You are currently viewing Inwestycyjny wstęp (3/6) – Jak założyć rachunek maklerski?

Inwestycyjny wstęp (3/6) – Jak założyć rachunek maklerski?

Komu przyda się rachunek maklerski, jak go założyć i obsługiwać?

Żeby zacząć inwestować na giełdzie będziesz potrzebował narzędzia do składania i wykonywania zleceń oraz przechowywania Twoich papierów wartościowych. W Polsce bardzo popularne są platformy inwestycyjne, które pomimo swojej niewątpliwej wygody użytkowania nie oferują bezpieczeństwa środków tak wysokiego jak banki. Głównie z tego powodu odkąd zacząłem inwestować w 2011 roku używam usługi eMakler w mBanku.W tym wpisie pokażę Ci krok po kroku jak założyć rachunek maklerski oraz dokładnie opiszę interfejs takiego rachunku i dam kilka wskazówek co do używania go.

Od razu zastrzegam, że nie jest to artykuł sponsorowany, a piszę go wyłącznie dlatego, że osobiście jestem z tego konta zadowolony. Jednocześnie chciałbym poinformować Cię, że umieściłem w tym tekście mój link afiliacyjny do założenia tego konta. Jeśli mój blog jest dla Ciebie przydatny i chcesz go wesprzeć, będę Ci bardzo wdzięczny jeśli założysz eKonto w mBanku właśnie przez mój link (za to dostanę prowizję), a następnie eMaklera zgodnie z instrukcjami w tym wpisie (za to już mBank nie wynagradza). Nic na tym nie tracisz, a ja otrzymam około 50 złotych po aktywacji Twojego konta.

Wpis ten przyda się Ci jeśli postanowiłeś zacząć inwestować, niezależnie czy wybrałeś inwestowanie aktywne czy pasywne, bo eMakler w mBanku umożliwia zakup zarówno akcji jak i ETF-ów. Po przeczytaniu go nie będziesz miał żadnych problemów, by założyć i zacząć używać swojego nowego konta maklerskiego w mBanku. Miłej lektury!

Podcast

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego używam eMaklera i uważam go za jeden z najlepszych rachunków maklerskich w Polsce.
 • Jak założyć i aktywować usługę eMakler krok po kroku.
 • Jak założyć maklerskie IKE i IKZE, by oszczędzać na podatku Belki.
 • Jak zrozumieć interfejs i skutecznie używać konta eMakler.

Dlaczego używam konta maklerskiego eMakler w mBanku?

Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych kont maklerskich, eMakler jest dodatkiem zintegrowanym ze zwykłym kontem bankowym. Oznacza to, że po założeniu rachunku eKonto i aktywowaniu eMaklera dostęp do obydwu usług będzie wymagał tylko jednego logowania, co jest niesamowicie wygodne. Polecane przeze mnie konta są darmowe w aktywacji i tanie w obsłudze. Mimo, że pobierane przez mBank prowizje maklerskie nie są najniższe na rynku to nadrabia on szeroką ofertą instrumentów finansowych, także tych zagranicznych. Ich pełną listę znajdziesz tutaj.

Interfejs konta w ciągu kilku ostatnich lat kilkukrotnie uległ odświeżeniu. Ulepszona także została aplikacja mobilna, z której też zdarza mi się korzystać. Przypomnę jednocześnie, że sam uprawiam raczej pasywny sposób inwestowania, zawierając maksymalnie kilka transakcji na kwartał. Polecane w tym wpisie konto sprawdzi się doskonale dla osoby, która chce zacząć inwestować, a od konta maklerskiego oczekuje przede wszystkim prostoty i niezawodności. Przejdźmy zatem do meritum wpisu, czyli do instrukcji zakładania i używania konta.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Jak założyć i aktywować usługę eMakler?

Krok 1: Załóż eKonto w mBanku

W celu korzystania z usługi eMakler będziesz musiał najpierw założyć standardowe eKonto w mBanku. Może być to dla Ciebie minusem jeśli masz już konto w innym banku, ale z uwagi na dostępność produktów inwestycyjnych sugeruję Ci założyć eKonto nawet tylko po to, by za jego pomocą inwestować. Oto procedura aktualna na dzień 25 stycznia 2020 krok po kroku:

 • Za pomocą mojego linku afiliacyjnego przejdź do strony zakładania eKonta w mBanku, a zobaczysz stronę powitalną dla nowych klientów.
 • Kliknij jedno z pól z napisem „otwórz eKonto”, by przejść do formularza zakładania konta.
 • Niewątpliwym plusem jest dodatkowe 100 zł, które otrzymasz od banku, gdy spełnisz 2 proste warunki – zasilisz konto kwotą 1 000 zł w ciągu 7 dni od jego otwarcia oraz wykonasz min. 5 transakcji kartą. W przypadku wykonania podobnej sekwencji w kolejnym miesiącu otrzymasz od banku kolejne 40 zł. Dlaczego by nie, prawda?
 • Procedura składania wniosku jest dość prosta. W celu jej pomyślnego ukończenia będziesz potrzebował jedynie swojego dowodu osobistego.
 • Po zakończeniu składania wniosku do wyboru będziesz miał następujące sposoby podpisania umowy:
  • w jednej z placówek mBanku.
  • za pośrednictwem kuriera, do Twojego miejsca zamieszkania lub firmy, w której pracujesz.
 • Osobiście preferuję ten drugi sposób, bo kurier przywozi, upewnia się, że dobrze podpiszesz, oddaje Ci kopie kontraktu i odsyła go z powrotem do banku.
 • Około 24 godzin po podpisaniu umowy w obecności kuriera aktywowane zostanie Twoje eKonto.

Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?

A może bogatszej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?

Szukasz ETF-ów niedostępnych gdzie indziej?

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Krok 2: Aktywuj usługę eMakler, eMakler IKE lub eMakler IKZE

Teraz już będzie z górki, ponieważ eMaklera we wszystkich trzech wariantach można założyć i aktywować od ręki przez internet. Dopiero teraz zaczynamy odpowiadać na pytanie „jak założyć rachunek maklerski?”, gdyż eKonto jest zwykłym rachunkiem bieżącym. Wspomniane warianty to:

 • „eMakler” czyli zwykłe konto maklerskie – darmowe prowadzenie, ale od osiągniętego zysku zapłacisz każdorazowo 19% podatek belki. Nie istnieje limit wpłat na takie konto
 • „IKE eMakler”, które wyczerpująco opisałem we wpisie „Indywidualne Konto Emerytalne jako rachunek maklerski.” Darmowe prowadzenie, brak podatku od zysków kapitałowych (jeśli wypłacisz po 60 roku życia), posiada limit rocznej wpłaty, który w 2020 roku wynosi 15 681 zł
 • „IKZE eMakler”, które również opisałem we wpisie „Indywidualne Konto Emerytalne jako rachunek maklerski.” Darmowe prowadzenie, zamiast 19% podatku od zysków zapłacisz 10% ryczałt od całej uzbieranej kwoty (jeśli wypłacisz po 65 roku życia). Posiada limit rocznej wpłaty, który w 2020 roku wynosi 6272, 40 zł. Dodatkowo każdą wpłatę na IKZE można traktować jak koszt uzyskania przychodu, więc wpłaty na to konto obniżają Twój PIT. Z tego powodu IKZE jest bardzo opłacalne podatkowo.

Prywatnie posiadam wszystkie trzy konta, a wpłat na nie dokonuję każdego roku w następującej sekwencji:

Mój sposób wpłat na konta maklerskie w ciągu roku

Niezależnie od zarobków, zdolności oszczędnościowej i kaprysów losu staram się każdego roku „wypełnić” konta IKZE i IKE aż po ich limit. Robiąc to pamiętam o korzyściach podatkowych jakie w ten sposób odnoszę (nawet 30% więcej uzbieranych środków w ciągu 30 lat posiadania obydwu kont!). Gdy w danym roku zrealizuję maksymalne wpłaty na IKZE i IKE kontynuuję inwestowanie na zwykłym koncie eMakler. Wszystkie trzy rodzaje konta założysz w Pasażu mBanku (Pasaż -> Market -> Inwestycje -> Czerwone ramki na zrzucie ekranu):

Jak założyć rachunek maklerski w mBanku?

Zakładanie tych trzech rodzajów konta maklerskiego jest z technicznego punktu widzenia identyczne, a wszystkie trzy możesz założyć przez internet. Jest to niewątpliwym plusem, bo tym razem możesz uniknąć oczekiwania na kuriera i od razu otworzyć sobie możliwość inwestowania na światowych rynkach finansowych. Jedynym utrudnieniem (i to niewielkim) jest ankieta MiFID, o której Ci teraz opowiem.

Krok 3: Wypełnij ankietę MiFID

Od kilku lat podczas zakładania kont maklerskich konieczne jest wypełnienie tzw. ankiety MiFID. Markets in Financial Instruments Directive to dyrektywa europejska dotycząca rynku instrumentów finansowych, która dyktuje instytucjom finansowym szereg wymagań dotyczących ich relacji z klientem. W teorii chodzi o ochronę interesów klienta, ale w praktyce może ona nieco uprzykrzyć życie przyszłemu inwestorowi. Ankieta MiFID, której pełną treść możesz przeczytać w tym pdf-ie zawiera dwie części:

 • Test wiedzy/kompetencji inwestycyjnych
 • Test preferencji i skłonności do ryzyka

Serdecznie zachęcam Cię do wzięcia tej ankiety na serio. Uprzedzam, że kiepski wynik z jej pierwszej części poskutkuje trudniejszym zawieraniem transakcji w systemie w postaci dodatkowego potwierdzenia podczas kupowania czegoś, na czym w teorii się nie znasz.

Jak odpowiedzieć na pytania z ankiety MiFID?

Ten krótki test ma też jedną zasadniczą zaletę. Sprawdzi on Twoją wiedzę i kompetencje z zakresu inwestycji, a rezultat podpowie, w które instrumenty finansowe możesz lub powinieneś inwestować. Ostatnim czego bym chciał to Twoje bagatelizowanie braku wiedzy i przesadna wiara we własne umiejętności, a później żal spowodowany utratą ciężko zarobionych środków. Gdy piszę dla Ciebie te teksty, przyświeca mi misja uczynienia Cię bogatszym i mądrzejszym człowiekiem, a nie biednym i sfrustrowanym hazardzistą, więc prosiłbym byś wziął ankietę MiFID na poważnie i przygotował się do niej.

Mimo, że tego testu nie da się oblać, uważam, że w przypadku braku wiedzy warto się przed nim (oraz przed rozpoczęciem inwestowania) trochę dokształcić. Możesz to zrobić na mnóstwo sposobów, a najprostsze z nich to czytanie artykułów z kategorii inwestowanie oraz lektura książek o inwestowaniu ze strony polecane.

Co ciekawe, ze względu na moje preferencje inwestycyjne, mimo zdania testu kompetencji inwestycyjnych na 100% MiFID nałożył mi małe ograniczenie. Sugeruje mi on nie inwestowanie w derywaty, czyli instrumenty pochodne, ponieważ nie przeznaczam na inwestowanie wystarczająco dużo czasu. Muszę przyznać, że ten krótki test dość dobrze mnie „wyczuł”, a ta sugestia jest bardzo trafna i stosuję się do niej, nie używając zbyt często instrumentów pochodnych.

Jak używać konta eMakler?

Niezależnie od wyniku ankiety Twoje konto lub konta maklerskie powinny zostać utworzone w ciągu niecałej godziny od poprawnego złożenia wniosku. Jak wspominałem na początku dostęp do usługi eMakler w każdej z trzech form uzyskasz z poziomu swojego rachunku bankowego eKonto. Do eMaklera po raz pierwszy przejdziesz w następujący sposób:

Jak założyć rachunek maklerski w mBanku?

Podstawy działania interfejsu konta

Zacznę od kokpitu eMaklera, czyli menu, które ukaże Ci się po wejściu do eMaklera, patrz: „Moje Finanse” -> „Inwestycje” -> „Giełda”:

opis okna głównego eMakler

 1. To bardzo ważny przełącznik. Właśnie tutaj wybierzesz „eMakler”/”IKZE eMakler” lub „IKE eMakler” jeśli posiadasz te wszystkie konta. W ten sposób nie pogubisz się w inwestowaniu przy użyciu kilku kont.
 2. Tutaj zobaczysz aktualną wycenę swoich walorów (papierów wartościowych) oraz całościowy wynik na portfelu.
 3. Tu zobaczysz jak wiele gotówki masz dostępnej do zleceń łącznie. Uwaga! „Finanse razem” to suma środków na Twoich kontach bankowych oraz rachunku transakcyjnego, czyli konta bez karty debetowej, które służy tylko i wyłącznie zawieraniu transakcji giełdowych.
 4. „Gotówka na rachunku powiązanym” ukazuje wyłącznie stan rachunku powiązanego. Bardzo użyteczne jeśli oszczędzasz na początku miesiąca, czyli tak jak opisałem to we wpisie „Systematyczne oszczędzanie, czyli jak nie wydać całej wypłaty„, dokonując przelewów właśnie na rachunek powiązany z eMaklerem.
 5. Opcja „Zasil” pozwala dokonać przelewu pomiędzy Twoim zwykłym eKontem, a rachunkiem powiązanym z eMaklerem. Opcja „Zwróć” pozwala na dokonanie przeciwnej operacji, czyli przykładowo na przelanie nadwyżki z dywidend na swoje konto bieżące.
 6. Te dwa przyciski pozwolą Ci złożyć zlecenie, więcej w kolejnym paragrafie.

Gdzie w eMaklerze składa się zlecenia zakupu/sprzedaży akcji?

Podobnie jak wyżej, wytłumaczę Ci funkcje składania zleceń za pomocą czerwonych ramek i numeracji. Po naciśnięciu „Kupno” lub „Sprzedaż” u dołu strony ukaże Ci się następujący interfejs:

Jak założyć rachunek maklerski w mBanku - składanie zleceń

 1. Tutaj wybierzesz giełdę, na której notowany jest instrument, którego szukasz. Przykładowo akcje Apple znajdziesz na USA-NYSE, a akcje Energi na WWA-GPW.
 2. Typ waloru – możesz ustawić filtr na jeden typ aktywa inwestycyjnego. Przykładowo: akcje, obligacje, ETF lub certyfikaty inwestycyjne. Większość z nich opisałem we wpisach „Co to są akcje i jak działają? Wyjaśnienie akcji giełdowych” oraz „Co to są obligacje i jak działają? Wyjaśnienie obligacji skarbowych i korporacyjnych„.
 3. Alternatywnie możesz podać ticker, czyli skrót nazwy instrumentu finansowego. Spróbuj zacząć wpisywać pełną nazwę np. spółki giełdowej, którą chcesz kupić, a system automatycznie znajdzie ją na danej giełdzie. Po wybraniu nazwy, eMakler poinformuje Cię o aktualnej cenie aktywa na giełdzie.
 4. Ile sztuk (tylko liczby naturalne) aktywa chcesz kupić.
 5. Limit ceny w PLN. W przypadku zakupu jest to maksymalna cena jaką chcesz zapłacić, w przypadku sprzedaży jest to cena minimalna, po której chcesz sprzedać aktywo.
 6. Opcja PKC, czyli „po każdej cenie” lub „po kursie cenowym” oznacza, że kupisz lub sprzedasz papier po obecnej cenie rynkowej. UWAGA! Czasami nie jest to najlepszy pomysł, zwłaszcza jak płynność (liczba zleceń) papieru jest niska.
 7. Ważność zlecenia. Maksymalnie możesz złożyć zlecenie ważne do końca tego roku kalendarzowego. Ostrzegam jednak, że złożenie zlecenia kupna zablokuje Twoje środki na rachunku. Odblokujesz je tylko i wyłącznie anulując zlecenie w systemie.

Gdzie w eMaklerze sprawdzić obecne notowania swoich aktywów?

W tej zakładce (1) zobaczysz obecny stan swojego konta inwestycyjnego. Jest to schludnie podzielona na kategorie lista wszystkich papierów wartościowych w Twoim posiadaniu. Wyglądać ona powinna mniej więcej tak:

Jakzalozyckonto 7

 1. Klikając „portfel” przejdziesz do tej części interfejsu.
 2. Widzisz tutaj procentowy udział wybranych klas aktywów w swoim portfelu. Akurat tutaj wkleiłem swój „ryzykowny” portfel inwestycyjny.
 3. Bank daje możliwość pobrania obecnego statusu rachunku maklerskiego do plików .pdf albo .csv.
 4. Zaznaczyłem tutaj przykładowe nazwy aktywów na moim rachunku. Wartości niewytłuszczone to giełdy, na których znajdują się papiery.
 5. Obecny kurs papieru wartościowego. Cena ostatniej transakcji na giełdzie.
 6. Średni koszt nabycia (przez Ciebie) aktywa. Przykładowo kupując 10 akcji po 10 zł i kolejne 10 sztuk po 20 zł, wartość ta uśredni się na 15 zł.
 7. Procentowa i nominalna zmiana wartości aktywa od momentu jego zakupu.
 8. Nominalny zysk lub strata na konkretnym papierze.

Gdzie w eMaklerze sprawdzić historię zleceń i operacji?

Jedna z najważniejszych części interfejsu usługi eMakler. To tutaj zobaczysz obecne zlecenia, historyczne transakcje oraz detale dotyczące Twoich wpływów z dywidend i odsetek z obligacji lub ETF-ów. Po wybraniu „operacje” (1) ujrzysz następujący interfejs:

Jakzalozyckonto 8

 1. Klikając „operacje” przejdziesz do tego menu.
 2. Tutaj zobaczysz listę aktywnych zleceń.
 3. Za pomocą tej opcji pobierzesz listę zleceń (nie transakcji!) historycznych.
 4. W tym rozwijalnym menu zobaczysz wszystkie zlecenia historyczne. Niezależnie od statusu ich wykonania i dat ważności.
 5. „Zlecenia” to podsumowanie zleceń, nie mylić z transakcjami.
 6. Menu „Transakcje” pokazuje te zlecenia, które zakończyły się realnymi transakcjami. Bardzo przydatne w budowie historii portfela.
 7. „Zapisy” na tzw. akcje z prawem poboru. Dojdziemy do nich w jednym z przyszłych wpisów.
 8. „Wyniki na kontraktach” terminowych, czyli derywatach.
 9. Bardzo ważna zakładka „historia finansowa” jest jedynym miejscem, gdzie w sposób jasny i klarowny zobaczysz otrzymane dywidendy i odsetki oraz wysokość zapłaconego od nich podatku. Pamiętaj, że bank własnoręcznie pobierze podatek od dywidend i odsetek, co sprawi, że nie musisz się z niego sam rozliczać w PIT-38.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł, który właśnie przeczytałeś pomógł Ci w zakładaniu eKonta z podpiętym rachunkiem maklerskim eMakler w mBanku. Załączona do niego instrukcja użytkowania powinna pomóc Ci w zawieraniu pierwszych transakcji na giełdzie, ale rób to rozważnie. O tym jakie aktywa wybrać na początku przygody przeczytasz we wpisie „Jak zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących„. Jednocześnie jestem Ci bardzo wdzięczny jeśli zdecydowałeś się założyć eKonto z mojego linku afiliacyjnego, gdyż wspomoże to bloga bezpośrednio i pozwoli mi pisać więcej i częściej na Twoje ulubione tematy.

Choć podstawy korzystania z eMaklera masz już w małym palcu to jest to dopiero początek Twojej długiej i owocnej przygody z inwestowaniem. Logicznym następnym krokiem będzie przeczytanie o metodach analizy papierów wartościowych („Inwestycyjny wstęp (5/6) – Metody analizy papierów wartościowych„). W razie problemów z zakładaniem eMaklera śmiało możesz kontaktować się ze mną wykorzystując formularz kontaktowy lub po prostu komentując ten wpis. Jeśli eMakler nie sprostał Twoim oczekiwaniom to dobre porównanie różnych rachunków maklerskich znajdziesz we wpisie „ETF (3/6) – Jak kupić ETF? Porównanie ofert, kont i możliwości„.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.9 16 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
69 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Darek

Witam,
A jak wyglądają kwestie podatkowe w przypadku korzystania z zagranicznych giełd, tzn. jak będziemy opodatkowani na poszczególnych giełdach zagranicznych (niemieckiej, amerykańskiej, angielskiej). Chodzi mi tu o opodatkowanie odsetek, dywidend, zysków od sprzedaży instrumentów na poszczególnych giełdach. Z tego co ogólnie wiem oprócz giełdy ważna jest też to gdzie zarejstrowana jest spółka, fundusz w który inwestujemy. Czy sprawdzał Pan może szczegółowo te kwestie?

Kamil

Cześć Mateusz, podłączam się pod pytanie Darka.
W pkt 4.4.9 piszesz że mBank sam rozlicza dywidendy.
Czy możesz uściślić jak to wygląda w następujących sytuacjach:
1. Spółki Amica – podmiot notowany na GPW z siedzibą w Polsce
2. Spółka CEZ – podmiot notowany na GPW z rezydencją poza Polską
3. ETF notowany w Londynie (brak podatku u źródła)
4. ETF notowany w Londynie zakupiony przez konto IKZE (brak naliczania podatku Belki w Polsce)
Czy we wszystkich tych sytuacjach mBank rozliczy to za mnie?
Bardzo dziękuje za poświęcony czas.

Darek

Podłaczam się pod wątek wyżej. Nie mam konta w mBanku i mam wątpliwości. Kolega Kamil zapytał o ETF notowany w Londynie i pobór podatku w źródła. Moim zdaniem to czy podatek jest pobierany u źródła wpływa miejsce rejestracji ETF (np. Irlandia, Luxemburg, USA). W zależności od miejsca rejestracji pobierany powinien być podatek zgodnie ze stawką dla danego kraju. Jeśli ETF jest zarejestrowany w UK to akurat tam podatek od dywidend wynosi 0% więc podatek u źródła też 0%, jeśli zarejestrowany w np. Irlandii to w Irlandii ten podatek wynosi 25% i podatek u źródła będzie pobrany. Giełda, gdzie dany ETF jest notowany jest nieistotna, istotne jest miejsce rejestracji/rezydentura podatkowa ETF- więc wydaje mi się, że dla ETF-ów notowanych w Londynie trzeba znać tzw. domicile (miejsce rejestracji). Pytanie – jak jest praktyka, czy rzeczywiście jest tak, że dla wszystkich ETF-ów notowanych w Londynie (niezależnie od rezydentury emitenta) podatek u żródła nie jest pobierany i trafia do brokera i klienta w kwocie brutto?

Michal

takie mam pytanie: założylem konto IKE w eMaklerze i mogę korzystać z ETFów, ale nie wszystkie wylistowane na liście rzekomo dostępnych są dla mnie widoczne w serwisie transakcyjnym (na przykład mam tylko jednego ETFa powiązanego z ropą). Czy to moze wynikać z takieg a nie innego wypełnienia ankiety MIFID? jeśli tak, to czy mogę ją powtórzyć by mieć pełniejszy dostęp?
z góry dziękuję za wszelkie sugestie..

Michal

dzięki za podpowiedź.. listy używałem z tego adresu:
https://www.mbank.pl/pdf/ind/inwestycje/lista-funduszy-etf.pdf
na szybko wyszukałem tam 9 funduszy CRUD, a w maklerze wyszukał mi tylko CRUD LN..
teraz widzę w czym rzecz, powinienem wyszukiwać po nazwie w serwisie, a nie pełnej nazwie instrumentu:):)
wszystko działa ok.. udanego wieczoru!

Piotr

Super wpis. Dzięki

Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Piotr
Piotr

Tak tak, nie wiem czemu miałem z tym problem. Czekam na kolejne posty 🙂

Ivi

Cześć!
Odkryłam Twój blog i zaczynam kopać w kopalni wiedzy finansowej 🙂
Zamierzam do końca roku wystartować z IKZE na ETFach. Między innymi zagadnieniami, obecnie „bujam się” z decyzją: accumulating vs. distributing. Nie mam jasności w tej kwestii- czy dywidenda (ETF zagraniczny), która spłynie mi na konto IKZE i trafi na ten rachunek techniczny będzie musiała na nim zostać i czekać na ew. zainwestowanie, czy mogę ją przelać na mój ROR w innym banku i wydać na „cokolwiek”? A jeśli tak, to czy i jak będzie ona opodatkowana?
Pozdrowienia 🙂

Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Ivi
ivi

Super, dzięki za odpowiedź! 🙂

Mariusz

Witam. Pytanie dotyczy mojego konta IKE. Tzn, gdy uzbieram większą kwotę mogę moje ETF accumlating sprzedać I zakupić odpowiedniki typu distrybuting?

Bartosz

Cześć Mateusz, czy orientujesz się może w różnicach pomiędzy eMaklerem a kontem założonym na stronie DM mBanku. Wyczytałem że, konto w DM mBanku jest płatne 50 zł rocznie a eMakler nie, ale za to w DM mBanku możesz bezpośrednio przelewać inne waluty EUR USD to ty masz wpływ gdzie wymieniasz swoją walute i zastanawiam się czy w długofalowej perspektywie nie jest to lepsze rozwiązanie.

Bartosz

Dziekuje Mateusz,

Załączam link dla zainteresowanych:

PROMOCJA ETF w BM mBank:

https://www.mdm.pl/ui-pub/site/content?contentId=1068168

asas

Cześć,
Mam pytanie odnoście wpłat i wypłat w walucie USD do DM ? Czy posiadając konto w mBanku przelew SWIFT jest darmowy w $. Wiem ze eMakler nie umożliwia wpłat w innej walucie niż PLN ale DM już tak.
Ktoś posiadający konto może się wypowiedzieć ?
Pozdrawiam

Robert

Witam,
Na wstępie chciałbym przywitać się i podziękować za udostępnienie takiej kopalni wiedzy :). Czytam inwestomata od jakiegoś czasu, bo chcę zacząć odkładać na emeryturę poprzez zakup ETF.
Mam zatem takie pytanie: optymalna wartość transakcji za ETF w eMaklerze to 7000zł (chodzi o prowizje). Jak to rozwiązać w przypadku zakupu IKZE, gdzie łączny limit to 6200zł. Jak będę chciał kupić cztery ETF to chyba sporo tracę na prowizjach. Zresztą podobnie na IKE – choć tu można już kupić np. 2x7500zł i limit już jest osiągnięty, ale z kolei dla dobrej dywersyfikacji chciałbym przynajmniej cztery ETF, więc też trzeba by to podzielić np. 4x4000zł.
Pewnie gdzieś o tym pisałeś, ale już nie mogę tego znaleźć.

Robert

Mateusz dzięki za podpowiedź. Zdecydowałem, że założę IKE i IKZE dla siebie oraz samo IKE dla żony (IKZE dla małżonki odpada, bo jest osobą niepracującą i nie odliczyłbym zwrotu podatku z IKZE żony). Czy dobrze rozumuję, że optymalnie w kwestii prowizji, żeby nie przepłacać, będzie łączne potraktowanie 2xIKE + 1xIKZE, do zakupu pięciu ETF. Czy takie rozwiązanie ma jednak jakieś wady? Może lepiej do każdego z tych kont odrębnie kupować po cztery ETF, żeby łatwiej było to co roku rebalansować i nie patrzeć na przepłacanie prowizji.
Druga sprawa, że z racji jakiś tam nadwyżek pieniężnych, chce też kupować dodatkowo ETF poza IKE/IKZE, na „normalnym” rachunku eMaklera. Może w takim układzie jeszcze jeszcze inaczej dokonać podziału całej sumy, którą chce corocznie wkładać w ETFy.

Piotrek

Pozwolę sobie odpowiedzieć.
W przypadku IKE / IKZE warto patrzeć na prowizję, ale nie w sposób przesadny. Jeżeli kupisz ETF za 2000 to zapłacisz niespełna 1% prowizji, jeżeli za 4000 to już „tylko” 0,5% prowizji (na bazie 19zł w mBanku). Przy długoterminowym inwestowaniu to nie będzie aż takim problemem. Prowizje są mega ważne przy częstym żonglowaniu posiadanymi akcjami / ETFami, bo wtedy mogą zabić cały wynik. A jak chcesz kupić ETFa czy akcje na kilka lub kilkanaście lat, to ta prowizja w wysokości 0,5% nie będzie aż takim problemem 😉
Co do drugiej części Twojego pytania, to ja przynajmniej traktuje IKE, IKZE i zwykły rachunek maklerski jako jeden cały portfel. Ale wymaga to wcześniejszego przeanalizowania możliwości rebalansingu i utrzymywania proporcji danych aktywów.

Robert

No właśnie wymyśliłem sobie, że mój cały portfel długoterminowy będzie wyglądał następująco:
ETF obligacje globalne TIPS 20,00%
ETF agregat mix obligacji skarbowych i korporacyjnych 20,00%
ETF akcje rynków wschodzących 20,00%
ETF akcje rynków rozwiniętych 15,00%
ETF REITY 10,00%
Złoto inwestycyjne 15,00% (tutaj preferuję fizyczne złoto, więc bez ETF).

Jak widać daje mi to w sumie 5 różnych ETF. I teraz chcąc na cały ten portfel długoterminowy przeznaczyć np. 100 000zł, to jak to wszystko poukładać w 2xIKE, 1xIKZE i zwykły rachunek maklerski, tak aby to potem łatwo dało się rebalansować i co najważniejsze, żeby ponieść jak najmniejsze opłaty. Na 2xIKE, 1xIKZE włożę limit czyli łącznie 37000zł w podziale na 5 w/w ETF, natomiast reszta czyli 63000zł na zwykły rachunek maklerski, również w podziale na 5 w/w ETF. Łącznie musiałbym więc kupić 10 ETF, żeby taki portfel odwzorować.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

Robert

Mateusz, orientacyjnie jaką planujesz datę opublikowania tego wpisu o zarządzaniu IKE/IKZE. Myślę, że dla bardzo dużej rzeszy czytelników bloga, to gorący temat teraz, gdy zbliża się końcówka roku.

Piotrek

Mateusz odnośnie Twojego podziału, czyli Reity na IKZE, akcje na IKE oraz Obligacje poza – podtrzymałbyś to samo zdanie niezależnie od rocznego budżetu na inwestycje? Bo załóżmy że masz osobę, która jest w stanie odkładać 1k miesięcznie (sporo jak na „statystyczną” polską rodzinę) a jednocześnie chce mieć 30% w obligacjach. Wtedy też uważasz, że nie warto tych obligacji opakować w IKE (lub superike, by mieć mix obligacji detalicznych i akcji z GPW), np rachunek maklerski mieć w formie IKZE? Dodam, że dla mnie obligacje notowane na rynku to jest zupełnie inny produkt, o obligacjach innych krajów nawet nie wspominając.
I już nie mogę się doczekać tego wpisu, bo coś czuje że będzie sporo miejsca do dyskusji 😉

Piotrek

Oczywiście zgadzam się z ostatnim 🙂 Stąd nacisk położyłem na budżet roczny poniżej limitu wpłat, a raczej budżet przeznaczony na akcje poniżej tego limitu 😉

Mariusz

Hej! Dzieki za artykuł 🙂
Mam problem ze zrozumieniem jak działa wyliczanie ceny akcji w eMaklerze.
Kilka informacji na temat potencjalnego zlecenia:

 • EMIM LN ETF
 • Kurs zamknięcia: 25,47 GBP
 • Liczba: 123 sztuki
 • Limit ceny GBP: PKC
 • Dostępne dla zleceń: 15600 PLN
 • 1 GBP = 4.95 PLN

Z moich wyliczeń wynika że cena 123 sztuk powinno kosztować około 15507,4 zł.
123 × 25,47 × 4.95 = 15507,4
eMakler jednak pokazuje „Brakuje 1 808,05 PLN na realizację zlecenia w całości.
Czyli cena wg eMaklera to aż 17408,05.
Prowizja powinna być stosunkowo niewielka (~28zł).

Piotrek

Cześć,
są tu dwa elementy zawyżające większą blokadę środków:

 • przy transakcjach w innej walucie jest blokowane ponad 2% do czasu realizacji
 • przy zleceniu PKC system nie wie po jakiej cenie tak naprawdę zostanie to zrealizowane. Może po 25,4 może po 25,47 ale może i po 27 (a może po wszystkich po trochu). Dlatego blokuje więcej środków.

Po rozliczeniu transakcji różnica zostanie Ci zwrócona. Jak masz ograniczony budżet to proponuje jednak ustawiać limit, wtedy łatwiej nad tym zapanować 😉

Mariusz

Czy w takim razie względnie dobrym, praktycznym rozwiązaniem będzie złożenie zlecenia w trakcie działania giełdy (np dzien powszedni o 12:00) oraz ustawienie „Limiu ceny GBP” na 25,52 (obecna cena + 0,05)? Przyjmując, że chcę właśnie zainwestować 15600 PLN.

Piotrek

Możesz na bazie notowań z ostatnich kilku dni (np w google finance) ustalić swoją cenę. Może ona być minimalnie wyższa, ale też minimalnie niższa od obecnej (ale np z datą realizacji kilka dni) i wtedy taką cenę wrzucasz w limit ceny. Wtedy uwzględniając te dodatkowe 2% blokowane na kurs waluty jesteś w stanie się wstrzelić w te 15600.

Damian

Hej,

Mam pytanie do eMaklera. Jeżeli złożę zlecenie kupna ETF a następnie je anuluje, albo nie uda się kupić za wybraną cene to czy jest mi wtedy pobierana prowizja? Czy ona jest pobierana tylko gdy transakcja dojdzie do finalizacji?

Dzięki

Damian

Rozumiem. Stoję przed swoim pierwszym zakupem (eMakler) i zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej wyznaczyć limit ceny, aby nie przepłacić i jednocześnie kupić wszystkie zlecone jednostki.

 • Tutaj pytanie, jeżeli dam zlecenie na dzień na 100 jednostek a uda się kupić tylko 50 to zapłacę prowizję za kupno tych 50, a na kolejne 50 muszę wystawić kolejne zlecenie i znowu zapłacę prowizję?

Najłatwiej mi zrozumieć na praktycznym przykładzie

 • mam 6 272,40 zł na transakcję i chcę wydać na zakupy 100%
 • ETF który wybrałem to IUIT LN, eMakler pokazuje kurs zamknięcia z wczoraj: 15,99 USD
 • na stooq (https://stooq.pl/q/?s=iuit.uk) widzę kurs w danym momencie (godzina 12:44) i jest to 16.1 USD – chyba powininem brać kurs Live w danym momencie zamiast kursu zamknięcia z wczoraj jako limit ceny? Jak dobrać limit, aby zakupić wszystkie jednostki jednocześnie nie przepłacić?
 • licze jednostki: 6262.4/(16.1 * 3.65) = 106.5 (tutaj jeszcze muszę uwzględnić prowizję oraz blokadę środków?)
 • Zablokowane środki wrócą mi na konto po transakcji? Będą musiały leżeć bez użytecznie do kolejnego rebalancingu..
Damian

Czyli przy zakupie wiekszej ilosci jednostek dobrze wybrac wiekszy horyzont czasowy zlecenia a nastepnie korygowac cene az wszystko „sie kupi” a my zaplacimy 1 prowizje. Korzystam z eMaklera

Damian

Hej,
Mam jeszcze pytanie do sytuacji która mi się przytrafiła w eMaklerze. Miałem jedno zlecenie otwarte i chciałem założyć drugie mając na koncie ~7700 zł, eMakler wyliczył nowe zlecenie na 8000 zł i nie było żadnej informacji, że mam za mało środków na koncie – mogłem zatwierdzić to zlecenie. Jednak tego nie zrobiłem bo nie wiedziałem z czym się to może wiązać?

 • czy może eMakler wykorzystał 2% zablokowanych środków ze zlecenia 1 na rzecz zlecenia 2?
 • czy może makler pozwala na zlecenia ponad budżet, a potem koryguje wartość zlecenia zwracając zablokowane środki?
Damian

Hej.
Mam pytanie:
Czy przez rachunek IKE eMakler mogę kupić obligacje skarbowe na rynku pierwotnym?

Ela

Dzięki Mateusz za wpisy!
Czy to możliwe aby mBank nie zaksięgował jeszcze dywidend wypłacanych przez etf (IEDY), które poszły około 12 grzudnia 2020roku? Nie mogę ich namierzyć w swoim serwisie.
Co do zakupów etf, to jeszcze jedna uwaga. Wiem, że waluta w jakiej jest notowany etf nie ma znacznenia, ale czy nie lepiej dla nas, Polaków, wybierać ten w EUR? Jak perspektywa zakupowa wieloletnia, to może będziemy w strefie EUR.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Ela
Piotrek

Payable date jest na dzisiaj, nie 11/12 grudnia 😉 Więc pewnie będzie dziś / jutro na rachunku. Sprawdzając na stronie iShares trzeba w tej tabelce z dywidendami dodać ukryte kolumny by sprawdzić kiedy jest dzień płatności.

Piotrek

Bo Ty jesteś stary wyjadacz dywidendowy 😉 A ja jestem na etapie:comment image

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Piotrek
Ela

Dzięki! Bardzo przydatna informacja. Nawet w emaklerze w Bank nie wiedzieli gdzie sprawdzić.

Robert

Mateusz skąd może wynikać różnica w kursie spółki Unilever z LSE, którą mam zakupioną w eMaklerze. Otóż eMakler pokazuje mi dzisiaj że aktualny kurs to 43,53GBP, gdzie tymczasem jak sprawdzam na stronie LSE to kurs zamknięcia widnieje 43,78GBP (co jest prawdą). Dodam, że przy innych spółkach i etf są też takie różnice. Skąd więc bierze się ta różnica w eMaklerze.

Robert

Masz rację eMakler podaje mi kurs z 21.01.2021, a nie z 22.01.2021. Nie wiem tylko po co takie duże opóźnienie mają.

Marta

Cześć, wiem, że limit IKZE dla przedsiębiorców jest wyższy. Planuję założyć działalność w ciągu miesiąca.
Czy jest sens teraz otwierać IKZE z limitem 6272,4 zł czy poczekać aż będę mieć działalnosć i wtedy założyć IKZE z limitem 9 466,20 zł?
Czy po założeniu działalności ten limit 6272,4 zł automatycznie sam zwiększa mi się do 9 466,20 zł ? Czy muszę pisać jakieś podanie zeby w mBanku (bo tam chce założyc IKZE) mi ten limit podnieśli?

Marta

Dzięki za odpowiedź, Mateusz 🙂

1. Tak w tym roku będę nadal w progu 17%. Jednak jak to się ma wyliczeń 17%*6272,4zł? Jeśli teraz założę działalność to w 2022 bede mogła odliczyć 17%*9466,20zł od podatku. 

2. Czy skoro zakładam działalność w marcu 2021, to za rok będę mogła odliczyć podatek z tytułu IKZE tylko za 10 miesięcy prowadzenia działalności w 2021?

3. Dziekuję za instrukcję zwiększania limitu w mBanku. Chciałam założyć eMaklera, a nie konto w DM mBank. Czy to jest jakaś róznica?

Ostatnio edytowano 7 miesięcy temu przez Marta
Piotrek

1) Jeżeli założysz działalność teraz to będziesz mogła odliczyć:
stawka podatkowa na działalności * suma wpłat na IKZE.
Mateusz założył 19%, bo to najbardziej popularna stawka na JDG (podatek liniowy). Ale jeżeli na JDG będziesz się rozliczać wg skali podatkowej to faktycznie będzie to 17% * wpłaty lub w 32% * wpłaty.
2) Będziesz mogła odliczyć całość wpłat i będziesz mogła wybrać czy rozliczasz to w PIT z działalności czy z pracy zwykłej. Przerabiałem to 2 lata temu, gdy działalność założyłem w połowie roku.
3) W przypadku IKE / IKZE to po prostu inna platforma transakcyjna. ta z DM jest bardziej zaawansowana i daje trochę większe możliwości. Oferta poza tym jest taka sama.
Poza IKE / IKZE to DM mBanku pozwala też otworzyć konta walutowe, ale też pobiera za to jakieś opłaty

Pozdrawiam,
Piotrek

Greg

Rachunek możesz założyć teraz. Limit możesz zwiększyć później, kiedy założysz działalność. Założenie rachunku teraz nie będzie żadną przeszkodą.

uziq

hej, zalozylem IKZE e eMbanku, i chce od razu wplacic pełną kwote 6310,80.
zdecydowalem sie na etf EMIM, ale nie w instrukcji jest podana kwota nie w pln, tylko w funtach, i jak to przeliczyc aby wykorzystac w pełni limit IKZE. CZY MAM sam przeliczyc funty na zlotowki? Bylem pewien ze wrzucając kwotę, wszytko automatycznie się przeliczy 🙁

Jurek

Najlepszy artykuł, dotyczący konta w mMaklerzejaki dotąd spotkałem. Nawet w Banku nie zrobiono tego w tak dokładny, a zarazem klarowny i czytelny sposób. Dziękuję. Jurek G.