Czy fundusze dywidendowe są lepsze od zwykłych

Czy fundusze dywidendowe są lepsze od zwykłych? Dywidendowe MSCI World i MSCI EM

Wysokie dywidendy czy dobry marketing?

Odkąd tworzę tego bloga, postawiłem sobie na cel, aby porządnie opisywać wady i zalety inwestowania we wszystkich możliwych formach, a zatem także w postaci inwestowania dywidendowego. Od lat w okolicy grudnia wydaję rankingi dywidendowe GPW (wszystkie znajdziesz tutaj), które ściągają tu rzesze fanów spółek dywidendowych znad Wisły, bijąc rekordy wyświetleń wśród wszystkich materiałów na moim blogu. Jednak nie wszyscy mają wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, aby aktywnie przebierać spośród setek lub tysięcy spółek i samodzielnie tworzyć portfele dywidendowe. Dla takich osób idealne mogą okazać się ETF-y dywidendowe, pośród których niestety marketing często wygrywa z efektywnością. W tym wpisie sprawdzę, czy fundusze dywidendowe są lepsze od zwykłych funduszy, czyli tych śledzących szerokie indeksy akcji.

Myślę, że jego lektura będzie ciekawa i pouczająca zarówno dla inwestorów pasywnych, jak i dla inwestorów dywidendowych, bo każdy z nich znajdzie tu coś dla siebie. Liczę na dyskusję w komentarzach, bo zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy inwestowania dywidendowego znajdą tu po kilka argumentów „za” ich tokiem myślenia, więc aż żal nie byłoby pozostawić pod wpisem swojej opinii o inwestowaniu dywidendowym. Miłej lektury i do zobaczenia w komentarzach pod wpisem!

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie rodzaje indeksów dywidendowych MSCI wyróżniamy.
  • Czym cechują się indeksy MSCI High Dividend Yield, Dividend Tilt oraz Dividend Masters.
  • Jak wysokie były historyczne dywidendy z tych indeksów, a jak duża ich całkowita stopa zwrotu (Total Return).
  • Czy wybór funduszy na indeksy dywidendowe ma sens dla inwestora długoterminowego.

Jakie indeksy dywidendowe przeanalizuję?

Klasyfikacja funduszy dywidendowych jest nieco chaotyczna, bo różni dostawcy indeksów mają swoje „prywatne” sposoby na ich tworzenie i dobieranie spółek dywidendowych. Często jedynym wspólnym mianownikiem dla tego rodzaju indeksów jest fakt wypłacania przez firmy dywidend, a wszystko inne różni się pomiędzy indeksami. Zdecydowałem się opisać indeksy dywidendowe znanego światowego dostawcy indeksów MSCI, ponieważ tylko on publikuje dane za darmo w internecie (tutaj). Oto rodzaje indeksów, które dziś wspólnie prześwietlimy (1 regularny i 3 dywidendowe):

  • Regularne indeksy, czyli dobrze znane MSCI World i MSCI Emerging Markets. MSCI ACWI nie przeanalizuję, bo w badanym okresie pokrywał się w 93-97% z MSCI World, więc tylko powieliłoby to podobne dane i niepotrzebnie zwiększyło liczbę wykresów.
  • Powyższe indeksy, ale z czynnikiem „High Dividend Yield, czyli filtr na spółki wypłacające wysokie dywidendy. Tu przykład opisu indeksu MSCI World High Dividend Yield.
  • Powyższe, ale z parametrem „Dividend Tilt”, czyli z filtrem na spółki dywidendowe i ważeniem nie tylko wobec kapitalizacji, ale też wobec stopy dywidendy. Tu przykład opisu indeksu MSCI World Dividend Tilt.
  • Powyższe, ale w wersjach „Dividend Masters”, wybierające spółki, które zwiększają dywidendy od przynajmniej 10 lat (MSCI World) lub 7 lat (MSCI EM). Tu przykład opisu indeksu MSCI World Dividend Masters. Taka wersja dywidendowych arystokratów z mniejszymi wymaganiami.

Co prawda na ostatnie 2 z 4 powyższych nie udało mi się znaleźć żadnych europejskich funduszy ETF, ale istnieją amerykańskie ETF-y z tymi czynnikami/parametrami:

Z pełną świadomością tego, że nie wszystkie z tych indeksów kupimy w formie funduszy ETF, przejdźmy do analizy sposobu ich tworzenia.

Jak działają indeksy Dividend Tilt, High Dividend Yield i Dividend Masters?

Zacznijmy od tego, że indeksy dywidendowe są tworzone dlatego, że ten rodzaj inwestowania jest bardzo popularny. Choć nie ma dowodów na jego wyższą skuteczność od inwestowania w szeroki rynek, a fakt otrzymywania dywidend na koncie opodatkowanym wręcz zmniejsza podatkową opłacalność tego stylu inwestowania, to i tak zdobywa on wielu fanów. Nie dziwię się temu ani trochę, bo spływające z portfela odsetki i dywidendy mogą pomóc przetrwać trudne chwile spadków na giełdzie, działając kojąco na emocje początkującego inwestora, który traci pieniądze.

Rozumiejąc popularność inwestowania dywidendowego, aby trafić w gusta inwestorów, firma MSCI stworzyła 3 „rodziny” indeksów dywidendowych:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych rodzaje indeksow dywidendowych MSCI

Regularne indeksy kupują wszystkie spółki z danego regionu „jak leci”, sortując je zgodnie z ich wielkością, czyli kapitalizacją (wartością rynkową).

Indeksy „Dividend Tilt”, czyli z dywidendowym „przechyleniem” wybierają tylko spółki dywidendowe, ale liczy się dla nich zarówno stopa dywidendy, jak i kapitalizacja spółki. Przykład: dużą wagę mogą tu stanowić zarówno duże spółki wypłacające niskie dywidendy, jak i małe spółki wypłacające wysokie dywidendy. Po prostu wysokość dywidendy nie jest jedynym kryterium ważenia udziału i proporcji firm w indeksie.

Indeksy spółek o wysokich dywidendach „High Dividend Yield” filtrują rynek w poszukiwaniu firm płacących wysokie dywidendy i spełniających określone kryteria jakościowe. W tym indeksie nie znajdziesz firm o niskiej stopie dywidendy.

Indeksy „Mistrzów Dywidend” („Dividend Masters”) przebierają rynek w poszukiwaniu spółek wypłacających dywidendy od 7 lub od 10 lat (w zależności od rynku). Nie jest tu ważna stopa dywidendy, a jej historia, a wszystkie spółki mają równe/zbliżone wagi w indeksie, więc np. spółka Coca-Cola (ogromna kapitalizacja, przeciętna stopa dywidendy) może stanowić tu taki sam udział, jak spółka Best Buy (dużo niższa kapitalizacja, nieco wyższa stopa dywidendy).

Każdy z indeksów jest na swój sposób interesujący, ale najwięcej ETF-ów opiera się na pierwszym i trzecim rodzaju, czyli na indeksach szerokich lub indeksach o wysokich dywidendach. Wyjaśnię Ci na przykładzie, czym różnią się 4 rodzaje zbiorów spółek.

Czym różnią się od siebie w praktyce te rodzaje indeksów?

Jak mogłeś się spodziewać, indeks MSCI World zawiera wszystkie wystarczająco duże spółki notowane na rynkach rozwiniętych, takich jak m.in. USA, Japonia, kraje Europy Zachodniej, Kanada oraz Australia. Indeks jest ważony kapitalizacją, więc największa spółka (obecnie Apple: 4,94%) stanowi tam największą część. Są tam zarówno spółki dywidendowe, jak i firmy niewypłacające dywidend, więc jego wskaźniki fundamentalne nie są obecnie szczególnie „tanie”, ale jego 5- i 10-letnia stopa zwrotu jest najlepsza z całej stawki. Stopa dywidendy MSCI World jest umiarkowana (wynosi około 2%) właśnie dlatego, że nie wszystkie firmy w jego składzie płacą dywidendy. Wszystkie te parametry zestawiłem z indeksami dywidendowymi każdego typu w poniższej tabeli:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych rodzaje indeksow dywidendowych MSCI parametry 10 20231

Indeks MSCI Dividend Tilt zawiera ponad połowę spółek z oryginalnego indeksu, co odpowiada po prostu liczbie spółek płacących dywidendy. Przypomnę, że indeks ten nie ma wymogów dotyczących ich wysokości, a jedynie faktu, że są wypłacane. Zupełnie inaczej jest w przypadku indeksu High Dividend Yield, w którym znajduje się tylko 350 spółek o wysokich dywidendach oraz MSCI World Dividend Masters, który gromadzi spółki płacące dywidendy od przynajmniej dekady.

Jak można się było spodziewać, fundamentalnie najtańsze spółki znajdują się w indeksie MSCI World High Dividend Yield. Było to do przewidzenia, ponieważ zazwyczaj firmy o wysokiej stopie dywidendy to przy okazji spółki o niskim wskaźniku ceny do zysku (gdy zysk jest wysoki wobec ceny, to związana z zyskiem dywidenda też jest wysoka wobec ceny akcji). Stopa zwrotu z indeksów w okresie 3, 5 i 10 lat jest dość przypadkowa, bo w każdym przedziale lat wygrywa inny indeks. Indeksem o najbardziej równomiernym rozkładzie spółek jest ważony po równo MSCI World Dividend Masters, ale przeciętna waga spółki jest prawie równie wysoka w indeksie MSCI World High Dividend Yield.

Sprawdźmy w praktyce, jak zmieniały się dywidendy dla dwóch najpopularniejszych rodzajów indeksów, na które znajdziemy sporo funduszy ETF, czyli indeksów szerokich oraz spółek o wysokich dywidendach. Uwaga! Podane przeze mnie we wpisie stopy dywidend są trochę zawyżone, wobec rzeczywistych stóp dywidend oferowanych przez ETF-y na wybrane indeksy. Jest tak, ponieważ:

  • Liczyłem stopy dywidend wobec średnich cen z każdego roku, a nie wobec ceny ETF-u z ostatniego dnia notowań w ciągu roku.
  • ETF-y często „benchmarkują się” wobec indeksu z dywidendami, ale „obciętymi” o podatek u źródła (na ogół 15/30%), dlatego ich dywidendy są w praktyce niższe, niż wynikałoby to z czystego indeksu total return.
  • Dywidendy i stopy dywidend liczyłem „na piechotę”, porównując stopy zwrotu z każdego miesiąca pomiędzy indeksami Total Return (gross) a indeksami bez dywidend (price).

Powyższe mogło spowodować, że dywidendy zniekształciły się wobec danych dostępnych na portalach związanych z ETF-ami. Jedno jest jednak pewne: ich porównanie relatywnie do siebie w konkretnych latach pozostaje poprawne, a to jest w tym wpisie najważniejsze.

Szerokie indeksy kontra indeksy wysokich dywidend

W tym fragmencie wpisu przeanalizuję wyłącznie 2 rodzaje indeksów, o które oparte jest wiele europejskich ETF-ów. Indeksy, których zmianę stopy dywidendy w czasie prześledzimy, to:

  • MSCI World, czyli wszystkie spółki z rynków rozwiniętych.
  • MSCI World High Dividend Yield, czyli spółki z rynków rozwiniętych o wysokich dywidendach.
  • MSCI Emerging Markets, czyli wszystkie spółki z rynków wschodzących.
  • MSCI Emerging Markets High Dividend Yield, czyli spółki z rynków wschodzących o wysokich dywidendach.

Test będzie polegał na sprawdzeniu, jak na przestrzeni lat zmieniała się wysokość bieżącej stopy dywidendy z indeksu oraz jej wysokości relatywnie do ceny zakupu sprzed lat, ale z uwzględnieniem inflacji. Sprawdźmy, czy indeks akcji o wysokich dywidendach potrafi również zwiększać ich wypłaty z czasem i dzięki temu pokonywać inflację.

MSCI World a dywidendy

Inwestorzy często narzekają na niskie dywidendy z najlepiej zdywersyfikowanych indeksów. Nie inaczej jest w przypadku „króla indeksów rynków rozwiniętych”, czyli MSCI World, który od roku 1986 bardzo rzadko oferował bieżącą stopę dywidendy wyższą od 3% rocznie brutto:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI World

Ciekawe jest jednak to, że pomimo notorycznie niskiej stopy dywidendy, jej stopa wobec ceny zakupu nie dość, że rosła z czasem, to jeszcze wyprzedzała w tym wzroście inflację na USD. Ktoś, kto kupiłby fundusz na indeks MSCI World w roku 1970, z czasem zauważyłby, że wypłacana przezeń dywidenda jest coraz wyższa i pomimo inflacji, a więc rosnących cen produktów i usług, może nabyć za tę dywidendę coraz więcej (i to bez reinwestowania jej w jednostki indeksu!).

Indeks niedywidendowy na rynki rozwinięte jest więc całkiem dobry pod kątem wzrostu dywidend i utrzymania ich wartości w czasie. Mimo że bieżąca stopa dywidendy to zwykle około 2,5-3%, to wobec ceny zakupu w 1970 roku i z uwzględnieniem inflacji jest to od kilku lat już 8%, czyli znacznie więcej. Zobaczmy teraz, czy indeks spółek o wysokiej stopie dywidendy powtórzy sukces swojego pierwowzoru.

MSCI World High Dividend Yield a dywidendy

Pewną komplikacją w wykonaniu rzetelnej analizy porównawczej jest to, że dane o stopach zwrotu i stopach dywidend dla indeksu MSCI World High Dividend Yield dostępne są nie od 1970, a jedynie od roku 1996. Mimo tej krótszej od poprzednika historii analiza wykresu stóp dywidend pozwala wysnuć bardzo ciekawe wnioski o jego dywidendowej skuteczności (a raczej jej braku). Bieżąca stopa dywidendy jest od 25 lat wysoka, wynosząc przeciętnie około 4% wobec 3% dla szerokiego indeksu. O wiele gorzej indeks radzi sobie z utrzymaniem wysokiej dywidendy wobec inflacji oraz zapewnieniem jej wzrostu na przestrzeni lat:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI World High Dividend Yield

Z jednej strony trudno się do MSCI World High Dividend Yield przyczepić, bo indeks zapewnia to, o czym jego twórcy informują w ramach nazwy, czyli wysokie stopy dywidend. Tylko co Ci po stopie dywidendy 4-4,5%, jeśli na przestrzeni lat realna stopa dywidend spada (nie pokonuje inflacji)? Nie mówiąc o tym, że stopa dywidendy czystego indeksu – choć w każdym roku o 1-1,5 p.p. niższa – przynajmniej z czasem rośnie relatywnie do ceny zakupu oraz pobija inflację.

Sprawdźmy, czy podobny problem dotyczy indeksów rynków wschodzących, które na ogół zachowują się trochę inaczej od swoich rozwiniętych odpowiedników.

MSCI EM a dywidendy

Wykres stopy dywidendy MSCI Emerging Markets narysowałem tylko od 1988 roku, bo właśnie od tego czasu dostępne były jego kursy. Bieżąca dywidenda z indeksu MSCI Emerging Markets oscyluje wokół 2,6-3%, miejscami sięgając nawet okolic 3,5-4%. Istotniejsze jest jednak to, że jej wzrost w czasie wobec ceny zakupu i z uwzględnieniem inflacji jest nierównomierny i mało przekonujący. W latach 1988 – 2002 stopy dywidendy były w stagnacji i ledwo pobijały inflację. Podobną rzecz można napisać o latach 2007 – 2022, w których stopa dywidendy relatywnie do ceny zakupu nie zwiększała się. Okres 2002 – 2007 przyniósł jednak wielki skok w zakresie stopy dywidendy, sprawiając, że inwestor, który nabył ten indeks przed tym okresem, nagle zamiast 5% dywidendy w stosunku do ceny zakupu, zaczął otrzymywać 12,5-15% dywidendy (i to z uwzględnieniem inflacji na USD):

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI EM

Ta nierównomierność, nieprzewidywalność i chaotyczność zmian jest (niestety) dość typowa dla rynków wschodzących, których wyrażone w USD notowania są silnie zależne od kursów tamtejszych walut wobec waluty światowego hegemona z Ameryki Północnej. Dochodzi do tego szybki rozwój giełd z tamtych regionów w okresie 2002 – 2007 i mamy trudny do powtórzenia czas wielkiej hossy dywidendowej na rynkach wschodzących. Jak wobec tego radził sobie w przeszłości indeks wysokich dywidend z rynków wschodzących?

MSCI EM High Dividend Yield a dywidendy

Indeks spółek o wysokiej stopie dywidendy ponownie „dowozi” to, czego moglibyśmy się po nim spodziewać, czyli wysokie w każdym roku dywidendy. Jeśli trapi Cię to, że Twój szeroki indeks „wypłaca” tylko 1,5-2,5% dywidendy, to indeks z czynnikiem High Yield z pewnością przebije go, płacąc 3,5-5% dywidendy w każdym roku:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI EM High Dividend Yield

Gorzej z jego wzrostem stopy dywidnedy relatywnie do ceny zakupu oraz z uwzględnieniem inflacji. Inwestor, który w 1996 roku zainwestowałby swoje środki w fundusz śledzący indeks MSCI Emerging Markets High Dividend Yield, z pewnością nie byłby dumny ze wzrostu jego dywidend w czasie. Może nominalnie by one rosły, ale uwzględniając inflację, ciągle otrzymywałby około 3,5-4,5% rocznie wobec ceny zakupu, co przekreśla ten indeks jako wzrostowo – dywidendowy.

Czy możemy być niezadowoleni lub zawiedzeni tym, że indeksy spółek o wysokiej stopie dywidendy nie gwarantują jej wzrostu w czasie? Czy to samo nie dotyczy przypadkiem samodzielnego inwestowania w spółki dywidendowe, pośród których te, które płacą najwyższe dywidendy, są często tymi, których biznesy są w stagnacji lub chylą się ku upadkowi? Właśnie dlatego chciałbym rzucić okiem także na znacznie ciekawsze indeksy „Dividend Tilt” oraz „Dividend Masters”, które z uwagi na brak lub niewielką liczbę opartych nań ETF-ów, nie zdołały przebić się do popularnego nurtu inwestowania w Polsce.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Porównanie wszystkich indeksów dywidendowych

Wykonamy teraz teoretyczne, ale bardzo interesujące ćwiczenie, polegające na „pomiarze” nominalnego wzrostu stopy dywidendy w każdy z indeksów w latach 2003 – 2022. Ten krótki, bo 20-letni okres wybrałem dlatego, że indeksy „Dividend Masters” tworzone były dopiero od końca 2002 roku, a bardzo zależało mi na ujęciu ich w porównaniach, które za chwile zobaczysz.

Zrozumienie kolejnych wykresów będzie bardzo proste, bo inwestujemy na nich w następujący sposób:

  1. W styczniu 2003 roku kupujemy fundusz (np. ETF) na dany indeks za 100 USD.
  2. Nie bierzemy pod uwagę inflacji, sprawdzając tylko nominalny wzrost dywidend (oraz ich stopy) wobec ceny zakupu w styczniu 2003 roku.
  3. Nie dokonujemy dopłat do inwestycji (poza ewentualnym reinwestowaniem dywidend).
  4. W kwestii reinwestowania dywidend przedstawię 2 różne warianty:
    1. Spływające dywidendy wydajemy, nie reinwestując ich.
    2. Każdą otrzymaną dywidendę reinwestujemy (bez podatku), dzięki czemu przyszłe dywidendy rosną szybciej niż w pierwszym wariancie.

Będzie zatem o wiele prościej i bardziej obrazowo niż w poprzednich częściach wpisu. Jak zwykle zaczniemy od indeksów akcji z rynków rozwiniętych opartych na popularnym MSCI World.

MSCI World - wzrost dywidend bez reinwestycji

Powiedzmy, że jesteś rentierem, który chce na bieżąco czerpać ze swojego kapitału. Chcemy sprawdzić skuteczność każdego z indeksów, badając wysokość jego dywidendy w czasie i zakładając to, że dywidendy nie są reinwestowane. Z początkowo ulokowanych w 4 wariantach MSCI World 100 dolarów amerykańskich, każdy z inwestorów uzyskałby następujący wynik:

  • Dywidenda z MSCI World wzrosłaby z 2,53 USD w 2003 roku do 7,22 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 186%.
  • Dywidenda z MSCI World High Dividend Yield wzrosłaby z 4,40 USD w 2003 roku do 7,95 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 80%.
  • Dywidenda z MSCI World Dividend Tilt wzrosłaby z 3,56 USD w 2003 roku do 9,56 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 169%.
  • Dywidenda z MSCI World Dividend Masters wzrosłaby z 4,32 USD w 2003 roku do 11,34 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 163%.

W formie wykresu wyglądałoby to następująco:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI World Dywidendy 20 lat bez reinwestowania dywidend

Pozytywnym wnioskiem z powyższej symulacji jest to, że każdy z indeksów – niezależnie czy dywidendowy, czy niedywidendowy – oferował nominalny wzrost wypłat dywidend w czasie. Wiele osób się zdziwi, ale największy wzrost dywidend zapewnił… szeroki indeks, co może być bardzo nieintuicyjne, ale zrozumiałe, uwzględniając jego wzrostową specyfikę. Indeksy dywidendowe rynków rozwiniętych radziły sobie w tym dwudziestoleciu następująco:

  • MSCI World High Dividend Yield istotnie oferował wysoką stopę dywidendy, ale jej wzrost w czasie był około 2-krotnie niższy niż pozostałych indeksów w porównaniu.
  • MSCI World Dividend Tilt zaczął od niższej od pozostałych dywidendy, ale jej wzrost w czasie pobił obydwu konkurentów (169% wobec 80% i 163%).
  • MSCI World Dividend Masters był kompromisem pomiędzy alternatywnymi indeksami, bo przynosił zarówno wysoką, jak i rosnącą dywidendę.

Szkoda tylko, że tak trudno znaleźć fundusze śledzące rodzinę indeksów Dividend Masters, bo powyższej teoretycznej dość dywagacji nie mogę potwierdzić w praktyce (na istniejącym od lat funduszu). Sprawdźmy, co stałoby się ze wzrostem dywidend, gdyby zamiast wydawać je (np. na życie lub na inne inwestycje), inwestor postanowiłby je reinwestować w fundusz na ten sam indeks, który te dywidendy wypłacił.

MSCI World - wzrost dywidend z ich reinwestycją

Jesteśmy stale wśród indeksów akcji z rynków rozwiniętych, takich jak USA, Japonia, Wielka Brytania czy Kanada. Tym razem jednak zakładamy, że inwestor jest w fazie akumulacji, a więc spływające dywidendy inwestuje ponownie w jednostki tych samych funduszy ETF. Oto jak w tym scenariuszu zmieniałaby się wypłacana przez każdy z indeksów dywidenda:

  • Dywidenda z MSCI World wzrosłaby z 2,56 USD w 2003 roku do 11,66 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 356%.
  • Dywidenda z MSCI World High Dividend Yield wzrosłaby z 4,51 USD w 2003 roku do 17,73 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 293%.
  • Dywidenda z MSCI World Dividend Tilt wzrosłaby z 3,47 USD w 2003 roku do 18,51 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 433%.
  • Dywidenda z MSCI World Dividend Masters wzrosłaby z 4,42 USD w 2003 roku do 19,83 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 349%.

Pierwszym, co rzuca się w oczy osobie, która pamięta wyniki poprzedniej symulacji, jest to, że wzrost dywidendy indeksu High Dividend Yield jest relatywnie o wiele wyższy niż w przypadku ich wypłacania i wydawania. Dowodzi to prostego faktu, że w indeksie wysokich dywidend wypłaty z zysku stanowią lwią część całkowitej stopy zwrotu (Total Return) i jeśli są one wypłacane, to pozbawia się inwestora większości długoterminowego wzrostu. Pozostałe indeksy również odnotowały wysoki wzrost dywidendy, detronizując czysty indeks MSCI World z piedestału największego wzrostu dywidendy w czasie:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI World Dywidendy 20 lat reinwestycja dywidend

Zakładając, że wszystkie dywidendy byłyby reinwestowane w jednostki indeksów, MSCI przyniósłby aż 356% wzrost dywidend. MSCI Dividend Masters przyniósłby podobny wzrost wartości nominalnej dywidendy (349%), ale obydwa indeksy pobiłby dość nieoczekiwanie fundusz MSCI World Dividend Tilt, którego dywidendy wzrosłyby o 433%. To zdumiewające, biorąc pod uwagę fakt, że indeksy „skłaniające się ku dywidendom” nie biorą pod uwagę wyłącznie ich wysokości, ale i regularną kapitalizację firm w danym indeksie.

Podsumowując: każdy z inwestorów lokujących 100 USD w indeksy dywidendowe z rodziny MSCI World, gdyby reinwestował dywidendy, osiągnąłby po 20 latach około 18-19 USD dywidend (wobec 3,5-4,5 USD dywidendy na początku tej inwestycji). Czy ten imponujący wynik powielą bardzo różniące się od nich fundusze na akcje z rynków wschodzących?

MSCI EM - wzrost dywidend bez reinwestycji

Wracamy do przypadku rentiera, który chce korzystać ze środków z wypłacanych dywidend i decyduje się ich nie reinwestować. Jako że ma on silną preferencję do inwestowania w młodsze gospodarki, to zamiast indeksów z rodziny MSCI World, wybiera indeksy z rodziny MSCI Emerging Markets. Oto jak zmieniałaby się wartość wypłacanych przez poszczególne indeksy dywidend w omawianym okresie 20-letnim:

  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets wzrosłaby z 3,73 USD w 2003 roku do 11,47 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 207%.
  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets High Dividend Yield wzrosłaby z 5,67 USD w 2003 roku do 17,80 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 214%.
  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets Dividend Tilt wzrosłaby z 5,25 USD w 2003 roku do 15,22 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 190%.
  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets Dividend Masters wzrosłaby z 5,86 USD w 2003 roku do 20,69 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 253%.

Pierwszym, co rzuca się w oczy jest to, że wzrost dywidendy każdego z czterech indeksów był do siebie bardziej zbliżony wobec indeksów z rodziny MSCI World. Drugim, co rzuca się w oczy, jest to, że nominalny wzrost dywidendy „czystego” MSCI Emerging Markets (+207%) nie był najwyższy, bo pobiły go aż 2 indeksy. Zwycięzcą wzrostu dywidend okazał się MSCI Emerging Markets Dividend Masters (+253%), a na drugim miejscu uplasował się MSCI Emerging Markets High Dividend Yield (+214%), który w przypadku tej grupy indeksów nie zawiódł tak, jak jego odpowiednik na rynki rozwinięte.

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI EM Dywidendy 20 lat bez reinwestowania dywidend

Na uwagę zasługuje to, że większość nominalnego wzrostu dywidend z indeksów akcji spółek z rynków wschodzących przypadło na okres 2003 – 2011 roku, a po nim nominalna wartość dywidend każdego z indeksów była w stagnacji, spadała albo tylko nieznacznie rosła. Dowodzi to mniej przewidywalnego cyklu wzrostu dywidend z krajów rozwijających się i tego, że bez reinwestowania dywidend nie ma szans na ich pewny i wysoki wzrost w czasie. Dlatego na koniec tej części wpisu spojrzę też na te same indeksy, ale tak, jak gdybyśmy reinwestowali całe napływające dywidendy z powrotem z akcje z każdego z indeksów.

MSCI EM - wzrost dywidend z ich reinwestycją

Gdybyśmy założyli, że otrzymane dywidendy reinwestujemy, to rynki wschodzące zaczęłyby naprawdę błyszczeć. W przypadku każdego z porównywanych indeksów nominalny wzrost dywidend w scenariuszu reinwestowania jest wyższy, niż wynosił dla podobnych indeksów, ale na rynki rozwinięte. Tym razem zdecydowanie dominuje MSCI EM High Dividend Yield, który bardzo dużą część zysku osiąganego przez spółki z jego składu wypłacał w dywidendach:

  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets wzrosłaby z 3,81 USD w 2003 roku do 19,61 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 415%.
  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets High Dividend Yield wzrosłaby z 5,84 USD w 2003 roku do 44,67 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 665%.
  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets Dividend Tilt wzrosłaby z 5,40 USD w 2003 roku do 32,52 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 503%.
  • Dywidenda z MSCI Emerging Markets Dividend Masters wzrosłaby z 6,04 USD w 2003 roku do 37,73 USD pod koniec 2022. Byłby to wzrost o 525%.

W teorii wcale nie powinno dziwić to, że to właśnie indeks spółek o wysokiej stopie dywidendy zyskuje najwięcej po wliczeniu tego, że się je reinwestuje. Problem tylko w tym, że w przypadku rynków rozwiniętych był on najgorszy pod kątem wzrostu stopy dywidendy, a w przypadku rynków wschodzących jest on najlepszy. Nominalna dywidenda z MSCI EM High Dividend Yield po reinwestowaniu dywidend przez 20 lat wzrosłaby o 665% wobec ceny zakupu z 2003 roku, co widać na poniższym wykresie:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI EM Dywidendy 20 lat reinwestycja dywidend

Zarówno pozostałe indeksy dywidendowe, jak i szeroki indeks MSCI Emerging Markets naprawdę „daje radę”, gdyż zakładając reinwestowanie dywidend wszystkie 4 rosły w sposób nie tyle równomierny, ile zauważalny. Jeśli jesteś obecnym lub przyszłym rentierem, lub emerytem, to szerokie indeksy obydwu rodzajów po prostu „nie dadzą rady”, aby wypłacić Ci wystarczająco wysoką dywidendę tu i teraz.

W przypadku indeksów rynków rozwiniętych szczególnie dobrze pod kątem wzrostu dywidend radził sobie indeks MSCI World Dividend Masters, a w przypadku wschodzących – MSCI EM Dividend Masters oraz MSCI EM Dividend Tilt. Gdyby tylko było na nie więcej ETF-ów… ;).

Sprawdźmy teraz to, czego dywidendowi inwestorzy nie lubią najbardziej (ironicznie o tych, dla których liczą się tylko dywidendy), czyli całkowitą stopę zwrotu z inwestycji w szeroki indeks oraz jego 3 dywidendowe odmiany.

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj

Szersze spojrzenie - całkowity zwrot tych indeksów

Niezależnie czy inwestujesz dywidendowo, czy wypłaty z zysku spółek nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia, ocenę indeksów lub funduszy ETF powinieneś zawsze zaczynać od zbadania całkowitej stopy zwrotu. Zaczniemy do dywidendowych wersji indeksu na akcje z rynków rozwiniętych, czyli MSCI World.

Dywidendowe wersje MSCI World

Porównam teraz wzrost wartości portfela z założeniem, że inwestujemy jednorazowo 100 USD w jednostkę każdego z indeksów w styczniu 2003 aż do grudnia 2022 roku, czyli przez pełne 20 lat. W tym czasie wszystkie napływające dywidendy od razu reinwestowano, co sprawiło, że większość inwestorów w indeksy rynków rozwiniętych pomnożyła kapitał przynajmniej 5-krotnie. To niezły wynik, ale zaskoczy Cię to, który indeks poradził sobie najlepiej. Jest nim MSCI World Dividend Masters, który spółki dobiera zupełnie inaczej od pozostałych rodzajów indeksów w tym zestawieniu, bo nie są one ważone kapitalizacją, a zamiast tego mają równy udział w jego składzie.

Choć różnica w wynikach jest początkowo niewielka, a w roku 2008 ten fundusz jest tymczasowo najgorszym z całej czwórki, to w latach 2009 – 2012 wychodzi on na prowadzenie, którego nie ustępuje aż do końca badanego okresu:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI World Stopy zwrotu TR 2

Nie dziwi też to, że podobnie do siebie zachowują się indeksy MSCI World i MSCI World Dividend Tilt, które różnią się tylko tym, że w tym drugim nie ma spółek niedywidendowych i wagi w indeksie są lekko zmodyfikowane (o mnożnik stopy dywidendy, ale przypomnę, że Dividend Tilt też bierze pod uwagę kapitalizację).

Biorąc pod uwagę wnioski z rozdziału o wysokości dywidend, nie dziwi też to, że MSCI World High Dividend Yield nie błyszczy również pod względem całkowitego zwrotu, kończąc te dwie dekady najgorzej z badanych indeksów. Ciekawe, czy to samo możemy stwierdzić po indeksach rynków wschodzących.

Dywidendowe wersje MSCI Emerging Markets

Dywidendowe rynki wschodzące nie zaskakują, bo także tutaj wersja indeksu „Dividend Masters” radzi sobie najlepiej. Skoro to tak dobry indeks, to zastanawia mnie to, dlaczego fundusze nie wzorują się na nim już od lat, ale to taki analityczny szczegół, na który odpowiedzi poszukam w przyszłości. Inwestor, który w 2003 roku ulokowałby 100 USD w fundusz na indeks MSCI Emerging Markets Dividend Masters i wszystkie dywidendy (jakimś cudem) reinwestował bez podatku Belki, osiągnąłby w 2022 roku aż 1120 dolarów amerykańskich, a więc stopę zwrotu przekraczającą +1000%.

Pozostałe 3 indeksy z rodziny MSCI EM radzą sobie podobnie do siebie, ale najgorszym z nich jest tym razem szeroki indeks na rynki wschodzące. Nieco lepiej skończyły ten okres indeksy MSCI EM High Dividend Yield oraz MSCI EM Dividend Tilt, spośród których zwycięzcą był przez większość czasu ten pierwszy, ale na końcu ich wynik praktycznie się zrównał:

Czy fundusze dywidendowe sa lepsze od zwyklych MSCI EM Stopy zwrotu TR 2

Indeks w wersji Dividend Masters znacząco pokonuje ważone kapitalizacją pozostałe indeksy, bo szczęśliwy inwestor skończyłby z około 2-krotnie wyższym kapitałem, niż jak gdyby zainwestował w szeroki indeks rynków wschodzących. Chyba znam odpowiedź na pytanie „czy fundusze dywidendowe są lepsze od zwykłych?”, a jest nią: to zależy od indeksu, okresu oraz – no cóż – tego, czy indeksy czynnikowe będą zachowywały się przewidywalnie w przyszłości.

Najlepsze indeksy dzisiaj – w tym wpisie są to wersje Dividend Mastes – mogą być tymi najgorszymi w przyszłości, więc w przypadku czynników/faktorów byłbym szczególnie ostrożny i nie obiecywał zbyt wiele. Dziwi mnie fakt, że w Europie praktycznie nie ma funduszy opartych na indeksie MSCI Dividend Masters, ale być może jest na to proste wyjaśnienie. Fundusze typu equal weight są trudne do odwzorowania, bo niektóre spółki z takich indeksów mogą być mało płynne i trudne do zakupu w takiej proporcji, jak kupuje się gigantów pokroju Coca Coli czy Microsoftu.

Prywatnie najbardziej zawodzą mnie niestabilne i nierosnące dywidendy z indeksów typu High Dividend Yield, który chyba nigdy nie stanie się moim ulubionym czynnikiem w inwestowaniu faktorowym. Po raz kolejny dobry wzrost dywidend zanotowały najprostsze, szerokie indeksy regionalne, z których ten na rynki wschodzące przegrał jednak po 20 latach ze swoimi dywidendowymi wersjami.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Podsumowanie

Ogromną radość sprawia mi zawsze eksplorowanie nieznanych ziem, a czymś takim zdecydowanie było czytanie o indeksach typu High Dividend Yield, Dividend Tilt oraz Dividend Masters. Bardzo chciałbym, aby fundusze na indeksy dywidendowe popularyzowały się w Europie, ale jako że większości z nich tutaj brakuje, to na razie zadowalam się ETF-ami amerykańskimi, które kupuje przez konto w Firstrade. Jego zakładanie i korzystanie zeń opisałem we wpisie „Recenzja Firstrade – brokera do amerykańskich ETF, akcji i obligacji„, który będzie doskonałą lekturą dla szukających możliwości inwestowania w ETF-y amerykańskie mimo ograniczeń, które na europejskich inwestorów nałożyła dyrektywa unijna MIFiD II.

Czy interesuje Cię inwestowanie dywidendowe i czy zastanawiałeś się w ogóle, aby robić to za pomocą ETF-ów? Co sądzisz o przedstawionych tu dzisiaj przeze mnie indeksach i wysokości dywidend, które oferowały historycznie? Mam nadzieję, że się podobało i do zobaczenia w komentarzach pod wpisem!

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.5 71 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

226 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze