You are currently viewing Inwestycyjny wstęp (3/6) – Jak założyć rachunek maklerski?

Inwestycyjny wstęp (3/6) – Jak założyć rachunek maklerski?

Komu przyda się rachunek maklerski, jak go założyć i obsługiwać?

Żeby zacząć inwestować na giełdzie będziesz potrzebował narzędzia do składania i wykonywania zleceń oraz przechowywania Twoich papierów wartościowych. W Polsce bardzo popularne są platformy inwestycyjne, które pomimo swojej niewątpliwej wygody użytkowania nie oferują bezpieczeństwa środków tak wysokiego, jak banki. Głównie z tego powodu odkąd zacząłem inwestować w 2011 roku, używam usługi eMakler w mBanku (EDIT 2022: zmieniło to się wraz z niekorzystną zmianą oferty mBanku, o której przeczytasz we wpisie „Podwyżka opłaty depozytowej w BM mBanku. Jak i gdzie przenieść papiery?„). W tym wpisie pokażę Ci krok po kroku jak założyć rachunek maklerski oraz dokładnie opiszę interfejs takiego rachunku i dam kilka wskazówek co do używania go.

Wpis ten przyda Ci się jeśli postanowiłeś zacząć inwestować, niezależnie czy wybrałeś inwestowanie aktywne czy pasywne, bo eMakler w mBanku umożliwia zakup zarówno akcji, jak i ETF-ów. Po przeczytaniu go nie będziesz miał żadnych problemów, by założyć i zacząć używać swojego nowego konta maklerskiego w mBanku. Miłej lektury!

Podcast

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak założyć i aktywować usługę eMakler krok po kroku.
  • Jak założyć maklerskie IKE i IKZE, by oszczędzać na podatku Belki.
  • Jak zrozumieć interfejs i skutecznie używać konta eMakler.

Dlaczego używam konta maklerskiego eMakler w mBanku?

Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych kont maklerskich, eMakler jest dodatkiem zintegrowanym ze zwykłym kontem bankowym. Oznacza to, że po założeniu rachunku eKonto i aktywowaniu eMaklera dostęp do obydwu usług będzie wymagał tylko jednego logowania, co jest niesamowicie wygodne. Polecane przeze mnie konta są darmowe w aktywacji i tanie w obsłudze. Mimo że pobierane przez mBank prowizje maklerskie nie są najniższe na rynku, to nadrabia on szeroką ofertą instrumentów finansowych, także tych zagranicznych. Ich pełną listę znajdziesz tutaj.

Interfejs konta w ciągu kilku ostatnich lat kilkukrotnie uległ odświeżeniu. Ulepszona także została aplikacja mobilna, z której też zdarza mi się korzystać. Przypomnę jednocześnie, że sam uprawiam raczej pasywny sposób inwestowania, zawierając maksymalnie kilka transakcji na kwartał. Polecane w tym wpisie konto sprawdzi się doskonale dla osoby, która chce zacząć inwestować, a od konta maklerskiego oczekuje przede wszystkim prostoty i niezawodności. Przejdźmy zatem do meritum wpisu, czyli do instrukcji zakładania i używania konta.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu

Jak założyć i aktywować usługę eMakler?

Krok 1: Załóż eKonto w mBanku

W celu korzystania z usługi eMakler będziesz musiał najpierw założyć standardowe eKonto w mBanku. Może być to dla Ciebie minusem, jeśli masz już konto w innym banku, ale z uwagi na dostępność produktów inwestycyjnych sugeruję Ci założyć eKonto nawet tylko po to, by za jego pomocą inwestować. Oto procedura aktualna na dzień 25 stycznia 2020 krok po kroku:

  • Przejdź do strony zakładania eKonta w mBanku, a zobaczysz stronę powitalną dla nowych klientów.
  • Kliknij jedno z pól z napisem „otwórz eKonto”, by przejść do formularza zakładania konta.
  • Procedura składania wniosku jest dość prosta. W celu jej pomyślnego ukończenia będziesz potrzebował jedynie swojego dowodu osobistego.
  • Po zakończeniu składania wniosku do wyboru będziesz miał następujące sposoby podpisania umowy:
    • W jednej z placówek mBanku.
    • Za pośrednictwem kuriera, do Twojego miejsca zamieszkania lub firmy, w której pracujesz.
  • Osobiście preferuję ten drugi sposób, bo kurier przywozi, upewnia się, że dobrze podpiszesz, oddaje Ci kopie kontraktu i odsyła go z powrotem do banku.
  • Około 24 godzin po podpisaniu umowy w obecności kuriera aktywowane zostanie Twoje eKonto.

Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?

Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?

Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.

Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?

Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj

Krok 2: Aktywuj usługę eMakler, eMakler IKE lub eMakler IKZE

Teraz już będzie z górki, ponieważ eMaklera we wszystkich trzech wariantach można założyć i aktywować od ręki przez internet. Dopiero teraz zaczynamy odpowiadać na pytanie „jak założyć rachunek maklerski?”, gdyż eKonto jest zwykłym rachunkiem bieżącym. Wspomniane warianty to:

  • „eMakler” czyli zwykłe konto maklerskie – darmowe prowadzenie, ale od osiągniętego zysku zapłacisz każdorazowo 19% podatek belki. Nie istnieje limit wpłat na takie konto
  • IKE, które wyczerpująco opisałem we wpisie „Jak działają IKE i IKZE i dlaczego warto z nich korzystać?” Darmowe prowadzenie, brak podatku od zysków kapitałowych (jeśli wypłacisz po 60 roku życia), posiada limit rocznej wpłaty, który w 2020 roku wynosi 15 681 zł
  • IKZE, które również opisałem w wyżej wymienionym wpisie. Darmowe prowadzenie, zamiast 19% podatku od zysków zapłacisz 10% ryczałtu od całej uzbieranej kwoty (jeśli wypłacisz po 65 roku życia). Posiada limit rocznej wpłaty, który w 2020 roku wynosi 6272, 40 zł. Dodatkowo każdą wpłatę na IKZE można traktować jak koszt uzyskania przychodu, więc wpłaty na to konto obniżają Twój PIT. Z tego powodu IKZE jest bardzo opłacalne podatkowo.

Prywatnie posiadam wszystkie trzy konta, a wpłat na nie dokonuję każdego roku w następującej sekwencji:

Mój sposób wpłat na konta maklerskie w ciągu roku

Niezależnie od zarobków, zdolności oszczędnościowej i kaprysów losu staram się każdego roku „wypełnić” konta IKZE i IKE aż po ich limit. Robiąc to, pamiętam o korzyściach podatkowych, jakie w ten sposób odnoszę (nawet 30% więcej uzbieranych środków w ciągu 30 lat posiadania obydwu kont!). Gdy w danym roku zrealizuję maksymalne wpłaty na IKZE i IKE kontynuuję inwestowanie na zwykłym koncie eMakler. Wszystkie trzy rodzaje konta założysz w Pasażu mBanku (Pasaż -> Market -> Inwestycje -> Czerwone ramki na zrzucie ekranu):

Jak założyć rachunek maklerski w mBanku?

Zakładanie tych trzech rodzajów konta maklerskiego jest z technicznego punktu widzenia identyczne, a wszystkie trzy możesz założyć przez internet. Jest to niewątpliwym plusem, bo tym razem możesz uniknąć oczekiwania na kuriera i od razu otworzyć sobie możliwość inwestowania na światowych rynkach finansowych. Jedynym utrudnieniem (i to niewielkim) jest ankieta MiFID, o której Ci teraz opowiem.

Krok 3: Wypełnij ankietę MiFID

Od kilku lat podczas zakładania kont maklerskich konieczne jest wypełnienie tzw. ankiety MiFID. Markets in Financial Instruments Directive to dyrektywa europejska dotycząca rynku instrumentów finansowych, która dyktuje instytucjom finansowym szereg wymagań dotyczących ich relacji z klientem. W teorii chodzi o ochronę interesów klienta, ale w praktyce może ona nieco uprzykrzyć życie przyszłemu inwestorowi. Ankieta MiFID, której pełną treść możesz przeczytać w tym pdf-ie zawiera dwie części:

  • Test wiedzy/kompetencji inwestycyjnych
  • Test preferencji i skłonności do ryzyka

Serdecznie zachęcam Cię do wzięcia tej ankiety na serio. Uprzedzam, że kiepski wynik z jej pierwszej części poskutkuje trudniejszym zawieraniem transakcji w systemie w postaci dodatkowego potwierdzenia podczas kupowania czegoś, na czym w teorii się nie znasz.

Jak odpowiedzieć na pytania z ankiety MiFID?

Ten krótki test ma też jedną zasadniczą zaletę. Sprawdzi on Twoją wiedzę i kompetencje z zakresu inwestycji, a rezultat podpowie, w które instrumenty finansowe możesz lub powinieneś inwestować. Ostatnim czego bym chciał to Twoje bagatelizowanie braku wiedzy i przesadna wiara we własne umiejętności, a później żal spowodowany utratą ciężko zarobionych środków. Gdy piszę dla Ciebie te teksty, przyświeca mi misja uczynienia Cię bogatszym i mądrzejszym człowiekiem, a nie biednym i sfrustrowanym hazardzistą, więc prosiłbym, abyś wziął ankietę MiFID na poważnie i przygotował się do niej.

Mimo że tego testu nie da się oblać, uważam, że w przypadku braku wiedzy warto się przed nim (oraz przed rozpoczęciem inwestowania) trochę dokształcić. Możesz to zrobić na mnóstwo sposobów, a najprostsze z nich to czytanie artykułów z kategorii inwestowanie oraz lektura książek o inwestowaniu ze strony polecane.

Co ciekawe, ze względu na moje preferencje inwestycyjne, mimo zdania testu kompetencji inwestycyjnych na 100% MiFID nałożył mi małe ograniczenie. Sugeruje mi on nieinwestowanie w derywaty, czyli instrumenty pochodne, ponieważ nie przeznaczam na inwestowanie wystarczająco dużo czasu. Muszę przyznać, że ten krótki test dość dobrze mnie „wyczuł”, a ta sugestia jest bardzo trafna i stosuję się do niej, nie używając zbyt często instrumentów pochodnych.

Jak używać konta eMakler?

Niezależnie od wyniku ankiety Twoje konto lub konta maklerskie powinny zostać utworzone w ciągu niecałej godziny od poprawnego złożenia wniosku. Jak wspomniałem, na początku dostęp do usługi eMakler w każdej z trzech form uzyskasz z poziomu swojego rachunku bankowego eKonto. Do eMaklera po raz pierwszy przejdziesz w następujący sposób:

Jak założyć rachunek maklerski w mBanku?

Podstawy działania interfejsu konta

Zacznę od kokpitu eMaklera, czyli menu, które ukaże Ci się po wejściu do eMaklera, patrz: „Moje Finanse” -> „Inwestycje” -> „Giełda”:

opis okna głównego eMakler

  1. To bardzo ważny przełącznik. Właśnie tutaj wybierzesz „eMakler”/”IKZE eMakler” lub „IKE eMakler” jeśli posiadasz te wszystkie konta. W ten sposób nie pogubisz się w inwestowaniu przy użyciu kilku kont.
  2. Tutaj zobaczysz aktualną wycenę swoich walorów (papierów wartościowych) oraz całościowy wynik na portfelu.
  3. Tu zobaczysz jak wiele gotówki masz łącznie dostępne do zleceń. Uwaga! „Finanse razem” to suma środków na Twoich kontach bankowych oraz rachunku transakcyjnego, czyli konta bez karty debetowej, które służy tylko i wyłącznie zawieraniu transakcji giełdowych.
  4. „Gotówka na rachunku powiązanym” ukazuje wyłącznie stan rachunku powiązanego. Bardzo użyteczne, jeśli oszczędzasz na początku miesiąca, czyli tak jak opisałem to we wpisie „Systematyczne oszczędzanie, czyli jak nie wydać całej wypłaty„, dokonując przelewów właśnie na rachunek powiązany z eMaklerem.
  5. Opcja „Zasil” pozwala dokonać przelewu pomiędzy Twoim zwykłym eKontem a rachunkiem powiązanym z eMaklerem. Opcja „Zwróć” pozwala na dokonanie przeciwnej operacji, czyli przykładowo na przelanie nadwyżki z dywidend na swoje konto bieżące.
  6. Te dwa przyciski pozwolą Ci złożyć zlecenie, więcej w kolejnym paragrafie.

Gdzie w eMaklerze składa się zlecenia zakupu/sprzedaży akcji?

Podobnie jak wyżej, wytłumaczę Ci funkcje składania zleceń za pomocą czerwonych ramek i numeracji. Po naciśnięciu „Kupno” lub „Sprzedaż” u dołu strony ukaże Ci się następujący interfejs:

Jak założyć rachunek maklerski w mBanku - składanie zleceń

  1. Tutaj wybierzesz giełdę, na której notowany jest instrument, którego szukasz. Przykładowo akcje Apple znajdziesz na USA-NYSE, a akcje Energi na WWA-GPW.
  2. Typ waloru – możesz ustawić filtr na jeden typ aktywa inwestycyjnego. Przykładowo: akcje, obligacje, ETF lub certyfikaty inwestycyjne. Większość z nich opisałem we wpisach „Co to są akcje i jak działają? Wyjaśnienie akcji giełdowych” oraz „Co to są obligacje i jak działają? Wyjaśnienie obligacji skarbowych i korporacyjnych„.
  3. Alternatywnie możesz podać ticker, czyli skrót nazwy instrumentu finansowego. Spróbuj zacząć wpisywać pełną nazwę np. spółki giełdowej, którą chcesz kupić, a system automatycznie znajdzie ją na danej giełdzie. Po wybraniu nazwy eMakler poinformuje Cię o aktualnej cenie aktywa na giełdzie.
  4. Ile sztuk (tylko liczby naturalne) aktywa chcesz kupić.
  5. Limit ceny w PLN. W przypadku zakupu jest to maksymalna cena, jaką chcesz zapłacić, w przypadku sprzedaży jest to cena minimalna, po której chcesz sprzedać instrument finansowy.
  6. Opcja PKC, czyli „po każdej cenie” lub „po kursie cenowym” oznacza, że kupisz lub sprzedasz papier po obecnej cenie rynkowej. UWAGA! Czasami nie jest to najlepszy pomysł, zwłaszcza jak płynność (liczba zleceń) papieru jest niska.
  7. Ważność zlecenia. Maksymalnie możesz złożyć zlecenie ważne do końca tego roku kalendarzowego. Ostrzegam jednak, że złożenie zlecenia kupna zablokuje Twoje środki na rachunku. Odblokujesz je tylko i wyłącznie anulując zlecenie w systemie.

Gdzie w eMaklerze sprawdzić obecne notowania swoich aktywów?

W tej zakładce (1) zobaczysz obecny stan swojego konta inwestycyjnego. Jest to schludnie podzielona na kategorie lista wszystkich papierów wartościowych w Twoim posiadaniu. Wyglądać ona powinna mniej więcej tak:

Jakzalozyckonto 7

  1. Klikając „portfel” przejdziesz do tej części interfejsu.
  2. Widzisz tutaj procentowy udział wybranych klas aktywów w swoim portfelu. Akurat tutaj wkleiłem swój „ryzykowny” portfel inwestycyjny.
  3. Bank daje możliwość pobrania obecnego statusu rachunku maklerskiego do plików .pdf albo .csv.
  4. Zaznaczyłem tutaj przykładowe nazwy aktywów na moim rachunku. Wartości niewytłuszczone to giełdy, na których znajdują się papiery.
  5. Obecny kurs papieru wartościowego. Cena ostatniej transakcji na giełdzie.
  6. Średni koszt nabycia (przez Ciebie) aktywa. Przykładowo kupując 10 akcji po 10 zł i kolejne 10 sztuk po 20 zł, wartość ta uśredni się na 15 zł.
  7. Procentowa i nominalna zmiana wartości aktywa od momentu jego zakupu.
  8. Nominalny zysk lub strata na konkretnym papierze.

Obserwuj mnie na Twitterze:

Subskrybuj mój kanał YouTube:

Gdzie w eMaklerze sprawdzić historię zleceń i operacji?

Jedna z najważniejszych części interfejsu usługi eMakler. To tutaj zobaczysz obecne zlecenia, historyczne transakcje oraz detale dotyczące Twoich wpływów z dywidend i odsetek z obligacji lub ETF-ów. Po wybraniu „operacje” (1) ujrzysz następujący interfejs:

Jakzalozyckonto 8

  1. Klikając „operacje” przejdziesz do tego menu.
  2. Tutaj zobaczysz listę aktywnych zleceń.
  3. Za pomocą tej opcji pobierzesz listę zleceń (nie transakcji!) historycznych.
  4. W tym rozwijalnym menu zobaczysz wszystkie zlecenia historyczne. Niezależnie od statusu ich wykonania i dat ważności.
  5. „Zlecenia” to podsumowanie zleceń, nie mylić z transakcjami.
  6. Menu „Transakcje” pokazuje te zlecenia, które zakończyły się realnymi transakcjami. Bardzo przydatne w budowie historii portfela.
  7. „Zapisy” na tzw. akcje z prawem poboru. Dojdziemy do nich w jednym z przyszłych wpisów.
  8. „Wyniki na kontraktach” terminowych, czyli derywatach.
  9. Bardzo ważna zakładka „historia finansowa” jest jedynym miejscem, gdzie w sposób jasny i klarowny zobaczysz otrzymane dywidendy i odsetki oraz wysokość zapłaconego od nich podatku. Pamiętaj, że bank własnoręcznie pobierze podatek od dywidend i odsetek, co sprawi, że nie musisz się z niego sam rozliczać w PIT-38.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł, który właśnie przeczytałeś, pomógł Ci w zakładaniu eKonta z podpiętym rachunkiem maklerskim eMakler w mBanku. Załączona do niego instrukcja użytkowania powinna pomóc Ci w zawieraniu pierwszych transakcji na giełdzie, ale rób to rozważnie. Zacznij czytać też wpisy ze strony „Zacznij tutaj„, dzięki którym krok po kroku nauczysz się inwestować.

Choć podstawy korzystania z eMaklera masz już w małym palcu, to jest to dopiero początek Twojej długiej i owocnej przygody z inwestowaniem. Logicznym następnym krokiem będzie przeczytanie o metodach analizy papierów wartościowych („Inwestycyjny wstęp (5/6) – Metody analizy papierów wartościowych„). W razie problemów z zakładaniem eMaklera śmiało możesz kontaktować się ze mną, wykorzystując formularz kontaktowy lub po prostu komentując ten wpis. Jeśli eMakler nie sprostał Twoim oczekiwaniom, to dobre porównanie różnych rachunków maklerskich znajdziesz we wpisie „ETF (3/6) – Jak kupić ETF? Porównanie ofert, kont i możliwości„.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.5 22 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest

99 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze