średnie zarobki w państwach EU

Gdzie wyjechać by zarobić najwięcej? Porównanie krajów europejskich

Czy w 2020 roku dalej warto emigrować zarobkowo?

Skoro emigracja zarobkowa dalej jest opłacalna to gdzie wyjechać by zarobić najwięcej? Średnie zarobki w Polsce od 1999 mocno wzrosły, a mimo, że emigracja zarobkowa z Polski wciąż następuje to od 2008 jej dynamika mocno wyhamowała. Czy wystarczy to, by stwierdzić, że w Polsce żyje się lepiej, a Polacy mogą oszczędzić coraz większą część swoich wynagrodzeń? Niekoniecznie, bo równie dobra może okazać się teoria, w której poszukujący lepszego jutra wyjechali z kraju, a wszyscy inni zostali. Po ich wyjeździe brakowało rąk do pracy, więc pensje zaczęły drastycznie rosnąć.

W tym wpisie spróbuję dociec czy średniemu Polakowi z roku 2019 żyje się lepiej niż temu z 1999 oraz jak, na tle innych obywateli Europy, obecnie wypadamy. Poszukam też odpowiedzi na pytanie: „w których krajach Europy średnie zarobki zapewniłyby obywatelowi RP korzystną emigrację?”. Zobaczmy jak wysokie są średnie zarobki w Europie.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosiło w ostatnich 20 latach średnie wynagrodzenie w Polsce.
  • Ile brutto i netto zarabiają miesięcznie Europejczycy.
  • Jak koszty życia wpływają na to, co zostaje z pensji obywatelom poszczególnych krajów Europy.
  • Gdzie emigrować, by zarobić najwięcej pieniędzy.

Ile wynosiła średnia płaca w Polsce w ostatnich dwóch dekadach?

Zacznijmy od tego jak między 1999, a 2019 rosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w naszym kraju. Bazując na danych o wynagrodzeniach ZUS zestawiłem wzrost wynagrodzeń z inflacyjnym wzrostem średnich wynagrodzeń. Kolorem pomarańczowym oznaczyłem wzrost inflacyjny, zaś kolorem granatowym prawdziwy wzrost wynagrodzeń raportowany corocznie przez GUS.

Gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej - średnie zarobki w Polsce 1999-2019

Do roku 2002 krzywe szły „łeb w łeb”, czyli realny wzrost wynagrodzeń nie nastąpił. Średnie pensje zaczęły oddalać się od tych rosnących inflacyjnie dopiero w 2006 roku, ale najszybciej uciekały inflacji w ostatnich 3 latach. Póki co wygląda na to, że mamy powody do zadowolenia, a Polak otrzymujący średnie wynagrodzenie może sobie pozwolić na coraz więcej, czyli jest realnie bardziej majętny. Czas zatem sprawdzić jak wypadamy na tle obywateli pozostałych krajów europejskich.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Ile zarabiają Europejczycy?

Ile brutto średnio zarabiają Europejczycy?

Zanim przejdziemy do analizy wykresu pensji brutto/netto w wybranych państwach w naszym rejonie geograficznym – jak sądzisz – w którym kraju „płacą” najlepiej? Tak jest, w Szwajcarii. Z poprzedniego akapitu jasno wynika, że w Polsce zarabia się obiektywnie coraz więcej, ale ciągle jedynie 20% z wybranych 24 krajów Europy ma niższe średnie zarobki od nas. Co gorsza, 6 liderów zestawienia płaci co najmniej trzykrotność naszej średniej pensji brutto! Dane znajdziesz na Wikipedii, a ich syntezę poniżej:

Gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej? Średnie zarobki brutto w państwach Europy

Gdzie wyjechać by zarobić najwięcej? Czołowe 25% krajów mocno dominuje nad kolejnym 50%. Zamykające stawkę 25% krajów to państwa byłego bloku sowieckiego oraz podupadła Portugalia i Grecja, które tworzą swego rodzaju „klasę niższą” w Europie. OK, ciekawie poczytać o pensjach brutto, ale ile z tego zostaje „na rękę”? Przejdźmy więc do zestawienia tych samych liczb, ale po uwzględnieniu podatku dochodowego w każdym z krajów.

Jakie są średnie zarobki netto w krajach Europy?

Wykres, który prezentuję poniżej różni się od wykresu zarobków brutto jednym subtelnym detalem. Państwa są teraz posortowane od lewej do prawej pod względem wynagrodzeń netto (czyli tych „na rękę”). O ile pierwsze 5 krajów nie zmieniło składu to w oczy rzuca się przetasowanie w środku stawki. Najbardziej spadły Niemcy i Belgia, w których podatki liczone od średnich pensji okazały się procentowo wyższe niż w innych krajach. Polska, natomiast, spadła o jedno oczko w rankingu:

Gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej? Średnie zarobki brutto i netto w państwach Europy

Może to i zły znak, bo sugeruje, że w Polsce płacimy wysokie podatki (o nich już napisałem wpis „Ile przeciętny Polak płaci podatków?„). Tylko czy jakość życia i dobrobyt obywateli danego kraju można ocenić biorąc pod uwagę wyłącznie pensje netto? Uważam, że nie, bo istotny jest także poziom cen za dobra i usługi w danym regionie. Pora więc przyjrzeć się średnim kosztom życia w poszczególnych krajach i skalibrować zarobki netto o koszta życia, które różnią się dość drastycznie pomiędzy krajami.

Jak koszty życia wpływają na zarobki Europejczyków?

Kończymy póki co z danymi z Wikipedii. Do przeprowadzenia kolejnych obliczeń użyłem już danych OECD, które znajdziesz tutaj. A dokładniej, danych o wskaźniku CPL (Ang. Comparative price level), czyli wskaźniku porównawczych cen dla krajów z naszego zestawienia. Co z tego, że w danym kraju zarobki netto są sporo wyższe, jeśli koszta życia są stosunkowo jeszcze większe? Zobaczmy, czy niskie ceny w Polsce choć trochę wpłyną na naszą, bądź co bądź, niską pozycje w rankingu:

Gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej? Wpływ kosztów życia na wysokość realnych zarobków w Europie

Obserwując wykres od razu rzuca się w oczy, że oszczędzanie w krajach zachodu powinno być prostsze niż oszczędzanie w Polsce. Teoretycznie osoba zarabiająca średnią pensje netto oraz mająca średnie wydatki jest w stanie odłożyć nawet 55% pensji netto (Szwajcaria). Pokrywa się z treścią wpisu „Ile oszczędza przeciętny Polak?„, gdzie opisałem faktyczne nawyki oszczędnościowe ludzi różnych narodowości.

Warto wspomnieć, że koszty życia w Szwajcarii są zwiększone o obowiązkowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, kosztujące w 2019 średnio 480 CHF, czyli blisko 2 000 zł (wg Wikipedii). Przejdźmy do podsumowania i odpowiedzi na pytanie „gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej?”. Obywatelom jakiego kraju zostaje teoretycznie w kieszeni najwięcej gotówki na koniec miesiąca?

Gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej pieniędzy?

Na koniec lekko optymistyczna nutka. Po odjęciu średnich kosztów Polska wcale nie wypada najgorzej – awans o 3 oczka i finisz na pozycji 17 z 24. Polskę faktycznie ratują relatywnie niskie koszty życia, które – niestety dla mieszkańców krajów zamykających stawkę – są wyższe niemal w każdym innym państwie z zestawienia. Rzuć okiem na wykres przedstawiający ile teoretycznie jest w stanie miesięcznie oszczędzić średni obywatel każdego z państw:

średnie zarobki ile zostaje

Lekko szokujące może być to, że na osi pionowej wykresu pojawiły się wartości ujemne. Średnio zarabiający i wydający Łotysz i Grek teoretycznie skończą swoje miesiące na minusie. Na przeciwległym końcu stawki Szwajcar oszczędzi każdego miesiąca ponad 10 000 zł, a Niemiec 5 000 zł, ale naszemu rodakowi, całe szczęście, w kieszeni też coś zostało! Jest to około 700 zł, które teraz może na przykład zainwestować. Jeśli średnie pensje dalej będą rosnąć jak w ciągu ostatnich 3 lat to we wpisie, który napiszę za 3 lata być może znajdziemy się już gdzieś pośrodku stawki :).

Gdzie wyjechać, by zarobić najwięcej? Oczywiście do Szwajcarii, Norwegii, Danii lub na Islandię. W każdym z tych rozwiniętych państw zarabiając średnią krajową oszczędzisz przynajmniej 5 000 zł miesięcznie, które później będziesz mógł zainwestować.

Podsumowanie

Wszystko, co opisałem w tym artykule to tak naprawdę zabawa danymi. Zestawiłem jabłka z gruszkami, bazując trochę na Wikipedii, a trochę na oficjalnych danych OECD, jednocześnie arbitralnie przypisując średnie wydatki Polaka. Według mnie, najważniejszy jest ostatni wykres, na którym zaprezentowałem ile pieniędzy zostaje w kieszeniach Europejczyków po odjęciu ich kosztów życia. Wynika z niego dość jednoznacznie, że emigracja jest i będzie opłacalna, choć głównie dla osób zarabiających w Polsce mniej niż wynosi średnia krajowa.

Mam nadzieję, że dzięki temu prostemu wpisowi podejmiesz ewentualną decyzję o emigracji z kraju lub pozostaniu w nim oraz przekażesz go każdemu poważnie zastanawiającemu się nad wyjazdem z Polski. Przeczytaj też wpis „Gdzie w Europie są najwyższe emerytury?„, który ocenia systemy emerytalne w państwach Europy i sprawdza którym emerytom żyje się lepiej niż polskim. Przed podjęciem decyzji o emigracji, nie zapomnij o przeczytaniu o polityce fiskalnej krajów UE, której kompleksową ocenę znajdziesz we wpisie „Deficyt budżetowy Polski i innych krajów UE. Kto w UE żyje ponad stan?„. Zawsze wybieraj kraje bogate, ale i przyszłościowe, czyli te, które prowadzą mądrą politykę gospodarczą.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
4.9 7 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr

Ciekawym rozwinięciem dla tego artykułu mogło by być zestawienie ze spodziewanymi emeryturami w danym kraju oraz ilość przepracowanych lat uprawniających do emerytury.

kot

Dzieki 😉

Aprzyokazji

Ostatni wykres jest trochę mylący. Odpowiedniejsze byłoby przedstawienie „ile zostaje w kieszeni w stosunku do siły nabywczej” (albo jaki % średniej krajowej). Bo to, że Anglikowi zostaje 5000 zł, a Polakowi 1000 zł nie znaczy, że Anglik ma 5 razy więcej na wydatki (np kupi za to 100 biletów do kina, a Polak 41 biletów – więc różnica to bliżej 2:1 a nie 5:1).

Dymitr

Hej, ciekawy wpis, proponuję jeszcze porównać klin podatkowy w różnych krajach, tutaj link na raport OECD: https://files.taxfoundation.org/20210517153859/A-Comparision-of-the-Tax-Burden-on-Labor-in-the-OECD-2021.pdf

Dymitr

Hej,
Tak masz racje, nie precyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi bardziej o wykres: „Tax Wedge of a Single Worker with no Children Earning a Nation’s Average Wage, 2020” na str.5 raportu. Chodzi o porównanie procentu wszystkich pobieranych składek od wynagrodzenia i co ciekawe w Polsce jest 34,8%, a np w Danii (gdzie uważano że są bardzo wysokie podatki): 35,2%, daje to sporo do myślenia…

Dymitr

Hej,
Chciałbym się dopytać jak uzyskałeś dane do tabeli: „Średnie zarobki netto i średnie koszty życia (liczone indeksem PPI)”, tak rozumiem, że wziąłeś dane z tabeli raportu OECD i pomnożyłeś na jakąś kwotę w zł., tylko nie mogę dojść skąd ją brałeś. Chcę zrobić podobne zestawienie i nie do końca wiem jak…

Dymitr

Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
Dymitr

Ostatnio edytowano 5 miesięcy temu przez Dymitr