You are currently viewing Które fundusze ETF płacą najwyższe dywidendy?

Które fundusze ETF płacą najwyższe dywidendy?

Prześwietlamy ETF-y dla inwestora dywidendowego

Wielu inwestorom wydaje się, że cokolwiek ma w nazwie „dividend aristocrats”, „high yield” lub „high dividend yield” oznacza automatycznie, że wypłaca i będzie wypłacało wysokie dywidendy. Prawda jest jednak zupełnie inna: często funduszami ETF o najwyższych stopach dywidendy są te, które słowa „dividend” w nazwie wcale nie zawierają, a ich deklarowana strategia wcale nie zakłada kupowania jedynie spółek dywidendowych. Od dawna interesuję się zarówno ETF-ami, jak i spółkami dywidendowymi, więc analiza tego, które fundusze ETF płacą najwyższe dywidendy chodziła za mną odkąd w 2019 roku założyłem Inwestomat. Ten artykuł piszę „na gorąco”, bo właśnie udało mi się dojść do dobrego źródła danych o dywidendach z ETF-ów (justETF.com) i zestawić dane o historycznych dywidendach ETF-ów z ich cenami w pliku Arkuszy Google. Wnioski są zaskakujące, bo zarówno obecnie, jak i historycznie, ETF-ami, które wypłacają wysokie dywidendy są niekoniecznie te, które spodziewałem się ujrzeć w wynikach.

W tym wpisie przyjrzymy się historycznym dywidendom i cenom funduszy ETF typu distributing, które dostępne są w polskich domach maklerskich, a więc znajdują się na mojej liście ETF-ów. Mówi się, że „historia jest nauczycielką życia”, ale należy pamiętać, że w odniesieniu do rynków finansowych historyczne wyniki i dywidendy funduszy wcale nie gwarantują ich przyszłych wysokości. Miej to na uwadze czytając ten wpis, gdyż dowiesz się z niego sporo, ale będzie to dotyczyło przeszłości i teraźniejszości i nikt nie jest w stanie przewidzieć jak wysokie dywidendy poszczególne ETF-y wypłacą w przyszłości. Dokładnie z tego powodu tytuł odnosi się do teraźniejszości i to jej dotyczyć będzie kilka rankingów, które w tym wpisie dla Ciebie przygotowałem. O bardziej kompleksowym podejściu do budowy portfela dywidendowego przeczytasz we wpisie „Jak osiągnąć 5000 zł z dywidend i odsetek miesięcznie?„, do którego lektury chciałbym Cię również serdecznie zachęcić.

Podcast

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Które funudsze ETF wypłacają obecnie najwyższe dywidendy.
 • Które fundusze ETF wypłacały kiedyś wysokie dywidendy, ale ostatnimi czasy ich stopa dywidend spadła.
 • Które dywidendowe ETF-y niemal zaniechały wypłat dywidend i czy mogą stać się one spekulacyjną okazją na przyszłość.
 • Jak wysokiej stopy dywidendy można oczekiwać po ETF-ach typu distributing w roku 2021 i kolejnych.

Przedstawienie kategorii rankingu ETF-ów dywidendowych

Zacznijmy od omówienia czterech kategorii w jakich zestawię odpowiednio 15, 15, 15 i 10 funduszy ETF, czyli łącznie 55 ETF-ów typu wypłacającego (ang. distributing). W porównaniu wezmą udział 182 fundusze ETF typu distributing, które były dostępne przez konta w mBanku, XTB oraz BOSSA w pierwszym kwartale 2021 roku. Przygotowując materiał natknąłem się na wiele ciekawych danych, w tym „kwiatki” w postaci ETF-ów, które przez wiele lat płaciły dywidendy, a nagle przez specyfikę obecnej sytuacji przestały. Jako, że bardzo zależy mi, by umówić nie tylko ETF-y, które obecnie wygrywają pod względem stopy dywidendy, ale też te, które stanowią dobry materiał pod „spekulacyjny zakup dywidendowy”. We wpisie zaprezentuję Ci ETF-y w następujących czterech kategoriach:

Kategoria

wyjaśnienie - kryteria doboru/oceny

ETF o najwyższych obecnie dywidendach

ETF-y, które obecnie (przy cenie z dnia pisania wpisu, znajdziesz ją w tabelach w poszczególnych częściach wpisu) wypłacają najwyższe dywidendy i robiły to także w kilku poprzednich latach. Główne kryteria oceny: wysoka obecna stopa dywidendy i stabilność dywidend w ostatnich 5 latach.

Fundusze ETF o wysokich historycznie dywidendach, które nieco je obniżyły

Do tej kategorii należą fundusze ETF, które historycznie mieszały się z kategorią pierwszą, ale ich stopy dywidend uległy w 2020 roku lekkiemu spadkowi. Znajdziesz tu zarówno ETF-y, których aktywa podrożały, a wartość dywidendy niekoniecznie, jak i te, które obniżyły wartość wypłacanych dywidend. Główne kryteria oceny: przeszła stopa dywidendy i obecna stopa dywidendy (wysoka, ale niższa niż dla ETF-ów z kategorii pierwszej).

Fundusze ETF o spekulacyjnym potencjale przyszłych dywidend​

Kategoria "spekulacyjna" mieści w sobie ETF-y, których wypłacona w 2020 roku dywidenda uległa znacznemu spadkowi i (w zależności po cenie, po której dokonałbyś zakupu) mógłbyś spekulacyjnie liczyć na powrót wysokich dywidend w przyszłości. Główne kryteria: obecna cena wobec wysokości wypłat przeszłych dywidend, niska obecna stopa dywidendy.

Fundusze ETF zbyt drogie, by kupił je miłośnik dywidend​

Ostatnią kategorią są fundusze, które z czasem stały się zbyt drogie, by w ogóle rozpatrywać je jako zakup dywidendowy. Jest to kategoria-ciekawostka, która udowadnia, że niektóre ETF-y wypłacające dywidendy o solidnej wysokości stają się obiektem spekulacji, a ich ceny windowane są do poziomów, które sprawiają, że ich zakup byłby dywidendowo bezzasadny. Główne kryteria: znaczny wzrost cen jednostki, znaczny spadek stopy dywidendy.

Pierwszą z omawianych list rankingowych będzie główna lista, odpowiadająca na pytanie „które fundusze ETF płacą najwyższe dywidendy?”. Bardzo istotnym jest byś czytając ten wpis zwrócił uwagę na kolumnę „cena 21”, gdyż jest to cena z dnia pisania wpisu i sugeruję porównywać do cen z końca każdego z lat (2018, 2019 i 2020) i wysokości/stóp dywidend z tamtych okresów. Jeśli wydaje Ci się, że ten wpis się szybko przeterminuje to zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Dzięki temu, że zawarłem w tabelach stopy dywidend z ostatnich 5 lat wraz z cenami i stawkami dywidend z ostatnich 3 lat, będzie on „świeży” przez długie miesiące, a może nawet lata.

Dodam tu, że skupione na dywidendach fundusze ETF mają jeden znaczący problem w postaci zbytniego nastawiania się na wysokie obecnie dywidendy ze spółek, co często przekreśla ich przyszły wzrost dywidend. Opisałem to we wpisie „Jak zbudować portfel dywidendowy z funduszy ETF?„, do którego lektury chciałbym Cię również zachęcić. Zacznijmy jednak od omówienia ETF-ów o wysokich spodziewanych dywidendach obecnie, czyli tych które udowodniły historycznie swoją „dywidendową wydajność”, a w zeszłym roku (2020) ich ceny nie wzrosły wobec 2019 jakoś drastycznie, dzięki czemu zachowały one wysokie stopy dywidend.

Fundusze ETF z najwyższymi dywidendami

Zanim zaprezentuję Ci listę ETF-ów typu wypłacającego, które oferują obecnie najwyższe spodziewane dywidendy to pokrótce opiszę kryteria, dzięki którym się tutaj znalazły. Należą do nich:

 • Wysoka w 2020 roku stopa dywidendy. Od razu zdefiniuję, że znaczy to dla mnie w przypadku ETF-a, będącego zbiorem akcji i obligacji około 4,5% brutto rocznie. Ci, którzy czytali moje wpisy o spółkach dywidendowych, m.in. „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?” wiedzą, że od pojedynczych spółek wymagam nawet 8-10% stopy dywidendy brutto, ale dla ETF-ów jestem bardziej wyrozumiały, gdyż oferują one szerszą dywersyfikację.
 • Wysoka stopa dywidendy w przynajmniej 2 z 5 ostatnich lat. ETF-y, które przedstawię na tej liście muszą mieć również pewną historię wypłaty wysokich dywidend. Inwestor długoterminowy nie powinien nigdy oceniać spółki, ani funduszu jedynie po liczbach z ostatniego roku.

Ciekawym efektem ubocznym powyższych 2 kryteriów jest to, że ceny jednostek funduszy ETF, które zaraz przedstawię w większości w roku 2020 nie wzrosły lub podrożały one minimalnie. Sprawia to, że dalej zasługują one na uwagę inwestorów szukających dywidendowych okazji oraz tych, którzy nie akceptują od funduszy dzielących się zyskiem wypłat dywidend w granicach 1-2% brutto rocznie.

ETF o najwyższych obecnie dywidendach

W kategorii funduszy, które płacą obecnie najwyższe dywidendy znajdziemy przede wszystkim ETF-y na następujące kategorie aktywów inwestycyjnych:

 • ETF-y akcyjne koncentrujące się na spółkach wypłacających wysokie dywidendy.
 • ETF-y akcyjne z branż, których ceny akcji w 2020 roku znacznie potaniały, windując wysokości wypłacanych dywidend.
 • ETF-y obligacyjne na obligacje korporacyjne wyższego ryzyka.
 • ETF-y obligacyjne na obligacje skarbowe państw wschodzących.

Powyższe 4 kategorie aktywów zazwyczaj będą dominować pod względem wysokości dywidend nad innymi, także wcale nie dziwi, że to właśnie one weszły do pierwszej kategorii dzisiejszego zestawienia. Oto fundusze ETF, które wypłacają obecnie i historycznie najwyższe dywidendy wobec ich cen jednostek wraz z ich cenami w ostatnich 3 latach:

ETF o najwyższych dywidendach obecnie

Komplementarna do powyższej jest tabela z nazwami oraz krajem i tematem inwestycji każdego z powyższych funduszy ETF, którą znajdziesz poniżej została posortowana w identycznej sekwencji. Powinno to ułatwić Ci sprawdzanie o które fundusze chodzi:

Ktore fundusze placa najwyzsze dywidendy najwieksze dywidendy obecnie nazwy detale2

Jakie są moje obserwacje dotyczące powyższej grupy funduszy ETF?

 • Wśród ETF-ów o najwyższych obecnie dywidendach dominują fundusze akcyjne (9/15), ale nie brakuje tu przedstawicieli funduszy kupujących obligacje.
 • Choć aż 3 z powyższych funduszy to ETF-y koncentrujące się na spółkach dywidendowych to żaden z nich nie należy do „dywidendowych arystokratów”, a więc w swojej nazwie nie ma sformułowania „dividend aristocrats„.
 • Fundusze „w niełasce” reprezentują EXH1, który koncentruje się na europejskich akcjach z przecenionej branży Oil&Gas oraz TRET inwestujący w akcje spółek związanych z rynkiem nieruchomości. Obydwa fundusze zwiększyły swoje stopy dywidend głównie dzięki znacznym spadkom ich cen w roku 2020.

Warto wspomnieć, że prawie wszystkie fundusze ETF, które przedstawiam w ramach tego wpisu to fundusze notowane na niemieckiej Xetrze i część z nich nie jest dostępna w polskich domach maklerskich w prezentowanej postaci. Ich zamienniki prosto zidentyfikujesz na mojej liście ETF-ów, szukając po kodzie ISIN, który jest identyczny dla wszystkich wariantów danego funduszu. Omówmy najpierw fundusze akcyjne z powyższej grupy.

Akcyjne ETF o najwyższych dywidendach.

Aby zwiększyć czytelność wpisu omówię fundusze kategoria po kategorii, rozpoczynając od ETF-ów akcyjnych typu „akcje – dywidendy”.

ETF-y typu "akcje - dywidendy"

 • DXSB (LU0292096186), czyli DB XTRACKERS STOXX GLOBAL SELECT DIV100 UCITS opiera się na indeksie z rodziny STOOX, który zawiera w sobie akcje spółek z krajów rozwiniętych. W obecnej chwili „mieści się” tam 10% akcji z Singapuru, co w związku z 0% podatkiem u źródła od singapurskich dywidend niewątpliwie zwiększa jego zdolność do wypłacania dywidend. W roku 2020 stracił on nieznacznie na wartości, ale jego dywidenda pozostała na poziomie podobnym do lat ubiegłych. Pięcioprocentowa stopa dywidendy w ostatnim roku i powyżej 4% w latach 2018 i 2019 jest naprawdę imponujące i czyni ten fundusz jednym z najlepszych ETF-ów dla miłośników dywidend. Wady? W roku 2008 stracił on 66% swojej wartości i bez uwzględnienia dywidend do dziś nie odrobił tej straty.
 • SEL (LU1812092168), czyli LYXOR UCITS ETF STOXX EUROPE SELECT DIVIDEND 30 to europejski wariant DXSB, czyli funduszu, który omówiłem powyżej. Dobry ETF dla chcących inwestować w spółki europejskie o najwyższych dywidendach. W swoim składzie ma głównie spółki niemieckie, holenderskie i francuskie w tym kilka dużych REIT-ów europejskich. Także on może pochwalić się 5% stopą dywidendy w każdym z ostatnich 5 lat, co jest wynikiem prawdziwie fenomenalnym jak na fundusz ETF.
 • EUNY (IE00B652H904), czyli ISHARES EMERGING MARKETS DIVIDEND UCITS to notowany we Frankfurcie (XETRA) odpowiednik znanego moim czytelnikom ETF-a IEDY. Wysokie dywidendy, świetne rozłożenie walutowe i niski (ok. 10) współczynnik C/Z (Cena/Zysk) spółek w indeksie, powodują, że jest to naturalny wybór „dywidendowca” chcącego inwestować w spółki chińskie, tajwańskie, rosyjskie i brazylijskie.
 • WTEI (IE00BQQ3Q067), czyli WISDOMTREE EMERGING MARKETS EQUITY INCOME UCITS ETF to osobliwy ETF, którego dominującym składnikiem są… spółki tajwańskie. Dopiero na 2 i 3 miejscu znajdziesz w nim firmy z Chin i Rosji, co samo w sobie jest bardzo osobliwe. Stale rosnąca wysokość dywidend przy dosyć okazyjnej ostatnimi czasy cenie + ciekawy miks krajów sprawiają, że jest to warty do rozważenia ETF na spółki dywidendowe.
 • EXXW (DE000A0H0744), czyli ISHARES DOW JONES ASIA PACIFIC UCITS to fundusz ciekawy, bo skupia się na spółkach dywidendowych z rejonu Azji i Pacyfiku, ale jedynie z rynków rozwiniętych. Ponad 50% jego składu to spółki australijskie, a w mniejszym stopniu inwestuje on też w Hong Kongu, Singapurze, Japonii i Nowej Zelandii. EXXW płacił historycznie bardzo wysokie dywidendy, wynoszące nawet 7-8% tamtejszej ceny jednostki, ale ostatnimi czasy wartości wypłacanych przezeń dywidend znacznie zmalały. Uwaga! Fundusz ten posiada rezydenturę w Niemczech, co implikuje dla polskiego podatnika wysoki, bo wynoszący 26,375% podatek u źródła (2-poziomu) od każdej dywidendy, którą ten wypłaci. Powyższe dotyczy każdego innego ETF-a z zestawienia, którego kod ISIN rozpoczyna się od „DE(…)”.

ETF-y akcyjne o wysokich dywidendach, ale bez koncentracji jedynie na spółkach dywidendowych

 • HZ4M (IE00B5LJZQ16), czyli HSBC MSCI RUSSIA CAPPED UCITS ETF to ETF na Rosję, a zarazem fundusz ETF, który wypłaca obecnie najwyższe dywidendy. Po bliższym przyjrzeniu się tego przyczynie, jasnym staje się, że wysokie dywidendy wynikają z obniżek cen akcji w jego portfelu, a historyczne stopy dywidend były o wiele niższe niż teraz. Minusem funduszu jest koncentracja tylko na jednym kraju i fakt, że nie kupuje on tylko spółek dywidendowych, zaś plusem jego bardzo wysoka obecnie stopa dywidendy.
 • EXH1 (DE000A0H08M3), czyli ISHARES STOXX EUROPE 600 OIL & GAS UCITS to kolejny z funduszy z zestawienia, którego stopy dywidend wywindowane zostały nie wzrostem wypłat z zysku jego spółek portfelowych, zaś jego spadkiem ceny z 2020 roku. Minusem ETF-a EXH1 są bardzo niestabilne i cykliczne dywidendy, które w moich oczach nieco obniżają jego punktacje w kategorii „stabilność”. Dodatkowo inwestuje on nie tylko w spółki dywidendowe, a w cały europejski sektor wydobywczy (Oil&Gas), więc może być ciekawą pozycją dla osób, które spekulują pod zakończenie pandemii COVID-19 i związany z nim powrót spółek z tej branży do łask inwestorów.
 • XDN0 (IE00B9MRHC27), czyli DB XTRACKERS MSCI NORDIC UCITS to ETF na spółki skandynawskie, który od 2 lat oferuje bardzo wysoką stopę dywidend przy dosyć stabilnej i mało zmiennej cenie jednostki.
 • TRET (NL0009690239), czyli VANECK VECTOR GLOBAL REAL ESTATE UCITS ETF to ETF na spółki typu REIT (przeczytasz o nich we wpisie „REIT (1/5) – Czym są fundusze nieruchomości REIT i co je odróżnia od innych spółek?„, który rozpoczyna 5-częściową serię o REIT-ach na moim blogu). TRET inwestuje głównie w duże REIT-y z USA, Japonii, Niemiec, Australii i Wielkiej Brytanii, a jego historyczne stopy dywidend oscylowały wokół 3%. Jedyną przyczyną, dla której w 2020 roku jego stopa dywidendy wzrosła do 4,43% był spadek cen spółek, których akcje posiadał, co czyni go dosyć przeciętnym wyborem dla inwestora dywidendowego.

Obligacyjne ETF o najwyższych dywidendach.

Podobnie jak w przypadku akcji i tutaj podzielę ten rozdział na 2 części, z których pierwsza dotyczyć będzie ETF-ów na obligacje skarbowe, a druga ETF-ów na obligacje korporacyjne.

ETF-y na obligacje skarbowe o najwyższych dywidendach

 • IUSP (IE00B5M4WH52), czyli ISHARES J.P. MORGAN EM LOCAL GOVT BOND UCITS jest ETF-em bardzo szczególnym. Po pierwsze: inwestując w obligacje skarbowe „wygrał” on pod względem obecnej stopy dywidendy z funduszami inwestującymi w (z natury bardziej rentowne) obligacje korporacyjne. Po drugie: jego portfel jest szeroko zdywersyfikowany, najwyższą pozycją w nim są… obligacje skarbu państwa Indonezji! Poza tym inwestuje on w obligacje skarbowe innych krajów rozwijających się, w tym Chin, Meksyku, Brazylii, RPA, Tajlandii, Polski (6,7%!), Rosji i wielu innych. Jest to jeden z nielicznych ETF-ów dostępnych przez polskie konta maklerskie, w którym tak wysoki udział, bo prawie 7% środków lokowane jest w polskim złotym. Wielkim plusem ETF-a IUSP jest jego spora dywersyfikacja walutowa, co czyni go jednym z najbardziej przyjaznych ETF-ów na obligacje skarbowe dla inwestora dywidendowego.
 • VGEM (IE00BZ163L38), czyli VANGUARD USD EMERGING MARKETS GOVERNMENT BOND UCITS ETF to niemal brat-bliźniak ETF-a IUSP, który jednak wypłaca niższe od tego pierwszego dywidendy. Jest to spowodowane większym doważeniem Chin w jego portfelu (15%) i uwzględnieniem w nim także krajów arabskich. Na 4 i 5 miejscu w portfolio tego funduszu na obligacje skarbowe, znajdują się papiery dłużne rządów Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co znacznie zwiększa stabilność cen funduszu, przy jednoczesnej obniżce wielkości jego spodziewanych przyszłych dywidend.

ETF-y na obligacje korporacyjne o najwyższych dywidendach

 • IS0R (IE00B4PY7Y77), czyli ISHARES USD HIGH YIELD CORPORATE BOND UCITS jest funduszem na obligacje korporacyjne, który w 2020 roku wypłacił najwyższą dywidendę. Warto dodać, że w każdym z ostatnich 5 lat jego stopa dywidendy przekroczyła 5% brutto, a jego niższe ceny, które obserwowaliśmy w 2020 roku mogły jeszcze dodatkowo zwiększyć spodziewaną przyszłą stopę dywidendy. IS0R inwestuje głównie (w 90%) w papiery dłużne spółek ze Stanów Zjednoczonych i są to obligacje o niższych ratingach i wyższym ryzyku, czyli te z ratingiem BBB- i niższym. Fundusz ten przypomina zatem nieco Fallen Angels, do którego omówienia zaraz dojdziemy.
 • IS3K (IE00BCRY6003), czyli ISHARES USD SHORT DURATION HIGH YIELD CORP BOND UCIITS to wariant IS0R, który wybiera tylko papiery dłużne o krótkim terminie zapalności. Każdy, kto przeczytał „Obligacje (1/6) – Jakie są rodzaje obligacji i czym się od siebie różnią?„, który rozpoczyna serię o obligacjach na moim blogu wie, że im krótszy termin wykupu obligacji, tym wyższa ich cena, a więc niższe ryzyko. Sprawia to, że IS3K oferuje delikatnie niższą stopę dywidendy niż IS0R, ale jest od tego pierwszego bardziej stabilny pod względem zmian cen, a więc oferuje inwestorowi niższą zmienność portfela.
 • IBC9 (IE00B74DQ490), czyli ISHARES GLOBAL HIGH YIELD CORP BOND UCITS przypomina IS0R, ale inwestuje także poza USA. IBC9 wybiera bardziej ryzykowne obligacje z krajów takich jak USA, Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, a Stany to „jedynie” 55% jego składu. IBC9 to dobra alternatywa dla IS0R dla tych, którzy poza dolarem amerykańskim chcą mieć również ekspozycję na euro. Minusem funduszu IBC9 są jego nieznacznie niższe oferowane stopy dywidend (bliżej 4,5% brutto niż 5% brutto), a plusem wspomniana dywersyfikacja walutowa.
 • QDVQ (IE00BYM31M36), czyli ISHARES FALLEN ANGELS HIGH YIELD CORP BOND UCITS to dobrze znany czytelnikom mojego bloga ETF na papiery dłużne spółek typu „Fallen Angels”. Czym są w tym znaczeniu upadłe anioły? Mowa tu o spółkach, które obecnie mają niski (sub-investment grade) rating kredytowy, ale w przeszłości miały wyższe ratingi. To, co czyni Fallen Angels ciekawym to właśnie aktywna selekcja spółek, które były bezpieczne, ale w czasie trwania obligacji ryzyko związane z inwestycją musiało wzrosnąć. Fallen Angels oferuje niższą stopę dywidend od IS0R, IS3K i IBC9, ale gwarantuje, że papiery dłużne należą do spółek, które kiedyś miały wyższe ratingi. Pod względem dywersyfikacji geograficznej bardzo przypomina on fundusz IBC9, bo inwestuje globalnie, a „tylko” 60% jego aktywów ulokowane jest w obligacjach firm ze Stanów Zjednoczonych.

Tym samym udało nam się omówić 15 ETF-ów, które oferują obecnie najwyższe stopy dywidendy. Pora przejść do kategorii nieco bardziej spekulacyjnej, w której znalazły się ETF-y, które kiedyś wypłacały wysokie dywidendy, ale ostatnimi czasy zostały one nieco obniżone.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Fundusze ETF o wysokich historycznie dywidendach, które nieco je obniżyły

Drugą omawianą kategorią będą ETF-y, których historyczna stopa dywidend była równie wysoka lub nieco niższa od tych, które przedstawiłem w kategorii pierwszej. Czym zatem będą się różnić te fundusze od tych, które już omówiliśmy? Przede wszystkim tym, że w 2020 roku ich stopa dywidend z tego, czy innego powodu doznała lekkiego spadku, a więc po obecnych cenach mogą należeć one do „dywidendowych okazji”. Jako, że nie chcę, by wpis ten czytało się dłużej niż godzinę w przypadku kategorii 2, 3 i 4 omówię w szczególe tylko po kilka najciekawszych pozycji, które z tego, czy innego powodu przykuły moje analityczne oko. Oto kryteria względem których klasyfikowałem fundusze ETF w tej kategorii:

 • Wysoka w 2018 i 2019 roku stopa dywidendy, która wyraźnie ostatnio spadła. Oznacza to, że w kategorii drugiej znalazły się ETF-y, których nominalne wartości dywidend spadły w roku 2020 i mogą stanowić teraz okazje dywidendowe na przyszłość.
 • Wysoka stopa dywidendy w przynajmniej 2 z 5 ostatnich lat, czyli kryterium identyczne z tym, które wymagane było również w kategorii pierwszej, czyli dla ETF-ów o obecnie najwyższych stopach dywidend.
 • Cena jednostki ETF-a w grudniu 2020 roku niższa od tej z grudnia 2019 roku. Kryterium mówi samo za siebie, ale wymusiłem w tym przypadku „cenowe okazje”, chcąc znaleźć tylko te ETF-y, które wypłacają niższe dywidendy mimo spadku cen akcji/obligacji w ich portfelu.

Kategoria druga naszego rankingu jest tym, czym „dywidendowe okazje” były dla wpisu „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?„. Choć ich stopy dywidend są obecnie lekko obniżone to niektóre z nich mają spory potencjał na przyszłość.

Dywidendy przeciętne, ale z potencjałem

W kategorii funduszy, które płacą przeciętne dywidendy, ale niegdyś należały do top15 znajdziemy przede wszystkim ETF-y na następujące kategorie aktywów inwestycyjnych:

 • ETF-y akcyjne koncentrujące się na spółkach wypłacających wysokie dywidendy.
 • ETF-y akcyjne z branż, których ceny akcji w 2020 roku znacznie potaniały, windując wysokości wypłacanych dywidend.
 • ETF-y obligacyjne na obligacje skarbowe państw wschodzących.

Ze swojej natury, ETF-y, które teraz przedstawie przypominają te z kategorii pierwszej, ale zarówno ich wypłaty dywidend, jak ceny jednostek spadły w roku 2020. Oto lista ETF-ów z kategorii drugiej:

ETF o niegdyś wysokich dywidendach

Powyższej przedstawiłem historyczne ceny jednostek i wartości rocznych dywidend funduszy, a poniżej załączam też więcej informacji o tych ETF-ach:

Ktore fundusze placa najwyzsze dywidendy dobre w przeszlosci detale1

Druga kategoria ETF-ów przykuwa oko głównie spadkami dywidend, ale niesie za sobą kilka ciekawych obserwacji:

 • Wśród funduszy ETF, których dywidendy w roku 2020 delikatnie spadły znajdują się głównie ETF-y akcyjne (13/15), ale też ETF-y na obligacje skarbowe rynków wschodzących.
 • Aż 3 z powyższych funduszy inwestuje w spółki z Wielkiej Brytanii, co bardzo jasno pokazuje, że dywidendy spółek z tego kraju spadły w 2020 roku dość mocno. Poza samą Wielką Brytanią znajdziemy w tym zestawieniu także ETF-y na mix akcji z całej Europy rozwiniętej oraz wschodzącej.
 • Do drugiej kategorii zestawienia weszły 2 fundusze ETF na obligacje skarbowe, których wysokości dywidend w 2020 roku spadły bardziej znacząco niż ETF-ów IUSP i VGEM, które zakwalifikowałem do pierwszej, czyli głównej kategorii tego wpisu.

Przejdźmy teraz do opisu 3 najciekawszych ETF-ów z grupy tych, które mocno obniżyły wysokości dywidend, a ich ceny stale znajdują się poniżej tych z 2019 roku.

Najciekawsze ETF-y w kategorii przecenionych

 • ETF ISPA (DE000A0F5UH1) oraz ETF EXSG (DE0002635281), czyli odpowiednio ISHARES STOXX GLOBAL SELECT DIVIDEND 100 UCITS i ISHARES EURO STOXX SELECT DIVIDEND 30 UCITS to odpowiedniki ETF-ów DXSB i SEL, tyle, że ze stajni iShares. Obydwa zasługują na uwagę głównie przez ich historycznie wysokie stopy dywidend, wynoszące nawet około 7% brutto, które w 2020 roku spadły jednak do wartości bliższych 3-4% brutto. Uwaga jednak na ich niemiecką rezydenturę, która polskiemu podatnikowi znacznie zaniży wysokość wypłacanej dywidendy.
 • ETF IQQD (IE00B0M63060), czyli ISHARES UK DIVIDEND UCITS jest wg mnie najciekawszym funduszem z tych, które przedstawiam w drugiej kategorii. Jego bardzo niska w 2020 roku dywidenda i zaniżona wobec 2018 i 2019 roku cena jednostki sprawia, że jego dywidendowy potencjał na przyszłość może sięgać nawet 6-10% rocznie brutto w zależności od wpływu pandemii COVID-19 na Wielką Brytanię. Jeśli sądzisz, że pandemia chyli się ku końcowi, a brytyjskie spółki dobrze poradzą sobie z jej końcem to ten ETF może być dla Ciebie więcej niż interesujący.

Pora omówić fundusze ETF, których stopy dywidend spadły w 2020 roku bardzo drastycznie i zastanowić się dlaczego do tego doszło i czy oraz które z nich mogą teraz stanowić dywidendowe okazje.

Fundusze ETF o spekulacyjnym potencjale przyszłych dywidend

Na wstępie do kategorii 3 chciałbym oznajmić, że żaden z poniższych funduszy nie spełnia obecnie moich minimalnych kryteriów dywidendowych. Są to jedynie „ETF-y – ciekawostki”, których stopy dywidend z dowolnego powodu bardzo znacząco w 2020 roku spadły i po obniżonych cenach mogą one stanowić dywidendowe okazje na bardzo długi termin. Oto kryteria względem których klasyfikowałem fundusze ETF w tej kategorii:

 • Stopa dywidendy z 2020 roku znacznie niższa od historycznych. Oznacza to, że w kategorii drugiej znalazły się ETF-y, których nominalne wartości dywidend spadły w roku 2020 jeszcze bardziej drastycznie niż te dotyczące ETF-ów z kategorii drugiej.
 • Wysoka stopa dywidendy w przynajmniej 1 z 5 ostatnich lat, czyli rozluźnione kryterium „wysokich historycznie dywidend”. Jako, że trzecia kategoria pasuje do portfela dywidendowych spekulantów to kryterium może być tutaj znacznie luźniejsze niż wcześniej.

Tym razem nie włączam do kryteriów selekcji ceny jednostki ETF-a, gdyż jak sam zaraz zobaczysz ceny tych ETF-ów zachowywały się w roku 2020 bardzo różnie. Łączy je jednak to, że wypłaty dywidend zwykle spadły bardzo drastycznie, obniżając wynikowe stopy dywidend z 3-4% do nawet 0,5-1%.

ETF o mocno obniżonych dywidendach

W trzeciej kategorii przedstawię Ci 15 europejskich funduszy ETF, których wypłaty dywidend w ostatnich miesiącach znacznie zmalały. W tej kategorii znajdziesz następujące fundusze:

 • ETF-y akcyjne z branż, których dywidendy zostały ucięte spadającymi wielkościami zysku netto (branża dóbr luksusowych i wydobywcza) oraz zakazami wypłacania dywidend przez organy regulacyjne (branża finansowa i ubezpieczeniowa).
 • ETF-y obligacyjne, które mocno dotknięte zostały zeszłorocznym obniżeniem stóp procentowych, które dla wielu gospodarek świata oznaczało znaczącą obniżkę rentowności ich trwających i nowych emisji.

Oto fundusze ETF, które zakwalifikowałem do kategorii trzeciej wraz z ich historycznymi cenami, a także wartościami i stopami dywidend:

Spekulacyjne ETF dywidendowe

Jak w przypadku wcześniejszych dwóch kategorii, aby ułatwić Ci czytanie tego wpisu, także tu załączam tabelkę z szerszym opisem funduszy bezpośrednio poniżej:

Ktore fundusze placa najwyzsze dywidendy wysoki potencjal detale1

Drastyczny spadek stóp dywidend w tej kategorii naturalnie rodzi pewne pytania i wymaga dokładnej analizy. Po dokładnym przestudiowaniu powyższych pozycji nasuwają się następujące wnioski:

 • Branżą, która najbardziej pod względem dywidend ucierpiała są finanse, czyli banki i ubezpieczyciele. Większość banków europejskich, ze względu na ubiegłoroczne cięcia stóp procentowych, poproszona (lub zmuszona) przez organy doradczo-regulatorskie została do wstrzymania wypłaty dywidendy. Efektem tego zakazu był spadek wysokości dywidend spółek związanych z finansami z 3-4% do 1-2% brutto rocznie w roku 2020.
 • Jakby tego było mało, spółki finansowe zostały mocno dotknięte nie tylko jeśli o dywidendy chodzi, ale także w kwestii cen akcji, powodując spadki cen jednostek ETF-ów.
 • Równie dużą ciekawostką jest tu europejska branża automotive, a konkretniej ETF na nią (EXV5), który z dywidendy wynoszącej prawie 2 euro przy cenie jednostki 48 euro w roku 2019 zszedł do 0,38 euro w roku 2020. Jest to wyrazem prawdziwego pogorszenia koniunktury w tej branży, wiążącego się ze spadkiem zysków, a z nimi dywidend ze spółek tego rodzaju.

Omówimy teraz kilka najciekawszych ETF-ów z grupy tych spekulacyjnych dywidendowo.

Najciekawsze ETF-y w kategorii spadku dywidend

 • ETF EXX1 (DE0006289309) oraz EXV1 (DE000A0F5UJ7), czyli odpowiednio ISHARES EURO STOXX BANKS 3015 UCITS oraz ISHARES STOXX EUROPE 600 BANKS UCITS są prawdziwą gratką dla dywidendowych spekulantów. Pierwszy z nich kupuje akcje banków z krajów, w których wprowadzono euro, a drugi dorzuca do tego jeszcze banki brytyjskie, skandynawskie, szwajcarskie oraz polskie. W obydwu przypadkach stopy dywidend w 2020 roku wprost runęły, bo z 4-5% brutto zrobiło się nagle około 1% brutto, co odbiło się w ich cenach, które stale znajdują się jakieś 20-25% niżej niż pod koniec 2019 roku. Żaden z nich nie jest co prawda ETF-em specjalizującym się w spółkach dywidendowych, ale spadek wypłat dywidend jest tak drastyczny, że trudno się nimi nie zainteresować jeśli jest się zainteresowanym spekulacją.
 • ETF SPYG (IE00B6S2Z822), czyli SPDR S&P UK DIVIDEND ARISTROCRATS UCITS ETF to ETF na brytyjskich dywidendowych arystokratów, którzy najwyraźniej w 2020 roku zapomnieli o swoim dywidendowym zobowiązaniu. Jego stopa dywidendy spadła między rokiem 2018, a rokiem 2020 z 5% brutto to 2,95% brutto, co jak na kategorię arystokratów jest spadkiem bardzo wysokim i wynikającym z jednego czynnika. ETF ten kupuje akcje 40 spółek z Wielkiej Brytanii, które zwyczajowo płacą najwyższe dywidendy, a na początku 2021 roku 30% z nich należy do branży finansowej, a 12% do branży nieruchomości. Myślę, że w związku z tym nie muszę nikomu tłumaczyć źródeł znaczącego spadku stopy dywidendy tego funduszu, który dzięki nim pozostaje bardzo atrakcyjnym ETF-em dla dywidendowego spekulanta.
 • ETF IBCD (IE0032895942), czyli ISHARES USD CORPORATE BOND UCITS to porządny dywidendowy ETF na dolarowe obligacja dla osób, które nie szukają przygód. Z jednej strony z uwagi na znaczną obniżkę stopy dywidendy wpadł on do kategorii spekulacyjnej, a z drugiej jest on bardzo rozsądnym wyborem dla spokojniejszych inwestorów, którzy chcą ekspozycję na dolara +2,5%, max. 3% dywidendy brutto rocznie.

Pora omówić czwartą kategorię w tym wpisie, w której zebrałem ETF-y, które zapowiadały się na porządne dywidendówki, ale których ceny wzrosły ostatnimi czasy za bardzo.

Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?

A może bogatszej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?

Szukasz ETF-ów niedostępnych gdzie indziej?

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Fundusze ETF zbyt drogie, by kupił je miłośnik dywidend

Ostatnią, czwartą już kategorię funduszy ETF, które przedstawiam w tym wpisie podsumowałbym słowami „zbyt drogie, by były atrakcyjne dla inwestora dywidendowego”. Umieściłem tu ETF-y, które spełniły w dniu pisania wpisu następujące kryteria:

 • Fundusze ETF typu wypłacającego, których ceny wzrosły między rokiem 2020, a rokiem 2019 najbardziej. To jedyne kryterium wobec którego wybierałem te fundusze sprawia, że jest to kategoria „dla ciekawskich”, do której należą fundusze zwykle zbyt spekulacyjne dla inwestora fundamentalnego lub oferujące zbyt niskie dywidendy dla inwestora dywidendowego.

W tej kategorii przedstawię tylko 10 funduszy, gdyż tylko tyle udało mi się wg powyższego kryterium zidentyfikować.

ETF, których dywidendy są za drogie

Do funduszy ETF, które „zdrożały za bardzo, by być atrakcyjne” należą przede wszystkim:

 • ETF-y branżowe, w tym fundusze koncentrujące się na modnych energiach odnawialnych, czy technologicznych, a także spółkach, które zajmują się… wodą.
 • ETF-y na rynki, które w 2020 roku radziły sobie lepiej od innych, w tym rynek USA, Korei, czy Chin, a które nie koncentrują się jedynie na spółkach dywidendowych, przez co straciły swoją dywidendową atrakcyjność.

Oto 10 funduszy ETF, które zakwalifikowałem do kategorii czwartej, do której należą fundusze, których inwestorom dywidendowym polecam raczej unikać:

Ktore fundusze placa najwyzsze dywidendy za drogie1

Tradycyjnie przedstawiam poniżej więcej informacji o tych funduszach posortowanych w identycznej kolejności, co wyżej:

Ktore fundusze placa najwyzsze dywidendy za drogie detale1

Garść obserwacji dotyczących kategorii czwartej:

 • Zauważ, że wiele z przedstawionych tu ETF-ów, a zwłaszcza ITWN (MSCI Taiwan), WAT (Water) oraz IQQH (Clean Energy) wypłacały w przeszłości całkiem wysokie dywidendy. Mowa tutaj o zakresie 2-3% rocznie brutto, który może nie dałby im miejsca w kategoriach drugiej i trzeciej, ale był godny rozpatrzenia dla inwestora dywidendowego. Co zatem poszło nie tak?
 • Ceny wspomnianych ETF-ów wzrosły między rokiem 2018, a rokiem 2020 odpowiednio o 214%, 61% oraz o 44%, co sprowadziło ich stopy dywidend do poziomów kompletnie niegodnych uwagi inwestora dywidendowego.
 • W tej grupie znalazł się jeden ETF na obligacje zamienne, czyli takie, które przy spełnieniu określonych kryteriów można zamienić na akcje. Pragnę zauważyć, że ZPRC, bo o nim mowa, zachowuje się raczej jak ETF akcyjny (spory wzrost ceny i niskie kupony), niż obligacyjny, więc kompletnie nie klasyfikowałbym go do grupy funduszy ETF typu obligacyjnego.

Czy powyższe fundusze są zatem „skończone” w kategorii dywidendowej? Niekoniecznie, gdyż znajduje się tutaj kilka ciekawych spekulacyjnie funduszy.

Najciekawsze ETF-y w kategorii drogich

 • ETF IQQH (IE00B1XNNHC34), czyli ISHARES GLOBAL CLEAN ENERGY UCITS był kiedyś funduszem ETF, który oferował ciekawe dywidendy. Ze względu na „modę na energię odnawialną” oraz obietnicę światowych dotacji dla tego sektora i komunikaty świadczące o „odchodzeniu od konwencjonalnych źródeł energii” jego cena wzrosła w sposób eksponencjalny. Pytanie czy przyszłe wyniki finansowe tych spółek wyjaśnią inwestorom dlaczego IQQH zyskał na wartości tak mocno, czy była to zwykła spekulacja. Przyznam, że ten ETF powinien znaleźć się raczej we wpisie „Najmodniejsze fundusze ETF – woda, baterie, blockchain i pojazdy przyszłości„, bo zamiast dobrego ETF-a dywidendowego, przypomina on obecnie ETF spekulacyjny. W ramach dyskusji na naszej grupie na Facebooku dokonałem kiedyś jego krótkiej analizy, dowiadując się, że wyniki finansowe największych 5 korporacji z jego portfela zupełnie nie tłumaczą wzrostów z lat 2019 o 2020. Jest to ETF, który dywidendowcy powinni omijać szerokim łukiem, bo obecnie nie oferuje on nic więcej niż ~0,4-0,5% dywidendy brutto rocznie i nie zanosi się na skokowy wzrost tego wskaźnika.
 • ETF WAT (FR0010527275), czyli LYXOR WORLD WATER UCITS ETF to prawdziwa gratka dla fanów słynnego inwestora (oraz bohatera filmu „The Big Short„, który przewidział krach na rynku nieruchomości 2008 roku, czyli Mike-a Burry-ego. Twierdzi on bowiem, że spółki zajmujące się oczyszczaniem i gromadzeniem wody mają przed sobą świetlaną przyszłość i ze względu na jej ograniczoną podaż należy w nie inwestować. Dla inwestora dywidendowego ETF WAT ze swoją stopą dywidend wynoszącą 1,22% brutto rocznie jest kompletnie nieatrakcyjny, ale może się spodobać spekulantowi, który upatrzył sobie Michaela Burry-ego jako idola i wzór do naśladowania.

Tym samym chciałbym zakończyć rozdział o ETF-ach zbyt drogich, by były dywidendowymi okazjami i płynnie przejść do podsumowania całego wpisu.

Podsumowanie

Przyznam, że pisanie wpisów tego typu to dla mnie sama przyjemność. Najtrudniejszą częścią przygotowywania wpisu było zebranie danych o historycznych cenach i dywidendach zestawionych tu funduszy ETF oraz ich ocena pod kątem wybranych wskaźników. Napisanie tego wpisu i nagranie podcastu było dla mnie jednak szczerą przyjemnością, a wyniki, które tu przedstawiłem mogą okazać się pomocne nie tylko dla mnie, ale dla każdego czytelnika, który przeczyta ten wpis, nie wspominając o osobach, których do inwestowania także motywują wpływające na konto dywidendy.

Daj znać, czy interesują Cię ETF-y dywidendowe i czy sam inwestujesz w fundusze ETF typu distributing. Będzie to zapewne ciekawa dyskusja w kontekście coraz częstszej „nagonki” na spółki i ETF-y dywidendowe zwolenników teorii, że dywidendy tylko osłabiają potencjał spółek i lepiej jest spółek je wypłacających unikać, a nie się na nich koncentrować. Jeśli czytujesz mojego bloga to wiesz, że stoję w skrajnej opozycji do tego poglądu, a dywidendy, które otrzymuję ze spółek i ETF-ów bardzo motywują mnie do dalszego oszczędzania i inwestowania na drodze do osiągnięcia finansowej niezależności, o której piszę we wpisach o tagu FIRE. Dziękuję za lekturę i uczestnictwo w życiu bloga i do zobaczenia w następnym wpisie!

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.9 24 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
106 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Robert

Jak zwykle fajny wpis. Mateusz, co sądzisz o inwestowaniu w tego rodzaju ETF-y za pomocą kont IKE i IKZE? Odpada kwestia rozliczania podatku w Polsce. Z drugiej strony jak to wygląda technicznie? Wypłacona dywidenda ląduje jako gotówka na koncie IKE lub IKZE? Co dalej z nią robić? Wypłacić nie bardzo można, a reinwestycja kilkuset złotych czy nawet tysiąca (więcej dywidendy nie będzie, bo na IKZE i IKE ze względu na limity wpłat pracują ograniczone kwotowo środki) mija się z celem ze względu na prowizje i marże. Jakieś sugestie jak do tego podejść?

Piotrek

Cześć, dla mnie dywidendy na IKZE to takie zwiększenie limitu wpłat. Nic się nie stanie jak te środki polezą kilka miesięcy i przy kolejnej wpłacie zostaną zainwestowane wraz z nowymi, które wpłacam co roku. Dzięki temu z czasem co roku będę mógł kupować nowe ETFy za większe środki niż roczny limit wpłat.

Piotrek

Hej, ostatni akapit jest bardzo ciekawy i wg mnie może być fajnym tematem na wpis. Sam mam wyliczenia w excelu, ile rocznie dostanę dywidendy z ETFa przy zakupie za 2000zł. Ktoś powie, że to przepłacanie prowizji (19zł czyli około 1%), ale przy dywidendzie na poziomie marnych 3% to się szybko zwróci 🙂 Do tego ta opłata jest jednorazowa, a dywidenda wpływa regularnie.

Marcin

Byłby z tego naprawdę ciekawy wpis.

Ania

Wiele osob sie mocno na tym punkcie zafixowalo.

Jakby to czy zaplaca np wplacajac 4000 zamiast 5000 odrobine wyzsza prowizje. W perspektywie dluzszego okresu to czy to wyjdzie 0.2% czy np 0.25 mialo decydujce znaczenie…i uzasadnialo np kilka miesiecy lezenia gotowki bez pracowania

Paweł

Mateusz,
Czy dobrze rozumiem DIST? Zakładam, że mam 100kzł na IKE i z tego dostanę rocznie 4% dywidendy. Jeśli przetrzymam te pieniądze do kolejnego roku, to będę mógł coś zakupić za limit (około 16 kzł) + te 4 kzł?

Tomasz K.

Robercie, nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. W każdym razie chciałem sprecyzować, że dywidendy, które spływają na Twoje konto IKE czy IKZE w żaden sposób nie wpływają na Twoje limity. Napisałeś „więcej dywidendy nie będzie, bo na IKZE i IKE ze względu na limity wpłat pracują ograniczone kwotowo środki”. Limity dotyczą tylko Twoich wpłat, a nie dywidend z papierów, które masz na rachunku. Za kilka lat możesz mieć tysiące złotych z dywidend (bez podatku Belki) i jednocześnie wykorzystywać limity wpłat. I dalej zaprzęgać je do pracy:-)

Adam

Dobre pytanie. Właśnie sam się zastanawiam co włożyć do mojego IKE… mam tam raptem 35 tys. PLN więc powstaje pytanie, czy dywidendy będą odpowiednio wysokie, żeby trzymać głównie takie ETFy, czy też lepiej zainwestować w takie, które akumulują dywidendę i po prostu rosną? Pewnie odpowiedź leży gdzieś po środku…

Adam

Mateuszu, ale rozumiem, że miałeś kiedyś typu acc? Czyli pozbyłeś się ich i wymieniłeś w ramach IKE na distributing? Zakładam, że wysokość gromadzonych dywidend nie jest jedynym czynnikiem, który może być za/przeciw kupowaniu takowych? Czy też jest to główne kryterium decydujące o wyborze między acc a distributing?

P.S. Szykujesz może wpis o doborze spółek dywidendowych?

Adam

Dzięki Mateuszu. Cóż, rzucę jeszcze jedną podkręconą piłkę (a przynajmniej mnie się taka ona wydaje) w Twoim kierunku… Jeśli rynek walnie na łeb na szyję, to czy czasem ETFy, które gromadzą dywidendę nie wyjdą na tym gorzej niż te, które ją wypłacą? Wiem, pytanie nazbyt ogólne.

P.S. Fajnie, że była rozmowa z Jackiem. W sumie czytam 3 blogi. Inwestomat, jego właśnie, i stockbrocker.pl

Adam

Jest jeszcze jeden czynnik, który trochę niepokoi, a mianowicie – indeksy są teraz bardzo wysoko i jest drogo, a wśród tych dywidendówek widzę kilka ładnych okazji. Może to trochę zwodnicze, bo mam je niejako na talerzu (w artykule), i być może powinienem pogrzebać więcej i znaleźć jakieś rozsądne cenowo ETFy acc. Być może się mylę, ale… chyba względnie tanio jest chyba teraz tylko na EM…

Roman

Moje pytanie rowniez dotyczy podatku. Czy w przypadku zakupu etfa dywidendowego z Singapuru trzeba bedzie sie jeszcze meczyc z obliczaniem podatku od dywidendy rok w rok? Domyslam sie, ze tak, ale zastanawiam sie w jaki sposob najlepiej zautomatyzowac zbieranie dywidend i obliczanie podatku, tka zeby nie spedzalo to snu z powiek i dzialalo prawie bez mojej recznej ingerencji.

Piotrek

Przyznam, że pisanie wpisów tego typu to dla mnie sama przyjemność. 

Ich czytanie to też sama przyjemność 😉 Osobiście bardzo lubię dywidendy i chyba najlepiej na mnie działają jako zachęta do inwestowania. Na razie inwestuje w nie tylko w ramach IKZE (poza IKZE, tylko polskie spółki z GPW), ale w tym roku chce wrzucić pierwsze ETFy już poza IKE / IKZE ale najpierw muszę zdecydować czy mi się skończył foch na mBank czy jednak idę gdzieś indziej 😀

Piotr

Ja jestem właśnie po przenosinach PPE z PZU do Bossy na IKE. Też z tym było trochę cyrków. Cały proces trwał około 2 tygodni.
Portfel mam tylko etf-owy i tylko koncentrowałem się na dywidendach. Ich wpływ powiększa roczny limit i daje możliwość uelastyczniania strategii portfela wraz z sytuacją rynkową.

Michau

Mam problem ze znalezieniem (i kupnem) ETF’a LU0292096186 tj. DB XTRACKERS STOXX GLOBAL SELECT DIV100 UCITS.
Szukam po kodzie ISIN w Twojej liście ETF-ów. Jest wg niej dostępny w mbanku. Natomiast na liście akcji zagranicznych go nie widzę:
https://www.mbank.pl/pdf/ind/inwestycje/lista-akcji-zagranicznych.pdf
Szukałem zamiennika po tym samym kodzie ISIN, zgodnie z Twoją instrukcją – istnieje unikalny ETF z tymże numerem, tylko ten wyżej wymieniony.
Pomożecie :)?

michau

Olaboga, aż mi wstyd 🙂
Teraz wszystko się teraz zgadza.
Dzięki. I gratuluję wpisu, myślę, że dużo osobom się przyda. Zwłaszcza tym, którzy nie lubią sami analizować.

michau

Jeszcze jedno odnośnie ww. ETF’a (XGSD).
Piszesz:

Powyżej 5% dywidendy w każdym z ostatnich 5 lat jest naprawdę imponujące i czyni ten fundusz zdecydowanie jednym z najlepszych ETF-ów dla miłośników dywidend. 

Chyba nie jest to prawda? Z tabeli wynika, że dopiero w 2020 r. przekroczył 5%.

Adrian

Hej Mateusz,

Świetny wpis i podcast. Uwielbiam dywidendy i ogólnie ETF’y.

Mam ciekawostkę dla Ciebie i twoich czytelników. Otóż iShares Dow Jones Asia Pacific Select Dividend 50 UCITS ETF (DE) i iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF to dwa te same ETF’y mają te same papiery i te papiery mają tą samą wagę, nie wiem tylko czemu iShares w jednym podaje dywidendę za ostatnie 12 miesięcy na poziomie 4,4% a w drugim na poziomie 3,3%.Mniejsza z tym, chodzi o to że ten drugi ma rezydenturę w Irlandii, patrz podatek

ISIN: IE00B14X4T88
Sam w niego już zainwestowałem i mam zamiar w niego inwestować około 10% warości portfela do emerytury. Wiem jednak, że wspomniałeś o nim w drugiej kategorii.

Kolejna ciekawostka to ETF który jest na rynku 4-5 lat i również wypłacał około 5% dywidendy (też w niego zainwestowałem), jest trochę skorelowany z IEDY ale bardziej zdywesyfikowany:

Invesco FTSE Emerging Markets High Dividend Low Volatility UCITS ETF (Dist)
ISIN: IE00BYYXBF44
Domizil: Irland

Jedyny minus tego ETF’a to to, że jest w niego tylko 58mln Euro zainwestowanych.

Niedawno znalazłem jeszcze jeden ETF który wyszedł dopiero pod koniec 2019r. w formie dystrybuującej, wcześniej był tylko jako akumulujący albo jest dostępny u innych dostawców tylko jako akumulujący. Otóż chodzi mi o:

iShares MSCI World Energy Sector UCITS ETF
ISIN: IE00BJ5JP105

Historyczny wykres nie zachęca, ciągły spadek. Sektor ma totalnie negatywne emocje. W ostatnim roku stracił 31%.
Jest ciekawy jako spekulacyjne wejście.
Wchodząc na stronę MSCI:

https://www.msci.com/documents/10199/de6dfd90-3fcd-42f0-aaf9-4b3565462b5a

Widzimy, że względem World czy ACWI nie wygląda to za ciekawie, ale od 1994r. płacił średnio 5,92% dywideny.

Dodatkowo wszyscy liczą i obstawiają, może nie od razu, ale że w najbliższych latach będziemy mieli rosnącą inflację, a w takim środowisku spółki eneregetyczne i surowcowe radzą sobie bardzo dobrze względem innych sektorów.

Z minusów tego funduszu należy wymienić to że Exxon i Chevron mają w tym funduszu około 23-24% wagi i ryzyko polityczne patrz: Biden, ochrona klimatu, OZE, etc.
Mimo wszystko spekulacyjnie, część kapitału i pod dywidendę warto się nim zainteresować.

Temu ETF’owi od iShares na UK (Dividend) również się przyglądam.

Mateusz robisz niesamowitą robotę, naprawdę wielkie dzięki, każdy tydzień czekam na twój podcast.

Pozdrawiam bardzo serdecznie z Wiednia,
Adrian

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Adrian
Greg

Wszystkie twoje wpisy czytam z przyjemnością, ale ten czytałem z radością. Temat jest mi szczególnie bliski, bo inwestuję wyłącznie w ETF. Jak tu się nie uśmiechać, kiedy internetowy guru inwestycji korzysta z tego samego źródła co ja i dochodzi do podobnych wniosków.

A dlaczego bliższe mi jest wypłacanie dywidendy, niż akumulacja zysku? Bo każda firma dochodzi w pewnym momencie do sufitu z dotychczasowym modelem biznesu i kolejne pieniądze musi inwestować w coś innego – niekoniecznie z taką samą efektywnością. Wyjaśnię to na przykładzie. Jest on fikcyjny i jakiekolwiek podobieństwa do realnych zdarzeń są zupełnie przypadkowe.

Wyobraźmy sobie firmę z sektora paliw płynnych z zapyziałego kraju na obrzeżach cywilizowanego świata. Uzyskała dominującą pozycję na rynku i wiele więcej tam nie zdziała. Zachowuje jednak zyski i coś musi z nimi robić. No to przejmuje rafinerię w sąsiednim kraju, kupuje niewielką grupę stacji w innym kraju, nabywa sieć kiosków, inwestuje w wydawcę lokalnych dzienników… Jako ewentualny akcjonariusz wolałbym jednak dostać dywidendę i samemu zdecydować, w co ją inwestuję – a nie być skazanym na ładowanie się w wątpliwe interesy.

Marcin

No przykład całkowicie przypadkowy 😂 Ale ja mimo tych ich wariacji z przejmowaniem wszystkich biznesów jak leci, to pakiet akcji posiadam, jak był bliżej 40 złotych za akcję to nie mogłem się powstrzymać 😉 Liczę że wrócą z dywidendą. Pozdrawiam

Greg

Przepraszam za to określenie, zapewniam że nie miałem złych intencji. Po prostu chodzi mi o to, że jeżeli osoba z wiedzą, doświadczeniem i pasją do inwestowania niezależnie ode mnie korzysta z tego samego źródła informacji i dochodzi do podobnych wniosków co ja – to znaczy, że ze mną nie jest tak źle.

Anna

Dzień doby,

czy ma jakies znaczenie, czy inwestujemy w IEDY czy EUNY, albo IEML zamiast IUSP? To są te same ETFy, a jednak ich wykresy wyglądają zupełnie inaczej…

Anna

Dziękuję za odpowiedź. Kiedys już dyskutowalismy o tym, że ryzyko walutowe jest jedynie po stronie źródła naszej inwestycji, a nie w walucie, w której kupujemy ETF. Czy w takim razie jest jakis powód, dla którego cytujesz np. EUNY, a nie IEDY? Inaczej, czy ma to jakies znaczenie, który kupimy (w jakiej walucie) dla stopy zwrotu/dywidendy?

Anna

Dziękuję za odpowiedź. Nasuwa mi się kolejne pytanie odnosnie do ETF na obligacje skarbowe o najwyższych dywidendach (np. IUSP). We wczesniejszych wpisach sugerowałes, ze IKE i IKZE są bardziej korzystne do posiadania akcji ze względu na ich potencjał wzrostowy (i korzysci podatkowe wynikajace z tego przy wyplacie srodkow). Co w takim razie w przypadku takich obligacji skarbowych, które mają wysoką dywidendę ale to ETFy o typie dystrybucyjnym? Ciągle lepiej je zakupić poza IKZE i IKE?

Anna

Alternatywnie może znaleźć tak sam ETF o typie gromadzącym? Na przykład EMGA byłaby odpowiednikiem IUSP/IEML…

Anna

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i za tego bloga.

Dawid

dzięki za wpis, super jak zawsze

Adam

Ciekawy i praktyczny wpis! Jak zwykle skłania do… zadawania pytań 😉 Co sądzisz o starym (dobrym) rozwiązaniu czyli S&P na dywidendowych arystokratów? I czy cena do zysku to główny współczynnik fundamentalny, którym się kierujesz przy wycenie wartości ETFa do wypłacanej dywidendy? Wpis o takiej analizie też byłby ciekawy.
Pozdrowienia!
Adam

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Adam
Tomasz

Wpis petarda. Dzieki!

Mateusz

Cześć

Czy można niebawem spodziewać się podobnego artykułu dla ETFów akumulujących dywidendy, bo takie tylko uwzględniam przy wyborze do mojego skromnego portfela? Czy w ogóle w ofercie polskich maklerów można znaleźć takie ETFy o atrakcyjnych wskaźnikach C/Z i przyzwoitej stopie dywidendy?

Ostatnio edytowano 10 miesięcy temu przez Mateusz
Kacper

Bardzo fajny wpis, w sam raz na niedzielny wieczór i pozbieranie pomysłów na dalszą rozbudowę portfela inwestycyjnego.

Pozdrawiam, wierny czytelnik i entuzjasta bloga (:

Kacper

Cześć raz jeszcze,
zaczynam układać, formować mój portfel inwestycyjny i zaczynam wcielać do niego cechę „inwestowania dywidendowego”, ale na pewno nie będą to same pojedyncze spółki wypłacające dywidendę w część akcyjnej, raczej 1-2 etf’y na szeroki rynek plus 2-5 akcje pojedynczych spółek, najpewniej polskich, chyba home bias się kłania (: .

Obecnie jest on rozłożony 50/50 (akcje, obligacje). Lwia część akcji to jeden ETF na EM (małe, średnie i duże spółki) akumulujący dywidendy, czyli pozycja nastawiana na wzrost wartości jednostki funduszu. Mam obecnie akcje dwóch spółek – jedna z nastawieniem na dywidendy oraz druga typowa growth, z GPW.

Obligacje mam w formie funduszy inPZU (60% obligacje funduszy rynków wschodzących i 40% obligacje polskie). Od dwóch lat wrzucam do nich co miesiąc określoną kwotę.

Obecnie portfel jest mocno skoncentrowany na EM i jak na tą chwilkę nie narzekam, ale widzę też dosyć spory minus w długi terminie tego rozwiązania, duże ryzyko wahań, bardzo duże. Chciałbym go uzupełnić o rynek amerykański, etf na spółki dywidendowe, mające ugruntowaną pozycję.

Spodziewam się znaczącego wzrostu dochodów i planuje jakąś cześć wykorzystać na ułożenie portfela, wstępnie według założeń powyżej. Z obligacji nie chce rezygnować, analizuje sobie czy kupię 1 etf jakiś konkretny, pewnie „obligacje skarbowe” mające na celu niwelować ewentualnie nadmierną zmienność, która może się pojawić, aczkolwiek 40 % całej wartości przyszłego portfela to max. Może nawet 30%.

Inwestuje poprzez IKE by uniknąć rozliczania podatku od dywidend i ewentualnych zysków jak się pojawią , mam nadzieję.

Trochę chaotycznie napisane, ale mam nadzieję, że względnie zrozumiale. Jak masz jakieś przemyślenia odnośnie w/w rozwiązań to chętnie przeczytam.

Pozdrawiam

Krzysztof M.

Mam pytanie otrzymaliście grudniową dywidendę z SP 500 lyxora. Walczę z GPW z działem depozytów i własnym biurem maklerskim i zero wpłat i info. Dziękuję za odpowiedź.

Marek

Tak. Dywidenda na koncie w mBanku została zaksięgowana z datą 14 grudnia 2020.

Krzysztof M.

Dzięki

Tomek

Hej, świetny wpis, zabrakło mi jedynie informacji kiedy te ETF-y wypłacają dywidendy? Jak to najłatwiej sprawdzić?
Pozdrawiam

Piotrek

Ja sprawdzam w dwóch źródłach: justETF.com – tam na wykresie jest pokazywane kiedy były wypłacane dywidendy. Albo na stronach każdego z dostawców.
Np w przypadku iShares dla każdego z ETFów masz fajną tabelkę kiedy były dywidendy ogłaszane, wypłacane i w jakiej wysokości.
Vangard ma zbiorcze zestawienie dla wszystkich ETFów, podobnie widziałem dla SPDR. Ogólnie na oficjalnych stronach ETFa / dostawcy powinieneś znaleźć takie informacje.

Piotruś

Hmm nie mam czegoś takiego jak „dividends”…

To ta kolorowa tabelka „Monthly returns in a heat map” ??

Możesz wkleić screena? bo jakoś nie widzę 🙁

Piotrek

Tak jak pokazuje Mateusz w tabelce, albo też na samym wykresie jest informacja kiedy były dywidendy:comment image

Piotruś

Dziękuje Inwestomat i Piotrek

Aż wstyd przyznać, wczoraj za dużo chyba miałem informacji, patrzyłem na Acc a nie na Dist 🙁

Marcin

Hej Mateusz,

gratuluję świetnego bloga 🙂 Który ETF długoterminowy jest ciekawszy wg Ciebie i warty uwagi – IE00B652H904 czy IE00B9KNR336? Stoję przed decyzją wykorzystania mojego limitu IKZE.

Pozdrawiam,
Marcin

Michal

Super blog! Znalazłem go poprzez PodcastyGoogla i od tamtej pory nie mogę przestać czytać i tu zaglądać. Uważam, że robisz kawal dobrej i potrzebnej roboty w propagowaniu wiedzy finansowej/inwestycyjnej! 
Trzymam kciuki i oby tak dalej. 

Ponieważ wspomniałeś o JustETF, chciałem tylko podzielić się równie faja stronka do przeglądania ETF: https://de.extraetf.com/.
Stronka po niemiecku, ale da się ogarnac.

https://www.portfolio-performance.info/to jest również bardzo popularny wsród finansowej blogosfery niemieckiej program do sledzenia inwestycji. Free i w wersji angielskiej.

Pozdrawiam!

Michal

Just ETF jest w porównaniu z Extraetf ogranicza dostęp do danych, przynajmniej w darmowej wersji, ale i tak często tam bywam.

Programu używam do śledzenia zysków i strat z inwestycji (z uwzględnieniem dywidend, kosztów, podatków, itd.) 

W szczególności lubię graficzna prezentacje portfolio i jest mi bardzo łatwo wprowadzać dane — bezpośrednio czyta dane z potwierdzenia zakupu, jak i wypłat dywidend w banku (niestet chyba tylko niemieckie rachunki bankowe).

Parę tutoriali na YouTube i wszystko będzie jasne.

Janek

Po pierwsze chciałem podziękować za super robotę, Twoje wpisy o ETF i REIT-ach wspaniałe. Tak, trzymaj, jeśli mógłbym prosić to o podobny wpis o interesujących ETF-ach dywidendowych akumulujących ( bo nie jednak limit IKE/IKZE jest) a podatku od dywidend zagranicznych nie odważę się jeszcze rozliczać i zmniejsza on efektywność inwestycji.

Tylko 1 szczegół techniczny:
„Największą ciekawostką jest tu obecność ETF-a na brytyjskich „dywidendowych arystokratów”, który z dywidendy wynoszącej prawie 2 euro przy cenie jednostki 48 euro w roku 2019 zszedł do 0,38 euro w roku 2020.”
Wg tabeli tyczy się oczka wyżej niż arystoktarów brytyjskich czyli „ISHARES STOXX EUROPE 600 AUTOMOBILES & PARTS UCITS”
Pozdrawiam serdecznie

Michał

Czemu VUKE jest a ISF nie? czym one sie różnią? dopisek CORE przy ISF.
Kolejna kwestia, widzę że mocno proponujesz IQQD, wydaje sie jednak że to ISF/VUKE jest duzo bardziej opłacalne, opłata kilka razy nizsza do tego bardzo duże „rozmazanie” po sektorach – uk div ma 34% w bankach.
Dodatkowo wykres ISF w długim terminie wygląda pięknie, UK DIV co najwyzej OK.
Jakie plusy poza div przemawiaja za IQQD, czy ja cos pominąłem?

Ostatnio edytowano 9 miesięcy temu przez Michał
Wojtas

Cześć,
w artykule piszesz, że IEDY.UK daje ekspozycję również na rynki koreańskie. Wydaje mi się jednak, że indeks Dow Jones Emerging Markets Select Dividend, tak jak S&P Emerging BMI, na którym ten pierwszy jest oparty, nie zawiera Korei Południowej. Pewnie S&P/DJ uważają ją za rynek rozwinięty, podobnie jak FTSE, a w przeciwieństwie do MSCI.
Zabawne jest z kolei to, że Korei nie ma też w indeksie Dow Jones Asia/Pacific Select Dividend 50, który teoretycznie powinien dawać ekspozycję na rynki rozwinięte. Jest za to w indeksie DJ Asia Select Dividend 30, no ale na to nie mamy ETFa. Moim marzeniem byłby w ogóle ETF na ten ostatni indeks, ale bez magicznego „excluding REITs” w opisie 🙂
Dlatego, chcąc mieć choćby śladową ekspozycję na Koreę, zamierzam dorzucić do portfela VDEV w miejsce popularnych na grupie ETFów na MSCI World.

Ostatnio edytowano 9 miesięcy temu przez Wojtas
Ania

Hmm czy nie wkradł się tutaj jakiś błąd? Szukałam akurat czegoś o ETF IUSP bo wyfiltrowałam go sobie w arkuszu na podstawie swoich kryteriów.

Znalazłam to też tutaj i tu jest on opisany jako IUSP (IE00B5M4WH52), czyli ISHARES J.P. MORGAN EM LOCAL GOVT BOND UCITS

A wedlug arkusza IE00B5M4WH52 to IEML a nie IUSP.

IUSP to o ile dobrze widzę na ishares to US Property Yield UCITS ETF

Anna

no ładnie – dwa różne IUSP – teraz już wszystko jasne 🙂

dobra, teraz widzę, że w arkuszu też są dwa – nie wiem czemu wcześniej jak szukałam po arkuszu to mi tego nie pokazało, a dam głowę że szukałam po IE00B5M4WH52

Mariusz

hej Mateusz , napisałeś :

DXSB (LU0292096186), czyli DB XTRACKERS STOXX GLOBAL SELECT DIV100 UCITS Wady? W roku 2008 stracił on 66% swojej wartości i bez uwzględnienia dywidend do dziś nie odrobił tej straty”

szukam właśnie ETF dist pod IKE i zaciekawiłeś mnie tym wyborem ale
… orientujesz się dlaczego akurat ten etf zjechał tak bardzo ? co uczyniło go tak podatnym na krach 2008 ?

ps.pięknie nas szkolisz 🙂

Piotrek

Mój osobisty strzał to skład indeksu. Celowałbym, że było tam dużo sektora finansowego (który mocno oberwał na kryzysie… który sam wywołał), plus może jakieś reity, które też pewnie oberwały wtedy mocno.

Bazując na składzie ETF iShares STOXX Global Select Dividend 100 UCITS ETF (DE), który jest chyba na podstawie tego samego indeksu, to dziś jest tam 37% Financials i 11% Real Estate – czyli prawie połowa ETFa to zaledwie dwa sektory.

Mariusz

Dzięki bardzo,clear !
Jeszcze pytanie – w jakim źródle sprawdzacie skład ETFów (branże/rozkład/spółki) ?
„Edukujesz” lepiej Mateusz? Pięknie – bez zmian 🙂

Piotrek

Najchętniej to na oficjalnych stronach danego ETFa albo dostawcy indeksu, na którym dany ETF bazuje. W przypadku tego ETFa to po prostu wpisałem w google „STOXX GLOBAL SELECT DIV100 index” i znalazłem oficjalną stronę indeksu.

Paweł

Morningstar – wpisujesz ISIN, dalej zakładka Portfolio NEW. Pojawią się wykresy, które można zmieniać (regiony, sektory itd).

Grzegorz

chodzę po emaklerze mbanku i za ch*** nie mogę znaleźć opcji gdzie wyszukać ETFów. Jest pomysł dla Ciebie na wpis na blogu pokazujący jak korzystać z emaklera w mbanku 🙂

Gal Anonimowy

Bardzo przydatny, naszpikowany konkretami materiał. Warto do niego powrócić, choćby „aktualizując” w nowym odcinku Twoją wiedzę i uwzględnić przyszłe perspektywy. Pozdrawiam 😉

Gal Anonimowy

Tak, wiem, czytałem go właśnie drugi raz 😉 Ale komentuję, byś wiedział, że to wartościowa treść i gdybyś ją za jakiś czas zaktualizował, tworząc nowy wpis, oparty o aktualne, dane, to niejeden laik – jak ja;) – wiele z tego wyciągnie, by samodzielnie posprawdzać to i owo 😉

Gal Anonimowy

Zachęcam 😉 A w tym momencie słucham „[#85] Jak zbudować portfel dywidendowy z funduszy ETF?” 😉

Rafal

Cześć,

Jestem początkującym inwestorem, myślę że dobrze rozumiem teorię wszystkiego, a ten blog jest dla mnie bardzo ważnym źródłem informacji i ciekawym punktem odniesienia przy analizowaniu przyszłego portfela i kształtowaniu strategii.

Mam pytanie natury bardziej technicznej, niż teoretycznej.

Mam konto maklerskie w mBanku i Pekao. W mBanku widzę walory z giełdy niemieckiej, brytyjskiej i amerykańskiej (i polskiej oczywiście). W Pekao widzę tylko walory z giełdy polskiej.

W tym poście, podajesz bardzo fajne ETFy, które potencjalnie chciałbym kupic, ale z tego co widzę, są one głownie z giełdy francuskiej (głownie patrze na kategorie „ETF o najwyższych obecnie dywidendach”).
Według strony internetowej, Pekao powinno mieć możliwość inwestycji na rynkach zagranicznych. Mam ich platformę eTrader, ale za nic w świecie nie rozumiem jak mam tam znaleźć jakiekolwiek walory z rynków zagranicznych. Widzę jedynie rynek polski i nic innego.

Według Twojego arkusza z ETFami niektóre z ETFow z tej kategorii powinny być dostępne w mBanku, ale szukam po tickerze i ich nie ma.

Robię coś źle? Ktoś z was ma może konto maklerskie w mBanku lub Pekao?

Albo może macie konta maklerskie gdzieś indziej i tam są dostępne te ETFy?

Pozdrawiam

Ostatnio edytowano 3 miesięcy temu przez Inwestomat
Rafał

Dziękuję za odpowiedź. Okazało się, że ja źle szukałem, patrzyłem na nie tą kolumnę co trzeba…

Teraz już znalazłem, więc wszystko jest okej.

Jednak bardzo doceniam, że znalazłeś chwilę żeby odpisać! 🙂

A tak przy okazji to te twoje arkusze z ETFami itd są mega przydatne, odwaliłeś kawał roboty, dzięki za udostępnienie tego na blogu.

Mam tego bloga teraz zapisanego w zakładach 🙂

Pozdrawiam
Rafał

Rafal

Zignorujcie ten komentarz, zupełnie nie skumałem jak szukać tych ETFów i patrzyłem na zupełnie nie te informacje co trzeba…