You are currently viewing Ranking spółek dywidendowych z GPW na 2025 rok. Polscy Dywidendowi Arystokraci

Ranking spółek dywidendowych z GPW na 2025 rok. Polscy Dywidendowi Arystokraci

Gotowi na dywidendowe łowy?

Minął kolejny rok, który przyniósł w moich dywidendowych rankingach spore zmiany i przetasowania. W tym roku wrócę do formuły według której jedna spółka może należeć wyłącznie do 1 grupy rankingowej, bo mam wrażenie, że w zeszłym roku zbyt wiele spółek pokrywało się w 3 rankingach i wszystko się za bardzo „uśredniło”. Ponadto, w każdym z rankingów z zeszłego roku było aż 20 firm, co sprawiło, że ich wyniki są na ogół bardzo przeciętne (jeśli nie kiepskie – mówiąc wprost). Ratuje je głównie to, że przewagę nad indeksem zbudowały w latach ubiegłych (przypomnę, że rankingi prowadzę już od 4 lat) i nie oddały dotychczas uzyskanej w tamtym okresie dużej przewagi.

Zanim zaczniemy: jeśli prowadzisz portfel dywidendowy, to zachęcam Cię do skomentowania tego wpisu/podcastu/klipu na YouTube wraz z opisem swojego portfela dywidendowego oraz sposobu jego tworzenia i prowadzenia (jestem ciekaw, jak robią to inni).

I pamiętaj, że udostępniam darmowy plik Arkuszy Google z historycznymi dywidendami dla polskich spółek dywidendowych: >> Link do arkusza z historią dywidend dla spółek dywidendowych GPW <<.

Zanim przedstawię Ci ranking spółek dywidendowych z GPW na 2025 rok chciałbym krótko zaprezentować i omówić wyniki portfeli z ubiegłego roku i opisać sposób, w jaki od teraz prowadzę je w ramach MyFund.pl.

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które 12 spółek notowanych na polskiej giełdzie aspiruje do miana Dywidendowych Arystokratów GPW.
  • Które 12 firm notuje tak dobry wzrost wyników i dywidend, że można je nazwać Dywidendowymi Liderami wzrostu na GPW.
  • Jakie 12 spółek wydaje się obecnie tak tanie, że można je nazwać potencjalnymi Dywidendowymi Okazjami na GPW i NewConnect.

Prezentacja wyników 3 portfeli za lata 2020 - 2024

Zacznijmy od rozliczenia historii, bo będzie to kluczowe dla zrozumienia kontekstu moich rankingów. Moje 3 rankingi prowadzę od września 2020 roku, kiedy to wydałem pierwszy ranking dywidendowy na moim blogu, który od początku cieszył się dużą popularnością, co sprawiło, że trzy „rankingi” zacząłem prowadzić jako 3 publiczne portfele w narzędziu MyFund.pl (to link afiliacyjny, jeśli chcesz 2 miesiące najwyższego abonamentu za darmo, a później 20% zniżki na 1 abonament):

Portfele są publicznie dostępne i każdy może je śledzić/obserwować, do czego zachęcam, jeśli chcesz w kolejnych miesiącach i latach śledzić poczynania spółek wybieranych co roku w moich dywidendowych rankingach. Od zeszłego roku zmieniłem sposób prowadzenia tych portfeli na taki, że w dniu publikacji kolejnego rankingu po prostu „wymieniam” zestaw spółek z zeszłego roku na zestaw spółek z nowego rankingu, przy okazji wykonując równoważenie proprocji portfela. Opiszę to trochę dokładniej w kolejnych podrozdziałach, a teraz zaprezentuję historyczne wyniki trzech portfeli dywidendowych wobec kilku benchmarków.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Wyniki historyczne 3 portfeli dywidendowych inwestomat

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z moich portfeli pokonał w całym okresie ich istnienia każdy z 3 benchmarków, do których je porównuję, mianowicie:

  • WIG, czyli szeroki indeks spółek notowanych na GPW (obecnie 321 spółek),
  • WIGdiv, czyli oficjalny indeks dywidendowy prowadzony przez GPW (obecnie 29 spółek),
  • S&P 500 TR, czyli najpopularniejszy indeks świata zawierający 500 największych spółek notowanych w USA w wersji z dywidendami i przeliczany na PLN.

Każdy z moich portfeli znacząco pokonał w tym okresie najlepszy z 3 benchmarków, czyli S&P 500 TR liczony w PLN mimo tego, że… daję indeksom fory. W przeciwieństwie do indeksów, do których porównuję wyniki, moje portfele pokazane są w wersji NR – Net Return, czyli uwzględniając 19% podatku Belki przy wypłacie każdej dywidendy. Sprawia to, że indeksy WIG, WIG-div i S&P 500 TR mają nade mną przewagę, bo w ich przypadku nie jest uwzględniany żaden podatek od dywidendy przy jej wypłacie. Oczywiście mógłbym tego nie uwzględniać (czyli traktować portfel tak, jak gdyby był prowadzony na IKE/IKZE), ale myślę, że większość osób korzysta z regularnych kont maklerskich, więc to podejście jest bliższe prawdziwemu inwestowaniu. Oto wyniki (łączne oraz z każdego okresu z osobna, zakładając pełną reinwestycję dywidend) dla moich 3 portfeli oraz 3 benchmarków:

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok Wyniki moich portfeli z ostatnich 4 lat 1

Czas każdego okresu nie jest ustalony arbitralnie, a definiuje go moment stworzenia każdego z rankingów dywidendowych. Nie sposób nie zauważyć, że przewagę moim portfelom dał zwłaszcza 1 okres ich istnienia, czyli czas między 09.2020 a 12.2021, choć korzystnie na tle benchmarków wyróżniał się także okres 12.2022 – 12.2023.

  • Najlepszą łączną stopę zwrotu (aż +167% w ciągu nieco ponad 4 lat, czyli +26,4% rocznie) osiągnął portfel Dywidendowych Arystokratów.
  • Nieco gorszą (+154,5% w całym okresie, czyli 25% rocznie) zanotował portfel Dywidendowych Liderów Wzrostu.
  • Najgorszą, ale dalej lepszą od 3 benchmarków (+141,7% w ciągu ponad 4 lat, czyli +23,4% rocznie) uzyskał portfel Dywidendowych Okazji.

Na wykresie wygląda to następująco:

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok Stopy zwrotu moich portfeli z ostatnich 4 lat

Wielu fanów inwestowania dywidendowego niestety nie interesuje łączny wzrost portfeli (a niesłusznie, bo inwestor długoterminowy powinien oceniać przede wszystkim łączną stopę zwrotu z inwestycji!). Nie zapominaj o tym, że dywidenda odcinana jest od kursu akcji/ETF-ów, więc nie wpływa na wynik inwestycyjny (there is no free lunch).

Zaprezentuję teraz wysokość dywidend, które w ostatnich latach płacił każdy z portfeli.

Historyczne dywidendy z 3 portfeli dywidendowych inwestomat

Z początkowo zainwestowanych 10 000 złotych każdy z portfeli wypłacił już pomiędzy 3850 zł a 4850 zł netto (po podatku Belki). Największe dywidendy wypłacił portfel Dywidendowych Okazji, co nie powinno nikogo dziwić, bo ta kategoria ma zwykle przynajmniej kilka „przecenionych” spółek o wysokiej stopie dywidendy. O dziwo najniższe dywidendy wypłacił portfel Dywidendowych Arystokratów, na co wpływa fakt, że zwykle skupiam się na stabilności, a nie na wysokości i wzroście dywidend.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok Dywidendy z moich portfeli z ostatnich 4 lat

Wszystkie 3 portfele wypłaciły łącznie bardzo wysokie dywidendy, bo prawie połowa wartości (i to po podatku) inicjalnej inwestycji w formie dywidendy w ciągu niespełna 4,5 roku to bardzo dobry wynik, z którego większość inwestorów dywidendowych byłaby bardzo zadowolona. Postaram się utrzymać ten trend także w kolejnych latach.

Kwestie techniczne dotyczące rankingów

W jaki sposób przygotowałem rankingi zestawiające najlepsze spółki wypłacające dywidendy na 2025 rok? Przypomnę, że przygotowanie wpisów z tej serii każdorocznie ułatwia mi dywidendowy algorytm (żaden AI, a prosty zestaw reguł), zgodnie z którym wybieram spółki do portfela dywidendowego od ponad dekady. Niektóre ze spółek mam na swoim rachunku już od ponad 10 lat!

Tworzenie rankingów zestawiających najlepsze spółki dywidendowe zajmuje mi zwykle około 7 – 10 dni. Tego rodzaju wpisy na mój blog o oszczędzaniu i inwestowaniu przygotowuję z nieskrywaną przyjemnością, bo i tak bym wykonywał podobną pracę dla siebie (więc czemu miałbym nie podzielić się z Tobą jej wynikami?). Jeśli chcesz mi jakoś podziękować za tę pracę, to skomentuj ten wpis, podaj go dalej i poleć mój blog komuś znajomemu, kto na razie nie umie inwestować, ale chciałby zacząć.

Które firmy w ogóle analizuję?

Tradycyjnie już zaczynam od przefiltrowania polskiej giełdy (GPW i NC) po spółkach, które wypłaciły dywidendę w przynajmniej 2 ostatnich latach, czyli w roku 2023 i w roku 2024.

  • Rok temu było to 166 z 770 (21,5%) spółek.
  • W tym roku jest to 172 z 768 (22,4%) spółek.

Po gruntownej analizie w 3 rankingach zaprezentuję Ci dzisiaj 36 (3 × 12) spółki, odpowiadające około 4,7% polskiej giełdy. Jednak zanim do tego dojdzie, opiszę Ci mój model punktacji firm wypłacających dywidendy.

Jak punktuję spółki dywidendowe?

Wspomnianym 172 spółkom przyznam punkty w 4 kategoriach:

  • Punktacja (4 kategorie – łącznie 25 punktów):
    • Historia dywidend (maks. 5 punktów) – wysoka ocena oznacza, że spółka płaci dywidendy od lat i robi to nieprzerwanie (lub z maksymalnie roczną przerwą).
    • Wzrost dywidend (maks. 5 punktów) – wysoka ocena znaczy, że wypłacane przez spółkę dywidendy rosły w przeszłości.
    • Wzrost wyników (maks. 10 punktów) – wysoka ocena oznacza, że wzrost przychodów i zysków spółki jest wieloletni, dynamiczny, ale stabilny.
    • Polityka dywidendowa (maks. 5 punktów) – wysoka ocena oznacza, że spółka ma ugruntowaną i przewidywalną politykę dywidendową.

W tej edycji rankingu dokonam tylko 1 istotnej zmiany od wersji zeszłorocznej, która będzie polegać na tym, że ponownie (jak przed 2024 rokiem) dana spółka będzie mogła znaleźć się tylko w 1 z 3 rankingów, czyli poszczególne rankingi nie będą powielać tych samych spółek.

Czym się cechują 3 kategorie rankingu?

  • Dywidendowi Arystokraci (DA) to przede wszystkim firmy wypłacające dywidendy jak najdłużej, możliwie nieprzerwanie od przynajmniej 10 lat i z preferencją rosnących dywidend.
  • Dywidendowi Liderzy Wzrostu (DLW) to firmy demonstrujące dynamiczny wzrost przychodów i zysku netto przy jednoczesnym konsekwentnym wypłacaniu dywidend.
  • Dywidendowe Okazje (DO) to często „dywidendowe spółki w niełasce” lub po prostu firmy, których potencjału jeszcze nie dostrzegł rynek. Cechuje je zwykle wysoka stopa dywidendy.

W każdej z kategorii rankingu znajdziesz w tym roku po 12 firm, a więc łącznie będzie to 36 najlepszych spółek dywidendowych notowanych na GPW i NewConnect.

Zastrzeżenie (przeczytaj koniecznie)!

Treść rankingów nie jest rekomendacją inwestycyjną, a projektem hobbystycznym, który wykonuję na własny użytek. Ich autor (czyli ja) posiada na rachunkach część z przedstawionych tu spółek. Obiecuję jednak, że do każdej spółki przykładam tę samą miarę i nie faworyzuję tych, które znajdują się w moim portfelu.

Pamiętaj, że każdą decyzję inwestycyjną podejmujesz na własną odpowiedzialność i że wiąże się ona z ryzykiem oraz nigdy nie gwarantuje osiągnięcia zysku. Inwestowanie dywidendowe nie zawsze jest bardziej zyskowne od innych rodzajów inwestowania, ale może pomóc znaleźć motywację, gdy ceny akcji na giełdzie spadają (i sądzę, że to jest jego główna zaleta).

Przejdźmy do prezentacji Dywidendowych Arystokratów GPW na 2025 rok.

Dywidendowi Arystokraci GPW na 2025

Tworząc ranking Dywidendowych Arystokratów w tym roku, postawiłem przede wszystkim na historię i stabilność dywidend, nieco mniejszą wagę przykładając do tego, czy dywidendy były zwiększane w każdym z ostatnich lat. Zrobiłem to, ponieważ niektórzy „arystokraci” lepiej pasowali do jednej z innych kategorii i po prostu… skończyły mi się spółki, które nieprzerwanie od lat płacą rosnące dywidendy! Wielu uważa, że GPW nie ma Dywidendowych Arystokratów, ale ja postaram się teraz udowodnić, że jest inaczej i że może jak damy tym firmom jeszcze z 10-20 lat to pokażą, że konsekwencję w dywidendach można zachować także w Polsce :).

Uwaga! W tym roku napiszę dosłownie kilka zdań o każdej spółce, skupiając się głównie na ich finansach i tylko pobieżnie (i nie zawsze) opiszę profil działalności spółek, czym się zajmują i co myślę o inwestycji w nie. Gdybym skupił się na spółkach, a nie na liczbach, to ten materiał byłby 10× dłuższy, a na wyprodukowanie czegoś takiego niestety nie mam obecnie czasu.

Ranking Dywidendowych Arystokratów 2025

Przed publikacją tej listy sprawdziłem, ile z tych 12 spółek znalazło się w poprzednich edycjach „arystokratów” i okazało się, że tylko jedna z nich nigdy nie zagościła w tej elitarnej grupie. Prawdopodobnie nikogo nie zdziwi obecność tutaj takich firm jak Asseco Business Solutions (ABS), Dom Development (DOM), Neuca (NEU), Grupa Kęty (KTY) oraz IFIRMA (IFI), ale jest tu też kilka mniej znanych spółek. Przeciętna obecna stopa dywidendy przedstawionych tu firm wynosi 5% brutto a przeciętny wskaźnik C/Z (Cena/Zysk) jest na poziomie 13,4, co jak na GPW jest poziomem dość wysokim (i najwyższym z 3 dzisiejszych rankingów).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok Dywidendowi Arystokraci GPW 2025 Ranking

Jeśli przyjrzysz się kolorowym kolumnom, to zauważysz, że firmy z grupy Dywidendowych Arystokratów 2025 są zwykle bliżej swojego rocznego maksimum, a nie minimum notowań, co sugeruje to, że są doceniane przez inwestorów i tylko kilka z nich jest obecnie w „niełasce” (lub po prostu wcześniej była za droga). Żadna z powyższych firm nie jest notowana na NewConnect, co samo w sobie jest dość unikalne, bo zwykle do grupy DA przebijały się też spółki z mniejszego parkietu.

Dywidendowi Arystokraci 2025 - dane szczegółowe

Jeśli nie znasz Asseco Business Solutions (ABS), to prawdopodobnie nigdy nie inwestowałeś dywidendowo na GPW. Ta spółka jest już 5 raz w moim rankingu (z czego aż 4. w grupie arystokratów) i jeśli przyjrzysz się jej finansom, to prawdopodobnie szybko zrozumiesz, dlaczego zajmuje zawsze tak wysokie miejsca. Korzystnie wyróżnia się przede wszystkim miarowy i stabilny wzrost przychodów oraz bardzo konsekwentna polityka dywidendowa firmy, której nie można w tym zakresie niczego zarzucić:

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 1 ABS

Na drugim miejscu znajduje się jeden z czołowych deweloperów nieruchomości w Polsce, czyli firma Dom Development (DOM). Na uwagę zasługuje tu jeszcze dynamiczniejszy wzrost przychodów niż w poprzednim przypadku oraz mądra (zachowawcza) polityka dywidendowa firmy, która być może pozwoli jej wypłacać rosnące dywidendy nawet, gdy na rynku nieruchomości wreszcie zapanuje zastój. Także w tym przypadku oko przykuwa miarowy i stabilny wzrost wyników oraz wypłacanych na akcję dywidend:

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 2 DOM

Neuca (NEU) to szczególna spółka, bo jej stopa dywidendy jest w porównaniu do większości firm mikroskopijna i wynosi zwykle około 2%. Mimo to inwestorzy doceniają jej powolny, ale konsekwentny wzrost wyników oraz wieloletnią tradycję wypłacania dywidend, dzięki której po raz piąty (!) znalazła się na mojej liście Dywidendowych Arystokratów.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 3 NEU

Kolejna, druga już spółka z grupy Asseco, która gości w Dywidendowych Arystokratach po raz czwarty to Asseco South Eastern Europe (ASE). Choć wzrost jest tu nieco mniej oczywisty niż w przypadku zwycięzcy tego rankingu, to nie sposób nie docenić 15 lat bez przerwy w wypłacie dywidend, które ma za sobą ta spółka córka Asseco. Ze względu na trochę gorsze zyski (na razie z 3/4 kwartały) niż rok temu, spółka może mieć problem ze zwiększeniem dywidendy w kolejnym roku (choć coś czuję, że stanie na wysokości zadania i wypłaci przynajmniej 1 grosz więcej niż za 2023 rok, czyli w 2024 roku).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 4 ASE

Grupa Kęty (KTY), czyli hutniczy gigant na GPW niestety nie ma za sobą najlepszych 2 lat. Dekoniunktura w branży jest oczywista, więc nie udało mu się w tym roku zwiększyć dywidendy i na razie nie zapowiada się na to, by dywidenda za 2024 rok, czyli ta płacona w 2025 roku, miała być wyższa od tej wypłaconej w tym roku. Mimo wszystko trochę z sentymentu, a trochę za historię i przeszły już wzrost dywidend Kęty zachowały wysoką, piątą pozycję w rankingu arystokratów, bo niewiele jest na GPW spółek z tak długą historią wypłaty dywidendy.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 5 KTY

Oferująca usługi księgowości online IFIRMA (IFI) to jedna z firm o największym historycznym wzroście cen i wyników notowanych w Warszawie. Wśród arystokratów wyróżnia ją względnie krótka (11 lat) historia dywidend, ale i to, że dywidendę wypłaca nie 1 raz w roku, a aż 4 razy do roku, co przybliża ją do niektórych spółek dywidendowych z USA. IFIRMA ma za sobą raczej gorsze 2 lata, o czym świadczy lekka stagnacja (albo raczej: powolniejszy wzrost) przychodów i widoczne zatrzymanie się wzrostu zysku netto, który osiąga w swoim biznesie. Od dodania IFIRMY do Dywidendowych Okazji wstrzymało mnie tylko to, że wobec obecnej ceny nie płaci wcale tak kosmicznych dywidend, ale ich historyczny wzrost był naprawdę imponujący, stąd jej wysoka pozycja wśród tegorocznych Dywidendowych Arystokratów. Wiele osób zauważy na pewno fakt, że spółka zwykle gościła też wśród Dywidendowych Liderów Wzrostu, czego nie można o niej napisać w tym roku, bo to właśnie stagnacja wzrostu działalności (dyktowana mimo wszystko niewielkim rynkiem i dużą konkurencją z innymi firmami oferującymi księgowość online, np. infakt/wfirma itp.) może być jej największym problemem.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 6 IFI

Aplisens (APN) to spółka goszcząca w moim rankingu dopiero po raz drugi (pierwszy raz był rok temu), która zajmuje się produkcją aparatury pomiarowej i elementów automatyki, co sprawia że jest związana z moim ukończonym kierunkiem studiów. Nie to, a wysokie i rosnące dywidendy są jednak głównym powodem mojego uwzględnienia jej na wysokim, siódmym miejscu w tegorocznych Dywidendowych Arystokratach. Nie jest to co prawda spółka wzrostowa i być może przeżywa obecnie małą stagnację we wzroście przychodów, ale jej 13-letnia historia (od 2011) wypłat dywidend budzi szacunek, a jej zachowawcza polityka dywidendowa sprawia, że być może będzie płacić rosnące dywidendy, nawet gdy koniunktura w branży automatyki będzie gorsza niż obecnie.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 7 APN

Sonel (SON) to działająca od ponad 30 lat spółka zajmująca się produkcją przyrządów pomiarowych (mierników) i akcesoriów dla energetyki, przemysłu i telekomunikacji, która poszczycić się może 15-letnią historią nieprzerwanie wypłacanych dywidend. Choć dywidendy te nie zawsze rosły w czasie, to warto zauważyć, że spółka realizuje dość konsekwentną (choć nieco zachowawczą) politykę dywidendową, która podpowiada, że tak długo, jak rosną jej przychody i zyski, dywidenda będzie na ogół rosła, a nie spadała. Myślę, że właśnie tego potrzebuje inwestor dywidendowy, który szuka na polskim parkiecie arystokratów i choć jak większość spółek z tego zestawienia, na pewno nie jest to spółka wzrostowa, to ta pewność wypłaty dywidendy jest tym, czego można się po niej spodziewać.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 8 SON

Budimex (BDX) to gigant polskiego budownictwa, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Posiadaczem większościowego pakietu akcji BDX jest hiszpański Ferrovial Agroman International SE, który podobnie jak akcjonariusze mniejszościowi już od lat cieszy się wysokimi, bo stanowiącymi prawie cały osiągany zysk netto dywidendami. Niestety właśnie to agresywne podejście do polityki dywidendowej spółki zajmującej się budową m.in. dróg i obiektów przemysłowych sprawia, że trudno spodziewać się po niej stabilnie rosnących dywidend, które są tu w 100% zależne od wyników, jakie spółka będzie osiągać w przyszłości. Jest to podobne podejście do polityki dywidendowej do tego, które demonstruje Grupa Kęty i choć stopa dywidendy będzie tu wyższa niż dla ogółu tej kategorii, to już stabilność wzrostu dywidend stoi pod znakiem zapytania.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 9 BDX

Miejsce 10 wśród tegorocznych Dywidendowych Arystokratów zajmuje słoweński koncern farmaceutyczny KRKA (KRK), który pojawia się w moim zestawieniu już czwarty raz, z czego po raz trzeci z rzędu w Dywidendowych Arystokratach. Zajmująca się produkcją i sprzedażą leków firma rezyduje w Słowenii, co sprawi, że odciągnięty podatek u źródła (WHT) będzie dla polskiego inwestora dość wysoki (25%, kiedyś było to nawet 27,5%), co chciałbym podkreślić przy okazji jej omawiania (bo sprawi to, że niektórzy w nią nie zainwestują, zwłaszcza na IKE/IKZE). KRKA oferuje prawie nieprzerwany wzrost dywidend od wielu lat, a historia jej wypłat dywidend sięga 2011 roku, co pozwoliło jej ponownie wejść do grona Dywidendowych Arystokratów GPW. Aha – przeglądając spółki działające w branży leków/farmaceutyki prawdopodobnie zauważysz, że ich wzrost wyników jest znacznie mniej sezonowy (a więc stabilniejszy) niż dla spółek działających w innych sektorach gospodarki.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 10 KRK

Decora (DCR) to przedostatnia spółka, która załapała się do grona arystokratów dywidend na 2025 rok, co udało się jej pomimo nieoczywistego wzrostu dywidend w ostatnich latach. Decora działa w branży budowlanej i jako producent podłóg winylowych i akcesoriów związanych z montażem podłóg cieszy się wzrostem branży nieruchomości nie tylko w Polsce, ale też na Zachodzie oraz Południu Europy, co pozwala jej dywersyfikować ryzyko geograficzne i miarowo i stabilnie zwiększać swoje przychody. Choć Decora znalazła się wśród Dywidendowych Arystokratów, to jej polityka dywidendowa jest nieco gorsza niż dla większości spółek z tego zestawienia, co nie zmienia faktu, że działa w dość stabilnym sektorze i ma ugruntowaną pozycję w branży producentów podłóg. Ponownie – na pewno nie jest to (już) spółka wzrostowa, więc inwestor nie powinien się tu spodziewać zbyt wysokiego wzrostu kursu.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 11 DCR

Ostatnią, bo 12 lokatę wśród Dywidendowych Arystokratów zajmuje gigant w grupie Asseco, czyli Asseco Poland (ACP). Spółka od lat sukcesywnie zwiększa dywidendy, choć wielu zarzuca jej to, że robi to zachowawczo i bez polotu podobnego do ABS czy ASE. Ci, którzy narzekają na jej powolny wzrost kursu akcji z pewnością doceniają regularnie spływające dywidendy i bądź co bądź sprawdzony model biznesowy, który pozwolił spółce powoli, ale stabilnie zwiększać wyniki finansowe. Nie muszę chyba pisać, że od lat nie jest to spółka wzrostowa, więc nie należy się po niej spodziewać ani dużych wahań kursu, ani dużego jego wzrostu. Co ciekawe, spółka nie załapała się do żadnego z zestawień w ubiegłym roku (czyli rankingu na 2024 rok), choć gościła tu w latach 2020 – 2023.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DA 12 ACP

Spółki, które były tuż poza TOP 12 Dywidendowych Arystokratów to: Ambra (AMB), ATMGRUPA (ATM) i CEZ (CEZ).

Tym samym kończę opis TOP 12 Dywidendowych Arystokratów GPW na 2025 rok, płynnie przechodząc do opisu drugiej, bardziej dynamicznej grupy Dywidendowych Liderów Wzrostu.

Jeśli podobają i przydają Ci się moje materiały, to pamiętaj, że możesz mnie wesprzeć poprzez założenie konta maklerskiego z jednego z moich linków afiliacyjnych (box poniżej). Pełen ranking kont maklerskich (wraz z zestawieniem ich najważniejszych opłat) znajdziesz tutaj: Ranking kont maklerskich dla akcji i ETF-ów.

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj

Dywidendowi Liderzy Wzrostu GPW na 2025

Dywidendowi Liderzy Wzrostu to dla mnie kategoria szczególna i bliska memu sercu, bo w podobny sposób staram się sam inwestować. W tej kategorii znajdziesz zarówno spółki z bogatą historią dywidend, jak i takie, które dywidendy dopiero co zaczęły wypłacać, ponieważ nie wymagam tutaj historii ani stabilności dywidend, a dynamicznego wzrostu wyników finansowych. Dywidendowi liderzy wzrostu to spółki, które mają przede wszystkim zwiększać dywidendę, tak, aby przyglądając się naszej inwestycji dokonanej w 2024 roku, moglibyśmy stwierdzić, że relatywna do obecnej ceny stopa dywidendy z 2030 wynosi nie 2-3%, a przynajmniej 15 lub 20%. Tutaj liczy się perspektywa i nadzieja na to, że dynamicznie rosnące spółki będą rosły dalej i że nie są jeszcze w końcowej fazie swojego rozwoju. W teorii to właśnie ten portfel powinien rosnąć najszybciej, ale jak widziałeś w początkowej sekcji z wynikami 3 portfeli dywidendowych, niestety na razie ustępuje on miejsca Dywidendowym Arystokratom.

Ranking Dywidendowych Liderów Wzrostu 2025

Tym, co powinno rzucać się w oczy przy nawet powierzchownej analizie spółek znajdujących się w grupie Dywidendowych Liderów Wzrostu 2025, jest ich wysoka stopa dywidendy relatywnie do przeciętnej ceny akcji z lat 2014 – 2018. Choć była ona również wysoka w poprzednim rankingu, to tutaj wynosi ona przeciętnie aż 27,7% (dla DA było to około 17%), czego nie można powiedzieć o bieżącej stopie dywidendy, która wynosi tu tylko około 4,2%. Ciekawostką może być to, że przeciętny wskaźnik wyceny C/Z jest tu niższy niż dla Dywidendowych Arystokratów i wynosi tylko 11, co w grupie Dywidendowych Liderów Wzrostu jest raczej rzadko spotykane. Choć są tu stali bywalcy moich rankingów, tacy jak Kruk, Oponeo.pl czy Eurosnack, to są tu też spółki, które znalazły się w rankingu po raz pierwszy, takie jak Cyber Folks czy MPL Verbum.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok Dywidendowi Liderzy Wzrostu GPW 2025 Ranking1

Ciekawostką, której być może nie zauważyłeś z samej tabeli jest także to, że przeciętny wskaźnik C/Z dla tej grupy 12 spółek jest niższy niż był średnio dla ostatnich 5 lat, wynosząc obecnie około 11 wobec około 12 dla lat 2020 – 2024 ogółem. Oznacza to nie mniej, nie więcej niż to, że spółki z tej grupy na ogół polepszają swoje wyniki szybciej, niż rośnie ich kurs na giełdzie, co może być dobrym wskaźnikiem dot. przyszłych stóp zwrotu dla tej grupy rankingowej. W grupie Dywidendowych Liderów Wzrostu mamy aż 4 spółki z małego parkietu (NewConnect), co jest do przewidzenia, biorąc pod uwagę, że muszę tu usiłować szukać nie tylko przeszłych, ale także przyszłych liderów wzrostu.

Dywidendowi Liderzy Wzrostu 2025 - dane szczegółowe

Tegoroczne zestawienie Dywidendowych Liderów Wzrostu otwiera spółka Synektik (SNT), która wdarła się tutaj rok temu (po cenie akcji o ponad połowę niższej niż obecnie, bo było to 81,60 zł wobec obecnego 181,40 zł za akcję) zajmująca się dystrybucją i wdrażaniem robotów chirurgicznych DaVinci. Jest ona także najdroższą (pod względem C/Z) z obecnych w zestawieniu spółek, co sugeruje to, że inwestorzy spodziewają się po niej dalszego dynamicznego wzrostu i są oni chętni do zapłacenia premii za przyszłe wyniki. Jej wzrost dywidend jest imponujący, a stabilna (na razie) polityka dywidendowa pozwala twierdzić, że tak długo, jak spółka będzie powiększać swój biznes, tak długo płynące z niej dywidendy będą rosnąć. Jedynym znakiem zapytania jest to, kiedy przesyci się jej rynek, bo działa w mimo wszystko wąskim segmencie rynku (choć stara się go poszerzać o zagranicę oraz o rozwiązania IT).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 1 SNT

Drugą firmą w zestawieniu Dywidendowych Liderów Wzrostu 2025 jest znana wszystkim, którzy lubią w wygodny (choć często nietani) sposób zamówić nowe opony, czyli Oponeo.pl (OPN), która w kilka lat wprost podbiła polski rynek sprzedaży opon w internecie. Oponeo notuje już 4 rok z rzędu wysoki wzrost przychodów, co pozwala jej na zwiększanie zysku netto oraz płynących wraz z nim dywidend dla swoich akcjonariuszy. Pytanie brzmi zatem: gdzie jest limit jej wzrostu działalności, bo w Polsce jest liderem rynku, a za granicą osiąga na razie tylko frakcję swoich przychodów, ale nie czepiałbym się zanadto spółki, która prawdopodobnie jeszcze nie „wyczerpała” rynku polskiego i prawdopodobnie stać ją na większy wzrost wyłącznie na rynku krajowym (choć bez podbicia rynków zagranicznych jej dynamiczny wzrost może się niedługo skończyć).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 2 OPN

Na trzecim miejscu tego zestawienia znajduje się spółka Kruk (KRU) zajmująca się obsługą wierzytelności, co – jak widać po jej wynikach – jest w Polsce (niestety) działalnością wzrostową. Kruk jest od lat uznawany za jedną z najlepszych spółek dywidendowych w Polsce, a wzrost jego wyników z ostatnich 4 lat prawdopodobnie zaskakuje niejedną osobę, która myślała, że spółka swój maksymalny rozmiar osiągnęła już kilka lat temu. Pod kątem wskaźników wyceny jest to obecnie dość defensywnie (nisko) wyceniana spółka, po której prawie na pewno możemy spodziewać się wzrostu dywidendy także w 2025 roku.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 3 KRU

Poza podium znalazła się mała spółka MPL Verbum (VER) działająca w dość niszowej (przynajmniej wg mnie) branży systemów motywacyjnych, lojalnościowych i programów cashback. Mała, bo jej obecna kapitalizacja wynosi niespełna 20 milionów złotych, co oczywiście nie sugeruje wysokiej płynności na jej akcjach. Liderem wzrostu została ze względu na wysoki, ale stabilny wzrost działalności i konsekwencję w wypłacie dywidend, której może brakować niektórym innym spółkom z tego zestawienia. To pierwszy raz, gdy ta spółka pojawia się w moim rankingu i nie ukrywam, że jestem ciekaw, jak poradzi sobie w kolejnych 12 miesiącach (choć nie spodziewam się „szału”).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 4 VER

Kolejną spółką z małego rynku (NewConnect) jest firma XBS Pro-Log (XBS), która po raz pierwszy pojawiła się w moim rankingu z grudnia 2022 roku (na 2023 rok), gdy cena jej akcji wynosiła 60 złotych, czyli o połowę mniej niż obecnie (około 90 złotych). XBS zajmuje się obsługą logistyczną (głównie magazynowaniem i transportem) towarów różnego rodzaju, w tym towarów akcyzowych oraz ich obsługą celną. XBS w latach 2016-2019 rozwijał się dość powoli, ale rok 2020 przyniósł o wiele większą dynamikę wzrostu przychodów i zysku, co sprawiło, że spółka znalazła się w końcu w moich rankingach. Jak na firmę małą (kapitalizacja wynosi niespełna 100 mln złotych) ma dość bogatą historię wypłat dywidend, bo pierwszy raz podzieliła się z akcjonariuszami zyskiem za 2012 rok i robi to do dziś z jedną przerwą (w 2016 roku, czyli z zysku za 2015 rok). Warto pozytywnie skomentować jej politykę dywidendową, która jest stabilna oraz rosnąca w czasie (spółka wypłaca coraz większy procent zysku netto swoim akcjonariuszom).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 5 XBS

Cyber Folks (CBF) to spółka, o której bardzo dużo się mówi, co można uznać zarówno za zaletę, jak i za wadę. Spółka CBF wywodzi się z usług hostingowych, choć coraz bardziej stawia na szeroki profil technologiczny i chce być widziana jako spółka zajmująca się także AI i wdrażaniem wszelkich rozwiązań z dziedziny technologii internetowych, w tym obsługi newsletterów i wsparcia sprzedaży w internecie. Cyber Folks to zdecydowanie spółka z ambicjami, co widać po jej bardzo ambitnym i dynamicznym wzroście wyników w ostatnich latach, któremu towarzyszył duży wzrost ceny akcji (z rejonów 20 zł w 2017-2019 roku w rejony 100 złotych w 2023 i 2024 roku). Coś dla fanów dywidend w segmencie technologii i internetu, bo jej polityka dywidendowa jest dość stabilna, choć zachowawcza (spółka woli reinwestować środki w swoją działalność, co zresztą ma sens z perspektywy akcjonariusza).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 5 CBF

O spółce Tarczyński (TAR) słyszał prawdopodobnie każdy Polak, choć mnie najbardziej kojarzy się ona z „francuskimi” reklamami kabanosów z muszkieterami w roli głównej. Jeśli owi muszkieterzy kupili jej akcje, to z pewnością są zadowoleni ze stopy zwrotu, bo w ciągu 5 lat cena spółki na giełdzie urosła ponad 5-krotnie (!), co jest wyrazem jej dynamicznego wzrostu działalności. Typowo dla spółek dywidendowo-wzrostowych, firma dzieli się z akcjonariuszami dość małym odsetkiem zysku netto, bo stopa wypłaty dywidendy wynosi tu na ogół około 25%, co – ponownie – ma sens, tak długo, jak firma wie, jak reinwestować środki, by osiągnąć jeszcze wyższy wzrost w przyszłości. A na wzrost można liczyć, skoro produkuje się popularne kabanosy i parówki, korzystając z silnego marketingu i angażując w niego sporo gwiazd i osób bardzo rozpoznawalnych.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 6 TAR

XTB to dostawca usług maklerskich (oraz derywatów w formie CFD), który regularnie gości na wysokich miejscach moich rankingów kont maklerskich. To spółka z ambicjami, która od lat sukcesywnie zwiększa swoją ofertę, rozszerzając ją o kolejne kraje oraz usługi (np. handel ułamkowy, konto IKE itp.). XTB zarabia głównie na osobach „handlujących” na giełdzie (zwykle na dźwigni), więc im większa zmienność panuje na rynkach, tym (paradoksalnie) lepiej dla XTB, choć widocznie chce też dywersyfikować działalność na „zwykłych inwestorów długoterminowych”, czego wyraz daje promocją 0% prowizji do obrotu 100 000 euro trwającą już od kilku lat. Niezależnie co myślisz o usługach maklerskich XTB, jej wzrost wyników oraz dywidend może budzić podziw i szacunek i znając podejście do biznesu jej zarządzających myślę, że nie jest to koniec jej rozwoju nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 7 XTB

Eurosnack (ECK) działa w prostym biznesie produkcji i dystrybucji słonych przekąsek (np. chrupków kukurydzianych i prażynek) oraz biszkoptów, co sprawia, że dość prosto mi się czyta i rozumie ich sprawozdania finansowe. Jest to mała spółka notowana na NewConnect o kapitalizacji niespełna 90 mln złotych, która sukcesywnie rozwija swój biznes, przy okazji wypłacając akcjonariuszom rosnące z roku na rok dywidendy. Jako że to NewConnect, to płynność na jej walorach jest bardzo niska i pokrycie analityczne prawie żadne, ale w moim rankingu pojawia się po raz trzeci, bo pierwszy raz wspomniałem o niej w grudniu 2022 roku, gdy cena jej akcji była o ponad połowę mniejsza niż teraz. Jej prosty biznes sprawia, że może raczej rozszerzać swoją pozycję na rynku niż „atakować” jego nowe segmenty, więc przyglądam się jej z uwagą i czekam na to, aż kiedyś z Dywidendowych Liderów Wzrostu awansuje do moich Dywidendowych Arystokratów.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 8 ECK

Na dziesiątym miejscu tegorocznych spółek wzrostowo-dywidendowych jest kolejna niewielka (<50 mln złotych kapitalizacji) spółka z NewConnect, czyli Biogened (BGD). Zajmująca się podukcją dermokosmetyków (marka Dermedic, którą możesz kojarzyć) firma Liderem Wzrostu może być nazwana dopiero od niedawna, bo w latach 2014-2018 jej biznes był w stagnacji, a dopiero od 2019 następuje dynamiczny rozwój wiążacy się z wypłatą rosnących dywidend. Co więcej, spółka (jak na NewConnect) ma dość stabilną politykę dywidendową, więc w przewidyalnym zakresie można ustalić wartości przyszłych dywidend. Oby zyskowność firmy nie spadała wraz ze wzrostem przychodów i powinniśmy za kilka lat otrzymać kolejnego dywidendowego arystokratę na GPW. Biogened gości w moim rankingu po raz drugi, bo pierwszy raz pojawił się tu w grudniu 2023 (również w segmencie Liderów Wzrostu).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 9 BGD

PlayWay (PLW) to popularny producent i dystrybutor gier komputerowych (głównie klasy indie), który w moim zestawieniu pojawia się… co 2 lata, czyli był już tutaj 3 razy: w roku 2020, 2022 oraz teraz, w roku 2024. PlayWay jest solidną spółką dywidendową, która po obecnej cenie oferuje wysoką stopę dywidendy. Nie ma tu też ryzyka podobnego do firm produkujących gry klasy A, bo PlayWay woli wyprodukować kilkadziesiąt gier klasy B, licząc na to, że choć mała część z nich „wypali” niż stawiać wszystko na jedną megaprodukcję co 4-6 lat, ryzykując, że gigantyczna produkcja okaże się całkowitą porażką (co z punktu widzenia inwestora jest z pewnością mądrą strategią). PlayWay należy pochwalić za konsekwentną politykę wypłacania wysokich dywidend, co kompensuje nieco stagnację we wzroście wyników obserwowaną w latach 2022 – 2024 (pamiętajmy, że na wyniki PlayWay mocno wpływa kurs USD/PLN).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 10 PLW

Voxel (VOX) działa jako sieć medycznych centrów diagnostycznych oraz dostawca systemów informatycznych dla szpitali. Wzrost wyników Voxel wyraźny jest dopiero od 2020 roku, ale następuje dość dynamicznie, choć pod kątem przychodów mamy tu 4-letnią stagnację. Mimo to, spółka zwiększa zyskowność, wraz z którą powinny rosnąć także wypłacane przeze nią dywidendy. Wiarę inwestorów w tę spółkę pokazuje bardzo dynamicznie rosnąca jej cena akcji, co sprawiło, że wskaźnik C/Z zdecydowanie wzrósł (z około 7 w 2021 roku do około 13,5 obecnie). Spółka Voxel (VOX) mimo to załapała się na ostatnie miejsce Dywidendowych Liderów Wzrostu, choć konkurencja o to miejsce była bardzo wysoka.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DLW 11 VOX

Spółki, które były tuż poza TOP 12 Dywidendowych Liderów Wzrostu to: Benefit Systems (BFT), LPP (LPP) oraz Rainbow Tours (RBW).

Pora na prezentację ostatniego rankingu, jakim tradycyjnie są Dywidendowe Okazje GPW.

Dywidendowe Okazje GPW na 2025

Grupa Dywidendowych Okazji GPW i NewConnect to po prostu spółki, które mają jakąkolwiek (im dłuższą, tym lepiej) historię dywidend i po obecnej cenie akcji ich dywidendy są relatywnie wysokie. Wysoka stopa dywidendy to nie wszystko, bo zwracam także uwagę na to, by wskaźnik C/Z był niski (choć te dwie rzeczy zwykle idą w parze, bo skoro relacja zysku do ceny jest wysoka, to relacja dywidendy to ceny też zwykle będzie wysoka). W tej grupie są zarówno „upadłe anioły” z Dywidendowych Arystokratów, jak i spółki, które mogły kiedyś być nazwane Dywidendowymi Liderami Wzrostu, ale… przestały rosnąć. „Okazje” to zarówno potencjalni przyszli liderzy swoich branż, jak i „gasnące” spółki, które nie mają już pomysłu na biznesy, dlatego większość lub cały zysk wypłacają w formie dywidend swoim akcjonariuszom. Historia pokazuje jednak, że można i tu znaleźć „perełki”, więc warto przeglądać także te rankingi (choćby po to, by poszerzyć swoje dywidendowe horyzonty).

Ranking Dywidendowych Okazji 2025

Wśród Dywidendowych Okazji 2025 jest chyba najwięcej przetasowań, bo choć niektóre z tych spółek już „okazjami” były, to inne znajdywały się w pozostałych kategoriach rankingu lub nie było ich w zeszłym roku wcale. Niektórych z pewnością zdziwi fakt, że na pierwszym miejscu Dywidendowych Okazji GPW umieściłem byłego… wicelidera liderów wzrostu, czyli firmę Text (TXT, dawny Livechat), której cena spadła w ciągu roku tak, że pod kątem wskaźników jest raczej okazją niż liderem wzrostu (choć jej wyniki też się zatrzymały w miejscu). Spółki z tej grupy bywają „okazjami” już od lat (np. AOL, DVL, LKD czy WTN), ale bywa tak, że są tu po raz pierwszy (INL, INT). Niektóre z tych firm znalazły się akurat tutaj po prostu dlatego, że nie załapały się do innych rankingów, bo to właśnie ten tworzę jako ostatni (a w tym roku zupełnie jak kiedyś spółki nie mogą występować w więcej niż na 1 liście).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok Dywidendowe Okazje GPW 2025 Ranking1

Łączy je wysoka stopa dywidend wynosząca przeciętnie aż 10,4% oraz niskie C/Z wynoszące tu przeciętnie około 7,5, czyli znacznie mniej niż dla konkurencyjnych rankingów. Spółki te znajdują się także bliżej swoich rocznych minimów niż maksimów, co zobaczysz w trzech kolorowych kolumnach powyższej tabeli. W tym rankingu mamy tylko 3 firmy z NewConnect, więc większy ich odsetek był wśród Dywidendowych Liderów Wzrostu.

Dywidendowe Okazje 2025 - dane szczegółowe

TEXT (TXT) to firma oferująca rozwiązania informatyczne wspierające sprzedaż i obsługę klientów, głównie chatboty, która w tym roku zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce wśród Dywidendowych Okazji GPW. Na kurs spółki na giełdzie (maksymalnie było to już ponad 140 złotych, a obecnie jest to około 70 złotych) negatywnie wpływa rozwój AI i to, że inwestorzy (prawdopodobnie słusznie) boją się konkurencji oferującej „prawie to samo”, ale po znacznie niższych cenach. Na razie nie widać tego na szczęście w wynikach spółki, które od 2 lat utknęły na płaskowyżu, ale jeszcze nie spadają, dając spółce czas na ewolucję jej działalności lub ewentualne udowodnienie inwestorom negatywnie nastawionym do jej przyszłości tego, że nie mieli racji co do tego, jak negatywnie sztuczna inteligencja wpłynie na ten rynek. Zasłużona pierwsza lokata wśród DO, ponieważ mamy tu stopę dywidendy rzędu prawie 9% od firmy, która sukcesywnie wypłaca i zwiększa dywidendy od 11 lat, co na GPW jest prawdziwą rzadkością. Uprzedzając pytanie w komentarzach – tak, TEXT zasługuje dalej na miano arystokraty, ale po prostu bardziej pasowała mi w tym kontekście do grupy Dywidendowych Okazji.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 1 TXT

Dębica (DBC) to polski producent opon, który pojawia się w moich rankingach po raz trzeci (i za każdym razem jest na innej liście). W 2021 roku umieściłem go wśród Dywidendowych Arystokratów, w 2023 roku wśród liderów wzrostu, a dziś jest w grupie Dywidendowych Okazji, bo oferuje bardzo wysoką stopę dywidendy wobec obecnej ceny, podczas gdy wyniki są w niewielkiej stagnacji. Podobnie jak TEXT, tak i Dębica zasługiwałaby bez problemu na miano arystokraty, ale wysoka stopa dywidendy i niski wskaźnik C/Z sprawiły, że umieściłem ją na tej liście. Dębica jest prawie w całości w rękach giganta oponiarskiego GoodYear (posiada 87,25% jej akcji), o czym warto wiedzieć, inwestując w akcje tej spółki. Jej wzrost (a raczej spadek) przychodów jest nieco alarmujący, biorąc pod uwagę to, że za jej akcje płacimy obecnie więcej niż w rekordowym 2023 roku. Mimo wszystko stopa dywidendy wynosząca 8,9% i bogata historia dywidend dają jej 2 lokatę w tej grupie.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 2 DBC

Spółka CDA to niewielka (kapitalizacja niewiele ponad 200 mln złotych) firma notowana na NewConnect, która zajmuje się obsługą platformy VOD/streamingu znaną pod tą samą nazwą. W moich rankingach gości już od 2021 roku, więc stali bywalcy z pewnością się z nią zetknęli i nie jest to dla nich żadne novum. Co prawda cena jej akcji niewiele się od tego momentu zmieniła i Dywidendową Okazją mogłem ją nazwać także rok i 3 lata temu, ale wzrost wyników i kontynuowanie wypłacania dywidendy sprawia, że zasługuje na wysoką lokatę wśród Dywidendowych Okazji 2025. Uwaga! Mimo pięknej historii wypłaty dywidend zarząd CDA w 2024 roku zawiesił politykę dywidendową i nie podjął decyzji o wypłacie dywidendy za 2024 rok (czyli w 2025 roku). Jest to związane ze spodziewanym dużym negatywnym wpływem na wyniki spółki planowanych nowych przepisów o prawie autorskim. Pożyjemy, zobaczymy, ale szansa na dywidendy w przyszłości dalej jest.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 3 CDA

PZU (PZU) zna każdy, bo to państwowy gigant ubezpieczeniowy, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Wiele osób pyta mnie co roku o PZU, bo w moim rankingu było tylko w 2021 roku i teraz, a jest tak z powodu nieoczywistego wzrostu wyników, który zauważalny stał się dopiero w ubiegłym roku. Obecnie PZU oferuje bardzo wysoką stopę dywidendy (rzędu 9-10%), choć spółka nie przykłada aż takiej wagi do tego, aby dywidendy rosły, a raczej do tego, że wypłacać około 50-65% zysku w ramach dywidendy. Jeśli komuś zależy na względnej stabilności kursu i nie ma nic przeciwko spółkom państwowym, to będzie to dla niego prawdopodobnie dobry wybór na wiele lat.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 4 PZU1

Piątą lokatę wśród Dywidendowych Okazji 2025 zajmuje Bank Handlowy SA (BHW), który jest jednym z beneficjentów wysokich stóp procentowych w Polsce, co naprawdę widać po jego dobrych wynikach w latach 2021 – 2024. BHW jest tu także ze względu na solidną politykę dywidendową i fakt, że od kilku lat wypłaca dywidendy o stopie 9% i więcej (w 2022 było to 12,4%, a w 2023 11,4%). Jak dobrze pójdzie, to w kolejnym roku będziemy mieli następną, ale być może już ostatnią tak wysoką stopę dywidendy z tej spółki, ale jeśli komuś zależy na wysokiej obecnej stopie dywidendy to będzie to tak dobry zakup jak każdy inny (nie spodziewałbym się jednak tu wzrostu kursu ani wzrostu dywidend w czasie niezależnego od stóp procentowych).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 5 BHW

Analizy Online (AOL) to niewielka (około 20 mln zł kapitalizacji) spółka notowana na NewConnect, która może być znana polskim inwestorom, która jest właścicielem m.in. strony analizy.pl (zajmującej się głównie opisywaniem, promocją funduszy od TFI, których – jak wiecie – nie jestem zbyt dużym fanem) oraz strony kupfundusz.pl, sprzedającej tego typu fundusze. Mimo tego, że na moim blogu tworzę raczej konkurencję do ich działalności, sugerując czytelnikom znacznie tańsze fundusze ETF, to zauważam jej potencjał w kontekście bycia notowaną na GPW spółką dywidendową, która oferuje wzrost wyników oraz wzrost wypłacanych dywidend. Zamieszczam ją w grupie Dywidendowych Okazji, bo oferuje obecnie wysoką stopę dywidendy oraz potencjał do dalszego jej powiększania w przyszłości.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 6 AOL

Lokum Deweloper (LKD) działa na rynku nieruchomości mieszkaniowych i usługowych od 2004 roku, będąc znacznie bardziej lokalną spółką od dużo większej Dom Development (bo Lokum skupia się na Wrocławiu oraz Krakowie). Lokum od kilku lat oferuje wysoką stopę dywidendy, choć nie zawsze była ona wypłacana i nie zawsze była ona rosnąca. Polityka dywidendowa firmy nie jest tak stabilna, jak większego konkurenta, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę niższą skalę jej działalności i zależność od cykliczności w tej bardzo cyklicznej branży. Niezmiennie dziwi mnie niski wskaźnik C/Z tej spółki, co wskazuje na to, że inwestorzy nie są przekonani co do jej potencjału do wzrostu.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 7 LKD

Develia (DVL, wcześniej LCCorp) to deweloper mieszkaniowy działający w prawie każdym dużym mieście w Polsce, który od kilku lat przeżywa swoisty renesans. Sprzyja mu dobra konkiunktura na rynku mieszkań, która – jak powszechnie wiadomo – może skończyć się w każdej chwili. Spółce Develia nie przeszkadza to w wypłacaniu dwucyfrowej stopy dywidendy już 3 rok z rzędu i jak dobrze pójdzie, to w 2025 roku dywidenda po raz kolejny będzie rekordowa i prawie na pewno przekroczy tą z 2024 roku (0,5 zł na akcję). Co do rozwoju spółki to budzi on istny podziw, choć Develia znajduje się tu już po raz 3 (po raz pierwszy była tu w 2020 roku), to wzrost znacznie przyspieszył w latach 2021-2023 i obecnie. Jedyne, co może nieco zahamować ambicję zarządu spółki to ewentualna dekoniunktura w branży nieruchomości, co po prostu spowolni sprzedaż mieszkań i sprawi, że być może deweloperzy będą musieli w przyszłości zrezygnować z części swojej marży, aby sprzedać budowane  masowo budynki.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 8 DVL

Internity (INT) to niewielka spółka z NewConnect (tylko 50 mln zł kapitalizacji), która zajmuje się sprzedażą płytek ceramicznych, artykułów sanitarnych i grzewczych oraz przygotowywaniem lokali „pod klucz”. Jak przyznaje jej zarząd, jest ona od kilku lat beneficjentem mocnego trendu wzrostowego w polskim budownictwie, więc (kolokwialnie) „jedzie na tym samym wózku”, co przedstawieni w moich rankingach deweloperzy nieruchomości. Internity ma dość agresywną politykę dywidendową, która uzależnia ją od wysokości osiąganego zysku, sugerując, że być może w 2025 roku będzie ona rekordowa. Być może, dlatego, że polityka dywidendowa spółki jest dla mnie trochę niejasna i fakt, że to spółka niewielka i notowana na NewConnect pozwala inwestorom od lat inkasować dywidendy rzędu około 10% jej kursu giełdowego.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 9 INT

10 lokatę wśród Dywidendowych Okazji 2025 zajmuje spółka INTROL (INL), która działa w branży ogólno pojętego przemysłu, inżynierii oraz automatyki. Introl pojawił się w moich zestawieniach dopiero w ubiegłym roku, ponieważ jego wcześniejszy wzrost dywidend był dosyć nieznaczny i „cichy” tak, że prawie niezauważalny dla oka analityka. Niestety spółka posiada chwiejną politykę dywidendową i czasem wypłaca 70% zysku, czasem około 50%, a czasem tylko 30% zysku netto w formie dywidendy. Na uwagę zasługuje jednak dość mocny wzrost i to, że Introl płacił ponad 10% dywidendy w latach 2019 – 2022 i być może wróci do tej tradycji także w przyszłości.

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 10 INL

Przedostatnią w grupie tegorocznych okazji jest spółka Wittchen (WTN), której skórzanych wyrobów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Choć odpuściła sobie wypłatę dywidendy za lata 2019 i 2020, to od 3 lat pokazuje, że wraz ze wzrostem wyników, rosną też wypłacane dywidendy, a wobec ceny akcji jest to ciągle pomiędzy 10 a 20%, czyli bardzo dużo. Niska wycena firmy (w 2021 i 2022 było to C/Z 6,4-6,5 a obecnie już więcej, około 8,7) może wynikać z tego, że dalszy wzrost jest pod znakiem zapytania i inwestorzy mówią „sprawdzam”, ciesząc się wysokimi dywidendami, ale dostrzegając, że nie jest to typowa spółka wzrostowa. Mimo to „załapała” się na 11 z 12 pozycji w rankingu moich Dywidendowych Okazji (w zeszłym roku też była w tej grupie).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 11 WTN

Eurotel (ETL) to jeden z upadłych aniołów, o których wspominałem przy okazji opisu tej kategorii. Spółka obecna jest w moich rankingach już od 4 lat, przy czym odpadła w tym roku z Dywidendowych Arystokratów ze względu na spadek wyników i wcześniejszą agresywną politykę dywidendową, która nie pozwala jej od 2 lat na zwiększanie dywidend. Jej działalność jest związana z telefonami komórkowymi, a głównym segmentem jest sieć salonów T-Mobile, które prowadzi. Pod znakiem zapytania jest jej dalszy dynamiczny rozwój, bo sprzedaż telefonów przenosi się powoli coraz bardziej do internetu (jak zresztą sprzedaż wszystkiego innego), więc z uwagą śledzę poczynania zarządu Eurotel, jednocześnie zauważając, że po obecnych cenach można spodziewać się po niej ponad 10% stopy dywidendy. Martwi jedynie to, że cała ta branża może być „pułapką” i segmentem zmierzającym raczej ku schyłkowi niż ku rozwojowi (ale tylko czas pokaże, czy faktycznie tak było).

Ranking Spolek Dywidendowych z GPW na 2025 rok DO 12 ETL

Spółki, które były tuż poza TOP 12 Dywidendowych Okazji to: Euro-Tax (ETX), Pekao SA (PEO) oraz IMS (IMS).

Pora na podsumowanie rankingu spółek dywidendowych z GPW na 2025 rok.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Podsumowanie

Choć tegoroczne wyniki moich portfeli dywidendowych nie zachwycają, to z nadzieją patrzę w przyszłość. Nie ukrywam, że po Dywidendowych Arystokratach oraz Dywidendowych Okazjach nie spodziewam się raczej skokowego wzrostu kursu giełdowego, to Dywidendowi Liderzy Wzrostu mogą kontynuować trend i pozwolić inwestorom zarobić ponadprzeciętnie.

Jako że to podsumowanie wpisu, to podkreślam raz jeszcze, że fakt, że „muszę” prezentować tu tylko spółki dywidendowe bardzo ogranicza możliwość prezentowania najbardziej perspektywicznych spółek z GPW. Powiedziałbym wręcz, że to cud/przypadek, że 3 rankingi od tych ponad 4 lat pobijają benchmarki i jest to w dużej mierze także zasługa pierwszego okresu ich istnienia (09.2020 – 12.2021).

Niezmiennie mam nadzieję, że rankingi Ci się przydadzą/spodobają, nawet jeśli nie inwestujesz dywidendowo i wolisz się skupić na prostym inwestowaniu pasywnym. Jeśli narzekasz na to, że nie masz w swoim otoczeniu żadnych inwestorów, to pamiętaj, że ich edukacja zależy również od Ciebie (możesz podesłać im moje wpisy na blogu, np. stronę zacznij tutaj lub sprezentować im moją książkę „Inwestowanie dla każdego”, do czego serdecznie zachęcam).

Słowem podsumowania samego rankingu: GPW jest niezmiennie rynkiem na którym ze świecą można szukać prawdziwych arystokratów dywidendowych, więc musimy zadowolić się raczej kilkuletnią niż kilkunastoletnią historią. Jeśli prowadzisz portfel dywidendowy, to koniecznie skomentuj, w jaki sposób wybierasz spółki, czy skupiasz się tylko na GPW, czy też na firmach zagranicznych i (najważniejsze) jaką stopę dywidendy udało Ci się osiągnąć w 2024 roku i czy jest ona bliska 7-10% oferowanym przez spółki z moich rankingów.

Dzięki i do zobaczenia w komentarzach pod wpisem! Pozdrawiam,

Mateusz

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.7 29 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

211 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze