You are currently viewing Jak zainwestować pieniądze z 500+? Obligacje rodzinne

Jak zainwestować pieniądze z 500+? Obligacje rodzinne

Jak pomnożyć środki z programu 500 plus?

Jesteś rodzicem, a może dopiero planujesz być? Interesujesz się programem 500+, a może już pobierasz z niego pieniądze? Szukając odpowiedzi na pytanie jak zainwestować pieniądze z 500+ poprawna odpowiedź jest tylko jedna: obligacje skarbu państwa ROS, najlepiej te 12-letnie. Są one świetną alternatywą dla wydawania środków z programu prorodzinnego, a więc spróbuję Cię w tym wpisie namówić do rozpatrzenia inwestycji w nie, by zabezpieczyć przyszłość Twojego dziecka lub Twoich dzieci. Zwróć uwagę, że jeszcze nie tak dawno temu, bo w kwietniu 2016 świadczenia 500+ w ogóle nie było. Ojcowie i matki ciężko pracowali, ale udawało im się wyżywić swoje rodziny. Skoro wiesz, że bez świadczenia da się utrzymać rodzinę to dlaczego, zamiast wydawania pięćsetek na bieżąco miałbyś go nie zainwestować?

Jeśli zrezygnujesz z wydawania pieniędzy z programu 500+ i zamiast tego zrobisz to, o czym piszę w tym wpisie, odłożysz dla swojego dziecka pokaźną kwotę. Kwotę, którą spożytkujesz na jego studia, rozwój lub mieszkanie, gdy będzie tego potrzebować najbardziej. Co najważniejsze: zrobisz to w sposób bezpieczny i pokonujący inflacje, jaka by nie była i nawet zarabiający nieco ponad jej wartość. Zrób swojemu dziecku prezent wtedy, kiedy będzie go potrzebowało i przekaż mu solidną kwotę na start przy wejściu w dorosłość.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak uprawnienia do programu 500+ umożliwiają Ci inwestycję w najwyżej oprocentowane obligacje skarbowe.
 • Jak wiele zarobisz inwestując środki w Rodzinne Obligacje Skarbowe i ile możesz uzbierać tak dla swojego dziecka.
 • Kto może zakupić i jak dokonać zakupu tych obligacji przez internet.
 • Jak często dokonywać zakupu.
 • Jakie są wady i zalety inwestycji w takie obligacje.

Jak działają Rodzinne Obligacje Skarbowe (ROS)?

O tym, czym są obligacje możesz przeczytać we wpisie „Co to są obligacje i jak działają? Wyjaśnienie obligacji skarbowych i korporacyjnych” oraz w serii o obligacjach na moim blogu. Skrótowo, cały mechanizm polega na tym, że jako obywatel RP pożyczasz państwu pieniądze. Każda obligacja ma z góry ustalony termin wykupu i stałe lub zmienne oprocentowanie liczone według konkretnego wzoru. Nie inaczej jest z obligacjami 500+, do których zakupu są upoważnieni rodzice, którzy już zainkasowali przynajmniej jedną wpłatę z programu. Obligacje 500+ występują obecnie w wariantach 6-letnim i 12-letnim i w chwili, gdy to piszę (18 listopada 2019 r., pamiętaj by sprawdzić obecne oprocentowanie, bo może być ono mniejsze lub większe w zależności od wartości stopy procentowej!) oferują bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Zresztą zobacz sam:

obligacje 500+

„Pięćsetki” wyróżniają się bardzo atrakcyjną stopą zwrotu zarówno na tle innych obligacji skarbowych jak i obecnie oferowanych lokat bankowych. Zaletą tych papierów jest też to, że począwszy od drugiego roku inwestycji są indeksowane inflacją, czyli im wyższa jest inflacja, tym więcej zarobisz. Oznacza to, że papiery gwarantują, że nie stracisz na spadku wartości pieniądza.

Dla porównania oprocentowanie lokat bankowych zwykle uzależnione jest od stóp procentowych, które niekoniecznie podążają za inflacją (choć powinny). Istnieje więc ryzyko, że przy 3-4% inflacji w przyszłości stopy procentowe zostaną na poziomie 1,5-2%. Jeśli zdecydujesz się zainwestować tak swoje 500+ będziesz zarabiał nawet dwukrotnie więcej niż Ci, którzy wybrali lokatę. Jeżeli znasz lepiej oprocentowaną formę oszczędzania na dzieci to daj znać, ale ja o niczym lepszym jeszcze nie słyszałem.

Aktualizacja z 24/04/2020: Skarb państwa właśnie ogłosił znaczną obniżkę oprocentowania większości serii obligacji. Już od 1 maja 2020 r. zakup wszystkich serii obligacji będzie znacznie mniej opłacalny niż w chwili, gdy pisałem ten artykuł. Detale w tabeli poniżej:

Obniżka oprocentowania obligacji skarbowych

Jeśli poza inwestowaniem środków z programu Rodzina 500+ interesuje Cię sam program i jego ocena w kontekście zmian, które wywarł na polskie rodziny to zapraszam do przeczytania artykułu „Czy program Rodzina 500+ spełnia swoją rolę? Ocena po 5 latach„, w którym badam, czy odnosi on zamierzone skutki. Wracając do obligacji ROD i ROS: sprawdźmy ile można zarobić inwestując w nie w długim terminie.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Jak wiele zarobisz, inwestując w Rodzinne Obligacje Skarbowe (ROS)?

Kupując dłuższy i bardziej opłacalny wariant, czyli obligacje 12-letnie w zależności od średniej inflacji w ciągu kolejnych 18 lat możesz się spodziewać solidnej stopy zwrotu. 12-latki są wysoko oprocentowane, bo aż na 3,2% w pierwszym roku i 2% + wartość inflacji w każdym kolejnym. Oczywiście od zysku musisz odjąć 19% podatek belki (PKO zrobi to dla Ciebie automatycznie). W zależności od średniej inflacji w latach 2019-2037 wyprawka dla Twojego dziecka będzie wynosiła od 130 000 zł do 185 000 zł.

Przyjmuję tu realistyczne założenie inflacji między 1%, a 5%. Dla przykładu w latach 2009-2019 średnia inflacja wyniosła 1,7%. Wystąpił też krótki okres deflacji (wzrostu wartości pieniądza), w którym obligacje te nie radziłyby sobie najlepiej, ale deflacja to rzadkość. Zakładając utrzymanie podobnego trendu inflacji, kupując regularnie obligacje 500+ dasz swojej pociesze 150 000 zł w dniu jej ukończenia 18 lat.

obligacje 500+ symulacja zwrotu

Jest to całkiem solidna kwota jak na oszczędzanie na swoje dzieci. Za takie pieniądze Twoje dziecko pójdzie na niezłe studia lub będzie miało spory wkład własny na mieszkanie. Rodzinne Obligacje Skarbowe są naprawdę świetnym sposobem na ulokowanie środków z 500+. Polecam go wszystkim szukającym odpowiedzi na pytanie jak zainwestować pieniądze 500+, bo lepszych alternatyw obecnie na rynku po prostu nie ma.

Kto może zakupić obligacje rodzinne ROS?

Rodzinne Obligacje Skarbowe kupisz tylko jeżeli jesteś beneficjentem programu 500+, czyli Twoje imię jest wskazane w decyzji o przyznaniu świadczenia. Mówiąc po ludzku: jeśli dwoje rodziców ma dziecko, które „łapie się” na program 500+ to jedno z nich może spokojnie kupić obligacje rodzinne ROS. Co ważne: nie muszą być to środki, które otrzymaliście faktycznie z 500+, ale są one limitowane właśnie wysokością otrzymanych na Wasze dzieci świadczeń.

Ile możesz kupić obligacji skarbowych ROS?

Kwota, którą przeznaczysz na oszczędzanie w tej formie nie może być wyższa niż wartość wypłaconych Tobie świadczeń 500+ od momentu ich przyznania, włącznie ze świadczeniem za bieżący miesiąc. Prościej będzie to wyjaśnić na przykładach: 

 • Adamowi urodził się syn w październiku 2019 roku. Jest listopad 2019, więc Adam może kupić obligacje za 1 000 zł (500 zł za październik i 500 zł za listopad)
 • Janek ma córki bliźniaczki, które przyszły na świat w maju 2017. Dopiero dowiedział się o Rodzinnych Obligacjach Skarbowych i chciałby je kupić za maksymalną kwotę. Mamy listopad 2019, więc Janek może nabyć obligacje za 31 000 zł (2 [dzieci] * 31 [miesięcy] * 500 zł)
 • Krzyśkowi rodzi się córka w grudniu 2019. Jako, że nie jest on jeszcze beneficjentem programu 500+, nie może on kupić Rodzinnych Obligacji Skarbowych, ale może on już zadecydować jak zainwestuje swoje 500+.

Ostatni ważny parametr to nominał jednej obligacji. Każda Rodzinna Obligacja Skarbowa ma nominał 100 zł. Oznacza to, że inwestując możesz na nie przeznaczyć jedynie wielokrotność stu złotych. W odróżnieniu od lokat, na które wpłacić możesz dowolną kwotę. Pamiętaj, że o odsetki nie musisz się martwić, bo otrzymasz się w dniu wykupu obligacji, czyli po sześciu lub dwunastu latach. Coroczne kupony z obligacji będą automatycznie doliczane do zgromadzonej kwoty. W momencie wykupu pieniądze trafią na Twój rachunek powiązany, o którym zaraz napiszę, bo to właśnie jego dane podasz w trakcie rejestracji konta.

Jak i gdzie kupić obligacje rodzinne ROS?

Zakupu ROS dokonasz na stronie www.obligacjeskarbowe.pl należącej do banku PKO BP. W interfejsie strony z łatwością znajdziesz „obligacje rodzinne” i przejrzysz bieżącą ofertę. Pamiętaj, że oprocentowanie tych produktów zmienia się z czasem, więc dane z wpisu mogą być nieaktualne, gdy będziesz go czytał. Jak kupić obligacje w trzech krokach:

 1. Zarejestruj się poprzez formularz rejestracji interfejsu obligacji banku PKO BP, przy rejestracji upewnij się, że podajesz właściwe dane swojego konta bankowego, z którego będziesz dokonywał wpłat
 2. Zaloguj się tutaj do interfejsu rachunku rejestrowego
 3. Aktywuj konto, czyli Czyli po prostu wykonaj i opłać dyspozycję zakupu obligacji, pamiętaj, że od dyspozycji zakupu na przelew masz do 7 dni kalendarzowych

Nie takie trudne, prawda? Lekką upierdliwością może być dla Ciebie to, że rachunek rejestrowy jest osobnym rachunkiem w banku PKO BP. Jest on jednak bezpłatny i jeżeli nie zamierzasz wykupować obligacji przed czasem nie zapłacisz nic za jego prowadzenie. Osobny interfejs logowania to jedynie drobna niedogodność w porównaniu z plusami, które oferują Rodzinne Obligacje Skarbowe.

obligacje 500+

Jak często kupować obligacje rodzinne ROS?

Jest kilka wariantów zakupu obligacji. Załóżmy, że przekonałem Cię do inwestycji w obligacje 12-letnie, ponieważ oferują wyższą stopę zwrotu i pozwalają dłużej inwestować każdą pięćsetkę. Sugeruje Ci kilka wariantów inwestowania w ROS-y:

 • [zysk: maksymalny, wygoda: niska] Inwestowanie comiesięczne. Pierwszego dnia każdego miesiąca logujesz się do interfejsu i składasz zlecenie zakupu za 500 zł. Kwotę pomnóż razy liczbę dzieci lub wedle osobistych preferencji.
 • [zysk: średni, wygoda: średnia] Inwestowanie kwartalne. Pierwszego dnia każdego kwartału, powiedzmy 01.01, 01.04, 01.07 i 01.10 logujesz się i zlecasz zakup za 1 500 zł (razy liczba dzieci)
 • [zysk: minimalny, wygoda: wysoka] Inwestowanie raz na rok. Pierwszego stycznia każdego roku logujesz się i zlecasz zakup obligacji za 6 000 zł. Pamiętaj że, by tego dokonać, musisz posiadać te środki na rachunku, z którego kupisz obligacje

Pamiętaj, że nie musisz wykorzystywać górnego limitu zakupu. Jeżeli, np. z uwagi na wysokie koszty żłobka dla Twojego dziecka, w danej chwili rozsądniej jest wydać dodatek na bieżące potrzeby to zrób to. Górny limit wpłat nie przepada, więc będziesz mógł go wykorzystać w bardziej dogodnym momencie swojego życia. Wpłata nawet 100 zł miesięcznie na takie obligacje to dobry pomysł, więc nie stresuj się jeśli nie dasz rady oszczędzać całej 500 miesięcznie! Istotne jest, że stosujesz oszczędzanie na dzieci, za które Twoje dziecko z pewnością będzie Ci w przyszłości wdzięczne!

Jak zainwestować pieniądze z 500+? Plusy i minusy obligacji ROS

Według mnie nie ma lepszej odpowiedzi na pytanie „jak oszczędzać na swoje dzieci?”, ale jeżeli nie jesteś przekonany przeczytaj subiektywne plusy i minusy rozwiązania:

 • (+) Bardzo solidna stopa zwrotu. Nawet przy niskiej inflacji (1-1,5%) bardzo prawdopodobnie przebije ona stopy zwrotu z lokat bankowych
 • (+) Decydując się na 12-letnie obligacje po zakupie możesz o nich zapomnieć. Nie będziesz musiał re-inwestować otrzymanych odsetek, gdyż będą one wliczane w oszczędzoną kwotę automatycznie.
 • (+) W razie deflacji (ujemnej inflacji) możesz stosunkowo tanio wykupić obligacje przed czasem. Ryzyko niskich stóp zwrotu jest zatem minimalne
 • (-) Brak możliwości automatyzacji zakupu. Pisałem w tym celu do banku PKO BP, ale niestety nie mają w planach ułatwienia comiesięcznego inwestowania. A szkoda, bo umożliwiając automatyczny zakup przy automatycznym przelewie z banku pozyskaliby znacznie więcej klientów. Idealnie Rząd powinien pozwolić Polakom nie odbierania świadczenia od razu, kosztem automatycznego zakupu takich obligacji

Podsumowanie

Jak zainwestować pieniądze z 500+? Rodzinne Obligacje Skarbowe zwane również obligacjami 500+ to zdecydowanie najlepszy sposób na zainwestowanie środków z programu. Jest to również najlepszy sposób na oszczędzenie solidnej kwoty na edukacje/mieszkanie/podróże dla swojego dziecka, gdy osiągnie pełnoletność. Niewątpliwym atutem programu jest to, że zamraża środki nawet na 12 lat oferując bardzo atrakcyjne „pokonywanie inflacji”.

Niezależnie od siły polskiej waluty Twoje pieniądze nie stracą wartości. Obecnie nie ma na rynku lepszego sposobu na to jak zainwestować 500+, więc serdecznie polecam te aktywa wszystkim rodzicom patrzącym nieco bardziej wprzód. Zauważ, że ludzie poza programem 500+ mogą kupić obligacje skarbowe na o wiele gorszych warunkach niż Ty. Skoro już państwo daje Ci ten przywilej to wykorzystaj go!

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.7 6 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Karol

Świetny artykuł!

Warto zauważyć, że od maja 2020 oprocentowanie obligacji zostało obniżone.

Odnośnie wypłaty odsetek: Decydując się na 12-letnie obligacje po zakupie możesz o nich zapomnieć i oczekiwać corocznych przelewów odsetek

To rzecz ma się trochę inaczej:

Obligacje 12 letnie (oraz 10 letnie) są z roczną kapitalizacją odsetek:

Odsetki są wypłacane właścicielowi obligacji w dniu wykupu, czyli po zakończeniu oszczędzania.

źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-12-letnie-rod/rod1128/

Mateusz

A jak się ma sytuacja gdy dziecko urodziło się rok temu, a na zakup obligacji decyduje się teraz? Rozumiem że mogę wpłacić od razu 6 tys zł, a czas na który kupuje obligacje liczy się od momentu zakupu obligacji czy od momentu urodzenia dziecka?

Mateusz

Rozumiem, a bardziej opłaca się zakupić obligacje 12 letnie i zerwać je po 6 roku pomimo opłaty za zerwanie? Czy lepiej zakupić 6 letnie i wytrwać w nich do końca? Chciałbym inwestowac w te obligacje najchętniej do 6 lat. Za zerwanie w przypadku dłuższych jest 2 zł opłaty od każdej obligacji a za zerwanie 6 letnich jest 0,7zl. Co pan myśli o tym Panie Mateuszu? Są jeszcze jakieś dodatkowe oplaty?

Mateusz

Dzięki, wiem z Twojego blogu że starasz się maksymalizować zyski i namawiasz do tego innych oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa. Również staram się być ostrożny i właśnie szukam najodpowiedniejszych obligacji. Będzie to mój początek inwestowania i myślę że obligacje są dobre na początek. No może jeszcze jakiś pasywny ETF – jeśli się odważę 🙂 Niestety nie znalazłem w internecie żadnego kalkulatora dla obligacji 500 plus dlatego nie mogę sobie porównać jaka jest różnica po 6 latach między jednymi i drugimi. Natknąłeś się może gdzieś na taki kalkulator?

Piotrek

Hej,
Mam nadzieje Mateusz, że się nie obrazisz za „reklamowanie” konkurencyjnego bloga, ale Marcin Iwuć, w swoim wpisie o obligacjach przygotował taki kalkulator, w którym można sobie policzyć opłacalność wszystkich obligacji skarbowych:
https://marciniwuc.com/obligacje-skarbowe/#kalkulator

Mateusz

Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy. Co miesiąc zmienia się emisja obligacji na nową. Czyli jezeli kupię w tym miesiącu 6 letnie to państwo wykupi je za dokładnie 6 lat, więc jeżeli w kolejnym miesiącu kupię następna emisję to moment wykupu się przedłuża w nieskończoność? Chyba o to chodzi w obligacjach 500 plus żeby regularnie co miesiąc kupować pięć papierów (w przypadku posiadania 1 dziecka)

Mateusz

A jak sądzicie, czy w ciągu najbliższego roku skarb państwa zaoferuje coś lepszego? Mam na myśli lepsze oprocentowanie na obligacje 4 i 10 letnie ?

Ostatnio edytowano 1 rok temu przez Mateusz
Łukasz

Cześć!

Standardowo – świetny artykuł! Dzięki!

Jak bys miał wybór, to zainwestowałbyś:

W 12-letnie obligacje rodzinne z Belką?
W 10-letnie obligacje skarbowe w ramach IKE/IKZE BEZ Belki?

Zakładając, że horyzont inwestycyjny jest ten sam i że za 10-12 lat przechodzę na emeryturę i mogę swobodnie wyciągnąć środki z IKE/IKZE.

Pozdrawiam,
Łukasz

Łukasz

Wielkie dzięki! Porządkuję właśnie portfel na IKE/IKZE i Twoje wskazówki są dla mnie mega pomocne.

Z niecierpliwością czekam w takim razie na Twój najnowszy artykuł!

Pomimo, że pytanie było o obligację, to lubię ryzyko i z wielką chęcią zapakuję się mocniej w akcje, zamiast nudnych obligacji:). Póki co mam na IKE/IKZE głównie ETF na mWIG40 od BETY i jestem zadowolony. TER wysokie (0.8%), ale dostaje fajny, dobrze wyceniany indeks niezdominowany przez spółki skarbu państwa. Ale na pewno wraz z nowym rokiem i nowymi limitami chciałbym pójść bardziej w dywersyfikację walutowo/geograficzną. Myślałem o jakimś ciekawym ETFie irlandzkim (surowce, akcje EM, REIT), zgodnie z Twoimi wskazowkami z serii o ETFach i REITach.

Również serdecznie pozdrawiam:)
Łukasz

Marcin

Bardzo dobry artykuł, i znakomita robota z zebraniem wszystkich danych.
Zastanawiam się, co będzie korzystniejsze z perspektywy rentowności. Pakować co miesiąc pod kurek w 12 ROD (czyli co miesiąc 5 papierów za 500 zł – zakładając obowiązywanie programu/dokładanie z własnej kieszeni po jego przerwaniu), czy może jednak jakiś miks ETFów.
Zakładam średnio długi horyzont inwestowania (10 do 15 lat) po którym chciałby zlikwidować inwestycję.

Rozważam (zależy mi aby wszystko było w xtb, szczególnie że mamy tam teraz 0% opłaty, ACC z lenistwa):
Akcje:
10% – AMUNDI MSCI EM ASIA UCITS ETF EUR (C) 
Obligacje:
50% – ISHARES $ TREASURY BOND 710YR UCITS ETF USD
40% – iShares Global High Yield Corporate Bond

+ rebalansowanie co kwartał (zbieram kase z 3 miesięcy i wtedy wrzucam).

Czy może pomęczyć się z rozliczaniem i iść w coś jak portfel drugi – .

https://inwestomat.eu/jak-zbudowac-portfel-inwestycyjny-z-etf/#p2-przeplywy-pieniezne-niskiego-ryzyka

Marcin

Dzięki za odpowiedź, będę się w takim razie póki co trzymał ROD, zawsze mogę je przerwać, a koszt nie jest tragiczny, i wrzucić w coś korzystniejszego.

Załóżmy jednak hipotetycznie, że opłacalność obligacji ROD/ROS jeszcze spada. Godząc się na niski poziom ryzyka, gdzie próbowałbyś szukać ostoi (nieco chwielnej + jednorazowy zastrzyk z własnej kieszeni na start, ale raczej mały do 10 tys).

Globalny (EM) Obligacje skarbowe (dywersyfikacja walutowa)
ISHARES J.P. MORGAN USD EMERGING MARKETS BOND UCITS
+
Globalny Obligacje korporacyjne
ISHARES GLOBAL CORP BOND UCITS 
+
10% – 15 % Akcje – dywidendowe?

Ostatnio edytowano 9 miesięcy temu przez Marcin
Michał

Super artykuł, szkoda że tak późno na niego trafiłem 🙂
A co jeśli skapnąłem się trochę późno (córka ma już 10 lat) i chciałbym wypłacić jej pieniądze jak pójdzie na studia (czyli za jakieś 9 lat) ?
Czy nadal warto inwestować w ROD 12 ?

Michał

Dzięki za odpowiedź 🙂 Rozumiem, że jedynym minusem przy wcześniejszym wykupie będzie opłata w wysokości 2 zł od obligacji ?

Michał

Mam jeszcze pytanie gdzie można sprawdzić poziom inflacji według której naliczane jest oprocentowanie obligacji?

Dariusz

Dzięki za super artykuł!
Mnie ciekawi inna rzeczy bo nie bardzo mogę to gdziekolwiek znaleźć, kiedy „tracimy” prawo do obligacji 500+? Jak dziecko ukończy 18 lat i tracimy świadczenia?
Druga sprawa Zakładając taki przykład:
Od urodzenia dziecka do jego 18-tych urodzin co miesiąc kupuje obligacje, ale nie mogę całości mu „dać” w wieku 18 lat? Jak rozumiem jak dziecko ma 17 lat i 9 miesięcy i kupie 12-latki to „odzyskam” za nie pieniądze i odsetki dopiero jak już moje dziecko będzie miało 29 lat? Czyli tak od 15-16 roku życia dziecka lepiej kupować 6-latki

MrMrooz

Kiedy kupimy obligacji za tyle, ile dostaliśmy 500+.

Maciej

Cześć.

Kolejny błąd, który popełniłem, bo na pierwsze dziecko dostaję 500+ od połowy 2019, ale w ROD/ROS nie wszedłem.

Prośba o opinie:

 1. Czy sensowne wydaje się nie kupować teraz ROD za całą kwotę, którą mam dostępną w limicie tylko kupować np: za 1000 złotych miesięcznie czekając na podniesienie stóp procentowych i zmianę oprocentowania?
 2. Czy sensowne jest traktowanie tych obligacji jako tą bezpieczną (obligacyjną) w portfelu przy założeniu, że będę wpłacał całą możliwą (zgodnie z limitem) kasę na ROD/ROD do momentu, kiedy będę mógł a dzieciaki dostaną kasę z innej inwestycji? Upraszczając pytanie – kasa z 500+ w ROD/ROS powinna wliczać się do portfela czy też raczej nie?

Dzięki za kolejne uświadomienie 😉

Michał

Dzień dobry.
Czy mogę zakupić obligacje ROS poprzez konto IKZE i tym samym dodatkowo dokonywać odpisu od podatku co roku.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

Bosman

Nie ma takiej możliwości.

Michał

A co z IKZE spoza PKO BP?

Michał

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Michał

Mam jeszcze pytanie, czy kupując obligacje Skarbu Państwa poprzez IKZE
występuje możliwość odliczenia tego od podatku w zeznaniu rocznym czy dotyczy to tylko akcji i innych papierów wartościowych.

Michał

Ok. Dziękuję i pozdrawiam

Piotrek

Czesc Mateusz! Dzieki za bloga – jestem pod wrazeniem wiedzy, skrupulatności przy przygotowywaniu postów i siły przekazu. Jako programista, ktory ma dosc patrzenia w monitor, chetnie kupilbym Twoja ksiazke;) Chcialbym zapytac, dlaczego obligacje skarbowe sa najlepszym sposobem inwestowania 500+? Czy nie warto zbudować „bezpiecznego” portfela długoterminowego z jakas ekspozycja na akcje? Czy przy dwójce dzieci 1000+ – nadal obligacje skarbowe to najlepsza lokata? Przy wysokiej inflacji i uwzględnieniu podatku belki, wychodzimy na 0 lub nawet na delikatny minus kosztem bezpieczeństwa, aczkolwiek mozna by polemizować czy inwestowanie w obligacje naszego Państwa to bezpieczna inwestycja..