Jak zostać bogatym? Zacznij inwestować młodo

Jak zostać bogatym? Zacznij inwestować młodo

Czy warto inwestować w młodym wieku?

Irlandzki pisarz Oscar Wilde napisał „Młodym ludziom zdaje się, że pieniądze są najważniejszą rzeczą w życiu. Gdy się zestarzeją, są już tego pewni”. Słynny inwestor i jeden z moich idoli Warren Buffett zaczął inwestowanie na giełdzie w wieku zaledwie 11 lat. Oczywiście nie będzie to wpis o postawach ekstremalnych i młodych geniuszach, a raczej o przewadze inwestowania w młodym wieku nad odkładaniem go w czasie, gdzie to pierwsze jest najlepszą odpowiedzią na pytanie “jak zostać bogatym?”.

Ten wpis kieruję do wszystkich, nie tylko do młodych, ponieważ moja rada to „zacznij inwestować tak szybko jak to tylko możliwe”. W moim przypadku stało się to możliwe w roku 2011, gdy miałem 22 lata i pierwsze odłożone na studiach pieniądze, których nie potrzebowałem na bieżąco. Jeśli mam podsunąć Ci receptę na dostatek to będzie to właśnie „skończ zwlekać z oszczędzaniem i inwestowaniem i uczyń z nich ważne elementy swojego życia”.

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Że nie ma prostych dróg do osiągnięcia bogactwa, ale warto próbować i się tego nie wstydzić.
 • Jak działa procent składany.
 • Dlaczego warto zacząć inwestować w młodym wieku.
 • Jak konsekwencja może uczynić Cię bogatym człowiekiem.

Pieniądze to powód do dumy, a nie do wstydu

Zanim wspólnie dokonamy analizy różnych sposobów na inwestycyjny start podkreślę jedną rzecz. Niezależnie kim jesteś pieniądze są prawdopodobnie bardzo istotną częścią Twojego życia. Nie powinny być zatem tematem tabu i tym bardziej nie powinieneś wstydzić się tego, że chcesz ich mieć jak najwięcej. „Nigdy nie znalazłem się w sytuacji, w której posiadanie pieniędzy pogorszyłoby ją.” powiedział kiedyś Clinton Jones, amerykański aktor.

Sam bardzo często rozwijam znane powiedzenie w następujący sposób: „pieniądze szczęścia nie dają, ale ich brak też nie„. Oszczędzanie i inwestowanie w młodym wieku to największy prezent jaki możesz zrobić Twojemu przyszłemu „ja”, więc zacznij już dzisiaj. Bogactwo nie kreuje się samo. Osiągane jest ono ciężką pracą i wytrwałym i długim inwestowaniem, które przedłużysz rozpoczynając proces tak szybko jak to tylko możliwe.

Mój fanpage na Facebooku:

Polub i udostępnij znajomym, naprawdę warto 🙂

Jak w finansach działa procent składany?

Kolejny raz reklamuję Ci procent składany, ale zaraz zobaczysz, że robię to nie bez powodu. Mogłeś o nim przeczytać już na stronie o blogu, a także we wpisie „Jak oszczędzać pieniądze (5/5) – Potęga procentu składanego„. Tym razem dokonujemy następujących założeń:

 • Badamy dwie osoby, będące obecnie w wieku 20 lat. Obie planują zakończyć inwestowanie w wieku 70 lat
 • Inwestor 1 zarabia mniej, więc może odłożyć 5 000 zł rocznie, ale zaczyna inwestować w wieku 20 lat
 • Inwestor 2 zarabia więcej, więc może odłożyć 10 000 zł rocznie, ale żyje pełnią życia, wydając wszystkie zarobione pieniądze. Mimo to, w wieku 35 lat czując upływ czasu zaczyna on inwestować, próbując dogonić swojego oszczędnego sąsiada – inwestora 1
 • Stopa zwrotu z inwestycji to 10% rocznie netto
 • Inflacja nie jest brana pod uwagę (t.j. wynosi 0%)
 • Zarobki Inwestora 1 oraz Inwestora 2 z pracy są stałe, więc kwota inwestowania się nie zmienia
 • Odsetki z inwestycji są reinwestowane, czyli wracają do puli inwestowanej (stąd procent składany)

Przyjrzyj się symulacji:

inwestowanie w młodym wieku

Garść obserwacji:

 • Mimo znacznie (o 50%!) wyższych zarobków oraz znacznie (dwukrotnie) wyższej rocznej kwoty inwestycji Inwestor 2 nigdy nie dogania Inwestora 1
 • Inwestor 1 osiąga milion złotych w 30 roku inwestowania (w wieku 50 lat). Dwa miliony złotych osiąga w roku 43 (w wieku 63 lat). W roku 50 inwestowania osiąga aż 7 000 000 zł. Oznacza to, że 50% zarobków osiągnął przez 43 lata inwestowania, kolejne 50% przez ostatnie 7 lat.
 • Inwestor 2 również dochodzi do miliona złotych, robi to w 25 roku inwestowania (w wieku 60 lat). Do 35 roku inwestowania dochodzi do kwoty 3 000 000 zł.

Zapraszam Cię do dowolnej modyfikacji przykładu przy pomocy kalkulatora systematycznego oszczędzania.

Dlaczego warto inwestować w młodym wieku?

Odpowiedź brzmi: obydwie zmienne są bardzo ważne i należy doprowadzić do jak najwyższej kwoty inwestowanej (miesięcznie/rocznie) jak i do najszybszego początku inwestowania. Uważam jednak, że szybki start jest o wiele ważniejszy od wysokości kwoty inwestowanej. Potrafię to nawet udowodnić.

Postawmy sobie pytanie: ile musiałby zarabiać i inwestować „spóźniony” Inwestor 2 aby przegonić Inwestora 1 w wysokości majątku przed osiągnięciem wieku 70 lat? Odpowiedź jest szokująca, bo jest to 25 000 zł rocznie czyli pięciokrotność zarobków/inwestowanej kwoty Inwestora 1. Rozpoczęcie inwestycji w wieku 20 lat z kwotą 5 000 zł rocznie daje podobny efekt jak rozpoczęcie inwestycji w wieku 35 lat z kwotą 25 000 zł rocznie! Zobacz sam:

Inwestor 2 (zaznaczony jaśniejszym kolorem) osiąga kwotę inwestycji inwestora 1 dopiero w wieku 60 lat. Zajmuje mu to więc aż 25 lat pomimo pięciokrotnie wyższej rocznej kwoty inwestycji! Zauważ, że do samego końca (punkt 50 na osi x wykresu) idą „łeb w łeb”, kończąc 70 lat z bardzo podobną wartością majątków.

Obaj inwestorzy byli konsekwentni, ale pierwszy z nich zaczął młodo i o wiele mniejszą kwotą. Drugi zaś żył chwilą, wydając wszystkie pieniądze aż do 35 roku życia. Następnie zaczął inwestować kwotami o wiele wyższymi niż jego konkurent – inwestor 1, który pomimo pięciokrotnie niższych kwot inwestowanych skończył z praktycznie takim samym majątkiem jak inwestor 2. Tylko i wyłącznie dlatego, że zaczął wcześniej. Bierz przykład z inwestora 1, który z pewnością wie jak zostać bogatym. Widać to po efektach jego inwestowania po latach.

Jak zostać bogatym?

W obydwu przypadkach zwracam uwagę na kwoty inwestycji wynoszące od 5 000 zł do 25 000 zł rocznie. Odpowiada to oszczędzaniu i inwestowaniu odpowiednio niewielkiej kwoty 417 zł oraz zdecydowanie wyższej, bo 2 083 zł miesięcznie. Obydwa przypadki kończą się imponującym wynikiem 7 000 000 zł po 50 latach inwestycji.

Zapytasz „tylko jak mam zarabiać 10% rocznie skoro obecne lokaty płacą 2,5% brutto (czyli 2% netto)?”. Jest to świetne pytanie, na które już odpowiedziałem na stronie o blogu. Cytując fragment „w długim terminie uśredniona stopa zwrotu z portfela największych akcji amerykańskich wynosi 10% rocznie (1928-2018, Investopedia)”. Gdyby to było tak proste to wszyscy bylibyśmy bogaci, prawda?

Niekoniecznie, ponieważ koncepcja opisana w tym wpisie jest prosta, ale niekoniecznie łatwa do wykonania. Dlaczego? Zerknij na przebieg wartości indeksu 500 największych spółek USA (S&P 500) przez ostatnie 30 lat:

Jak psychika przeszkodzi Ci w osiągnięciu bogactwa?

Najważniejsze problemy, które zaobserwujesz na wklejonym wyżej wykresie giełdowym:

 • Zakładamy, że inwestujemy co miesiąc, zawsze tę samą kwotę (np. 500 zł). Wyobraź sobie, że zaczynasz inwestować „na górce” pod koniec lat 90′ tych. Wartość jednostki indeksu wynosi wtedy 1400 $. O ile w pierwszym roku zarabiasz pieniądze to w ciągu kolejnych czterech wartość Twoich akcji znacznie spada. Czy nie zniechęciłbyś się widząc jak wartość Twoich inwestycji topnieje?
 • Powiedzmy, że zwyciężyłeś nad odruchami i inwestujesz dalej. Comiesięczne wpłaty sprawiają, że raz kupowałeś jednostkę za 1400 $, a innego razu za 800 $. W ten sposób uśredniłeś kurs zakupu w dół. Około roku 2002 indeks zaczyna dynamicznie iść do góry. Znowu zarabiasz pieniądze!
 • Pod koniec dekady XXI, w roku 2008 następuje załamanie rynków akcji. W ciągu roku Twoje akcje tracą ponad 50% wartości (z 1 600 $ do 800 $). Czy i tym razem nie zniechęcasz się?
 • Jeśli i tym razem przetrwałeś na rynku to czeka Cię 10 lat niemalże stałych wzrostów, a Twoje jednostki indeksu kupowane między rokiem 2000, a 2010 za średnio 1 200 $ będą w ciągu dekady warte 3 000 $. I to wszystko bez wybierania konkretnych akcji. W przykładzie tym kupujesz „cały indeks” czyli akcje wszystkich top 500 spółek w Stanach Zjednoczonych w równych proporcjach.

Podsumowanie - kiedy zacząć inwestować?

Na zakończenie dodam, że w długim okresie spodziewać się możesz 10% stopy zwrotu netto, ale w krótkim wahania rynków mogą doprowadzić do szaleństwa niemal każdego inwestora. Więcej o inwestowaniu przeczytasz we wpisach „Co to są akcje i jak działają? Wyjaśnienie akcji giełdowych” oraz „Co to są obligacje i jak działają? Wyjaśnienie obligacji skarbowych i korporacyjnych„. Pomocny też okaże się popularny wpis „W co inwestować pieniądze w 2020 roku? Porównanie różnych aktywów” oraz IKE i IKZE (2/2) – Portfel emerytalny na Twoje IKE lub IKZE

Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałem Cię do rozpoczęcia inwestowania chociaż trochę, ale pamiętaj, że inwestowanie bez przygotowania jest gorsze niż nie inwestowanie wcale! Zawsze realnie oceniaj swoje umiejętności, przeczytaj chociaż kilka książek (patrz: Polecane), uważnie czytaj mojego bloga i zacznij powoli, inwestując przykładowo od 5 do 10 procent swojego kapitału. Więcej o tym jak zacząć inwestować przeczytasz w artykule „Jak zacząć inwestować? Inwestowanie małych kwot„, który będzie dla Ciebie świetnym drogowskazem na początku Twojej drogi z inwestowaniem.

Bądź na bieżąco z moim newsletterem:

Zero spamu, maksimum wartościowej treści.

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

5 6 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze