Prezent dla amatorów dywidend.
Dziś Mikołajki, więc pozwoliłem sobie nazwać ten materiał „prezentem”. Mam zatem nadzieję, że przedstawione w nim informacje okażą się przydatne w budowie i prowadzeniu portfela dywidendowego ze spółek notowanych na polskiej giełdzie. Inwestujesz w akcje z GPW, ale chciałbyś trochę uspokoić swój nieco zbyt zmienny portfel? Posiadasz konto IKE i IKZE i chciałbyś wybrać akcje spółek optymalnych pod względem podatków, które dzięki korzystnym warunkom tych kont pozwolą Ci w całości ominąć podatek Belki przy wypłacie dywidend? Przemawiają do Ciebie odsetki z lokat i obligacji, ale chciałbyś trochę zwiększyć potencjał do wzrostu swojego portfela skupionego na okresowych wypłatach? Koniecznie przeczytaj ten wpis, bo przedstawię tu swój ranking spółek dywidendowych na 2022 rok, filtrując i sortując firmy z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych pod kątem jakości i wysokości dywidend, które te wypłacają.
Dzisiejszy tekst będzie duchowym spadkobiercą wpisów „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?” oraz „Prognoza wysokości dywidend spółek z GPW przed sezonem wypłat 2021„, w których dokonałem podobnych analiz dla ubiegłego roku, czyli dla dywidend za 2020 rok, które firmy wypłaciły w 2021 roku. Bardzo istotne jest, abyś przed przeczytaniem tekstu wiedział, że nie jest on poradą inwestycyjną ani rekomendacją, a jedynie przedstawieniem efektu działania sposobu wybierania firm, który przedstawiłem we wpisie „Akcje (6/10) – Jak wybierać spółki dywidendowe? Inwestowanie w oparciu o cashflow„. Dodam też, że sam posiadam akcje części przedstawionych tu spółek w portfelu, czego napisania na wstępie wymaga ode mnie zarówno polskie prawo, jak i zwyczajna ludzka uczciwość. Miłej lektury życzę (a powinno ją zapewnić to, że tym razem zaczniemy od efektów analizy, czyli trzech rankingów spółek).
Podcast
YouTube
W skrócie
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda sytuacja na rynku spółek dywidendowych warszawskiej giełdy.
- Które spółki wypłacą dywidendy z największym prawdopodobieństwem.
- Które spółki mają obecnie najdłuższą historię wypłacanych dywidend.
- Które spółki mogą okazać się relatywnie tanie w stosunku do przyszłych dywidend.
Powiązane wpisy
- Akcje (6/10) – Jak wybierać spółki dywidendowe? Inwestowanie w oparciu o cashflow
- Ranking spółek dywidendowych 2024. Najlepsze spółki dywidendowe GPW
- Najlepsze spółki dywidendowe na 2023 rok – ranking arystokratów i pretendentów
- Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?
- Podsumowanie dywidend z 2021 roku. Spółki z GPW i NewConnect
- Jak osiągnąć 5000 zł z dywidend i odsetek miesięcznie?
Ranking spółek dywidendowych na 2022 rok
Choć to bardzo nie w moim stylu, ale dziś chciałbym zacząć od konkretów, a cały wpis skrócić do koniecznego minimum. Wzięło się to stąd, że właśnie przeczytałem wpis „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?” i stwierdziłem, że trochę przesadziłem z opisem metody, przechodząc do wyników dopiero w jego końcówce. Dziś zaczniemy od krótkich opisów kategorii i kryteriów oceny bazujących na artykule „Akcje (6/10) – Jak wybierać spółki dywidendowe? Inwestowanie w oparciu o cashflow„, by każdy odwiedzający lepiej zrozumiał, dlaczego w każdym z rankingów znalazły się te, a nie inne spółki. No właśnie – wyjaśnijmy najpierw „każdy z rankingów”, czyli trzy kategorie naszej konkurencji.
Kategorie tegorocznego rankingu dywidend
Choć stworzyłem w tym roku jeden „wielki” ranking spółek, w którym zestawiłem 250 firm, które wypłaciły dywidendę w tym lub ubiegłym roku, to doświadczenie kazało mi podzielić ranking na trzy części. Zacznijmy od wyjaśnienia każdej z kategorii:
- Dywidendowi Arystokraci to spółki z najdłuższą historią i dyscypliną wypłaty dywidend. Jeśli szukasz pewności i stabilności wypłat, to jest to kategoria dla Ciebie.
- Dywidendowi Liderzy wzrostu to spółki, które nie załapały się do „Arystokratów”, ale ich wzrost wyników daje potencjał do szybkiego wzrostu wypłacanych przez nie w przyszłości dywidend.
- Dywidendowe Okazje to spółki, które nie weszły do żadnej z pierwszych dwóch kategorii, ale mają potencjał do wypłaty wysokich wobec obecnej ceny dywidend w 2022 roku.
Powyższe trzy są bezpośrednim odniesieniem do kategorii, które przedstawiłem w tej części wpisu (odnośnik prowadzi do konkretnego rozdziału) Akcje (6/10) o wyborze spółek dywidendowych. Każda z kategorii jest dość unikalna i choć niektóre firmy mogłyby zakwalifikować się do każdej z trzech, to ranking tworzyłem po kolei, dając „Arystokratom” pierwszeństwo nad kolejnymi dwiema kategoriami, a „Liderom Wzrostu” pierwszeństwo nad „Okazjami”. Przedstawię teraz kryteria, za pomocą których oceniłem spółki dywidendowe z GPW i NewConnect w tym roku.
Kryteria oceny (wersja skrócona)
Każdą z 250 firm, z których za chwilę przedstawię tylko te najlepsze, oceniłem na podstawie 8 czynników, które zebrałem w 4 grupy kryteriów. Tu właśnie zaczyna się subiektywność mojej analizy i fakt, że dzielę się swoimi doświadczeniami, a nie żadną „prawdą objawioną inwestowania dywidendowego”, więc wyniki będą „skrzywione” w kierunkach, które ważne są dla mnie, ale niekoniecznie dla innego inwestora dywidendowego. Pamiętaj o tym, zanim przejrzysz rankingi, a tymczasem opiszę w wersji skróconej osiem czynników oceny spółek:
- Historia dywidend to sprawdzenie w ilu unikalnych latach firma płaciła dywidendę.
- Ciągłość dywidend to sprawdzenie, czy spółka robiła przerwy w wypłacie dywidend.
- Wzrost przychodów to ocena wzrostu działalności spółki w ostatnich latach.
- Wzrost zysku netto to ocena wzrostu zysku w ostatnich latach.
- Wzrost DPR oznacza wzrost stopy wypłaty dywidendy. Ocenia politykę dywidendową spółki.
- Stabilność DPR to ocena przewidywalności wysokości dywidend spółki w przeszłości.
- DY w 2021 roku, czyli stopa dywidendy w 2021 roku to miara wysokości obecnej dywidendy.
- DY w 2022 roku to miara potencjalnej wysokości dywidendy w przyszłym roku.
Wszystkie kryteria bezpośrednio odnoszą się do 4 kategorii oceny, które opisałem w poprzednim wpisie na blogu. Dla zainteresowanych: w dalszej części wpisu (tutaj) opisałem w większym szczególe jak „zaprogramowałem” liczbowo każde z kryteriów. Przed prezentacją wyników chciałbym jeszcze zastrzec kilka rzeczy.
Założenia i zastrzeżenia do analizy
Przed sprawdzeniem wyników tegorocznej analizy mam Ci kilka ważnych informacji do przekazania:
- W tym roku zaprezentuję w wynikach 45 (lub więcej) spółek, więc nie dam rady rozpisać się o nich podobnie, jak zrobiłem to rok temu. Liczę jednak na konstruktywne dyskusje w komentarzach.
- Niektóre spółki są tak dobre, że łatwo znalazłyby się w każdej z trzech kategorii, ale przeprowadziłem go tak, że po klasyfikacji w jednej grupie nie można było znaleźć się w żadnej kolejnej. Dzięki temu skończyliśmy z 45 unikalnymi spółkami.
- Ceny akcji, których użyłem, licząc DY (Dividend Yield), czyli stopę dywidendy każdej z firm bazują na cenach zamknięcia ze środy 1 grudnia 2021 roku. Ceny, których dotyczy ta analiza znajdują się w komórce „Cena akcji” -> „01.12.2021” dla każdej z kategorii.
- Najważniejsze: dysponuję obecnie wynikami finansowymi spółek za 3 z 4 kwartałów 2021 roku, więc prognozy na 2022 rok (kolumna „Dywidenda na akcję” -> „2021 (prognoza)”) bazuje na zysku netto z kwartałów Q4 2020, Q1 2021, Q2 2021 i Q3 2021, a więc może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.
- I właśnie dlatego do zestawienia dodałem także kolumnę „Dywidenda na akcję” -> „Zaliczka 2021”, w której przedstawiam już zadeklarowane/wypłacone zaliczki na dywidendy za 2021 rok (czyli „z zysku wypracowanego w 2021 roku”).
Co więcej, czytając rankingi, powinieneś wiedzieć, że:
- Tegoroczne listy stworzył „komputer” (algorytm), do którego ja tylko podałem kryteria. Jako że są one nieidealne (niestety każde podane przez człowieka będą, o czym wiem, bo studiowałem robotykę) to wyniki tegorocznego porównania często zaskakiwały nawet mnie. W skrócie – są tam spółki, których nie spodziewałem się zobaczyć, ale kto nie lubi w życiu czasami jakichś niespodzianek?
- WAŻNE! PEŁNE ZESTAWY DANYCH ZNAJDUJĄ SIĘ PO „PODSUMOWANIU” WPISU (DODAŁEM JE JAKO ZAŁĄCZNIKI). KONIECZNIE PRZEJRZYJ JE, BY LEPIEJ ZROZUMIEĆ CHARAKTERYSTYKĘ POSZCZEGÓLNYCH SPÓŁEK.
Pamiętaj: poniższe rankingi to subiektywny obraz rzeczywistości przedstawiony przez amatora, który spędził kilka lat na polskim rynku spółek dywidendowych, kilkadziesiąt godzin nad plikiem… i niewiele więcej. Pod żadnym pozorem nie kieruj się poniższymi tabelami jako jedyną i wyłączną instrukcją inwestycyjną, a zamiast tego zrozum je, spójrz na nie krytycznie, a nawet wejdź ze mną w polemikę, bo na tym zależy mi najbardziej i gdyby nie tacy czytelnicy to pewnie wcale nie tworzyłbym swoich treści. O „dawaniu wędki zamiast ryby” pisałem sporo na stronie „o blogu i o mnie” i zachęcam do odświeżenia jej sobie, by zrozumieć moje podejście do pisania o inwestowaniu w polskich warunkach.
Dywidendowi Arystokraci GPW 2022
Gdybym miał napisać wpis „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?„, zmieniając jego datę na „2022” to w zestawieniu z pewnością pojawiłyby się właśnie te firmy. Wśród Dywidendowych Arystokratów GPW na 2022 rok znalazły się firmy, których historia i ciągłość wypłaty dywidendy budzi respekt i choć nie mogę postawić im wymagania wzrostu dywidend rok do roku, które stawia się amerykańskim „Arystokratom” to właśnie dywidend z nich można być w kolejnym roku najbardziej pewnym.
To dobry moment, by wytłumaczyć proces tworzenia samego rankingu: jak szybko spostrzeżesz, kolumna z wynikiem łącznym to klucz do sortowania spółek, ale w tym przypadku zmuszony byłem „odsiać” firmy z krótką historią dywidend lub z kiepską stabilnością ich wypłat w ostatnich latach. Oznacza to, że „przeważyłem” dwa pierwsze kryteria, czyli „historię dywidend” i „ciągłość dywidend” wobec wszystkich innych, tworząc tym sposobem ranking 15 spółek, które zobaczysz poniżej wraz z ich punktacją w każdej z kategorii:
Zanim przejdziemy do danych, warto wspomnieć o „zasługach” powyższych firm dla polskiej sceny dywidendowej. Należą do nich między innymi takie osiągnięcia:
- Apator, Dębica i Hydrotor wypłacają dywidendy nieprzerwanie od przynajmniej 20 lat.
- Asseco Poland, Żywiec, Stalprofil, Śnieżka, Neuca i ATM Grupa wypłacają dywidendy nieprzerwanie od przynajmniej 15 lat.
- Ambra, Kęty i Mennica wypłacają dywidendy nieprzerwanie przynajmniej od 10 lat.
Dodatkowo warto zauważyć, że część z powyższych firm wysokie noty otrzymała nie tylko za historię i ciągłość wypłat dywidend, ale też w innych kategoriach. Dla przykładu:
- Spółki: Ambra, Kęty, Asseco Poland, Ropczyce, Apator, Dębica, Stalprofil i Neuca otrzymały na tyle wysokie oceny za wzrost przychodów i zysku netto, że – gdyby nie weszły do Dywidendowych Arystokratów – niemalże mogłyby zakwalifikować się do Dywidendowych Liderów Wzrostu.
- Część spółek, do których należą m.in. Kęty, Ropczyce, Apator, Żywiec i Mennica mają obecnie na tyle niskie wyceny, że w 2022 roku ich stopa dywidendy może wynieść spokojnie ponad 6% wobec obecnej ceny.
Oznacza to, że w grupie Dywidendowych Arystokratów GPW mamy spółki, które silne są nie tylko w kategoriach stabilności i tradycji dywidendy, ale też wzrostu i atrakcyjności cenowej. Podstawowe wyniki i kwoty dywidendy dla trzech ostatnich okresów sprawozdawczych (2019, 2020 i Q4 2020 + Q1, Q2, Q3 2021) przedstawiłem poniżej [Ważna uwaga: „dywidenda na akcję” -> „2020” oznacza dywidendę za rok 2020, a więc tę wypłaconą w 2021 roku!]:
Szczegółowe dane dla każdej ze spółek z grupy Dywidendowych Arystokratów znajdziesz w tym rozdziale pod koniec wpisu. Jakiemu inwestorowi przypadną do gustu powyższe spółki i jaką rolę mogą spełnić one w portfelu? Większość z nich ma bardzo solidne polityki dywidendowe, które mogą zapewnić wypłaty z zysku nawet w trudnych dla spółek czasach. Co więcej, długa historia dywidend pokazuje, że firmy traktują dzielenie się zyskiem na tyle poważnie, że prawdopodobnie dokonają tego także w przyszłości. Przedstawione 15 spółek może więc pełnić rolę „stabilizatorów wypłat” w polskim portfelu dywidendowym.
„Smaczku” dodaje fakt, że niektóre z nich są ostatnio w lokalnym dołku, a każda kolejna przecena może być dla fundamentalisty dobrą okazją do długoterminowego zakupu (tak długo jak ten nie przejmując się dalszymi spadkami stale „szuka okazji”, nie traktując żadnego z „Arystokratów” jak gorącego kartofla, którego ten nie chciałby trzymać w portfelu na stracie). To dobry moment, by wspomnieć, że dalej jestem w lekkim szoku, widząc, że ceny wybranych przeze mnie w zeszłym roku spółek wzrosły między 10 października 2020 a 10 października 2021 nawet o 60-80% lub więcej.
Pisałem o tym we wpisie „Podsumowanie dywidend z 2021 roku. Spółki z GPW i NewConnect„, do którego lektury zachęcam osoby zainteresowane zaskakującą skutecznością (ale też „szczodrością” innych inwestorów) zeszłorocznego zestawienia. Prywatnie wcale się z tych wzrostów nie cieszę, bo jako fan dywidend pragnę, by takie spółki były tanie, więc ich spodziewane przyszłe stopy dywidend możliwie wysokie, a wzrost ceny pełni tu drugorzędną rolę. Przejdźmy teraz do Liderów Wzrostu Dywidend, czyli firm, którym często brakuje stabilności wypłat „Arystokratów”, ale mogą okazać się w kolejnych latach motorem wzrostu dywidend, który dla takiego inwestowania jest równie ważny jak stabilność ich wypłat.
Dywidendowi Liderzy Wzrostu 2022
Liderzy Wzrostu Dywidend to nowa kategoria, która w pewnym sensie (ale nie do końca) odpowiada „Dzikim Kartom Mateusza”, które przedstawiłem w roku ubiegłym. W tej kategorii znalazły się spółki, których historia i stabilność dywidend nie zawsze powala, ale ich rosnące wyniki finansowe i fakt, że w ogóle zdarzało im się wypłacać historycznie dywidendy, sprawia, że mogą stać się one przyszłymi Dywidendowymi Arystokratami.
Warto zatem rozumieć, że mniej więcej połowa z poniższych firm nie jest typowymi „dywidendówkami”, więc ciężko przewidzieć czy i jak wysokie dywidendy będą wypłacać oraz jak często będą to robić. Mimo to znajdują się tu firmy, których wyniki w ciągu ostatnich lat dynamicznie rosły, więc jeśli utrzymają lub wrócą do polityki dywidendowej, to w przyszłości mogą stać się motorem wzrostu nie tylko wartości (cen akcji) w portfelu, ale też dywidend, które ten generuje:
Zacznijmy od tego, że jest tu tylko jedna spółka spółek, która znalazła się w zeszłorocznych top-listach. Mowa tu o Caspar Asset Management (CSR), która wyparta z Dywidendowych Arystokratów została przez firmy z dłuższą historią wypłaty dywidend, ale dalej – pomimo ogromnego wzrostu ceny akcji w 2021 roku – wydaje się solidną spółką dywidendową. Pozostała 14 to spółki nowe dla zestawienia, wśród których znajduje się kilka firm bez większej historii dywidend lub z bardzo niestabilnymi/nieregularnymi wypłatami, przed czym chciałbym ostrzec konserwatywnych inwestorów dywidendowych:
- Blirt, Mennica Skarbowa (MNS), Mirbud czy MCI Capital wypłacają dywidendy dopiero od 1 do 2 lat.
- Dosyć świeżymi firmami w świecie dywidend są także deweloper Atal, MFO, CDA, Mo-BRUK czy producent gier Ultimate Games, które dywidendy płacą od 3 do 5 lat, ale przekonują do siebie wzrostem wyników, którego ciężko szukać wśród wieloletnich „Arystokratów”.
W tym kontekście należy rozumieć, że ma się do czynienia z firmami, które w ostatnim okresie przyspieszyły swój rozwój i jeśli kontynuują wypłaty dywidend i ustabilizują swoje polityki dywidendowe, to w przyszłości mogą prześcignąć „Arystokratów” pod względem stopy dywidendy i jej wzrostu w czasie. Pod kątem liczb Liderzy Wzrostu Dywidend wyglądają następująco:
Szczegółowe dane dla każdej ze spółek z grupy Liderów Wzrostu Dywidend znajdziesz w tym rozdziale pod koniec wpisu. Bardzo istotne jest spojrzenie na tegoroczne i możliwe przyszłe stopy dywidend, które (przypominam!) bazują na niepełnych wynikach finansowych z 2021 roku i (w przypadku tej grupy spółek) dość niestabilnych politykach dywidendowych lub zupełnym ich braku. Do tych spółek podszedłbym z dystansem, priorytet dając tym z nieco dłuższą historią wypłat dywidend, czyli np. LiveChat Software, Ekopol, Caspar Asset Management czy Polskiemu Holdingowi Nieruchomości (PHN).
Choć prywatnie nie przepadam za stwierdzeniem „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”, to w przypadku powyższych ma ono pewne zastosowanie. Ryzykiem jest tutaj brak dywidendy w 2022 roku, a szansą dynamiczny wzrost wyników (oraz być może dywidend) w przyszłości. Nie opierałbym jednak portfela w większości na powyższych spółkach, bo tak zbudowanemu portfolio może zabraknąć (i prawdopodobnie zabraknie) stabilności, którą dają „Arystokraci”. Jednak nie tylko wzrostem i stabilnością inwestor dywidendowy żyje, więc przydadzą się też „Dywidendowe Okazje”, czyli firmy, które zwiększą bieżącą stopę dywidend, dodając motywacji do dalszego oszczędzania i inwestowania w spółki dywidendowe notowane na polskiej giełdzie.
Dywidendowe Okazje GPW 2022
Czas wrócić do „ulubieńca publiczności” w postaci kategorii Dywidendowych Okazji GPW i NewConnect, które pojawiły się jako odrębna kategoria również w ubiegłorocznym wpisie. O pewnej stabilności i ciągłości moich metod świadczy fakt, że 4 z 15 nowych Dywidendowych Okazji, a konkretnie Inter RAO Lietuva (IRL), Dom Development (DOM), ASBISc Enterprises PLC (ASB) i Dektra (DKR) znalazły się też na zeszłorocznych listach spółek dywidendowych.
W tej kategorii nie wymagałem od firm ani historii wypłat, ani szczególnego wzrostu wyników, interesując się jedynie stosunkiem obecnej ceny akcji (tej z 1 grudnia 2021 roku) do wysokości dywidendy wypłaconej w 2021 roku oraz jej (niedokładnej) prognozy w 2022 roku. To dobry moment, by znów podkreślić, jak niedoskonały jest proces estymowania wysokości przyszłych dywidend, który bez danych (wyniku netto) za IV kwartał 2021 roku przypomina raczej długoterminową prognozę pogody lub wróżenie z fusów niż inżyniersko-dokładną predykcję przyszłych wypłat dywidend. Skoro mamy to już za sobą to zapraszam do przejrzenia trzeciej prezentowanej w tym wpisie listy spółek:
W inwestowaniu nie ma nic pewnego, ale duża część wymienionych tu spółek ma szansę wypłacić w przyszłym i kolejnych latach wysokie wobec ceny z 1 grudnia 2021 roku (patrz: tabela poniżej) dywidendy. W tej grupie znajdują się zarówno bardzo duże spółki, takie jak PZU czy Budimex (BDX), ale też bardzo małe, np. Quantum Software (QNT) czy Dektra (DKR). Dużą zaletą tej grupy firm jest to, że nawet jeśli zawiodą nas one wysokością dywidendy, to wszystkie dokonują podziału zysku od przynajmniej od 4 do 5 lat w sposób dosyć stabilny, co odróżnia je od kategorii „wzrostowej”. Przeglądając liczby z poniższej tabeli, warto zauważyć, że spora liczba tych firm podchodzi do wypłat dywidend bardzo poważnie, przeznaczając na to przynajmniej 50% osiągniętego każdoroczne zysku netto:
Szczegółowe dane dla każdej ze spółek z grupy Dywidendowych Okazji znajdziesz w tym rozdziale pod koniec wpisu. Z powyższej tabeli wynika, że w przyszłym roku wiele z tych firm może wypłacić dywidendę przekraczającą 10% ich obecnych cen akcji. Choć jest to kuszące, to przypominam, że kilku z tych firm brakuje aspektu wzrostowego (Atende, Budimex, Betomax, Eurotel, Dektra), a innym historii dywidend (Torpol, Archicom, Quantum Software), więc ich niska cena wobec przyszłych dywidend może być czymś usprawiedliwiona. Poszukiwacze okazji na rynku spółek dywidendowych mogą się jednak rozejrzeć wśród przedstawionych tu firm, bo mało które kuszą tak wysokimi przyszłymi (potencjalnymi) dywidendami.
Osobiście chciałbym Cię jednak ostrzec przed budowaniem całego portfela dywidendowego, bazując tylko na firmach wysoko-dywidendowych (high yield). Przypomnę, że służą one tylko do uzupełnienia portfela „Arystokratów” i „Liderów Wzrostu” i za nic nie powinno się ich przeważać w portfelu. Takie podejście mogłoby zagwarantować wysokie stopy dywidend obecnie, ale ich nikły wzrost w przyszłości, czego przecież nie chcemy. Jest to istotne, zwłaszcza że część powyższych firm wzrosła na wartości nawet o kilkaset procent, co sprawia, że wydają się obecnie drogie i jeśli nie utrzymają wysokich wyników to o równie wysokiej jak w 2021 roku stopie dywidendy możemy prawdopodobnie zapomnieć. Prawdopodobnie w trzech zestawieniach brakuje przynajmniej kilku spółek, którym się przyglądałeś lub których zakup rozważałeś. Z tego powodu pozwolę sobie dodać „Dzikie Karty” także w tym roku ;).
Polub moją stronę na Facebooku!
Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu
Dywidendowe Dzikie Karty GPW 2022
Jako że od początku wpisu pisałem o 45 spółkach i 3 kategoriach to poniższą listę chciałbym dodać jako taki „bonus dla fanów” w całym procesie, będący luźnym uhonorowaniem zasłużonych spółek dywidendowych, które jednak nie miały szczęścia we wcześniejszych kategoriach. Dodaję je także z uwagi na spodziewane pytania „a gdzie jest Amica?”, która jest jedną z najczęściej opisywanych i komentowanych spółek dywidendowych w Polsce. Dywidendowe Dzikie Karty Mateusza na 2022 rok wyglądają zatem następująco:
Powyższe firmy nie dostawały się do innych zestawień czasami przez niewystarczający wzrost wyników, a innym razem przez mało stabilną politykę dywidendową. Są tu jednak prawdziwe perełki i obiecujące spółki dywidendowe, co wyczytać można nawet z poniższej tabeli, gdzie jednak większość z nich wygląda na takie „średniaki”:
Szczegółowe dane dla każdej ze spółek z grupy Dzikich Kart znajdziesz w tym rozdziale pod koniec wpisu. Czy fakt, że te firmy nie zmieściły się do żadnej z trzech list, czyni je gorszymi od tamtych? Niekoniecznie. Są one po prostu „bardziej przeciętne” i w pewnym sensie radzą sobie OK z każdą kategorią oceny. No, może poza kilkoma wyjątkami, o których jednak nie będę się rozpisywał, bo przecież tych spółek w ogóle nie miało być w tym wpisie :). Ważne info: 14 na powyższej liście spółka, czyli PGS Software została przejęta i „zdjęta” z Giełdy Papierów Wartościowych, więc nie da się już w nią zainwestować. Daj znać jeśli uważasz, że któraś z nich powinna była się znaleźć na jednej z głównych list rankingu spółek dywidendowych na 2022 rok, a tymczasem przedstawię Ci szczegółowy opis kryteriów oceny, które zastosowałem, aby zbudować każdy z rankingów.
Kryteria oceny (wersja szczegółowa)
Jeśli myślałeś, że zostawię Cię bez szczegółowego opisu i wyjaśnienia kryteriów, to na szczęście byłeś w błędzie. Wspomniałem wcześniej o tym, że listy tworzył automat, a na każdej z nich przedstawiłem liczbę punktów, które te osiągnęły w każdej z kategorii. To właśnie te punkty chciałem teraz lepiej wyjaśnić, rozpisując, za co były przyznawane. Poniższe było chyba najważniejszą częścią przygotowywania rankingu spółek dywidendowych na 2022 rok, bo to od poprawności i trafności kryteriów zależało to, które spółki znalazły się na każdej z list. Zacznę od opisania pierwszej grupy kryteriów, czyli tych związanych z historią i stabilnością dywidend.
Kryteria 1 i 2: Ocena historii dywidend
Dobra spółka dywidendowa musi posiadać jak najdłuższą i jak najstabilniejszą historię dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Dokładnie z tego powodu podobne rankingi zawsze rozpoczynam od najważniejszego, czyli ocenienia czy spółkę w ogóle można lub powinno się nazywać mianem „dywidendowej”. Pierwsze 5 punktów przyznawałem zatem w następujący sposób:
- 0-3 punkty za historię wypłaty dywidend, przy czym:
- 3 punkty jeśli w ciągu ostatnich 20 lat spółka wypłaciła dywidendę w przynajmniej 15 unikalnych latach.
- 2 punkty jeśli w ciągu ostatnich 20 lat spółka wypłaciła dywidendę w przynajmniej 9, ale maksymalnie 14 latach.
- 1 punkt jeśli w ciągu ostatnich 20 lat spółka wypłaciła dywidendę w przynajmniej 4, ale nie więcej niż w 8 latach.
- 0 punktów jeśli firma nie spełnia żadnego z powyższych.
- 0-2 punkty za stabilność bieżącej polityki dywidendowej, przy czym:
- 2 punkty jeśli w ciągu ostatnich 5 lat* spółka nie miała żadnej przerwy w wypłacie dywidend.
- 1 punkt jeśli w ciągu ostatnich 5 lat* spółka miała maksymalnie roczną przerwę w wypłacie dywidend.
- 0 punktów jeśli firma nie spełnia żadnego z powyższych.
- *Spółki z historią dywidend krótszą od 5 lat będą miały odpowiednio zaniżone kryterium maksymalne, by nie karać ich za to, że wypłacają dywidendę od niedawna. Robię to dlatego, że odejmę im pierwsze 3 punkty, co według mnie będzie wystarczającym obciążeniem.
Powyższe 2 kryteria sprawią, że w zestawieniu zostaną prawdziwe spółki dywidendowe lub takie aspirujące do tego miana, a nie całkowicie losowe firmy, które spełniłyby inne kryteria.
Obserwuj mnie na Twitterze:
Subskrybuj mój kanał YouTube:
Kryteria 3 i 4: Ocena wyników spółki
Często mawiam i piszę, że prawdziwy inwestor dywidendowy szuka nie tylko wysokich dywidend, ale też takich, które wzrastać będą w przyszłości. W analizie dywidendowej szukam więc także wzrostu wyników finansowych, który objawia się dynamicznym wzrostem przychodów i zysku spółek w ostatnich kilku latach. Właśnie dlatego kolejne 5 punktów przyznawałem w następujący sposób:
- 0-3 punkty za wzrost przychodów, a dokładniej:
- 3 punkty jeśli pięcioletni skumulowany wzrost przychodów spółki przekracza 50%.
- 2 punkty jeśli pięcioletni skumulowany wzrost przychodów spółki jest większy od 20%, ale mniejszy od 50% włącznie.
- 1 punkt jeśli pięcioletni skumulowany wzrost przychodów spółki jest większy od 0%, ale mniejszy od 20% włącznie.
- 0 punktów jeśli w okresie 5 lat spółka nie powiększyła przychodów z działalności.
- 0-2 punkty za wzrost zysku netto, a konkretnie:
- 2 punkty jeśli zysk netto rósł w przynajmniej 4 na 5 ostatnich lat.
- 1 punkt jeśli zysk netto rósł w przynajmniej 2, ale mniej niż 4 ostatnich latach.
- 0 punktów jeśli zysk netto rósł w 1 lub mniej na 5 ostatnich lat.
W selekcji spółek dywidendowych nie ma cudów, a motorem przyszłych wzrostów mogą być tylko polepszające się przyszłe wyniki finansowe firmy. Z tego powodu to właśnie te 5 punktów uważam za kolejne najważniejsze i na ich podstawie stworzyłem całą nową kategorię Liderów Wzrostu Dywidend zawierającą mniej stabilne, ale obiecujące spółki.
Kryteria 5 i 6: Jakość polityki dywidendowej
Przechodzimy do bardziej kontrowersyjnej grupy kryteriów, którą ogromna część inwestorów moim zdaniem bagatelizuje. Mowa tu o jakości polityki dywidendowej, która objawia się wzrostem stopy wypłaty dywidendy (DPR), czyli tego ile procent tegorocznego zysku spółka przeznaczy w kolejnym rocznym okresie na wypłatę dywidendy. Punktami w tej kategorii dysponowałem w następujący sposób:
- 0-3 punkty za wzrost stopy wypłaty dywidendy:
- 3 punkty jeśli spółka w ciągu ostatnich 10 lat wypłat dywidend (lub krócej, jeśli płaci dywidendy od kilku lat) w przynajmniej 70% okresów zwiększała stopę wypłaty dywidendy.
- 2 punkty jeśli spółka w ciągu ostatnich 10 lat wypłat dywidend (lub krócej, jeśli płaci dywidendy od kilku lat) zwiększała stopę wypłaty dywidendy w 50%-70% okresów włącznie.
- 1 punkt jeśli spółka w ciągu ostatnich 10 lat wypłat dywidend (lub krócej, jeśli płaci dywidendy od kilku lat) zwiększała stopę wypłaty dywidendy w 30%-50% okresów włącznie.
- 0 punktów jeśli spółka zwiększała stopę wypłaty dywidendy w mniej niż 30% okresów w ciągu ostatniego 10-lecia.
- 0-2 punkty za jakość polityki dywidendowej:
- 2 punkty jeśli odchylenie standardowe stopy wypłaty dywidendy w ciągu ostatnich 10 lat (lub krócej, jeśli spółka wypłaca dywidendy od niedawna) było mniejsze od 0,1.
- 1 punkt jeśli odchylenie standardowe stopy wypłaty dywidendy w ciągu ostatnich 10 lat (lub krócej, jeśli spółka wypłaca dywidendy od niedawna) zawierało się w przedziale między 0,1 a 0,2 włącznie.
- 0 punktów jeśli odchylenie standardowe stopy wypłaty dywidendy w ciągu ostatnich 10 lat jest wyższe od 0,2, co świadczy o niestabilnej polityce dywidendowej firmy.
Powyższe kryteria są dla mnie bardzo istotne, ponieważ bez przewidywalności w inwestowaniu dywidendowym nie będę w stanie zbudować portfela, na wypłatach, z którego mógłbym w przyszłości polegać. No właśnie – skoro inwestowanie dywidendowe jest świadomym „behawioryzmem”, który motywuje wielu inwestorów do dalszego oszczędzania, to warto zdać sobie z tego sprawę i należytą wagę przyłożyć do stabilności polityki dywidendowej spółek, które chce się kupić do swojego portfela. Kryteria te potraktowałem o tyle „po macoszemu”, że żadna z list nie bazuje wyłącznie na nich, ale punkty te pośrednio umieszczały poszczególne spółki na listach wyżej, co było z mojej strony działaniem jak najbardziej zamierzonym.
Kryterium 7 i 8: Atrakcyjna wycena spółki
Tradycyjnie, spółki dywidendowe wycenia się wskaźnikami Ceny do Zysku i Stopy Dywidendy (DY – Dividend Yield), które ważne są dla konkretnego okresu czasu. We wpisie postanowiłem wykorzystać tylko stopę dywidendy, ponieważ wskaźniki C/Z i DY zwykle idą w parze, a relację między obydwoma reguluje nic innego jak stopa wypłaty dywidendy (DPR). Zauważ, że stabilna i rosnąca stopa dywidendy generowała punkty w ocenie kryteriów 5 i 6, więc w przypadku 7 i 8 mogłem skupić się przede wszystkim na relacji obecnej ceny do wysokości przeszłych i nadchodzących dywidend (a raczej ich prognoz). W czwartej grupie kryteriów przyznawałem spółkom w następujący sposób:
- 0-3 punkty za atrakcyjną (niską) obecną wycenę na giełdzie. Powyższe dokonywane jest dla obecnej ceny akcji spółki (ze środy, 1 grudnia 2021 roku) i dywidendy za 2020 rok, czyli tej wypłaconej przez firmę w 2021 roku.
- 3 punkty jeśli stopa dywidendy brutto (DY) przekracza 8%.
- 2 punkty jeśli stopa dywidendy brutto (DY) zawiera się w przedziale między 4% a 8% włącznie.
- 1 punkt jeśli stopa dywidendy brutto (DY) zawiera się w przedziale między 1,5% a 4% włącznie.
- 0 punktów jeśli stopa dywidendy (DY) jest niższa lub równa 1,5%.
- 0-2 punkty za potencjalnie wysoką stopę dywidendy w 2022 roku (wobec dzisiejszej ceny). Powyższe dokonywane jest dla obecnej ceny akcji spółki (ze środy, 1 grudnia 2021 roku) i dywidendy za 2021 rok, czyli tej, która wypłacona zostanie w 2022 roku na bazie moich własnych (dosyć niedoskonałych) prognoz.
- 2 punkty jeśli prognozowana stopa dywidendy (DY) przekracza 6%.
- 1 punkt jeśli prognozowana stopa dywidendy (DY) zawiera się w przedziale między 3% a 6% włącznie.
- 0 punktów jeśli prognozowana stopa dywidendy (DY) jest niższa lub równa 3%.
Skąd się wzięła prognoza stopy dywidendy? Najprościej przedstawić to za pomocą wzoru:
- Prognoza dywidendy na 2022 rok = Estymowany zysk za 2021 rok * średnia kilkuletnia stopa wypłaty dywidendy dla spółki.
To najprostszy sposób estymowania wysokości dywidend, jaki znam, co sprawia, że niestety jest on bardzo mało dokładny. Lepsze to niż nic, więc zdecydowałem się mimo wszystko przyznać 2 punkty za dywidendowy przyszły potencjał, jednak nie traktowałbym tych ocen jako najważniejszych w tym wpisie. Jak zatem stworzyć najlepszy możliwy portfel dywidendowy bazując na opublikowanych listach?
Jak złożyć dobry portfel dywidendowy?
To dobry moment, by ponownie odesłać do szóstej części serii o akcjach, zatytułowanej „Akcje (6/10) – Jak wybierać spółki dywidendowe? Inwestowanie w oparciu o cashflow„, w której na samym końcu przedstawiłem swój sposób zestawiania spółek z każdej kategorii. Oto jak sugerowałbym podejść do budowy portfela dywidendowego według sytuacji życiowej:
- Nawet jeśli uparłeś się na budowę portfela dywidendowego za pomocą samych spółek notowanych na GPW, to pamiętaj, że warto dywersyfikować, uzupełniając portfel (geograficznie) o firmy z innych krajów lub ETF-y typu wypłacającego (ang. distributing) w nie inwestujące.
- Jeśli jesteś początkującym lub doświadczonym, ale konserwatywnym inwestorem dywidendowym to zwracaj uwagę zwłaszcza na pierwsze 2 kryteria, bo stabilność powinna być dla Ciebie ważniejsza od wzrostu.
- Jeśli nie możesz się zdecydować to „zmieszaj” spółki w proporcji 50/25/25 tak, aby Dywidendowi Arystokraci stanowili na początku przynajmniej połowę wartości portfela.
- Ile spółek dywidendowych kupić do swojego portfela? Sam staram się nie przekraczać 10, a 20 uważam za absolutne maksimum, by być w stanie monitorować i kontrolować portfel w jakikolwiek rozsądny sposób.
To by było na tyle jeśli chodzi o tegoroczne zestawienie dywidendowe. Jeśli wpis się przydał to będę bardzo wdzięczny jeśli założysz jedno z poniższych kont maklerskich z moich linków afiliacyjnych, które znajdziesz poniżej. Serdeczne dzięki!
Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?
Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?
Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.
Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?
Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj.
Podsumowanie
Zacząłem od 25 w zeszłym roku, kończąc na 45, a potem (wraz z Dywidendowymi Dzikimi Kartami) na 60 spółkach. Ranking spółek dywidendowych na 2022 rok może zatem sprawiać wrażenie asekuracyjnego, ale to coś innego chciałem osiągnąć ich wyższą liczbą. Chodziło mi bowiem o całościową ocenę rynku i zrobiłem naprawdę wiele, by nie zabrakło tu żadnej „istotnej” dla inwestora spółki dywidendowej. Największym zaskoczeniem było jednak to jak wielu spółek albo nie znałem, albo zupełnie się im wcześniej nie przyglądałem, a więc „komputer” zaskoczył także mnie.
Jako że „dywidendowcy” stanowią ogromną część czytelników moich wpisów to mam wielką nadzieję na ciekawe i konstruktywne dyskusje pod wpisem. Każdy ruch na liście (in/out) wobec roku 2021 potrafię wyjaśnić, bo ranking bazował na liczbach i kryteriach, więc dyskusja może być tym ciekawsza i budująca moją świadomość. Dziękuję za przeczytanie całego wpisu, będąc świadomym, że niekoniecznie było ono proste. Na sam koniec: pamiętaj, aby nie kopiować moich ruchów, bo listy stworzył niedoskonały automat na bazie niedoskonałych kryteriów, które powinny być drogowskazem, a nie listą zakupów w supermarkecie. Samych zakupów dokonuj rozważnie, dywersyfikując swój majątek na różne klasy aktywów i różne kraje, do czego wrócę jeszcze w kolejnej – siódmej już – części serii o akcjach.
Zapisz się do mojego newslettera:
Wyraziłeś/-aś chęć zapisu do mojego newslettera. Teraz sprawdź swoją skrzynkę E-mail i potwierdź chęć zapisania się.
Pełne tabele z danymi o spółkach
Jako, że bardzo zależy mi na tym, by czytelnik podejmował własne i dobrze poinformowane decyzje inwestycyjne, zdecydowałem się wrzucić komplet danych, na których operował algorytm. Dzięki niemu osiągniesz pełne zrozumienie danego wyniku i będziesz mógł wybrać spółki, które idealnie pasują do Twojego profilu ryzyka i strategii inwestycyjnej.
Dywidendowi Arystokraci 2022-dane
Dywidendowi Liderzy Wzrostu 2022-dane
Mały komentarz do tej kategorii: wśród Dywidendowych Liderów Wzrostu mam najwięcej zastrzeżeń i tutaj algorytm zachował się wg mnie najgorzej ze wszystkich kategorii. Do otrzymanych wyników podchodziłbym raczej z dużym dystansem i ostrożnością, a części spółek nigdy nie wybrałbym do listy gdybym miał ją robić „ręcznie”.
Dywidendowe Okazje 2022-dane
Dywidendowe Dzikie Karty 2022-dane
Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.