You are currently viewing Czy warto założyć IKZE Obligacje? Jakie IKZE wybrać w zależności od sytuacji?

Czy warto założyć IKZE Obligacje? Jakie IKZE wybrać w zależności od sytuacji?

Brakujące ogniwo oferty IKE i IKZE?

Gdy tylko kilka tygodni temu usłyszałem, że do oferty BM PKO BP ma być dodane konto IKZE Obligacje, to od razu postanowiłem napisać o nim na blogu. Jako że do końca roku zostało jeszcze kilka tygodni i jeśli jeszcze nie prowadzisz konta IKZE, to prawdopodobnie zdążysz je jeszcze założyć. Jeśli masz już IKZE, ale z jakiegoś powodu zechcesz zmienić je na IKZE Obligacje, to istnieje szansa, że zdążysz dokonać na nie transferu jeszcze w tym roku. W tym wpisie sprawdzę, czy warto założyć IKZE Obligacje, czym cechuje się jego oferta i (szerzej) jakie IKZE wybrać w zależności od sytuacji.

Klasycznie już na moim blogu o oszczędzaniu, możesz spodziewać się jasnego i bezstronnego opisu oferty IKZE Obligacje oraz konkurencyjnych IKZE i kilku symulacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. Wpis kieruję zarówno do osób, które już prowadzą IKZE, jak i dla tych, które go nie prowadzą. Podzielę go według planowanych rocznych kwot inwestycji, więc niezależnie czy inwestujesz 5, 10 czy 50 tysięcy złotych rocznie, to na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Zacznę od opisania parametrów konta IKZE Obligacje, a zwłaszcza zaskakującego poziomu kosztów, który zbił z tropu wiele zainteresowanych tym kontem osób.

Podcast

YouTube

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym cechuje się konto IKZE Obligacje – ile kosztuje i jakie ma możliwości.
 • Jak ułożyć sobie klasy aktywów na kontach IKE i IKZE.
 • Czy mając IKE Obligacje warto rozważać też IKZE Obligacje.
 • Czy mając IKZE maklerskie warto zmieniać je na IKZE Obligacje.
 • Jakie IKZE wybrać pod koniec 2023 roku.

Opis oferty IKZE Obligacje

Konto IKZE Obligacje, podobnie jak konta IKE Obligacje i SUPERIKE opisane przeze mnie w trzeciej części serii o obligacjach, prowadzone jest przed Biuro Maklerskie PKO BP. Prawdę mówiąc, nie rozumiem, dlaczego IKZE Obligacje nie było dostępne wcześniej, skoro od dobrych kilku lat na rynku były różne IKZE maklerskie, w tym takie z dostępem do rynków zagranicznych. Analizę zacznę właśnie od szybkiego prześwietlenia wszystkich rodzajów kont IKZE, na których zainwestujesz w fundusze ETF, akcje i obligacje. Nada to kontekstu wpisowi oraz pozwoli Ci zrozumieć, jaki masz wybór, jeśli nie zdecydujesz się na IKZE Obligacje.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Jakie IKZE i IKE są obecnie dostępne na rynku?

Jeśli nie wiesz jeszcze, jakie korzyści podatkowe oferują konta IKE i IKZE to koniecznie nadrób lekturę wpisu „Jak działają IKE i IKZE i dlaczego warto z nich korzystać?„, w którym tłumaczę sposób działania obydwu kont.

Zacznę od opisu rodzajów IKZE, czyli Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które można prowadzić w formie konta maklerskiego z akcjami, ETF-ami lub obligacjami. IKZE z dostępem do akcji, obligacji i ETF-ów notowanych na polskiej giełdzie (GPW) było dość wiele, ale konto IKZE Obligacje jest pierwszym kontem, na którym można inwestować w tej formie w detaliczne obligacje skarbowe (np. COI lub EDO). Jedynym minusem jest to, że są tam dostępne wyłącznie obligacje oszczędnościowe, przez co polski inwestor może mieć problem z równoważeniem proporcji portfela między kontami IKE, IKZE a regularnym maklerskim.

Dostęp do rynków zagranicznych w ramach IKZE, oferują obecnie DM BOŚ i BM mBanku, przy czym BM mBanku ma nieco niższe opłaty za przewalutowanie (0,1% wobec 0,17%). Jednak wysoka (0,15% rocznie) opłata depozytowa dla papierów zagranicznych w BM mBanku sprawia moim zdaniem, że to konto IKZE w DM BOŚ (link afiliacyjny) jest obecnie najlepszym IKZE do inwestowania w zagraniczne akcje i ETF-y. Jeśli na IKZE chcesz inwestować w obligacje detaliczne, to jedyną opcją jest zatem IKZE Obligacje w BP PKO BP, a jeśli na IKZE wolisz ETF-y lub akcje zagraniczne, to najlepszą możliwością będzie IKZE w DM BOŚ.

Czy warto zalozyc IKZE Obligacje dostepnosc IKZE na rynku

Mimo że jest to wpis o kontach IKZE, to zdecydowałem się dodać podobną tabelę także dla kont IKE, czyli Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zrobiłem to, ponieważ osoby prowadzące IKZE, bardzo często prowadzą też IKE, a jeśli tu jesteś, to na pewno zastanawiasz się, jakie opcje prowadzenia maklerskich IKE są obecnie dostępne. W detaliczne obligacje skarbowe możesz inwestować na 2 różnych rodzajach konta IKE prowadzonych w BM PKO BP – IKE Obligacje i SUPERIKE. Różnią się one tym, że SUPERIKE jest trochę droższe w prowadzeniu, ale umożliwia także inwestowanie w instrumenty finansowe z GPW.

Jeśli o IKE akcyjne chodzi, to najniższe opłaty (minimalne) są obecnie na IKE w BM Alior Bank, a papiery zagraniczne można kupować na IKE w DM BOŚ, BM mBanku i BM Santander. Najtańsze jest konto IKE w DM BOŚ, na drugim miejscu jest BM mBanku, a najmniej opłacalne pod kątem prowizji jest konto maklerskie IKE w BM Santander, którego właśnie z tego powodu nigdy nie polecam. Niestety podobnie jak w przypadku IKZE, tak i w kwestii IKE nie istnieje obecnie konto, przez które kupisz zarówno polskie obligacje detaliczne, jak i zagraniczne ETF-y.

Czy warto założyć IKZE Obligacje - dostępność IKE na rynku

Jeśli na IKE chcesz inwestować wyłącznie w obligacje skarbowe, to najlepsze będzie konto IKE Obligacje w BM PKO BP. Jeśli na IKE wolisz inwestować w akcje, to najlepsze i najtańsze będzie do tego konto maklerskie IKE w DM BOŚ. W chwili publikacji tego wpisu działa mój link afiliacyjny do DM BOŚ, przy użyciu którego obniżysz sobie w DM BOŚ prowizję transakcyjną dla instrumentów zagranicznych z 0,29% min. 14 zł do 0,24% min. 14 zł.

Wróćmy do IKZE Obligacje, a dokładniej jego kosztu prowadzenia, który wydał mi się co najmniej zastanawiający.

Ile kosztuje IKZE Obligacje?

IKZE Obligacje kosztuje od drugiego roku 80 złotych rocznie, co nie wydaje się wygórowaną kwotą, biorąc pod uwagę to, że limit wpłat w 2023 roku wynosił 8322 złote dla zatrudnionych lub 12 483 złote dla samozatrudnionych. Z tą opłatą mam jednak mały problem. IKZE Obligacje jest wręcz absurdalnie drogie dla osób, które dopiero zaczynają oszczędzać i nie mają środków, by uzupełnić roczny limit wpłat dla tego konta. Jeśli IKZE Obligacje założysz w 2024 roku, wpłacając do końca grudnia 3000 złotych i w kolejnym roku ponownie wpłacisz 3000 zł, to stanowiąca 80 zł opłata będzie odpowiadać 1,3% i „pożre Ci” sporą część narosłych odsetek od Twoich obligacji.

Jest to ciekawe, szczególnie że konto IKE Obligacje ma zupełnie inny model naliczania prowizji, a robi to się tam procentowo do pewnego limitu. Stała opłata IKZE Obligacje powoduje, że jest ono drogie dla osób, które inwestują małe kwoty. Pokażę Ci symulację opłat rocznych dla IKZE Obligacje, IKE Obligacje i SUPERIKE przy założeniu jednorazowej wpłaty 3000 zł pierwszego dnia stycznia każdego roku i inwestowania ich w obligacje skarbowe o stopie zwrotu 5% rocznie dla pierwszych 8 lat korzystania z tych kont:

IKZE Obligacje oplaty 1

Z powyższej tabeli widać, że ktoś z wysoko postawionych pracowników odpowiedzialnych za ofertę BM PKO BP naprawdę lubi „mieszać” w modelu opłat.

 • Na IKZE Obligacje po 1. roku (tym, w którym konto założyliśmy) obowiązuje stała opłata wynosząca 80 złotych rocznie.
 • Na IKE Obligacje pierwszy rok jest bezpłatny, a od drugiego roku płaci się malejącą z roku na rok opłatę 0,16% -> 0,10% rocznie, ale maksymalnie 200 złotych rocznie.
 • Na SUPERIKE obowiązuje miks powyższych opłat, bo stałe 60 złotych + 0,10% wartości obligacji (maks. 200 złotych), czyli łącznie maksymalnie 260 złotych rocznie.

Z tego powodu IKE Obligacje zazwyczaj jest najtańsze dla niewielkich kwot na koncie, a IKZE Obligacje jest najtańsze dla większych uzbieranych tam kwot. Poniżej porównanie kosztów dla osoby wpłacającej 10 000 zł rocznie na każde z kont (spokojnie, wiem, że na IKZE nie da się obecnie wpłacić 10 000 zł w ciągu roku, nie będąc samozatrudnionym, ale zakładam, że w 2025 roku będzie to możliwe dla wszystkich):

IKZE Obligacje oplaty 2

Osobiście bardzo dziwię się BM PKO BP, że na IKZE Obligacje, czyli koncie o mniejszym limicie rocznym od IKE Obligacje i SUPERIKE zdecydowali się wprowadzić od 2. roku stałą opłatę o wysokość 80 złotych, bo odstraszy to niektórych klientów. Mimo że z czasem i ze wzrostem posiadanych tam środków opłata ta staje się pomijalna, to jednak zniechęci ona drobnych ciułaczy od prowadzenia kont IKZE Obligacje w tym biurze maklerskim.

Co prawda, jeśli się pospieszysz i założysz konto IKZE Obligacje do końca roku, to BM PKO BP zwolni Cię z obowiązku płacenia opłaty rocznej do 2025 roku, ale takich decyzji nie powinno się podejmować „na wariata”, więc we wpisie liczę, że ktoś założy to konto np. we wrześniu 2024 roku, płacąc 80 zł już w 2025 roku.

W tym wszystkim nie zachęca też sposób pobierania opłaty, która na IKZE Obligacje pobierana jest z wpłat oraz spływających odsetek, czyli ze środków wewnątrz konta IKZE. W IKE Obligacje jest to rozwiązane lepiej, bo opłatę można uiszczać spoza IKE, do czego przeznaczony jest dedykowany numer rachunku do płacenia za to konto, a więc więcej środków zostaje na IKE.

Podsumowując koszty IKZE Obligacje: myślę, że BM PKO mógł zdecydować się na podobną opłatę, jak na na IKE Obligacje (czyli procentową, ale z niższym limitem), aby nie odstraszać posiadaczy niewielkiego kapitału i inwestujących małe kwoty.

Jakie obligacje kupisz przez IKZE Obligacje?

Za pomocą IKZE Obligacje kupisz wszystkie najpopularniejsze emisje polskich obligacji oszczędnościowych. Należą do nich zmiennoprocentowe, oparte na stopie referencyjnej obligacje ROR i DOR, stałoprocentowe obligacje TOS oraz indeksowane inflacją COI i EDO. We wpisie „Jak działają obligacje skarbowe i dlaczego są lepsze od lokat?” wspominałem, że w roli inwestycji długoterminowej prawdopodobnie najlepiej odnajdą się 10-letnie EDO, więc to one powinny być domyślną inwestycją na koncie IKZE Obligacje, jeśli oczywiście wybierzesz to konto do swojego inwestowania.

Czy warto zalozyc IKZE Obligacje obligacje dostepne na IKZE Obligacje emisje

Nie dziwi to, że na IKZE Obligacje nie można kupić „obligacji 500+”, czyli 6-letnich ROS i 12-letnich ROD, bo nie są one dostępne także na IKE Obligacje. Ich wykorzystanie w portfelu opisałem we wpisie poświęconym rodzinom z dziećmi, który zatytułowałem „Inwestowanie rodzinne, czyli mąż, żona, dzieci, akcje i obligacje„. Na IKZE Obligacje nie ma też obligacji 3-miesięcznych OTS, ale nikogo nie powinno to dziwić, bo IKZE jest z natury kontem długoterminowym, na którym raczej nikt nie chce kupować obligacji 3-miesięcznych, które… przegrywają w okresie 3 miesięcy z 4-letnimi COI (jeśli nie wierzysz, to sam to policz, uwzględniając karę za wczesny wykup COI wynoszącą 0,7 złotego).

Ile można wpłacić na IKZE Obligacje?

Tyle, ile można wpłacić w ciągu roku na każde inne IKZE. Dla kont IKZE limity ustalane są jako:

 • 1,2-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok dla zatrudnionych (np. etatowców).
 • 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok dla samozatrudnionych (np. osoby „na jednoosobowej działalności”).

Co oznaczało (przykładowo) w roku 2022: 7106,40 złotych, a w roku 2023: 8322 złote. Limit wpłat na IKZE w 2024 roku jest jeszcze nieznany, ale zgodnie z ustawą budżetową na przyszły rok może to być około 9389 złotych dla zatrudnionych i 14 083 złote dla samozatrudnionych. Dlaczego takie kwoty? Bo ustawa budżetowa na 2024 rok przewiduje przeciętne prognozowane wynagrodzenie miesięczne jako 7824 złote.

Jakie korzyści podatkowe daje IKZE Obligacje?

Dokładnie takie same, jak każde inne IKZE, a więc zwolnienie z podatku giełdowego/Belki tak długo, jak inwestujesz przez to konto (lub po spełnieniu warunków emerytalnych IKZE) oraz redukcję podstawy rocznego opodatkowania PIT. Do prowadzenia zachęca zwłaszcza ta druga opcja, która dla większości osób kończy się bardzo miłym akcentem, jakim jest zwrot podatku pod koniec roku (w 2023 roku będzie to przeciętnie między 1000 a 2650 złotych dla tych, którzy limity IKZE wypełnili po brzegi). Kwestię obliczania opłacalności IKZE przy danej stawce podatkowej poruszyłem (a może nawet wyczerpałem) we wpisie „Czy konto IKZE się opłaca? IKZE w zależności od stawki PIT„, więc jeśli nie wiesz, czy IKZE jest dla Ciebie, to po prostu przeczytaj tamten artykuł. Tutaj skupimy się nie na tym, czy IKZE jest odpowiednie dla Ciebie, a na tym, czy powinieneś wybrać IKZE Obligacje.

DESKTOP kup ksiazke wpis tresc4 1

Czy warto założyć IKZE Obligacje?

Limity IKE i IKZE wynoszą w 2023 roku odpowiednio:

 • 20 805 zł + 8 322 zł, a więc sumarycznie 29 127 zł dla zatrudnionych
 • 20 805 zł + 12 483 zł, a więc 33 288 zł dla samozatrudnionych.

W roku 2024 będzie to prawdopodobnie o kilkanaście procent więcej, czyli 32 860 zł dla zatrudnionych i 37 555 zł dla samozatrudnionych, ale dokładne liczby nie mają dla symulacji znaczenia. Ważne jest w tym kontekście tylko to, że niektórzy czytelnicy bloga z pewnością nie planują wypełniania po brzegi zarówno IKE i IKZE w ciągu roku. Właśnie dlatego zdecydowałem się podzielić tabelę z rekomendacjami dotyczącymi wykorzystania kont IKE i IKZE na różne części podzielone wg miesięcznych i rocznych kwot inwestycji.

To dobra okazja ku temu, aby przypomnieć, że zarówno z IKE, jak i z IKZE można korzystać, nie wypełniając ich rocznych limitów, więc za pomocą obydwu kont można budować portfel o niemal dowolnych proporcjach aktywów. Zacznę od najważniejszego, czyli tego, dlaczego konto IKZE Obligacje jest (prawie) zawsze lepsze od konta IKE Obligacje.

Dlaczego IKZE Obligacje jest lepsze od IKE Obligacje

Z perspektywy osoby, która nie wypełnia rocznych limitów IKE i IKZE i chce inwestować „po równo” na każdym z kont, wybór IKZE Obligacje jest bardzo rozsądny. Dowód matematyczny jest tu bardzo prosty:

 • Zarówno IKE, jak i IKZE ochraniają przed podatkiem Belki (czyli tym, który zapłacimy, gdy obligacje wypłacą nam odsetki).
 • Redukcję podatku dzięki wpłacie na IKZE uzyskujemy przez samą wpłatę, czyli niezależnie od tego, na jakie IKZE wpłacamy środki i co z nimi na tym IKZE robimy.
 • Ale tylko na IKZE pod koniec inwestycji, czyli zwykle po zleceniu wypłaty całkowitej w wieku 65 lat, płacimy 10% podatku ryczałtowego.
 • Jeśli założymy, że akcje na ogół zarabiają w długim terminie przynajmniej trochę więcej od obligacji, to te pierwsze powinniśmy przechowywać na IKE, a te drugie na IKZE, aby po latach zapłacić Państwu jak najmniej w ramach podatku ryczałtowego 10% przy wypłacie z IKZE.

Dowód znajdziesz w poniższej tabeli z wynikami symulacji inwestowania po 50% środków w akcje i 50% w obligacje w różnej konfiguracji kont przez 30 lat:

Czy warto zalozyc IKZE Obligacje dlaczego IKZE Obligacje jest zawsze lepsze od IKE Obligacje2

Tabela jest skrajnie uproszczona, bo zakłada brak rebalancingu między kontami i regularne, coroczne wpłaty 1 stycznia po 5000 zł na każde z kont. To uproszczenie nie ma większego znaczenia, bo na celu miałem tylko pokazanie, że jeśli nie wypełniasz limitów IKE i IKZE i na jednym z kont chcesz mieć detaliczne obligacje skarbowe (np. EDO), to tym kontem powinno być IKZE Obligacje, a nie IKE Obligacje. Każdorazowo, użycie kont IKE i IKZE jest lepsze niż ich nieużywanie, ale IKZE Obligacje jest lepszym (bardziej zyskownym) pomysłem od konta IKE Obligacje w konfiguracji 50/50 akcje/obligacje o równych wpłatach.

Oczywiście kwestia się komplikuje dla tych, którzy chcą prowadzić portfele z przewagą obligacji, wypełniając limity kont w ciągu roku, ale ten przypadek też za chwilę poruszę. Ale najpierw drugi najważniejszy wniosek płynący z wpisu, czyli to, że najbardziej zamożni powinni inwestować w akcje zarówno na IKE, jak i na IKZE.

Dlaczego IKE i IKZE maklerskie są lepsze od alternatyw?

Wydany przeze mnie dawno temu wpis „Dlaczego akcje pasują do IKE bardziej niż obligacje?” do dziś cieszy się dość dużą popularnością. Mimo że wielu polskich inwestorów uparcie i pomimo długiego terminu inwestycji wybiera konta IKE Obligacje, to tamtym wpisem udało mi się zrobić pozytywny „wyłom” w głównym nurcie polskich finansów. Ów wyłom chciałbym rozszerzyć poniższą tabelą, w której zakładam, że ktoś inwestuje przez 30 lat w proporcji 50/50, ale dużymi kwotami rzędu 60 000 złotych rocznie, dzięki czemu może skorzystać z dowolnej konfiguracji kont IKE i IKZE.

Założenie jest takie, że sprawdzam, jak wyszedłby ten inwestor, gdyby poszczególne klasy aktywów lokował na regularnym koncie maklerskim, na IKE lub na IKZE przy rozpiętości stóp zwrotu. Nawet najgorszym dla akcji scenariuszu średniej stopy zwrotu  6% kontra 4% dla obligacji (3 kolumna tabeli) – akcyjne IKE i IKZE zdecydowanie wygrywają z wszystkimi innymi wariantami prowadzenia tych kont:

Czy warto zalozyc IKZE Obligacje konfiguracje a osiagniete wyniki w zaleznosci od stop zwrotu 60 000 rocznie1

Liczby z tabeli dowodzą też, tego, że jeśli już musisz mieć albo IKE Obligacje, albo IKZE Obligacje, to o wiele lepszym pomysłem jest korzystanie z tego drugiego przy jednoczesnym przeznaczeniu konta IKE na akcje (lub ETF-y akcyjne).

Podsumowując: jeśli możesz sobie na to pozwolić, jednocześnie realizując ustalony plan, to zawsze celuj w IKE akcyjne i IKZE akcyjne. Jeśli musisz wybrać pomiędzy kontami, to obligacje trzymaj na IKZE, a akcje na IKE. Teraz coś, na co prawdopodobnie czekasz, czyli „matryca wyboru” kont w zależności od kwoty inwestycji oraz docelowych proporcji portfela inwestycyjnego.

Jakie konta IKE i IKZE wybrać w zależności od kwoty miesięcznych lub rocznych inwestycji?

Inwestor powinien wybierać różne formy prowadzenia kont IKE i IKZE w zależności od wysokości miesięcznej/rocznej kwoty inwestycji i docelowych proporcji portfela inwestycyjnego. Poniższa tabela jest moją odpowiedzią na pytania „jakie IKE/IKZE powinienem prowadzić” i „czy warto założyć IKZE Obligacje?” w zależności od wysokości inwestowanej kwoty i planu na portfel inwestycyjny. Zakładam, że limit wpłat na IKE i IKZE wynosi sumarycznie około 30 000 zł, z czego na IKE można wpłacić około 21 500 złotych, a na IKZE 8500 złotych.

Czy warto zalozyc IKZE Obligacje jakie IKE i IKZE w zaleznosci od kwoty miesiecznych inwestycji

W powyższej tabeli jest mnóstwo uproszczeń, bo (celowo) nie uwzględniam tu wpływu rosnących wpłat rocznych na IKE i IKZE i rebalancingu pomiędzy proporcjami aktywów portfela. Wszystko to spłaszczam, pokazując proces rozumowania tylko dla pierwszego roku inwestowania, podczas którego stoimy przed decyzją o rodzaju kont i instrumentach, które będziemy przez nie kupować. Opis pozycji w tabeli zacznę od jej pierwszego wiersza z danymi, w którym omawiam sytuację osób inwestujących niewielkie kwoty.

Jakie IKE i IKZE przy 1000 zł miesięcznie?

Jeśli Twój budżet inwestycyjny w pierwszym roku wynosi około 12 tysięcy złotych i zależy Ci na tym, aby korzystać zarówno z IKE, jak i z IKZE, to staraj się akcje umieścić na IKE, a obligacje na IKZE.

Sprawa się trochę komplikuje przy portfelu 20/80, w którym 80% obligacji może „nie zmieścić się” na IKZE, więc niechcący zaczniesz budować np. portfel 30/70. Według mnie powinieneś jednak dążyć do ulokowania akcji na IKE, bo to w długim terminie prawdopodobnie okaże się zyskowniejsze.

Skoro inwestując małe kwoty, zakładasz IKZE Obligacje, to zrób to do końca 2023 roku, aby skorzystać z promocyjnego zwolnienia z opłaty 80 zł rocznie w 2023 i 2024 roku.

Jakie IKE i IKZE przy 2500 zł miesięcznie?

Jeśli inwestujesz wyższą kwotą, czyli np. 2500 zł miesięcznie, to na inwestowanie masz w ciągu roku około 30 000 złotych, czyli mniej więcej tyle, ile wynoszą obecnie limity wpłat na IKE i IKZE. Pojawia się tu zatem techniczny problem niemożności korzystania z konta IKZE Obligacje dla portfeli 40/60 i 20/80, ponieważ jest to technicznie niewykonalne.

Na przykładzie:

 • Limit IKE: 21 500 zł.
 • Limit IKZE: 8500 zł.
 • Roczna wpłata 30 000 zł, portfel 20/80:
  • 6000 zł na akcje.
  • 24 000 zł na obligacje.

Problem jest dwojaki: na IKE nie zmieścisz odpowiednio dużo obligacji, a na IKZE masz pewną rezerwę na zakup dodatkowych akcji, co wymusza lekką zmianę proporcji portfela w kierunku 30/70.

Drugi problem to to, że możesz zapomnieć o skorzystaniu z akcyjnego IKE, bo skoro masz na inwestowanie 30 000 zł rocznie, a limit IKE wynosi aż 21 500 zł, to lepiej przeznaczyć to na obligacje niż częściowo wykorzystać na akcje. Chodzi po prostu o to, aby na tych kontach mieć „cokolwiek po brzegi”, a nie na IKE 6000 zł akcji, na IKZE ~8-9 tys. obligacji (zależnie od wysokości limitu IKZE) i poza tymi kontami resztę obligacji. Byłoby to nieoptymalne pod względem podatków.

Jakie IKE i IKZE przy 5000 zł miesięcznie i więcej?

Przy inwestowaniu pomiędzy 60 a 120 tys. złotych rocznie prawdziwym „no brainerem” jest zakup akcji w ramach kont IKE i IKZE, a (w zależności od pożądanych proporcji składników portfela) dodatkowych akcji i obligacji poza tymi kontami.

Jedyny problem to przypadek inwestowania 60 000 zł rocznie i portfela 20/80 oraz 40/60, w których akcji jest trochę za mało na wypełnienie limitów IKE i IKZE. Pokażę problem na przykładzie pierwszego z portfeli:

 • Limit IKE: 21 500 zł.
 • Limit IKZE: 8500 zł.
 • Roczna wpłata 60 000 zł, portfel 20/80:
  • 12 000 zł na akcje.
  • 48 000 zł na obligacje.

Skoro na akcje mamy przeznaczyć 12 000 zł, to wystarczyłaby do tego część limitu wpłat na IKE. Nie warto jednak nie wykorzystywać pozostałych 10 000 złotych „miejsca” na akcje na IKE, więc pragmatycznie jest zmienić proporcje portfela w kierunku 30/70 i wypełnić po brzegi akcyjne IKE, a w obligacje inwestować na IKZE i na regularnym koncie maklerskim (rachunku rejestrowym do obligacji skarbowych).

Mam nadzieję, że powyższe przykłady są dla Ciebie zrozumiałe, a tabelę sprzed kilku akapitów uznasz za bardzo przydatną. Pozostało mi poruszenie kilku praktycznych aspektów decyzji o skorzystaniu (lub niekorzystaniu) z IKZE Obligacje.

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj

Aspekty techniczne IKZE Obligacje

Zanim zakończę wpis, chciałbym poruszyć kilka przypadków, w których można zrobić wyjątek od opisanych wcześniej reguł. Zacznę od najważniejszej, czyli od (prawdopodobnie) sytuacji tysięcy osób, które oszczędzały dotychczas w ramach IKE Obligacje, bo po prostu nie miały wyboru i nie mogły przeznaczyć na obligacje oszczędnościowe swoich kont IKZE.

Co jeśli już prowadzisz IKE Obligacje?

Jeśli jesteś w tej sytuacji i czytasz, że IKZE Obligacyjne ma większy sens od IKE Obligacje, to możesz być teraz trochę wściekły. Jak ze wszystkim w inwestowaniu, tak i tu na Twoim miejscu nie robiłbym pochopnych ruchów, bo Twoje (aktywne) obligacje mogą być obecnie na oprocentowaniu „inflacyjnym” (z 2. roku inwestycji lub później), które może znacznie przekraczać oprocentowanie, które EDO oferują w 1. roku.

Jeśli prowadzisz akcyjne IKZE i obligacyjne IKE, a proporcje portfela pozwoliłyby Ci na „podmiankę” instrumentów, które trzymasz na obydwu kontach, to wstrzymaj się z nią do czasu, aż oprocentowanie roczne (inflacyjne) Twoich EDO zamrozi się na niższym poziomie od obecnego. Po prostu nie warto nie korzystać z sytuacji, w której masz aktywne obligacje na IKE o obecnie wysokim oprocentowaniu tylko dlatego, że przeczytałeś, że IKZE Obligacje wyjdzie na ogół lepiej niż IKE Obligacje (zakładając, że na IKE będą wtedy akcje).

Jeśli zdecydujesz się na transfer IKE -> innego IKE lub IKZE -> innego IKZE, to opisałem go kompleksowo w tej części wpisu o opłacie depozytowej w BM mBanku. Procedura przenosin z IKE/IKZE obligacyjnego do IKE/IKZE maklerskiego (i w drugą stronę) jest dość podobna do opisanej w tym wpisie, jednak w tym wypadku zawsze będziesz przenosił 100% środków i 0% papierów wartościowych (bo nie można mieć w DM BOŚ/BM mBanku polskich obligacji detalicznych, ani na IKE/IKZE Obligacje w BM PKO BP zagranicznych akcji lub ETF-ów).

I tu mała ciekawostka: zrywając IKE Obligacje przy transferze środków na inne IKE, nie płaci się kary (2 zł dla EDO) od wcześniejszego zerwania obligacji. Uwaga jednak na opłatę 150 zł, którą zapłacisz, jeśli IKE Obligacje (lub np. IKE w DM BOŚ) przetransferujesz w ciągu 12 miesięcy od jego założenia. Ta opłata dotyczy też zwrotu środków z kont IKE i IKZE w BM PKO BP, więc uważaj na nią, jeśli planujesz przenosiny lub zakończenie prowadzenia tych kont.

Transfer instrumentów lub środków z IKE do innego IKE albo z IKZE do innego IKZE, jeśli wykonywany w ciągu 12 miesięcy od założenia IKE, może kosztować nawet 150 złotych, więc koniecznie sprawdź koszty w swojej instytucji (niektóre firmy to pobierają, a inne nie).

Niedługo emerytura? Czy zakładać IKZE Obligacje?

W dość szczególnej sytuacji są osoby w wieku 55-60 lat, które już niebawem spełnią warunki wypłat emerytalnych z IKE (60 lat i 5 lat wpłat) i IKZE (65 lat i 5 lat wpłat). Szaleństwem byłoby polecanie przyszłym emerytom przeważania akcji, jeśli ci zamierzają założyć IKE lub IKZE tylko na „moment”, czyli kilka lat, które pozostały im do emerytury.

Dlatego w przypadku emerytury za kilka lat i chęci dozbierania sobie na emeryturę i wypłacenia całości środków zaraz po spełnieniu warunków IKE/IKZE dopuszczam i rozumiem korzystanie zarówno z IKE Obligacje, jak i z IKZE Obligacje, na których kupować można np. obligacje 10-letnie EDO.

Jeśli jednak jesteś przyszłym emerytem, ale nie planujesz natychmiastowej wypłaty emerytalnej z tych kont, bo np. oszczędzasz tam środki na przyszłość dla swoich dzieci lub wnuków i chcesz, aby je odziedziczyli, to przemyśl ulokowanie akcji na IKE oraz obligacji na IKZE. Zrób tak, ponieważ mimo bliskości emerytury, osiągnięcie wieku 60/65 lat nie musi oznaczać tego, że będziesz chciał wypłacić od razu wszystkie środki. Bycie na 5 lat przed emeryturą nie oznacza, że cały majątek będziesz chciał wypłacić dokładnie w momencie jej osiągnięcia.

Obligacje EDO czy COI na IKE lub IKZE?

Tu odpowiedź jest dość prosta: oczywiście, że EDO. Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli i tak chcesz na kontach IKE i IKZE oszczędzać przez minimum 5-10 lat, to z dużym prawdopodobieństwem EDO – dzięki mechanizmowi akumulacji odsetek – pokonają nieco gorzej oprocentowane 4-letnie COI.

A co myślę o ROR/DOR oraz TOS na IKE i IKZE? Prawdę mówiąc, nie rozumiem, dlaczego ktoś miałby chcieć kupować z natury krótkoterminowe obligacje na długoterminowych kontach inwestycyjnych, ale może ktoś w komentarzach mi tę sprawę wyjaśni.

Poduszka bezpieczeństwa a IKE i IKZE

No i chyba najważniejsze, czyli to, że ani IKE, ani IKZE nie nadaje się do przechowywania środków w ramach tzw. poduszki finansowej. Pisałem o niej już we wpisach „Cała prawda o poduszce finansowej, czyli jak ułatwić sobie inwestowanie” i „Jak ustalić wielkość bezpiecznej części portfela inwestycyjnego?” i jeśli je czytałeś, to wiesz, że moim ulubionym podejściem do poduszki bezpieczeństwa jest… nieposiadanie jej wcale i wcielenie jej do portfela.

Widzę jednak zasadność posiadania wolnych środków, które będą mało zmienne i szybko dostępne pod ręką i wiem, że tej definicji nie spełniają obligacje kupione na kontach IKE Obligacje i IKZE Obligacje. Jest tak, ponieważ na ewentualny zwrot z tych kont czekamy około 30 dni, co jest zbyt długim czasem, aby móc po prostu „poczekać na pieniądze” w sytuacji awaryjnej lub kryzysowej.

Dlatego pamiętaj, aby nie traktować żadnego IKE i IKZE jako poduszki finansowej, nawet jak znajdują się na nich detaliczne obligacje skarbowe.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Podsumowanie

W tym wpisie poruszyłem wiele wątków, ale bardzo zależało mi na jego szybkim wydaniu, więc piszę go trochę „na gorąco” zaraz po tym, jak poznałem warunki prowadzenia kont IKZE Obligacje. Słowem podsumowania – choć opłata 80 zł rocznie pobierana od 2. roku prowadzenia tego konta może odpychać osoby chcące inwestować niewielkie kwoty, to w perspektywie lat „zginie” ona w ulokowanym na IKZE kapitale.

Trochę szkoda, że BM PKO BP pobiera ją np. z odsetek, które wpłyną z obligacji, bo przez to redukuje uzbieraną przez inwestora na IKZE kwotę. Poza tym, konto IKZE Obligacje spełni się dla większości osób lepiej od konta IKE Obligacje, ale tylko zakładając, że jego posiadacz akcje ulokuje na IKE.

Daj znać, czy materiał się podobał i czy był on dla Ciebie przydatny. Powtórzę też: nie rób pochopnych ruchów, jeśli już prowadzisz IKE Obligacje, bo może Ci się to nie opłacać (przynajmniej dopóki inflacja w Polsce jest wysoka lub dopóki Twoje EDO są na wysokim inflacyjnym oprocentowaniu z 2. lub kolejnego roku inwestowania).

Dzięki za doczytanie do końca i do zobaczenia w komentarzach pod wpisem!

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.7 52 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

360 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze