Jak zacząć inwestować?

Jak zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących

Jak mądrze zacząć przygodę z inwestowaniem?

Żeby zacząć inwestować nie musisz mieć wysokiego salda na koncie. Ba! Nawet lepiej jeśli zaczynasz mniejszymi kwotami rzędu 200, 500 albo 1000 złotych. Powiem więcej: nawet ci, którzy chcą zainwestować 50 tysięcy złotych powinni się poważnie zastanowić nad rozpoczęciem od obrotu mniejszą kwotą, na przykład 10 000 zł, czyli tylko 20% swojego kapitału. Najczęstsze pytanie, które wysyłają mi czytelnicy brzmi „od jakiej kwoty warto zacząć inwestować?”. Nadeszła pora, by na nie odpowiedzieć nie tylko w prywatnych wiadomościach, ale w formie artykułu na blogu. Znajdziesz tu kompleksowy poradnik, odpowiadający na pytanie „jak zacząć inwestować?”, a także wiele rad dotyczących doboru instrumentów finansowych, darmowych narzędzi i lektur w zależności od wysokości kwoty do zainwestowania oraz zasobów czasu, które możesz poświęcić na inwestowanie.

Podcast

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zacząć inwestować niezależnie od posiadanego czasu i pieniędzy.
 • Na których klasach aktywów i instrumentach finansowych powinieneś się skupić w zależności od możliwości czasowych i zainteresowań.
 • Jak podzielić pieniądze, by nie stracić na początku za dużo i nie spowodować „traumy inwestycyjnej”.
 • Na co wpłacać małe, a na co duże miesięczne kwoty oszczędności.
 • Jak rozwijać każdy ze stylów inwestowania. Jakie książki czytać i jakich narzędzi używać, by doskonalić swoje umiejętności.

Ile czasu potrzebuję, by zacząć inwestować?

Początkującym często wydaje się, że inwestowanie jest czynnością trudną i czasochłonną. Z pierwszym się poniekąd zgodzę, ale z tym drugim już mniej. Inwestowanie na giełdzie to również zajęcie dla ludzi bardzo zajętych. W zależności od czasu, który jesteś w stanie poświęcić na naukę inwestowania, a później na samo dobieranie aktywów, obierzesz bardziej aktywny lub pasywny styl lokowania pieniędzy. O tych dwóch sposobach inwestowania przeczytasz więcej we wpisie „Inwestycyjny wstęp (2/6) – inwestowanie aktywne i pasywne„. W kolejnych paragrafach, natomiast, znajdziesz konkretne rady i pomysły na inwestycje w zależności od czasu, który możesz na tę czynność przeznaczyć.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Jak zacząć inwestować poświęcając na to godzinę dziennie?

Godzina dziennie spokojnie wystarczy na naukę inwestowania „od zera” w ciągu kilku miesięcy. Inwestor, który jest w stanie przeznaczyć aż tyle czasu na tę czynność spokojnie może inwestować aktywnie, samemu dobierając dowolne instrumenty do portfela. Ostrzegam jednak taką osobę przed nadmiernym spędzaniem czasu na ciągłe odświeżanie wartości swojego portfela i sprawdzanie kursów akcji. O wiele lepszym sposobem wykorzystania czasu przez początkującego inwestora będzie lektura książek oraz analiza sprawozdań finansowych ciekawych spółek. O metodach analizy papierów wartościowych przeczytasz we wpisie „Inwestycyjny wstęp (5/6) – Metody analizy papierów wartościowych„, a teraz skupimy się na inwestorze, który ma na inwestowanie znacznie mniej czasu.

Jak inwestować mając na to jedną godzinę w tygodniu?

Przeznaczając godzinę tygodniowo masz wystarczająco dużo czasu, by w ciągu roku przeczytać jedną lub kilka książek o inwestowaniu (patrz: polecane oraz końcówka tego wpisu). Powinieneś też zdołać nauczyć się korzystać z podstawowych narzędzi do analizy fundamentalnej, np. skanera akcji na stronie biznesradar.pl i samemu złożyć proste portfolio ETF-ów, obligacji i akcji dywidendowych (w tej kolejności, od najbardziej do najmniej sugerowanych).

Dlaczego polecam Ci akurat te aktywa? ETF-y ze względu na brak konieczności doboru konkretnych spółek, a możliwość zakupu całej ich grupy. Mając cztery godziny miesięcznie, czyli 48 godzin rocznie na inwestowanie możesz zapomnieć o możliwości przeszukania całego rynku w celu znalezienia najbardziej okazyjnych akcji. Więcej o ETF-ach znajdziesz w cyklu im dedykowanym, rozpoczynającym się od wpisu „ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować?„. Z kolei akcje dywidendowe i obligacje sugeruję Ci ze względu na odsetki i dywidendy, które płacą i brak konieczności ciągłego ich „doglądania”. Historycznie spółki dywidendowe zwykle zachowywały się stabilniej od tych nie wypłacających dywidend, więc są lepszymi aktywami dla inwestora nie mającego czasu na codzienną analizę rynku. O mojej metodzie wybierania spółek dywidendowych przeczytasz we wpisie „Które spółki z GPW wypłacą dywidendę w 2021 roku?„, do którego lektury serdecznie Ciebie zachęcam.

Jak inwestować poświęcając temu godzinę miesięcznie lub mniej?

Godzina miesięcznie lub mniej to stanowczo za mało czasu, by inwestować aktywnie. Z drugiej strony 12 godzin w ciągu roku to wystarczająco dużo, by raz na miesiąc zweryfikować swoje portfolio ETF-ów, czyli pasywnych funduszy inwestycyjnych, których jednostki są notowane na giełdzie lub po prostu doglądać swoich obligacji. Osobie, która jest bardzo zajęta, a w życiu woli się skupiać na innych rzeczach, np. pracy, rodzinie czy pasji (akurat moja to inwestowanie, więc mam poniekąd 2w1!) stanowczo odradzam kupowanie akcji konkretnych spółek.

Jeśli chodzi o lektury inwestycyjne. Przy 12 godzinach w ciągu roku raczej nie uda Ci się przeczytać zbyt wielu książek, ale jedną krótką Ci mimo wszystko polecę. Na pierwszy ogień może pójść książka Johna Bogle’a „The Little Book of Common Sense Investing„, opowiadająca o inwestowaniu w fundusze indeksowe niezależnie od cen akcji. Matrycę podsumowującą inwestowanie w zależności od czasu i środków, która może być Twoim inwestycyjnym drogowskazem załączam poniżej. Jeszcze do niej wrócimy w dalszej części wpisu, w której wytłumaczę oś pionową, czyli dobór aktywów w zależności od kwoty inwestycji.

Jak zacząć inwestować - matryca inwestowania

Czy wiesz dlaczego tak dużo treści poświęciłem czasowi, który będziesz w stanie poświęcić na inwestowanie? Roztropny inwestor mierzy siły na zamiary i podejmuje decyzję o kategoriach instrumentów finansowych, w które zainwestuje jeszcze przed zainwestowaniem pierwszej złotówki. Jeśli wiesz już ile czasu możesz i chcesz poświęcić na inwestowanie zastanówmy się nad środkami, które początkowo zainwestujesz.

Ile pieniędzy potrzebuję, by zacząć inwestować?

Odpowiedź na to pytanie zawarłem już na początku artykułu. Nie istnieje żadna „kwota minimalna”, ograniczająca inwestycyjny start, ale warto mieć uskładane przynajmniej 1000 złotych. Ten podrozdział będzie o kwocie początkowej, którą chcesz zainwestować, a następny o wysokości regularnych wpłat, na które możesz sobie pozwolić przez kolejne miesiące i lata. Zastanów się teraz ile chcesz zainwestować pieniędzy „na start”.

Być może jesteś osobą w wieku poniżej 25 lat, która nie zgromadziła jeszcze zbyt dużych środków. A może masz powyżej 30 lat i od kilku do kilkunastu lat pracy za sobą, dzięki której udało Ci się uzbierać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, które teraz chcesz zainwestować? W zależności od początkowego kapitału, który chcesz przeznaczyć na inwestycje giełdowe, polecę Ci zupełnie inny styl inwestowania oraz dobór różnych instrumentów finansowych, o czym przeczytasz w kolejnych paragrafach. Temat ten poruszam również w innym ze swoich wpisów na blogu, a dokładnie w „Lepiej zwiększać zarobki czy uczyć się inwestować?„, do którego lektury chciałbym Cię również serdecznie zachęcić.

Jak zacząć inwestować mając 1000 złotych?

Oszczędności rzędu 1000 – 3000 złotych są świetną kwotą do rozpoczęcia nauki inwestowania. Jest to wystarczająco dużo, by „poczuć adrenalinę”, a zarazem wystarczająco niewiele, by nie okupić ewentualnych strat zbyt dużym kosztem emocjonalnym. W tym przedziale nawet jeśli zainwestowana kwota to wszystkie Twoje oszczędności to pamiętaj, że znajdując dowolną pracę, wliczając w to prace sezonowe, szybko odrobisz potencjalnie stracone środki. Inwestując takie kwoty raczej wybierzesz samodzielny dobór akcji ze względu na nieproporcjonalnie wysokie prowizje przy zakupie obligacji oraz zagranicznych akcji i ETF-ów, o których przeczytasz w podrozdziale o wpłatach miesięcznych.

Jak zainwestować kwotę 5000 złotych?

Jeśli chcesz zacząć od inwestycji kwotą z przedziału od 5000 do 20 000 złotych otworem stają dla Ciebie również obligacje korporacyjne i ETF-y i akcje zagraniczne, których zakup nie będzie już tak nieopłacalny pod kątem prowizji maklerskiej. Jeśli jesteś w tej kategorii to Twoja początkowa kwota inwestycji przekracza średnie wygrodzenie w Polsce, więc chciałbym Cię ostrzec przed podejmowaniem nadmiernego ryzyka bez odpowiedniej wiedzy w temacie. Zwłaszcza jeśli inwestujesz kwotę bliższą tych 20 000 zł i są to obecnie całe Twoje oszczędności.

Pamiętaj o odłożeniu sobie poduszki finansowej i zastanowieniu się na jaką stratę możesz sobie maksymalnie pozwolić, by móc dalej spać spokojnie. Warto jest myśleć o zainwestowanych środkach tak, jakby w momencie zakupu instrumentów finansowych, przestawały być pieniędzmi (niektórzy na to mówią: „tak jakby się je już straciło”, ale ja i moi czytelnicy raczej nie mają intencji długoterminowego tracenia pieniędzy). W praktyce oznacza to inwestowanie tylko takiej kwoty, by ta pozostała (np. na lokacie bankowej lub obligacjach skarbowych) wystarczyła nam na życie przez parę miesięcy lub w jakiejś potencjalnie trudnej sytuacji życiowej. Oto relacja początkowej kwoty inwestycji do akceptowalnego ryzyka przedstawiona w postaci graficznej:

Jak zacząć inwestować - matryca ryzyka

Jak zainwestować kwotę powyżej 20000 złotych?

Gdy masz już uskładaną kwotę powyżej 20 000 zł i właśnie teraz podjąłeś decyzję o rozpoczęciu inwestowania czekają Cię dwie wiadomości – dobra i zła. Ta dobra to fakt, że wszystkie instrumenty finansowe są dla Ciebie dostępne, ponieważ tak dużymi środkami nie przepłacisz już prowizji inwestując nawet w zagraniczne instrumenty finansowe. Zła wiadomość to to, że być może będziesz musiał zainwestować większość tej kwoty bardzo defensywnie lub wręcz „odłożyć pieniądze” i skupić się na nauce inwestowania, by ograniczyć ryzyko utraty środków.

Pierwsza zasada Warrena Buffeta (oraz autora tego bloga) to „po pierwsze: nie trać pieniędzy”, a wysoka strata przy sporej kwocie początkowej inwestycji z pewnością będzie dla Ciebie odczuwalna i traumatyzująca. Ostatnim czego bym chciał to Twoja nauka na błędach („learning the hard way”) z kwotą typu 50 000 lub 100 000 złotych, które (nie daj Boże!) byłyby Twoimi całymi oszczędnościami. Polecam teraz wrócić do wykresu z poprzedniego paragrafu i poważnie przemyśleć swoją skłonność do ryzyka. Skoro chcesz inwestować poważną kwotą to przyjmujesz poważne podejście do inwestowania, a z takim lepiej uczyć się małymi kwotami i stopniowo, by później nie znienawidzić giełdy papierów wartościowych przez swoje własne błędy.

Jak widzisz, aby zacząć inwestować w żadnym wypadku nie potrzebujesz wysokiej kwoty na swoim rachunku bankowym. Kapitał początkowy to jedno, ale ważna (a może nawet ważniejsza?) jest również wysokość wpłat miesięcznych, na którą możesz sobie pozwolić, więc przejdźmy do jej omówienia.

Ile muszę wpłacać miesięcznie na swoje inwestycje?

Napiszę przewrotnie: 0 złotych. Jeśli zaczynasz od konkretnej kwoty początkowej to comiesięczne wpłaty są opcjonalne. Jednak nie byłbym sobą gdybym nie zachęcił Cię do regularnego oszczędzania i cyklicznego inwestowania małych kwot poprzez swoje konto maklerskie. Ma to trzy zasadnicze zalety:

 • Ćwiczysz dyscyplinę oszczędnościową, a to bardzo istotne w przypadku inwestora.
 • Nie wychodzisz z formy jeśli chodzi o dobór aktywów. Trening czyni mistrza.
 • Uśredniasz cenę zakupu instrumentów finansowych (ang. Dollar-Cost Averaging). Tym sposobem inwestujesz w wybrane przez siebie, solidne spółki giełdowe, niezależnie od wahań kursów ich cen i nastrojów innych inwestorów.

Przykładowe scenariusze wpłat małych kwot na inwestycje dla początkującego inwestora znajdziesz w kolejnych paragrafach. Wyjaśnię też wreszcie o co chodzi z tymi prowizjami.

W co lokować 100 zł miesięcznie?

Inwestowanie 100 zł miesięcznie jest zupełnie OK w przypadku np. obligacji skarbowych. W przypadku inwestowania w akcje, obligacje czy ETF-y zagraniczne znacznie przepłacisz prowizję maklerską (patrz: tabela poniżej), więc odradzam dokonywania tak małych transakcji. Kolumna „prowizja” dotyczy PKO BP w przypadku obligacji skarbu państwa (jest on ich jedynym dystrybutorem w Polsce) oraz eMaklera (mBank) w przypadku reszty instrumentów finansowych.

Instrument finansowyProwizja (procentowo)Prowizja przy zakupie za 100 złProwizja przy zakupie za 800 złProwizja przy zakupie za 1 600 złProwizja przy zakupie za 7 000 zł
Obligacje Skarbu Państwa0% (brak)0 zł0 zł0 zł0 zł
Akcje polskie (GPW & NewConnect)0,39% wartości transakcji, ale nie mniej niż 3 zł od każdego zrealizowanego zlecenia3 zł (3%)3,12 zł (0,39%)6,24 zł (0,39%)27,3 zł (0,39%)
Obligacje polskie (Catalyst)0,19% wartości transakcji, ale nie mniej niż 3 zł od każdego zrealizowanego zlecenia3 zł (3%)3 zł (0,375%)3,04 zł (0,19%)13,3 zł (0,19%)
ETF-y zagraniczne (XETRA i LSE)0,29% wartości transakcji, ale nie mniej niż 19 zł od każdego zrealizowanego zlecenia19 zł (19%!)19 zł (2,37%)19 zł (1,18%)20, 3 zł (0,29%)

Jak interpretować wartości z tabeli? Inwestując przez eMaklera (instrukcja zakładania konta oraz mój link afiliacyjny do zakładania konta jeśli chcesz wesprzeć mój blog) z każdą transakcją zakupu i sprzedaży instrumentów płacisz tzw. prowizję maklerską. Jest ona stała aż do pewnego pułapu, przy którym robi się proporcjonalna do wartości transakcji. Powyższa tabela wytłumaczy Ci doskonale od jakich kwot warto inwestować w które aktywa, więc pozostawię to bez dalszego komentarza.

Co ma zrobić aspirujący inwestor, który może oszczędzić jedynie 100 zł miesięcznie? Sugerowałbym przeczytać wpis, który zadedykowałem właśnie takiej analizie, czyli „Jak inwestować 100 złotych miesięcznie? Inwestowanie małych kwot„. Opisuję tam bardzo dokładnie różne opcje inwestowania 100 złotych miesięcznie na giełdzie, biorąc pod uwagę prostotę inwestowania, możliwości, ale przede wszystkim koszty roczne, które w długim terminie najbardziej wpływają na naszą stopę zwrotu z inwestycji. Przejdziemy teraz do poradnika dla osoby, która jest w stanie przeznaczyć na inwestowanie kwotę rzędu 300-500 zł miesięcznie.

Jak inwestować 300-500 zł miesięcznie?

Inwestując 300-500 zł miesięcznie masz już znacznie większe pole do popisu. Wpływ prowizji minimalnej przy zakupach za 500 zł jest już znacznie mniejszy niż przy tych za 100 zł. Choć warto minimalizować prowizje transakcyjne, to prawdziwą bolączką w życiu inwestora długoterminowego są roczne opłaty, na których minimalizowaniu warto skupić się jeszcze bardziej. Sposoby na inwestowanie 500 złotych miesięcznie w polskich warunkach przedstawiłem we wpisie „Jak inwestować 500 złotych miesięcznie? Średnie kwoty na giełdę„, a póki co przedstawię Ci przykładowy scenariusz dla początkującego inwestora odkładającego kwotę 500 zł miesięcznie, który chce skupić się przede wszystkim na redukowaniu prowizji „na wejściu” i używa konta o wysokiej prowizji minimalnej za zakup:

 • [pierwszy miesiąc] odłóż 500 zł na oprocentowanym rachunku bankowym/depozycie.
 • [drugi miesiąc] Dokonaj zakupu akcji wybranej spółki z GPW za 800 zł.
 • [trzeci miesiąc] patrz miesiąc pierwszy.
 • [czwarty miesiąc] patrz miesiąc pierwszy.
 • [piąty miesiąc] kwotą ok. 1200 – 1600 zł zainwestuj w wybrane obligacje korporacyjne.
 • [I tak dalej…]

Chcesz wiedzieć dlaczego przywiązuję tak dużą (prawie obsesyjną) wagę do prowizji maklerskich za każdą transakcję? Rzuć okiem na wykres, na którym porównuję dwóch niecierpliwych inwestorów, którzy dokonują wiele transakcji kupna/sprzedaży. Jedyną różnicą jest to, że jeden z nich handluje każdorazowo kwotą 300 zł, a drugi 800 zł:

Jak zacząć inwestować - wpływ prowizji maklerskiej na wyniki

Pomimo tego, że inwestorzy kupują i sprzedają ten sam instrument finansowy, uzyskując ten sam wynik (zysk 1% co miesiąc w formie jednej transakcji) to inwestor obracający mniejszą kwotą niedługo skończy z niczym, podczas gdy ten drugi zarabia pieniądze. Tak właśnie działa prowizja maklerska przy nieproporcjonalnie wysokiej stawce, więc pamiętaj by polskie akcje (przynajmniej w mBanku) kupować za minimum 800 zł, obligacje za 1600 zł, a zagraniczne akcje i ETF-y dopiero od blisko 7000 złotych. Jeśli w Twoim banku prowizje lub minimalne kwoty inwestycji są różne to oczywiście zignoruj moją radę, która dotyczy tylko obecnej oferty mBanku i eMaklera. Są jednak w Polsce również tańsi maklerzy, do których kont linki polecające zostawiłem poniżej:

Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?

A może bogatszej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?

Szukasz ETF-ów niedostępnych gdzie indziej?

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Z góry dziękuję Ci za wykorzystanie jednego z nich w celu założenia konta maklerskiego, bo bardzo wspomoże to moją działalność blogową. Omówmy teraz krótko inwestowanie wyższymi od 500 złotych kwotami każdego miesiąca.

Jak obracać kwotą przynajmniej 1500 zł miesięcznie?

Jeśli jesteś w stanie inwestować 1500 zł miesięcznie i więcej otwarte są przed Tobą możliwości inwestowania zarówno w polskie akcje jak i polskie obligacje bez przepłacania prowizji. Jeśli nie możesz się powstrzymać od inwestowania na rynkach zagranicznych i oceniasz, że masz na to czas (a będziesz go potrzebował naprawdę sporo) to mogę Ci zasugerować metody podobne do tych, przedstawionych we wpisie „Jak inwestować 500 złotych miesięcznie? Średnie kwoty na giełdę„. W przypadku niektórych kont maklerskich zapłacisz wtedy niższą (procentowo, wobec kwoty transakcji) prowizję, a takimi środkami zakupisz już jednostki większości ETF-ów dostępnych dla europejskiego klienta. Co zrobić, gdy poznamy już swoje możliwości finansowe oraz zastanowimy się nad czasem, który możemy i chcemy przeznaczyć na inwestowanie?

Znasz już swój styl inwestowania?

Skoro już znasz swoje możliwości czasowo-finansowe i wiesz do której kategorii należysz, nadeszła pora na polecenia. Zarekomenduję Ci najlepsze książki, użyteczne narzędzia i świetne źródła danych, które pomogą Ci zacząć inwestować. Ten podrozdział odniesie się bardzo mocno do kolorowej matrycy z początku wpisu, którą w nieco rozwiniętej formie wklejam poniżej, by ułatwić Ci stawianie pierwszych kroczków w świecie inwestowania:

Jak zacząć inwestować - porady dla inwestorów

W tym momencie powinieneś wybrać już swój prostokąt i wiedzieć czego szukasz w kolejnych rozdziałach. Dla ułatwienia dodałem wyżej adnotacje dotyczące lektur i narzędzi dla Ciebie, ale w razie pytań kontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy lub komentarz pod wpisem. O inwestowaniu w ETF-y, a konkretnie ich znajdowaniu i analizie przeczytasz w artykule „ETF (2/6) – Jak wybrać ETF? Narzędzia do znajdowania i oceny ETF-ów„.

Subiektywnie najlepsze książki dla początkującego inwestora

Z uwagi na to, że ten wpis już stał się istnym kompendium wiedzy (po ludzku: jest on trochę przydługi, choć mam nadzieję, że równie bogaty w treść) więcej pozycji znajdziesz w polecanych. Oto rekomendowane lektury dla początkującego inwestora:

 • [Ogólne] John R. Nofsinger – “Psychologia inwestowania“.
 • [Akcje i obligacje] Benjamin Graham – „Inteligentny Inwestor” – kup tutaj
 • [Akcje] Philip A. Fisher – „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” – kup tutaj
 • [Akcje] Aswath Damodaran – „Wycena firmy Storytelling i liczby” – kup tutaj
 • [Akcje] Aswath Damodaran – “Wycena. Minipodręcznik dla inwestorów giełdowych“.
 • [ETF-y] John Bogle – „The Little Book of Common Sense Investing„.
 • [ETF-y] Richard A. Ferri – „The ETF Book: All You Need to Know About Exchange-Traded Funds„.

Polub moją stronę na Facebooku!

Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnych informacji o finansach i inwestowaniu!

Przydatne linki, narzędzia i źródła danych dla inwestora, który zaczyna

Podsumowanie

Artykuł, który właśnie przeczytałeś opowiadał o początkach inwestowania. Skupiłem się na „jak?”, zamiast na „w co?”, a ten tekst miał za zadanie być takim kamieniem węgielnym pod Twoje inwestowanie. Bardzo polecam przeczytać go nawet kilka razy i dobrze zastanowić się nad obieraną strategią inwestycyjną, gdyż brak strategii gwarantuje Ci błądzenie i desperackie próby połapania się samemu w skomplikowanym świecie inwestycji.

Jeżeli jednak poszukujesz dróg na skróty i odpowiedzi na pytanie „w co inwestować?” serdecznie polecam Ci zajrzenie do jednego z poniższych artykułów na moim blogu:

W świecie inwestowania nie ma jednak dróg na skróty i mimo mojego dzielenia się strukturą portfela i listami ciekawych instrumentów finansowych do obserwacji nikt w internecie nie da Ci gotowej recepty na sukces. Tą bardzo ważną prawdą chciałbym zakończyć ten wpis, jednocześnie życząc Ci pomyślnego startu w inwestowanie małymi kwotami! W wolnej chwili przeczytaj też wpis „Psychologia inwestowania, czyli jak inwestować, by nie zwariować„, który zawiera mnóstwo praktycznych rad nie tylko dla początkujących! Dziękuję za to, że ze mną jesteś i czytasz mojego bloga lub słuchasz podcastu.

Zapisz się do mojego newslettera:

.
Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na blogu.

4.7 23 głosy
Oceń artykuł
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
47 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze dotyczące treści
Zobacz wszystkie komentarze
Karol

nie mogę się doczekać artykułu o inwestowaniu na Catalyst! Zaskoczyło mnie, że jest w ogóle jakaś książka na ten temat!

Max

Dzięki za artykuł – od kilku miesięcy zabierałem się za inwestowanie, na razie czytałem (głównie cykl Elementarz Inwestora) ale Twoj blog wleciał do RSSów kilka dni temu i teraz czuje się zmotywowany.

Krótkie pytanie do artykułu – z tabelki wynika, że obligacje Skarbu Państwa da sie kupić w mBanku. Jak to zrobić? Strona https://www.obligacjeskarbowe.pl/kanaly-sprzedazy/ nie wspomina o możliwości zakupu obligacji w bankach komercyjnych.

Coś źle zrozumiałem?

Max

Sorry za 3 komentarze, ale ten system jest bardzo dziwny – po kliknięcu „Opublikuj” wszystko znika i nie ma żadnej wiadomości pt. „Dodano komentarz”.

Dwa pozostałe są do usuniecia 🙂

Max

Wyczytałem u Zbyszka z AppFunds dzisiaj, że właśnie warto do końca miesiąca. Tak zrobię, dzięki raz jeszcze!

Piotr

Ciekawe, ale Psychologia inwestowania nigdzie nie jest dostępna. Szkoda ze nie wydali e-booka.

Piotr

Nie masz za co przepraszać to tylko dobrze o tej książce świadczy. Ta z allegro pioruńsko droga i na dodatek stara edycja, bo przez to szukanie już wiem że w pl wydano 4 razy 🙂
Trzeba się będzie przeprosić z anglojęzycznym słownictwem specjalistycznym 🙂

Kurcze nurtuje mnie czy przegapiłem dołek na giełdzie – to ta część emocjonalna mnie. Część racjonalna każe czekać na wyniki półroczne spółek i panikę na giełdach 🙂
Do następnego artykułu – już nie mogę się doczekać 🙂

Nikolai

Witam!
Te wszystkie książki są do kupienia, czy coś można znaleźć i przeczytać online?

Nikolai

W ogóle bardzo dziękuję za podkast! Jak początkujący mogę powiedzieć, że jest najlepszy jaki przeczytałem do tej pory!
Pozdrawiam

Arek

Dziwi mnie że ludzie tak chętnie wchodzą teraz w inwestycje, bo wszystko ładnie odbija, tak jak by wszystko się skończyło kryzys za nami gospodarka staje na nogi… A ja mam wrażenie że to dopiero walnie, może się mylę ale skutki tego dopiero odczujemy i okazję dopiero przyjdą. Oczywiście to tylko moje przemyślenia ale z tego co czytam i ostatnio dzieje się na YouTube to wszyscy zachęcają do inwestowania bo jest dobry czas…

Arek

Nie ukrywam że Twój blog zainspirował mnie do zagłębiania się w tematy które poruszasz, od jakiegoś czasu stało się to moim hobby(nawet „pasją” :p) czytam i zaglądam w różne źródła, niesamowicie mnie to wciągnęło i z niecierpliwością czekam na Twoje kolejne artykuły!

Pozdrawiam!

Sebastian

Witam,
Zgadzam się, że to jeden z lepszych artykułów dla początkujących. Mam jednak pewien dylemat. Jestem początkującym, który zgodnie z radami opisanymi w tym artykule, musi kilka miesięcy odkładać aby zrobić jedna transakcję w zagraniczne ETF. Zakładam dłuższy horyzont czasowy i etf akcyjne w moim portfelu modelowym mają nie przekraczać 40%. Zastanawiam się czy w tym momencie warto inwestować w ETF na globalne rynki rozwijające się. Obecnie wskaźnik C/Z dla tego indeksu wynosi ponad 20. Trudno przewidzieć kiedy przyjdzie głębsza korekta i jak głęboka ona będzie. Może będzie to już niebawem, a może wzrosty potrwają jeszcze przez dłuższy czas. Czy zatem lepiej konsekwentnie dokupować ETF do portfela licząc się z ryzykiem korekty?
Trudno jest stosować strategie uśredniania cen zakupu jak można sobie pozwolić na 3 transakcje w roku.

Sebastian

Mateusz dzięki za szybką odpowiedź.
Co do udziału aktywów w portfelu to jest to taka odmiana wersji dla mniej podatnych na ryzyko czyli 50/50 tylko z domieszką 20% kruszców. Czyli wyszło coś takiego 40 akcje/ 40 obligacje/ 20 kruszce. Pomyślę o zmianie proporcji coś bliżej 50 akcje/ 30 obligacje / 20 kruszce. Będzie to bliższe proponowanym przez Ciebie portfelom w innych artykułach na blogu.
Zakładając pasywną strategię, jeśli minie kilka miesięcy niezbędnych na uzbieranie na kwotę optymalną pod kątem prowizyjnym do zakupu ETF (ok 6000zł w mBanku) to nie ma sensu próbować przeczekać na lepszy moment tylko konsekwentnie dokupować do modelowego portfela, nawet jak chwilowo są oznaki przegrzania i większa korekta wisi w powietrzu.

Michał

Witam, Twoje wpisy na blogu są naprawdę bardzo pomocne, ze względu na Twoje pochlebne komentarze pod adresem ETF-ów zacząłem zagłębiać temat. Mówiąc krótko coraz więcej odpowiedzi i jeszcze więcej pytań, czy planujesz dokonać wpisu skupiającego się na ETF-ach, a w szczególności kosztach? KID-y które są udostępniane nie są dla mnie jednoznaczne, np. https://www.mdm.pl/addstatic/kid/JE00B1VS3002.pdf https://www.mdm.pl/addstatic/kid/DE000A2BDEB6.pdf
4RT6 ma „Other ongoing costs” 1,03% i „Portfolio transaction costs” 1,3%, ale w tabeli „cost over time” w przypadku sprzedaży po 1 dniu wykazuje koszt 0.01%, skąd ta wartość 0,01%? Kiedy naliczane są „Other ongoing costs” (po 365 dniach? 31.12.? czy jeszcze inna zasada?) i „Portfolio transaction costs”?
PHPD ma „Other ongoing costs” 0,49% i w tabeli „cost over time” w przypadku sprzedaży po 1(3,5) roku(latach) wykazuje koszt 0.49%, jednak pytania pozostają kiedy nalicza się dokładnie ten koszt?

Kolejne nurtujące mnie pytanie gdzie sprawdzę aktualny spread dla tej konkretnej transakcji kupna/sprzedaży ETF-a w emaklerze?

Kieruje te wszystkie pytania do Ciebie ponieważ z Twoich wpisów jednoznacznie wnika że jesteś praktykiem z olbrzymią wiedzą, a ten blog świadczy że jesteś skory podzielić się tą wiedzą.

Michał

„Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.”
Dziękuję, bardzo pomogłeś, wszystko staje się jaśniejsze. Czyli ETF-y z “Portfolio transaction costs” wynoszącym „0” lepiej nadają się do day trading, a te z kosztem większym od 0 do inwestycji długoterminowych.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Konrad

Świetny artykuł wyczerpujący, ale wszystko wypisane od A do Z!

Tomasz

Witam,
Jestem początkujący, mam wstępnie 3tys. Na początek. Myślę o polskich Etf. Czy na tą chwilę sp500 + etfdax + betam40 byłby dobrym rozwiązaniem? Poproszę o opinię.

Tomasz

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Poprzez emaklera mbanku można kupić obligacje skarbowego np. US czy tylko poprzez Etf obligacji? Jak tylko poprzez etf to wymaga większej gotowki. Oczywiście chciałbym coś dokupić bardziej stabilnego. Jednak obligacje polskie teraz przy obecnych stopach procentowych to raczej nie ma sensu. Myślałem również o surowcach jednak znowu ogranicza mnie kwota wejścia…

Katarzyna

Witam,
Nie posiadam prawie żadnej wiedzy na temat inwestowania na giełdzie ale za to bardzo dobrze idzie mi oszczędzanie pieniędzy. konta oszczędnościowe się skończyły więc nie wiem co robić z nadwyżkami ;c postanowiłam przeczytać wszystkie Twoje wpisy. mieć jakiekolwiek pojęcie na ten temat i zainwestować. ale gdzieś we wpisie podałeś link do strony: https://www.biznesradar.pl/skaner-akcji/ weszłam z ciekawości…co mnie czeka…i zwątpiłam, że da się to ogarnąć ;c te tabelki to naprawdę czarna magia ;c jak Wy inwestorzy to analizujecie ;p ale jeszcze się nie poddaję. liczę, że po przeczytaniu Twoich wpisów dam radę jakoś ulokować moje pieniądze i ich nie stracę ;p
Dziękuję, że tak obszernie dzielisz się swoją wiedzą
To kawał dobrej roboty!

Pozdrawiam!

Damian

Hej, od czego zacząć inwestowanie w etf-y? Jestem kompletnie zielony. Znasz książki / materiały na ten temat? Gdzie założyć konto itp?

Daniel

Cześć, świetny blog! Od jakiegoś czasu szukam informacji na temat inwestowania i zaciekawiła mnie oferta in PZU. Czy mógłbyś podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Janek

Cześć,
Od 2 tygodni zgłębiam temat inwestycji w ETF-y. Twój blog jest świetny, mnóstwo wiedzy, na razie przeczytałem 5 z 6 artykułów o ETFach (szósty jak widzę jest o zagranicznych ETFach, a to na razie nie dla mnie) i jeszcze raz muszę to wszystko przetrawić, bo niestety mój mózg nie przyswaja takich tematów w szybkim tempie 😀
Przeglądam również komentarze i nie spotkałem jak dotąd odpowiedzi na moje – najprawdopodobniej niesamowicie banalne pytania.
Mam 27 lat i do zainwestowania 1000zl, maksymalnie 2000zł. Chciałbym zacząć od czegoś prostego, bez potrzeby odprowadzania podatku. Coś na zasadzie – wpłacam – kupuję, a za rok dokupuję więcej ETFów, być może zagranicznych jak załapie temat. Stąd moje pytania:

 1. Zauważyłem, że z tym co mam mogę jedynie skupić się na ETFach notowanych na warszawskiej giełdzie. Jeśli wybiorę jednostki accumulating obejdzie się bez odprowadzania podatków przeze mnie? Wszystko, że tak powiem będzie samo działać bez potrzeby kontroli?
 2. Dodałem że dopiero za rok coś bym dorzucił na konto. Bo z tego co widzę trzeba uważać na prowizje, a piszesz o inwestowaniu kolejnych kwot co miesiąc. Czy posiadając konto eMakler w mBanku konieczne jest inwestowanie kwot?
 3. Czy opłaca się inwestować w polskie ETFy 1000-2000zł przy obecnej sytuacji rynkowej?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Piotrek

Cześć,
jeżeli nie chcesz się bawić w podatki to nie wszystkie ETFy notowane na polskiej giełdzie, ale tylko te od BETA Securieties (wszystkie w nazwie mają BETA). Te od Lyxor płacą dywidendę. Wydaje mi się, że przy tak małych kwotach rocznych, ciekawym rozwiązaniem mogą być fundusze indeksowe inPZU. Są oczywiście trochę droższe niż ETFy ale za to nie mają prowizji. Fajnym rozwiązaniem jest, że możesz dopłacać już od 100zł (i to do całego portfela, w którym masz kilka funduszy) i możesz zrobić sobie na to zlecenie stałe (np dzień po wypłacie i zawsze X dnia miesiąca będziesz dokupować jednostki funduszy). Czy jest to rozwiązanie idealne? Oczywiście, że nie, ale wydaje mi się fajnym punktem pośrednim pomiędzy ETFami a drogimi funduszami zarządzanymi aktywnie.
Pozdrawiam,
Piotrek

Piotrek

Faktycznie, pamiętałem o tym SP500, do tego w głowie miałem że ten na W20 jest syntetyczny stąd pewnie uprościłem cały przekaz do BETA jest „lepsza” 😉

Janek

Dzięki wielkie za komentarze. Faktycznie przy kwocie jaką posiadam inPZU może być fajne. Jednak to nie są ETFy, a podobają mi się właśnie ETFy 😀

Zacytuję tutaj: 'Polskie konto maklerskie i kupowanie funduszy ETF dostępnych na GPW. Zakup jednostek Lyxor’a na S&P500 co trzeci miesiąc (by nie przepłacić prowizji) to optymalna strategia.’

W przypadku inwestowania co 3 miesiące w ETFy notowane na polskiej giełdzie – o jakich kwotach mowa?

Wymyśliłem sobie teraz że podziele te 2 tys na inPZU i ETFy notowane na polskiej giełdzie. Dobry pomysł? 🙂

Pozdrawiam,
Janek

Piotrek

Prowizja maklerska dla ETF notowanych na GPW w takim mBanku wynosi: 0,39% wartości transakcji, ale nie mniej niż 5 zł od każdego zrealizowanego zlecenia.

To oznacza, że przy kwotach poniżej około 1282zł będziesz płacił prowizję wyższą niż te 0,39%. Jeżeli dokonasz transakcji za 500zł to prowizja wyniesie aż 1%. Jeżeli za 1000zł to prowizja wyniesie 0,5% (dla mnie to taki próg maksymalny prowizji przy inwestycjach długoterminowych).

Mając do 2k rocznie (no chyba, ze to budżet miesięczny i ja nie załapałem), to osobiście bym zbudował jakiś portfel w inPZU (kombinacja rynków wschodzących, rozwiniętych i jak ktoś bardzo chce to akcji polskich) i dopłacał co miesiąc zleceniem stałych.
Z drugiej strony jak wiesz, że chcesz inwestować np tylko w akcji USA (S&P 500 albo Nasdaq) albo tylko akcje Polskie (WIG20 lub mWIG40) to spokojnie ten jeden zakup rocznie jesteś w stanie zrobić bez przepłacania znaczącego prowizji.
Tu musisz sam sobie odpowiedzieć w co chcesz inwestować, jakie kwoty i czy preferujesz zakup raz w roku, czy jednak uśrednianie co miesiąc. Na końcu to Ty wykładasz na to swoje pieniądze i musisz czuć się dobrze z taką inwestycją 🙂