You are currently viewing Jak inwestować w polskie obligacje skarbowe notowane na giełdzie? Obligacje hurtowe

Jak inwestować w polskie obligacje skarbowe notowane na giełdzie? Obligacje hurtowe

Obligacje skarbowe z GPW Catalyst.

Mimo że hurtowe obligacje polskiego skarbu państwa przewijały się w treści wielu innych wpisów, to dotychczas nie opublikowałem żadnego, który byłby im dedykowany. Czas to zmienić, dlatego dziś opiszę, jak inwestować w polskie obligacje skarbowe notowane na giełdzie, zwane też „hurtowymi”, ponieważ są kierowane głównie do dużych klientów, np. funduszy inwestycyjnych. Jednak to, że mają w nazwie „hurtowe” nie oznacza, że klient detaliczny (a więc inwestor indywidualny taki, jak Ty czy ja) miałby nie móc ich od kogoś odkupić na giełdzie, więc zacznę od tego, że taka możliwość istnieje.

W tym wpisie opiszę wszystkie rodzaje obligacji hurtowych, pokażę, jak je wyszukiwać, sprawdzać ich podstawowe parametry oraz jak składać na nie zlecenia, a także zostawię moją instrukcję dotyczącą wybierania poszczególnych emisji w zależności od celu inwestycyjnego i preferencji inwestora. Sądzę, że polskie hurtowe obligacje skarbowe mogą być bardzo dobrym dodatkiem do portfela inwestycyjnego zarówno aktywnego, jak i pasywnego inwestora i że w pewnych warunkach mogą pobić wyniki popularnych obligacji detalicznych. To właśnie obligacje detaliczne / oszczędnościowe będą „tłem porównawczym” dla obligacji hurtowych, a podobieństwa i różnice między tymi dwoma rodzajami obligacji będą się przewijały przez całą treść tego wpisu. Miłej lektury i do zobaczenia w komentarzach pod wpisem (pamiętaj, by pytać, jeśli coś było niejasne).

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak i gdzie kupić polskie hurtowe obligacje skarbowe.
  • Jakie są rodzaje obligacji skarbowych notowanych na giełdzie.
  • Jak szukać obligacji skarbowych notowanych na GPW Catalyst.
  • Jak sprawdzić parametry emisji obligacji skarbowych notowanych na giełdzie.
  • W które obligacje hurtowe inwestować w zależności od inflacji i stóp procentowych.
  • Jakie istnieją ETF-y na polskie obligacje hurtowe i czym się od siebie różnią.

Jak wybrać i kupić polskie obligacje skarbowe notowane na giełdzie?

Niektórzy inwestorzy czują wprost paraliżujący strach przed inwestowaniem w obligacje notowane na giełdzie. Z jednej strony im się nie dziwię, bo jest to nieco bardziej złożone od kupowania akcji czy ETF-ów, bo tam podaje się cenę w walucie, a w przypadku obligacji notowanych – w procentach. Z drugiej strony wiem, że wszystkiego dotyczącego inwestowania w obligacje hurtowe da się dość szybko nauczyć i przeciętnie biegła w obsłudze konta maklerskiego osoba może szybko nabyć umiejętność kupowania obligacji na giełdzie. Dlatego w pierwszym rozdziale tego wpisu zacznę od tego, jakie są rodzaje hurtowych obligacji skarbowych i jak duży jest rynek tych obligacji w porównaniu do obligacji detalicznych w obiegu. Kolejno opiszę sposób wyszukiwania takich obligacji, sprawdzania ich parametrów, analizowania ich i wreszcie przedstawię, gdzie można je kupić i jak poprawne zlecić i zrealizować zakup obligacji skarbowych na giełdzie.

Obserwuj moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Jakie są rodzaje hurtowych obligacji skarbowych?

Obligacje skarbowe notowane na rynku Catalyst dzielą się na 4 rodzaje:

  • obligacje stałoprocentowe (oprocentowanie stałe w całym okresie inwestycji):
    • tickery zaczynające się od PS (~ 5-letnie),
    • tickery zaczynające się od DS (~ 10-letnie),
    • tickery zaczynające się od WS (~ 30-letnie),
    • tickery zaczynające się od FPC (7-19-letnie) – są to obligacje emitowane przez BGK,
  • obligacje zerokuponowe (oprocentowanie 0%, ale sprzedawane z dyskontem, czyli poniżej nominału):
    • tickery zaczynające się od OK (~ 2-letnie),
  • obligacje zmiennoprocentowe (oparte na WIBOR + marży [zwykle 0%]):
    • tickery zaczynające się od WZ (~6 – 11-letnie),
  • obligacje stałoprocentowe z nominałem indeksowanym inflacją (dość skomplikowane, ale dogłębnie opisane we wpisie „Jak kupić obligacje antyinflacyjne na zwykłym koncie maklerskim? Obligacje IZ0836„:
    • tickery zaczynające się od IZ (~ 6 – 12-letnie).

Oto podstawowe parametry dotyczące każdego z tych typów obligacji (przynajmniej tych obecnie notowanych na GPW Catalyst):

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie jakie sa obligacje hurtowe1

Zróżnicowane oprocentowanie różnych emisji obligacji stałoprocentowych (które później przedstawię) wynika z tego, że były one emitowane w innych czasach i przy różnych stopach procentowych. Zdecydowanie największą część rynku obligacji hurtowych pod względem kapitalizacji / wartości rynkowej stanowią obligacje stałoprocentowe, co teraz potwierdzę liczbowo. 

Wielkość rynku hurtowych a detalicznych obligacji skarbowych

Bardzo duża część czytelników mojego bloga (prawdopodobnie jakieś 80%) inwestuje w polskie obligacje skarbowe typu detalicznego / oszczędnościowego, czyli np. w obligacje TOS, COI lub EDO. Nie wiem, czy jesteś tego świadom, czy nie, ale wartość obligacji detalicznych w obiegu jest znacznie niższa od wartości wyemitowanych obligacji hurtowych. Mimo że rynek obligacji detalicznych bardzo rozwinął się w kilku ostatnich latach, to i tak wartość wyemitowanych obligacji hurtowych jest stale około 7-krotnie wyższa niż wartość obligacji detalicznych (ok. 1000 mld zł, czyli 1 bln zł wobec około 140 mld zł).

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie wielkosc rynku obligacji

Źródłem tych danych są szeregi czasowe na stronie Ministerstwa Finansów, w których możesz na bieżąco sprawdzić udział poszczególnych emisji obligacji w polskim długu publicznym. Niezwykle interesujące, biorąc pod uwagę, że będące „całym światem” obligacji skarbowych dla większości inwestorów indywidualnych obligacje detaliczne stanowią niewielki odsetek polskiego długu (choć nie sposób nie zauważyć, że ich udział w polskim zadłużeniu znacznie wzrósł w latach 2020 – 2024). 

Jeśli chodzi o obligacje hurtowe, czyli te, których dotyczy ten wpis, to „liczą się” głównie obligacje stałoprocentowe, stanowiące około 70% polskich obligacji skarbowych notowanych na giełdzie. To zupełnie normalne, bo w skali świata obligacje stałoprocentowe też są tymi najchętniej emitowanymi (i nie dziwi mnie to wcale, bo dzięki temu emitent wie, jaki będzie koszt długu przez cały okres jego spłacania). Pozostałe niespełna 30% stanowią obligacje zmiennoprocentowe (WZ), bo powracające po ponad roku nieobecności obligacje IZ (notowane indeksowane inflacją) to pod koniec 2024 roku około 2% polskiego długu hurtowego:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie rynek obligacji hurtowych przekroj1

Dla tych, którzy lubią zwroty akcji przygotowałem też zestawienie wielkości aktywnych emisji dla obligacji detalicznych / oszczędnościowych, wśród których przodują obligacje indeksowane inflacją COI, EDO, ROS i ROD, stanowiące ponad 53% tego segmentu. W ciągu ostatnich 2 lat powoli ustępują one jednak miejsca obligacjom stałoprocentowym (głównie 3-letnim TOS), które przyciągają inwestorów dość wysokim stałym oprocentowaniem, co przypomina taką „3-letnią lokatę”. 

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie rynek obligacji detalicznych przekroj1

Detaliczne obligacje zmiennoprocentowe, czyli 1-roczne ROD i 2-letnie DOR to tylko 18% obligacji detalicznych i niespełna 1,7% całego zadłużenia Skarbu Państwa. Ta statystyka dowodzi, że bardzo popularne obligacje detaliczne indeksowane inflacją to – wbrew temu, co myśli sporo osób, z którymi koresponduję – bardzo mała część (niespełna 5%) zadłużenia Skarbu Państwa.

Jak szukać obligacji skarbowych z Catalyst?

Powiedzmy, że jesteś zainteresowany ofertą polskich obligacji hurtowych, czemu nie dziwię się ani trochę, bo wśród nich można kupić papiery, dzięki którym zamrozisz wysokie oprocentowanie na wiele lat lub osiągniesz indeksowanie inflacją i wyższe zwroty niż z obecnych emisji detalicznych obligacji antyinflacyjnych.

W celu sprawdzenia, jakie są wszystkie aktywne emisje notowanych na GPW Catalyst polskich obligacji skarbowych polecam zwłaszcza te 2 źródła danych:

Korzystając z powyższych źródeł udało mi się zestawić wszystkie aktywne emisje skarbowych obligacji hurtowych, dzieląc je na poszczególne rodzaje. Tabele są posortowane pod względem zapadalności, więc emisje, które znajdują się na dole tabeli zapadają najpóźniej (więc horyzont inwestycji jest najdłuższy). Zacznijmy od obligacji stałoprocentowych, które dominują rynek hurtowych obligacji nie tylko pod względem kapitalizacji (wartości długu), ale i liczby unikalnych emisji:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie obligacje staloprocentowe1

W tej tabeli, jak i wszędzie indziej w tym wpisie uwzględniam też obligacje emitowane przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) o kodzie emisji FPC (Fundusz Przeciwdziałania Covid), traktując je na równi ze skarbowymi pod względem ryzyka (bo jest to także zobowiązanie państwa). Emisji obligacji stałoprocentowych jest bardzo dużo, a nowe są emitowane dość regularnie, przy czym jeden ticker może być (i zwykle jest) emitowany w wielu seriach, a więc raz wyemitowane obligacje mogą i zwykle zwiększają wielkość emisji z czasem (państwo jakby „emituje więcej” tych samych obligacji w kolejnych miesiącach). 

Jeden rzut oka na powyższą tabelę z pewnością wystarczył, abyś zauważył, że kupon (oprocentowanie) obligacji bardzo się różni pomiędzy emisjami, co jest efektem tego, że były one emitowane w różnych okresach. Te o najniższym oprocentowaniu emitowane były w czasach niskich stóp procentowych, a te o wyższym – w czasach, gdy stopy procentowe były wyższe. Oczywiście cena obligacji „dostosowuje się” do ich oprocentowania i zapadalności tak, by rentowności papierów o podobnej zapadalności były podobne (im niższe oprocentowanie obligacji, tym bardziej zmienia się ich cena, by dostosować je do rynkowej rentowności wszystkich obligacji emitenta). Jeżeli nie rozumiesz niczego z poprzedniego zdania, to koniecznie nadrób wpis „Dlaczego ceny funduszy ETF na obligacje zmieniają się dynamicznie?„, a dopiero później wróć do tego wpisu i kontynuuj jego lekturę.

Obligacje zerokuponowe stanowią tylko niewielką część długu państwa i prawdę mówiąc, nie przepadam za nimi, biorąc pod uwagę to, że są emitowane na krótki termin (około 2-letni). Obligacje zerokuponowe mają swoje zalety, a główną z nich jest możliwość optymalizacji podatkowej (nie płacą odsetek, więc cały zysk realizujemy przy wykupie przez emitenta po cenie nominalnej lub przy sprzedaży na rynku, dzięki czemu podatek giełdowy płacimy tak późno, jak to tylko możliwe). Obligacje zerokuponowe są wystarczająco płynne, by rozpatrzeć inwestycję w nie, ale biorąc pod uwagę to, że oferta detaliczna (np. stałoprocentowe TOS) obecnie przebija je warunkami, nie sądzę, że inwestor indywidualny powinien się w ogóle nimi interesować (bo po co?):

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie obligacje zerokuponowe

Obligacje notowane na giełdzie indeksowane inflacją, czyli IZ, to papiery „egzotyczne” w sensie dość skomplikowanego sposobu działania. Właśnie dlatego dedykowałem im wpis Jak kupić obligacje antyinflacyjne na zwykłym koncie maklerskim? Obligacje IZ0836 i to do niego Cię odsyłam, jeśli interesuje Cię ich sposób działania. Dodam, że obligacje IZ0836 przy odpowiednio niskiej cenie zakupu (np. 88-90%) pobijają obecne emisje nie tylko obligacji COI i EDO, ale i ROS i ROD, co sprawia, że są doskonałą alternatywą dla indeksowanych inflacją obligacji detalicznych dla tych, którzy chcą mieć takie obligacje na koncie maklerskim (wraz z akcjami i ETF-ami).

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie obligacje indeksowane

Drugim pod względem kapitalizacji oraz liczby emisji segmentem skarbowej części GPW Catalyst są obligacje zmiennoprocentowe, czyli tzw. „wuzetki” (od tickera WZ). Obligacje WZ są typowo emitowane na 6-11 lat a ich warunki emisji są bardzo proste: płacą one tyle, ile obecnie wynosi stopa procentowa WIBOR6M (z wyjątkiem FPC0631, które dodają do niej 0,5%). Nie widzę zbyt wielu zastosowań takich obligacji poza przechowywaniem gotówki, czemu sprzyja ich niska wrażliwość na zmiany stóp procentowych (są zmiennoprocentowe, więc z lekkim opóźnieniem, ale szybko dostosowują się do nowych warunków emisji obligacji).

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie obligacje zmiennoprocentowe

To właśnie o obligacje WZ opiera się ETF BETA Obligacje 6M, który omówimy pod koniec tego wpisu. Podsumowując ten podrozdział: spośród obligacji hurtowych najciekawsze są wg mnie te stałoprocentowe oraz indeksowane inflacją. Jako że o tych ostatnich jest już osobny wpis na blogu, to w dalszej części wpisu skupię się na dominujących ten rynek obligacjach hurtowych stałoprocentowych.

Jak sprawdzić parametry emisji hurtowych obligacji skarbowych?

Sprawdzenie głównych parametrów obligacji hurtowych jest bardzo proste. Wystarczy zajrzeć na stronę GPW Catalyst z notowaniami obligacji skarbowych, wyszukać interesujące nas obligacje i wejść na podstronę z jej szczegółami. Dla przykładu: wybieram emisję DS1033 i wchodzę na jej podstronę na portalu GPW Catalyst. W górnej części menu widzę ticker obligacji (DS = dziesięcioletnie stałoprocentowe, 1033 oznacza, że ich wykup nastąpi w październiku 2033 roku). Na wykresie widzimy historyczny kurs tych obligacji wyrażony w procentach, a po lewej stronie wartości procentowe (w tym przypadku 90-110%):

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie jak sprawdzac parametry obligacji

Poniżej wykresu sprawdzisz dokładną datę wykupu (włącznie z dniem), wartość nominalną obligacji (dla notowanych na GPW Catalyst skarbówek jest to zwykle 1000 zł). Do ważnych informacji należy ta o oprocentowaniu oraz o skumulowanych odsetkach, które przy zakupie na rynku wtórnym (GPW Catalyst) będziemy musieli zapłacić ich obecnemu posiadaczowi (nazywa się to też „brudnym kursem”), co pokażę na przykładzie zakupu już za chwilę.

Gdzie kupić hurtowe obligacje skarbowe?

Obligacje hurtowe kupimy na każdym koncie z dostępem do GPW Catalyst, więc na ogół w polskich domach i biurach maklerskich z pominięciem XTB, które nie ma takich instrumentów w ofercie (a szkoda, bo dodanie ich do oferty sugerowałem temu maklerowi już wielokrotnie). Typowa opłata dot. handlu obligacjami skarbowymi (korporacyjnymi też) na rynku Catalyst wynosi 0,19% i minimalnie 5 zł, więc handel „opłaca się” już od kwoty około 2630 złotych.

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie oferta maklerska obligacje hurtowe

Najtańsze do inwestowania małych kwot w obligacje jest BM Alior Bank, a do inwestowania większych kwot – DM Michael / Ström. Pamiętaj, aby brać pod uwagę prowizję transakcyjną za zakup (jeśli planujesz trzymać obligacje do wykupu) lub za zakup i za sprzedaż (jeśli planujesz sprzedać je na giełdzie przed ich dojrzałością) w obliczeniach porównawczych tych obligacji z obligacjami detalicznymi. 

Jak kupić obligacje skarbowe na Catalyst?

Zakup obligacji hurtowych nie różni się zbytnio od zakupu akcji lub ETF-ów (proces zakupu akcji opisałem we wpisie „Inwestycyjny wstęp (4/6) – Jak składać zlecenia na giełdzie?„, a proces kupna ETF-ów we wpisie „Kupowanie zagranicznych funduszy ETF krok po kroku„). Podstawową różnicą między składaniem zleceń na obligacje hurtowe, a składaniem zleceń na akcje lub ETF-y jest to, że w przypadku obligacji kurs podaje się w procentach, a nie w jednostkach waluty. Większość polskich obligacji notowanych na giełdzie ma nominał 1000 zł, więc ich zakup po kursie 80% oznacza zakup za 800 zł (+narosłe odsetki), a ich zakup po kursie 90% oznacza wydanie 900 zł (+narosłe odsetki).

Rozpoczynamy od wyszukania odpowiedniego tickera, pamiętając o tym, że 4 liczby w nazwie obligacji to miesiąc i rok ich wykupu. Gdy wybierzemy interesującą nas emisję, to dom maklerski powinien pokazać nam ostatnią cenę tego rodzaju obligacji, a także najbliższe sobie aktualne zlecenia zakupu i sprzedaży obecne na giełdzie. Najprostszym sposobem na pewny zakup obligacji hurtowych jest po prostu podanie aktualnej ceny sprzedaży, pamiętając, że poza kosztem obligacji, należy przy zakupie uwzględnić także narosłe odsetki. 

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie wyszukiwanie i zlecanie zakupu e1739440243811

W praktyce wiele zależy od konkretnej emisji obligacji (bo oprocentowanie jest zróżnicowane), ale na zakup warto zawsze mieć około 5-6% więcej niż wynika to z liczby, nominału oraz kursu papierów, które kupujemy. Kwotę wymaganą do zakupu obligacji stałoprocentowych wyjaśnię teraz na praktycznym przykładzie:

  • Powiedzmy, że chcemy kupić 5 obligacji DS0432, parametry (w danym momencie) tych obligacji i konta maklerskiego są następujące:
    • nominał: 1000 zł,
    • oprocentowanie: 1,75%,
    • narosłe odsetki: 14 zł (292/365 dni),
    • prowizja maklerska 0,20%,
    • kurs giełdowy: 77,45%.

Wymagane środki na realizację zakupu wynoszą:


<liczba obligacji> × (<cena obligacji w %> × < nominał obligacji> + <narosłe odsetki>) + <prowizja maklerska>


a więc:

5 × (77,45% × 1000 + 14) * 100,2% = 3950,39 zł

Taka kwota powinna wystarczyć, by w danym dniu kupić 5 obligacji stałoprocentowych DS0432. Jeśli 77,45% to najlepsza oferta sprzedaży, a na rynku wystawione jest przynajmniej 5 takich papierów, to zlecenie zrealizuje się, a my staniemy się posiadaczami tych obligacji. Ale samo kupowanie obligacji hurtowych nie jest najtrudniejsze. O wiele trudniej będzie zrozumieć, kiedy warto inwestować w jakie rodzaje tych obligacji, czym zajmiemy się już za chwilę.

Czy sprzedając obligacje hurtowe tracimy narosłe odsetki?

Podobnie jak w przypadku obligacji detalicznych, tak i w przypadku obligacji hurtowych przy wcześniejszej sprzedaży nie tracimy narosłych odsetek. Jeśli sprzedajemy nasze obligacje hurtowe na giełdzie innemu inwestorowi (przed ich zapadalnością), to musi on nam automatycznie zapłacić nasze narosłe odsetki, które po prostu powiększają przychód ze sprzedaży obligacji na giełdzie. Oznacza to, że nie musimy czekać do dnia ustalenia prawa do odsetek, aby otrzymać narosłą do dzisiaj część odsetek. Jest to niewątpliwa zaleta tych obligacji w perspektywie inwestora, który nie chce trzymać polskich papierów dłużnych notowanych na giełdzie aż do ich wykupu przez emitenta, który może być oddalony o wiele, wiele lat. Odsetki naliczane są każdego dnia i kończąc inwestycję w obligacje hurtowe wcześniej nie stracisz odsetek, na które „zapracowałeś” na Twoim rachunku maklerskim.

W które obligacje hurtowe zainwestować?

Kwestia tego, jak inwestować w polskie obligacje skarbowe notowane na giełdzie nie jest tak istotna, jak to, które obligacje wybierać w zależności od sytuacji na rynku. Jestem dużym zwolennikiem inwestowania w obligacje w sposób „sytuacyjny”, czyli biorąc pod uwagę obecną inflację, jej prognozy, a także obecne i historyczne wysokości stóp procentowych. Myślę, że ani wśród profesjonalistów, ani wśród amatorów nie ma osób, które perfekcyjnie potrafiłyby zaprognozować złożone mechanizmy ekonomiczne, od których zależy inflacja i wysokości stóp procentowych, więc zostawię tu tylko kilka „przemyśleń wieloletniego praktyka” w kontekście inwestowania w obligacje skarbowe notowane na Catalyst:

  • Jeśli stopy procentowe są niskie (powiedzmy: 0,00 – 1,50%), to niezależnie od inflacji i jej perspektyw unikam inwestowania w obligacje skarbowe stałoprocentowe. Powód jest prosty: stosunek potencjalnego zysku (niewielka rentowność rzędu 1 – 2% rocznie) do ryzyka spadków (w przypadku podnoszenia stóp procentowych) sprawia, że nie warto w takich warunkach inwestować w notowane na rynku obligacje skarbowe stałoprocentowe.
  • Jeśli stopy procentowe są średnie (2 – 4 %) lub wysokie (ponad 4%), a inflacja nie wykazuje tendencji wzrostowej (raczej spada lub się stabilizuje), to można zaryzykować inwestycję w stałoprocentowe obligacje skarbowe (a raczej spekulację na nich). Można w ten sposób:
    • (inwestycja do wykupu) zamrozić sobie wysoką rentowność na wiele lat,
    • (spekulacja na spadki stóp procentowych) uzyskać ponadprzeciętny wynik inwestycyjny na wzroście cen obligacji w okresie kilku lat.

Które obligacje wybrać, gdy mamy niskie stopy procentowe i niską inflację (czyli warunki jak w Polsce lat 2015 – 2020)? Zupełnie szczerze: unikałbym wtedy większości polskich obligacji skarbowych notowanych na rynku, może z wyjątkiem indeksowanych inflacją IZ, które jako jedyne zareagują na ewentualny wzrost inflacji i nie stracą znacząco w warunkach rosnących stóp procentowych (choć mogą trochę stracić, bo ich oprocentowanie jest stałe). W warunkach niskich stóp procentowych i niskiej inflacji (i braku powodów do spodziewania się jej wzrostu) można rozpatrzeć inwestycję w bezpieczniejsze emisje obligacji korporacyjnych, albo inwestycję w detaliczne obligacje indeksowane inflacją, ale to nie o nich jest wpis.

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie rynek obligacji detalicznych przekroj kiedy jakie obligacje powtorka 1

Podsumowując:

  • najbardziej wszechstronne dla inwestora indywidualnego są obligacje hurtowe indeksowane inflacją z tego powodu, że najtrudniej popełnić duży błąd, inwestując w nie,
  • obligacje zmiennoprocentowe są wg mnie mało atrakcyjne, bo na GPW Catalyst notowane są emisje długu korporacyjnego o dość niskim ryzyku i oprocentowaniu rzędu przynajmniej 1% + WIBOR (wpis o ich wybieraniu: „Jak analizować obligacje korporacyjne z GPW Catalyst?„),
  • obligacje skarbowe stałoprocentowe notowane na rynku niosą za sobą zarówno duże szanse, jak i duże ryzyko. Jeśli kupisz je przy wysokich stopach procentowych i cierpliwie poczekasz na ich spadek, to możesz „zamrozić” sobie wysoką (wobec ceny zakupu) rentowność na wiele lat lub ponadprzeciętnie zarobić na ich odsprzedaży po wzroście cen na giełdzie (związanym ze spadkiem rentowności obligacji). Jeśli jednak kupisz je przy niskich stopach procentowych, to prawie na pewno spotka Cię coś, co teraz pokażę w praktyce.

Jeśli chcesz inwestować w obligacje skarbowe notowane na giełdzie, to po prostu musisz pojąć ryzyko stóp procentowych.

Zrozum ryzyko stóp procentowych

Jeśli nie rozumiesz relacji ceny, oprocentowania, zapadalności i rentowności obligacji i nie chce Ci się czytać wpisu „Dlaczego ceny funduszy ETF na obligacje zmieniają się dynamicznie?” to możesz uwierzyć mi na słowo, że na ogół ceny trwających emisji obligacji zerokuponowych/stałoprocentowych spadają, gdy podnoszone są stopy procentowe (a dokładniej: gdy inwestorzy spodziewają się dalszego wzrostu stóp procentowych). A jeśli nie chcesz wierzyć mi na słowo, to rzuć okiem na notowania 6 emisji polskich obligacji stałoprocentowych z 2021 i 2022 roku, aby zrozumieć, co dzieje się z notowaniami obligacji stałoprocentowych o wyższej duracji (wrażliwości na stopy procentowe) w warunkach podnoszenia stóp procentowych:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie ryzyko stop procentowych obligacje staloprocentowe

  • „Nie rozumiem, jak można stracić 30-55% na bezpiecznych obligacjach skarbowych?”
  • „Oszukano mnie! Pisano, że na obligacjach skarbowych nie da się stracić”
  • „Obligacje skarbowe są tak zmienne jak akcje (albo bardziej), a dają nędzny zwrot. To inwestycja bez sensu!”

Nie zliczę tego rodzaju wiadomości, które otrzymałem podczas tych kilku lat prowadzenia bloga o inwestowaniu. Nie byłoby ich, gdyby ludzie rozumieli zależność ceny notowań obligacji stałoprocentowych od stóp procentowych, które kształtują obecną ofertę obligacji skarbowych. Zresztą wystarczy spojrzeć na poniższy wykres, aby zależność zobaczyć na własne oczy:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie obligacja staloprocentowa a stopy procentowe

Pozostaje mi przypomnieć o tym, że skoro dane emisje straciły tak wiele w warunkach wzrostu stóp procentowych, to można domniemywać, że przy spadkach stóp procentowych ich ceny zaczną na powrót rosnąć (co też potwierdza historia). Jednak w świadomym inwestowaniu w obligacje hurtowe (nie tylko stałoprocentowe) należy zawsze kierować się nie tylko ich warunkami emisji, ale też ich historyczną płynnością.

Wybieraj płynne emisje

Przed inwestycją w obligacje hurtowe (zarówno skarbowe, jak i korporacyjne) sugeruję Ci sprawdzić statystyki rynku Catalyst pod kątem płynności emisji. Robi się to dość łatwo:

  • wejdź na stronę statystyk rynku Catalyst,
  • wybierz (u dołu) „miesięczne”,
  • wybierz i ściągnij plik Excel (.xlsx) dla najnowszego dostępnego miesiąca,
  • otwórz plik i wybierz zakładkę „notowania”,
  • interesują Cię kolumny:
    • liczba dni z transakcjami,
    • „wartość obrotów (tys.) -> PLN,
  • im większa liczba dni z transakcjami im większy obrót, tym lepiej.

Oto jak wygląda statystyka dot. najpłynniejszych obligacji skarbowych notowanych na Catalyst z transakcjami w przynajmniej 17 dniach grudnia 2024 roku:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie statystyka rynku catalyst

Płynność warto sprawdzać choćby po to, aby nie skończyć z mało płynną emisją, którą może być trudno sprzedać w przyszłości (nie chcemy być skazani na czekanie na wykup tych obligacji przez emitenta). Pamiętaj, że w przeciwieństwie do obligacji detalicznych, nie można zażądać wykupu obligacji hurtowych przez emitenta w każdej chwili, a więc jesteśmy skazani na odsprzedanie ich komuś innemu na giełdzie, a do tego potrzebna będzie odpowiednia płynność. Pamiętaj też, że płynne w danym momencie obligacje mogą stać się mniej płynne w przyszłości i nie bierz niczego za „pewnik”, choć właściwie nigdy nie spotkałem się z brakiem możliwości sprzedaży polskich hurtowych obligacji skarbowych, które posiadałem.

Porównaj obligacje hurtowe do detalicznych

Jesteś inwestorem indywidualnym, więc powinieneś przede wszystkim rozpatrywać inwestowanie w obligacje detaliczne / oszczędnościowe, bo to właśnie dla Ciebie stworzona jest ich oferta. Ale nie oznacza to, że musisz trzymać się z dala od obligacji hurtowych, które mogą otwierać unikalne możliwości, jakich nie dają obligacje detaliczne. Dla przykładu:

  • Obligacje hurtowe indeksowane inflacją IZ (np. IZ0836) mogą przy odpowiednim dyskoncie (np. zakupie po kursie 87-90%) być bardziej zyskowne od obligacji detalicznych COI/EDO/ROS/ROD.
  • Obligacje hurtowe stałoprocentowe mogą pozwolić Ci „zamrozić” sobie wysokie oprocentowanie (np. 5-7%) na wiele lat, podczas gdy detaliczne obligacje stałoprocentowe trwają obecnie maksimum 3 lata. Po upływie 3 lat kolejna emisja może być znacznie gorzej oprocentowana od obecnej.

Pełne porównanie podobieństw i różnic między emisjami stałoprocentowymi obydwu rodzajów znajdziesz poniżej:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie detaliczne vs hurtow1

Ważna jest zatem świadomość tego, kiedy lepiej wybrać które emisje i przełamanie strachu dotyczącego inwestowania w notowane na giełdzie obligacje hurtowe. Pamiętaj, że w przypadku błędu i osiągnięciu dużego spadku ich kursu, możesz po prostu poczekać do ich wykupu przez emitenta, choć czasem i tak warto je wtedy sprzedać i wymienić na inną emisję, np. obligacji detalicznych. Myślę jednak, że postępując zgodnie z radami, które zamieściłem w tym rozdziale, unikniesz wielu rozczarowań związanych z inwestowaniem w tego rodzaju obligacje. Jeśli chcesz wesprzeć jakoś moją działalność blogową, to zachęcam do skorzystania z jednego z linków afiliacyjnych (box poniżej) w celu założenia konta maklerskiego (z góry serdeczne dzięki!):

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj

A może prościej? ETF-y na polskie obligacje skarbowe

Jako że opisałem już dość kompleksowo inwestowanie bezpośrednie w polskie obligacje hurtowe, to wypada wspomnieć, że istnieje też możliwość prostszej inwestycji pośredniej w takie papiery. Obecnie na GPW (głównym parkiecie, czyli tam, gdzie notowane są akcje i ETF-y) notowane są 2 ETF-y od BETA ETF oparte na inwestycji w polskie obligacje hurtowe:

  • ETFBTBSP śledzący indeks TBSP, a więc indeks polskich hurtowych obligacji skarbowych zerokuponowych i stałoprocentowych. Jest wrażliwy na zmiany stóp procentowych,
  • ETFBCASH zwany przez niektórych „zamiennikiem lokat bankowych” śledzący indeks GGWB-BWZ, czyli indeks polskich hurtowych obligacji skarbowych zmiennoprocentowych. Jest mało wrażliwy na zmiany stóp procentowych, a oczekiwana stopa zwrotu wynosi mniej więcej tyle, ile stopy procentowe w Polsce w danym momencie.

Obydwa fundusze mają dość wysoki (jak na fundusze obligacji skarbowych) koszt roczny, ale jednocześnie są one dość tanie jak na polskie fundusze ETF tego dostawcy (które typowo kosztują ponad 1% rocznie). Aktywa, które uzbierały dotychczas może i nie są imponujące, ale rosną w czasie i raczej nie martwiłbym się o potencjalną likwidację tych funduszy w niedalekiej przyszłości.

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie ETF y na obligacje hurtowe

Pytanie brzmi jednak: jaki jest sens inwestowania w te ETF-y, jeśli tutaj płacimy dostawcy 0,60-0,64% rocznie, a w przypadku bezpośredniego zakupu obligacji hurtowych na rynku płacimy około 0,19% za zakup, a później unikamy przez wiele lat opłat za zarządzanie (bezpośredni zakup akcji i obligacji nie rodzi kosztów bieżących).

BETA ETF TBSP - obligacje stałoprocentowe i zerokuponowe

BETA ETF TBSP to fundusz (w uproszczeniu) obligacji stałoprocentowych, a skład indeksu TBSP można podejrzeć w każdej chwili na stronie GPW benchmark. Na tej samej stronie znajdziemy też statystyki tego indeksu, przy czym bardzo przydatna jest zmodyfikowana duracja, która określa wrażliwość na zmiany stóp procentowych, która dla TBSP wynosi zwykle około 3,5 – 3,7% czyli dość niewiele:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie indeks TBSP duracja

Obligacje z indeksu TBSP są zatem dość sensowną opcją dla chcących zainwestować w polskie obligacje stałoprocentowe i zerokuponowe notowane na rynku, ale nie przesadzać z ryzykiem stóp procentowych. Dowodzi tego też fakt, że indeks zdołał w ciągu 2 lat odrobić duże spadki lat 2021 i 2022 związane z cyklem podwyżek stóp procentowych:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie indeks TBSP notowania

Tylko ETF BETA TBSP wiąże się z kosztem rocznym, który niczym grawitacja ciągnie jego wyniki w dół i sprawia, że z czasem (siłą rzeczy, bo tak działają koszty) będzie sobie radził gorzej od indeksu bazowego:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie tbsp indeks vs etf

ETF na TBSP nie jest więc idealną opcją dla spekulanta, który chce zarobić na zmianie (spadku) stóp procentowych, bo do takiej spekulacji lepszym wyborem będzie bezpośredni zakup obligacji o wyższej duracji (np. WS0447 lub FPC1140). Polemizowałbym też z sensownością takiej inwestycji w długoterminowym portfelu pasywnym, do którego lepiej będą pasować obligacje antyinflacyjne hurtowe (IZ) lub detaliczne (EDO lub ROD).

ETF BETA CASH - obligacje zmiennoprocentowe

ETF BETA CASH jest drugą stroną rynku Catalyst, bo w związku z tym, że inwestuje w obligacje zmiennoprocentowe (WZ), jego ryzyko stóp procentowych jest bardzo niskie. Widać to zresztą po roku 2021 i 2022, w którym indeks ten może nie zyskał zbyt wiele, ale też znacząco nie tracił (bo – jak już mówiłem – na notowania obligacji WZ stopy procentowe mają bardzo niewielki wpływ):

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie indeks gpwb bwz

Czego spodziewać się po tym indeksie (i ETF-ie ETFBCASH)? Przyzwoitych stóp zwrotu zbliżonych do stóp procentowych (bo to nimi oprocentowane są obligacje WZ), choć niestety i w tym przypadku koszty roczne tego ETF-u sprawiają, że jest to taka „gorsza obligacja WZ”, czyli musimy spodziewać się niższych stóp zwrotu niż stopa procentowa WIBOR:

Jak inwestowac w polskie obligacje skarbowe notowane na gieldzie ggwz vs beta obligacji6m

Dla kogo jest ten ETF? Prawdę mówiąc, to ciężko powiedzieć, skoro wyższych stóp zwrotu możemy oczekiwać w inwestycji w obligacje ROR i DOR (detaliczne obligacje zmiennoprocentowe). Zwłaszcza że koszt wcześniejszego zerwania ROR to 0,5 zł, a DOR – 0,7 zł (porównaj to do kosztu zakupu i sprzedaży tych ETF-ów, choć w wielu domach maklerskich trwa obecnie promocja i ich zakup jest bardzo tani lub darmowy (jak w XTB – link afiliacyjny), patrz: ranking kont maklerskich do inwestowania w ETF-y z GPW).

Słowem: do krótkoterminowego przechowywania kapitału w PLN na polskim koncie maklerskim – jak najbardziej. Do długoterminowej inwestycji – według mnie zupełnie bez sensu (zwłaszcza jak spadną stopy procentowe i stopy zwrotu z inwestycji w ten ETF będą bardzo niewielkie).

Obserwuj mnie na Twitterze (X):

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Podsumowanie

Bardzo mi miło, że doczytałeś ten wpis do końca, zwłaszcza, że nie należał on do najłatwiejszych. Moim zadaniem było odczarowanie rynku skarbowych obligacji hurtowych notowanych na Catalyst i pokazanie, że ma on „ludzką twarz” i jest dostępny dla inwestora indywidualnego. Koniecznie daj mi znać w komentarzach, czy zainteresował Cię któryś z rodzajów polskich obligacji hurtowych (lub ETF-ów na nie) i czy chciałbyś w przyszłości przeczytać też konkretny wpis z przykładami portfeli zawierających takie obligacje.

Jeśli ten wpis Ci się podobał, to pamiętaj o jego skomentowaniu i udostępnieniu znajomym, a jeśli doceniasz mój blog, to nie zapomnij o możliwości zakupu mojej książki, obserwowania mojej strony na Facebooku oraz obserwowania mnie na Twitterze (X). Powodzenia w inwestycjach (nie tylko w hurtowe obligacje skarbowe) i w razie pytań lub uwag dotyczących wpisu lub zagadnienia obligacji hurtowych – widzimy się w komentarzach pod wpisem!

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

3.8 16 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

51 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze