You are currently viewing Jak wybrać przyszłościowe studia? Co wziąć pod uwagę?

Jak wybrać przyszłościowe studia? Co wziąć pod uwagę?

Jak wybrać dobre studia w XXI wieku?

Niezależnie czy masz teraz około 18 lat i zastanawiasz się nad wyborem pierwszych studiów czy masz już trzy fakultety i szukasz czwartego: ten wpis jest dla Ciebie. Pisząc ten tekst, jestem już po trzydziestce, a więc od moich studiów minęło już dobre kilka lat. W tym wpisie znajdziesz zarówno moje osobiste przemyślenia, jak i linki, które pomogą Ci podjąć decyzję oraz odpowiedzieć na pytanie „jak wybrać przyszłościowe studia?”.

Pamiętaj, że w wieku 18 lat praktycznie nikt nie jest pewien tego, co chce studiować i to całkowicie normalne, że Ty też znalazłeś się w takiej sytuacji. Jakie studia wybrać w 2020? Kierować się rozsądnym pragmatyzmem czy sercem i pasją? Jak zwykle odpowiedź znajdziesz gdzieś pomiędzy, o czym napiszę w tekście, który właśnie czytasz.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd dowiesz się więcej o wybranym kierunku studiów.
  • Jak ocenić kierunek studiów pod względem jego przyszłościowości.
  • Jak w 2020 roku wybrać kierunek studiów, by nie żałować tego finansowo po latach.

Jak wybrać kierunek studiów, by nie żałować?

Retrospekcja. Jest rok 2008 i właśnie przygotowuję się do matury. W otoczeniu kryzysu gospodarczego, spadających cen akcji i ratingów kredytowych firm i państw, jako młody człowiek próbuję zaplanować swoją przyszłość. Kończę właśnie naukę w „ogólniaku” o profilu matematyczno-językowym, który okazał się przechowalnią dla ludzi, którzy lubili matematykę, ale bali się fizyki i informatyki. Z matmą radzę sobie świetnie, z polskim też nie najgorzej.

Znam angielski, ale żaden kierunek studiów nie interesuje mnie bardziej od innych. Z tego, co słyszę od starszych znajomych, najlepiej na rynku radzą sobie absolwenci budownictwa (po politechnice) i prawa (po uniwersytecie), poza tym rośnie popularność informatyki, zarządzania i kierunków humanistycznych, takich jak psychologia. Niestety żaden z tych kierunków nie wzbudza mojego zainteresowania. Co zatem robię?

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Skąd możesz się dowiedzieć o kierunku studiów?

Zacząłem od eliminacji kierunków, które w oczywisty sposób mnie nie interesują. Na pierwszy ogień poleciały architektura (bo nie umiałem rysować), pedagogika (bo nie widziałem siebie w roli nauczyciela) oraz medycyna (brakowało mi podstaw biologii i chemii). W celu ułatwienia wyboru narysowałem podobny graf:

jak wybrać studia

Kontynuując wykreślanie, zastanawiałem się co przyniesie podejście eliminacyjne. Po blisko godzinie zostały mi tylko 4 specjalizacje: politologia, informatyka, elektronika i automatyka. Powyższe kierunki były rezultatem odpowiedzi na pytanie co mógłbym studiować przez 3-5 lat i nie zwariować. Zacząłem więc od zbadania osobistych preferencji. Teraz było trudniej, ponieważ potrzebowałem informacji typu „czy studia są ciężkie?”, „jakie przedmioty dominują kierunek?” oraz „czy łatwo jest znaleźć pracę po studiach?”.

Pełen pragmatyzm, czyli zupełnie jak zwykle. Niestety nie znałem wtedy żadnej osoby, która te kierunki skończyła, więc postanowiłem znaleźć odpowiednią próbkę ludzi na Naszej Klasie (w tamtych czasach Facebook nie był jeszcze tak popularny) i ich wypytać. Na około stu wysłanych do nieznajomych wiadomości otrzymałem około 20-25 odpowiedzi, co było całkiem pozytywnym wynikiem. Po głębszej analizie „za i przeciw” na mojej liście zostały tylko dwa kierunki – Informatyka oraz Automatyka. Z braku czystej preferencji zdecydowałem się podjąć decyzję losowo. Wypadło na Automatykę i Robotykę.

Jak wybrać przyszłościowe studia w 2020 roku?

Przede wszystkim zawsze, kiedy opowiadam historię z losowaniem, spotykam się z ciekawymi reakcjami. Moi rozmówcy albo doskonale wiedzieli, co chcą studiować albo szli na „generyczne” kierunki typu zarządzanie lub ekonomia. Rozbijmy na czynniki pierwsze mój tok rozumowania z tamtych lat oraz ulepszmy go o nowoczesne narzędzia. Oto jak podszedłbym do problemu wyboru studiów w roku 2019, bogatszy o ponad 10 lat doświadczeń.

  1. Odwiedź stronę www.kierunki.net i wybierz swoje top 10. Kieruj się przede wszystkim zainteresowaniami, odpowiadając na pytania „co mnie kręci?” i „o czym chcę słuchać przez kolejne 3-5 lat życia?”
  2. Przefiltruj wybrane kierunki przez statystykę średnich płac po ich ukończeniu. W ten sposób skróć listę do 3 pozycji.
  3. Zorientuj się w rankingu uczelni perspektywy.pl. Czy wybrane przez Ciebie kierunki są obecne na jakiejś z najlepszych 10 uczelni? Jeśli nie to sugeruję powtórzyć punkt 2, ignorując poprzednie 3 wybory.
  4. Po ukończeniu ćwiczenia powinieneś mieć listę 2-3 kierunków, które:
    1. Interesują Cię
    2. Są nieźle płatne, przynajmniej w tej chwili
    3. Wykładane są na jednej z najlepszych polskich uczelni

Pozostaje Ci teraz wybrać ten jeden jedyny. Dodatkowy czynnik, który lepiej niż moje losowanie, warto rozpatrzeć to jego przyszłościowość. Ważną składową odpowiedzi na pytanie, jakie studia wybrać jest właśnie rynek pracy dla jego absolwentów za 3-6 lat.

banter snaps 9o8YdYGTT64 unsplash

Zanim wybierzesz: jak ocenić kierunki studiów?

Wracając na chwilę do mojej historii, wybór Automatyki i Robotyki okazał się szczęśliwym trafem. Brzmiący futurystycznie kierunek jest w Polsce traktowany trochę jak taka „Informatyka B” i z racji na zapotrzebowanie na informatyków wielu absolwentów mojego kierunku obrało właśnie tę ścieżkę.

Z natury automatyka to takie „programowanie maszyn”, podczas gdy informatyka to raczej „programowanie aplikacji na komputery”, niemniej kierunki są pokrewne, więc absolwenci automatyki mają de facto podwójne pole do popisu. Lata temu nie miałem do dyspozycji tylu list, rankingów i narzędzi, więc mój wybór był raczej łutem szczęścia niż efektem dokładnej analizy. Jak zatem wybrać studia w 2020? Co sprawia, że kierunek jest przyszłościowy? Kilka pomysłów dla Ciebie poniżej:

  • Ponadczasowość: kierunki takie jak medycyna, dietetyka i fizjoterapia są pragmatycznym wyborem z uwagi na zwiększającą się świadomość potrzeby zdrowego życia. Dodatkowo fakt starzenia się społeczeństwa pozwala sądzić, że każdy z tych trzech kierunków zapewni dobrze płatną pracę na długie lata
  • Kierunki popularne obecnie: informatyka, biotechnologia, automatyka to w dzisiejszych czasach „bezpieczne przystanie” jeśli chodzi o możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy. Nie najgorszym założeniem jest więc, że kierunki te utrzymają swoją dominację jeszcze przez 1-2 dekady i dalej warto je studiować
  • Futurystyczny wydźwięk: pół żartem, pół serio. Wszystko posiadające w nazwie „sztuczną inteligencję”, „uczenie maszynowe” lub „big data” ma możliwość stania się „informatyką przyszłości”. Istnieje hipoteza, że nawet programiści nie będą potrzebni, bo maszyny same będą się programować. Możliwe, ale mało prawdopodobne, niemniej warto uderzać w modne słowa kluczowe także przy wyborze studiów.

Podsumowanie - jakie studia wybrać w 2020 roku?

Jak pewnie zauważyłeś, mój wpis zdominowany jest przez kierunki inżyniersko-medyczne, co oczywiście nie znaczy, że są to jedyne rozsądne kierunki do wyboru w 2020 roku. Wybacz mi subiektywizm i pominięcie wielu prominentnych fakultetów takich jak prawo czy dziennikarstwo. Czyste zarządzanie chyba najlepsze lata ma już za sobą, podobnie jak ekonomia, skoro personel bankowy jest zastępowany przez roboty.

Mimo wszystko są to dalej popularne specjalizacje i nie odważyłbym się wyrokować, że już skończyły się ich czasy świetności. Z pewnością w przyszłości lepiej płatne będą zawody kreatywne, czyli te, których nie będzie się dało łatwo zautomatyzować, lub zastąpić programem komputerowym. Życzę Ci jak najrozsądniejszego wybierania kierunku studiów, przy czym nie zapomnij, że prawdziwa pasja jest ważniejsza od statystyk i przy odrobinie trudu i samozaparcia osiągniesz sukces, niezależnie od zdobytego dyplomu.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
4 10 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze