Prześwietlamy ETF-y dla inwestora dywidendowego
Wielu inwestorom, których interesują ETF dywidendowe, wydaje się, że cokolwiek ma w nazwie „Dividend Aristocrats”, „high yield” lub „high dividend yield” oznacza automatycznie, że wypłaca i będzie wypłacało wysokie dywidendy. Prawda jest jednak zupełnie inna: często funduszami ETF o najwyższych stopach dywidendy są te, które słowa „dividend” w nazwie wcale nie zawierają, a ich deklarowana strategia wcale nie zakłada kupowania jedynie spółek dywidendowych. Od dawna interesuję się zarówno ETF-ami, jak i spółkami dywidendowymi, więc analiza tego, które fundusze ETF płacą najwyższe dywidendy chodziła za mną odkąd w 2019 roku założyłem Inwestomat. Ten artykuł piszę „na gorąco”, bo właśnie udało mi się dojść do dobrego źródła danych o dywidendach z ETF-ów (justETF.com) i zestawić dane o historycznych dywidendach ETF-ów z ich cenami w pliku Arkuszy Google. Wnioski są zaskakujące, bo zarówno obecnie, jak i historycznie, ETF-ami, które wypłacają wysokie dywidendy są niekoniecznie te, które spodziewałem się ujrzeć w wynikach.
W tym wpisie przyjrzymy się historycznym dywidendom i cenom funduszy ETF typu distributing, które dostępne są w polskich domach maklerskich, a więc znajdują się na mojej liście ETF-ów. Mówi się, że „historia jest nauczycielką życia”, ale należy pamiętać, że w odniesieniu do rynków finansowych historyczne wyniki i dywidendy funduszy wcale nie gwarantują ich przyszłych wysokości. Miej to na uwadze, czytając ten wpis, gdyż dowiesz się z niego sporo, ale będzie to dotyczyło przeszłości i teraźniejszości, a nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak wysokie dywidendy poszczególne ETF-y wypłacą w przyszłości.
Dokładnie z tego powodu tytuł odnosi się do teraźniejszości i to jej dotyczyć będzie kilka rankingów, jakie w tym wpisie dla Ciebie przygotowałem. O bardziej kompleksowym podejściu do budowy portfela dywidendowego przeczytasz we wpisie „Jak osiągnąć 5000 zł z dywidend i odsetek miesięcznie?”, do którego lektury chciałbym Cię również serdecznie zachęcić. Bardziej aktualną wersję listy zawierającej fundusze dywidendowe ETF znajdziesz natomiast we wpisie „Fundusze ETF na akcje spółek dywidendowych w 2022 roku”.
Podcast
W skrócie
Z tego artykułu dowiesz się:
- Które fundusze ETF wypłacają obecnie najwyższe dywidendy.
- Które fundusze ETF wypłacały kiedyś wysokie dywidendy, ale ostatnimi czasy ich stopa dywidend spadła.
- Które dywidendowe ETF-y niemal zaniechały wypłat dywidend i czy mogą stać się one spekulacyjną okazją na przyszłość.
- Jak wysokiej stopy dywidendy można oczekiwać po ETF-ach typu distributing w roku 2021 i kolejnych.
Powiązane wpisy
- Jak zbudować portfel dywidendowy z funduszy ETF?
- Jak osiągnąć 5000 zł z dywidend i odsetek miesięcznie?
- Fundusze ETF na akcje spółek dywidendowych w 2022 roku
- ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?
- ETF (2/6) – Jak wybrać ETF? Narzędzia do znajdowania i oceny ETF-ów
- ETF (6/6) – Jak zbudować portfel inwestycyjny z ETF-ów?
- Lista zagranicznych ETF-ów dostępnych przez polskie konta maklerskie
Przedstawienie kategorii rankingu ETF-ów dywidendowych
We wpisie zaprezentuję Ci ETF-y w następujących czterech kategoriach:
Kategoria | wyjaśnienie - kryteria doboru/oceny |
---|---|
ETF o najwyższych obecnie dywidendach | ETF-y, które obecnie (przy cenie z dnia pisania wpisu, znajdziesz ją w tabelach w poszczególnych częściach wpisu) wypłacają najwyższe dywidendy i robiły to także w kilku poprzednich latach. Główne kryteria oceny: wysoka obecna stopa dywidendy i stabilność dywidend w ostatnich 5 latach. |
Fundusze ETF o wysokich historycznie dywidendach, które nieco je obniżyły | Do tej kategorii należą fundusze ETF, które historycznie mieszały się z kategorią pierwszą, ale ich stopy dywidend uległy w 2020 roku lekkiemu spadkowi. Znajdziesz tu zarówno ETF-y, których aktywa podrożały, a wartość dywidendy niekoniecznie, jak i te, które obniżyły wartość wypłacanych dywidend. Główne kryteria oceny: przeszła stopa dywidendy i obecna stopa dywidendy (wysoka, ale niższa niż dla ETF-ów z kategorii pierwszej). |
Fundusze ETF o spekulacyjnym potencjale przyszłych dywidend | Kategoria "spekulacyjna" mieści w sobie ETF-y, których wypłacona w 2020 roku dywidenda uległa znacznemu spadkowi i (w zależności po cenie, po której dokonałbyś zakupu) mógłbyś spekulacyjnie liczyć na powrót wysokich dywidend w przyszłości. Główne kryteria: obecna cena wobec wysokości wypłat przeszłych dywidend, niska obecna stopa dywidendy. |
Fundusze ETF zbyt drogie, by kupił je miłośnik dywidend | Ostatnią kategorią są fundusze, które z czasem stały się zbyt drogie, by w ogóle rozpatrywać je jako zakup dywidendowy. Jest to kategoria-ciekawostka, która udowadnia, że niektóre ETF-y wypłacające dywidendy o solidnej wysokości stają się obiektem spekulacji, a ich ceny windowane są do poziomów, które sprawiają, że ich zakup byłby dywidendowo bezzasadny. Główne kryteria: znaczny wzrost cen jednostki, znaczny spadek stopy dywidendy. |
Pierwszą z omawianych list rankingowych będzie główna lista, odpowiadająca na pytanie dotyczące tego, które fundusze ETF płacą najwyższe dywidendy. Bardzo istotne jest, byś czytając ten wpis, zwrócił uwagę na kolumnę „cena 21”, gdyż jest to cena z dnia pisania wpisu i sugeruję porównywać do cen z końca każdego z lat (2018, 2019 i 2020) i wysokości/stóp dywidend z tamtych okresów. Jeśli wydaje Ci się, że ten wpis się szybko przeterminuje, to zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Dzięki temu, że zawarłem w tabelach stopy dywidend z ostatnich 5 lat wraz z cenami i stawkami dywidend z ostatnich 3 lat, będzie on „świeży” przez długie miesiące, a może nawet lata.
Dodam tu, że fundusze ETF dywidendowe mają jeden znaczący problem w postaci zbytniego nastawiania się na wysokie obecnie dywidendy ze spółek, co często przekreśla ich przyszły wzrost dywidend. To zjawisko opisałem w innym wpisie, jaki pewien czas temu trafił na mój blog o oszczędzaniu i inwestowaniu, a mianowicie: „Jak zbudować portfel dywidendowy z funduszy ETF?”, do którego lektury chciałbym Cię również zachęcić.
Zacznijmy jednak od omówienia ETF-ów o wysokich spodziewanych dywidendach obecnie, czyli tych, które udowodniły historycznie swoją „dywidendową wydajność”, a w zeszłym roku (2020) ich ceny nie wzrosły wobec 2019 jakoś drastycznie, dzięki czemu zachowały one wysokie stopy dywidend.
Fundusze ETF z najwyższymi dywidendami
Zanim zaprezentuję Ci listę ETF-ów typu wypłacającego, które oferują obecnie najwyższe spodziewane dywidendy, to pokrótce opiszę kryteria, dzięki którym się tutaj znalazły. Jakie to są kryteria?
- Wysoka w 2020 roku stopa dywidendy. Od razu zdefiniuję, że znaczy to dla mnie w przypadku ETF-a, będącego zbiorem akcji i obligacji, około 4,5% brutto rocznie. Ci, którzy czytali moje wpisy o spółkach dywidendowych, m.in. „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?” wiedzą, że od pojedynczych spółek wymagam nawet 8-10% stopy dywidendy brutto, ale dla ETF-ów jestem bardziej wyrozumiały, gdyż oferują one szerszą dywersyfikację.
- Wysoka stopa dywidendy w przynajmniej 2 z 5 ostatnich lat. ETF-y, które przedstawię na tej liście, muszą mieć również pewną historię wypłaty wysokich dywidend. Osoba, która planuje inwestowanie długoterminowe, nie powinna nigdy oceniać ani spółki, ani funduszu jedynie po liczbach z ostatniego roku.
Ciekawym efektem ubocznym powyższych dwóch kryteriów jest to, że ceny jednostek funduszy ETF, które zaraz przedstawię, w większości w roku 2020 nie wzrosły lub podrożały one minimalnie. Sprawia to, że dalej zasługują one na uwagę inwestorów szukających dywidendowych okazji oraz tych, którzy nie akceptują od funduszy dzielących się zyskiem wypłat dywidend w granicach 1-2% brutto rocznie.
ETF o najwyższych obecnie dywidendach
- fundusze ETF akcyjne, których obiektem zainteresowania są spółki dywidendowe wypłacające wysokie dywidendy,
- fundusze ETF akcyjne z branż, których ceny akcji w 2020 roku znacznie potaniały, windując wysokości wypłacanych dywidend,
- fundusze ETF obligacyjne na obligacje korporacyjne wyższego ryzyka,
- fundusze ETF obligacyjne na obligacje skarbowe państw wschodzących.
Jakie są moje obserwacje dotyczące powyższej grupy funduszy ETF?
- Wśród ETF-ów o najwyższych obecnie dywidendach dominują fundusze akcyjne (9/15), ale nie brakuje tu przedstawicieli funduszy kupujących obligacje.
- Choć aż 3 z powyższych funduszy to ETF-y koncentrujące się na spółkach dywidendowych, to żaden z nich nie należy do „dywidendowych arystokratów”, a więc w swojej nazwie nie ma sformułowania „Dividend Aristocrats”.
- Fundusze „w niełasce” reprezentują EXH1, który koncentruje się na europejskich akcjach z przecenionej branży Oil&Gas oraz TRET inwestujący w akcje spółek związanych z rynkiem nieruchomości. Obydwa fundusze zwiększyły swoje stopy dywidend głównie dzięki znacznym spadkom ich cen w roku 2020.
Warto wspomnieć, że prawie wszystkie fundusze ETF, które przedstawiam w ramach tego wpisu to fundusze notowane na niemieckiej Xetrze i część z nich nie jest dostępna w polskich domach maklerskich w prezentowanej postaci. Ich zamienniki prosto zidentyfikujesz na mojej liście ETF-ów, szukając po kodzie ISIN, który jest identyczny dla wszystkich wariantów danego funduszu. Omówmy najpierw fundusze akcyjne z powyższej grupy.
Akcyjne ETF o najwyższych dywidendach.
Aby zwiększyć czytelność wpisu omówię fundusze kategoria po kategorii, rozpoczynając od ETF-ów akcyjnych typu „akcje – dywidendy”.
ETF-y typu "akcje - dywidendy"
- DXSB (LU0292096186), czyli DB XTRACKERS STOXX GLOBAL SELECT DIV100 UCITS opiera się na indeksie z rodziny STOOX, który zawiera w sobie akcje spółek z krajów rozwiniętych. W obecnej chwili „mieści się” tam 10% akcji z Singapuru, co w związku z 0% podatkiem u źródła od singapurskich dywidend niewątpliwie zwiększa jego zdolność do wypłacania dywidend. W roku 2020 stracił on nieznacznie na wartości, ale jego dywidenda pozostała na poziomie podobnym do lat ubiegłych. Pięcioprocentowa stopa dywidendy w ostatnim roku i powyżej 4% w latach 2018 i 2019 jest naprawdę imponujące i czyni ten fundusz jednym z najlepszych ETF-ów dla miłośników dywidend. Wady? W roku 2008 stracił on 66% swojej wartości i bez uwzględnienia dywidend do dziś nie odrobił tej straty.
- SEL (LU1812092168), czyli LYXOR UCITS ETF STOXX EUROPE SELECT DIVIDEND 30 to europejski wariant DXSB, czyli funduszu, który omówiłem powyżej. Dobry ETF dla chcących inwestować w spółki europejskie o najwyższych dywidendach. W swoim składzie ma głównie spółki niemieckie, holenderskie i francuskie w tym kilka dużych REIT-ów europejskich. Także on może pochwalić się 5% stopą dywidendy w każdym z ostatnich 5 lat, co jest wynikiem prawdziwie fenomenalnym jak na fundusz ETF.
- EUNY (IE00B652H904), czyli ISHARES EMERGING MARKETS DIVIDEND UCITS to notowany we Frankfurcie (XETRA) odpowiednik ETF-a IEDY. Poza wysokimi dywidendami nie ma on zbyt wielu atutów, bo długoterminowo wartość wypłacanych przezeń dywidend nie rośnie, a szeroki indeks na spółki z rynków wschodzących radzi sobie lepiej.
- WTEI (IE00BQQ3Q067), czyli WISDOMTREE EMERGING MARKETS EQUITY INCOME UCITS ETF to osobliwy ETF, którego dominującym składnikiem są… spółki tajwańskie. Dopiero na 2 i 3 miejscu znajdziesz w nim firmy z Chin i Rosji, co samo w sobie jest bardzo osobliwe. Stale rosnąca wysokość dywidend przy dosyć okazyjnej ostatnimi czasy cenie + ciekawy miks krajów sprawiają, że jest to warty do rozważenia ETF na spółki dywidendowe. Niestety posiada on dużą dodatnią różnicę odwzorowania, przez co jego prawdziwy koszt jest dużo wyższy niż ten deklarowany przez fundusz.
- EXXW (DE000A0H0744), czyli ISHARES DOW JONES ASIA PACIFIC UCITS to fundusz ciekawy, bo skupia się na spółkach dywidendowych z rejonu Azji i Pacyfiku, ale jedynie z rynków rozwiniętych. Ponad 50% jego składu to spółki australijskie, a w mniejszym stopniu inwestuje on też w Hongkongu, Singapurze, Japonii i Nowej Zelandii. EXXW płacił historycznie bardzo wysokie dywidendy, wynoszące nawet 7-8% tamtejszej ceny jednostki, ale ostatnimi czasy wartości wypłacanych przezeń dywidend znacznie zmalały. Uwaga! Fundusz ten posiada rezydenturę w Niemczech, co implikuje dla polskiego podatnika wysoki, bo wynoszący 26,375% podatek u źródła (2-poziomu) od każdej dywidendy, którą ten wypłaci. Powyższe dotyczy każdego innego ETF-a z zestawienia, którego kod ISIN rozpoczyna się od „DE […]”.
ETF-y akcyjne o wysokich dywidendach, ale bez koncentracji jedynie na spółkach dywidendowych
- HZ4M (IE00B5LJZQ16), czyli HSBC MSCI RUSSIA CAPPED UCITS ETF to ETF na Rosję, a zarazem fundusz ETF, który wypłaca obecnie najwyższe dywidendy. Po bliższym przyjrzeniu się tego przyczynie, jasnym staje się, że wysokie dywidendy wynikają z obniżek cen akcji w jego portfelu, a historyczne stopy dywidend były o wiele niższe niż teraz. Minusem funduszu jest koncentracja tylko na jednym kraju i fakt, że nie kupuje on tylko spółek dywidendowych, zaś plusem jego bardzo wysoka obecnie stopa dywidendy.
- EXH1 (DE000A0H08M3), czyli ISHARES STOXX EUROPE 600 OIL & GAS UCITS to kolejny z funduszy z zestawienia, którego stopy dywidend wywindowane zostały nie wzrostem wypłat z zysku jego spółek portfelowych, zaś jego spadkiem ceny z 2020 roku. Minusem ETF-a EXH1 są bardzo niestabilne i cykliczne dywidendy, które w moich oczach nieco obniżają jego punktacje w kategorii „stabilność”. Dodatkowo inwestuje on nie tylko w spółki dywidendowe, a w cały europejski sektor wydobywczy (Oil&Gas), więc może być ciekawą pozycją dla osób, które spekulują pod zakończenie pandemii COVID-19 i związany z nim powrót spółek z tej branży do łask inwestorów.
- XDN0 (IE00B9MRHC27), czyli DB XTRACKERS MSCI NORDIC UCITS to ETF na spółki skandynawskie, który od 2 lat oferuje bardzo wysoką stopę dywidend przy dosyć stabilnej i mało zmiennej cenie jednostki.
- TRET (NL0009690239), czyli VANECK VECTOR GLOBAL REAL ESTATE UCITS ETF to ETF na spółki typu REIT (przeczytasz o nich we wpisie „REIT (1/5) – Czym są fundusze nieruchomości REIT i co je odróżnia od innych spółek?„, który rozpoczyna 5-częściową serię o REIT-ach na moim blogu). TRET inwestuje głównie w duże REIT-y z USA, Japonii, Niemiec, Australii i Wielkiej Brytanii, a jego historyczne stopy dywidend oscylowały wokół 3%. Jedyną przyczyną, dla której w 2020 roku jego stopa dywidendy wzrosła do 4,43%, był spadek cen spółek, których akcje posiadał, co czyni go dosyć przeciętnym wyborem dla inwestora dywidendowego.
Obligacyjne ETF o najwyższych dywidendach.
Podobnie jak w przypadku akcji i tutaj podzielę ten rozdział na 2 części, z których pierwsza dotyczyć będzie ETF-ów na obligacje skarbowe, a druga ETF-ów na obligacje korporacyjne.
ETF-y na obligacje skarbowe o najwyższych dywidendach
- IUSP (IE00B5M4WH52), czyli ISHARES J.P. MORGAN EM LOCAL GOVT BOND UCITS jest ETF-em bardzo szczególnym. Po pierwsze: inwestując w obligacje skarbowe „wygrał” on pod względem obecnej stopy dywidendy z funduszami inwestującymi w (z natury bardziej rentowne) obligacje korporacyjne. Po drugie: jego portfel jest szeroko zdywersyfikowany, najwyższą pozycją w nim są… obligacje skarbu państwa Indonezji! Poza tym inwestuje on w obligacje skarbowe innych krajów rozwijających się, w tym Chin, Meksyku, Brazylii, RPA, Tajlandii, Polski (6,7%!), Rosji i wielu innych. Jest to jeden z nielicznych ETF-ów dostępnych przez polskie konta maklerskie, w którym tak wysoki udział, bo prawie 7% środków lokowane jest w polskim złotym. Wielkim plusem ETF-a IUSP jest jego spora dywersyfikacja walutowa, co czyni go jednym z najbardziej przyjaznych ETF-ów na obligacje skarbowe dla inwestora dywidendowego.
- VGEM (IE00BZ163L38), czyli VANGUARD USD EMERGING MARKETS GOVERNMENT BOND UCITS ETF to niemal brat-bliźniak ETF-a IUSP, który jednak wypłaca niższe od tego pierwszego dywidendy. Jest to spowodowane większym doważeniem Chin w jego portfelu (15%) i uwzględnieniem w nim także krajów arabskich. Na 4 i 5 miejscu w portfolio tego funduszu na obligacje skarbowe, znajdują się papiery dłużne rządów Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co znacznie zwiększa stabilność cen funduszu, przy jednoczesnej obniżce wielkości jego spodziewanych przyszłych dywidend.
ETF-y na obligacje korporacyjne o najwyższych dywidendach
- IS0R (IE00B4PY7Y77), czyli ISHARES USD HIGH YIELD CORPORATE BOND UCITS jest funduszem na obligacje korporacyjne, który w 2020 roku wypłacił najwyższą dywidendę. Warto dodać, że w każdym z ostatnich 5 lat jego stopa dywidendy przekroczyła 5% brutto, a jego niższe ceny, które obserwowaliśmy w 2020 roku, mogły jeszcze dodatkowo zwiększyć spodziewaną przyszłą stopę dywidendy. IS0R inwestuje głównie (w 90%) w papiery dłużne spółek ze Stanów Zjednoczonych i są to obligacje o niższych ratingach i wyższym ryzyku, czyli te z ratingiem BBB- i niższym. Fundusz ten przypomina zatem nieco Fallen Angels, do którego omówienia zaraz dojdziemy.
- IS3K (IE00BCRY6003), czyli ISHARES USD SHORT DURATION HIGH YIELD CORP BOND UCIITS to wariant IS0R, który wybiera tylko papiery dłużne o krótkim terminie zapalności. Każdy, kto przeczytał „Obligacje (1/6) – Jakie są rodzaje obligacji i czym się od siebie różnią?„, który rozpoczyna serię o obligacjach na moim blogu, wie, że im krótszy termin wykupu obligacji, tym wyższa ich cena, a więc niższe ryzyko. Sprawia to, że IS3K oferuje delikatnie niższą stopę dywidendy niż IS0R, ale jest od tego pierwszego bardziej stabilny pod względem zmian cen, a więc oferuje inwestorowi niższą zmienność portfela.
- IBC9 (IE00B74DQ490), czyli ISHARES GLOBAL HIGH YIELD CORP BOND UCITS przypomina IS0R, ale inwestuje także poza USA. IBC9 wybiera bardziej ryzykowne obligacje z krajów takich jak USA, Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, a Stany to „jedynie” 55% jego składu. IBC9 to dobra alternatywa dla IS0R dla tych, którzy poza dolarem amerykańskim chcą mieć również ekspozycję na euro. Minusem funduszu IBC9 są jego nieznacznie niższe oferowane stopy dywidend (bliżej 4,5% brutto niż 5% brutto), a plusem wspomniana dywersyfikacja walutowa.
- QDVQ (IE00BYM31M36), czyli ISHARES FALLEN ANGELS HIGH YIELD CORP BOND UCITS to dobrze znany czytelnikom mojego bloga ETF na papiery dłużne spółek typu „Fallen Angels”. Czym są w tym znaczeniu upadłe anioły? Mowa tu o spółkach, które obecnie mają niski (sub-investment grade) rating kredytowy, ale w przeszłości miały wyższe ratingi. To, co czyni Fallen Angels ciekawym to właśnie aktywna selekcja spółek, które były bezpieczne, ale w czasie trwania obligacji ryzyko związane z inwestycją musiało wzrosnąć. Fallen Angels oferuje niższą stopę dywidend od IS0R, IS3K i IBC9, ale gwarantuje, że papiery dłużne należą do spółek, które kiedyś miały wyższe ratingi. Pod względem dywersyfikacji geograficznej bardzo przypomina on fundusz IBC9, bo inwestuje globalnie, a „tylko” 60% jego aktywów ulokowane jest w obligacjach firm ze Stanów Zjednoczonych.
Tym samym udało nam się omówić 15 ETF-ów, które oferują obecnie najwyższe stopy dywidendy. Pora przejść do kategorii nieco bardziej spekulacyjnej, w której znalazły się ETF-y, które kiedyś wypłacały wysokie dywidendy, ale ostatnimi czasy zostały one nieco obniżone.
Polub moją stronę na Facebooku!
Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu
Fundusze ETF o wysokich historycznie dywidendach, które nieco je obniżyły
Drugą omawianą kategorią będą ETF-y, których historyczna stopa dywidend była równie wysoka lub nieco niższa od tych, które przedstawiłem w kategorii pierwszej. Czym zatem będą się różnić te fundusze od tych, które już omówiliśmy? Przede wszystkim tym, że w 2020 roku ich stopa dywidend z tego, czy innego powodu doznała lekkiego spadku, a więc po obecnych cenach mogą należeć one do „dywidendowych okazji”. Jako że nie chcę, by wpis ten czytało się dłużej niż godzinę w przypadku kategorii 2, 3 i 4 omówię w szczególe tylko po kilka najciekawszych pozycji, które z tego, czy innego powodu przykuły moje analityczne oko. Oto kryteria, względem których klasyfikowałem fundusze ETF w tej kategorii:
- Wysoka w 2018 i 2019 roku stopa dywidendy, która wyraźnie ostatnio spadła. Oznacza to, że w kategorii drugiej znalazły się ETF-y, których nominalne wartości dywidend spadły w roku 2020 i mogą stanowić teraz okazje dywidendowe na przyszłość.
- Wysoka stopa dywidendy w przynajmniej 2 z 5 ostatnich lat, czyli kryterium identyczne z tym, które wymagane było również w kategorii pierwszej, czyli dla ETF-ów o obecnie najwyższych stopach dywidend.
- Cena jednostki ETF-a w grudniu 2020 roku niższa od tej z grudnia 2019 roku. Kryterium mówi samo za siebie, ale wymusiłem w tym przypadku „cenowe okazje”, chcąc znaleźć tylko te ETF-y, które wypłacają niższe dywidendy mimo spadku cen akcji/obligacji w ich portfelu.
Kategoria druga naszego rankingu jest tym, czym „dywidendowe okazje” były dla wpisu „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?„. Choć ich stopy dywidend są obecnie lekko obniżone, to niektóre z nich mają spory potencjał na przyszłość.
Dywidendy przeciętne, ale z potencjałem
W kategorii funduszy, które płacą przeciętne dywidendy, ale niegdyś należały do top 15 znajdziemy przede wszystkim ETF-y na następujące kategorie aktywów inwestycyjnych:
- ETF-y akcyjne koncentrujące się na spółkach wypłacających wysokie dywidendy.
- ETF-y akcyjne z branż, których ceny akcji w 2020 roku znacznie potaniały, windując wysokości wypłacanych dywidend.
- ETF-y obligacyjne na obligacje skarbowe państw wschodzących.
Ze swojej natury, ETF-y, które teraz przedstawię przypominają te z kategorii pierwszej, ale zarówno ich wypłaty dywidend, jak i ceny jednostek spadły w roku 2020. Oto lista ETF-ów z kategorii drugiej:
Powyższej przedstawiłem historyczne ceny jednostek i wartości rocznych dywidend funduszy, a poniżej załączam też więcej informacji o tych ETF-ach:
Druga kategoria ETF-ów przykuwa oko głównie spadkami dywidend, ale niesie za sobą kilka ciekawych obserwacji:
- Wśród funduszy ETF, których dywidendy w roku 2020 delikatnie spadły znajdują się głównie ETF-y akcyjne (13/15), ale też ETF-y na obligacje skarbowe rynków wschodzących.
- Aż 3 z powyższych funduszy inwestuje w spółki z Wielkiej Brytanii, co bardzo jasno pokazuje, że dywidendy spółek z tego kraju spadły w 2020 roku dość mocno. Poza samą Wielką Brytanią znajdziemy w tym zestawieniu także ETF-y na miks akcji z całej Europy rozwiniętej oraz wschodzącej.
- Do drugiej kategorii zestawienia weszły 2 fundusze ETF na obligacje skarbowe, których wysokości dywidend w 2020 roku spadły bardziej znacząco niż ETF-ów IUSP i VGEM, które zakwalifikowałem do pierwszej, czyli głównej kategorii tego wpisu.
Przejdźmy teraz do opisu 3 najciekawszych ETF-ów z grupy tych, które mocno obniżyły wysokości dywidend, a ich ceny stale znajdują się poniżej tych z 2019 roku.
Najciekawsze ETF-y w kategorii przecenionych
- ETF ISPA (DE000A0F5UH1) oraz ETF EXSG (DE0002635281), czyli odpowiednio ISHARES STOXX GLOBAL SELECT DIVIDEND 100 UCITS i ISHARES EURO STOXX SELECT DIVIDEND 30 UCITS to odpowiedniki ETF-ów DXSB i SEL, tyle że ze stajni iShares. Obydwa zasługują na uwagę głównie przez ich historycznie wysokie stopy dywidend, wynoszące nawet około 7% brutto, które w 2020 roku spadły jednak do wartości bliższych 3-4% brutto. Uwaga jednak na ich niemiecką rezydenturę, która polskiemu podatnikowi znacznie zaniży wysokość wypłacanej dywidendy.
- ETF IQQD (IE00B0M63060), czyli ISHARES UK DIVIDEND UCITS jest wg mnie najciekawszym funduszem z tych, które przedstawiam w drugiej kategorii. Jego bardzo niska w 2020 roku dywidenda i zaniżona wobec 2018 i 2019 roku cena jednostki sprawia, że jego dywidendowy potencjał na przyszłość może sięgać nawet 6-10% rocznie brutto w zależności od wpływu pandemii COVID-19 na Wielką Brytanię. Jeśli sądzisz, że pandemia chyli się ku końcowi, a brytyjskie spółki dobrze poradzą sobie z jej końcem to ten ETF może być dla Ciebie więcej niż interesujący.
Pora omówić fundusze ETF, których stopy dywidend spadły w 2020 roku bardzo drastycznie i zastanowić się dlaczego do tego doszło i czy oraz które z nich mogą teraz stanowić dywidendowe okazje.
Fundusze ETF o spekulacyjnym potencjale przyszłych dywidend
Na wstępie do kategorii 3 chciałbym oznajmić, że żaden z poniższych funduszy nie spełnia obecnie moich minimalnych kryteriów dywidendowych. Są to jedynie „ETF-y – ciekawostki”, których stopy dywidend z dowolnego powodu bardzo znacząco w 2020 roku spadły i po obniżonych cenach mogą one stanowić dywidendowe okazje na bardzo długi termin. Oto kryteria, względem których klasyfikowałem fundusze ETF w tej kategorii:
- Stopa dywidendy z 2020 roku znacznie niższa od historycznych. Oznacza to, że w kategorii drugiej znalazły się ETF-y, których nominalne wartości dywidend spadły w roku 2020 jeszcze bardziej drastycznie niż te dotyczące ETF-ów z kategorii drugiej.
- Wysoka stopa dywidendy w przynajmniej 1 z 5 ostatnich lat, czyli rozluźnione kryterium „wysokich historycznie dywidend”. Jako że trzecia kategoria pasuje do portfela dywidendowych spekulantów ,to kryterium może być tutaj znacznie luźniejsze niż wcześniej.
Tym razem nie włączam do kryteriów selekcji ceny jednostki ETF-a, gdyż jak sam zaraz zobaczysz ceny tych ETF-ów zachowywały się w roku 2020 bardzo różnie. Łączy je jednak to, że wypłaty dywidend zwykle spadły bardzo drastycznie, obniżając wynikowe stopy dywidend z 3-4% do nawet 0,5-1%.
Obserwuj mnie na Twitterze:
Subskrybuj mój kanał YouTube:
ETF o mocno obniżonych dywidendach
W trzeciej kategorii przedstawię Ci 15 europejskich funduszy ETF, których wypłaty dywidend w ostatnich miesiącach znacznie zmalały. W tej kategorii znajdziesz następujące fundusze:
- ETF-y akcyjne z branż, których dywidendy zostały ucięte spadającymi wielkościami zysku netto (branża dóbr luksusowych i wydobywcza) oraz zakazami wypłacania dywidend przez organy regulacyjne (branża finansowa i ubezpieczeniowa).
- ETF-y obligacyjne, które mocno dotknięte zostały zeszłorocznym obniżeniem stóp procentowych, które dla wielu gospodarek świata oznaczało znaczącą obniżkę rentowności ich trwających i nowych emisji.
Oto fundusze ETF, które zakwalifikowałem do kategorii trzeciej wraz z ich historycznymi cenami, a także wartościami i stopami dywidend:
Jak w przypadku wcześniejszych dwóch kategorii, aby ułatwić Ci czytanie tego wpisu, także tu załączam tabelkę z szerszym opisem funduszy bezpośrednio poniżej:
Drastyczny spadek stóp dywidend w tej kategorii naturalnie rodzi pewne pytania i wymaga dokładnej analizy. Po dokładnym przestudiowaniu powyższych pozycji nasuwają się następujące wnioski:
- Branżą, która najbardziej pod względem dywidend ucierpiała, są finanse, czyli banki i ubezpieczyciele. Większość banków europejskich, ze względu na ubiegłoroczne cięcia stóp procentowych, poproszona (lub zmuszona) przez organy doradczo-regulatorskie została do wstrzymania wypłaty dywidendy. Efektem tego zakazu był spadek wysokości dywidend spółek związanych z finansami z 3-4% do 1-2% brutto rocznie w roku 2020.
- Jakby tego było mało, spółki finansowe zostały mocno dotknięte nie tylko jeśli o dywidendy chodzi, ale także w kwestii cen akcji, powodując spadki cen jednostek ETF-ów.
- Równie dużą ciekawostką jest tu europejska branża automotive, a konkretniej ETF na nią (EXV5), który z dywidendy wynoszącej prawie 2 euro przy cenie jednostki 48 euro w roku 2019 zszedł do 0,38 euro w roku 2020. Jest to wyrazem prawdziwego pogorszenia koniunktury w tej branży, wiążącego się ze spadkiem zysków, a z nimi dywidend ze spółek tego rodzaju.
Omówimy teraz kilka najciekawszych ETF-ów z grupy tych spekulacyjnych dywidendowo.
Najciekawsze ETF-y w kategorii spadku dywidend
- ETF EXX1 (DE0006289309) oraz EXV1 (DE000A0F5UJ7), czyli odpowiednio ISHARES EURO STOXX BANKS 3015 UCITS oraz ISHARES STOXX EUROPE 600 BANKS UCITS są prawdziwą gratką dla dywidendowych spekulantów. Pierwszy z nich kupuje akcje banków z krajów, w których wprowadzono euro, a drugi dorzuca do tego jeszcze banki brytyjskie, skandynawskie, szwajcarskie oraz polskie. W obydwu przypadkach stopy dywidend w 2020 roku wprost runęły, bo z 4-5% brutto zrobiło się nagle około 1% brutto, co odbiło się w ich cenach, które stale znajdują się jakieś 20-25% niżej niż pod koniec 2019 roku. Żaden z nich nie jest co prawda ETF-em specjalizującym się w spółkach dywidendowych, ale spadek wypłat dywidend jest tak drastyczny, że trudno się nimi nie zainteresować jeśli jest się zainteresowanym spekulacją.
- ETF SPYG (IE00B6S2Z822), czyli SPDR S&P UK DIVIDEND ARISTROCRATS UCITS ETF to ETF na brytyjskich dywidendowych arystokratów, którzy najwyraźniej w 2020 roku zapomnieli o swoim dywidendowym zobowiązaniu. Jego stopa dywidendy spadła między rokiem 2018, a rokiem 2020 z 5% brutto to 2,95% brutto, co jak na kategorię arystokratów jest spadkiem bardzo wysokim i wynikającym z jednego czynnika. ETF ten kupuje akcje 40 spółek z Wielkiej Brytanii, które zwyczajowo płacą najwyższe dywidendy, a na początku 2021 roku 30% z nich należy do branży finansowej, a 12% do branży nieruchomości. Myślę, że w związku z tym nie muszę nikomu tłumaczyć źródeł znaczącego spadku stopy dywidendy tego funduszu, który dzięki nim pozostaje bardzo atrakcyjnym ETF-em dla dywidendowego spekulanta.
- ETF IBCD (IE0032895942), czyli ISHARES USD CORPORATE BOND UCITS to porządny dywidendowy ETF na dolarowe obligacja dla osób, które nie szukają przygód. Z jednej strony z uwagi na znaczną obniżkę stopy dywidendy wpadł on do kategorii spekulacyjnej, a z drugiej jest on bardzo rozsądnym wyborem dla spokojniejszych inwestorów, którzy chcą ekspozycję na dolara +2,5%, max. 3% dywidendy brutto rocznie.
Pora omówić czwartą kategorię w tym wpisie, w której zebrałem ETF-y, które zapowiadały się na porządne dywidendówki, ale których ceny wzrosły ostatnimi czasy za bardzo.
Szukasz taniego konta maklerskiego do akcji i ETF-ów?
Nota XTB: Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Chcesz założyć IKE/IKZE z bogatą ofertą ETF-ów?
Mój link obniża prowizję na rynkach zagranicznych z 0,29% do 0,24%.
Szukasz zagranicznego konta maklerskiego?
Pełen ranking kont maklerskich do akcji i ETF-ów znajdziesz tutaj.
Fundusze ETF zbyt drogie, by kupił je miłośnik dywidend
Ostatnią, czwartą już kategorię funduszy ETF, które przedstawiam w tym wpisie, podsumowałbym słowami „zbyt drogie, by były atrakcyjne dla inwestora dywidendowego”. Umieściłem tu ETF-y, które spełniły w dniu pisania wpisu następujące kryteria:
- Fundusze ETF typu wypłacającego, których ceny wzrosły między rokiem 2020 a rokiem 2019 najbardziej. To jedyne kryterium, wobec którego wybierałem te fundusze, sprawia, że jest to kategoria „dla ciekawskich”, do której należą fundusze zwykle zbyt spekulacyjne dla inwestora fundamentalnego lub oferujące zbyt niskie dywidendy dla inwestora dywidendowego.
W tej kategorii przedstawię tylko 10 funduszy, gdyż tylko tyle udało mi się wg powyższego kryterium zidentyfikować.
ETF, których dywidendy są za drogie
Do funduszy ETF, które „zdrożały za bardzo, by być atrakcyjne” należą przede wszystkim:
- ETF-y branżowe, w tym fundusze koncentrujące się na modnych energiach odnawialnych, czy technologicznych, a także spółkach, które zajmują się… wodą.
- ETF-y na rynki, które w 2020 roku radziły sobie lepiej od innych, w tym rynek USA, Korei, czy Chin, a które nie koncentrują się jedynie na spółkach dywidendowych, przez co straciły swoją dywidendową atrakcyjność.
Oto 10 funduszy ETF, które zakwalifikowałem do kategorii czwartej, do której należą fundusze, których inwestorom dywidendowym polecam raczej unikać:
Tradycyjnie przedstawiam poniżej więcej informacji o tych funduszach posortowanych w identycznej kolejności, co wyżej:
Garść obserwacji dotyczących kategorii czwartej:
- Zauważ, że wiele z przedstawionych tu ETF-ów, a zwłaszcza ITWN (MSCI Taiwan), WAT (Water) oraz IQQH (Clean Energy) wypłacały w przeszłości całkiem wysokie dywidendy. Mowa tutaj o zakresie 2-3% rocznie brutto, który może nie dałby im miejsca w kategoriach drugiej i trzeciej, ale był godny rozpatrzenia dla inwestora dywidendowego. Co zatem poszło nie tak?
- Ceny wspomnianych ETF-ów wzrosły między rokiem 2018 a rokiem 2020 odpowiednio o 214%, 61% oraz o 44%, co sprowadziło ich stopy dywidend do poziomów kompletnie niegodnych uwagi inwestora dywidendowego.
- W tej grupie znalazł się jeden ETF na obligacje zamienne, czyli takie, które przy spełnieniu określonych kryteriów można zamienić na akcje. Pragnę zauważyć, że ZPRC, bo o nim mowa, zachowuje się raczej jak ETF akcyjny (spory wzrost ceny i niskie kupony), niż obligacyjny, więc kompletnie nie klasyfikowałbym go do grupy funduszy ETF typu obligacyjnego.
Czy powyższe fundusze są zatem „skończone” w kategorii dywidendowej? Niekoniecznie, gdyż znajduje się tutaj kilka ciekawych spekulacyjnie funduszy.
Najciekawsze ETF-y w kategorii drogich
- ETF IQQH (IE00B1XNNHC34), czyli ISHARES GLOBAL CLEAN ENERGY UCITS był kiedyś funduszem ETF, który oferował ciekawe dywidendy. Ze względu na „modę na energię odnawialną” oraz obietnicę światowych dotacji dla tego sektora i komunikaty świadczące o „odchodzeniu od konwencjonalnych źródeł energii” jego cena wzrosła w sposób eksponencjalny. Pytanie czy przyszłe wyniki finansowe tych spółek wyjaśnią inwestorom dlaczego IQQH zyskał na wartości tak mocno, czy była to zwykła spekulacja. Przyznam, że ten ETF powinien znaleźć się raczej we wpisie „Najmodniejsze fundusze ETF – woda, baterie, blockchain i pojazdy przyszłości„, bo zamiast dobrego ETF-a dywidendowego, przypomina on obecnie ETF spekulacyjny. W ramach dyskusji na naszej grupie na Facebooku dokonałem kiedyś jego krótkiej analizy, dowiadując się, że wyniki finansowe największych 5 korporacji z jego portfela zupełnie nie tłumaczą wzrostów z lat 2019 o 2020. Jest to ETF, który dywidendowcy powinni omijać szerokim łukiem, bo obecnie nie oferuje on nic więcej niż ~0,4-0,5% dywidendy brutto rocznie i nie zanosi się na skokowy wzrost tego wskaźnika.
- ETF WAT (FR0010527275), czyli LYXOR WORLD WATER UCITS ETF to prawdziwa gratka dla fanów słynnego inwestora (oraz bohatera filmu „The Big Short„, który przewidział krach na rynku nieruchomości 2008 roku, czyli Mike-a Burry-ego. Twierdzi on bowiem, że spółki zajmujące się oczyszczaniem i gromadzeniem wody mają przed sobą świetlaną przyszłość i ze względu na jej ograniczoną podaż należy w nie inwestować. Dla inwestora dywidendowego ETF WAT ze swoją stopą dywidend wynoszącą 1,22% brutto rocznie jest kompletnie nieatrakcyjny, ale może się spodobać spekulantowi, który upatrzył sobie Michaela Burry-ego jako idola i wzór do naśladowania.
Tym samym chciałbym zakończyć rozdział o ETF-ach zbyt drogich, by były dywidendowymi okazjami i płynnie przejść do podsumowania całego wpisu.
Podsumowanie
Przyznam, że pisanie wpisów tego typu to dla mnie sama przyjemność. Najtrudniejszą częścią przygotowywania wpisu było zebranie danych o historycznych cenach i dywidendach zestawionych tu funduszy ETF oraz ich ocena pod kątem wybranych wskaźników. Napisanie tego wpisu i nagranie podcastu było dla mnie jednak szczerą przyjemnością, a wyniki, które tu przedstawiłem, mogą okazać się pomocne nie tylko dla mnie, ale dla każdego czytelnika, który przeczyta ten wpis, nie wspominając o osobach, których do inwestowania także motywują wpływające na konto dywidendy.
Daj znać, czy interesują Cię ETF-y dywidendowe i czy sam inwestujesz w fundusze ETF typu distributing. Będzie to zapewne ciekawa dyskusja w kontekście coraz częstszej „nagonki” na spółki i ETF-y dywidendowe zwolenników teorii, że dywidendy tylko osłabiają potencjał spółek i lepiej jest spółek je wypłacających unikać, a nie się na nich koncentrować. Jeśli czytujesz wpisy na moim blogu, to wiesz, że stoję w skrajnej opozycji do tego poglądu, a dywidendy, które otrzymuję ze spółek i ETF-ów bardzo motywują mnie do dalszego oszczędzania i inwestowania na drodze do osiągnięcia finansowej niezależności, o której piszę we wpisach o tagu FIRE. Dziękuję za lekturę i uczestnictwo w życiu bloga i do zobaczenia w następnym wpisie!
Zapisz się do mojego newslettera:
Wyraziłeś/-aś chęć zapisu do mojego newslettera. Teraz sprawdź swoją skrzynkę E-mail i potwierdź chęć zapisania się.
Zastrzeżenie
Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.