdym roku kalendarzowym,
  • wysokość i daty wypłat transferowych przyjętych na IKE lub IKZE,
  • rodzaj, ilość i daty zakupu papierów wartościowych, jeśli są przenoszone,
  • wysokość i daty częściowych zwrotów (tylko z IKE),
  • aktualna wartość środków pochodzących z wpłat,
  • suma wpłaconych składek podstawowych, jeśli na IKE przyjęto transfer z PPE.

Wszystkie powyższe informacje są konieczne do np. poprawnego obliczenia należnego podatku przy częściowej lub całkowitej wypłacie z IKE (opisałem ją we wpisie „Jak wypłacić pieniądze z IKE i IKZE? Wypłata, zwrot i częściowy zwrot„), dlatego bezdyskusyjnie muszą być przeniesione wraz ze środkami lub papierami wartościowymi na koncie. Czas na opis procesu transferu kont IKE I IKZE do innych instytucji. Zacznę od tej prostszej procedury, czyli tej, w której zakładamy sprzedaż papierów oraz przetransferowanie gotówki z IKE na IKE lub z IKZE na IKZE.

Jak przenieść środki pieniężne na nowe IKE lub IKZE?

Operacja ta polega na sprzedaży tego, co znajduje się na Twoim obecnym IKE/IKZE i zleceniu transferu uzyskanych tak środków pieniężnych do innej instytucji. Wykonuje się ją w 5 krokach, które przedstawiłem na poniższym schemacie:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji 5 krokow wyplaty transferowej srodkow z IKE do IKE

Niezależnie od rodzaju posiadanego IKE i IKE, na które chcemy przenieść środki (lub posiadanego IKZE i IKZE, na które przenosisz środki), proces powinien być bardzo podobny.

  1. Podpisz umowę z nową firmą prowadzącą IKE lub IKZE,
    1. (Ważne) wskaż, że otwierasz konto z opcją „wypłaty transferowej z innej instytucji”,
    2. Zazwyczaj da się to zrobić przez internet/korespondencyjnie,
  2. Odbierz dokument potwierdzający otwarcie nowego IKE lub IKZE,
    1. Taki dokument zwykle otrzymuje się fizycznie (pocztą tradycyjną), ale bywa, że można go otrzymać elektronicznie,
    2. Upewnij się, że jest podpisany,
  3. Znajdź i wypełnij wniosek o wypłatę transferową w instytucji prowadzącej obecne IKE lub IKZE. Dołącz do niego dokument potwierdzający otwarcie nowego IKE lub IKZE, podpisz obydwa dokumenty i prześlij do firmy prowadzącej obecne IKE lub IKZE,
  4. Poczekaj na transfer środków pomiędzy kontami IKE lub pomiędzy kontami IKZE (trwa do 14 dni),
  5. Po otrzymaniu transferu, nowe IKE lub IKZE zostanie aktywowane, a stare ulegnie zamknięciu.

Proces polega więc na otrzymaniu potwierdzenia, znalezieniu i wypełnieniu wniosku oraz przekazaniu ich (podpisanych) do firmy prowadzącej obecne konto III filaru. Zależnie od instytucji, często można to zrobić w 100% zdalnie/online, czyli bez konieczności wizyty w oddziale, ale jeśli w procesie transferu będą jakieś niejasności, to tej wizyty lub telefonu raczej nie unikniemy. Jeśli chcesz przenieść nie tylko środki pieniężne, ale i instrumenty finansowe, to kontynuuj czytanie.

Jak przenieść instrumenty finansowe na nowe IKE lub IKZE?

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli przenosisz się pomiędzy dwoma IKE maklerskimi lub dwoma IKZE maklerskimi i na obecnym IKE lub IKZE masz kupione instrumenty finansowe, których nie chcesz sprzedawać. W takim przypadku dochodzi do tego 1 punkt w instrukcji i lekko zmienia się krok 4. Oto jak przenieść papiery wartościowe pomiędzy dwoma IKE lub pomiędzy dwoma IKZE poprzez wypłatę transferową:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji 5 krokow wyplaty transferowej srodkow i papierow wartosciowych z IKE do IKZE

Oto instrukcja krok po kroku przeniesienia papierów wartościowych pomiędzy IKE a IKE lub pomiędzy IKZE a IKZE:

  1. Zadaj pytanie instytucji docelowej (np. mailem), czy zaakceptuje Twoje instrumenty finansowe, podając ich kody ISIN / nazwy / tickery (aby maksymalnie ułatwić pracę osoby sprawdzającej),
    1. Firma maklerska może zaakceptować lub odrzucić transfer każdego z instrumentów finansowych wedle uznania (zwykle robi to tylko jeśli nie ma go w ofercie),
    2. Jeśli firma przyjmująca transfer z IKE lub z IKZE odrzuci przyjęcie wybranego instrumentu finansowego, to albo możesz się przenieść gdzieś indziej, albo po prostu sprzedać ten konkretny papier i przenieść pozostałe instrumenty + wolne środki pieniężne do tej instytucji maklerskiej,
  2. Podpisz umowę z nową firmą prowadzącą IKE lub IKZE,
    1. (Ważne) wskaż, że otwierasz konto z opcją „wypłaty transferowej z innej instytucji”,
    2. Zazwyczaj da się to zrobić przez internet/korespondencyjnie,
  3. Odbierz dokument potwierdzający otwarcie nowego IKE lub IKZE,
    1. Taki dokument zwykle otrzymuje się fizycznie (pocztą tradycyjną), ale bywa, że można go otrzymać elektronicznie,
    2. Upewnij się, że jest podpisany,
  4. Znajdź i wypełnij wniosek o wypłatę transferową z przeniesieniem instrumentów finansowych (ważne, bo może to być inny wniosek niż w poprzedniej instrukcji) w instytucji prowadzącej obecne IKE lub IKZE. Dołącz do niego dokument potwierdzający otwarcie nowego IKE lub IKZE, podpisz obydwa (lub trzy) dokumenty i prześlij do firmy prowadzącej obecne IKE lub IKZE,
  5. Poczekaj na transfer środków i instrumentów finansowych pomiędzy kontami IKE lub pomiędzy kontami IKZE (trwa do 14 dni),
    1. w praktyce ten rodzaj transferu może trwać nieco dłużej od transferu samych środków pieniężnych,
  6. Po otrzymaniu transferu, nowe IKE lub IKZE zostanie aktywowane, a stare ulegnie zamknięciu.

Zauważ, że dzięki temu masz 2 IKE tylko tymczasowo i tylko jedno z nich jest aktywne (w sensie są na nim środki/instrumenty finansowe).

Czy po przeniesieniu IKE lub IKZE giną limity wpłat?

Dodaję o tym krótki akapit, bo wiele osób zadaje mi to pytanie. Powiedzmy, że limit wpłat na IKE wynosi w roku X 25 000 złotych, a Ty wykorzystałeś już 50% tego limitu, wpłacając 12 500 złotych na IKE w instytucji A. W lipcu zauważasz, że firma B ma dużo lepszą ofertę i postanawiasz zlecić wypłatę transferową z IKE w firmie A na IKE w firmie B. Co dzieje się w takim wypadku z wykorzystanym i niewykorzystanym limitem wpłat na IKE w roku X? Powinien przejść on do nowej instytucji jako jedna z informacji (było o tym wcześniej) w procesie transferu, więc firma B powinna pozwolić Ci dopłacić w roku X kolejne 12 500 zł, czyli cały jeszcze niewykorzystany limit wpłat na IKE.

Jeśli firma przyjmująca środki lub papiery wartościowe na Twoim nowym IKE, lub IKZE odmawia Ci możliwości dokonania wpłat w danym roku, to przypomnij, że wraz z transferem była zobowiązania przyjąć informację o wysokości i dacie wpłat na to konto w poprzedniej firmie i teraz ma obowiązek umożliwić Ci dokonanie dodatkowej wpłaty (aż do wyczerpania limitu rocznego).

Ile kosztuje zlecenie wypłaty transferowej z IKE lub z IKZE

Ustawa o IKE i IKZE dopuszcza pobranie do 150 złotych w przypadku, gdy klient zleca wypłatę transferową w ciągu 12 miesięcy od dnia założenia konta. Z mojej analizy wynika, że większość instytucji faktycznie ją pobiera, ale niektóre z nich z niej zrezygnowały (przykładowo: BM mBanku). Obecnie (2024 rok) opłaty te kształtują się następująco:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji koszt wyplaty transferowej z IKE lub z IKZE

Niektóre instytucje (np. DM BOŚ lub BM PKO BP) pobierają więc ustawowe 150 zł za samo „trzaśnięcie drzwiami”, czyli nie tylko za całkowity zwrot z IKE lub z IKZE, czyli ich likwidację, ale także za wypłatę transferową na konto tego samego rodzaju do innej instytucji.

Poza tą opłatą sama wypłata środków (pieniężnych) zazwyczaj nic nie kosztuje, ale nie mogę napisać tego samego o transferze instrumentów finansowych między IKE maklerskimi lub między IKZE maklerskimi.

Ile kosztuje przeniesienie instrumentów finansowych na inne IKE?

Jeśli chciałbyś przenieść posiadane na regularnym koncie maklerskim (nie IKE i nie IKZE) instrumenty finansowe do innej firmy, to na 90% Twój dom maklerski pobierze opłatę z tego tytułu (przyjmujący dom maklerski prawdopodobnie także). W przypadku maklerskich IKE i IKZE jest trochę lepiej, bo większość firm zrezygnowała z pobierania opłaty „wyjściowej”, czyli tej za transfer instrumentów (polskich i zagranicznych) z IKE lub z IKZE do innej firmy. Przykładowo w 2024 roku ani BM mBanku, ani DM BOŚ nie pobierze tej opłaty, jeśli zdecydujesz się na uruchomienie transferu zagranicznych papierów wartościowych z IKE lub z IKZE w tych firmach gdzie indziej:

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji koszt przeniesienia zagranicznych instrumentow finansowych miedzy IKE

Niestety nie mogę napisać tego samego w przypadku opłaty „wejściowej”, czyli opłaty za przyjęcie transferu zagranicznych instrumentów finansowych, za który DM BOŚ pobiera 65 PLN / 15 EUR / 15 USD / 13 GBP za 1 ISIN (w zależności od waluty notowań instrumentu). Opłata ta dotyczy wyłącznie instrumentów zagranicznych, bo za przyjęcie instrumentów notowanych na GPW na IKE lub IKZE, DM BOŚ nie pobiera takiej opłaty.

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj

Czy można przenieść obligacje detaliczne z IKE Obligacje na SUPERIKE?

Tak, jest istnieje taka możliwość (bo obydwa konta i tak są prowadzone wewnątrz tej samej instytucji – BM PKO BP).

Idąc za źródłem (strona BM PKO BP):

Jeżeli masz już otwarte konto IKE-Obligacje, a jesteś zainteresowany posiadaniem konta SUPER IKE odwiedź najbliższy Punkt Obsługi Klienta oraz wypełnij i podpisz: „Aneks do Umowy o prowadzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego IKE-Obligacje przekształcający konto IKE-Obligacje w konto SUPER IKE”.

Wiele osób frapują też koszty takich przenosin.

Czy przy transferze z IKE Obligacje, SUPERIKE lub IKZE Obligacje płacimy karę za wcześniejszy wykup obligacji?

Przy wypłacie transferowej z konta IKE Obligacje, SUPERIKE lub IKZE Obligacje nie płaci się opłaty za wcześniejszy wykup obligacji (która wynosi przykładowo niegdyś 2 zł, a obecnie [dla nowych emisji] 3 zł za 1 obligację EDO). Może to być dodatkowy argument „za” przenosinami konta z IKE Obligacje na IKE maklerskie lub z IKZE Obligacje na IKZE maklerskie, co sugeruję we wpisie „Dlaczego akcje pasują do IKE bardziej niż obligacje?„.

Jako że wiesz już, jak przenieść IKE lub IKZE do innej instytucji i ile to może kosztować, to sprawdźmy teraz, jak można maksymalnie wykorzystać III filar emerytalny (bardziej w roli ciekawostki niż czegokolwiek innego).

Triki związane z IKE i IKZE

Jeśli czytasz moje wpisy od dawna, to prawdopodobnie wiesz, że jestem przeciwnikiem naszego polskiego narodowego „kombinowania” i „cwaniakowania”, więc jestem daleki od polecania nadużywania niuansów polskiego systemu emerytalnego. Jeśli czytasz moje wpisy od dawna, to wiesz jednak, że bardzo lubię dogłębnie analizować ustawy i pewne rzeczy aż „krzyczą” w kontekście możliwości optymalizacji swojej przyszłej emerytury. Dodam, że obydwa triki są zupełnie legalne, ale moim zdaniem niosą za sobą pewną dozę kombinowania (którego tak na ogół w życiu nie polecam, bo różnie się kończy, a proste inwestowanie długoterminowe niekoniecznie powinno wiązać się z kombinowaniem).

Wpłacanie więcej na PPE wiedząc, że zmienimy pracodawcę

Większość z nas (zwłaszcza jeśli należysz do pokolenia millenialsów lub jednego z późniejszych/młodszych) kiedyś w przyszłości zmieni pracę. Jako że ten wpis dotyczył wyłącznie transferów pomiędzy kontami III filaru, to nie dodałem tu wcześniej informacji o możliwej dopłacie pracownika do PPE, która w 2024 roku wynosi aż 4,5-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli 35 208 złotych. Oznacza to, że każdy zatrudniony uczestnik PPE może samodzielnie dopłacić do PPE w ciągu roku o 50% więcej, niż wynosi limit wpłat na IKE (przypomnę, że w 2024 roku jest to 23 472 zł (3-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej)), a następnie (po zmianie pracodawcy) bezproblemowo przenieść te środki na swoje IKE.

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji celowa doplata do PPE aby zwiekszyc srodki na IKE

Jeśli masz już dość pracy u swojego obecnego pracodawcy i masz u niego PPE lub wiesz, że takie prowadzi, to załóż to konto, dokonaj przez 1-2 lata maksymalnych dodatkowych (pracowniczych) wpłat na to konto, a gdy znajdziesz nową pracę, to zleć w swoim PPE wypłatę transferową na konto IKE. To najlepszy sposób „oszukania systemu” w kwestii wpłacenia na IKE o wiele większych kwot, niż pozwala na to ustawowy limit. Zwłaszcza że transfer środków z PPE na IKE jest zazwyczaj bezpłatny i trwa maksymalnie kilka tygodni, więc po prostu warto go zrobić.

Jest tutaj jedno „ale” – po dokonaniu wypłaty transferowej z PPE na IKE instytucja prowadząca IKE może odmówić możliwości dokonania tzw. częściowego zwrotu (przedemerytalnego) z tego konta. Uważaj więc na ten transfer, jeśli nie jesteś pewny, czy nie będziesz w pewnym momencie potrzebować części środków ze swojego IKE, ale nie będziesz miał intencji jego likwidacji (całkowitego zwrotu).

Wpłacanie i ulga podatkowa IKZE po to, by wypłacić w roku bez dochodu

Często (między innymi we wpisie „Czy konto IKZE się opłaca? IKZE w zależności od stawki PIT„) wspominam, że na IKZE nie powinno się oszczędzać i inwestować, jeśli nie jesteśmy pewni, że dotrwamy z tym kontem do emerytury. Jest tak, ponieważ wcześniejszy (przedemerytalny) zwrot z IKZE może być bardzo kosztowny podatkowo:

  • inwestowanie „wewnątrz” IKZE – podobnie jak inwestowanie na IKE – pozwala oszczędzić na podatku Belki i podatku giełdowym (od zysków kapitałowych),
  • jednak gdy dokonujemy zwrotu z IKZE, to cała zwracana kwota powiększa nam dochód uzyskany w danym roku (rozlicza się to w PIT-36), co sprawia, że możemy np. wpaść w wyższy próg podatkowy i jeśli wpłaty na IKZE oszczędzały nam 12% podatku, to zwrot z IKZE może nas kosztować nawet 32% podatku!

Na czym zatem miałby polegać trik związany ze zwrotem (przedemerytalnym) z konta IKZE? Na zleceniu zwrotu z IKZE w roku, w którym nie osiągamy innego dochodu, aby w całości (lub w części) „załapał się” na kwotę wolną od podatku.

Jak przeniesc IKE lub IKZE do innej instytucji wplacanie na IKZE po to aby dokonac zwrotu bez podatku

Oznacza to, że jeśli na IKZE nie zgromadziliśmy zbyt wielkich środków, tracimy pracę i w ciągu roku nie wykażemy innego dochodu, to zwrot z IKZE może nam „uratować skórę”, do tego będąc całkowicie zwolnionym od opodatkowania. To tylko taka dygresja, bo nijak nie dotyczy to tematu transferów, ale jako że IKZE nie umożliwia żadnego transferu na inne konto III filaru, to warto wiedzieć o tej korzystnej podatkowo możliwości awaryjnego skorzystania ze środków zgromadzonych na tym koncie. Zwłaszcza że dokonując zwrotu z IKZE, nie płacimy zaległego podatku Belki ani podatku giełdowego.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Podsumowanie

W tym krótszym niż zazwyczaj wpisie omówiłem proces transferu środków lub instrumentów finansowych z IKE na inne IKE albo z IKZE na inne IKZE. Chciałem, aby wpis był kompletny, więc wspomniałem też o opłatach wiążących się z takimi transferami oraz o możliwościach transferów pomiędzy różnymi i tymi samymi kontami III filaru, w tym PPK, PPE i OIPE. Mam nadzieję, że wpis Ci się podobał i jeśli uznasz go za przydatny, to podaj go dalej znajomemu, który może być zainteresowany przenosinami swojego IKE/IKZE. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie kolejnych tematów, to po prostu zostaw komentarz pod wpisem, na który postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jeśli lubisz moją działalność i chcesz mnie wesprzeć, to pamiętaj o możliwości obserwowania mnie na Facebooku oraz na Twitterze (X) oraz o możliwości subskrybowania mojego kanału na YouTube. Z góry serdeczne dzięki i do następnego!

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.9 55 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

157 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze