You are currently viewing Akcje (1/10) – Jak inwestować w akcje? Czy da się pokonać rynek?

Akcje (1/10) – Jak inwestować w akcje? Czy da się pokonać rynek?

Wszystko o akcjach giełdowych.

Skoro mieliśmy już serie o obligacjach, ETF-ach i REIT-ach to do podstawowego kompletu brakuje nam tylko najważniejszej z nich, czyli serii o akcjach. Na wstępie chciałbym zauważyć, że omówione przeze mnie wcześniej REIT-y są w zasadzie pod-grupą spółek, których akcje są notowane na giełdzie, a więc była to mini-seria o akcjach konkretnego typu. Jeśli uwzględnimy też fakt, że wśród ETF-ów europejskich aż 67% inwestuje w akcje, to dojdziemy do wniosku, że pośrednio poruszałem na blogu temat akcji już wielokrotnie. Czym więc dziesięć wpisów z tej serii będzie różnić się od innych artykułów, w których poruszałem dotychczas tematykę akcji spółek giełdowych? Przede wszystkim skupimy się tu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej na tym jak inwestować w papiery wartościowe konkretnych firm, a więc na kwestiach analizy, doboru, a następnie monitorowania akcji spółek w portfelu.

Będzie to seria nie tylko dla początkujących, którzy chcą od zera stworzyć swój portfel bazujący na akcjach, ale też dla osób, które inwestując pasywnie chciałyby dołożyć do portfela nieco zmienności i – zamiast inwestować tylko w indeksy – zacząć stawiać na konkretne spółki giełdowe. Jakich założeń dokonałem przed napisaniem tego wpisu? Zgodnie z wynikami ankiety, którą kilka miesięcy temu rozesłałem uczestnikom mojego newslettera (jeśli jeszcze nie jesteś do niego zapisany to możesz to zrobić tutaj) najbardziej pożądanymi tematami do poruszenia były te związane z analizą akcji, stąd mój pomysł na całą serię, w której kompleksowo opiszę ich temat.

Jeśli jesteś jedną z osób, które wzięły udział w mojej ankiecie, to szybko zauważysz, że tytuły wszystkich 10 wpisów zaplanowanych w tej serii pokrywają najbardziej „palące” tematy związane z akcjami, o których chcieliby przeczytać stali bywalcy mojego bloga. Dzięki temu czuję się niemal jakbym pisał tę serię „na zlecenie” (w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu) czytelników, słuchaczy i innych osób sympatyzujących z moim blogiem i społecznością, którą tutaj razem tworzymy. Dodatkowo, bardzo wiele osób zwracało mi w kwestionariuszu uwagę na dość długie wpisy, które trudno się czyta, więc decydując się na aż 10 części spróbuję w każdej skupić się tylko na kilku zagadnieniach, ułatwiając ich odbiór czytelnikowi. Zacznijmy od zapowiedzi każdej z dziesięciu części serii i krótkiego opisania ich planowanej treści w taki sposób, byś wiedział czego się spodziewać po największym projekcie, który dotychczas realizowałem.

Podcast

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie treści znajdziesz w kolejnych wpisach z serii o akcjach na moim blogu.
 • Czym są akcje spółek giełdowych, po co firmy wchodzą na giełdę i jak przebiega emisja akcji.
 • Ile spółek jest notowanych w Polsce i na świecie. Ile procent światowego udziału w rynkach akcji ma Polska.
 • Czym jest hipoteza rynku efektywnego i czy da się pokonać rynek.
 • Czego będziesz potrzebował do rozpoczęcia przygody z akcjami.
 • Jak dowiedzieć się czy inwestowanie w akcje jest dla Ciebie.

Zapowiedź kolejnych wpisów z serii

Coś podobnego zrobiłem w serii o ETF-ach i może zdziwi Cię to, że „nie ruszając” jeszcze treści żadnego z pozostałych dziewięciu wpisów, dzielę się z czytelnikiem ich tytułami i planowaną zawartością. Robię to z uwagi na chęć wyjaśnienia jak podzielona będzie seria i które tematy zamierzam poruszyć w jej kolejnych częściach. Unikniemy dzięki temu wymiany komentarzy sugerujących „braki” we wpisie, w którym od początku nie planowałem umieszczać informacji na dany temat. 

Akcje spółek giełdowych to temat bardzo złożony, którego nie wyobrażam sobie porządnie pokryć w dwóch, trzech czy pięciu wpisach, stąd zdecydowałem się na prawdziwy „blogowy maraton” w postaci aż 10 epizodów. Poniżej znajdziesz tytuły i krótki opis tej oraz każdej z kolejnych części o akcjach (nie zapomnij dać mi znać w komentarzach na którą z nich czekasz najbardziej i czego nie powinno w niej zabraknąć, a na pewno wezmę to pod uwagę przy pisaniu i nagrywaniu kolejnych części):

 • [Tu jesteś] Akcje (1/10) – Jak inwestować w akcje? Czy da się pokonać rynek? Będzie to teoretyczny wstęp do wszystkich pozostałych wpisów z serii, a zarazem rodzaj „manifestu” krytykującego hipotezę efektywnego rynku oraz dogmatyczne podejście pasywne do rynków finansowych.
 • Akcje (2/10) – Jak analizować akcje spółek? Podstawy analizy fundamentalnej. W części drugiej znajdziesz teoretyczno-praktyczny wstęp do księgowości sprawozdawczej napisany w możliwie prosty sposób. Bez przeczytania tego wpisu nie radzę brać się za części 4, 5 i 6.
 • Akcje (3/10) – Gdzie szukać informacji o spółkach giełdowych? Najlepsze źródła. Trzecia część będzie w całości dedykowana opisowi i prezentacji źródeł ciekawych i przydatnych danych o giełdach i poszczególnych spółkach giełdowych ze wskazaniem na GPW i NewConnect.
 • Akcje (4/10) – Jak znaleźć dobrą i tanią spółkę? Inwestowanie w wartość. Ten wpis będzie bardzo praktycznym case study w temacie inwestowania w wartość. Poszukamy tu nie tylko tanich, ale i dobrych spółek, przebierając wśród firm z GPW.
 • Akcje (5/10) – Jak szukać spółek z potencjałem? Inwestowanie we wzrost. W piątej części serii skupimy się na wzroście, odkładając cenę na drugi plan. Objaśnię w niej trzy podejścia do inwestowania wzrostowego, które pomogą nam znaleźć przyszłe „jednorożce”.
 • Akcje (6/10) – Jak wybierać spółki dywidendowe? Inwestowanie w oparciu o cashflow. Część szósta zawierać będzie objaśnienie krok-po-kroku tego jak szukam spółek dywidendowych. Podobnie jak w częściach 4 i 5, będzie w niej praktyczna analiza przypadku.
 • Akcje (7/10) – Jak zbudować portfel oparty na akcjach? W części siódmej opiszę pięć sposobów budowania portfela akcji i kryteria na które powinno się zwracać uwagę zanim jeszcze zbuduje się taki portfel.
 • Akcje (8/10) – Jak prowadzić portfel akcyjny? Jak kupować i kiedy sprzedawać spółki. Zbiór ciekawych sytuacji z życia inwestora w akcje. Emisja z prawem poboru, split, odkładanie środków na przyszłoroczny podatek czy reakcja na wzrost lub spadek cen akcji w praktyce.
 • Akcje (9/10) – Jak inwestować w spółki zagraniczne? W części dziewiątej wyjdziemy poza Polskę, przyglądając się m.in. inwestowaniu dywidendowemu za granicą czy tzw. ADR-om i GDR-om, które zwiększą nasz zasięg inwestycyjny.
 • Akcje (10/10) – Jak monitorować stan portfela inwestycyjnego? Arkusz do monitorowania. W części 10 opiszę proces budowy prostego trackera inwestycyjnego, porównując go z funkcjonalnością serwisu MyFund.pl.

Powyższymi artykułami zamierzam kompleksowo pokryć wszystkie najważniejsze aspekty inwestowania w akcje. Zastrzegam jednak, że wpisy 2, 4, 5 i 6 będą opierać się w całości na moim, bądź co bądź amatorskim doświadczeniu, które postaram się Tobie opisać najlepiej jak umiem, jednak w dużym uproszczeniu, by żadnego aspektu nie przedstawić w sposób zbyt skomplikowany. Może i to najbardziej zaawansowana seria, którą tu publikuję, ale nie zamierzam dla niej „porzucać” prostego stylu wypowiedzi i praktycznych przykładów, bo o wiele bardziej niż na „uchodzeniu za mądralę” zależy mi na skutecznym edukowaniu i poszerzaniu horyzontów odbiorców moich treści.

Serię o akcjach bardzo łatwo byłoby tworzyć w sposób złożony, gdyż wskaźników finansowych jest mnóstwo, a zawiłości związanych z księgowością na tyle dużo, że można by napisać na ten temat parę bardzo obszernych książek, a nie serię kilku wpisów na blogu. Koniecznie daj znać w komentarzach jeśli Twoim zdaniem na powyższej liście czegoś brakuje albo że czekasz na któryś z wpisów szczególnie niecierpliwie. Jestem też bardzo ciekaw czego się po tej serii spodziewasz i na co liczysz w każdym z kolejnych epizodów. Wracając „na ziemię”, czyli do części pierwszej, przejdźmy do powtórki tego czym są akcje spółek giełdowych, po co i jak się je emituje.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Czym są akcje spółek giełdowych?

Akcje – zwane także udziałami w przedsiębiorstwach – pozwalają (najprostszymi słowami) kupić część firmy wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu korzyściami i ryzykami. „Podstawy podstaw” dotyczące akcji, czyli jak tworzone są akcje, dlaczego się je emituje lub sprzedaje i po co inwestorzy je kupują, opisałem już we wpisie „Co to są akcje i jak działają? Wyjaśnienie akcji giełdowych„, a więc dziś zrobimy sobie jedynie krótkie przypomnienie. Akcje spółek giełdowych kupuje się w obrocie giełdowym (na „rynku wtórnym”) oraz w emisjach publicznych lub prywatnych (na „rynku pierwotnym”) z tym, że drobni inwestorzy prywatni (jak my) zazwyczaj będą robić to w ten pierwszy sposób, czyli odkupując już notowane udziały od innych inwestorów na giełdzie.

Dlaczego mielibyśmy inwestować w akcje danej spółki? Głównie dlatego, by z czasem wziąć udział w sukcesie przedsiębiorstwa i cieszyć się wzrostem ceny akcji spółki jemu towarzyszącym i/lub dywidendami, które firma będzie wypłacać. Problem jedynie w tym, że na giełdach notowane są dziesiątki tysięcy spółek i nie każda z nich osiągnie sukces. Ba! Napisałbym, że większość z nich odniesie w pewnym momencie porażkę, sprawiając, że samodzielny dobór akcji to zajęcie wymagające dość sporej dozy doświadczenia, umiejętności i dyscypliny. Do tego jeszcze wrócimy, a póki co zastanówmy się co z debiutu, czyli wejścia na giełdę ma samo przedsiębiorstwo.

Po co spółki wchodzą na giełdę?

Z perspektywy spółki wejście na giełdę się zwykle opłaca, bo przynosi jej napływ nowego kapitału, ale poza oczywistą korzyścią majątkową ze sprzedaży akcji niesie za sobą również kilka ryzyk. Zacznijmy od powodów, dla których spółki mogłyby chcieć wejść na giełdę, do których według mnie należą:

 • Bezpośrednia korzyść finansowa. Ze sprzedaży nowych udziałów firma może relatywnie tanio pozyskać nowy kapitał do dalszego rozwoju.
 • Uproszczenie wyjścia z inwestycji dla większych (obecnych) udziałowców. Dzięki obecności na giełdzie obecni akcjonariusze będą mogli prosto sprzedać część akcji na rynku.
 • Zwiększenie renomy firmy i transparentności jej zarządzania finansami. Spółki notowane na giełdzie mają obowiązek publikowania swoich danych kwartalnych według precyzyjnych i restrykcyjnych wymagań księgowości sprawozdawczej, co zwiększa ich wiarygodność w oczach analityków i inwestorów. Dodatkowo mają one „mocniejszy PR” przez sam fakt bycia spółkami publicznymi, czyli takimi, których akcje są notowane na giełdzie.

Póki co brzmi dobrze, ale warto wiedzieć, że upublicznienie spółki niesie za sobą kilka sporych negatywów. Oto co miałem na myśli wspominając o minusach i ryzykach związanych z wejściem na giełdę, których świadomi powinni być zarówno obecni właściciele spółki, jak i przyszli inwestorzy w jej papiery wartościowe:

 • Ryzyko przejęcia/utraty kontroli nad spółką. Jeśli nie istnieje jeden akcjonariusz większościowy, czyli taki posiadający większość głosów w spółce, to istnieje duże ryzyko, że obcy podmiot spróbuje dokonać tzw. „wrogiego przejęcia” spółki. Obecni akcjonariusze mogą zatem stracić nad nią kontrolę w dość nieoczekiwany sposób, czego powinni być świadomi jeśli tzw. „free float” (udział akcji w rękach drobnego akcjonariatu, czyli osób i instytucji posiadających mniej niż 5% udziałów w spółce) jest zbyt duży.
 • Pokusa „podrasowywania wyników” w celu sztucznego zwiększenia wartości giełdowej akcji. Wiele zarządów spółek ucieka się do nieuczciwych zabiegów księgowych tylko po to, by zwiększyć cenę swoich akcji na giełdzie, by następnie pozbyć się swoich udziałów z zyskiem, wiedząc, że firma jest tak naprawdę w o wiele gorszej sytuacji niż wskazywałyby na to liczby z jej sprawozdania finansowego. Poza tym, że powyższe jest nielegalne i bardzo wątpliwe moralnie, to utrudnia ono dokonanie obiektywnej analizy fundamentalnej, o której więcej napiszę w częściach 2, 4, 5 i 6 tej serii.

Jeśli spółka nie była notowana wcześniej na giełdzie to musi ona najpierw na nią „wejść”, czyli zostać wprowadzona do systemu notowań. Są na to trzy sposoby, które teraz opiszę.

Trzy sposoby wejścia na giełdę

Jednym ze sposobów (prawdopodobnie najczęściej spotykanym) jest tak zwane IPO (Initial Public Offering), którego dokonuje się przez ofertę publiczną akcji, czyli „wygenerowanie” i sprzedaż nowych udziałów oraz „rozwodnienie” obecnego akcjonariatu. Drugim sposobem na wejście na giełdę jest DPO (Direct Public Offering), które wiąże się z bezpośrednią sprzedażą już istniejących akcji spółki inwestorom giełdowym bez emisji „nowych” papierów wartościowych. Trzecim sposobem wejścia na giełdę papierów wartościowych jest APO (Alternative Public Offering), pod pojęciem którego kryje się między innymi tzw. „odwrotne przejęcie” spółki.

Polega ono na tym, że spółka prywatna, która chce wejść na giełdę łączy się ze spółką „skorupą”, która jest notowana na giełdzie, ale zwykle nie prowadzi zbyt aktywnego biznesu lub nie radzi sobie zbyt dobrze. Takie połączenie następuje więc tylko po to, by wprowadzić prężnie działającą spółkę prywatną na giełdę bez potrzeby emitowania nowych papierów wartościowych. Przykładem „z życia” polskiej giełdy jest m.in. APO CD Projekt RED, która „dała się wchłonąć” w lipcu 2011 roku spółce Optimus głównie po to, by wejść na giełdę, a następnie w 2013 roku sprzedać markę Optimus innej firmie, kontynuując działalność w zakresie produkcji gier komputerowych. Jako, że APO jest procederem dość rzadkim to opiszę teraz przebieg IPO oraz DPO.

Jak przebiega wejście na giełdę? IPO i DPO

Pewnie większość czytelników doskonale zna proces i przebieg oferty publicznej akcji, ale być może nie każdy wie o tym, że można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest „bezemisyjna” sprzedaż pakietu akcji przez aktualnego akcjonariusza lub akcjonariuszy (DPO), która w Polsce występuje niezwykle rzadko. Przedstawiłem jej proces na poniższych diagramach kołowych, zaznaczając inwestora, który dokonuje sprzedaży części swojego pakietu akcji kolorem czerwonym:

Jak inwestowac w akcje Emisja ze sprzedaza akcji1

W powyższym przypadku spółka nie zyskała niczego, bo akcji jest dalej 1000, a zarobił jedynie oznaczony kolorem czerwonym Inwestor 2, który sprzedał część swoich akcji, redukując swój pakiet z 400 do 250 papierów wartościowych. Największą w przypadku emisji DPO korzyść odnoszą drobni inwestorzy, którzy mogą teraz kupować i sprzedawać akcje spółki na giełdzie oraz inni (obecni, zwykle więksi) akcjonariusze, którzy także będą mogli spieniężyć w ten sposób swoje udziały. Z perspektywy spółki – poza wzrostem jej renomy i tego, że będzie ona teraz musiała publikować swoje sprawozdania finansowe – debiut ten nie miał większego znaczenia, bo nie pozyskała ona dodatkowego kapitału na swoją działalność. W Polsce ten rodzaj wejścia na giełdę jest praktycznie niespotykany, co oznacza, że standardowym sposobem debiutu na parkiecie giełdowym jest emisja nowych udziałów spółki, czyli IPO.

Tradycyjna emisja akcji (IPO) wiąże się z utworzeniem nowych, wcześniej nieistniejących papierów, na których sprzedaży zarabia firma, a nie jej obecni akcjonariusze (choć ci, pośrednio, mogą również na tym zarobić). Proces ten wymaga konsensusu większości obecnych akcjonariuszy, bo chociaż liczba papierów w rękach każdego z nich pozostaje niezmienna to „rozwadnia się” akcjonariat, powodując, że każdy dotychczasowy udziałowiec będzie miał po utworzeniu nowego pakietu akcji trochę mniej do powiedzenia na walnym zgromadzeniu spółki. Emisja akcji zakłada zatem dodanie nowych, wcześniej nieistniejących akcji do akcjonariatu spółki tak jak zrobiłem to z 177 nowymi akcjami na prawym diagramie z rysunku poniżej:

Jak inwestowac w akcje Emisja z rozwodnieniem2

W poprzednim przypadku z 1000 akcji kończyliśmy na (stale) 1000 akcjach, z których 150 po prostu zmieniło właściciela. W przypadku IPO dokonujemy utworzenia 177 nowych akcji bez żadnych zmian w obecnym akcjonariacie, pozwalając „publice” (giełdzie) na objęcie 15% nowych udziałów w przedsiębiorstwie. Zauważyłeś wspólny mianownik? W obydwu przypadkach sprzedaliśmy na giełdzie 15% udziałów firmy, z tym, że w DPO udziały „stracił” tylko jeden z akcjonariuszy, a w IPO wszyscy w sposób proporcjonalny, ale z korzyścią dla samej spółki. Wiedząc już co z emisji akcji ma spółka oraz tego jakie są dwa sposoby wejścia na giełdę zastanówmy się po co inwestorzy mieliby w ogóle kupować akcje spółek giełdowych.

Po co inwestorzy kupują akcje spółek?

Krótka, ale bardzo konkretna odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć następująco: „po to, aby zarobić pieniądze”. Tradycyjnie już, akcje spółek giełdowych – przy odpowiedniej dywersyfikacji, a więc „rozsmarowaniu” portfela po odpowiedniej liczbie spółek, rynków i walut – pozwalają zarobić w długim terminie więcej od innych „tradycyjnych” klas aktywów, do których należą m.in. obligacje. Inwestor, który kupuje akcje spółki spodziewa się zwykle jednego z dwóch (lub obydwu) źródeł zysku w przyszłości:

 • Zysk ze sprzedaży papierów wartościowych w przyszłości. Tutaj zakładamy wzrost cen akcji na giełdzie, który skończy się dla inwestora ich sprzedażą w przyszłości. Dla polskiego inwestora osiągnięcie zysku będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia 19% podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki, chyba, że zrobił to przez maklerskie IKE lub IKZE i „doczeka” warunków emerytalnych tych kont, co opisałem we wpisie „Rachunki maklerskie IKE i IKZE. Jak założyć. Który wybrać?„.
 • Zysk z otrzymanych ze spółek dywidend. Dywidenda to wypłata, którą udziałowiec spółki otrzymuje, gdy spółka dzieli się częścią zysku osiągniętego rok wcześniej. Obecnie w indeksie dużych spółek USA – S&P500 około 75% firm płaci dywidendy, czyli dzieli się wypracowanym przez siebie zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Wśród polskich firm jest to niestety wiele mniej, bo na wypłatę dywidendy pozwala sobie corocznie tylko jakieś 20-25% przedsiębiorstw notowanych w Warszawie. Spółki dywidendowe ze Stanów Zjednoczonych zwykły wypłacać dywidendy z różną częstotliwością, m.in. co 1, 3, 6 lub 12 miesięcy, a w Polsce – poza kilkoma wyjątkami – dywidendę wypłaca się raz do roku. W momencie otrzymania dywidendy powstaje obowiązek zapłacenia podatku 19% od oryginalnej kwoty wypłaty, co sprawia, że dywidendy mogą być podatkowo nieoptymalne. Dywidendy odcinane są od kursu akcji, a więc niemożliwy jest „arbitraż dywidendowy” polegający na kupowaniu akcji na jedną sesję, by „załapać się” na wypłatę dywidendy, z zamiarem sprzedaży jej papierów następnego dnia.

Poza chciwością lub rozsądkiem, inwestorów motywuje także możliwość poczucia się „częścią firmy” poprzez wzięcie udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Oczywiście faktyczny wpływ na spółkę mają zwykle tylko najwięksi akcjonariusze, ale nie zmienia to faktu, że nawet zakup kilku akcji spółki sprawia, że stajemy się jej współwłaścicielami. Mając już podstawowy obraz tego czym są akcje, w jakim celu są emitowane i dlaczego ktokolwiek miałby w nie inwestować, przyjrzyjmy się ich światowym rynkom, począwszy od polskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Ile jest spółek na polskiej giełdzie?

Zanim zaczniemy inwestowanie w samodzielne dobrane akcje warto jest uświadomić sobie jaki jest ich „repertuar” na naszej rodzimej giełdzie. Podstawą jest poznanie zarówno jej dużego parkietu, czyli GPW oraz jego mniejszej wersji, jaką jest NewConnect, na którym notowane są zwykle niewielkie, często dopiero rozpoczynające swoją działalność przedsiębiorstwa. Imponujące jest to, że choć rynek NewConnect powstał kilkanaście lat później od GPW, czyli dopiero w 2007 roku, to w ciągu 7 lat przyciągnął na parkiet liczbę spółek równą poziomowi GPW (Rok 2013: 445 do 450). Od tego czasu jednak liczba spółek na tym parkiecie sukcesywnie spada, a od 2015 roku maleje również liczba spółek notowanych na GPW, co sprawia wrażenie giełdy, która – zamiast rozwijać – kurczy się z roku na rok:

Jak inwestować w akcje - Liczba spółek GPW NewConnect 2000 2021

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przeżyła w ciągu ostatnich dwóch dekad bardzo imponujący rozwój, zwiększając liczbę notowanych spółek niemal czterokrotnie. Fakt, że obecnie obserwujemy raczej negatywny trend dotyczący liczby notowanych na GPW spółek przypisałbym raczej „filtrowaniu” spółek niskiej jakości, z których część nigdy nie powinna były na giełdę wchodzić oraz tendencji do zdejmowania/wycofywania spółek z giełdy (w 2020 roku z samej GPW wycofano aż 24 firmy). Być może nie jesteś świadomy, że polskie 800 spółek publicznych to jedna z najwyższych liczb notowanych na giełdzie firm na świecie i niewiele innych krajów świata może poszczycić się tak dużą liczbą firm obecnych na rynku kapitałowym.

Ile jest spółek giełdowych na świecie?

Według statystyk Banku Światowego w roku 2020 na wszystkich światowych giełdach notowanych było około 43 tysięcy spółek. Jest to naprawdę ogromna liczba, świadcząca o tym, że jest w czym przebierać i żaden inwestor, który samodzielnie dobiera akcje do portfela na brak zajęć raczej narzekać nie może. Przyznam szczerze, że sam mam problem z „ogarnięciem” wszystkich 800 spółek notowanych na GPW i NewConnect, więc ciężko mi nawet sobie wyobrazić potencjał analityczny, którym musiałby dysponować inwestor z ambicjami na monitorowanie wszystkich firm notowanych na światowych rynkach kapitałowych.

Jak już wspomniałem, Polska pod względem liczby notowanych spółek prezentuje się naprawdę nieźle, plasując się na 11 miejscu na świecie pomiędzy Malezją, a Wietnamem. Według Banku Światowego, zaskakująco, niżej od Polski (782 spółki) pod względem liczby notowanych firm są na przykład Niemcy (438 spółek) i Turcja (371 spółek):

Jak inwestować w akcje - Liczba spółek na giedzie w zależności od kraju

Przyznam, że pokazałem tutaj tylko część prawdy, bo przy ocenie giełd ważna jest nie tyle liczba notowanych na nich spółek, co ich łączna wartość giełdowa, zwana też kapitalizacją. Co może być dla Ciebie zaskoczeniem to fakt, że nasze około 800 notowanych spółek stanowi bardzo małą część wszystkich firm notowanych na światowych giełdach. Intuicyjnie chcielibyśmy by 800 z 43 000 firm stanowiło jakieś 1,5 – 2% światowej kapitalizacji, podczas gdy w praktyce polskie spółki to jedynie 0,1 – 0,15% wartości wszystkich spółek obecnych na światowych giełdach, o czym świadczyć może nasz niski udział w globalnym indeksie akcji MSCI ACWI.

Jaki procent świata stanowi polska giełda?

W zależności od czasu w którym będziesz czytać te słowa, wartość polskich spółek w „indeksie światowym” będzie wynosić prawdopodobnie pomiędzy 0,1%, a 0,2%. Pod pojęciem indeksu światowego mam na myśli indeks zrzeszający wszystkie rynki finansowe świata, ważony ich kapitalizacją, czyli (prostym językiem) ich łączną wartością na giełdzie. Im więcej (relatywnie do innych) są obecnie warte łącznie wszystkie spółki na giełdzie z danego kraju, tym większy jest ich udział, a zatem także i tego kraju w takiej grupie. Wzrost pozycji w rankingu, a zarazem znaczenia w świecie inwestycyjnym można wobec tego osiągnąć na dwa sposoby:

 • Zachęcając większą liczbę (zwłaszcza) dużych spółek prywatnych do wchodzenia na giełdę. To rola GPW, która mogłaby jeszcze bardziej promować formę finansowania, jaką jest emisja akcji, ale też uczynić inwestowanie bezpieczniejszym i przyjaźniejszym dla drobnego inwestora poprzez pokrycie analityczne większej liczby spółek. Żeby być fair w stosunku do GPW, pragnę wspomnieć, że istnieje coś takiego jak Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego, w ramach którego GPW płaci domom i biurom maklerskim za profesjonalne analizy i wyceny spółek, które w innym wypadku nie zostałyby przeanalizowane, jednak można by to robić na większą skalę niż teraz.
 • Zwiększając ceny akcji spółek notowanych na polskiej giełdzie. Tego dokonują raczej sami inwestorzy i odbywa się to na jeden z dwóch sposobów:
  • Fundamentalnie, a więc gdy spółka z roku na rok polepsza swoje wyniki i (dla przykładu) płaci coraz wyższe dywidendy, to rynek (zwyczajowo) „dostosowuje” cenę akcji do kwoty dywidend, która zwykle mieści się w przedziale 2-6% ceny akcji.
  • Spekulacyjnie, a więc (żartobliwie) na wieść o tym, że spółka zaczęła działać w segmencie produkcji gier komputerowych lub odnawialnej energii i chodzą słuchy o kolejnym „genialnym produkcie, który zrewolucjonizuje rynek”. Co nam jednak po tym, że kapitalizacja malutkiej spółki zwiększa się o 1000 lub o 10 000% jeśli w skali świata jej kapitalizacja jest dalej marginalna? Z tego powodu – aby zostać „zauważonym” w skali świata i przyciągnąć większy kapitał zagraniczny potrzebowalibyśmy raczej wzrostu wartości giełdowej większych i bardziej uznanych spółek z naszego kraju.

Obecnie światowy indeks MSCI ACWI rezerwuje na polskie spółki tylko 0,09% swojego składu, co porównałem poniżej z 13 krajami o największym udziale w tym indeksie, przy których nasz rynek wypada dość mizernie:

Jak inwestować w akcje - Globalne spółki procentowo MSCI ACWI

Z jednej strony jest nam bardzo daleko do Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Chin, a z drugiej warto wziąć pod uwagę, że nie wszystkie duże polskie spółki są notowane na giełdzie. Bystry analityk spostrzeże, że pod względem udziału w światowym PKB jesteśmy już o wiele silniejsi, generując około 1% światowego Produktu Krajowego Brutto, co być może daje pewną nadzieję na wzrost znaczenia Polski również w światowym indeksie giełdowym.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym podkreślić. Jeśli wejdziemy poziom wyżej i zamiast na kraje spojrzymy na regiony, oczywistym stanie się to jak bardzo światowe rynki zdominowane są przez spółki ze Stanów Zjednoczonych, Azji i Europy Zachodniej. Wspomniane trzy regiony stanowią obecnie ponad 95% wartości światowych spółek giełdowych, spychając Australię, Amerykę Południową i Środkową, Europę Wschodnią i Afrykę na inwestycyjny drugi, a nawet na trzeci plan, co doskonale widoczne jest na poniższym diagramie:

Jak inwestować w akcje - Globalna kapitalizacja spółek1

Największym paradoksem inwestowania w dzisiejszych czasach jest to, że spółki z jednego kraju (USA) stanowią około 60% wartości wszystkich firm notowanych na światowych giełdach. Warto jednak zauważyć, że na bardzo prestiżowych parkietach amerykańskich notowane jest wiele spółek zagranicznych lub uzyskujących dużą część przychodu poza Stanami. Według tego raportu z 2018 roku nawet 30% przychodów spółek z S&P500 pochodziło wtedy spoza Stanów Zjednoczonych, co może lekko zmienić postać rzeczy oraz w głowach inwestorów nieco pomniejszyć ich dominację nad innymi krajami pod względem wyceny na światowych parkietach. Nie zmienia to faktu, że zakup indeksu dużych spółek z USA, czyli S&P500 to obecnie bardzo dobre przybliżenie (aproksymacja) dla inwestycji w indeks spółek światowych MSCI ACWI lub FTSE All-World, o czym każdy aspirujący inwestor powinien wiedzieć:

Jak inwestowac w akcje - SPX vs ACWI vs FTSE All-World

Choć powyższy przebieg przedstawia ostatnie 2 lata dla indeków globalnych (kolor niebieski i żółty) oraz dla indeksu z samych Stanów Zjednoczonych (kolor zielony) to wyglądają one raczej jak przebiegi trzech funduszy ETF na ten sam indeks. Pamiętajmy jednak, że kapitalizacja światowych rynków finansowych zmienia się w czasie i tak szybko jak (a raczej „jeśli”) Stany Zjednoczone stracą na znaczeniu wobec innych rynków, tak szybko indeksy globalne „oderwą się” od toru zmian indeksu amerykańskiego i ich przebiegi pójdą w swoją stronę. Wiemy już jak wiele jest spółek na świecie i które rynki dominują obecnie globalny parkiet, ale brakuje nam informacji czy własnoręczne wybieranie spółek w erze funduszy indeksowych ma jeszcze jakikolwiek sens. Uważam, że tak, ale tylko po odpowiednim przygotowaniu merytorycznym i właśnie dlatego wydaję na ten temat nie jeden, pojedynczy wpis, a całą serię artykułów.

Czy da się pokonać rynek?

Pora na pewną konfrontację poglądów, która (moim zdaniem niesłusznie) dzieli inwestorów na tych pasywnych i tych aktywnych, tak jakby nie dałoby się robić czegoś pomiędzy tymi dwoma podejściami do inwestowania na giełdzie. Pisanie serii o akcjach przez autora, który dotychczas koncentrował się głównie na ETF-ach i inwestowaniu pasywnym bez odpowiedniego wyjaśnienia mogłoby być uznane przez sporą część czytelników za niemałe faux pas. Pozwól zatem, że się przed Tobą trochę „wytłumaczę”.

Choć wielu inwestorów sądzi, że próba pokonywania rynku to walka z wiatrakami i najlepiej od razu ją sobie odpuścić, to ja uważam, że przy odpowiedniej dozie przygotowania i dyscypliny można śmiało się o nią pokusić. Często mówi się, że samodzielna selekcja spółek siłą rzeczy zwiększa ryzyko portfela poprzez redukcję stopnia jego dywersyfikacji (ludzkim językiem: samodzielny inwestor raczej nie kupi kilku tysięcy spółek i nie da rady ich równoważyć podobnie jak robi to indeksowy fundusz lub ETF). Pozwolę sobie temu zaprzeczyć, argumentując, że inwestując „aktywnie” (cudzysłów celowy, bo często błędnie nazywamy spekulację „inwestowaniem aktywnym”) poprzez świadome eliminowanie spółek o gorszych fundamentach można nie zwiększyć, a zredukować ryzyko ponoszone w inwestowaniu.

Zanim zaczniemy chciałbym krótko wskazać pewne logiczne zależności między inwestowaniem pasywnym, a inwestowaniem aktywnym, których inwestycyjny mainstream zdawać by się mogło nie dostrzega lub niewłaściwie interpretuje:

 • Zwolennicy inwestowania pasywnego twierdzą, że inwestując w szerokie indeksy minimalizują ryzyko, bo idealnie dywersyfikują (rozkładają) je, inwestując w setki/tysiące spółek. Ciężko się do tego przyczepić, bo sam w pierwszej części serii o ETF-ach („ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?„) chwaliłem za to pasywne fundusze indeksowe notowane na giełdzie i ich wysoka dywersyfikacja jest po prostu faktem.
 • Zgodnie z powyższym, inwestowanie w samodzielnie dobrane spółki jest zawsze bardziej ryzykowne od inwestowania w indeksy, gdyż drobny inwestor nie jest w stanie wybrać, kupić i posiadać na swoim rachunku maklerskim więcej niż kilkudziesięciu spółek.

Czas zatem na pewną dozę inwestycyjnej filozofii:

 • Czym właściwie jest ryzyko inwestycyjne? W moich oczach jest ono nieprzygotowaniem na najgorszą rzecz, która może nastąpić na rynkach, ale w ostatnich latach mylone jest ono niesłusznie ze zmiennością aktywów, która wg mnie jest tylko jedną z wielu miar ryzyka
 • Zmienność to nie ryzyko. Nie wszystkie ryzykowne aktywa są bez przerwy zmienne oraz nie wszystkie aktywa o mocno fluktuujących cenach są z natury i zawsze ryzykowne.
 • Wobec tego aktywny wybór najbezpieczniejszych (cokolwiek to znaczy, ale spróbujemy do tego wspólnie dojść w dalszych częściach tego cyklu) spółek z wybranego rynku może zmniejszyć, a nie zwiększyć ryzyko inwestycyjne inwestora.

Jeśli powyższe wydaje Ci się trochę zawiłe to dodam tu krótką analogię. W indeksach giełdowych znajduje się zwykle między 100, a 500 spółek, z których część to obecne lub przyszłe perełki, a część to „kandydaci na bankrutów”, którzy być może pewnego dnia zostaną z giełdy usunięci, pozostawiając posiadaczy swoich akcji z niczym lub prawie z niczym. Zgodnie z moją filozofią inwestycyjną nie warto jest usiłować „typować” przyszłych gwiazd giełdy, a zamiast tego lepiej jest skupić się na eliminacji spółek niepewnych, mało zyskownych i źle zarządzanych, czego można się moim zdaniem nauczyć.

Poszukiwanie „jednorożców” (spółek, które rosną po stokroć lub więcej) jest z mojego doświadczenia zbyt trudne i warto zamiast tego skupić się na nauce „odsiewania” najgorszych spółek z indeksu, by uczynić inwestycję nie bardziej, a mniej ryzykowną. W głównym nurcie ekonomiczno-giełdowym istnieje trend mówiący, że nie ma sensu starać się pobić rynku, bo – ze względu na (w teorii) idealny obieg informacji – żaden inwestor nie ma przewagi nad innymi graczami giełdowymi, a ceny akcji spółek w każdym momencie idealnie odzwierciedlają ich prawdziwą (wewnętrzną) wartość. Nazywa się ona hipotezą rynku efektywnego i warto się nad nią krótko pochylić zanim przejdziemy do lektury kolejnych części serii o akcjach.

Czym jest hipoteza rynku efektywnego?

Oryginalnie sformułowana i przedstawiona przez ekonomistę prof. Eugene E. Fama hipoteza efektywnego rynku zakładała trzy warianty/możliwości, z których każdy kolejny jest bardziej możliwy w prawdziwym świecie (choć dalej pozostaje w sferze czysto teoretycznej):

 • Silną hipotezę rynku efektywnego, która głosi, że ceny akcji w pełni oddają informacje dostępne zarówno publicznie i prywatnie. Gdyby powyższe było prawdą to niemożliwy byłyby zarówno tzw. insider trading (czyli nielegalne/nieuczciwe korzystanie z informacji poufnych w celu osiągnięcia zysku) ani analiza fundamentalna, ani analiza techniczna.
 • Pół-silną hipotezę rynku efektywnego, która zakłada możliwość nielegalnego insider tradingu i głosi, że możliwe jest podejmowanie lepszych niż średnie decyzji na bazie niedostępnych dla ogółu inwestorów informacji poufnych.
 • Słabą hipotezę rynku efektywnego, która głosi, że w cenach akcji „znajduje się” przeszłość, czyli przeszłe wyniki finansowe oraz historyczne ruchy cenowe na akcjach spółki. Oznaczałoby to, że jedynie analiza techniczna nie ma sensu i szansy powodzenia, zaś analiza finansowa/fundamentalna oraz insider trading mogą przynieść ponadprzeciętne rezultaty inwestycyjne.

Przedstawiłem to poniżej w formie graficznej, bo uważam trzy warianty hipotezy rynku efektywnego za coś wartego zapamiętania:Hipoteza rynku efektywnego2

Jeśli miałbym powyższe „przepisać” własnymi słowami to hipotezy te stanowią, że rynki finansowe jako całość mają większą mądrość niż poszczególne jednostki z dużej grupy ludzi, jakimi są inwestorzy. Zwolennicy inwestowania pasywnego często dodają, że skoro profesjonalni zarządcy funduszy nie potrafią w długim terminie pobić rynku, czyli wyniku inwestycyjnego czystego indeksu to jak niby miałoby to się udać drobnemu inwestorowi? I – znowu – mają w tym sporo racji, bo dokładnie tego dowodzą raporty SPIVA, które przedstawiałem w serii o ETF-ach. Jest jednak pewien szkopuł, bo moim zdaniem fani inwestowania pasywnego pomijają tu dwie przewagi, które „drobni” mają nad wielkimi instytucjami, mianowicie:

 • Inwestując małymi kwotami można kupić akcje każdej, nawet bardzo małej spółki. Inwestorzy instytucjonalni nie mają tego luksusu, a duże pieniądze wymuszają inwestowanie w wielkie, często nieatrakcyjne pod kątem inwestycji spółki.
 • Drobni nie mają „presji wyników”, która trapi profesjonalnych zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Tak naprawdę to nawet jeśli w tym czy w innym roku nie pobijesz rynku, to nic strasznego się nie stanie i naprawdę warto się tego nauczyć. Podobne myślenie znacznie upraszcza i łagodzi „mentalną stronę” inwestowania aktywnego. Osiągając przeciętne lub gorsze wyniki inwestycyjne profesjonaliści mogą nie dostać premii, a nawet zostać zwolnieni, co niewątpliwie buduje presję i prowadzi do pewnych anomalii. Jedną z nich jest „kopiowanie ruchów” innych zarządzających funduszami, które buduje system, w którym wyniki wszystkich funduszy inwestycyjnych stają się sobie coraz bliższe, ale niekoniecznie lepsze od stóp zwrotu ze zwykłego indeksu szerokiego rynku.

Sami autorzy hipotezy zastrzegają, że aby rynek mógł zostać określony jako efektywny musi spełniać wiele restrykcyjnych założeń, które nijak mają się do giełdowej rzeczywistości. Chciałbym się jednak nad nimi na chwilę pochylić, by rozwinąć temat hipotezy efektywnego rynku, przy okazji tłumacząc Ci na przykładach dlaczego jestem do niej tak sceptycznie nastawiony.

Kiedy rynki są efektywne?

Zgodnie z definicją rynku efektywnego z Wikipedii, aby rynek kapitałowy można było określić jako efektywny musi on spełniać następujące założenia:

 • Działa na nim nieskończona liczba uczestników i każdy z nich niezależnie od innych wycenia wartość akcji dążąc do maksymalizacji zysku przynoszonego przez te akcje.
 • Działanie pojedynczego inwestora nie jest w stanie zmienić cen akcji.
 • Komunikaty mogące wpływać na wartość firm są generowane w sposób nieskorelowany.
 • Informacje są bezpłatne i docierają do wszystkich uczestników rynku natychmiast. Dodatkowo, wszyscy inwestorzy używają otrzymanych informacji od razu.
 • Koszty transakcji nie istnieją.
 • Każdy z inwestorów ma takie samo zdanie co do kierunku wpływu informacji na cenę waloru oraz taką samą oczekiwaną stopę zwrotu.
 • Horyzonty inwestycyjne wszystkich graczy są jednakowe.

Aby uprościć zrozumienie powyższych pozwoliłem sobie połączyć kilka punktów ze sobą, jednak bez utraty ich sensu. Krótko mówiąc: rynki są i mogą być efektywne jedynie w teorii, bo nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wszystkie powyższe punkty (a może nawet którykolwiek z nich) będzie spełniony dla 100% obecnych na giełdzie inwestorów i dla wszystkich notowanych na niej spółek. Przykładami na proste zanegowanie kilku powyższych punktów będą poniższe „z życia wzięte” stwierdzenia:

 • Na rynku działa skończona liczba inwestorów, a większość z nich prawdopodobnie w ogóle nie „wycenia” akcji, raczej inwestując z tłumem lub wbrew tłumowi.
 • Na mało płynnych spółkach, np. tych notowanych na NewConnect, pojedynczy inwestor może bardzo łatwo zmienić kurs akcji spółki.
 • Koszty transakcyjne (niestety) istnieją i (również niestety) są w Polsce dość wysokie.
 • Horyzonty inwestycyjne, strategie i opinie inwestorów różnią się od siebie.

Naprawdę mógłbym tak w nieskończoność. To, czym lubię konkludować rozważania o hipotezie efektywnego rynku to przykłady sytuacji, w których rynki zachowywały się w sposób nieprzewidywalny, daleki od „efektywności”, a czasami nawet zupełnie losowy.

Kiedy rynki finansowe są nieefektywne?

Okazuje się, że dosyć często. Warto by w tym momencie na chwilkę się zatrzymać i zastanowić się od czego właściwie zależą ceny akcji. Z moich obserwacji akcje (oraz indeksy) drożeją kiedy dzieje się jedno lub kilka z poniższych:

 • Spółki notują coraz lepsze wyniki finansowe.
 • Spółki nie notują lepszych wyników, a mimo to płacą coraz wyższe dywidendy.
 • Sytuacja makroekonomiczna regionu jest dobra (np. rośnie PKB kraju lub regionu), więc inwestorzy spodziewają się również wzrostu biznesów spółek tam operujących.
 • Na temat spółki/spółek krążą plotki o pozytywnym wydźwięku. O spółkach dużo się mówi.
 • Atmosfera na giełdzie jest optymistyczna. Panuje euforia i inwestorzy kupują „co popadnie”, byleby tylko zdążyć zanim „pociąg odjedzie” (ukłon w stronę FOMO, które opisałem we wpisie „Psychologia inwestowania, czyli jak inwestować, by nie zwariować„).

Można się spodziewać, że każdy z powyższych czynników będzie mógł wpływać na ceny akcji, ale logika podpowiada, że w głównej mierze będą to kryteria fundamentalne, czyli pierwsze trzy z powyższej listy. Bardzo łatwo jest jednak udowodnić, że czasami emocje generują o wiele silniejsze i trwalsze ruchy na giełdzie niż logika i liczby. Zaprezentuję teraz dwie sytuacje na rynkach, które są dowodami anegdotycznymi świadczącymi o niedopasowaniu hipotezy efektywnego rynku do giełdowej rzeczywistości.

Obydwa przykłady dowodzą, że czasem wystarczą plotki lub zwyczajny optymizm inwestorów, które w żadnym wypadku nie bazują na wyznaczonej fundamentalnie wartości wewnętrznej (innymi słowy: prawdziwej wartości) spółek, by firmy lub całe indeksy dynamicznie (i pozornie „bez powodu”) zyskiwały na wartości. Zacznijmy od zestawienia zmian cen/poziomu indeksu S&P500 wraz z jego zyskiem „na akcję” (na jednostkę indeksu) w latach 1995-2005, które narysowałem poniżej:

Jak inwestowac w akcje Nieefektywny rynek SP500

Na wykresie umieściłem sumaryczny zysk kwartalny spółek z indeksu S&P500 liczony na jedną jednostkę indeksu, którego wartość odczytasz na prawej osi pionowej. Na lewej osi oznaczyłem poziom (cenę) indeksu S&P500, która w badanym okresie poruszała się w przedziale 500-1550 USD. Jakich obserwacji można dokonać na bazie tego wykresu?

 • W latach 1995-1998 kwartalny zysk na jednostkę indeksu wynosił średnio 9,5 dolara i poruszał się w trendzie bocznym. Mimo to, amerykańscy inwestorzy giełdowi „głosując swoimi pieniędzmi” podnieśli cenę koszyka amerykańskich akcji w postaci indeksu z 550 do 1100 dolarów amerykańskich.
 • W okresie między rokiem 1999, a 2000 raportowane zyski spółek z indeksu S&P500 wzrosły z około 10 USD do około 12,5 USD na kwartał. Spowodowało to (lub inne czynniki) wzrost ceny jednostki S&P500 o kolejne 500 USD, kończąc z początku 2000 roku na ponad 1500 dolarach.
 • Następnie stało się coś niedobrego, bo raportowane zyski kwartalne spółek z indeksu spadły z kilkunastu do 5 dolarów, wracając do starych poziomów dopiero w 2003 roku. W tym czasie indeks S&P500 stracił ponad 50% swojej wartości, wracając do poziomu 800 USD.
 • Czas na najważniejszą obserwację. Choć w roku 2004 i 2005 amerykańskie spółki raportowały znacznie lepsze wyniki niż te z 2000 roku to indeks wart był wtedy około 1200 dolarów. Nie nazwał bym „efektywnym” rynku, który:
  • Raz „płaci” 1500 dolarów za kwartalny zysk na poziomie 13 dolarów.
  • Innym razem „płaci” 1200 dolarów za kwartalny zysk na poziomie 15 dolarów.
  • W latach 1995-1998 dynamicznie rośnie mimo, że spółki z indeksu praktycznie nie notują lepszych wyników finansowych.

Oczywiście powyższe obserwacje mogą być nieco wyrwane z kontekstu i same w sobie nie dowodzą pełnej nieefektywności rynków, a jedynie tego, że czasami rynki w krótkim terminie bywają kapryśne i trudne w zrozumieniu. Drugim przykładem na niepełną efektywność rynków finansowych może być bardzo „głośny” w roku 2021 boom na akcjach spółki GameStop. O tym jak szokująca w stosunku do wyników spółki była skala wzrostu cen akcji tej spółki najlepiej poświadczy poniższy wykres, na którym zestawiam kwartalny zysk netto na akcję spółki GME (prawa oś pionowa) wraz z jej ceną akcji (lewa oś pionowa):

Jak inwestować w akcje - Nieefektywny rynek GME

Obserwując przebieg pomarańczowego wykresu, czyli kwartalnego zysku na akcję (EPS) amerykańskiej spółki GameStop, już na pierwszy rzut oka widzimy jak cykliczne były i są jej wyniki finansowe. GameStop zwykł zarabiać o wiele więcej w czwartym kwartale każdego roku, co po zsumowaniu dawało w latach 2009-2017 łączny wynik finansowy na poziomie średnio 3,5 USD rocznie na akcję. W tamtym czasie akcje spółki notowane były w przedziale 16-54 dolarów amerykańskich, ale w roku 2018 spółka zaczęła notować notoryczne straty, sprowadzając cenę swoich akcji do nawet 2,5 dolara, czyli mniej niż raptem kilka lat temu spółka potrafiła zarobić w ciągu roku. Ale ciężko się temu dziwić skoro spółka zaczęła generować tak pokaźne straty, stając się bliższa upadłości niż długoterminowego sukcesu na giełdzie.

I wtedy stało się coś dziwnego, bo masy drobnych inwestorów „skrzyknęły się”, by wspólnie „pokonać fundusze hedgingowe” poprzez sztuczne zawyżenie ceny akcji spółki do niespotykanych dotąd poziomów. Ciężko w to uwierzyć, ale w samym styczniu 2021 roku cena akcji oscylowała między 17, a 483 dolarami, a działo się to bez widocznej poprawy wyników spółki, która w skali roku jest ciągle na księgowej stracie, czyli nie zarabia ona pieniędzy.

To kolejny dowód anegdotyczny przeciwko hipotezie efektywnego rynku, która w wersji słabej w dużej mierze „działa”, ale niezwykle często ruchy mas inwestorów nie są ani przewidywalne, ani logiczne, więc ciężko jest doszukiwać się w praktyce dowodów na jej działanie. Powyższe sprawia, że doświadczony i opanowany inwestor ma szansę skorzystania z euforii lub paniki w celu „pokonania rynku”, co jest możliwe zarówno w krótkim, jak i w bardzo długim terminie. Potrzebne będzie jedynie trochę przygotowania, dyscypliny i ogromna doza pokory wobec rynku, który równie często nagrodzi inwestora, jak „da mu po łapach”, przypominając, że nikt nie jest nieomylny i wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.

Czy są metody umożliwiające pokonanie rynku?

Po podzieleniu się z Tobą wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości i skuteczność hipotezy efektywnego rynku chciałbym przyznać, że dla większości inwestorów indywidualnych mimo wszystko inwestowanie pasywne będzie najbezpieczniejszym sposobem na pomnażanie pieniędzy. Skoro pokonywanie rynku jest możliwe, a po pewnym przygotowaniu może być ono nawet proste, to dlaczego tak niewielu inwestorom się to udaje?

Powtarzając za Warrenem Buffetem: odpowiedzią jest brak dyscypliny i opanowania, które zwykle zdobywa się wraz z doświadczeniem. Różnicą między inwestorem osiągającym sukcesy, a tym, który odnosi porażki jest zatem brak umiejętności kontroli nad emocjami, którą osiągnąć można jedynie za pomocą konkretnej strategii i trzymania się jej niezależnie od sytuacji. Metody na pokonanie rynku zazwyczaj opierają się na jednym z poniższych:

 • Kupowanie akcji spółek, które są w niełasce, przez co da się je kupić taniej od ich wartości wewnętrznej (cokolwiek ona znaczy, poruszymy ten temat bardziej wyczerpująco w czwartej części cyklu, czyli w „Akcje (4/10) – Jak znaleźć dobrą i tanią spółkę? Inwestowanie w wartość„).
 • Kupowanie akcji spółek, które stale poprawiają swoje wyniki finansowe.
 • Kupowanie (niezależnie od ceny) akcji spółek we wczesnej fazie rozwoju, które mają potencjał do eksponencjalnego wzrostu w przyszłości. Ten i powyższy temat poruszymy w piątej części tej serii, czyli w „Akcje (5/10) – Jak szukać spółek z potencjałem? Inwestowanie we wzrost„.
 • Aktywny handel z dźwignią, często bazujący na historycznych ruchach cen akcji/indeksów oraz na obserwacjach zachowań i emocji innych inwestorów na rynku. Powyższe zwane jest również „tradingiem” lub spekulacją, od której nowicjuszy (słusznie) odstraszają noty brokerów o „80/90% inwestorów indywidualnych, którzy na handlu instrumentami z dźwignią na giełdzie tracą pieniądze”.

Nie każda z powyższych daje gwarancję sukcesu, ale sama obecność konkretnej i zdefiniowanej strategii daje inwestorowi większą szansę na skuteczne opanowanie swoich emocji i pobijanie indeksu, zwanego też „rynkiem”. W inwestowaniu aktywnym chodzi nie o to by być lepszym od średniego inwestora, a o tym by być lepszym od połowy kapitału obecnego na giełdzie, a więc „pobijać” zdecydowaną większość inwestorów indywidualnych i część większych inwestorów instytucjonalnych, mimo, że dysponują oni większymi zasobami od giełdowej „drobnicy”. Jak zatem zabrać się za inwestowanie w akcje spółek giełdowych w sposób uporządkowany i możliwie najbardziej kontrolowany?

Jak inwestować w akcje?

Jako, że mamy przed sobą jeszcze 9 części serii, a ja w obecnej chwili czuję się jak osoba mająca do przebiegnięcia blogowy ultramaraton, to aby pierwsza część serii była kompletna postanowiłem zostawić tu kilka ogólnych rad dotyczących inwestowania w akcje. Część czytelników może stwierdzić, że osoba relatywnie młoda z bądź co bądź ograniczonym, bo 10-letnim doświadczeniem na giełdzie, może nie posiadać wystarczającej wiedzy, by rozsądnie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule wpisu. Mimo to, chciałbym przedstawić Ci najprostsze i najbardziej oczywiste rady na temat tego jak inwestować w akcje, by początek serii o akcjach na moim blogu był tak kompletny jak to tylko możliwe, przecierając drogę dla kolejnych wpisów należących do tego cyklu.

Wybór i prowadzenie konta maklerskiego

Według mnie wszystko zaczyna się od świadomego wyboru konta maklerskiego do inwestowania. Oto kryteria, którymi kierowałbym się gdybym miał dopiero zacząć inwestować na giełdzie:

 • Zasięg inwestycyjny, czyli dostępność rynków i instrumentów finansowych to absolutna podstawa skutecznego inwestowania. W idealnym świecie każdy z nas miałby dostęp do wszystkich giełd świata, ale w praktyce większości osób wystarczą polskie spółki i zagraniczne fundusze ETF. Inwestorzy aktywni mogą zainteresować się kontami u zagranicznych brokerów, którzy zwyczajowo umożliwiają inwestowanie w akcje spółek zagranicznych, co jest w dzisiejszych czasach łatwiejsze niż kiedykolwiek, a jedyną „przeszkodą” może być kłopotliwe rozliczenie podatkowe takiego handlu, które opisałem we wpisie „Jak rozliczyć podatek z giełdy? Wszystko o PIT-38 i PIT-8C„.
 • Koszty transakcyjne i opłaty bieżące. Należy dobierać konto maklerskie tak, aby prowizje transakcyjne były jak najniższe dla instrumentów finansowych i rynków, na których zamierzamy inwestować. Obecnie do samej polskiej giełdy najtańsze będzie konto w domu maklerskim BPS, a do giełd zagranicznych konto maklerskie w XTB. Jeśli interesuje Cię konto maklerskie IKE lub IKZE z możliwością inwestowania w akcje spółek zagranicznych możesz rozpatrzyć konto w BM mBanku lub konto w DM BOŚ (BOSSA).
 • Prostota obsługi interfejsu i rozliczania podatkowego. Dla mnie powyższe jest drugorzędne, ale niektórzy mogą preferować zagranicznych brokerów ze względu na bardziej nowoczesne interfejsy graficzne, a inni polskich maklerów ze względu na uproszczony sposób rozliczenia podatkowego. Wybieraj według uznania, będąc świadomym plusów i minusów każdego z rozwiązań.
 • Bezpieczeństwo środków, które oferuje większość tradycyjnych domów i biur maklerskich, ale już niekoniecznie nowoczesne fintechy. Zanim założysz pierwsze konto maklerskie to upewnij się, że prawa do akcji i obligacji będą należeć do Ciebie lub Twojego maklera (jeśli inwestuje przez proxy w postaci innego biura lub domu maklerskiego z zagranicy). Niektórzy (zrozumiale) mogą też preferować podmioty polskie ponad podmioty zagraniczne z uwagi na potencjalnie prostsze „dochodzenie swego” na drodze sądowej z firmami rezydującymi w Polsce (choć znając skuteczność naszego wymiaru sprawiedliwości nie jest to dla mnie takie oczywiste).

Poza wyborem odpowiedniego konta maklerskiego, konieczne będzie również zrozumienie kwestii podatkowych związanych z inwestowaniem.

Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?

A może bogatszej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?

Szukasz ETF-ów niedostępnych gdzie indziej?

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Zrozumienie kwestii podatkowych

W inwestowaniu w akcje pomocne okaże się zrozumienie obliczania i rozliczania wyników inwestycyjnych, które opisałem we wpisie „Jak rozliczyć podatek z giełdy? Wszystko o PIT-38 i PIT-8C„. Bardzo zyskownym może się w długim terminie okazać korzystanie z kont IKE i/lub IKZE, które w Polsce można prowadzić również w formie kont maklerskich. Same konta opisałem we wpisach „Rachunki maklerskie IKE i IKZE. Jak założyć. Który wybrać?” oraz „Jak wypłacić pieniądze z IKE i IKZE? Wypłata, zwrot i częściowy zwrot„, a korzystaniem z nich powinien zainteresować się każdy poważnie myślący o rozpoczęciu inwestowania w akcje spółek giełdowych.

IKE i IKZE są w tej chwili najlepszą tarczą podatkową dla inwestora, a nie korzystanie z nich nazwałbym co najmniej nierozsądnym. Nie działają na mnie też argumenty w rodzaju „a co jeśli rząd targnie się na nasze pieniądze?”, które prościej zaaplikować do zwykłych lokat i depozytów niż do prywatnego konta maklerskiego, niezależnie czy w postaci IKE, czy „tradycyjnego”. Warto uświadomić sobie, że w dzisiejszych czasach rządy same drukują pieniądze, które „pożyczają” od banków centralnych i innych instytucji państwowych, więc nie widzę konieczności zajmowania rachunków bankowych (a już w ogóle kont maklerskich) tak długo jak sami jesteśmy emitentem własnej waluty.

Nauka metod analizy spółek

Gdy już wykorzystamy preferencje podatkowe kont IKE i IKZE oraz wybierzemy najtańszego możliwego brokera z odpowiednim dla nas „zasięgiem inwestycyjnym” nadejdzie pora na naukę analizy sprawozdań finansowych lub „czytania z wykresów” spółek giełdowych. Opisałem je w ramach pierwszej serii, którą opublikowałem na blogu, a dokładniej we wpisie „Inwestycyjny wstęp (5/6) – Metody analizy papierów wartościowych„, który będzie świetną rozgrzewką przed kolejnymi częściami tej serii, w których opiszę analizę fundamentalną zarówno w teorii jak i w praktyce.

W telegraficznym skrócie: w „Inwestycyjnym wstępie” wspomniałem o trzech analizach: technicznej, fundamentalnej i makroekonomicznej i choć sam korzystam tylko z drugiej i trzeciej to polecam każdemu zapoznać się przynajmniej z podstawami każdej z nich. Analizę fundamentalną „przerobimy” w trybie uproszczonym w kolejnych kilku częściach serii, więc nie wymaga ona tu dalszego komentarza. Poza nauką wybranej metody lub metod analizy papierów wartościowych warto jest obrać i trzymać się konkretnej strategii, która w inwestowaniu aktywnym jest przynajmniej tak samo ważna jak przy inwestowaniu pasywnym.

Zbudowanie własnej strategii

Pod pojęciem „strategii” w inwestowaniu mam na myśli szereg zasad dotyczących kupowania i sprzedaży spółek ze swojego portfela. Nie ma nic gorszego niż inwestor giełdowy, który nie rozumie dlaczego dokonał zakupu akcji konkretnej spółki i nie wie czy i kiedy powinien je sprzedać. Taką osobę porównałbym do zagubionego w gęstym lesie harcerza, który bez źródła światła próbuje się z niego w środku nocy wydostać. Istnieje możliwość, że mu się to uda, ale wielokrotne powtarzanie tego wyczynu bez odpowiedniego sprzętu i/lub poznania otoczenia uważam za mało prawdopodobne i podobnie jest z inwestowaniem w akcje spółek „w ciemno” i bez zestawu kryteriów i zasad.

Moja własna strategia giełdowa opiera się na dwóch filarach, które w szczególe opiszę w częściach 4, 5, 6 oraz 7 i 8 cyklu. Na wysokim poziomie chodzi o metodę doboru spółek do portfela (części 4, 5 i 6) oraz na odpowiednim zarządzaniu ich proporcjami i ustalaniu także kryteriów sprzedaży (części 7 i 8 serii). Uważam, że bez ustalenia i zautomatyzowania lub wyrobienia silnych nawyków dotyczących obydwu, życie inwestora aktywnego skazane jest na odczuwanie „giełdowej niesprawiedliwości”.

Żywot takiego inwestora porównałbym do huśtania się na wahadle pomiędzy euforią i paniką, czego sam uczę się od lat unikać poprzez obserwację i coraz lepsze zrozumienie rynków i emocji innych uczestników rynku. Ale w skutecznym inwestowaniu – poza rozumieniem pobudek innych ludzi – należy zrozumieć i opanować także (a nawet przede wszystkim) swoje emocje. Najprościej można tego dokonać poprzez nie rzucanie się na głęboką wodę i prowadzenie portfela pół-pasywnego, pół-aktywnego, który zaraz przedstawię.

Zrozumienie, że nie trzeba inwestować tylko w akcje

„Ekstremiści” inwestowania pasywnego zalecają często inwestowanie w same indeksy, a fani inwestowania aktywnego inwestują jedynie w spółki giełdowe, uznając wybór indeksów jako porażkę i przyznanie, że nie są w stanie wygrać ze średnią. W serii o akcjach, a zwłaszcza w częściach 7 i 8, w których omówimy budowę portfela opartego na samodzielnie wybranych akcjach, chciałbym zaprezentować Ci alternatywę w postaci mieszania szerokich indeksów z samodzielnie wybranymi akcjami spółek. Zbliży to Twój wynik do indeksów, uspokoi i da dużo czasu na spokojną naukę selekcjonowania konkretnych spółek, jeśli oczywiście będziesz mieć na to ochotę, ambicje i czas, bo bez tych trzech atrybutów raczej nie ma sensu „przeskakiwać” z indeksowych ETF-ów na akcje.

Każdy zainteresowany akcjami inwestor powinien znaleźć czas na naukę, która często potrwa nie miesiącami, a latami, podczas których będzie on mógł korzystać z dobrodziejstw giełdy, wybierając szerokie indeksy i nie przejmując się skutecznością swojego „aktywnego” działania. Z drugiej strony, nic nie broni inwestorowi by wydzielił on część swojego portfela inwestycyjnego na naukę inwestowania aktywnego i powolne tworzenie części akcyjnej portfela, tak jak zrobiłem to w przykładzie przedstawionym na diagramie poniżej:

Jak inwestowac w akcje Akcje jako czesc portfela

Tak jak część akcyjna może zawierać zarówno samodzielnie wybrane akcje spółek, jak i fundusze ETF na szerokie indeksy, tak część obligacyjna może mieć własnoręcznie wybrane i kupione papiery dłużne, jak i ETF-y, które posiadają obligacje w portfelu. Zachęcam do spojrzenia na podobny portfel mieszany jako okazję do nauki, a nie porażkę inwestora aktywnego, który „idzie na łatwiznę”, inwestując również w indeksy. Zadziwia mnie i zaskakuje jak wielu inwestorów podchodzi do tematu inwestowania w akcje jak do takiego „albo – albo”, gdzie jedynymi dwoma wariantami są inwestowanie w wybrane spółki oraz inwestowanie w szerokie indeksy.

Takie podejście znacząco ogranicza nasze pole widzenia, horyzont inwestycyjny oraz blokuje możliwość nauki bardziej złożonego inwestowania aktywnego. Inwestor, który od razu rzuca się na głęboką wodę, próbując zbudować portfel złożony z samych akcji bardzo często podda się po pierwszej większej stracie, nigdy już nie wracając do inwestowania na giełdzie. A szkoda, bo giełda oferuje (cierpliwym) dużo możliwości, ale tylko tak długo jak opanują oni swoje emocje. A skoro już przy emocjach jesteśmy to warto zaobserwować kilka niezwykle ludzkich, ale też bardzo niepożądanych typów zachowań, przed którymi powinien chronić sam siebie każdy mało doświadczony, ale świadomy ich obecności inwestor.

Najważniejsze: opanowanie emocji

Niezależnie czy dopiero zaczynasz, czy od lat inwestujesz na giełdzie, tak długo jak posiadasz dostęp do internetu i – poza blogami – czytujesz fora i grupy o profilu inwestycyjno-giełdowym, to z pewnością spotkałeś się kiedyś z jedną z poniższych sytuacji:

 • Nieznajomy ogłasza na forum/grupie, że dana spółka ma świetlaną przyszłość? Może i warto się jej przyjrzeć, ale na pewno nie warto bezwiednie kupować jej akcje tylko dlatego, że ktoś pisze o niej w euforycznym tonie.
 • Grupa znajomych rozmawia o debiutującej na giełdzie spółce technologicznej i – mimo, że wydaje im się ona bardzo droga – zamierzają wziąć udział w emisji? To nie znaczy, że też musisz to robić, więc zamiast bezkrytycznego słuchania kolegów spróbuj dokonać własnej analizy przypadku.
 • Inwestorzy panikują, bo kwartalne wyniki spółki są gorsze od oczekiwań, więc jej kurs „leci” o 30% w dół? Usiądź i na spokojnie przeanalizuj wieloletnie przychody i zyski i zastanów się, czy nie warto jej za tę cenę kupić. Jeśli posiadasz akcje spółki to nikt nie każe Ci od razu reagować, a już na pewno nie musisz pozbywać się jej papierów tylko dlatego, że jesteś na minusie. Nie traktuj papierów wartościowych jak „gorącego kartofla”, a tymczasowej straty jako czegoś palącego, czego musisz się pozbyć, bo w większości sytuacji będzie to błąd, którego będziesz za kilka tygodni/miesięcy/lat żałować.

Kwestię emocji na giełdzie opisałem także we wpisie „Psychologia inwestowania, czyli jak inwestować, by nie zwariować„, który będzie świetnym uzupełnieniem pierwszej części serii o akcjach. Wraz z artykułami, do których linkowałem we wcześniejszych akapitach tego tekstu będzie to świetną rozgrzewką przed następnymi epizodami tej serii, które wydam w kolejnych tygodniach i miesiącach z małymi przerwami na regenerację (oraz by nie zanudzić osób nie zainteresowanych akcjami). Koncept „Pani Giełdy”, która bywa kapryśna, podsuwając nam codziennie pod nos kolejne „oferty” kupna i sprzedaży akcji bardzo pomógł mi nauczyć się graniczącego ze stoicyzmem spokoju i nie reagowania na każdą zmianę cen akcji z mojego portfela lub z mojej listy obserwowanych.

Tego jak inwestować w akcje nauczyło też mnie podejście Grahama/Buffeta związane z wyobrażaniem sobie, że giełda jest permanentnie zamknięta lub akcje spółki, którą posiadam w portfelu nie są już na niej notowane. Bardzo pomocne jest zatem zapytanie siebie „czy trzymałbym akcje spółki w portfelu, wiedząc, że przez kolejne 10 lat nie będzie się dało nimi obracać na giełdzie?”. Jeśli tak to dlaczego codziennie odświeżam jej kurs notowań i szukam „po forach” informacji na jej temat? Czy naprawdę spodziewam się długoterminowego wzrostu, czy czuję jakbym nadmiernie ryzykował, idąc po cienkiej linie do niezdefiniowanego, ale bardzo oddalonego celu? Podobne pytanie powinien sobie zadać każdy posiadacz akcji dowolnej spółki, sprawdzając swoją dojrzałość inwestycyjną. Czas na podsumowanie pierwszej części serii.

Podsumowanie

Gdybym nie uważał, że rynek da się pokonać to we wpisach portfelowych nie przyznawałbym się do samodzielnego dobierania akcji spółek giełdowych. Gdybym jednak chciał pokonywać rynek niezależnie od wszystkiego, a nie „jedynie” osiągać założone przez siebie na stronie O blogu 10% brutto rocznie to z pewnością na całym portfelu podejmowałbym ryzyko inwestycyjne, na którego podjęcie niekoniecznie byłbym mentalnie gotowy. Jako inwestor preferuję chłodną kalkulację, redukowanie ryzyka zamiast jego zwiększania i raczej konserwatywne decyzje, które naturalnie redukują zarówno potencjał wzrostowy mojego portfela, jak i jego zmienność. „Tak już mam”, dzięki czemu nie daje się „nabrać” na tymczasowe mody, zawsze wypytując o fundamentalne i logiczne przyczyny czyjejś euforii czy rekomendacji. Bardzo mi zależy by każdy czytelnik bloga i słuchacz podcastu rozumiał powyższe przed kontynuacją lektury kolejnych części tej serii.

Wracając do wpisu: uważam, że w stu procentach spełnił on swoją rolę jako możliwie najbardziej praktyczny wstęp do serii o akcjach, który nakreślił ramy tego procesu, jednocześnie informując Ci o skali i zasięgu światowych rynków finansowych. Hipotezie efektywnego rynku chciałbym słowem zakończenia zwrócić to, że na większych światowych rynkach i w większości chwil faktycznie działa, ale wystarczą drobne odstępstwa, by zdyscyplinowany inwestor miał okazje do „nadprogramowego zarobku”, a jeśli by tak nie było to analiza fundamentalna nigdy nie przynosiłaby dobrych rezultatów. Daj znać w komentarzach czy zdarzyło Ci się inwestować w akcje, a jeśli tak to na którą z kolejnych części tego cyklu czekasz najbardziej i dlaczego. Jestem również bardzo ciekaw tego, czego oczekujesz od całej reszty serii, od razu zapowiadając, że będzie ona czymś zupełnie autorskim, gdzie – zamiast suchej teorii – będę prezentował konkretne i praktyczne jej zastosowania. Do zobaczenia w części drugiej, czyli Akcje (2/10) – Jak analizować akcje spółek? Podstawy analizy fundamentalnej, w której wprowadzę Cię w podstawy analizy fundamentalnej.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.7 21 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
150 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz

Hej,

Na pewno udało Ci się zaostrzyć mój apetyt na kolejne wpisy, poprzez ten dzisiejszy 🙂

Czekam szczególnie na wpis 8:
może jakieś przykłady z dziennika inwestora z opisem co będziemy robić jak rośnie/spada itp, przypadki modyfikowania strategii (albo stwierdzenie że tego nie należy nigdy robić), jak reagować na kolejne raporty danej spółki, kiedy wyjść ze stratą itp

Czego się spodziewam? Wiedzy, mnóstwa przykładów z lat ubiegłych (Twoich doświadczeń, może nawet ujawnienia części Twojego dziennika inwestora, odniesienia się do tego co uważałeś, a jak wyszło w praktyce i dlaczego). Wskaźników na których bazujesz, jak oceniasz otoczenie makroekonomiczne itp.)

Zgadzam się z Tobą co do podejścia, że nie powinno się być ortodoksyjnym (pasywne lub aktywne). Ja teraz chcę się uczyć trochę bardziej aktywnego podejścia, mam nadzieję że będę to robił czytając m.in. tę serię. Póki co wydzielam z ETFów zagranicznych i obligacji detalicznych 10% portfela żeby „pobawić”/uczyć się inwestowania w spółki GPW.

Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na kolejne wpisy z serii!

BTW:
Mały chochlik jest w treści artykułu:

Choć powyższy przebieg przedstawia ostatnie 2 lata dla indeków globalnych (kolor niebieski i żółty) oraz dla indeksu z samych Stanów Zjednoczonych (kolor niebieski zielony) to wyglądają one raczej jak przebiegi trzech funduszy ETF na ten sam indeks. 

Jacek

Hej Mateusz,

Jeden chochlik wpadł mi w oko: SPX to indeks cenowy bez dywidend. Dobrym przyblizeniem w Stooq dla S&P 500 TR będzie np. ETF SPY.

pozdrawiam 🙂
Jacek

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Jacek
Jacek

Mateusz, wygląda na to, że SPY jest korygowany o dywidendy na tym wykresie Stooq’a. Dla jasności nie korzystam zbyt wiele ze Stooq, ale jak porównasz sobie SPX do SPY to mocno sie rozchodzą.

Mimo wszystko total return jest wierniejszym pokazaniem różnicy. Dla wielu dekad różnica między S&P 500 vs ACWI jest znacząca. S&P 500 miażdzy ACWI.

Jacek

No właśnie nie. 🙂

^SPX to nie indeks Total Return (TR) — tam nie ma dywidend, to czysty S&P 500 (cenowy).

ETF SPY natomiast jest korygowany o dywidendy jak widzę – więc to jest proxy dla S&P 500 TR (od 1993 roku, gdy powstał ten ETF, bardzo wierne).

No i od początku notowań MSCI ACWI (TR, gross) od roku 1987, to on został rozjechany przez S&P 500 (TR, gross). Końcowa kwota dla inwestycji z tego okresu jest ponad 2x większa dla akcji amerykańskich. Różnica niemal 3 p.p. na korzyść S&P 500 w CAGR.

🙂

Jacek

Tak Mateusz — na wykresie Stooq nie jest powiedziane wprost, czy jest on korygowany. Ale to standardowa operacja — cena dzisiejsza i tak będzie taka jak w rzeczywistości (niekorygowana), natomiast wszystkie ceny wcześniej są korygowane przy każdym zdarzeniu (dywidenda, split, etc.).

Sporo siedzialem przy obrobce danych kodujac algorytmy korygujace i dlatego wiem jak czesto pojawiaja sie pomylki. Z ostroznoscia tez nalezy korzystac z danych jesli nie wiemy jak te korekty sa robione. Dlatego tez rzucilo mi sie to w oczy. 🙂

Natomiast generalnie wskazane jest porównywać wykresy TR, a nie cenowe, bo one de facto pokazują rzeczywiste stopy zwrotu. W przypadku akcji to moze wywrocic wyniki o 180 stopni. 🙂

Taka ciekawostka, bo korzystam akurat z ETF notowanych w USA, ktore jak wskazales slusznie nie akumuluja dywidend: Interactive Brokers umozliwia wlaczenie tzw. Dividend Reinvestment Program (DRIP) — wtedy dywidendy z automatu sa reinwestowane (dziala to tez dla akcji). Biorac pod uwage groszowe koszty transakcyjne, to taka forma „akumulacji” w USA. 😀

No i na koniec: o ile FTSE All-World i MSCI ACWI sa bardzo podobne/jest to ekwiwalent (rowniez historycznie), tak S&P 500 to jednak zupelnie inna bestia. Na okresie nawet zaledwie 2 lat jest juz roznica 10 p.p. Od 1987 ronica pomiedzy MSCI ACWI a S&P 500 jest OGROMNA (S&P 500 ma ponad 2 razy wyższą stopę zwrotu na koniec). Wiec tu bym polemizowal, czy S&P 500 jest aproksymacja ACWI. 🙂

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Jacek
Konrad

Cześć Mateusz,

Co do oczekiwań to chyba nie napiszę nic odkrywczego, fajnie by było gdyby dzięki Twojej serii wpisów człowiek mógł wykorzystać swoją ciężką pracę przy analizach w efektywny sposób. Prościej mówiąc, żeby będąc zainteresowanym dana spółka wiedzieć jak ocenić jej atrakcyjność, umieć ją przeanalizować i podjąć decyzję czy warto w nią zainwestować i na jak długo (czyli co może być sygnałem do niepokoju i rezygnacji z inwestycji jej dalszy rozwój) — czyli takie ABC.

Konrad

Cześć Mateusz,

Aha jeszcze co do psychologii inwestowania pamiętam wielokrotnie pewna dość interesująca zależność. Niejednokrotnie bywało że dana spółka opublikowała dobre i zyskowne wyniki finansowe a mimo tego jej kurs spadał po publikacji bo wyniki choć świetne były gorsze od prognozowanych – w kontrze była spółka niemal trup której kurs potrafił eksplodować bo ogłoszona strata była mniejsza niż zakładana. Tym samym mieliśmy swoistego rodzaju paradoks trochę na zasadzie, że u dobrego uczucia 4 jest nieco rozczarowaniem a już 3 u totalnego olewacza jest powodem do niezwykłych pochwał — niestety to zjawisko obserwuje również w życiu zawodowym gdzie niektórych się potrafi docenić za sam fakt zrobienia czegokolwiek na czas gdzie u innych jest to niemalże must have…

Jacek

Witaj,

Nie sposób znaleźć słów żeby docenić Twój wkład w budowanie wiedzy czytelników. Brawo!

Niemniej jednak chciałbym zwrócić uwagę na pewien szczegół. W podkaście wspominasz o hipotezie teoretycznej. Zdaje się ze nie ma nic takiego.

Hipoteza jest propozycją wyjaśnienia czegoś np. zjawiska. Pozostaje tą propozycja aż nie zostaną przedstawione dowody pozwalające ja przyjąć lub odrzucić.

Często nie można rozstrzygnąć tego czy hipoteza jest prawdziwa czy fałszywa ale nie spotkałem się w nauce z przymiotnikiem ‚teoretyczna’.

Pozdrawiam

Nemo
 • Czym właściwie jest ryzyko inwestycyjne? W moich oczach jest ono nieprzygotowaniem na najgorszą rzecz, która może nastąpić na rynkach, ale w ostatnich latach mylone jest ono niesłusznie ze zmiennością aktywów, która wg mnie jest tylko jedną z wielu miar ryzyka
 • Zmienność to nie ryzyko. Nie wszystkie ryzykowne aktywa są bez przerwy zmienne oraz nie wszystkie aktywa o mocno fluktuujących cenach są z natury i zawsze ryzykowne.

No to jest już grubo pojechane po całości. Od prawie 70 lat ryzyko definiuje się jako zmienność. Autor dostał za to Nobla (nie sam i nie tylko za to, ale tego się zaczęło). Oczywiście można twierdzić, że się z tym nie zgadzasz i przyjąć jakąś postnowoczesną teorię portfelową, ale takie aprioryczne stawianie tez wprowadza czytelników w błąd.
Praktycznie wszystkie modelowe portfele inwestycyjne dla inwestorów indywidualnych bazują na zmienności (=max. zysk przy min. zmienności).
Cytat przypomina Taleba, tylko że on nie ma rzeczywistej propozycji dla indywidualnych czym zastąpić zmienność.

Nemo

Przyjmując, że zmienność nie jest doskonałą miarą ryzyka, pytanie brzmi: co w zamian? Bo cytaty z Buffetta to i mądrze brzmią, a równocześnie niewiele znaczą.
Buffett krytykował też dywersyfikację, a równocześnie zalecał indywidualnym stosować portfel 90/10. Twierdził, że kupuje akcje na wieczność, co nie przeszkadza mu akcji sprzedawać. Dobierając umiejętnie jego wypowiedzi można uzasadnić dużo rzeczy.

Zresztą jeśli dywersyfikujesz to równocześnie stosujesz teorię Markowitza – usiłujesz zlikwidować ryzyko specyficzne i jednocześnie osłabić korelację miedzy składnikami portfela. Klasyczna teoria portfelowa. Przy czym im mniej akcji tym większa zmienność portfela. I od tego nie uciekniesz choćbyś nie wiem ile cytował Buffetta.

W przypadku ETFów jest w miarę prosto – masz modelowe portfele (z kilkadziesiąt najpopularniejszych), wybierasz jakiś i się go trzymasz. Wielkiej filozofii tu nie ma.
Z doborem akcji jest o wiele trudniej, bo kupując jakąś akcję musisz myśleć nie tylko o ryzyku specyficznym, ale równocześnie jak to wpływa na całość majątku.
Generalnie uważam, że długoterminowo indeks można pobić, tylko że jest to bardzo trudne (mniej więcej jak dostanie się do kadry narodowej).

Zdzisław

Witam, Mateusz

Pierwszy wpis rozjaśnił mi pewne sprawy, uspokoił i dał nadzieję, że w końcu zabiorę się do mądrego i świadomego zakupu akcji wybranej spółki. Czekam ze spokojem na kolejne 😉

Zdzisław

Politycy że swoimi pustymi obiecankami, to powinni Ci buty czyścić. Ja dam sobie obie ręce uciąć, bo wiem, że będzie tak jak mówisz(piszesz 🙂). I wiem, że będzie to ogromna wiedza, rady, nauka i fachowa pomoc.

Marx

Olej takie maile. Ja doceniam Twój wkład, i choć po serii o akcjach nie spodziewam się czegoś olśniewającego, to zawsze z chęcią posłucham

asas

Cześć Mateusz.

Popraw mnie jeżeli się mylę ?

Inwestomat 2020 – Inwestowanie pasywne
Inwestomat 2021 – Inwestowanie aktywne
Inwestomat 2022 – Kryptowaluty moj portfel w czwartym kwartale 2022 ?

🚀

asas

Chodziło mi o najważniejsze wpisy, czyli serie o ETF-ach.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez asas
asas

Myśle ze sam wiesz jako admin ktore wpisy cieszą się największym zainteresowaniem ? Wiem ze ciagle się łudzisz ze uda się Tobie pobić rynek 😉 ja jako stały czytnik zostaje przy FTSE / ACWI ale może zmienię zdanie po 8 wpisie z serii ? Czas pokaże.
PS : Sorry za off topic
Pozdrawiam

asas

Jak nie zostaniesz Influencer‘em 2022 to sprzedaje wszysko i kupuje złoto.
Pewnie masz racje ale jak słyszę ze GME na wejść do S&P 500 nawet fundamentalna nie pomoże. 🚀

Sławomir

To z MRC to był cynk na dziś, bo +20% 😀
Super blog, gratuluję

Ula

Hej Mateusz,

piszesz:

 • Czym właściwie jest ryzyko inwestycyjne? W moich oczach jest ono nieprzygotowaniem na najgorszą rzecz, która może nastąpić na rynkach, ale w ostatnich latach mylone jest ono niesłusznie ze zmiennością aktywów, która wg mnie jest tylko jedną z wielu miar ryzyka

Bardzo ciekawie ująłeś pojęcie ryzyka inwestycyjnego, jako nieprzygotowanie….. Ja patrzę na ryzyko inwestycyjne w sensie ewentualności utraty całości lub części kapitału, co w połączeniu ze zmiennością kursów akcji może zachodzić w określonym” oknie czasowym” . W pojęcie ryzyka wpisuję jeszcze trend czy obecność kapitałem na rynku. Wszelkie treści dot. zarządzania ryzykiem inwestycyjnem chłonę jak gąbka, czyli chętnie, by z czasem ustalić własne podejście.
Podejście zaś innych , tak samo Twoje Mateusz , biorę pod uwage , jednak nie zakładam , że one muszą być tożsame z moim , bo to nie możliwe, zważywszy na to , że ja dysponuję innymi skłonnościami do ryzyka, wielkością kapitału , czy horyzontem inwestycyjnym, także potrafię to oddzielać.

Cieszę się na kolejne części rozpoczetej serii ..

Pozdrawiam Ula

Ula

Mateusz, to ja zacznę od końca. Twój Bolg i wiele komentarzy pomagaja mi podejmować decyzje taktyczno-operacyjne. Buffet ,Graham, Taleb i inni inspirują mnie w kwestiach strategicznych. To wszystko o czym piszesz objaśnia wiele kwestii związanych z ryzykiem , a ja lubię sobie wyobrazić najczarniejsze scenariusze i zastanowić się nad tym: co wtedy? W taki sposób ustaliłam jak chcę zarządzać i jaka częścią kapitału chcę ryzykować. Na chwilę obecną trzymam się powiedzenia ” lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” tak długo jak nie ustale czy juz potrafię łapać gołębie. Stąd też z ogromnym zaciekawieniem czytam czytam i czytam . Następnie analizuje dostosowujac do własnych realiów. Być może skończy się tak, że sama nauka o rynkach inwestycyjnych doprowadzi mnie do wniosku że, spektakularnych wyników nie osiągnę, gdyż mój apetyt na ryzyko był od zawsze umiarkowany. Jeśli zaś stopniowo będę osiągać powtarzalne, zyskowne wyniki ,to moja satysfakcja nawet z drobnych osiągnięć będzie ogromna. Także ten 🙂 czytam i czytam…….w między czasie też działam w określonych ramach i limitach sobie samej narzuconych. Pozdrawiam Ula

Ula

Mateusz ja jeszcze nie dotarłam do nowoczesnych teorii portfelowych, do wszystkich faktorów , możliwych branż itp. Minął ponad rok odkąd interesują mnie rynki finansowe i prawie rok odkąd zainwestowałam w akcje. Pierwsze co zrobiłam to zainwestowałam w książki do których wracam wciąż na nowo. Chyba nie tyle skupiam się na celu w postaci pokonania rynku ,co na stawianiu drobnych kroków w kierunku zarządzania kapitałem , planowania i dobierania metod i narzedzi do obranych założeń. Używam bardzo prostych wyliczeń np. 10k plus 50%lub minus 50%. 100k plus i minus o jakiś procent. Taka prosta matematyka doprawdy pobudza wyobraźnię i daje do myślenia. Ponieważ dostęp do informacji i nawał tych informacji stał się obecnie faktem , dobrze jest też moim zdaniem zarządzać informacją w taki sposób , żeby z jej rozproszenia sklecic jakaś całość. Tak jak studiów nie kończy się z reguły po kilku semestrach , tak wyrywkowych czy częściowych info nie można traktować jako wiedzę wystarczającą do podejmowania ryzykownych działań i liczyć na pewny sukces. Teorie i praktykę dobrze jest połączyć i mimo wszystko nie przestawac myśleć by wyciągać wlasne wnioski i te jeszcze konfrontowac z wnioskami innych ludzi. Może to dla kogoś jest nudne czy czasochłonne może zbędne ale jeśli inwestowanie to długotrwały proces i juz brak cierpliwości i wytrwałości to jak miałby ktoś stać sie inwestorem długoterminowym. Pewnie ze zdarzają się takie” złote strzały ” , jednak chyba sporadyczne. Pozdrawiam Ula.

Ula

Mateusz czy Ty chcesz żeby osobie o silnych motywacjach poznawczych , szare komórki mchem porosly 🙂 ? . Masz rację że graniczy z cudem bycie specjalistą w wielu dziedzinach. Inwestowanie pasywne jest nudne 🙂 to kiedy już przelew poszedł to ja jak baca siedzem i dumiem 🙂 .

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Ula
Ula

Dokładnie Mateusz jak piszesz . Dlatego cieszę się na serię o akcjach o analizie fundamentalnej i jeśli ogarnę to się zajmę czytaniem sprawozdań jako uboczne zajęcie choćby w teorii . Od czegoś trzeba zacząć. Również C/Z czy C/WK są mi potrzebne żeby jakis obraz spółki mieć.

Ula

A to się bardzo nie zdziwię bo W.Buffet też te wskaźniki uznaje jako te pozwalające jedynie na ocenę przepływów pieniężnych dla danej firmy.

Ula

Super!

Ula

Wiceprezes Banku Pekao podkreślił znaczenie edukacji ekonomicznej, która w Polsce na poziomie szkół podstawowych czy średnich praktycznie nie istnieje. Jak zauważył, brak wiedzy sprawia, że trudno inwestować bardziej odważnie, czy w skomplikowane instrumenty.
„Posiadanie podstawowej wiedzy ekonomicznej zdecydowanie ułatwia podejmowanie decyzji o ulokowaniu swoich pieniędzy. Człowiek wykształcony, młody i ze znajomością ekonomii jest zdecydowanie mniej konserwatywny i otwarty na korzystanie z różnorodnych form inwestycji czy oszczędzania” – ocenił Fuchs.
Jak zauważył jednak wiceprezes Alior Banku, nowe pokolenie, wchodzące w ostatnich latach na rynek pracy ma wyraźnie większą świadomość i tolerancję na ryzyko, dlatego można w nim upatrywać szans na zmianę preferencji Polaków w zakresie inwestycji.
„Dla nich nie jest już najważniejsze własne mieszkanie czy samochód, które można wynająć, podobnie jak z pracą, którą zawsze można zmienić. To dobrze wróży na przyszłość” – zaznaczył Brzozowski.

https://stooq.pl/n/?f=1446668

o , proszę ……co o nas piszą mądrzy ludzie……czytają nas czy jak ? :):) .
I tak idąc tym tropem, czyżby rynki finansowe to nie intratny biznes?….każdy chce zarobić, im więcej banki inwestycyjne pozyskają kapitału , tym lepiej dla banków, i rządów. Pierwsi zgarną prowizję, drudzy podatki od zysków, a nam co pozostaje jak nie zaryzykować kapitałem :):) . Dla mnie to znamiona inżynierii społecznej, nie żebym chciała ocenić jako dobre czy złe, no jest faktem…… jako sterowanie społeczne w wyniku czy na podstawie przeprowadzanych analiz. To mi wystarcza , żeby wiedzieć jaka branża jest wspierana poprzez odziaływanie bodźcami ekonomicznymi na społeczeństwo i co ma szansę rozwinąć się w przyszłości z duuuużym prawdopodobieństwem ale bez pewności.

Ula

Widać że jesteś biegły w analizach rynków i masz wiedzę i głowę nie tylko po to żeby scinac włosy. To dobrze bo poprzez Twój zapał pisarski, ci , którzy maja dylematy mieszkaniowe mają okazję skonfrontować zapędy i pójść rozsądną drogą. Ja ciesze się że problem mieszkaniowy mnie nie dotyczy bo to był mój pierwszy życiowy cel i akurat trafiłam na marazm w nieruchomościach stąd tanio kupiłam. Niska cena zapłacona niskie koszty utrzymania i wzrost wartości w czasie też cieszą.

Ula

Wiesz Mateusz , doskonale rozumiem Twoje podejście, bo znam zachodnie rynki nieruchomości , gdzie najem, to prawie standard.
Wywodzę się jeszcze z tego pokolenia , gdzie jedyną rozsądną i możliwą alokacją kapitału, był albo własny biznes ,albo nieruchomości . Takie podejście chroniło przed ogromną inflacją , co Ty znasz jako historię, a co dla mnie było realnym , rzeczywistym światem. Teraz wszystko opiera się na długu, dług długiem jest poganiany i przez to mamy wzrost gospodarczy, rozwój rynków finansowych, i nową religię o nazwie konspumpcjonizm. Ci , którzy przynajmniej” religii ” się nie dają , myślą perspektywicznie i korzystaja z dostępnych możliwości inwestycyjnych w zmieniającym się otoczeniu, mają ogromną szansę by przetrwać, ba… rozwinąć skrzydła. A przy okazji i ja się czegoś od młodszego pokolenia nauczę i będę postępowa 🙂 . Wiedza była dla mnie od zawsze czymś bardzo istotnym a szczególnie ta,mająca przełożenie na efekty działań , sprawdzalnych i namacalnych. Nie same teorie , propaganda, czy tezy , założenia i inne , tylko to, co jest przydatne w życiu, jak na przykład korzystnie kupić nieruchomośc i kiedy, za ile , czy z kredytem czy bez, a jeśli z… to dlaczego a jeśli bez… to też dlaczego. To są indywidualne rozstrzygnięcia, i ciężko komuś narzucać rozwiązania . Można sugerować, opierając sie na wyliczeniach , a nawet trzeba to robić, bo takie dane sprzyjają dokonywaniu świadomych wyborów. Gdybym dziś miała decydować to brałabym pod uwagę to co piszesz. Jednak mam wątpliwości, czy potrafiłabym z ciężarem kredytu na barkach , spać spokojnie, zważywszy na to , że spłacane odsetki są humorzaste , nie dające sie kontrolować.

Ula

Konsumpcjonizm 🙂 sorry

Piotrek

Wszystko „fajnie”, ale spieszenie teraz ze spłatą kredytu to dla większości osób świadomych finansowo potworny błąd.

Jako osoba, która popełnia ten potworny błąd pozwolę sobie (znowu) dołożyć jeden kluczowy aspekt w tym temacie. Psychologia. Matematycznie masz oczywiście racje i pewnie lepiej byłoby te pieniądze zaparkować gdzieś indziej a nadpłacać kredyt dopiero jak stopy wzrosną. Jednak perspektywa tak dużego i długiego kredytu sprawia, że człowiek chce się tego pozbyć.

Do tego dochodzi jeszcze element, że jak te środki będą leżeć gdzieś na obligacjach, to nagle może przyjść do głowy pomysł by je wydać w inny sposób (remont, nowy samochód, wakacje), a tak to jest dyscyplina, że przy każdej pensji idą dodatkowe środki na nadpłatę kredytu. Nie można też zapominać, że często za kredyt odpowiedzialne są dwie osoby i mogą mieć różne pomysły na wydawanie tych środków 😉

Ula

Dodam tylko że nie chciałabym być na Twoim miejscu. To trudna sytuacja i nie łatwe decyzje. Natomiast spokój duszy i umysłu nie jest możliwy do wyceny matematycznej nawet jeśli matematyka podpowiada by postąpić inaczej. Osobiście mam alergie na kredyty. Mimo że w pewnych sytuacjach jest to korzystne. Dziękuję okolicznosciom ze mnie nie dotyczyło . Wytrwałości mimo wszystko życzę .

Piotrek

Też mam alergie na kredyty, ale te konsumenckie. Na drobne zakupy zdecydowanie wolę najpierw zarobić, a potem wydawać niż odwrotnie. Mieszkanie to jednak dużo większy wydatek i tutaj kredyt hipoteczny jest bardzo pomocny. Ważne by robić to z głową, tak by comiesięczne rata nie powodowała bezsenności 😉

Ale jednak perspektywa, że oficjalnie kredyt miałby się zakończyć za ponad 20 lat powoduje, że sobie co miesiąc go nadpłacamy by się tego pozbyć za kilka lat.

@Mateusz – też za to lubię tego bloga. Wiem doskonale, że matematycznie masz racje. Wiem, że temat poruszaliśmy już wiele razy. Ale też mi się nigdy nie znudzi przypominanie, że kredyt hipoteczny na własne mieszkanie (pomijam temat inwestycyjny) to nie tylko suche liczby 😉

Ula

Bardzo pomocne jest postrzeganie dwóch stron medalu, tak jak piszesz,” z głową”…. od razu większe szanse na wyjście z impasu, jaki by nie był :):) , mimo , że coś trzeba poświęcic, by coś innego osiągnąć… ech ..życie :):) .

Nemo

A jakie książki kupiłaś?

Ula

Inteligentny Inwestor , Zwykle Akcje Niezwykle Zyski, Warren Buffet o Biznesie,Najważniejsza Rzecz, Zawód Inwestor Gieldowy, Antykruchosc ,Analiza Techniczna . Zamierzam kupić jeszcze książkę Tomasza Trela i Zenona Komara i pewnie kilka innych….takie skrzywienie 🙂 . Jeśli Mateusz wyda jakąś , to też kupię. Coś o opcjach kiedyś tam chętnie poczytam ale pomału nie wszystko na raz. Poza tym lubię psychologię i przyznam że element psychologiczny uznaję w inwestowaniu za bardziej istotny niż teorie , hipotezy czy faktory.

Piotrek

Poza tym lubię psychologię i przyznam że element psychologiczny uznaję w inwestowaniu za bardziej istotny niż teorie , hipotezy czy faktory.

To ja polecam w takim razie:

 • Droga inwestora. Chciwość i strach na rynkach finansowych – Grzegorz Zalewski, Tomasz Zaleśkiewicz
 • Umysł nieracjonalny. Krótka historia teorii perspektywy – Michael Lewis

A z innych książek to:

 • Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki – Paweł Zaremba-Śmietański
 • Wycena firmy Storytelling i liczby – Aswath Damodaran
 • Człowiek, który rozszyfrował rynki finansowe. – Gregory Zuckerman
Ula

Dzięki Piotrek rzucę okiem . Tak na szybko to niektóre pozycje sa niedostępne na maklerska.pl. Masakra . Nic to, znajdę je 🙂 .

Ula

Najważniejsza Rzecz -Howarda Marksa w czytaniu . Angielski to niestety moja pięta Achillesowa 🙁 . Moze ktos kiedys
Przetłumaczy. W poczekalni jest Edward O. Thor – Od Las Vegas do Wall Street.

Piotrek

Maklerska.pl jest dość drogą księgarnią… Na pewno wszystkie wymienione przeze mnie książki są dostępne w formie ebooków w polskich księgarniach. Ale i papier powinien być dostępny na allegro czy innych miejscach 😉

Z książek psychologicznych to oczywiście jest jeszcze Daniel Kahneman i jego Pułapki myślenia, ale to ponad 650 stron, a wymienione przeze mnie pozycje są właściwie dobrym opracowaniem tej książki. Jedna to mocno w ujęciu inwestycyjnym (Zalewski), a druga to właściwie historia badań Kahnemana, ale dość fajnie opisana (Lewis).

asas

No właśnie nie pomyślałeś o Tych wszystkich którzy w dalszym ciągu przeglądają JustETF, zapomniałeś o Tych co przeważają EM nad DM. A co z tymi który wybrali ETF faktorowe ? Co maja zrobić posiadacze ETF-ów na spółki dywidendowe ? A to wszystko przy historycznych wycenach rynków 📈. Czy to już właściwy moment żeby wejść ? Seria o akcjach to kolejne tomy i jeszcze większy mętlik dla tych niezdecydowanych 😉. BOS i eMakler już zacierają ręce.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez asas
asas

Mateusz,
Żartobliwie napisałem odnosząc się do jednego z komentarzy w którym sam stwierdziłeś ze grono czytelników ciagle się zastanawia co gdzie i kiedy kupić.
Bez urazy
Pozdrawiam

Michał

To może niewłaściwe miejsce, ale chciałbym podnieść temat… Czy w związku z długością tej serii w tym roku ominie nas wpis o wyborze akcji do portfela dywidendowego, oryginalnie planowany na październik z tego co pamiętam?

Marx

O na to to chyba czeka pół polskiego internetu inwestycyjnego 🙂

Ula

Zastanawiam się jak mógłbyś zwiększyć zasięg. To co mnie skłoniło do szukania źródeł informacji inwestycyjnych to potrzeba ochrony kapitału przed utratą wartości. Potrzeba płynności . Znane mi metody zawiodły, oprócz nieruchomości ale te są nie tak płynne jak instrumenty finansowe. Chyba masz rację. To co robisz to harówka na ugorze. Dużo wody upłynie. ……

Piotrek

SEO ma jedną ważną zasadę „content is the king” (a tak przynajmniej mówili moi koledzy z pracy, którzy zajmowali się SEO). Oczywiście wiele technicznych rzeczy też jest ważnych, ale na końcu liczy się treść i to czy użytkownicy będą chcieli tu zaglądać i znajdą to czego szukają.

Nad pierwszym pewnie mógłbym popracować z jakąś agencją, ale póki co brak mi czasu na świadome/cwane budowanie SEO strony.

Tego cwane to bym się mocno wystrzegał, bo można sobie zrobić więcej krzywdy niż pożytku.

Myślę, że taktyka którą przyjąłeś jest dobra. Dalej pracuj nad świetnymi tekstami, które inni chętnie rozsyłają jak ktoś zadaje jakieś pytanie na FB. Pokazuj dobre materiały na konferencjach, a ruch się będzie zwiększał.

PS
Odnośnie dobrych materiałów na konferencjach to tu idealny przykład, czyli ostatnia konferencja u Artura Wiśniewskiego. Według maili, które rozsyła Artur jest to jedyny wykład, który uzyskał średnią ocenę 5.0! Więc wielkie brawa, szczególnie że było sporo ciekawych wykładów tam.comment image

Piotrek

Oczywiście, że nie tylko bo sztuczkami SEO można podrasować nawet najgorsze teksty. W końcu na końcu sprawdza to tylko algorytm, więc można go oszukać (chociaż nikt tak naprawdę nie wie jak on działa). Ale na końcu to dobre teksty się obronią i te będą przyciągać wartościowy ruch. Bo co z tego że ktoś wejdzie na wpis A, jak potem nie będzie zainteresowany wpisami B i C tego samego autora. Ale można to porównać do inwestowania. Sztuczkami SEO można poprawić krótkoterminową stopę zwrotu, ale w długim terminie jednak bez dobrego contentu daleko nie zajedziesz.

Ula

Ja tylko dodam : Jakość a nie ilość! Jeden dobry tekst więcej znaczy jak wiele miernych. Dobry wykładowca zaskarbi sobie uwagę słuchaczy. Poza tym już dawno zaobserwowałam ,że Blogerzy finansowi często wspierają się wzajemnie ,co uważam za super lojalność.

Piotrek

Cześć Mateusz
Bardzo fajny początek serii i już nie mogę się doczekać kolejnych części. Sam najbardziej czekam na wpis nr 3.

Mam jedną uwagę do treści:

Jeśli spółka nie była notowana wcześniej na giełdzie to musi ona najpierw na nią „wejść” poprzez tak zwane IPO

IPO to tylko jedna z metod wejścia na giełdę. W najbliższej przyszłości nawet na naszej GPW będzie bardzo medialne inne wejście poprzez tzw odwrotne przejęcie. Z resztą chyba w ten sam sposób weszła na giełdę jedna z najbardziej popularnych spółek u nas, czyli CDR.

A czytając założenia do teorii rynku efektywnego przypomniały mi się zajęcia z ekonometrii czy matematyki finansowej gdzie jakieś modele były poprzedzone dwoma stronami A4 założeń, gdzie praktycznie każde wykluczało je z praktycznego użycia 😀

Pozdrawiam,
Piotrek

Piotrek

I super 🙂 Chociaż do APO dodałbym wzmiankę z przykładami, bo jakby nie było jedna z gwiazd GPW weszła tak na giełdę (GPW), a niedługo wejdzie tak spółka która może przyciągnąć nowe pokolenie na giełdę (Ekipa). Nawet jak nie jest to popularne rozwiązanie to dotyczy popularnych spółek.

Z materiałów Tomka Jaroszka jeszcze wiem, że jest coś takiego jak SPAC. Jak dobrze rozumiem, jest to spółka która wchodzi na giełdę tylko w celu by kupić inną spółkę. Nie jestem pewny czy to kwalifikuje się do APO czy nie. I jak rozumiem jest szalenie popularne w USA, ale nie jest dostępne np w Polsce.

Piotrek

Dzięki za wyjaśnienie i uzupełnienie wpisu!

Robert

SPAC IPO są w ogóle możliwe do wykonania w Polsce?

Arkadiusz

Co do hipotezy rynków efektywnych, to już Stiglitz (noblista) zauważył, że wynika z niej paradoks- jeśli nie da się pokonać rynku żadną analizą, to nikt w żaden sposób by nie analizował tegoż rynku, co siłą rzeczy prowadziłoby do nieefektywności. Sam natomiast widzę dwa inne paradoksy- a) skoro wszyscy wiedzą wszystko, wszyscy mają ten sam horyzont i te same wnioski, to na takim rynku nie dochodziłoby do żadnych transakcji- wszyscy chcieliby w tym samym momencie kupić lub sprzedać; b) jeśli informacje niepubliczne są już w cenie, to ktoś (czyli insider) musiał swoimi transakcjami odpowiednio ruszyć kursem, a jeden/kilku pojedynczych inwestorów wg tej hipotezy nie może tego dokonać; jeśli wykluczymy udział insiderów, to musimy założyć, że informacje niejawne w jakiś nadprzyrodzony sposób stają się jawne.
Swoją drogą trudno mi uwierzyć, że ktoś uważa tę hipotezę za prawdziwą.

Ostatnio edytowano 1 miesiąc temu przez Arkadiusz
Arkadiusz

Gdy w 2015 roku studiowałem na „Koźminie” to 90% wykładowców na moim kierunku dosłownie „wyznawało” tą hipotezę jakby była nie tyle co teorią, a rzeczywistością, w której żyjemy.

A spytałeś się któregoś, czy sam inwestuje? Mam przeczucie graniczące z pewnością, że większość z nich to czystej wody teoretycy.

Za „buffetowanie” zostałem prawie wyrzucony z wykładu

Z ciekawości spytam- na czym owo „buffetowanie” polegało, bo nieco zaintrygowało mnie to 😉

Arkadiusz

RGR pojawia się często przed zmianą trendu, przy czym tu nie ma nic magicznego- jest to po prost ostatnia korekta trendu wzrostowego i pierwsza korekta trendu spadkowego. Problem z takimi formacjami jest taki, że 1) im więcej osób je stosuje, tym mniej zyskowne są zagrania o nią oparte (choć często słyszy się inaczej) 2) są przeoptymalizowane, a że muszą być takie a takie poziomy, że proporcje, że czas itd.

90% tłumaczyło, że nie może inwestować, bo byli zatrudnieni przez banki inwestycyjne 😉

Wcale nie musieli zajmować się zarządzaniem aktywami, więc nawet tu mogło nie być praktyków.

Konrad

Cześć Mateusz,

A ja znam 2 osoby którym to się dość długi czas udaje, jeden wręcz wykpiwa fundamenty 😉 czy to faktycznie działa czy to kwestia szczęścia to już tego nie udowodnimy w żaden sposób, jedno co wiem to stosują dość prosta analizę techniczną – wsparcia , opory ,linię trendu, kilka dosłownie wskaźników , bez pierdyliona formacji.
Jak to często u mnie bywa biorę każda tezę pod rozwagę nie lekceważąc z góry niczego więc w jakaś tam skuteczność wierzę, bo jednak często AT to psychologia i samospełniająca się przepowiednia bo ten ważny opór czy wsparcie widzą wszyscy a tym samym też uruchamiają się algorytmy które generują sygnały kupna lub sprzedaży !

Nemo

Jesteście wyznawcami HRE nawet tego nie wiedząc – zakładając, że wykorzystujecie jakąś anomalię rynkową (nieistotne czy fundamentalną czy techniczną) to równocześnie musicie wierzyć, że rynek w przyszłości się na tej anomalii pozna i ją skoryguje. Zatem rynek musi mieć w siebie wbudowany taki mechanizm. Czyli HRE działa. Gdyby nie działała to inwestowanie nie miałoby sensu – kupowałoby się walor nie wiedząc czy rynek w przyszłości wyceni go prawidłowo.

Swoją drogą dyskusje o HRE przypominają dyskusje o sensie AT. Można je toczyć do usranej śmierci, po drodze się z tego habilitując.

Nemo

Może po prostu te spółki były po prostu wycenione prawidłowo?
Damodaran ma taką fajną serię mini-wykładów, gdzie m.in podaje przykład wyceny spółki na pierwszy rzut oka wyglądającej tanio, a wcale taką nie była.

Arkadiusz

A co jeśli jestem trend followersem, a opieram się tylko o statystykę?

W omawianej tutaj hipotezie nie ma miejsca na żadne anomalie. Poza tym warunki istnienia tejże efektywności są nierealne.

Chętnie poznam Twoje spojrzenie na ten temat, bo może mówimy o czymś innym, a ja też nigdy nie zgłębiałem jakoś tego tematu.

Nemo

Ale na czym polega ten TF?
Momentum jest anomalią, a właśnie jest systemem podążania za trendem.

Arkadiusz

Ale na czym polega ten TF?

Trend following opiera się bardziej o wybicia ze zmienności i kontynuacji ruchu, impet cen jest tym co następuje po tym.

Momentum jest anomalią, a właśnie jest systemem podążania za trendem.

Podejrzewam, że pisałeś w pośpiechu, bo nie za bardzo rozumiem to zdanie.

PS Z tego co widzę (acz mogę się mylić), jesteś zwolennikiem tej hipotezy- ciekawi mnie 1) jak zapatrujesz się właśnie na owe „anomalie”, i 2) założenia wstępne dla istnienia efektywności.

Nemo

Czyli TF opiera się o przewidywanie, że walor w pewnych warunkach pójdzie do góry, zatem aktualnie jest on za nisko wyceniany.
Anomalie polegają na tym, że rynek nieprawidłowo wycenia instrumenty – za pomocą różnych metod usiłuje się ustalić, które to są. Ergo patrzymy w przyszłość usiłując przewidywać na czym by tu szybciej zarobić.

Anomalie oczywiście istnieją cały czas na rynku i da się na nich zarobić. Ale przewidywanie jest bardzo, bardzo trudne – w szczególności dla inwestora detalicznego. Statystycznie w długim terminie masz bardzo niewielką szansę pobić indeks szerokiego rynku.

Nie jestem jakiś wyznawcą HRE – po prostu zwróciłem uwagę, że nie da się inwestować na rynku jeśli się uważa, że rynek nie jest efektywny (=nie potrafi prawidłowo wyceniać akcji) w dłuższym terminie. Bo u podstaw wszystkich ruchów na rynku jest wycena akcji poszczególnych spółek.

Nemo

Wszystko prawda.
Generalnie to już brnięcie w jakąś filozofię inwestycyjną. Chyba Damodaran powiedział, że w zdecydowanej większości wypadków rynek prawidłowo wycenia spółki. To by oznaczało, że rynek najczęściej (ale nie zawsze) jest efektywny. Na pewno jestem głupszy od tego faceta, wiec nie mam zamiaru z tym polemizować.

To czy ktoś się decyduje na pójście za szerokim rynkiem (w różnych odmianach teorii portfelowej) czy będzie szukał tych niedocenianych perełek to juz indywidualny wybór każdego.

Arkadiusz

Czyli TF opiera się o przewidywanie, że walor w pewnych warunkach pójdzie do góry, (…)

Lub w dół- zarabiać można w dwie strony. Acz pozycje długie są znacznie łatwiejsze.

zatem aktualnie jest on za nisko wyceniany.

Dotyczy to raczej spółek. Bo jak wycenisz DCFem czy czymś innym drewno, bitcoina, stopy procentowe czy pogodę (bo są na nią kontrakty)? Bardziej chodzi tu nie o poprawną wycenę, tylko o prawdopodobieństwo wyłapania większego ruchu bez względu na jego naturę (w końcu ten ruch może być także oderwany od fundamentów).

Bo u podstaw wszystkich ruchów na rynku jest wycena akcji poszczególnych spółek.

Tu bym dyskutował. Być może jeszcze z trzydzieści lat temu to mogło być prawdziwe.

Nemo

Lub w dół- zarabiać można w dwie strony. Acz pozycje długie są znacznie łatwiejsze

Mnie chodziło, że instrument który posiadasz zwiększy wartość, niezależnie od tego czy to akcja, kontrakt, opcja czy coś tam.

Dotyczy to raczej spółek. Bo jak wycenisz DCFem czy czymś innym drewno, bitcoina,

Wyceniać (czy raczej szukać anomalii powinienem był napisać) można nie tylko AF, ale także innymi metodami.

Tu bym dyskutował. Być może jeszcze z trzydzieści lat temu to mogło być prawdziwe.

Być może. To wynika z mojego podejścia jako portfelowca – podstawa portfela są akcje lub obligacje. Nie wierzę w długoterminowe, powtarzalne zarabianie na surowcach.

Arkadiusz

Mnie chodziło, że instrument który posiadasz zwiększy wartość, niezależnie od tego czy to akcja, kontrakt, opcja czy coś tam.

OK, nie załapałem za pierwszym razem.

Wyceniać (czy raczej szukać anomalii powinienem był napisać) można nie tylko AF, ale także innymi metodami.

Dla mnie „wycena” to zawsze było coś w rodzaju P/BV, zdyskontowane dywidendy etc. Wycena innymi rodzajami analiz niż fundamentalna to dla mnie nowość, ale też nigdy nie wgłębiałem się w tęże.

Nemo

Muszę przyznać, że przyjmuję złoto jako aktywo spekulacyjne, niskoskorelowane z akcjami, które czasami potrafi odpalić z ceną.
Z danymi nie ma się co kłócić.

Odnośnie alfy to jest ona możliwa – sam za parę % portfela kupiłem jedną spółkę wg wskazań Malkiela. Czy się uda – nie wiem. Przyjmuję to bardziej jako kwestię losową. Imho szanse na alfę są paradoksalnie większe przy jednym takim strzale niż przy wielu.
Budowanie portfela z wielu spółek jest dla mnie zbyt skomplikowane.

Nemo

Burtona Malkiela? Tego od „Błądząc po (…)”?

Tego samego. On też uważa, że w pewnych warunkach rynek można pobić.

Leszek Chomacki

Czołem
Dobry początek serii, czekam na kolejne części.
Podczas czytania nasunęły mi się dwie sprawy:
1. W grafice jest dwukrotnie „Słaba hipoteza rynku efektywnego”.
2. Przypadek gamestopu jest mocno oderwany od fundamentów, ale głównie przez pożyczanie akcji pod szorty, co spowodowało handel akcjami, których nie było i zmuszało fundusze do odkupowania ich po każdej cenie. Fajny scenariusz na film swoją drogą 🙂 Trochę mi brakuje chociaż jednego zdania o tym przypadku w szerszym kontekście, bo słuchając podcastu odniosłem wrażenie, że to było jakieś grupowe zaćmienie umysłów 😀

Martyna

Cześć Mateusz,
Akurat wyciskanie szortów zorganizował Michael Burry i główni udziałowcy Game Stop i zarobili na tym grube pieniądze więc głupotą bym tego nie nazwała 😉 a inwestorzy indywidualni to trochę zależy od szczęścia w którym momencie się podłączyli pod trend, w tym przypadku zgodzę się że to raczej spekulacja niż inwestycja.

Serię z chęcią przeczytam ale chyba bardziej przemawia do mnie inwestowanie pasywne i prosty excel który mówi w co mam teraz kupić niż liczenie wartości spółki i jak to określił Marcin Iwuć „kilkanaście godzin w plecy” gdy okazuje się że potencjalna okazja wcale nie jest okazją. Jakoś nie darzę miłością ani GPW ani dywidendówki 😉 Choć jeśli metodologia będzie w miarę prosta pewnie ją przetestuję w portfelu spekulacyjnym.

Pozdrawiam,
Martyna

Martyna

A ja doceniam bazę wiedzy którą tworzysz nawet jeśli nie ze wszystkiego zamierzam korzystać. Zawsze warto poszerzać wiedzę i znać inne możliwości inwestowania, może się kiedyś przydać.

Chris

Kilka pytań:
Organizacyjne:
Czy teraz będziemy mieli ciurkiem pod rząd 10 wpisów z tej serii, czy będą one tu i ówdzie przeplatane innymi tematami?

Merytoryczne:
Czyli z IPO mamy do czynienia tylko jeśli spółka dokonuje emisji nowych akcji, a jeżeli spółka wchodzi na giełdę poprzez sprzedaż przez dotychczasowych akcjonariuszy akcji istniejących, to jak to się nazywa?

Czy zarządom spółek zależy na tym, żeby kurs akcji piął się do góry czy de facto jest im wszystko jedno?

Chris

Aha, czyli APO, to to, co robią SPACi?

Marcin

Inwestując w PL teoretycznie nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego biuro maklerskiego. Jak to się ma jednak do zagranicy biorąc pod uwagę poniższy cytat:
„Zanim założysz pierwsze konto maklerskie to upewnij się, że prawa do akcji i obligacji będą należeć do Ciebie lub Twojego maklera (jeśli inwestuje przez proxy w postaci innego biura lub domu maklerskiego z zagranicy).”

Jak można zweryfikować, czy rzeczywiście posiadamy zakupione akcje?
Może jakaś mała reklama kilku firm, które reprezentują jedną i drugą stronę?

Pozdrawiam

Marcin

Dzięki Mateusz za wyjaśnienie!
Aktualnie skupiam się na GPW, ale w perspektywie 1-2 lat chciałbym dodatkowo wejść również m.in. na rynek japoński dlatego powolutku zaczynam się interesować tematem.

Pozdrawiam
Marcin

Marcin

Część Mateusz,
wracam do tematu. Prześledziłem trochę grupę fb Dividend Kingdom i generalnie opinię są takie:

 • inwestując na polskiej giełdzie przykładowo przez mBank, w przypadku jego upadku dalej jesteś właścicielem akcji.
 • inwestując przez zagranicznego brokera w większości przypadków nie jesteś ich właścicielem, zatem w przypadku jego upadku otrzymasz zwrot zgodnie z obowiązującymi gwarancjami. Posiadając równowartość miliona złotych tylko u jednego brokera może spowodować utratę sporej ilości kapitału.

Mam nadzieję, że coś nie doczytałem, jednak jeśli rzeczywiście tak jest, to chcąc inwestować na rynkach zagranicznych trzeba będzie mieć z tyłu głowy, że kupujemy na zawsze, ale bez czujnej obserwacji brokera z „zawsze” może zrobić się „prawie” nic. (jak ja uwielbiam długie zdania 🙂 )

Pozdrawiam

Jan

Dzień dobry ,
Czy jest jeszcze dostępny kod rabatowy do Myfund? 

Jan

tak wiem że offtop ale pomyślałem że pod najnowszym wpisem będzie największa szansa na odpowiedź i też nie wiedziałem gdzie najlepiej o to zapytać. Bardzo przepraszam jeśli to Pana zdenerwowało

Przemek

Cześć!

We wstępie chcę Ci Mateusz podziękować za wartościowe tematy poruszane na blogu, kibicuję Ci także żebyś dalej tworzył te treści 🙂

Na blog trafiłem z przypadku jakiś czas temu i był jednym z mocniejszych impulsów żeby się powoli przestawić z aktywnego na – po części – pasywnego.

Ogólnie rozumiem Twoje podejście i też takie preferuję żeby być po trochę i pasywnym i aktywnym inwestorem. Nic w tym złego!

Z jednej strony część pasywna, spokojna, która długoterminowo przy stopniowym schodzeniu z ryzykowniejszych instrumentów powinna być w miarę stabilnie zyskowna (chociaż kto wie, znam powiedzenie „historia lub się powtarzać”, ale także „nic dwa razy się nie zdarza”).

Z drugiej strony, dlaczego nie mógłbym mieć zapędów do wydzielenia części portfela na aktywne zarządzanie swoich środków? Rezygnując z aktywnego inwestowania pozbawiłbym się szansy na:
a) wytypowanie spółki, z której być może (jeśli analiza była trafna i po drodze coś w tej spółce się „nie wysypie”) uda się uzyskać lepszą stopę zwrotu niż inwestując w szeroki indeks,
b) dostrojeniem czasu cashflowu do swoich potrzeb – głównie ze spółek dywidendowych w moim przypadku.

Na serię o akcjach czekałem z niecierpliwością i mam 2 pytania:

 • Czy w części 4 i 5 skupisz się jedynie na inwestowaniu w długim terminie, czy może przedstawisz także jakieś przykłady z krótszym horyzontem?
 • Czy w części 6 poruszysz kwestie związane z free float? Np. opisując, czy przy jakimś niższym poziomie przy spółce z mniejszą kapitalizacją nie należałoby pomyśleć o sprzedaniu akcji? Zdarzyło mi się kupić akcje spółki, która została wycofana przez wykup przymusowy przeprowadzony przez największego udziałowca. Plan był inny: na wiele lat miała być ta spółka w portfelu, a tu po jednej dywidendzie i fakt faktem zyskiem także na kursie, zostaję z obowiązkiem podatkowym i zagwozdką, co zrobić żeby tego uniknąć w przyszłości.

Pozdrawiam!

Gal Anonimowy

Odsłuchane. 😉 Arkusz – świetny pomysł, już nie mogę się doczekać. 😉 Czekam z niecierpliwością na odcinek (i inne teksty) o dywidendach. 😉

Karol

Cześć,
super się zapowiada, czekam na prawdziwe mięcho dla zaawansowanych.

Może do któregoś wpisu byś dodał najpopularniejsze proste sztuczki księgowych na manipulację zyskiem?

Michał Ł.

Ode mnie trzy grosze o hipotezie efektywności. Wydaje mi się że przykład z indeksem S&P500 jest dość nietrafiony, natomiast ten z GME – jak najbardziej. Wydaje mi się, że analiza tego czy cena jest bliska wartości wewnętrznej na wyższym od jednej spółki poziomie agregacji (np. na poziomie indeksu) nie ma zbyt wielkiego sensu – nie da się tutaj nic udowodnić ze względu na wielość czynników, które w danym momencie występują i mają wpływ na decyzje inwestycyjne. Dlatego też, pozornie sprzeczne wyceny, które przytoczyłeś – jak najbardziej mogą być prawidłowe. Moim zdaniem rynek zazwyczaj ma rację w przypadku większości akcji – dlatego największą szansę na jego pobicie ma ten który jak mawiał klasyk, „odwróci najwięcej kamieni”, a na to oczywiście potrzeba czasu i wiedzy co czyni inwestowanie aktywne wymagającym :). Poza tym sama hipoteza i jej warianty świetnie wytłumaczone. Pozdrawiam i miłej niedzieli!
Michał

Artur

Cześć,
Seria o akcjach to strzał w dziesiątkę. Dzięki za podjęcie tematu, Mateusz.
Nie rozpraszaj się i nie rozkminiaj marudzeń, że to komuś zamiesza, albo jakoby przeczy poprzednim wpisom o inwestowaniu pasywnym, bo jak komuś nie potrzebny fragment nowej wiedzy to niech … nie czyta:-)
A teraz konkretne zagadnienie, może w kolejnych odcinkach serii będziesz je poruszał:
Kupuję spółkę pod dywidendę, z wyjściowym założeniem, że z horyzontem co najmniej kilkuletnim, w dobrym momencie, przy dobrej cenie (jak się za chwilę okazuje). Dywidenda przytulona, ale jednocześnie kurs akcji w kilka miesięcy rośnie dynamicznie (np. o 80-100 %). Pojawia się dylemat czy nie realizować zysku (przynajmniej częściowo), bo przy przeciętnej stopie dywidendy np. ok. 5 % na podobny zwrot z inwestycji trzeba będzie czekać 10-20 lat, a z zaksięgowanego zysku możnaby kupić coś innego, też z potencjałem dywidendowym lub wzrostowym.
Jak do tego podchodzisz, stosujesz jakieś przeliczniki, wskaźniki, zasady? Kojarzę myśl Buffeta, że tanio kupionych, dobrych akcji w zasadzie nie warto się pozbywać nigdy, ale w warunkach GPW (gdzie pewność co do wypłaty dywidend w przyszłości jest jednak ograniczona), nie zawsze do mnie przemawia, a realne zaksięgowane zyski już tak:-)
Pozdrawiam,
Artur

Jarek

Takie może trochę oczywiste pytanie, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi. Co z akcjami w przypadku gdy upadnie bank w którym mam konto maklerskie? Albo nawet nie upadnie ale w wyniku jakiegoś ataku dane i możliwość logowania do konta zostaną bezpowrotnie utracone? Jakie ( czy? )mam inne potwierdzenie, ze posiadałem te akcje i w jakiej ilości ( myślę, ze można nie pamiętać konkretnej ilości akcji każdej z posiadanych spółek) z góry dzięki, pozdrawiam