Przenoszenie IKE IKZE z DM do BM1

Podwyżka opłaty depozytowej w BM mBanku. Jak i gdzie przenieść papiery?

Szybka reakcja na negatywną zmianę.

Zwykle nie piszę wpisów w kilka godzin i zazwyczaj nie wydaję ich niedokończonych, ale tym razem zrobię wyjątek, do którego zmusiła mnie sytuacja. Klienci BM mBanku i eMaklera otrzymali we wtorek (31.05.2022) informację o obniżeniu pułapu pobierania opłaty depozytowej dotyczącej przechowywania na rachunku instrumentów zagranicznych, w tym funduszy ETF, które tak często tutaj omawiam. Choć sama opłata w wysokości 0,15% rocznie od średniej wartości aktywów pobierana była odkąd pamiętam, to jej „próg aktywacji” wynosił dotychczas 500 000 złotych, więc mało który klient tego maklera w ogóle się na nią łapał.

Niestety podwyżka opłaty depozytowej w BM mBanku (a właściwie obniżenie jej progu) sprawi, że zacznie ją płacić prawie każdy klient biura maklerskiego, ponieważ od 1 lipca 2022 roku zacznie być pobierana… od instrumentów zagranicznych o wartości 10 000 złotych i więcej. Jako że od początku prowadzenia tego bloga BM mBanku i związana z nim usługa eMakler były przeze mnie polecane, to czuję się w obowiązku, by wydać ten krótki wpis, w którym wyjaśnię, co ta zmiana oznacza dla klientów mBanku i w jaki sposób mogą oni przenieść swoje środki lub papiery wartościowe do innych instytucji oraz gdzie w ogóle się przenieść, krótko porównując oferty podobnych maklerów.

23.11.2022: nowe informacje z BM mBanku

Otrzymałem notę prasową z BM mBanku mówiącą o tym, że 2/3 klientów nie zapłaci w 2023 roku opłaty depozytowej od przechowywania papierów zagranicznych, ponieważ nie pobiorą jej od klientów, których inne opłaty (np. prowizje transakcyjne) na danym rachunku przekroczyły wartość 0,15% ich papierów zagranicznych w skali roku (czyli 0,075% w skali półrocza).
 
To skomplikowane? Wiem, ale na szybko kalkulując, to przy 100 000 zł środków prowizja wyniosłaby 150 złotych w skali roku, więc jeśli ktoś o takim portfelu zapłacił w ciągu pół roku przynajmniej 75 złotych prowizji transakcyjnych, to zostanie zwolniony z opłaty depozytowej. Minimalna prowizja transakcyjna to 19 zł, więc 75 złotych odpowiada mniej więcej 4 transakcjom zakupu zagranicznego ETF-a w BM mBanku w skali 6 miesięcy.
 
Niepotrzebne komplikowanie? Wiem, ale to dobra wiadomość dla osób, które (jeszcze) nie przeniosły się do BOŚ i inwestują w miarę regularnie. Nie zmienia to jednak faktu, że wolałbym, by mBank zrezygnował z tej opłaty w ogóle lub przywrócił jej stary limit aktywacji (500 tys. zł zamiast 10 tys. zł jak obecnie).
 
Na razie jest to promocja, ale ma obowiązywać od przyszłego roku na stałe. Źródło: strona BM mBanku. Nowej promocji dedykowałem też cały wpis – „Opłata depozytowa w BM mBanku i najnowsza „promocja”. Wyprowadzać się czy zostać?„, w którym pomagam podjąć decyzję o ucieczce lub pozostaniu w BM mBanku/eMaklerze.

W związku z powyższą informacja zmienia się trochę strategia przenosin z mBanku do XTB lub DM BOŚ, bo może okazać się, że kłopotliwej opłaty nie zapłacimy.

Historia aktualizacji wpisu

Oto jak rozwijaliśmy wspólnie ten artykuł wraz z napływem nowych informacji z domów i biur maklerskich:

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak od 1 lipca 2022 roku zmienia się oferta BM mBanku i co to oznacza dla klientów tej instytucji.
 • Jak wygląda oferta maklerska polskiej konkurencji.
 • Jak i gdzie przenieść swoje papiery wartościowe, włączając w to te na kontach maklerskich IKE i IKZE.
 • Ile kosztuje transfer środków, a ile papierów wartościowych między polskimi kontami.
 • Którzy brokerzy zagraniczni nie pobierają opłaty depozytowej (custody fee).

Komunikat BM mBanku i jego znaczenie

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od wiadomości, którą klienci Biura Maklerskiego mBanku otrzymali 31 maja:

Zmiana opłaty będzie Cię dotyczyć, jeśli wartość Twoich inwestycji na rynkach zagranicznych przekracza 10 000 zł. W ramach Taryfy Opłat i Prowizji Biura Maklerskiego mBanku dla Usługi eMakler zmieniamy opłatę za depozyt papierów wartościowych Instrumentów Zagranicznych. Opłatę podstawową naliczymy co pół roku (w pierwszym miesiącu następnego półrocza kalendarzowego), jeśli wartość papierów wartościowych na rachunku, notowanych na rynku zagranicznym, przekracza 10 000 zł.

Do wiadomości – w zależności od rodzaju prowadzonego konta – załączona została nowa tabela opłat i prowizji eMaklera w mBanku lub nowa tabela opłat i prowizji dla kont w BM mBanku, a obydwie obowiązują od 1 lipca 2022 roku. Do komunikatu maklera warto dodać to, że opłata ta wynosi 0,15% średniej rocznej wartości zgromadzonych na rachunku papierów wartościowych oraz to, że do 1 lipca 2022 roku opłata ta wynosiła tyle samo (0,15% rocznie), ale pobierana była dopiero po osiągnięciu równowartości 500 000 złotych w papierach zagranicznych na każdym z kont. Choć opłata ta nie jest podwyższana to przesunięcie pułapu z 500 tysięcy do 10 tysięcy złotych, a więc 50-krotnie, oznacza, że dla 99% inwestujących przez BM mBanku i eMaklera jest to spora podwyżka opłat rocznych, zwiększająca koszt każdego posiadanego ETF-a o 0,15 pp. rocznie.

Wiadomość e-mail z BM mBanku w drugiej części informowała o zmianach zapisu dotyczącego opłat na kontach IKE i IKZE:

Z Taryfy zniknie zapis o braku naliczania opłaty za rachunki IKE oraz IKZE – nie będzie się to wiązało jednak z naliczaniem przez nas jakichkolwiek opłat. Postanowiliśmy zmienić opis naszej Taryfy Opłat i Prowizji żeby był dla Ciebie bardziej jasny i czytelny.

Choć brzmi to trochę tak, jakby opłata za depozyt papierów zagranicznych miała dotyczyć tylko „zwykłych” kont maklerskich, a nie IKE i IKZE, to udało mi się potwierdzić z samym BM mBanku, że – niestety dla inwestorów – dotyczy ona także maklerskich IKE i IKZE w BM mBanku i eMaklerze. Co zatem oznaczał powyższy fragment? Fakt, że samo posiadanie maklerskich IKE i IKZE dalej nie generuje żadnych opłat bieżących, ale już posiadanie na nich przynajmniej 10 000 zł w papierach zagranicznych tak. Niuans, ale bardzo dla inwestora istotny. Tak dużej podwyżki nie mogłem przemilczeć, więc zdecydowałem się „na gorąco” napisać o tym na moim Twitterze.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Moja reakcja na Twitterze

Jako zyskujący na popularności bloger inwestycyjny, który nade wszystko ceni sobie transparentność i szczerość, po prostu nie mogłem tej wiadomości przemilczeć. Mój wzbogacony o mema komentarz wyglądał następująco:

Podwyżka opłaty depozytowej w BM mBanku - reakcja

Pisząc, że zawiodłem się na mBanku, niczego bym nie napisał, bo niespełna tydzień temu podczas mojego wykładu na WallStreet 26, którego zapis wideo obejrzysz tutaj, w okolicy 44 minuty prezentacji wspominałem o idealnym koncie maklerskim, wzywając polskie domy maklerskie do polepszenia ofert. Wspomniałem tam o tym, że oczekuję pomniejszenia minimalnych prowizji transakcyjnych (dla rynków zagranicznych w BM mBanku i DM BOŚ wynosi ona obecnie 19 zł) lub całkowitego zlikwidowania tej prowizji, tymczasem otrzymując nową opłatę, która aktywuje się praktycznie dla każdego posiadacza tamtejszego konta maklerskiego.

Z tego powodu od wczoraj nie znajdziecie u mnie na blogu bannerów/przycisków afiliacyjnych dotyczących kont w mBanku, który z jednej z najlepszych ofert moim zdaniem zmienił się nagle w jedną z najgorszych ofert na rynku polskich kont maklerskich. Już tłumaczę dlaczego.

Obniżenie progu opłaty depozytowej

Choć przedstawiciele BM mBanku tłumaczą to jako drobną podwyżkę i reakcję na zwiększenie kosztów po stronie instytucji zagranicznej, to w praktyce oznacza to następujący wzrost kosztów inwestowania dla użytkownika konta w BM mBanku lub eMaklerze:

Obracanie kwotą

Liczba transakcji rocznie

Koszt roczny (nowy i stary)

10 000 zł

2

15 zł (depozyt) + 38 zł (transakcje)

100 000 zł

10

150 zł (depozyt) + 190 zł (transakcje)

400 000 zł

12

600 zł (depozyt) + 228 zł (transakcje)

Powyższa tabela zakłada płacenie minimalnego kosztu transakcyjnego dla każdej transakcji i pomija koszt przewalutowania (0,1% transakcji) w celu ułatwienia przekazu. Chodziło mi o to, by pokazać, jak bardzo wzrosną koszty korzystania z konta w BM mBanku zwłaszcza dla osób posiadających pomiędzy 100 a 500 tysięcy złotych, bo ci, którzy przekroczyli 500 tysięcy złotych wartości zagranicznych papierów wartościowych i tak taką opłatę płacili.

W nowej tabeli opłat i prowizji BM mBanku (obowiązującej od 1.07.2022 r.) znajdziemy też bardzo „ciekawy” zapis, głoszący, że opłaty te mogą być wyższe niż 0,15% w skali roku, a… ich górna granica właściwie nie jest nigdzie określona:

4.8Za depozyt Instrumentów Zagranicznych półroczna opłata podstawowa, pobierana w pierwszym miesiącu następnego półrocza kalendarzowego, jeśli wartość papierów wartościowych na rachunku przekracza 10 000 zł. Wynosi ona 0,15 % (w skali roku) wartości Instrumentów Zagranicznych zapisanych na rachunku, jednak nie mniej niż koszty poniesione przez BM na rzecz Depozytariusza

Kim jest Depozytariusz? Zapewne chodzi o firmę KBC Securities, która jest dla BM mBanku pośrednikiem w handlu na zagranicznych giełdach lub o zagraniczne odpowiedniki Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, które pobierają od maklera opłaty depozytowe. Taki zapis jest jednak bardzo niekorzystny dla klienta, bo sprawia, że opłata ta nie jest niczym ograniczona od góry.

Notka o kosztach IKE i IKZE

Chciałbym raz jeszcze krótko wyjaśnić kwestię kosztów związanych z prowadzeniem kont maklerskich IKE i IKZE w mBanku, raz jeszcze cytując treść maila od biura maklerskiego:

Z Taryfy zniknie zapis o braku naliczania opłaty za rachunki IKE oraz IKZE – nie będzie się to wiązało jednak z naliczaniem przez nas jakichkolwiek opłat.

Powyższa notka dotyczy opłat za samo prowadzenie kont IKE i IKZE w BM mBanku oraz tego, że od zawsze były one darmowe. Oto jak zmienia się oferta mBanku z dniem 1 lipca 2022 roku:

Konto

Oferta (do 30 czerwca 2022 r.)

Oferta (od 1 lipca 2022 r.)

eMakler

Prowadzenie: 0 zł; Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 500 000 zł.

Prowadzenie: 0 zł; Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 10 000 zł.

eMakler IKE/IKZE

Prowadzenie: 0 zł; Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 500 000 zł.

Prowadzenie: 0 zł; Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 10 000 zł.

BM mBank

Prowadzenie: 100 zł rocznie (jeśli klient nie dał zgody na komunikację mailową) lub 50 zł rocznie (jeśli dał zgodę); Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 500 000 zł.

Prowadzenie: 100 zł rocznie (jeśli klient nie dał zgody na komunikację mailową) lub 50 zł rocznie (jeśli dał zgodę); Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 10 000 zł.

BM mBank IKE/IKZE

Prowadzenie: 0 zł; Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 500 000 zł.

Dla aktualnych klientów: Prowadzenie: 0 zł; Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 10 000 zł.


Dla nowych klientów: Prowadzenie: 100 zł rocznie (jeśli klient nie dał zgody na komunikację mailową) lub 50 zł rocznie (jeśli dał zgodę). Depozyt: 0,15% dla wartości instrumentów zagranicznych powyżej 10 000 zł.

Chodzi zatem o to, że konta IKE i IKZE, na których nie będzie żadnych papierów wartościowych lub takie, na których wartość zagranicznych papierów wartościowych nie przekroczy 10 000 złotych, dalej będą darmowe. Po ludzku: samo prowadzenie IKE i IKZE w mBanku będzie darmowe, ale już posiadanie równowartości 10 000 zł w zagranicznych akcjach i ETF-ach niestety nie. BM mBanku deklaruje, że opłata zostanie naliczona i pobrana po raz pierwszy w styczniu 2023 roku, więc w teorii mamy kolejne 6 miesięcy na podjęcie decyzji o ewentualnych przenosinach. Poniżej prezentuję to, jak samą zmianę komentują przedstawiciele maklera.

Komentarz BM mBanku

Prawdopodobnie większość czytelników będzie ciekawa tego, czym podyktowana jest taka zmiana, zwłaszcza, że sami przedstawiciele BM mBanku niedawno komentowali o trendzie obniżania opłat maklerskich związanych z handlem na rynkach zagranicznych.

Myślę, że w przypadku wielu biur maklerskich w ostatnich latach się to udało. Platformy stały się bardziej przyjazne. Koszty także są coraz niższe, prowizja minimalna w ostatnich latach wyraźnie spadła.Faktycznie, obserwując klientów, jeszcze kilka lat temu można było zauważyć, że dominują więksi inwestorzy z bardziej zasobnymi portfelami, którzy nie musieli martwić się takimi sprawami jak chociażby wysokość minimalnej prowizji. W tej chwili natomiast praktycznie nie ma żadnych barier. W naszym biurze maklerskim miesięcznie na rynkach zagranicznych potrafi inwestować nawet ponad 10 tys. klientów. Mówimy więc już o usłudze masowej.

Jak widać, popularyzacja usług i nazwanie ich „masowymi” sprawia, że instytucje zauważają możliwe źródła dochodów, podczas gdy klienci oczekiwaliby raczej ulepszenia, a nie pogarszania ofert. Oto jak zmiana komentowana jest przez profil Biura Maklerskiego mBanku:

Podwyzka oplaty depozytowej w BM mBanku odpowiedz mBanku

Jeśli sądziłeś, że minimalna opłata transakcyjna w wysokości 19 złotych, która od lat nie pozwala drobnym polskim inwestorom tanio inwestować w zagraniczne ETF-y, wystarczająco zasila budżet polskiego maklera, to najwidoczniej byłeś w błędzie. Tłumaczenie, że opłata jest niska, bo oznacza 15 zł rocznie dla każdych 10 000 złotych, jest co najmniej niepoprawne, jeśli mówimy o handlu pasywnymi funduszami ETF, które z każdych zainwestowanych 10 000 złotych potrafią „zabrać”… 5-10 złotych w skali roku, czyli naprawdę niewiele. W praktyce zmiana ta podwaja koszty inwestowania w zagraniczne ETF-y przez BM mBanku, a więc nie należy jej w żadnym wypadku bagatelizować i twierdzić, że obciążenie inwestora będzie niewielkie. Porównajmy więc opłaty depozytowe u kilku polskich maklerów, by sprawdzić jaka jest alternatywa dla inwestora, który chciałby przenieść środki lub papiery z BM mBanku do innej instytucji.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Oferty zagraniczne polskich maklerów

Wprowadzone przez mBank zmiany sprawiły, że dosłownie „zatonąłem” w mailach z pytaniami o oferty innych polskich domów i biur maklerskich oraz zagranicznych brokerów w kontekście opłat depozytowych oraz kosztów przeniesienia papierów z BM mBanku. Jako że zależy mi, by dyskusja przeniosła się tutaj i nie zaśmiecała poprzedniego wpisu („Wolność finansowa w praktyce – floridian odpowiada na moje pytania„), to pozwolę sobie wkleić tu wszystkie dotyczące sprawy komentarze stamtąd. To ważne, bo nie chcę stać się jednym z blogerów, na których blogach pod najnowszymi wpisami prowadzi się offtopicowe (niezwiązane z tematem przewodnim) dyskusje na tematy bieżące, więc liczę na zrozumienie ze strony autorów tych komentarzy.

Bardzo ważne: publikuję ten wpis w wersji niedokończonej, licząc, że w ciągu kilku dni otrzymam wszystkie odpowiedzi od przedstawicieli domów i biur maklerskich oraz że wspólnie – wraz z komentującymi – dokończymy ten wpis. Nie mam całej redakcji, a moje zasoby czasowe są bardzo ograniczone, więc proszę odwiedzających o wyrozumiałość i zrozumienie. Aktualizacja z 02.06.2022: wpis ten jest już prawie ukończony, za co chciałbym podziękować wszystkim komentującym, a zwłaszcza tym, którzy swoimi komentarzami pomogli mi go dokończyć!

Opłaty depozytowe u innych maklerów

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od porównania opłat depozytowych zwanych też opłatami za przechowywanie papierów wartościowych w BM mBanku (w nowej wersji) oraz u innych polskich maklerów, konkurujących z nim ofertą ETF-ów i opłatami. Zwróćmy uwagę, że dla DM BOŚ i BM mBanku są to osobne opłaty dla papierów notowanych na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz dla tych notowanych na rynkach zagranicznych, ale dla XTB jest to ogólna opłata, która nie rozgranicza miejsca notowań papierów. Warto też wspomnieć, że opłaty pobierane są per konto, a więc osobno dla zwykłego maklerskiego, IKE i IKZE, co zaraz wyjaśnię na przykładzie.

Dom/biuro maklerskie

Opłata depozytowa (GPW)

Opłata depozytowa (zagranica)

BM mBanku / eMakler

Poniżej 500 tys. złotych: bezpłatnie. Powyżej: 200% opłaty pobieranej przez KDPW.

Powyżej 10 tys. złotych: 0,15% wartości zagranicznych papierów rocznie.

DM BOŚ

Poniżej 1 mln złotych: bezpłatnie. Powyżej 1 mln złotych: 150% opłaty pobieranej przez KDPW.

0,02% wartości zagranicznych papierów rocznie. (obecnie wstrzymana, a od 2023 roku ma powrócić, ale od kwoty 500 000 zł papierów zagranicznych na rachunku, a DM BOŚ właśnie ogłosił zwiększenie pułapu z 500 tys. zł do 1 mln złotych i gwarancję jego utrzymania na kolejne 3 lata).

XTB

Powyżej 250 tys. EUR (obecnie około 1,15 mln złotych): 0,2% rocznie, min. 10 EUR miesięcznie, ale tylko dla nadwyżki ponad 250 tys. EUR (nie dla całej kwoty).

Powyżej 250 tys. EUR: 0,2% rocznie, min. 10 EUR miesięcznie, ale tylko dla nadwyżki ponad 250 tys. EUR (nie dla całej kwoty).

Informacje zawarte w powyższej tabeli prościej będzie zrozumieć na przykładach:

 • Portfel o wartości 450 000 złotych prowadzony w XTB nie będzie generował żadnych kosztów depozytowych.
 • Portfel papierów zagranicznych o wartości 450 000 złotych prowadzony w BM mBanku będzie kosztował inwestora 675 złotych rocznie.
 • Portfel papierów zagranicznych o wartości 450 000 złotych prowadzony w DM BOŚ nie będzie obecnie generował żadnych kosztów depozytowych, ale w przyszłym roku zacznie, jeśli wartość portfela przekroczy milion złotych (wcześniej pułap wynosił 500 tys. zł, a DM BOŚ ogłosił jego podniesienie). Nie znamy jeszcze „konkretów” dotyczących wysokości opłaty, ale ma być niższa niż 0,15% rocznie.

Powyższe zasady mają rozgraniczenie dla posiadaczy kilku kont maklerskich:

 • 8000 zł posiadanych na IKE w BM mBanku zagranicznych papierów wartościowych nie wygeneruje żadnej opłaty, ale 20 000 zł posiadanych na IKZE w BM mBanku już tak. Kosztować będzie 20 000 zł * 0,15% rocznie, a więc 30 złotych w skali roku.

Mam nadzieję, że przykłady były wystarczająco obrazowe, by zrozumieć zasadę pobierania opłaty depozytowej na polskich kontach maklerskich. To dobry moment, by wspomnieć, że wiele zagranicznych kont brokerskich w ogóle nie generuje podobnych kosztów. Listę takich instytucji przedstawię w dalszej części wpisu, a tymczasem porównajmy też opłaty transakcyjne (uiszczane przy kupnie i sprzedaży) u innych polskich maklerów.

DESKTOP kup ksiazke wpis tresc4 1

Opłaty transakcyjne u innych maklerów

Poza opłatami depozytowymi, będącymi głównymi bohaterami tego wpisu, po przenosinach czekają nas także opłaty transakcyjne (lub ich brak). Ważne spostrzeżenie: opłatę depozytową za „raz kupione papiery” płacisz ciągle, a opłatę transakcyjną za zakup: jednorazowo. Powyższe oznacza mniej więcej tyle, że opłaty transakcyjne – jakkolwiek istotne – w długim terminie kompletnie tracą na znaczeniu, podczas gdy opłata depozytowa i inne koszty bieżące (np. koszt samych ETF-ów zwany TER) zyskują. Poniżej prezentuję tabelę z opłatami transakcyjnymi dla czołowych polskich maklerów oferujących handel instrumentami zagranicznymi:

Dom/biuro maklerskie

Opłata Transakcyjna

Opłata za przewalutowanie

BM mBanku / eMakler

0,29%, ale nie mniej niż 19 zł ("opłaca się" przy 6552 zł na jedną transakcję).

0,10%.

DM BOŚ

0,29%, ale nie mniej niż 19 zł ("opłaca się" przy 6552 zł na jedną transakcję).

0,17%, ale 3 pierwsze przewalutowania w ciągu roku (na IKE i na IKZE osobno) są darmowe.

XTB prowadzone w PLN

0,00% (poniżej obrotu wartego 100 000 EUR w jednym miesiącu).

0,50%.

XTB prowadzone w EUR/USD

0,00% (poniżej obrotu wartego 100 000 EUR w jednym miesiącu).

0,00%.

Powiedzmy, że chcemy wykonać w ciągu roku następujące transakcje:

 • 12 zakupów po 3000 złotych na zwykłym koncie maklerskim.
 • 3 zakupy po 5000 złotych na maklerskim IKE.
 • 2 zakupy po 3500 złotych na maklerskim IKZE.

Ponieślibyśmy następujące koszty:

 • BM mBanku: 12*(19+3) + 3*(19+5) + 2*(19+3,5) = 381 złotych.
 • DM BOŚ: 3*(19+0) + 12*(19+5,1) + 2*(19+0) = 384,20 złotych.

XTB ciężko tu porównywać, ponieważ obecnie nie oferuje prowadzenia kont IKE i IKZE (choć są przecieki świadczące o tym, że nad tym pracują), ale gdyby XTB prowadziło takie konta, to łączny koszt inwestowania wyżej wspomnianych kwot w PLN przez konta w XTB wyniósłby:

 • XTB: 12*(0+15) + 3*(0+25) + 2*(0+17,5) = 290 złotych.

XTB prowadzone w PLN jest tym mniej opłacalne, im wyższe kwoty inwestujesz jednorazowo, więc dla kwot rzędu 500 – 1000 PLN na transakcję jest ono świetne, ale dla kwot rzędu 10 000 PLN na transakcję taniej wyjdzie korzystanie z kont w BM mBank i w DM BOŚ. Pełen „kosztorys” inwestowania dla takiego inwestora w ciągu roku wyglądałby następująco:

Podwyzka oplaty depozytowej w BM mBanku transakcyjne oplaty

Opłata depozytowa tym bardziej „boli”, im wyższy uzbieraliśmy kapitał, ale odczuwalna będzie dla każdego pasywnego inwestora. Wracając do podwyżki opłaty depozytowej w mBanku, naturalne jest to, że gdy oferta pogarsza się, to klienci próbują przenieść środki do innych maklerów, więc kolejną część wpisu poświęcę właśnie przenosinom środków lub papierów wartościowych do innych instytucji.

Koszt przeniesienia papierów wartościowych

Dzięki kilku godzinom spędzonym wczesnym rankiem nad ofertami BM mBanku, DM BOŚ i XTB byłem w stanie stworzyć zestawienie kosztów transferu papierów wartościowych pomiędzy instytucjami. Potwierdzone dotychczas informacje zawarłem w poniższej tabeli, która powinna pomóc czytelnikom w podjęciu decyzji o przenosinach swoich kont maklerskich, zarówno tych zwykłych, jak i tych prowadzonych w formie IKE lub IKZE:

Dom/biuro maklerskie

Opłata ZA Przeniesienie PAPIERÓW (ZWYKŁE MAKLERSKIE)

Opłata za przeniesienie papierów (maklerskie IKE i IKZE)

BM mBanku / eMakler

W obydwie strony: 0,95%, ale min. 20 EUR (obecnie około 90 zł) za ISIN.


UWAGA! BM mBanku deklaruje, że opłata nie zostanie pobrana, jeśli jako powód przenosin właściciel konta poda "zmianę taryfy opłat i prowizji".

W obydwie strony: darmowe.

DM BOŚ

Z DM BOŚ do innego maklera: 0,5%, ale min. 30 EUR / 30 USD / 27 GBP / za ISIN.

Z innego maklera do DM BOŚ: 65 PLN/15 EUR/15 USD/13 GBP za ISIN.

W obydwie strony: 65 PLN/15 EUR/15 USD/13 GBP za ISIN (zarówno wypłata, jak i otrzymywanie papierów z innego IKE/IKZE).


Aby nie pomniejszać kwoty, którą mamy na obecnym rachunku IKE / IKZE, opłatę możemy zapłacić oddzielnie (jeżeli tego nie zrobimy, opłata zostanie pobrana z wolnych środków na koncie IKE / IKZE). Instrukcja poniżej.

XTB

Z XTB do innego maklera: 25 EUR / 25 USD / 100 PLN za każdy ISIN.


Z innego maklera do XTB: darmowe.

Nie dotyczy (XTB nie prowadzi kont IKE i IKZE).

To dobry moment, by wspomnieć, że przenosin instrumentów finansowych możemy dokonać poza IKE i IKZE na dwa sposoby:

 1. Sprzedając swoje aktywa (co sprawi, że zapłacimy prowizję transakcyjną i wygenerujemy obowiązek podatkowy), wypłacając środki, a następnie wpłacając je na nowe konto maklerskie i inwestując ponownie (co znowu sprawi, że zapłacimy prowizję maklerską).
 2. Zlecając swojemu maklerowi przeniesienie papierów wartościowych do innej instytucji. Zwykle jest to kosztowne (patrz: tabela powyżej), ale nie generuje obowiązków podatkowych.

Na maklerskich IKE i IKZE jest nieco prościej, ponieważ nie musimy martwić się o podatki. O to dwie możliwości przenosin środków z maklerskiego IKE/IKZE do IKE/IKZE u innego maklera:

 1. Sprzedając swoje aktywa (co sprawi, że zapłacimy prowizję transakcyjną), otwierając nowe IKE/IKZE z parametrem „wypłaty transferowej z istniejącego IKE/IKZE”, a następnie inwestując je ponownie w nowej instytucji.
 2. Zlecając swojemu maklerowi przeniesienie papierów wartościowych do innej instytucji prowadzącej maklerskie IKE/IKZE, co nie generuje obowiązków podatkowych (nie ma transakcji, poza tym to konta IKE i IKZE). W BM mBanku jest to darmowe, a w DM BOŚ zapłacimy za „odbiór” papierów wartościowych 65 PLN/ 15 EUR / 15 USD / 13 GBP za papier, czyli niewiele w skali dużego portfela, dzięki temu, że nie ma opłaty procentowej. Przy przenosinach instrumentów finansowych do BOŚ, pobierana jest opłata 65 zł za ISIN. Aby nie pomniejszać kwoty, którą mamy na obecnym rachunku IKE / IKZE, opłatę możemy zapłacić oddzielnie (jeżeli tego nie zrobimy, opłata zostanie pobrana z wolnych środków na koncie IKE / IKZE).
  1. Wystarczy, że po podpisaniu umowy ramowej, założeniu IKE / IKZE, uruchomieniu rynków zagranicznych i przelaniu 1 zł na konto w celu weryfikacji…
  2. Po wykonaniu tych kroków, wejdziemy w konto, następnie Dyspozycje > Inne > Informacje o przelewie wysłanym do DM BOŚ > Tam znajdziemy numer konta.
  3. Wykonujemy przelew na kwotę ilość ISIN x 65 zł, a po zaksięgowaniu, PDF z potwierdzeniem przelewu wysyłamy na maila makler@bossa.pl
  4. Dzięki temu wszystkie przetransferowane, wolne środki, zostaną nienaruszone, a opłata zostanie pobrana ze zwykłego konta. Robimy to czekając na transfer środków.

W powyższej tabeli dodałem już koszty związane z transferem papierów wartościowych pomiędzy kontami IKE i IKZE, a w dalszej części wpisu opiszę ten proces. Uwaga: policz dokładnie czy opłaca Ci się przenieść papiery, ponieważ przenosiny jednego ETF-a między kontami IKE lub między kontami IKZE kosztują 65 złotych, ale przenosiny 10 funduszy będą kosztować aż 650 złotych.

Ktoś posiadający dość niskie środki, wynoszące np. 20 000 zł rozłożonych na 5 ETF-ów za przenosiny zapłaci wielokrotnie więcej (325 złotych) niż za roczny depozyt (30 złotych), o czym należy pamiętać, podejmując świadomą decyzję o przenosinach papierów między kontami emerytalnymi. Inną opcją byłaby „konsolidacja” ETF-ów w jeden jeszcze na obecnym maklerskim IKE lub IKZE i przeniesienie tylko jednego papieru do nowej instytucji, co oczywiście oznacza zapłacenie obecnemu maklerowi 2-krotnie prowizji (za sprzedaż, a potem za zakup), więc podejmuj decyzje świadomie.

Mój link polecający konto w BM mBanku zniknął z bloga, czego dowodem jest jego brak w poniższym okienku (nie wróci on, jeśli makler ponownie nie podniesie pułapu pobierania tej opłaty lub nie zniesie jej całkowicie):

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%!

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj. Inwestowanie jest ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Przenosiny maklerskich IKE i IKZE

Zacznijmy od procedury przeniesienia środków i/lub papierów wartościowych między kontami maklerskimi IKE oraz między kontami maklerskimi IKZE. Obecnie możliwy jest tylko transfer z IKE na IKE oraz z IKZE na IKZE i warto wspomnieć, że jeśli instytucja przyjmująca środki posiada w ofercie dane papiery wartościowe (liczy się kod ISIN), to transfer może się odbyć w formie papierów wartościowych (bez konieczności ich sprzedawania, a następnie kupowania w nowej instytucji). Zacznijmy jednak od prostszej procedury, czyli tej, w której zakładamy sprzedaż papierów oraz przetransferowanie gotówki z IKE na IKE lub z IKZE na IKZE.

Jak przenieść środki (gotówkę) z IKE do innego IKE?

Jako że jeszcze nie potwierdziłem z domami maklerskimi kształtu procedury przeniesienia papierów wartościowych z IKE na IKE (i IKZE na IKZE), to opiszę tu proces przenoszenia środków z konta na inne konto. Prostym językiem: operacja ta polega na sprzedaży wszystkich papierów wartościowych na swoim IKE/IKZE i zleceniu ich transferu do innej instytucji prowadzącej konta IKE i IKZE, więc odpowiada punktowi pierwszemu (1.) z poprzedniego akapitu. Wizualnie (uwzględniając koszty) wyglądałoby to następująco:

Przenosiny srodkow konta maklerskie 2

Transfer środków między kontami IKE/IKZE w BM mBanku lub eMaklerze do DM BOŚ (BOSSA) przeprowadza się następująco:

 1. Złóż wniosek o Umowę Ramową poprzez stronę zakładania konta maklerskiego w DM BOŚ (mój link afiliacyjny), a następnie podpisz ją w wybrany przez siebie sposób (osobiście, korespondencyjnie lub elektronicznie).
 2. Po zawarciu Umowy Ramowej załóż interesujący Cię rachunek produktowy po zalogowaniu na stronie bossa.pl. W przypadku rachunków IKE oraz IKZE koniecznie wskaż teraz fakt posiadania takiego rachunku w innej instytucji finansowej w treści wniosku rejestracyjnego konta IKE i IKZE. Tylko w ten sposób DM BOŚ przygotuje dla Ciebie dokumenty wymagane do dokonania takiego transferu.
 3. Po złożeniu powyższego oświadczenia we wniosku rejestracyjnym DM BOŚ przygotuje dla Ciebie potwierdzenie zawarcia umowy o prowadzenie IKE/IKZE, a następnie prześle je w oryginale listem poleconym na adres korespondencyjny podany we wniosku rejestracyjnym o Umowę Ramową.
  1. Alternatywnie dokument ten można również uzyskać w jednym z oddziałów DM BOŚ po założeniu rachunku IKE/IKZE. Lista oddziałów znajduje się na stronie: https://bossa.pl/o-nas/oddzialy. 
  2. Dla rachunków otwartych po 16.12.2022 potwierdzenia zawarcia umowy IKE/IKZE klient znajdzie też w wersji online [Dyspozycje -> Otwarcie rachunku – Umowy aktywne – Dokumenty (pdf)]. Oznacza to, że nie trzeba już czekać na to, aż dokument przyjdzie pocztą, a zamiast tego można go stamtąd ściągnąć i wysłać do BM mBanku w kolejnym kroku.
 4. Otrzymany dokument należy przekazać wraz z odpowiednią dyspozycją wypłaty transferowej do instytucji aktualnie prowadzącej Twój rachunek IKE/IKZE, w tym przypadku do BM mBanku. Dyspozycję transferu z IKE/IKZE (tę dotyczącą BM mBanku/eMaklera) wysyła się na adres centrali BM mBanku w Warszawie wraz z notarialnym poświadczeniem podpisu (które zwykle kosztuje około 20 zł oraz czas spędzony na wycieczkę do notariusza) lub podpisuje podpisem kwalifikowanym (może być jednorazowy mSzafir, wystarczy jeden podpis per dokument w dowolnym miejscu) i wysyła na adres mailowy maklera. (WAŻNE) Potwierdzenia otwarcia konta z DM BOŚ nie trzeba już podpisywać (jest ono podpisane przez instytucję).
  1. Wzór BM mBanku dla transferu środków z IKE na IKE (Jako numer IKE podaj ten krótszy numer – 6 cyfr w przypadku BOŚ i 8 cyfr w przypadku BM mBanku).
  2. Wzór BM mBanku dla transferu środków z IKZE na IKZE (Jako numer IKZE podaj ten krótszy numer – 6 cyfr w przypadku BOŚ i 8 cyfr w przypadku BM mBanku).
  3. (Jakby którykolwiek z linków powyżej nie działał, to sprawdź dokumenty na stronie „Dokumenty” BM mBanku.
 5.  
 6. Od dnia dostarczenia powyższych dokumentów instytucja, z której przenoszony jest rachunek IKE lub IKZE ma 14 dni na sfinalizowanie transferu środków.
 7. Twoje konto IKE lub IKZE w DM BOŚ zostaje aktywowane dopiero po otrzymaniu transferu środków.

Procedurę opisał dla mnie pracownik DM BOŚ i wkleiłem ją w formie praktycznie niezmienionej, jedynie wklejając tu swój link polecający (za każde założone tam przez korzystających z linku konto maklerskie otrzymam 100 złotych, za co serdecznie dziękuję!).

Jak przenieść instrumenty finansowe (akcje, obligacje, ETF-y) z IKE do innego IKE?

Operacja ta różni się od poprzedniej, bo polega na przeniesieniu posiadanych przez siebie na IKE/IKZE papieru wartościowych do innej instytucji prowadzącej konta IKE i IKZE, więc odpowiada punktowi drugiemu (2.) z poprzedniego akapitu. Przy uwzględnieniu obecnych kosztów operacji między instytucjami wyglądałoby to następująco:

Przenosiny papierów wartościowych z maklerskiego IKE w BM mBanku eMakler IKE do IKE w DM BOŚ lub z IKZE w BM mBanku eMakler IKZE do IKZE w DM BOŚ

Transfer środków między kontami IKE/IKZE w BM mBanku lub eMaklerze do DM BOŚ (BOSSA) przeprowadza się następująco:

 1. Przed złożeniem dyspozycji wypłaty transferowej skontaktuj się z DM pod adresem makler@bossa.pl w celu ustalenia dostępności lub możliwości dodania instrumentów zagranicznych, które obejmowałby potencjalny transfer. Opłata za przeniesienie papierów zagranicznych do DM BOŚ wynosi 65 PLN/15 EUR/15 USD/13 GBP od zagranicznego papieru wartościowego. Polskie (notowane na GPW) papiery wartościowe są przenoszone bezpłatnie. Lista aktualnie dostępnych w DM BOŚ ETF-ów znajduje się na tej stronie lub na mojej liście ETF-ów.
 2. Złóż wniosek o Umowę Ramową poprzez stronę zakładania konta maklerskiego w DM BOŚ (mój link afiliacyjny), a następnie podpisz ją w wybrany przez siebie sposób (osobiście, korespondencyjnie lub elektronicznie).
 3. Po zawarciu Umowy Ramowej załóż interesujący Cię rachunek produktowy po zalogowaniu na stronie bossa.pl. W przypadku rachunków IKE oraz IKZE koniecznie wskaż teraz fakt posiadania takiego rachunku w innej instytucji finansowej w treści wniosku rejestracyjnego konta IKE i IKZE. Tylko w ten sposób DM BOŚ przygotuje dla Ciebie dokumenty wymagane do dokonania takiego transferu.
 4. Po złożeniu powyższego oświadczenia we wniosku rejestracyjnym DM BOŚ przygotuje dla Ciebie potwierdzenie zawarcia umowy o prowadzenie IKE/IKZE, a następnie prześle je w oryginale listem poleconym na adres korespondencyjny podany we wniosku rejestracyjnym o Umowę Ramową.
  1. Alternatywnie dokument ten można również uzyskać w jednym z oddziałów DM BOŚ po założeniu rachunku IKE/IKZE. Lista oddziałów znajduje się na stronie: https://bossa.pl/o-nas/oddzialy.
  2. Dla rachunków otwartych po 16.12.2022 potwierdzenia zawarcia umowy IKE/IKZE klient znajdzie też w wersji online [Dyspozycje -> Otwarcie rachunku – Umowy aktywne – Dokumenty (pdf)]. Oznacza to, że nie trzeba już czekać na to, aż dokument przyjdzie pocztą, a zamiast tego można go stamtąd ściągnąć i wysłać do BM mBanku w kolejnym kroku.
 5. Otrzymany dokument należy przekazać do instytucji aktualnie prowadzącej Twój rachunek IKE/IKZE, w tym przypadku do BM mBanku. Procedura przeniesienia papierów między kontami maklerskimi IKE lub kontami maklerskimi IKZE wymaga też złożenia dokumentu zlecającego transfer papierów zagranicznych z BM mBanku. Opisywany formularz należy wydrukować i podpisać notarialnie, a następnie wysłać na adres siedziby BM mBanku w Warszawie lub podpisać podpisem kwalifikowanym (ew. mSzafir) i wysłać e-mailem do maklera. Potwierdzenia otwarcia konta IKE/IKZE z DM BOŚ podpisywać nie trzeba, ponieważ został on już podpisany przez pracownika maklera.
  1. mSzafirem wystarczy podpisać każdy dokument w jednym miejscu. Jeden podpis na jeden dokument.
  2. Jako numer IKE/IKZE podaj ten krótszy numer – 6 cyfr w przypadku BOŚ i 8 cyfr w przypadku BM mBanku.
 6. Od dnia dostarczenia powyższych dokumentów instytucja, z której przenoszony jest rachunek IKE lub IKZE ma 14 dni na sfinalizowanie transferu środków.
 7. Twoje konto IKE lub IKZE w DM BOŚ zostaje aktywowane dopiero po otrzymaniu transferu środków i papierów wartościowych, które makler mógł przyjąć.

Ponownie – całą procedurę opisał dla mnie pracownik DM BOŚ i wkleiłem ją w formie praktycznie niezmienionej, jedynie wklejając tu swój link polecający.

Jak przenieść się z IKE w pełni online?

Poniższy proces dotyczy osób, które chcą przenieść środki lub papiery z IKE/IKZE w pełni online i nie wiedzą, czy/jak podpisać i przesłać dokumenty. Napisał go jeden z czytelników (nick ba) w komentarzach pod nowym wpisem na temat przenosin, za co serdecznie dziękuję!

 1. Pobierz formularz przenosin IKE lub formularz przenosin IKZE, wydrukuj i wypełnij go lub wypełnij go na komputerze (nie musi być wypełniony odręcznie). Jest to formularz do transferu środków wolnych/gotówki (strona 2) i papierów wartościowych (strona 3), więc każdy wypełnia tylko to, co chce przetransferować. Jako numer IKE lub numer IKZE podaj ten krótki numer (6 cyfr dla BOŚ, 8 cyfr dla mBanku).
 2. Kup jeden „kwalifikowany mobilny e-podpis mSzafir (jednorazowy)” na stronie szafir.kir.com.pl.
 3. Podpisz plik .pdf za pomocą zakupionego e-podpisu. Uwaga: od momentu wygenerowania, podpis kwalifikowany jest ważny tylko przez 15 minut! Ten filmik na stronie mBanku tłumaczy krok po kroku, jak użyć podpisu mSzafir.
 4. Zeskanuj (lub ściągnij plik, jeśli makler udostępnia go online) potwierdzenie zawarcia umowy, które otrzymasz od biura maklerskiego, w którym założyłeś nowy rachunek maklerski IKE/IKZE. Jest on już podpisany, więc jego nie trzeba podpisywać w dalszym kroku.
 5. Wyślij obydwa pliki (pamiętaj o podpisaniu mSzafirem zlecenia przenosin) na adres mailowy BM mBanku z prośbą o potwierdzenie przyjęcia wniosku.
 6. Od momentu potwierdzenia, BM mBanku ma 14 dni na realizację Twojego wniosku.

Powyższe pozwoli Ci przenieść Twoje IKE i IKZE do innego domu lub biura maklerskiego w pełni online.

Przenosiny zwykłych kont maklerskich

Przez „zwykłe konto maklerskie” rozumiem maklerskie nie-IKE i nie-IKZE, czyli standardowe konto, na które nie ma rocznych limitów wpłat oraz którego używanie implikuje konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki). Poniżej opiszę procedurę przenosin środków i papierów wartościowych dla standardowych kont maklerskich.

Jak przenieść środki (gotówkę) między zwykłymi kontami maklerskimi?

Ta procedura jest bardzo prosta, bo zakłada po prostu założenie nowego konta maklerskiego, odsprzedaż obecnie posiadanych papierów i ich zakup u nowego maklera/brokera. Proces wygląda następująco:

 1. Zakładasz zwykłe konto maklerskie (np. w DM BOŚ lub XTB). Możesz to zrobić z moich linków polecających, które tu obok podpiąłem, za co otrzymam wynagrodzenie (dzięki!).
 2. Sprzedajesz papiery wartościowe u obecnego maklera. W BM mBanku / eMaklerze sprzedaż zagranicznych papierów wartościowych kosztować będzie (obecnie) 0,29%, ale nie mniej niż 19 zł + 0,1% za przewalutowanie, czyli od kwot większych niż 6552 złote 0,39% wartości transakcji.
 3. Transferujesz gotówkę do nowego biura lub domu maklerskiego. Ta operacja (jeśli to PLN) powinna być darmowa.
 4. W nowym domu lub biurze maklerskim kupujesz papiery wartościowe:
  1. W XTB będzie to kosztować 0% + 0,5% za przewalutowanie, ale bez kwoty minimalnej prowizji (najlepsze do małych kwot).Przenosiny srodkow gotowki ze zwyklego konta maklerskiego z BM mBanku eMaklera do XTB i zakup papierow za PLN
  2. Lub 0%, jeśli zdecydujesz się na założenie konta maklerskiego w EUR, transfer tej waluty i zakup za EUR: Przenosiny srodkow gotowki ze zwyklego konta maklerskiego z BM mBanku eMaklera do XTB i zakup papierow za EUR
  3. W DM BOŚ będzie to kosztować 0,29% (min. 19 zł) + połowa spreadu Reutersa (około 0,17% transakcji), ale 3 pierwsze przewalutowania w ciągu roku są darmowe na kontach IKE (3 rocznie) oraz IKZE (3 rocznie) w DM BOŚ. Jeśli prowadzisz w BOŚ maklerskie IKE oraz maklerskie IKZE, to 3 darmowe przewalutowania w ciągu roku będą dostępne dla każdego z tych kont (zleca się je poprzez [Dyspozycje -> Inne -> Dyspozycja wymiany walutowej]).Przenosiny srodkow konta maklerskie
  4. Lub 0,29% (min. 19 zł), jeśli zdecydujesz się przelać EUR do DM BOŚ i dokonać zakupu od razu w tej walucie.Przenosiny srodkow gotowki ze zwyklego konta maklerskiego z BM mBanku eMaklera do DM BOS i zakup papierow za EUR
 5. Zrobione. Operacja może być trochę kosztowna, zwłaszcza jeśli posiadasz małe kwoty w dużej liczbie ETF-ów, więc dokładnie policz czy Ci się to w ogóle opłaca.

Przejdźmy do procedury przenosin papierów wartościowych między zwykłymi kontami maklerskimi.

Jak przenieść instrumenty finansowe (akcje, obligacje, ETF-y) między zwykłymi kontami maklerskimi?

Zacznijmy od tego, że przeniesienie papierów wartościowych ze zwykłego konta maklerskiego na inne zwykłe konto maklerskie, jest zdecydowanie droższe od analogicznych przenosin wykonanych pomiędzy dwoma kontami IKE lub dwoma kontami IKZE. Podczas gdy transfer zagranicznych papierów wartościowych pomiędzy IKE/IKZE w mBanku do IKE/IKZE w DM BOŚ kosztowałby 0 zł po stronie BM mBanku i około 65 złotych za papier po stronie DM BOŚ, to w przypadku zwykłych kont maklerskich będzie to procedura o wiele droższa. Wyjaśnię to na przykładzie:

 • Mamy na koncie maklerskim równowartość 200 000 zł ETF-a VWRA i 200 000 zł ETF-a IGLO.
 • Jeśli przenosilibyśmy te papiery między kontami IKE lub między kontami IKZE w mBanku oraz DM BOŚ, zapłacilibyśmy około 2 × 65 złotych, więc 130 złotych. Opłata nie jest procentowa, więc jest niezależna od wysokości środków na każdym z ETF-ów.
 • Analogiczny transfer pomiędzy zwykłymi kontami maklerskimi wynosiłby po stronie mBanku 0,95% (min. 20 EUR), a po stronie DM BOŚ 65 złotych za papier. Przeniesienie 400 000 złotych zgromadzonych w 2 ETF-ach zagranicznych kosztowałoby zatem nie 130 złotych, a… 3930 złotych (0,95%*400 000 zł + 2*65 zł). Różnica jest kolosalna.
 • Być może taniej będzie Ci sprzedać te papiery i przenieść między kontami swoje środki w formie gotówki, ale generuje to obowiązek podatkowy w kolejnym roku inwestowania, więc każdy musi zdecydować sam, która ścieżka jest dla niego lepsza.

Przedstawię teraz dwie procedury, o których poinformowali mnie pracownicy BOŚ i XTB, które według mnie od lat były i są największą konkurencją dla BM mBanku i eMaklera, jeśli chodzi o rynki zagraniczne (w tym zagraniczne ETF-y).

Przeniesienie papierów do DM BOŚ

O poniższej procedurze poinformował mnie mailowo pracownik DM BOŚ. Wizualnie (uwzględniając koszty) wygląda ona następująco:

Przenosiny papierow wartosciowych ze zwyklego konta maklerskiego z BM mBanku eMaklera do DM BOS

Podkreślam, że dotyczy ona zwykłego konta maklerskiego, a nie IKE czy IKZE:

 1. Klient zainteresowany przeniesieniem papierów zagranicznych na klasyczny rachunek zagraniczny akcyjny do DM BOŚ powinien złożyć dyspozycję transferu w biurze, w którym aktualnie posiada aktywa zagraniczne, a następnie napisać wiadomość do maklera, korzystając ze strony www.bossa.pl z rachunku zagranica poprzez zakładkę [Obsługa konta]->[Kontakt] zawierającą poniższe informacje:
  1. Jakie akcje będą transferowane do DM BOŚ;
  2. Ilość aktywów;
  3. Waluta rozliczeniowa (PLN, EUR, USD, GBP);
  4. Nazwa brokera, od którego transferowane będą aktywa.
 2. DM BOŚ poinformuje klienta co dalej.

Jeśli jako powód przenosin podasz „niekorzystna zmiana w taryfie opłat i prowizji” to BM mBanku zwolni Cię z opłaty transferowej (0,95% za ISIN, min. 20 EUR). Jest to opisane w tym dokumencie ze strony maklera. Ważna notka:

DM BOŚ sugeruje klientom, by każdorazowo przed dokonaniem transferu kontaktowali się z maklerem, informując o tym, jakie aktywa zamierzają przenieść. Spowodowane jest to ograniczeniami w możliwości udostępniania zawierania transakcji na niektórych instrumentach lub długotrwałym procesem dodawania niektórych instrumentów np. ETC do oferty DM BOŚ. W przypadku rynków zagranicznych DM BOŚ nie przyjmie ETF-ów opartych na kryptowalutach, marihuanie lub innych, które po indywidualnej analizie DM nie są odpowiednie dla klientów DM np. ETF-a Xetra Gold (nie pytajcie dlaczego, po prostu dostałem taką informację od maklera). DM BOŚ nie zaakceptuje również transferu poniższych akcji z rynków zagranicznych:

 • Spółki typu Limited Partners (LP).
 • Spółki specjalnego przeznaczenia (Special Purpose – SPAC).
 • Spółki „non-DTC eligible” (Depository Trust Company), czyli spółki, którymi nie można obracać w handlu elektronicznym – najczęściej takie wykluczenie spotyka spółki o bardzo niskiej jednostkowej cenie akcji (tzw. penny stocks).
 • Spółki notowane na NASDAQ w segmencie OTC.
 • Spółki notowane na Frankfurt Floor (udostępniamy dostęp wyłącznie do Xetry na rynku niemieckim).
 • Spółki notowane na Canadian National Exchange (udostępniamy dostęp wyłącznie do Toronto Stock Exchange na rynku Kanadyjskim).
 • Instrumenty powiązane z Rosją na które nałożone są obostrzenia.
 • Spółki, których DM BOŚ nie przyjmie po indywidualnej weryfikacji osób decyzyjnych DM.

DM BOŚ przyjmie wszystkie akcje na oferowanych rynkach zagranicznych z wyjątkiem powyższych. Co z „tymi samymi funduszami ETF”, ale notowanymi w różnych walutach lub na różnych giełdach? Transfer takich papierów nie stanowi problemu, bo liczy się ISIN, a nie ticker czy waluta notowań. DM BOŚ zaakceptuje papier i „zamieni” ten sam ISIN na nowy ticker. Zauważ, że wartość obydwu jest taka sama (w przeliczeniu na inną walutę). Dla przykładu (iShares MSCI EM IMI):

 • EMIM (UK, GBP): 24,80 GBP (wartość na zamknięcie dnia 03.06.2022).
 • EMIM (AMS, EUR): 28,92 EUR = 28,92*0,8578 (EURGBP), czyli około 24,80 GBP (wartość na zamknięcie dnia 03.06.2022).
 • Wartość jednostek tego samego ETF-a (patrz: ten sam kod ISIN) w przeliczeniu na tę samą walutę jest identyczna, więc taka „podmianka” nie stanowi dla maklera problemu.

Nawet w przypadkach, kiedy na daną chwilę nie posiadają oni w ofercie akcji, które klient chce do nich przetransferować, nie stanowi to dla nich problemu, aby dodać je do listy instrumentów. Przynajmniej tak mi dziś zadeklarowali :).

Przeniesienie papierów do XTB

Zacznijmy od tego, że przeniesienie pojedynczego ISIN-u (niezależnie od ilości jednostek/akcji) jest w XTB tańsze niż w DM BOŚ, ponieważ tutaj nie będzie ono inwestora nic kosztować. Wizualnie (uwzględniając koszty) ten proces wygląda następująco:

Przenosiny papierow wartosciowych ze zwyklego konta maklerskiego z BM mBanku eMaklera do XTB

Dodatkowo niektórzy czytelnicy bloga mogą preferować to konto ze względu na niższy „próg wejścia” w inwestowaniu w postaci braku minimalnej prowizji transakcyjnej. Zainteresowani procedurą przeniesienia papierów wartościowych (również zagranicznych) na zwykłe konto maklerskie w XTB mogą przeczytać instrukcję na stronie XTB lub wykonać następujące kroki:

 1. Załóż rachunek inwestycyjny w XTB (jeśli jeszcze go nie posiadasz).
 2. Wypełnij formularz przeniesienia papierów oraz wyślij go wraz z dyspozycją transferu papierów wartościowych do swojego obecnego maklera, oraz na adres e-mail support@xtb.pl.
 3. Jeśli papierów, które chcesz przenieść, nie ma w ofercie XTB, to po prostu poinformuj o tym maklera, a ten być może je doda do oferty, co pozwoli na transfer. Obecny zakres oferty XTB sprawdzisz tutaj lub na mojej liście ETF.
 4. Makler podaje, że taki proces trwa zazwyczaj kilka dni roboczych.

Jeśli jako powód przenosin podasz „niekorzystna zmiana w taryfie opłat i prowizji” to BM mBanku zwolni Cię z opłaty transferowej (0,95% za ISIN, min. 20 EUR). Jest to opisane w tym dokumencie ze strony maklera.

Po więcej informacji udaj się do samego maklera, ale procedura wygląda dość prosto (i darmowo). Poza BOŚ i XTB są jeszcze zagraniczni brokerzy, którzy nie pobierają opłat depozytowych w ogóle, o czym warto tutaj napisać.

Brokerzy, którzy nie pobierają opłaty depozytowej

Część osób może jednak woleć przenosiny swoich środków na konto u zagranicznego brokera. Ich wstępne porównanie zamieściłem w dziewiątej części serii o akcjach, a dziś publikuję listę instytucji, które nie pobierają opłat za przechowywanie papierów wartościowych swoich klientów. Według doniesień czytelników następujący europejscy (lub posiadający filię w Europie) brokerzy nie pobierają opłaty depozytowej (custody fee):

 • DeGiro.
 • Interactive Brokers.
 • Lynx Broker.

Oraz amerykańscy brokerzy:

 • Tasty Works.
 • Firstrade.

Lista będzie uzupełniane wraz z nadpływem informacji od czytelników.

Podsumowanie

Jako że jesteśmy inwestorami długoterminowymi, to żadne z nas nie powinno i raczej nie chce godzić się na dodatkowe 0,15 pp. rocznie kosztu rocznego naszych funduszy ETF, bo takie inwestowanie po prostu przestaje być tanie. Jako ciekawostkę wspomnę też o tym, że od ponad miesiąca korzystam z usług amerykańskiego brokera Firstrade, który umożliwia darmowy handel ETF-ami (amerykańskimi) bez żadnych opłat depozytowych, zarabiając głównie na pożyczkach dla inwestorów (marigin trading).

Od USA dzielą nas w kwestii inwestowania tysiące mil, ale liczę, że dzięki podobnym wpisom i uświadamianiu grona polskich inwestorów w końcu zbliżymy się jakością oferty maklerskiej do Stanów Zjednoczonych. Raz jeszcze dziękuję za pomoc w ukończeniu tego wpisu – instrukcji! Widzimy się w komentarzach poniżej!

/Mateusz

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

5 89 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

1.5K komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze