automatyzacja oszczędzania

Jak oszczędzać pieniądze (4/5) – Automatyczne oszczędzanie

Skutecznie oszczędzanie wcale nie musi być bolesne.

Opinia, że oszczędzanie wymaga czasu to jeden z największych mitów na jego temat. Owszem, często będziesz czekać latami, by oszczędności urosły do pokaźnych rozmiarów, a po drodze będzie Cię kusiło by oszczędzone środki wydać. Niewątpliwie decyzję o oszczędzaniu powinieneś podjąć świadomie, ale w w dzisiejszych czasach automatyczne oszczędzanie „przy okazji” stało się prostsze niż kiedykolwiek.

„Oszczędzanie wymaga akcji” to zdecydowanie najsłabsza wymówka osób mało oszczędnych, którą pozwolę sobie obalić w tym wpisie. Automatyzacja oszczędzania jest w XXI wieku prostsza niż kiedykolwiek, a jej zastosowanie pozwoli Ci oszczędzić długie godziny każdego miesiąca. Dodatkowo sprawi, że oszczędzanie stanie się dla Ciebie o wiele mniej bolesne. Brzmi zachęcająco, prawda?

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak w cwany sposób zmusić samego siebie do oszczędzania.
  • Jak ustawić zlecenie automatycznego oszczędzania.
  • Jak opodatkować samego siebie i odkładać trochę przy każdej transakcji kartą.

Wprowadź automatyczne oszczędzanie do swojego życia

W poprzednich postach z cyklu „Jak oszczędzać pieniądze” pisałem o trzech pierwszych krokach na drodze do skutecznego oszczędzania (linki do wpisów w tabeli powyżej). Na tym etapie potrafisz więc odciąć część wypłaty na początku miesiąca. Umiesz też obrać konkretny cel oszczędnościowy, a także utrzymujesz dyscyplinę i nie dotykasz wcześniej zaoszczędzonych środków.

Niestety, mimo to, oszczędzanie jest stale czynnością, którą wykonujesz manualnie na początku każdego miesiąca, co potrafi odstraszyć. Zautomatyzujmy ją więc wspólnie. Obrazek poniżej przypomni Tobie o pierwszym wpisie z cyklu, ale jest to jego zmodyfikowana wersja. Tym razem przedstawia on tradycjonalistę – Kowalskiego Manualnego i nowoczesnego Kowalskiego Automatycznego.

Automatyczne oszczędzanie - schemat

Jak myślisz, który z Kowalskich ma więcej roboty? Raczej nie jest to Kowalski Automatyczny, który zautomatyzował nie tylko proces oszczędzania, ale także swoje stałe wydatki. Taką usługę oferuje w dzisiejszych czasach niemal każdy bank. Zauważ też, że Kowalski Automatyczny zdecydował się oszczędzać kilka % wartości każdej transakcji kartą, co jeszcze przyspiesza jego proces oszczędzania.

Polub mój fanpage na Facebooku. Naprawdę warto! 

Publikuję na swoim profilu kilka razy w tygodniu, więc znajdziesz tam jeszcze więcej informacji o finansach i inwestowaniu.

Dwa przydatne narzędzia do automatyzacji oszczędzania

Automatyczne oszczędzanie jest o wiele prostsze niż robienie wszystkiego „na piechotę”. W celu skonfigurowania takiej usługi sugeruję zacząć od dwóch narzędzi:

  1. Zlecenia stałe (instrukcja – mBank)
  2. Ranking programów automatycznego oszczędzania

Klikając pierwszy link, dowiesz się jak zautomatyzujesz dowolny przelew. Wkleiłem przykład dla mBanku tylko dlatego, że sam posiadam w nim konto. Analogiczne instrukcje dla swojego banków znajdziesz wpisując „zlecenia stałe + ” w wyszukiwarce. Celem wpisu nie jest odkrywanie koła na nowo, więc ograniczę się do odesłania Cię do instrukcji.

Oszczędzanie przy okazji

Podczas gdy konfiguracja zleceń stałych może ułatwić Ci oszczędzanie „proaktywne” (patrz: Krok 1: „Najpierw płać sobie”) to drugi link otworzy przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Programy automatycznego oszczędzania pozwalają Ci „opodatkować samych siebie”, ale w bardzo dobrym tego słowa znaczeniu.

Gdy zapiszesz się w swoim banku do takiego programu to mały procent (zwykle sam wybierasz wartość w przedziale od 1 do 20%) każdej transakcji kartą będzie oszczędzany automatycznie. Taki rodzaj oszczędzania można nazwać „oszczędzaniem reaktywnym”, które w pewnym sensie karze Cię za każdą transakcje, ale robi to w sposób cichy i niepostrzeżony.

Serdecznie zachęcam Cię do ustawienia zleceń stałych zarówno w celach regularnego oszczędzania jak i zautomatyzowania kosztów stałych życia. Ten podstawowy krok uczyni proces oszczędzania przyjemniejszym i zwróci Tobie nawet do kilku godzin w ciągu każdego miesiąca! Programy automatycznego oszczędzania będą też niezłym dodatkiem dla osób, które mają ambicję by oszczędzić więcej niż na przykład 20% wypłaty na początku każdego miesiąca.

Czego unikać, by nie przesadzić z oszczędzaniem?

Jako, że powyższy wpis jest przedostatnim w cyklu „Jak oszczędzać pieniądze?” uważam, że to dobry moment, by ostrzec Cię przed ciemną stroną automatyzacji oraz nadmiernego oszczędzania. Misją mojego bloga jest uczynienie Cię lepiej poinformowanym w dziedzinie finansów, a w długim terminie o wiele bogatszym. Ze względu na to pragnę ostrzec Cię przed zachowaniami ekstremalnymi, które może i sprawią, że więcej oszczędzisz, ale odbierzesz sobie całą radość życia.lena de fanti W4HtdHYqmUg unsplash e1572680546815

Oszczędzanie ponad stan, czyli przesadne oszczędzanie lub skąpstwo

Osoba z zarobkami rzędu 4000 zł netto miesięcznie mieszkająca w Warszawie odcina od pensji 2000 zł w celu oszczędzania. Imponujący plan, ale czy naprawdę chodzi o odmawianie sobie wszystkiego? Pamiętaj, że oszczędzanie nie jest warte odbierania sobie wszystkich przyjemności, a we wszystkim należy znaleźć umiar. Zacznij od oszczędzania 100 złotych miesięcznie, stopniowo zwiększając kwotę, aż osiągniesz „próg bólu”, którego nigdy nie przekraczaj!

Niebezpieczna automatyzacja

Skoro zlecenia stałe są tak łatwe do ustawienia to czemu by tak nie zautomatyzować wszystkich opłat i przelewów? Uważaj! Nie wszystkie opłaty są stałe w każdym miesiącu, a nawet te z natury stabilne potrafią nagle wzrosnąć lub spaść. Automatyczne oszczędzanie ma Tobie pomóc, a nie wprowadzić Cię w długi lub spowodować, że stracisz pieniądze, więc unikaj jej w nadmiarze.

Niewygodna automatyzacja

Automatyzacja przestaje być pomocna jeśli często zmieniasz jej reguły, np. częstotliwość lub wysokość kwot. Przykładowo dla osoby zarabiającej w systemie prowizyjnym, której pensja waha się między 2 000 zł, a 6 000 zł miesięcznie, odcinanie stałej kwoty na początku miesiąca będzie raczej kiepską opcją. Alternatywą jest na szczęście wykorzystanie programu automatycznego oszczędzania z wysokim progiem procentowym, na przykład 10 lub 15% każdej transakcji.

Wypalenie oszczędnościowe

Niestety, oszczędzanie pieniędzy nie jest umiejętnością intuicyjną. Według Daniela Kahnemana w bestsellerze „Pułapki Myślenia” Twój pierwotny umysł zrobi wszystko by polepszyć Twój byt „tu i teraz”. Nierzadko kosztem przyszłości, przede wszystkim dlatego, że myślenie o przyszłości jest mało intuicyjne, trochę nienaturalne i abstrakcyjne. Z tego powodu by okiełznać swój prymitywny umysł nie powinieneś zapominać o nagradzaniu się. Stosunek oszczędności/wydatki 50/50 będzie o wiele trudniejszy do utrzymania niż stosunek 20/80. Pamiętaj o tym!

Podsumowanie

Słowem podsumowania: oszczędzanie bez mechanizmów automatyzacji jest możliwe, ale bardzo trudne i wymagające dyscypliny. Wspomniane wyżej produkty banków, np. „Moje Cele” mBanku to świetny sposób na regularne oszczędzanie przy okazji. Pozbądź się bólu związanego z inwestowaniem pobierając sam od siebie „podatek” w wysokości kilku procent każdej wydanej kwoty. Założę się, że Ty nie zobaczysz wielkiej różnicy, a Twoje konto oszczędnościowe z pewnością :).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do mojego newslettera:

.

Zero spamu, maksimum wartościowej treści.

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.9 7 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze